Jump to content

Górnictwo w Geocachingu


kedzik

Recommended Posts

Myślę, że ten temat będzie bardzo mocno eksploatowany na forum. Nie będę bawił się we wskazywanie takowych zakopek, bo to nie ja dopuszczałem do publikowania takich skrzynek. Na pewno nie zdarza się to już przy naszym Silesian Reviewerze, ale dawniej musiały dziać się cuda skoro przechodziły przez "sito" reviewerskie takie kwiatki, ktore zawieraly spojlery z wbitą łopatką i napisem "tam gdzie łopatka". Wiele jest takich przykładów. Inną rzeczą jest fakt, że niektóre skrzynki istniejące w obu serwicach (GC i OC) mają tendecję do "wchodzenia" w grunt. Niektórzy uczestnicy zabawy nie wyobrażają sobie skrzynki nie przykrytej warstwą gleby. Tu zadanie dla nas, założycieli, by w opisie zamieszczać prośbę o pozostawianie skrzynki w takim stanie w jakim się znalazło (dotyczy dwusystemowych skrytek).

Link to comment

gdzie i kiedy znalezlismy i jakie znaczenie ma to dla skrzynki i terenu wokolo...

 

Niestety ma to też znaczenie dla okolic innych skrytek. Nie mogąc znaleźć skrytki w jakimś tam miejscu geocacher grzebie w ziemi, bo "a nuż tutaj też ją ktoś zakopał". Z kolei nowi geocacherzy uczą się na znalezieniach i jeśli skrytka jest zakopana to jest dla nich wzorzec. Na pewno każdy, kto już trochę działał w Polsce, otarł się w jakiś sposób o problem zakopywania. Są jednak osoby, które uważają, że zakopywanie jest super, że zakaz zakopywania na GC jest "bezsensownym ograniczeniem", a na próby wskazania negatywnych aspektów niejednokrotnie można było jedynie usłyszeć inwektywy pod swoim adresem. Nawet regulamin lasów państwowych, który jednoznacznie zabrania rozkopywania ściółki, jest ignorowany.

Temat był wielokrotnie wałkowany, ale uważam, że to strata czasu i nerwów. Kto problemu nie rozumie to go i tak nie zrozumie :)

Link to comment

Zgadzam sie z Toczygroszkiem, niestety ja natknolem sie na kilka zakopanych skrzynek, nie chce oczywiscie podawac czyich, ale serce mnie zabolalo zwlaszcza kiedy dojechalem na miejsce i sciolka lesna porozkopywana "na żywca" w wielu miejscach, miejscach gdzie miala potecjalnie znajdowac sie skrzynka. Przeciez to nie o to chodzi zeby zakopac, przeciez mozna w najprostrzy sposob skrzynke zawiesic i po robocie, po co niszczyc przyrode. Mysle ze to forum jest potrzebne, pewnie tak jak jest mowione wielu tych ktorzy do tej pory nie zrozumialo i tak nie zrozumie, ale podjecie tego tematu ma jak najbardziej sens. Mnie tylko zastanawia co mysla ludzie przyjezdzajacy z zagranicy, kiedy zamiast czystego kesza, musza gdzes po lesie z lopata latac. Ja sie nigdzie wiecej z zakopanymi keszami nie spotkalem.

Link to comment

Jeśli skrytki są ewidentnie zakopane to polecam zgłosić ten problem do Reviewera. Na tym forum nie ma co pisać na ten temat bo i tak wszyscy bawiący się na GC o tym wiedzą. Nie wiedzą tego ludzie na OC, którzy często jeszcze dodatkowo zakopują skrytki, które miały tylko maskowanie z patyków kory itp. Tak się dzieje głównie ze skrytkami podwójnie rejestrowanymi. Z kolei na OC zakopywanie jest dość popularne i nie radzę próbować nawracać użytkowników tamtego forum. Chociaż ostatnio widzę pewien postęp, bo część ludzi na OC odchodzi o zakopywania.

Link to comment

Pewnie Spidera i Toczygroszka zadziwię ale też nie specjalnie lubię skrzynki odkopywać, mokre i zapleśniałe worki rozwijać itd. Naprawdę już nawet nie wyobrażam sobie aby tak skrzynkę chować! ALE! ... Gdyby całkowicie zakazać (teraz myślę o OC), to nie powstało by

Skrzynka nie śmierdzi, nie lepi się, nawet rękawiczki nie są potrzebne... Nakopać się trzeba, ale to kopanie jest sensem znalezienia i mi sprawiło więcej satysfakcji niż poszukiwanie dwustu czopków do... w ...

Edited by zywcu
Link to comment

Jeśli skrytki są ewidentnie zakopane to polecam zgłosić ten problem do Reviewera. Na tym forum nie ma co pisać na ten temat ...

 

tak tylko mi siewydawalo ze problem trzeba przypomniec, tak jak Sider radzi uczynilem, Reviewer zadzialal a skrzyneczka w najlepsze dalej zakopana... zapewne tak jest i w innych przypadkach...

 

Jakaś smuta jesienna Kolegów naszła, że potrzebna dodatkowa stymulacja ? Temat wielokrotnie bity, nic nowego nie wniesie. A do zgłaszania problemów ze skrytką służy odpowiednia opcja w logu.

 

temat wiec warty przypomnienia... bo corazczesciej spotyka sie miejsca gdzie widac ze keszerzy dos aktywnie niszczyli wszystko do okola...

przyklad od naszych zachodnich sasiadow:

polecam z zalaczonym linku punkt: 1. Allgemeines:

 

http://www.geocaching.de/index.php?id=15

Link to comment

Jeśli skrytki są ewidentnie zakopane to polecam zgłosić ten problem do Reviewera. Na tym forum nie ma co pisać na ten temat ...

 

tak tylko mi siewydawalo ze problem trzeba przypomniec, tak jak Sider radzi uczynilem, Reviewer zadzialal a skrzyneczka w najlepsze dalej zakopana... zapewne tak jest i w innych przypadkach...

 

Jest jeszcze problem tak, że ludzie często nie zgłaszają tego typu problemów w obawie przed jakimś działaniem odwetowym założyciela. Wiem, że jest grono ludzi, które się wręcz "obraziło" na cały serwis, bo reviewer odmówił opublikowania zakopanej skrytki.

Ale faktycznie takie przypadki są coraz rzadsze.

Link to comment

Nastałą jesień... niezbyt dobra pora dla zakopanych skrzynek... (jeżeli jakaś pora roku jest dla nich dobra).

Odkryłem ostatnio kilka skrzynek świeżo zakopanych w ziemi i przyznam, że dla mnie to dramat. Mimo, że

jestem maksymalnie niebrzydliwy, to skrzynki takie budzą moją odrazę. Efekt wizualny po wydobyciu, jakby się pies na nie (za przeproszeniem) zrzygał. Mimo rękawiczek ... nigdy więcej.

Link to comment

Teraz to juz frajda z zakopanymi skrzynkami, przyda sie lopata do odsniezania, trudno bedzie odnalesc niektore pienki w zaspach, chociz jak sie odsniezy troche lasu to i zwierzyna latwiej do pasnika dojdzie :laughing:

Mam pytanie czy rzeczywiescie nie mozna juz publikowac skrzynek ktore sa na Opencachingu, ostatnio milem dyslusje ze Lza zarchiwizowal fajna serie bo ponic mial nieprzyjemnosci z powodu istnienia tej seri na Open.

Link to comment

(...) ostatnio milem dyslusje ze Lza zarchiwizowal fajna serie bo ponic mial nieprzyjemnosci z powodu istnienia tej seri na Open.

 

To niewesoła wiadomość, z serwisu tym samym wyparowało 20 skrytek:

http://www.geocaching.com/seek/nearest.aspx?u=Lza%2bEla

 

Pewnie poszło właśnie o linkowanie do OC PL, tzn autorzy nie chcieli usuwać linków i tym samym nie mieli innego wyjścia jak zarchiwizować skrytki.

Link to comment

Pewnie poszło właśnie o linkowanie do OC PL, tzn autorzy nie chcieli usuwać linków i tym samym nie mieli innego wyjścia jak zarchiwizować skrytki.

 

GC2JG53

 

November 28 Silesian Reviewer

Skrytka niezgodna z regulaminem. Pomimo prosby autor nie chcial dostosowac skrytki do regulaminu który akceptowal podczas zgloszenia skrytki do publikacji. Z tego powodu archiwizacja.

Link to comment

(...) ostatnio milem dyslusje ze Lza zarchiwizowal fajna serie bo ponic mial nieprzyjemnosci z powodu istnienia tej seri na Open.

 

To niewesoła wiadomość, z serwisu tym samym wyparowało 20 skrytek:

http://www.geocaching.com/seek/nearest.aspx?u=Lza%2bEla

 

Pewnie poszło właśnie o linkowanie do OC PL, tzn autorzy nie chcieli usuwać linków i tym samym nie mieli innego wyjścia jak zarchiwizować skrytki.

 

Z tego co wiem, to po pierwsze nie były to linki do tej samej skrytki na OC tylko wprost reklamujące ten serwis, po drugie dotyczyło to tylko jednej skrytki, więc pozostałe zostały zarchiwizowane jedynie z powodów ambicjonalnych.

 

Trochę mi to przypomina protesty różnych grup zawodowych blokujących przejścia dla pieszych - akcja skierowana jest przeciwko decyzjom rządu, ale cierpią szarzy obywatele próbujący zdążyć do pracy.

Edited by toczygroszek
Link to comment
Z tego co wiem, to po pierwsze nie były to linki do tej samej skrytki na OC tylko wprost reklamujące ten serwis

Zgadza się. Akurat widziałem ten tekst. Był on po angielsku i brzmiał mniej więcej tak: Więcej skrzynek w Polsce znajdziesz na http://www.opencaching.pl/

Teraz jest link do automatycznego tłumaczenia na angielski w serwisie OC - sprawdzałem czy czasem po wylogowaniu z OC nie daje jakiegoś głupiego komunikatu ale nie - jest tylko do tłumaczenia. W sumie i tak nic to nie zmienia :-(

Link to comment

Bardzo ciekawa polityka :anitongue:

 

GC chyba zapomina ze istnieje dzieki temu ze sa tacy ktorzy chca zakladac i rejestrowac skrzynki - bez tych skrzynek byloby jak w naszych polskich urzedach: dobrze by sie pracowalo tylko CI petenci nam przeszkadzaja ;)

Bez skrzynek w systemie najlepszy program nic nie pomoze. Ale coz - ich cyrk, ich malpy.

 

Zastanawiam sie kiedy np firmy samochodwe wpadna nja podobny pomysl - np., oddajesz samochod firmy X do serwisu, na naprawe gwarancyjna - a oni Ci anuluja gwarancje bo przy kluczykach masz brelok firmy Y - wiec reklamujsze konkurencje, co powoduje anulowanie gwarancji :D

Absurdalny pomysl ? No nie wiem - swiat jest pelen absurdow.

Link to comment

Ted, załamujesz mnie :anitongue:

 

Taki jest regulamin i jak Ci on nie odpowiada to przecież nikt Ci nie każe zakładać skrytek. Może to będzie drastyczne dla Ciebie co teraz powiem, ale uważam, że Groundspeak na prawdę nie będzie płakać jak przestaniesz je zakładać, co najwyżej Polscy geocacherzy na tym ucierpią, a globalnie nic się nie zmieni.

 

Co do reklamy innych serwisów na GC to nie dziwię się, że jest to zabronione. Nikt nie lubi gdy reklamuje się konkurencje.

 

A twój przykład jest absurdalny i nieadekwatny do sytuacji, gdyż w serwisie samochodowym nie ma kamery internetowej i poza serwisantem nikt twojego breloczka by nie widział, więc nie jest to reklama. Ale w sumie się nie dziwię, że to napisałeś, bo znam Cię nie od dziś i przyzwyczaiłem się już do twoich absurdalnych porównań...

 

A tak w ogóle to piszesz w złym wątku (ja również), więc mam nadzieję, że zakończysz tę jałową dyskusję.

Link to comment
Mam pytanie czy rzeczywiescie nie mozna juz publikowac skrzynek ktore sa na Opencachingu...

Można :anitongue:

 

Zastanawiam sie kiedy np firmy samochodwe wpadna nja podobny pomysl - np., oddajesz samochod firmy X do serwisu, na naprawe gwarancyjna - a oni Ci anuluja gwarancje bo przy kluczykach masz brelok firmy Y - wiec reklamujsze konkurencje, co powoduje anulowanie gwarancji ;)

Absurdalny pomysl ? No nie wiem - swiat jest pelen absurdow.

To co nosisz przy Twoich prywatnych kluczykach jest Twoją prywatną sprawą. Natomiast Geocaching.com jest komercyjnym serwisem postawionym na komercyjnym serwerze, czyli jak nie jesteś udziałowcem to nie masz wpływu na "politykę"

Jesli lubujesz się w kuriozalnych przykładach, to mam taki z życia. Jeśli pracownik nadzoru pewnego niemieckiego koncernu motoryzacyjnego X nabędzie samochód japoński, zostaje ukarany w najlepszym wypadku naganą, co jest oczywiście w umowie. Dlatego m.in. warto się ożenić :D

Edited by IvanhoePL
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...