Jump to content

Garmin chirp™


Spider

Recommended Posts

Garmin wypuścił ciekawą zabawkę B)

 

chirp is a one-of-a-kind wireless beacon designed specifically for the outdoor adventures of geocaching. Affordable, durable and waterproof, chirp can communicate with, and be programmed by, any compatible wireless-enabled Garmin handheld (sold separately). chirp stores hints, multicache coordinates, counts visitors and confirms the cache is nearby. chirp is password protected and has a battery life of up to one year.

 

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=74811

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj:

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=11&t=8967

http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=261919

 

Na chwile obecną obsługują go tylko najnowsze odbiorniki Garmina: Dakota, Oregon, 62, 78. Mam nadzieję że wprowadzą obsługę również do Colorado...

Link to comment

Odpowiedź supportu Garmina w związku obsługą chirp w Colorado

 

Dziękujemy za skontaktowanie się z Garmin Europe.

 

Jako, że urządzenie to zostało wycofane z produkcji nie mamy informacji

czy jego oprogramowanie będzie rozwijane w jakikolwiek sposób. Na dzień

dzisiejszy nie jesteśmy w stanie udzielić informacji czy urządzenie

chirp będzie obsługiwane przez Pańskie urządzenie.

 

Jeśli ma Pan/Pani więcej pytań, proszę dać mi znać, alternatywnie

poszukać rozwiązania na naszej stronie internetowej: http://www.garmin.com/sites/pl//support/faq/

Link to comment

Tak czytam i czytam o tym urządzeniu i jakoś mnie nie przekonuje jego wielka użyteczność dla przeciętnego, jak ja, poszukiwacza. Zbytek? Kolejny gadżet do sprzedaży by Garmin? Nie wiem...

Z drugiej strony patrząc, na początku mojej zabawy szukałem keszy bez GPS i uważałem, że nie jest konieczny :rolleyes:. Potem wystarczał mi moduł bluetooth do telefonu komórkowego i wydawało się, że GPS niczego nowego do zabawy wnieść nie może :))). Teraz posiadam jako taki GPS a chirp wydaje mi się zbędny :huh:))))

Może to jednak nie kolejne niepotrzebne urządzenie elektroniczne tylko jakaś nowa jakość???

Link to comment
Jak to wycofane z produkcji?

Colorado jest wycofane z produkcji gdzieś tak od roku. Była za duża awaryjność rollera...

 

No i mam pytanie jak to w ogóle działa? I o czym informuje ten atrybut?

Informacje z wątku po angielsku:

 

Atrybut informuje, że w skrytce lub jego częściach występuje chrip.

 

Jeśli znajduje się on w skrytce tradycyjnej (jako dodatkowy bajer ułatwiający odnalezienie - np. chrip będzie przesyłał podpowiedź) to skrytka powinna zawierać ten atrybut.

 

Jeśli stworzymy skrytkę wieloetapową gdzie jednym z etapów jest chrip, który podaje współrzędne następnego etapu to są dwie możliwości:

1) Jeśli do chrip'a będą także w tradycyjny sposób dodane współrzędne kolejnego etapu (np. przyklejona kartka) to jest to Multicache

2) Jeśli jedyną możliwością odczytu współrzędnych kolejnego etapu jest skorzystanie z chrip'a to jest to Quiz

W obu przypadkach skrytka powinna zawierać ten atrybut.

 

Źródło:

 

Groundspeak will make it easier to have these new devices as part of the growing repertoire of ways to find a cache.

Here is the current plan:

  1. A new attribute for a "beacon" will be added soon. Any caches that use a Chirp (or any future similar device) should use this attribute.
  2. If a cache owner puts a beacon in a traditional cache and geocachers have an alternative method to find it without using the beacon, then OK. I remind you to use the coming attribute.
  3. If the cache owner insists on not providing an alternative means of finding the geocache, it must be listed as a mystery with the beacon attribute.
  4. Cache descriptions may mention the "Chirp" as long as the text doesn't go on and on with "overtones of advertising, marketing, or promotion" as per our long-standing commercial guidelines.
  5. We do not plan to add a new cache type just for this.

Edited by SpiderPL
Link to comment
Jak to wycofane z produkcji?

Colorado jest wycofane z produkcji gdzieś tak od roku. Była za duża awaryjność rollera...

 

 

Aaaa, bo ja zrozumiałem że chirp jest wycofany i stąd moje zdziwienie :D

 

W ogóle początkowo opacznie zrozumiałem ideę działania tego gadżetu. Podstawową wadą tego urządzenia jest to, że działa tylko z wybranymi modelami GPS. No i że bateria starcza na rok - trzeba co roku wymieniać bateryjkę. Może i nawet wydałbym te 20$ żeby w jednej skrytce przynajmniej zastosować taki bajer, ale miałoby to sens, gdyby obsługiwało każdy sprzęt. Może za kilka lat to będzie miało sens, na dzień dzisiejszy wydaje mi się to bardziej niszowe od Wherigo.

Link to comment

Witam,

 

jak to jest z tymi CHIRPami? Czy to prawda?:

The idea of this started half november, garmin has a new electronic beacon. The problem is that a Chirp only is not accepted by Geocaching.com

 

Mam jednego na stanie i fajne pomysły jak wykorzystać ten sprzęt aby inni świetnie się bawili. Nawet znalazłem lokalnych sponsorów celem utworzenia dużego multicachea dla Premium Member ale czy to ma sens?

 

BOX Team

Link to comment
jak to jest z tymi CHIRPami? Czy to prawda?:

The idea of this started half november, garmin has a new electronic beacon. The problem is that a Chirp only is not accepted by Geocaching.com

Gdzie ty takie rewelacje wyczytałeś? Oczywiście że można używać Chirp'a: http://support.Groundspeak.com/index.php?pg=kb.page&id=303

 

Nawet znalazłem lokalnych sponsorów celem utworzenia dużego multicachea dla Premium Member ale czy to ma sens?

Nie wiem czy ma sens, ale zanim skorzystasz z pomocy sponsorów zapoznaj się z tym artykułem: http://support.Groundspeak.com/index.php?pg=kb.page&id=307#solicit

Link to comment

Garmin Chirp nadaje przy użyciu protokołu ANT+

Aby odczytać sygnał na komórce potrzebny jest telefon z wbudowany modułem ANT+ lub adapter ANT+ działający przez BT.

Drugim rozwiązaniem jest laptop i adapter ANT+ na USB

Edited by Spider
Link to comment

a dużo jest takich cache'y w Polsce?

 

Jakiś czas temu przeglądałem skrytki na geocaching.pl i znalazłem tylko jedną taką skrytkę z tym atrybutem we Włocławku.

Akurat znałem to miejsce, więc mnie to zaciekawiło i napisałem do właściciela skrytki prośbę o szczegóły.

Niestety nie dostałem odpowiedzi, a po kilku dniach atrybut chirp znikł z tej skrytki.

Także nie jest dużo takich keszy w Polsce ;)

Link to comment

u mnie lezy jeden chirp i czeka na dobre miejsce do schowania.

 

Nie chce chowac go "gdziekolwiek", aby wlasnie nie zniknal. Ukrycie w miejscu "pilnowanym i monitorowanym", do ktorego mozliwe jest wygodne i bezpieczne podejscie (chirp sieje sygnal na kilka metrow) nie jest zadaniem prostym. A chowanie w np. pojemniku w dziopli w drzewie zakonczy sie bardzo szybka jego dewastacja lub zaginieciem :(

Najchetniej widzialbym go przymocowanego do elewacji strzezonego budynku, tak aby byl to etap do pojemnika finalowego. Ktos w Wawie zna takie miejsce? Z przyjemnoscia udostepnie chirpa, aby taki kesz powstal rowniez w Wawie.

Link to comment

Czyli jest pierwsza w PL :)

Hmm, tylko czemu na tekim. z .... iu, tzn, takiej głuszy!

 

Ech, narzekactwo! Śmiało w drogę, nawet żadnej granicy przekraczać nie trzeba! :P

 

A zarówno miejsce, jak i skrzynka zacne, opłaciło się ruszyć rzyć z Krakowa, nie tylko po to żeby załapać się tam na FTF-a.

Link to comment

O! Nie miałem pojęcia, że na swoim telefonie mogę też odebrać info z Chirpa. Pobrałem ANT+ Plugins, w opisie jest napisane, że powinno działać.

Poza tym, na evencie okazało się, że użytkownicy Garminów mogą nie znaleźć odpowiedniej opcji. Z tego co pamiętam, to trzeba wejść w ustawienia/ geocaching/ włącz Chirp.

Link to comment

Jest jedna taka skrytka na Dolnym Śląsku: http://coord.info/GC4PCPJ

 

Widocznie sprawdzałem skrytki przed publikacją tego kesza :/

 

Czyli jest pierwsza w PL :)

Hmm, tylko czemu na tekim. z .... iu, tzn, takiej głuszy!

 

Pozdrawiam autorkę tej wypowiedzi. Podczas tegorocznych wypadów keszerskich miałam okazję znaleźć kilka fajnych keszy podpisanych tym nickiem. Bardzo dziękuję za nie przy okazji, bo były umieszczone w bardzo ciekawych miejscach. Tak to już jest w dużych miastach. A Gdańsk do nich zdecydowanie należy. Lubię to miasto. Podobnie jak uwielbiam Kraków, w którym od wielu lat mieszkam.

Ale ubóstwiam też polskie góry i podgórze, które mają w sobie również wiele uroku. Teraz, jesienią jest tu szczególnie pięknie. Bardzo kolorowo, co znacznie barrdziej można docenić niż w miastach, gdzie o drzewa to się nieczęsto potykamy. Raczej narzekamy, że ich mało. A to ich kolorowe liście nadają tej porze roku tyle uroku. W poprzednim tygodniu byłam na wypadzie, który stał się swojego rodzaju ucieczką od męczącego czasem dużego miasta. Powodem była chęć uczestnictwa w III Evencie Karkonoskim, który został zorganizowany w małej miejscowości koło Karpacza. To właśnie tutaj i podczas tego eventu odpalony został kesz z CHIRPem, jak widać chyba pierwszy w Polsce. Jestem szczęśliwym uczestnikiem małej ekipy, która jako pierwsza wbiła swoje pieczęcie w pusty logbook tego kesza! I cieszę się, że powstał taki kesz właśnie tutaj. Takiego eventu jak ten karkonoski jeszcze nie widziałam. Był najlepszym spotkaniem keszerskim, w jakim brałam udział. Może nie mam w tym wielkiego doświadzcenia, ale ponad dwadzieścia takich imprez już na moim koncie jest. Więc nie tak całkiem mała próbka jak na polskie warunki. Organizatorzy robią wszystko, by uczestnicy świetnie się bawili i poznali ich okolicę. A jest tu co oglądać. Krystalicznie czyste powietrze, wspaniałe lasy, wszystko w terenie górzystym. I rewelacyjne kesze. W pobliskim Karpaczu jest jedyny w Polsce oryginalny kościół skandynawski o konstrukcji słupowej. W samej Skandynawii jest takich oryginalnych tylko kilkanaście, więc fakt, że mamy taki w Polsce jest jednym z istotnych powodów, by go zobaczyć. A on jest na tym samym terenie! Tu naprawdę warto po prostu przyjechać. A więcej niż ja powodów potrafi podać autor kesza CHIRPowego, bo z tego, co się zorientowałam, jest przewodnikiem turystycznym.

 

A jeśli mamy niedosyt że CHIRP jest tylko tutaj, uruchamiajmy kolejne skrytki. W miastach czy wioskach, to nieważne, byle w miejscach ciekawych a ich na szczęście mamy w Polsce bardzo wiele. I na szczęście głównie w takich mamy zwyczaj umieszcać kesze. Palmy pierwszeństwa jednak autorowi tego pierwszego CHIRPa nie odmawiajmy. Ja chylę zaś przed nim czoło za współorganizację tego eventu i odpalenia serii wysokiego poziomu keszy.

 

Pozdrawiam Gdańskich i Karkonoskich keszerów! A tym ostatnim życzę, by event karkonoski doczekał się kolejnych, coraz mocniejszych edycji. W tym roku było tu chyba z 60 osób. Za ileś lat będzie to mega event, jak tak będziecie świetni w organizacji!

Link to comment

 

Pozdrawiam Gdańskich i Karkonoskich keszerów! A tym ostatnim życzę, by event karkonoski doczekał się kolejnych, coraz mocniejszych edycji. W tym roku było tu chyba z 60 osób. Za ileś lat będzie to mega event, jak tak będziecie świetni w organizacji!

O, na Mega to przyjedziemy...wielka bandą!

I Czesi dopiszą tez pewno, trzymamy za słowo!

Na razie szybciej dojadę do Zermatt niz do Karpacza :laughing:, takie połączenia...

Link to comment

 

Pozdrawiam Gdańskich i Karkonoskich keszerów! A tym ostatnim życzę, by event karkonoski doczekał się kolejnych, coraz mocniejszych edycji. W tym roku było tu chyba z 60 osób. Za ileś lat będzie to mega event, jak tak będziecie świetni w organizacji!

O, na Mega to przyjedziemy...wielka bandą!

I Czesi dopiszą tez pewno, trzymamy za słowo!

Na razie szybciej dojadę do Zermatt niz do Karpacza :laughing:, takie połączenia...

 

Zawsze możemy kogoś zabrać keszowozem z Krakowa. Stąd autostradą rzut beretem w Karkonosze. A połączenie jakieś dobre Kraków - Gdańsk zawsze się znajdzie :D

Link to comment

Opis dzialania:

"podejdz do lokalizacji chirp'a z wlaczonym odbiornikiem. Gdy bedziesz w jego zasiegu dostaniesz informacje przeslane z chirpa na swoj odbiornik. Postepuj zgodnie z otrzymanymi wskazowkami"

 

Ot, cala filozofia :D

 

Raczej myślałem o instrukcji dla poszukiwacza. Parę słów ogólnych, jak włączyć nasłuch w GPS itp.

A co z użytkownikami komórek? Da się "usłyszeć"? Na czym? Co trzeba zainstalować?

Brakuje takiego polskiego repozytorium wiedzy na ten temat

Link to comment

 

Raczej myślałem o instrukcji dla poszukiwacza. Parę słów ogólnych, jak włączyć nasłuch w GPS itp.

A co z użytkownikami komórek? Da się "usłyszeć"? Na czym? Co trzeba zainstalować?

Brakuje takiego polskiego repozytorium wiedzy na ten temat

 

 

Bedac wrednym geomaniakiem odpowiem: RTFM ;)

A na powaznie - moim zdaniem pisanie tego wszystkiego to przepisywanie instrukcji obslugi Garmina lub poszczegolnych odbiornikow syganlu. Lista urzadzen wspierajacych, konieczne wyposazenie dodatkowe itp sa juz wymienione w tym watku. Kazdy z nas kupujac jakiekolwiek odbiornik gps dostal instrukcje obslugi (w tym w jezyku polskim) - tam na prawde jest to wszystko wyjasnione!

 

Pisze w sposob wredny, gdyz jako misio, ktory musi dostarczac od czasu do czasu support dla ludzi bardzo nie lubie, gdy ludzie wola zawracac mi glowe, zamiast przeczytac wczesniej przygotowana instrukcje :D

 

PS. wytlumaczenie w stylu "nie znam jezyka" nie jest dla mnie wytlumaczeniem wzbudzajacym litosc. Domyslasz sie, jakia jest wtedy moja odpowiedz? :mad:

Link to comment

na tak postawione pytanie odpowiem w ten sposob:

 

1. gdy pierwszy raz podchodzilismy do tematu "chirp", to nikt z nas (o ile dobrze mi wiadomo) nie probowal bawic sie nim z Andkiem.

2. nie slyszalem na spotkaniach o takich doswiadczeniach

3. wydaje mi sie, ze osoby z Garminami mialy juz troche prob

 

4. jezeli wszystko pojdzie dobrze, to w tzw. centrum Wawy pojawi sie multi z chirpem (dzieki Warble7) - Bedzie jak znalazl na testy i doswiadczenia (kesz 24/7, bezpieczna lokalizacja)

Link to comment

Wszędzie piszą, iż chirp może być chroniony hasłem. Niestety, ale kilka prób znalezienia tej opcji w Oregonie 350 nie przyniosło rezultatu... unsure.gif

 

Udało się komuś włączyć wspomnianą funkcję? Troszkę "strach" umieścić chirpa w terenie i liczyć, iż nikomu się "źle nie naciśnie"... ;-)

 

Biorę jeszcze pod uwagę możliwość, iż podczas programowania Chirp "paruje" się z GPSem, ale nie udało mi się nigdzie znaleźć potwierdzenia tej tezy... tired.gif

Edited by VladMordock
Link to comment

Wszędzie piszą, iż chirp może być chroniony hasłem. Niestety, ale kilka prób znalezienia tej opcji w Oregonie 350 nie przyniosło rezultatu... unsure.gif

 

Udało się komuś włączyć wspomnianą funkcję? Troszkę "strach" umieścić chirpa w terenie i liczyć, iż nikomu się "źle nie naciśnie"... ;-)

 

Biorę jeszcze pod uwagę możliwość, iż podczas programowania Chirp "paruje" się z GPSem, ale nie udało mi się nigdzie znaleźć potwierdzenia tej tezy... tired.gif

 

Parujesz i zabezpieczasz przy pierwszym programowaniu chirp'a. Znalazcy moga co najwyzej zrobic to, na co im pozwolisz (wpisac sie do elektronicznego logbooka albo dostaja wskazowki do nastepnego waypointa).

 

Zabezpiesczenia niestety nie chronia zabaweczki przed "buchnieciem" przez pomyslowych dobromirow :( Z tego powodu tak dlugo trwa moje "zakladanie" kesza: chce miec pewna i bezpieczna miejscowke, ktora ochroni nadajniczek.

Link to comment

Wszędzie piszą, iż chirp może być chroniony hasłem. Niestety, ale kilka prób znalezienia tej opcji w Oregonie 350 nie przyniosło rezultatu... unsure.gif

 

Udało się komuś włączyć wspomnianą funkcję? Troszkę "strach" umieścić chirpa w terenie i liczyć, iż nikomu się "źle nie naciśnie"... ;-)

 

Biorę jeszcze pod uwagę możliwość, iż podczas programowania Chirp "paruje" się z GPSem, ale nie udało mi się nigdzie znaleźć potwierdzenia tej tezy... tired.gif

 

To się dzieje automatycznie - jak kupisz nowego chirpa, to baterie nie są włożone do środka. Wkładasz baterie i włączasz swojego Garmin GPS'a i chirp już wie, że ten właśnie Garmin GPS, to jego mamusia i tylko ona może przewijać mu pieluszkę. Każdy inny GPS może to zrobić, ale zostanie poproszony o podanie 5-cyfrowego kodu.

 

Na event'cie w Borowicach pomogłem kilku osobom skorzystać z chirpa; większość miała wyłączoną komunikację z chirpami, czemu się nie dziwię, skoro wg wyszukiwarki po atrybutach na geocaching.pl obecnie jest tylko jeden chirp w Polsce.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...