Jump to content

Zdjecia, ilustracje - prawa autorskie


M&S Team
Followers 0

Recommended Posts

Chcielibyśmy spytać jak to jest z prawami autorskimi zdjęć, ilustracji wykorzystywanych w opisach skrzynek.

 

Czy wykorzystując zdjęcie z np wikipedii, oficjalnej strony obiektu ( np muzeum), strony autora zdjęcia podając wprost informacje kto jest autorem i źródło ( mamy na myśli zdjęcia publikowane już w sieci) naruszamy prawa autorskie?

Czy i kiedy wymagana jest zgoda autora na wykorzystanie jego prac?

 

pozdrawiamy

Mezon & Set

Link to comment

Wszystko zależy od licencji na jakiej udostępnione jest zdjęcie. Większość prac w Wikipedii wymaga podania autora i źródła. Jeśli chodzi o strony muzealne i inne utrzymywane z budżetu państwa, to bardzo często jest podobnie, ale nie zawsze. Generalnie trzeba przyjąć zasadę, ze jeśli nie jest napisane, że można powielać, to nie można.

Warto zaznaczyć, że np. w przypadku zdjęcia starego obrazu ochrona może nie dotyczyć samego obrazu, ale fotografii lub w przypadku starej ilustracji, nawet skanu.

Link to comment
Czy wykorzystując zdjęcie z np wikipedii, oficjalnej strony obiektu ( np muzeum), strony autora zdjęcia podając wprost informacje kto jest autorem i źródło ( mamy na myśli zdjęcia publikowane już w sieci) naruszamy prawa autorskie? Czy i kiedy wymagana jest zgoda autora na wykorzystanie jego prac?

Nie jestem prawnikiem, ale moim zdaniem naruszamy prawa autorskie. Również wtedy gdy wyświetlimy na swojej stronie zdjęcie które jest na źródłowym serwerze (bez kopiowania na własny). Chyba, że zdjęcia zdjęcia są publikowane na odpowiedniej licencji, np.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Licencje_Creative_Commons

 

O prawie autorskim:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie

http://pl.wikinews.org/wiki/Czy_na_pewno_w...h_licencjach%3F

http://forumprawne.org/prawo-autorskie/116...kompendium.html

Link to comment

Ja staram się dawać własne zdjęcia. Często zakładając skrytkę nie mam ze sobą aparatu. Wtedy używam zdjęcia z wiki lub jakiegoś podobnego portalu dodając informację o źródle i staram się je jak najszybciej wymienić na własne. Ale często trwa to dość długo bo pory roku też mają znaczenie. Teraz póki jeszcze liście z drzew nie opadły zrobiłem sesje fotograficzną dla kilku skrytek które mam zamiar stworzyć, bo w momencie ich zakładania plener nie będzie wyglądać już tak dobrze.

Link to comment

Chyba najwygodniej dawać swoje fotki i po problemie. BTW z Mazowsza sporo zdjęć na Wiki wrzucił Meteor, więc z jego też nie ma problemu :P

 

Problem jest ze zdjęciami przedwojennymi, jest ich tyle w sieci (skany) że trudno czasem do źródła dotrzeć o ile ktoś u siebie na stronie nie napisał. Co robić w takich wypadkach? Chodzi np. o zdjęcie budynku nieistniejącego współcześnie.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Followers 0
×
×
  • Create New...