Jump to content
Sign in to follow this  
Followers 0
Spider

Określanie prawidłowej trudności terenu

Recommended Posts

Ostatnio zastanawiam się nad prawidłową trudnością terenu dla skrytki. Jest to bardzo ważny element czasem ułatwiający poszukiwanie skrytki, a z własnego doświadczenia wiem że zapewne wiele osób na niego nie zwraca uwagi. W przypadku skrytek miejskich, wysoka trudność terenu od razu mówi nam że trzeba będzie się gdzieś wspinać lub robić jakieś dziwne akrobacje. Większy jest problem ze skrytkami w terenie, w szczelności w górach. Podczas określania trudności terenu powinno się brać pod uwagę trasę jaką należy przebyć od cywilizacji: parkinu, przystanku autobusowego, stacji pkp, miejscowości oraz trudność terenu na miejscu (ukrycie skrytki).

 

Ale co zrobić np. w następującym przypadku (prawie z życia wzięte). Skrytka w górach do której prowadzi szlak o długości kilku kilometrów, przewyższenie ok. 700 metrów. Sama skrytka umieszczona w dostępnym miejscu (gdyby były ruchome schody to osoby niepełnosprawne mogły by ją znaleźć). Umieszczam waypointy parkingów w Polsce tam gdzie rozpoczynają się szlaki, bo tylko te znam. Ale od strony Czeskiej można podjechać samochodem ok. 1km od skrytki i przejść piechotą po płaskim terenie, o czym mogę nie mieć pojęcia, bo w Polsce po górach, a w dodatku parkach narodowych samochodem się nie jeździ. Jaka powinna być w takim przypadku trudność terenu?

Edited by SpiderPL

Share this post


Link to post

no jest problem, nieraz mnie krew zalewa jak cos znajde i ma to np. 3. gwiazdki terenu a tu moze by moglo byc 1,5. pisze juz o takich bardzo jaskrawych sytuacjach... bo jak cos w gorach jest to juz wiadomo ze trzeba bedzie cos wyzej i na nogach trzeba sunac podgore a jka sie uda dojechac to mamy szczescie...

ciezka wiec z tym sprawa, poprostu tu trzeba nabywac doswiadczenia przez szukanie!!

Share this post


Link to post
no jest problem, nieraz mnie krew zalewa jak cos znajde i ma to np. 3. gwiazdki terenu a tu moze by moglo byc 1,5.

Tu masz 100% racji. Niby jest ułatwienie dla osób sprawdzających trudność terenu ale moim zdaniem to lepsze niż dosłowna kodowana podpowiedź. Najbardziej wkurzają skrytki z trudnością terenu 1,5, człowiek szuka we wszystkich możliwych miejscach, w akcie desperacji dekoduje podpowiedź a tam coś w stylu musisz wspiąć się kilka metrów...

Share this post


Link to post

To jest trudna sprawa ocenic teren. Mi jeden z Czechow napisal ze 4.5 to za duzo jak na skrzynke gdzie trzeba przejsc sie kawalek pod gore, przeciskac miedzy skalami albo podciagac na rekach. Tylko ze on byl z gor. Oni w Karkonoszach ustalaja trudnosc na 2-3. 4-5 pewnie rezerwuja na cos strasznego. Ja staram sie patrzec bardziej obiektywnie na to co nasz caly kraj oferuje i w gorach raczej 1-3 nie dam.

Share this post


Link to post

W Alpach Szwajcarskich skala 4+ oznacza np. eksponowaną ścianę górską po której trzeba się wspiąć na koniec na szczyt (trudność V+ itp)

Share this post


Link to post

Ciężko coś powiedzieć o trudności terenu bo ujęcia tego dokładnie nie pokazują ale moim zdaniem na pewno nie 5. A z trudnością zadania to moim zdaniem gruba przesada.

Share this post


Link to post

I tu dochodzimy do sedna. Czy geocaching jest zabawą dla wszystkich (w tym emerytów i dzieci), czy dla wyczynowców. Jeśli dla wszystkich, to stopień trudności powinien być wyznaczany dla najsłabszego, w pełni sprawnego, uczestnika zabawy.

Share this post


Link to post

Zgadzam się z tobą z tym, że stopień trudności powinien być wyznaczony dla najsłabszego uczestnika zabawy, ale trzeba też wziąć pod uwagę zakres trudności terenu. Do dyspozycji mamy od 1 do 5. Skoro to jest 5 to ile powinna mieć skrytka która jest ukryta w dawnym kamieniołomie, gdzie najpierw trzeba podpłynąć pontonem do pionowej ściany, a następnie wspiąć się przy użyciu odpowiedniego sprzętu na wysokość ok 30 metrów?

Share this post


Link to post
Do dyspozycji mamy od 1 do 5. Skoro to jest 5 to ile powinna mieć skrytka która jest ukryta w dawnym kamieniołomie, gdzie najpierw trzeba podpłynąć pontonem do pionowej ściany, a następnie wspiąć się przy użyciu odpowiedniego sprzętu na wysokość ok 30 metrów?

Wg mnie 5, a do tego odpowiednie atrybuty.

 

PS. po namyśle doszedłem do wniosku, że geocaching jednak nie jest dla dzieci, tj. nie mogą one być uważane za pełnoprawnych uczestników zabawy. To jednak jest zabawa dla dorosłych, choć do niektórych keszy można zabrać dzieci, o czym mówi odpowiedni atrybut.

Share this post


Link to post

Wiadomo ze 5tka 5tce nierowna. Ale to z filmu to w sumie mogloby byc. Jezeli to byla jedyna droga i nie bylo szlaku od drugiej strony to podejscie wygladalo na wymagajace. Do tego pewnie jeszcze daleko od najblizszego parkingu. Za to trudnosc ukrycia byla przesadzona.

 

Ale faktycznie roznie to bywa z trudnoscia. Jeszce pamietam 4 terrain gdzie skrzynka byla schowana pod drzewem, a drzewo kolo sciezki na wyspie :laughing:

Share this post


Link to post

My dalibyśmy 4 za teren i 1,5 max 2 za ukrycie...

 

Jeszcze inna sprawa jak określać trudność zadań przy zagadkach albo skrzynkach bonusowych gdzie trzeba najpierw znaleźć np 3-5 innych skrzynek?

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0

×
×
  • Create New...