Jump to content

Określanie prawidłowej trudności terenu


Spider

Recommended Posts

Ostatnio zastanawiam się nad prawidłową trudnością terenu dla skrytki. Jest to bardzo ważny element czasem ułatwiający poszukiwanie skrytki, a z własnego doświadczenia wiem że zapewne wiele osób na niego nie zwraca uwagi. W przypadku skrytek miejskich, wysoka trudność terenu od razu mówi nam że trzeba będzie się gdzieś wspinać lub robić jakieś dziwne akrobacje. Większy jest problem ze skrytkami w terenie, w szczelności w górach. Podczas określania trudności terenu powinno się brać pod uwagę trasę jaką należy przebyć od cywilizacji: parkinu, przystanku autobusowego, stacji pkp, miejscowości oraz trudność terenu na miejscu (ukrycie skrytki).

 

Ale co zrobić np. w następującym przypadku (prawie z życia wzięte). Skrytka w górach do której prowadzi szlak o długości kilku kilometrów, przewyższenie ok. 700 metrów. Sama skrytka umieszczona w dostępnym miejscu (gdyby były ruchome schody to osoby niepełnosprawne mogły by ją znaleźć). Umieszczam waypointy parkingów w Polsce tam gdzie rozpoczynają się szlaki, bo tylko te znam. Ale od strony Czeskiej można podjechać samochodem ok. 1km od skrytki i przejść piechotą po płaskim terenie, o czym mogę nie mieć pojęcia, bo w Polsce po górach, a w dodatku parkach narodowych samochodem się nie jeździ. Jaka powinna być w takim przypadku trudność terenu?

Edited by SpiderPL
Link to comment

no jest problem, nieraz mnie krew zalewa jak cos znajde i ma to np. 3. gwiazdki terenu a tu moze by moglo byc 1,5. pisze juz o takich bardzo jaskrawych sytuacjach... bo jak cos w gorach jest to juz wiadomo ze trzeba bedzie cos wyzej i na nogach trzeba sunac podgore a jka sie uda dojechac to mamy szczescie...

ciezka wiec z tym sprawa, poprostu tu trzeba nabywac doswiadczenia przez szukanie!!

Link to comment
no jest problem, nieraz mnie krew zalewa jak cos znajde i ma to np. 3. gwiazdki terenu a tu moze by moglo byc 1,5.

Tu masz 100% racji. Niby jest ułatwienie dla osób sprawdzających trudność terenu ale moim zdaniem to lepsze niż dosłowna kodowana podpowiedź. Najbardziej wkurzają skrytki z trudnością terenu 1,5, człowiek szuka we wszystkich możliwych miejscach, w akcie desperacji dekoduje podpowiedź a tam coś w stylu musisz wspiąć się kilka metrów...

Link to comment

To jest trudna sprawa ocenic teren. Mi jeden z Czechow napisal ze 4.5 to za duzo jak na skrzynke gdzie trzeba przejsc sie kawalek pod gore, przeciskac miedzy skalami albo podciagac na rekach. Tylko ze on byl z gor. Oni w Karkonoszach ustalaja trudnosc na 2-3. 4-5 pewnie rezerwuja na cos strasznego. Ja staram sie patrzec bardziej obiektywnie na to co nasz caly kraj oferuje i w gorach raczej 1-3 nie dam.

Link to comment

Zgadzam się z tobą z tym, że stopień trudności powinien być wyznaczony dla najsłabszego uczestnika zabawy, ale trzeba też wziąć pod uwagę zakres trudności terenu. Do dyspozycji mamy od 1 do 5. Skoro to jest 5 to ile powinna mieć skrytka która jest ukryta w dawnym kamieniołomie, gdzie najpierw trzeba podpłynąć pontonem do pionowej ściany, a następnie wspiąć się przy użyciu odpowiedniego sprzętu na wysokość ok 30 metrów?

Link to comment
Do dyspozycji mamy od 1 do 5. Skoro to jest 5 to ile powinna mieć skrytka która jest ukryta w dawnym kamieniołomie, gdzie najpierw trzeba podpłynąć pontonem do pionowej ściany, a następnie wspiąć się przy użyciu odpowiedniego sprzętu na wysokość ok 30 metrów?

Wg mnie 5, a do tego odpowiednie atrybuty.

 

PS. po namyśle doszedłem do wniosku, że geocaching jednak nie jest dla dzieci, tj. nie mogą one być uważane za pełnoprawnych uczestników zabawy. To jednak jest zabawa dla dorosłych, choć do niektórych keszy można zabrać dzieci, o czym mówi odpowiedni atrybut.

Link to comment

Wiadomo ze 5tka 5tce nierowna. Ale to z filmu to w sumie mogloby byc. Jezeli to byla jedyna droga i nie bylo szlaku od drugiej strony to podejscie wygladalo na wymagajace. Do tego pewnie jeszcze daleko od najblizszego parkingu. Za to trudnosc ukrycia byla przesadzona.

 

Ale faktycznie roznie to bywa z trudnoscia. Jeszce pamietam 4 terrain gdzie skrzynka byla schowana pod drzewem, a drzewo kolo sciezki na wyspie :laughing:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...