Jump to content

clarifying the commercial guidelines for cache placement


MissJenn

Recommended Posts

Hello Geocachers of Poland.

 

I would like to clarify Groundspeak's commercial guidelines for cache placement. The current text states:

Commercial caches will not be published on geocaching.com without prior approval from Groundspeak. A commercial cache is a geocache listing or geocache which is perceived by Groundspeak, Groundspeak's employees, or the Volunteer Geocache Reviewers as having been submitted to geocaching.com with the principal or substantial intent of soliciting customers or generating commercial gain. The geocache is presumed to be commercial if the finder is required to go inside a business, interact with employees, and/or purchase a product or service, or if the cache listing has overtones of advertising, marketing, or promotion.

 

Additionally, links to businesses, commercial advertisers, charities, political or social agendas, or the inclusion of their associated logos are not permitted on cache descriptions without prior permission from Groundspeak.

 

This means many things. One of the most important meanings is that you may not mention or have links to Opencaching on your cache pages. I believe there has been a misunderstanding about this in the past within the Poland geocaching community. This message from me will hopefully correct any errors.

 

Going forward, your local reviewer will be vigilant and will not publish anything with a link to this commercial business.

 

Please understand that is not a new decision that Silesian Reviewer has made. It is a decision Groundspeak made a long time ago and is a part of our guidelines in use all over the world; his job as a reviewer is to list caches that are in accordance with our published guidelines. Thank you very much to Silesian Reviewer for doing a great job!

 

[i would appreciate it if a member of the community would please translate my text.]

Link to comment

Wow! Generalnie przeczuwałem to... Chyba nie ma co tłumaczyć. Linki do wikipedii, stron miast, muzeów, zabytków itp. są dla grounspeaka cacy, ale do OC już nie :). To pewnie w myśl zasady, że "wolny rynek jest ok, pod warunkiem, że ktoś go kontroluje". Uśmiałem się po pachy...

Edited by soolash
Link to comment

It's big mistake! Geocaching.com is commercial not opencaching, and opencaching make promotion for commercial geocaching.com when on opencaching site is link to geocaching...

 

Q: Can I publish cache whitch is published on opencaching or not? Can I write that the cache is on opencaching without link?

Link to comment

POWARIOWALI :) :) B)

 

Prawie jak za komuny

 

Może jednak jakaś różnica jest. Za komuny rządza pieniądza władzy była skrywana pod "wzniosłymi" hasłami. Tu chodzi już tylko o czysty pieniądz i w walce o niego można nawet rynkowe zasady mieć w poważaniu. Ja mam to szczęście, że po prostu bawię się szukając keszy i nie jest dla mnie istotne czy komus robię dobrze (OC,GC). Najważniejsze że mi to sprawia przyjemność. Polecam wszystkim :wub:

Link to comment

No to teraz tylko czekac na nastepny krok - zakaz logowania znalezien skrzynek przez uzytkownika ktory korzysta tez z innych serwisow.

 

A tak przy okazji tematu o "dbaniu o swoj interes" - nie wiem czy czytaliscie to:

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,819917...podatkowac.html

 

t_e_d, dlaczgo mnie to w ogóle nie dziwi? Ale jedziemy poza tematem... :) aż miło... Jaki temat takie posty... he he.

Link to comment

Każdy z Was tutaj piszący uważa że decyzja Groundspeaka jest zła i z tego powodu strasznie biadoli (ach, jakież to polskie :) ). Ale zastanówcie się nad następującym:

 

1) Nikt wam nie zabrania zakładać skrytek dwusystemowych (ja w każdym razie takiego zakazu nie widzę).

2) Link do Opencaching służył tylko reklamie, która i tak była miernej jakości bo:

- Praktycznie żaden z obcokrajowców nie logował znalezienia na OC (wiem są wyjątki, ale one tylko potwierdzają tę regułę)

- Każdy z Polski i tak zna Opencaching.

 

Więc o co te wielkie halo?

 

Jedyny minus jaki widzę to to, gdy ktoś loguje znalezienia w obu systemach to nie ma na tacy podanej informacji, że skrytka jest również na OC, ale z taką informacją na OC też różnie bywa - nie każdy tam wpisywał waypoint z GC.

Edited by SpiderPL
Link to comment

Tłumaczenie na prośbę Miss Jenn:

 

Chciałabym wyjaśnić zasady Groundspeaka dotyczące umieszczania komercyjnych skrytek. Aktualny tekst mówi:

Skrytki komercyjne nie zostaną opublikowane na stronie Geocaching.com bez wcześniejszej zgody Groundspeaka. Skrytka komercyjna jest to opis skrytki lub sama skrytka postrzegana przez Groundspeak, pracowników Groundspeaka, lub reviewerów jako zarejestrowana w głównym lub znacznym celu do zdobywania klientów lub osiągania zysków finansowych. Skrytka jest uznana za komercyjną, jeżeli od znalazcy wymaga się uczestnictwa w biznesie, współdziałania z pracownikami i/lub zakupu produktu lub usługi, lub jeśli opis skrytki ma w podtekście reklamę, marketing lub promocje.

 

Dodatkowo, odnośniki do firm, komercyjnych reklam, agend charytatywnych, politycznych lub społecznych, włącznie z powiązanymi z nimi logo nie są dozwolone w opisach skrytek bez wcześniejszego pozwolenia z Groundspeaka.

 

Może to oznaczać wiele rzeczy. Jedna z najważniejszych dla Was rzeczy to to, że nie możecie wzmiankować ani umieszczać linków do strony Opencaching w Waszych opisach skrytek. Sądzę, że wcześniej w Polskim środowisku geocacherskim panowało niezrozumienie tej kwestii. Mam nadzieję, że ta wiadomość prostuje wszystkie niedomówienia.

 

Co za tym idzie, wasz lokalny reviewer ma być czujny i nie publikować niczego z linkiem to tego komercyjnego biznesu.

 

Proszę zrozumieć, że nie jest to nowa decyzja podjęta przez Silesian Reviewera. Jest to decyzja Groundspeaka, wprowadzona już bardzo dawno temu i jest to część zasad respektowanych na całym świecie; jego zadaniem jako reviewera jest publikowanie skrytek, które pozostają w zgodzie z zasadami publikacji. Podziękowania dla Silesian Reviewera za wspaniałą robotę!

Edited by toczygroszek
Link to comment

Dostrzegłem tylko dwa posty 'biadolące' w tym temacie. Żaden moj :)

Punkt 2. - skoro to reklama marnej jakości to po co tyle szumu?

Tak więc to 'wielkie halo' jest chyba tylko dla tych, co to przed komputerami siedzą i z nudów coś tam piszą, miast skrytki odkrywać... Hi hi.

Link to comment

Tłumaczenie na prośbę Miss Jenn:

[...]

Co za tym idzie, wasz lokalny reviewer ma być czujny i nie publikować niczego z linkiem to tego komercyjnego biznesu.

 

Czyli - jak zrozumialem - wg Groundspeaka OC.PL jest serwisem komercyjnym - a GC - charytatywnym :)

 

Kon by sie usmial :)

Link to comment

Każdy z Was tutaj piszący uważa że decyzja Groundspeaka jest zła i z tego powodu strasznie biadoli (ach, jakież to polskie :) ).

 

Ja mam taką małą prośbę czy mógłbyś z łaski swojej nie nazywać biadolenia cechą polską bo to straszne generalizowanie :)? I szczerze wielce mnie wk.... B)

Link to comment

Mosznir, napisałem to złośliwie ale z przymrożeniem oka - dodatkowo dodałem ":)" I masz racje jest to generalizowanie ale trochę w tym prawdy też musi być - wystarczy poczytać komentarze na dużych portalach internetowych.

Edited by SpiderPL
Link to comment

Promocja stron o charakterze charytatywnym też jest zabroniona.

 

To wszystko akurat to nie jest żadna nowość. To działa na całym świecie, do tej pory Polska była pod tym względem traktowana nieco pobłażliwie. Kiedyś jeszcze za czasów Geolensa prosił mnie, żebym Wam przekazał rożne ogólne uwagi, w tym wspominał o tych linkach, ale nie odpowiedział mi, kiedy zapytałem go o doprecyzowanie sprawy. Potem Geolens odszedł i sprawa była chyba w zawieszeniu. To nie dotyczy tylko Opencachingu, ale wszystkich innych stron zarówno komercyjnych jak i społecznych, religijnych, ideologicznych czy dobroczynnych.

Link to comment

Nie jest to zadne biadolenie ale nie lubie jak ktos kreci.

Nie chca zadnych linkow - OK, ich prawo.

Ale niech nie nazywaja konkurencyjnego (w Polsce) serwisu - komercyjnym.

A poza tym - jesli linki sa zabronione to do czego ma sluzyc

Related Web Page
?
Link to comment

Thathanka, o ile mi wiadomo to możesz podawać linki np. do Wikipedii

Mosznir, nie widzę związku...

 

Dlatego, że jesteś z Wrocławia to dla Was typowe:P

 

I jeszcze pytanie do reviewiera, jakie linki są dozwolone :>?

Edited by Mosznir
Link to comment
Thathanka, o ile mi wiadomo to możesz podawać linki np. do Wikipedii

Niech się ugryzą. Wprowadzają restrykcje, to ograniczę się do jeszcze bardziej lakonicznych opisów bez żadnych linków. Ciekawsze opisy będę robił na OC. GC na tym nie straci, ale może niektórzy geocacherzy, jednak ich to chyba maja gdzieś. Trudno, dostosuję się.

Nie oczekiwałem, że serwis do którego się dokładam będzie mi tak robił pod górkę i to ze zwykłej złośliwości.

 

Co ze skrytkami, które mają już linki do OC, bądź w tekście wspomniane są opencachingowe waypointy? Rozumiem, że muszą być skorygowane. Do kiedy?

Edited by Thathanka
Link to comment
To nie dotyczy tylko Opencachingu, ale wszystkich innych stron

Żadnych linków? A opisy można robić?

 

Żadnych linków, o charakterze REKLAMOWYM, chyba, że jest zgoda Groundspeaka. Możesz dać link do Wikipedii, strony o jakimś miejscu czy funkcjonalnych typu geochecker albo licznik odwiedzin. Opencaching jest jednak stroną o charakterze społecznym, aby z niego korzystać trzeba się tam zarejestrować, podaje się tam swoje dane (e-mail), akceptuje jakiś tam regulamin.

 

A moja prywatna opinia do tego wszystkiego i reakcji ludzi jest następująca:

Nie oszukujmy się i nie udawajmy Greków - taka rozmowa wtedy nie ma sensu - Opencaching.pl nie powstał po to, by promować Geocaching.com, a raczej wprost przeciwnie, więc nie opowiadajcie cudów jaką to wspaniałą robotę robi OC dla GC, bo idea i rezultaty są dokładnie odwrotne. Jeżeli ktoś trafia na GC po zarejestrowaniu się na OC to głównie dla tego, że GC włozyło dużo pracy we własną promocję - bo chyba nikt nimi nie powie, że ktoś tam trafił dzięki temu: http://www.opencaching.pl/articles.php?page=links

Wytłumaczcie mi więc racjonalnie, czemu GC miałoby udzielać swojej platformy do reklamy serwisu, który odbiera jej użytkowników (a także klientów!) i generuje dodatkowe problemy, o których już wielokrotnie rozmawialiśmy?

 

Przyznam się też, że osobiście nie znajduję jakiegoś praktycznego zastosowania tych linków dla autora skrytki poza reklamowym. Sytuacje, kiedy ktoś archiwizuje skrytkę tylko dla tego, że Nie pozwolono mu umieścić jakiegoś linka, tylko potwierdza, że prawdziwym powodem dla istnienia tej skrytki był ten link.

 

Cieszę się jednak, że kilkoro aktywnych geocacherów się ożywiło, bo sądziłem, że przestali się bawić. Zapraszam do to tego projektu:

http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=255099

 

Ted - pomożesz? Bardzo poszukuje kogoś z Twoich okolic.

Link to comment

Thathanka, akurat jeśli chodzi o linki na stronach, to jak sądzisz ilu ludzi czyta dłuższe opisy skrytek niż 5 zdań a ilu jeszcze dodatkowo zadaje sobie trud klikania w linki i przeglądania jeszcze obszerniejszych opisów?

 

Zaintrygowało mnie to o tym "robieniu pod górkę". Nie bardzo rozumiem co na tej decyzji tracisz? Ja tu nie bronię decyzji Groundspeaka, szczerze powiedziawszy osobiście mi jest ona obojętna, nie rozumiem jednak co się po tym zmieni, w czym tu "złośliwość"? :)

Link to comment

A poza tym - jesli linki sa zabronione to do czego ma sluzyc

Related Web Page
?

 

Ponowię pytanie... oczekując odpowiedzi do lepiej zorientowanych...

 

 

Rozumiem, że Gorundspeak obawia się konkurencji oc.pl w Polsce... ma prawo.

Link do oc.pl jest teoretycznie od strony biznesowej wyprowadzaniem klienta z

serwisu. To tak jak by Groundspeak handlował na festynie napojami a przy tym

trzymał tabliczkę informacyjną, że za rogiem można się za free z hydrantu napić.

Okej jestem w stanie to zrozumieć i przecierpieć, choć linki do oc.pl są dla mnie

sporym ułatwieniem. Idąc w teren mam w telefonie opisy do wszystkich możliwych

skrzynek, więc później jest problem z wycedzeniem która skrzynka jest dwusystemowa.

 

Zaś tematu zakazu używania wszelakich linków jakoś nie pojmuję. To już trochę

przekracza mój poziom pojmowania abstrakcji, jak również cierpliwość do

Groundspeak'a. Jeszcze trochę, a będę używał określenia Groudspeak jako

synonimu słowa beton lub niereformowalny. Mimo naprawdę szczerej chęci i

sympatii do tego serwisu, ubolewam, że tu wszystko jest pod górkę, że nie

ma co liczyć na wyjście do użytkownika (klienta), że nawet wybranie reviewera

przypominało swoją komplikacją i kalibrem problemu "Bitwę na Łuku Kurskim".

 

Groundspeak'u i suko Sabo nie idźcie tą drogą...

Edited by wallson
Link to comment

No tak, chyba już mamy "prowodyra" :ph34r:

 

To nie dotyczy tylko Opencachingu, ale wszystkich innych stron

Żadnych linków? A opisy można robić?

 

Bardzo bym prosił, aby nie ucinać zdań w połowie zmieniając ich sens, bo rodzą się nieporozumienia.

A to mój oryginalny tekst:

 

To nie dotyczy tylko Opencachingu, ale wszystkich innych stron zarówno komercyjnych jak i społecznych, religijnych, ideologicznych czy dobroczynnych.

Link to comment

A ja myślałam, że linki do OC są po to, żeby pomóc użytkownikom GC w lepszym rozumieniu sytuacji, np. tego, że w logbooku są wpisy, których nie ma na stronie GC, albo że nie ma FTF, choć nikt nie zalogował znalezienia na GC. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić promocyjną/biznesową moc tych linków.

Link to comment

Nie oszukujmy się i nie udawajmy Greków - taka rozmowa wtedy nie ma sensu - Opencaching.pl nie powstał po to, by promować Geocaching.com

Zgadzam się, kilka osób zauważyło wady (w ich mniemaniu) w serwisie GC, a ponieważ nie byli w stanie tego zmienić uruchomili serwis, który im bardziej odpowiadał...

a raczej wprost przeciwnie, więc nie opowiadajcie cudów jaką to wspaniałą robotę robi OC dla GC, bo idea i rezultaty są dokładnie odwrotne. Jeżeli ktoś trafia na GC po zarejestrowaniu się na OC to głównie dla tego, że GC włozyło dużo pracy we własną promocję - bo chyba nikt nimi nie powie, że ktoś tam trafił dzięki temu: http://www.opencaching.pl/articles.php?page=links

Wytłumaczcie mi więc racjonalnie, czemu GC miałoby udzielać swojej platformy do reklamy serwisu, który odbiera jej użytkowników (a także klientów!) i generuje dodatkowe problemy, o których już wielokrotnie rozmawialiśmy?

Nie rozumiem dlaczego link w jedną stronę uważasz za reklamowy i powodujący odchodzenie użytkowników, a w drugą stronę twierdzisz, że to nie działa?

Ja zakładając dwusystemową skrzynkę daję linka żeby ułatwić życie użytkownikom drugiego serwisu - czyli na stronie OC daję link do CG żeby użytkownik CG mógł łatwiej zalogować znalezienie. W drugą stronę też bym tak chętnie robił, ale cóż, skoro nie można... Ubolewam z tego powodu, ale się nie obrażę na GC i nadal od czasu do czasu będę publikował.

Przyznam się też, że osobiście nie znajduję jakiegoś praktycznego zastosowania tych linków dla autora skrytki poza reklamowym. Sytuacje, kiedy ktoś archiwizuje skrytkę tylko dla tego, że Nie pozwolono mu umieścić jakiegoś linka, tylko potwierdza, że prawdziwym powodem dla istnienia tej skrytki był ten link.

Praktyczne zastosowanie jest jedno - ułatwia nawigację pomiędzy opisami w obu systemach i przynajmniej w moim wykonaniu nie było nigdy żadnych innych podtekstów. Co do archiwizacji, cóż niektórzy są bardziej drażliwi...

Moim zdaniem różne serwisy mogłyby spokojnie koegzystować obok siebie i tylko by na tym zyskały. Wyobrażasz sobie - nie ma kłótni, sztucznych barier i wszystkie kesze z OC zgodne z regulaminem GC są dwusystemowe... Po jakimś czasie OC by samo się zamknęło, bo po co na nie wchodzić jak wszystko jest na GC (+jeszcze zagraniczne).

Dobra, rozmarzyłem się... Do tego raczej nie dojdzie, bo gdzie dwóch Polaków tam trzy partie...

ps. Dzięki za tłumaczenie.

Link to comment

Nie rozumiem dlaczego link w jedną stronę uważasz za reklamowy i powodujący odchodzenie użytkowników, a w drugą stronę twierdzisz, że to nie działa?

 

Uważam, że ten link bardzo często ma charakter reklamowy, np. ta skrytka chyba nie pozostawia wątpliwości: http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...bfe5f&log=y (z resztą jest to dzieło założyciela OCPL)

Nie sądzę, by umieszczenie tego linka powodowało odchodzenie użytkowników, a przynajmniej w marginalnej skali i nigdzie tak nie napisałem. Odnoszę jednak wrażenie, że czasem takie jest właśnie zamierzenie - patrz link, który zamieściłem. Kiedyś ktoś zrobił straszna aferę, bo nie pozwolono mu umieścić linka do OC skrytce zarejestrowanej w Kuwejcie. Komu ten link miałby pomóc, opencacherom z Kuwejtu?? Stąd moje osobiste odczucia w tym temacie.

 

Co zaś do funkcjonalności - jeśli ktoś korzysta tylko z GC to nie ma to dla niego większego znaczenia. Jeśli zaś ktoś korzysta z OC i GC to i tak na bieżąco śledzi obie bazy - tak sądzę. Czy to na prawdę będzie aż takie utrudnienie? Pytam, bo nie wiem.

 

A co wg Ciebie mógłby Groundspeak, który zdominował geocaching na świecie, zyskać na istnieniu innego serwisu? No bo przecież można Groundspeakowi zaproponować jakąś współpracę - przykładem jest Earthcache, ale podstawowe pytanie - co Groundspeak oraz użytkownicy GC mieliby z tego mieć i na tym nie stracić?

Edited by toczygroszek
Link to comment
To nie dotyczy tylko Opencachingu, ale wszystkich innych stron zarówno komercyjnych jak i społecznych, religijnych, ideologicznych czy dobroczynnych.

Zastanawiam się do której kategorii należy OC. Działa przecież dokładnie na tych samych zasadach co Wikipedia.

Uważam, że ten link bardzo często ma charakter reklamowy

Dla Ciebie jest reklamowy, ale dla mnie informacyjny i nawigacyjny - bardzo mi ułatwia odnajdywanie i logowanie dwusystemowych. Akceptowanie przez GS takich linków było dla mnie wyrazem pójścia na rękę społeczności. Nie widzę tu strat jakie GS mógłby w wyniku tego ponieść, ale rozumiem, ze górę wzięło myślenie korporacyjne, które ze swojej natury rodzi wyjątkowe absurdy.

Akceptuję jednak decyzję właściciela serwisu i będę się do niej stosował wyjątkowo dokładnie.

Jeśli zaś ktoś korzysta z OC i GC to i tak na bieżąco śledzi obie bazy - tak sądzę. Czy to na prawdę będzie aż takie utrudnienie? Pytam, bo nie wiem.

Ja śledzę tylko swoją bliską okolicę i mogę powiedzieć, że wyłuskiwanie dwusystemowych keszy zlokalizowanych gdzieś dalej często jest pracą mozolną. Powody są różne, ale zdarza się, że nick założyciela i nazwa kesza w obu systemach są różne. Oczywiście to jest praca wykonalna, ale jeden link ją eliminował. Ktoś jednak postanowił pokazać, że tu rządzi. Mam nadzieję, że pomysłodawca jest usatysfakcjonowany, że dołożył geocacherom, którzy ośmielili się swoje znalezienie zapisywać także na innej stronie internetowej.

Edited by Thathanka
Link to comment

Ręce mi opadły jak przeczytałem ten wątek. Jedyne co mogę dodać to to że zastanowię się mocno czy poprawiać opisy moich skrzynek jeśli z tego powodu będą zarchiwizowane. Wydaje mi się że będzie to raczej ze szkodą dla GC - w sumie ich wybór. Z nową skrzynką odczekam ze 2 tyg. na rozwój wypadków, oczywiście nie będę tym razem czekał już na równoczesną publikację - dawałem linki zamiennie by ułatwić życie keszerom, mam logowania zagranicznych poszukiwaczy w OC.

Wprawdzie jest wcześniej wspomniane że to nie ma związku z nowym reviewer-em ale mam coś mieszane uczucia że jednak to on starając się doprecyzować zasady wywołał całą dyskusję.

Nie publikuję keszy po to by zarabiać (a wręcz dokładam :-) ), chcę pokazać ciekawe miejsca w mojej okolicy, przybliżyć trochę historię. Jeśli ktoś będzie próbował narzucać mi bezsensowne ograniczenia - jego (a raczej nie jego niestety a innych użytkowników) strata.

Link to comment

Na początku zadziwiło mnie poruszenie jakie wywołał post pani übermoderator. Ot, niby przypomnienie zasady, która powinna być wszystkim znana. Nic nowego, w końcu żaden punkt regulaminu nie został zmieniony. Jak to z prawem bywa, zawsze można sobie je nagiąć w miarę potrzeb, szczególnie jeśli je się tworzy. Taki przywilej władzy.

Oczywiście, jak to w naszej mentalności zakorzenione:

"Hej szable w dłoń! Łuki w juki, a lupy wziąć w troki

Hajda na koń! Hajda na koń! Okażemy się godni epoki, ach epoki"

Kilkoro użytkowników zareagowało w sposób iście sarmacki, męstwo i odwaga niewielu z szabelkami, naprzeciw giganta.

 

I od razu pojawił się kontrargument, że Polacy to tylko biadolić potrafią...

Tyle tytułem wstępu, wypadało by przejść do ad remu :ph34r:

 

A ja sobie pomyślałem, że skoro to taka golden rule, to na bank na forum w innych krajach też zostanie

przez panienkę przypomniane.

No i szok.

Na forum niemieckojęzycznym ani słowa, ba...tam tylko dobre wieści dot. odległości od linii kolejowej, czy wirtualnym etapie skrzynki, tfu..skrytki typu quiz...tfu...puzzle. Nic o commercial links. Czyżbyśmy byli narodem wybranym? Szczególnie umęczonym, jako te Kordiany i Konrady, o których to Mickiewicze i Słowackie pisały?

 

Zacznę od tego, że podłubałem sobie chwilkę w serwisie za Odrą (oc.de) i zauważyłem całkiem ciekawe zjawisko.

Nie jest to chyba żadnym zaskoczeniem, że tam w promieniu 25km od średniej wielkości wiochy jest więcej skrzynek, tfu...skrytek niż na całym terenie Polski. Nie jest również tajemnicą że OC w Niemczech jest uzupełnieniem GC.com, w zasadzie wszystkie skrzynki, tfu...skrytki, które losowo wybrałem - są podwójnie rejestrowane. Zupełnie odwrotnie niż w Polsce , gdzie OC dominuje. Sposób działania - Niemcy rejestrują skrzynkę, tfu..skrytkę w obu serwisach, przy czym w GC wspominają, że ma jakiegoś waypointa z OC.de. Później, już po publikacji dodają linka. W związku z czym wszystkie nowe skrzynki, tfu...skrytki mają informację o podwójnej rejestracji, bez linków, które pojawiają się w opisie dużo później. Tylko po co oszukiwać rewiewióra w ten sposób? I dlaczego tam to nikomu nie przeszkadza?

 

Zastanawiają pobudki działania Groundspeaka? Możliwa utrata klientów? To może lepiej od razu to nazwać słowami - wtedy uczciwie i jasno postawi się sytuację wobec - bądź co bądź - klientów: Nie chcemy skrzynek z OC bo jest to nasza konkurencja, której się boimy, nie lubimy.

 

Podsumowując: co chyba wielu już powyżej zauważyło - Groundspeak robi wszystko żeby obrzydzić tą zabawę polskim użytkownikom. Wielkim krokiem było przyznanie Polsce rewiewióra - Szacun! Ale już nie wspominając o polskim interfejsie, chociaż możliwość tworzenia opisu "z ogonkami" by się przydała. A tu echo...za wyjątkiem oczywiście nowych-starych dziwnych zasad.

Myślę, że to nic nie zmieni, ani nie przybędzie ani nie ubędzie użytkowników portalowi GC.

Ale przynajmniej ktoś sobie mógł poturlać dropsa.

Edited by jimi77
Link to comment

Po co w ogóle ta cala dyskusja? Jeżeli twórca czegoś sobie nie życzy na swojej stronie to albo sie dostowujemy albo usuwamy konto (możemy też wyrazić dezaprobatę jak wy teraz, ale przy takiej ilości osób sprzeciwiających się nie ludzilbym się że to coś zmieni). GC na waszym odejściu nie straci, nie martwcie się. Brak waszych kilku skrzynek nic nie zmieni. A i użytkowników w ujęciu globalnym strasznie nie ubędzie.

 

Jak ktoś chce się bawić w geocaching i sporo podróżuje to i tak będzie GC używal, a reszta może biegać z lopatką naokolo swojego domu.

Link to comment
Wprawdzie jest wcześniej wspomniane że to nie ma związku z nowym reviewer-em ale mam coś mieszane uczucia że jednak to on starając się doprecyzować zasady wywołał całą dyskusję.

I bardzo dobrze. Jeśli zmusił GS do zajęcia jasnego stanowiska, to jest to jego duży plus. To, że wielu z nas to stanowisko nie pasuje, to inna historia. Ja jestem z nowego reviewera bardzo zadowolony: jest szybki, uprzejmy, cierpliwy i konkretny. Sam bym tak nie potrafił, więc jego praca budzi moje uznanie. Oby tak dalej.

Link to comment

... A moja prywatna opinia do tego wszystkiego i reakcji ludzi jest następująca:

Nie oszukujmy się i nie udawajmy Greków - taka rozmowa wtedy nie ma sensu - Opencaching.pl nie powstał po to, by promować Geocaching.com, a raczej wprost przeciwnie, więc nie opowiadajcie cudów jaką to wspaniałą robotę robi OC dla GC, bo idea i rezultaty są dokładnie odwrotne. Jeżeli ktoś trafia na GC po zarejestrowaniu się na OC to głównie dla tego, że GC włozyło dużo pracy we własną promocję - bo chyba nikt nimi nie powie, że ktoś tam trafił dzięki temu: http://www.opencaching.pl/articles.php?page=links

 

Muszę Cię wyprowadzić z błędu. GC nie włożyło jakiegokolwiek wysiłku w to, by dotrzeć do mnie. Działania promocyjne przejął .... Tak ! Zgadłeś ! OCPL !!! Po jakimś czasie, mimo że GC nadal nie starało się mnie uwieść swym niebiańskim blaskiem, sam dołożyłem się do niego (czytaj: wpłata na konto). Co dostałem w zamian ? .... Tyle wyjaśnień, by zakończyć temat trafiania do GC.

 

Bardzo podoba mi się to, co napisał jimi77 . Dlugi też się dołożył przytomnym przypomnieniem o "dokładaniu się". To pokazuje, że twarzą polskiego GC nie jest uprawiana w wąskim kręgu ortodoksja, granicząca momentami z histerią, tylko bazujące na wspólnej zabawie zdrowe podejście, mimo dwóch systemów i odmiennych reguł. W tym upatruję szansy na rozwój, a nie w monopolizacji, budzącej tylko naturalny odruch sprzeciwu.

A przy okazji sprzeciwu (-> w kontekście poruszanego monitorowania istniejących skrzynek): czy ktoś nie machnął kesza na Przełęczy Małastowskiej, być może nawet w obrębie cmentarza i na dokładkę w odległości mniejszej niż 161 metrów (sławionej w GC jako norma prawie święta) od niegodnego kesza z OC (leżącego poza ogrodzeniem) ?

Miłego dnia.

Link to comment

 

A ja sobie pomyślałem, że skoro to taka golden rule, to na bank na forum w innych krajach też zostanie

przez panienkę przypomniane.

No i szok.

Na forum niemieckojęzycznym ani słowa, ba...tam tylko dobre wieści dot. odległości od linii kolejowej, czy wirtualnym etapie skrzynki, tfu..skrytki typu quiz...tfu...puzzle. Nic o commercial links. Czyżbyśmy byli narodem wybranym? Szczególnie umęczonym, jako te Kordiany i Konrady, o których to Mickiewicze i Słowackie pisały?

 

Jesteś w błędzie. Jakiś czas temu właśnie czytałem podobną dyskusję zainicjowaną przez Niemców. A Polska to chyba ostatni kraj, gdzie te linki jeszcze jakoś przechodziły.

Link to comment

 

Muszę Cię wyprowadzić z błędu. GC nie włożyło jakiegokolwiek wysiłku w to, by dotrzeć do mnie. Działania promocyjne przejął .... Tak ! Zgadłeś ! OCPL !!! Po jakimś czasie, mimo że GC nadal nie starało się mnie uwieść swym niebiańskim blaskiem, sam dołożyłem się do niego (czytaj: wpłata na konto). Co dostałem w zamian ? .... Tyle wyjaśnień, by zakończyć temat trafiania do GC.

 

Bardzo podoba mi się to, co napisał jimi77 . Dlugi też się dołożył przytomnym przypomnieniem o "dokładaniu się". To pokazuje, że twarzą polskiego GC nie jest uprawiana w wąskim kręgu ortodoksja, granicząca momentami z histerią, tylko bazujące na wspólnej zabawie zdrowe podejście, mimo dwóch systemów i odmiennych reguł. W tym upatruję szansy na rozwój, a nie w monopolizacji, budzącej tylko naturalny odruch sprzeciwu.

A przy okazji sprzeciwu (-> w kontekście poruszanego monitorowania istniejących skrzynek): czy ktoś nie machnął kesza na Przełęczy Małastowskiej, być może nawet w obrębie cmentarza i na dokładkę w odległości mniejszej niż 161 metrów (sławionej w GC jako norma prawie święta) od niegodnego kesza z OC (leżącego poza ogrodzeniem) ?

Miłego dnia.

 

Jedna rzecz mnie fascynuje. Na forum jest tyle wątków, spraw, projektów do wspólnej realizacji - cisza. Pojawia się wątek przypominający o pewnej zasadzie i ją wyjaśniający - i nagle ożywiają się osoby nie widziane na forum od miesięcy lub w ogóle wcześniej, co mnie tylko utwierdza w moim przekonaniu.

 

Wszystko to co piszesz było już tak często wałkowane, że nie ma sensu po raz kolejny tego wałkować. Sam sobie tylko odpowiedz który system powstał na bazie którego.

 

Tak czy siak to nie moje decyzje, więc swoje pretensje kierujesz pod niewłaściwy adres. Ja tylko jestem tym całym larum nieco zadziwiony, wobec faktu niedopuszczenia linka do polskiej bazy skrytek GC na forum, które nosiło wdzięczną nazwę "Geocaching w Polsce".

 

Póki co nie ma zakazu na GC umieszczania skrytek na terenie lub w pobliżu cmentarza, decyzja w tej sprawie zależy od lokalnych uwarunkowań i lokalnego reviewera. Zasada 161 m dotyczy zaś skrytek jedynie GC. Kiedyś zadałem sobie wiele trudu tłumacząc te zasady z angielskiego, ale jak widzę niewiele osób nawet zadało sobie trud, by je przeczytać.

 

Jeśli uważasz, że któraś z moich skrytek jest umieszczona niezgodnie z zasadami, możesz zgłosić to do reviewera. Możesz nawet użyć logu "needs archived" - nie obrażę się.

 

I cały czas pytam - a nie można zwyczajnie bawić się w geocaching tylko do wszystkiego dorabiać jakieś ideologie?

Edited by toczygroszek
Link to comment

Witam wszystkich serdecznie.

 

Wydaje mi się, że jestem Wam winien wyjaśnienia. Zacznę więc wszystko od początku. Cały czas uczę się jeszcze jak publikować kesze - uwierzcie mi, wszystkich reguł i wytycznych jest bardzo dużo. Dużo więcej niż się spodziewałem. I pewnie jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie nim wszystkiego się nauczę. Dlatego, gdy nie jestem czegoś pewien, to korzystam z pomocy innych reviewerów pisząc do nich, by zobaczyli danego kesza i wypowiedzieli się na jego temat. Tak było też w przypadku kesza, który założył Maciej_eS. Zwróciłem się do jednego z reviewerów, bo nie byłem pewien czy powinien to być Quiz czy Multi. Po konsultacji typ okazał się poprawny, ale ten reviewer zwrócił mi uwagę, że nie mogę opublikować tego kesza dopóki w opisie znajdować się będzie link do Opencaching (oraz że nie powinienem publikować wcześniejszych, które zawierały linki do Openaching). Trochę mnie to zaskoczyło. Co prawda wcześniej gdy jeszcze nie byłem reviewerem słyszałem o jakiś problemach z linkami do Opencaching (kilka postów wyżej przypomniał o tym toczygroszek), ale dawno o tym zapomniałem i publikowałem kesze z takimi linkami. Lecz skoro więc zwrócono mi na to uwagę, postanowiłem to sprawdzić. Faktycznie w wytycznych był zakaz publikowania takich keszy. Postanowiłem napisać bezpośrednio do Groundspeaka czy na pewno tak jest, opisując przy okazji jak wygląda sytuacja w Polsce i jakie mogą być efekty zakazania publikacji keszy z linkami do Opencachingu. Groundspeak napisał że niestety taki jest regulamin, który obowiązuje od bardzo dawna, ale napisał też że zna sytuację w Polsce i się zastanowi. Po kilku dniach dostałem odpowiedź negatywną z uwagi na to, że zakaz ten funkcjonuje od bardzo dawna oraz że nie można robić wyjątków dla jednych a dla innych nie (np. tylko dla Polaków, lub np. tylko dla Opencachingu). Informacja na temat linków ukazała się na forum tylko w polskim dziale forum, gdyż tylko tutaj ta reguła była nagminnie łamana. W Niemczech nie ma potrzeby nikogo informować na ten temat, bo wszyscy to wiedzą. Niemieccy reviewerzy bardzo tego pilnują. A jeśli w opisie niemieckiej skrzynki jest informacja o Opencachingu to musiała ona zostać dodana w późniejszym terminie, co również jest niezgodne z regulaminem, ale czego czasem reviewer nie jest w stanie dopilnować. Na koniec chciałbym tylko powiedzieć, że regulamin ten jednym może się podobać a innym nie, ale każdy z Was publikując kesze powinien go przestrzegać, o co bardzo proszę, gdyż zaakceptował go podczas zakładania konta.

 

Podsumowanie:

 

1) Skrzynki zawierające link do Opencaching lub sam tekst "Skrzynka zarejestrowana również na Opencaching" nie zostaną opublikowane do czasu usunięcia linka/tesktu.

 

2) Zabronione również jest dodawanie linków po publikacji skrzynki.

 

3) Linki w istniejących skrzynka powinny zostać usunięte przez autora. Nie ma natomiast jakiegoś wyznaczonego terminu do kiedy ma to zostać zrobione.

 

4) Jeśli już w opublikowanej skrzynce znajdę link do Openaching to mam przypilnować, by autor ten link usunął, ale nie będę przeglądać wszystkich istniejących skrzynek w poszukiwaniu linków, gdyż nie mam na to czasu. Uważam, że porządek powinni zrobić sami autorzy skrzynek.

 

Pozdrawiam

Silesian Reviewer

Edited by Silesian Reviewer
Link to comment

Jedyne co mogę dodać to to że zastanowię się mocno czy poprawiać opisy moich skrzynek jeśli z tego powodu będą zarchiwizowane.

 

Osobiście nie sądzę, by reviewera świerzbił przycisk "archiwizacja" i używał tej opcji zaraz gdy zobaczy jakąś nieprawidłowość. Moim zdaniem rola reviewera jest taka, żeby po publikacji wszyscy byli zadowoleni - autor, poszukiwacze i Groundspeak. Archiwizacja jest ostatecznością i w Polsce z tego co patrzyłem głównie dotyczyła zakopywania czy braku serwisu.

Link to comment

wallson, nie popadajmy w paranoje :) myślisz że nawet gdyby był taki zakaz to reviewer miałby czas czytać logi, skoro pisze, że nie ma czasu przeglądać opublikowanych skrytek?

 

Thathanka, sam też szukałem odpowiedzi na to pytanie i nie znalazłem w Knowledge Base. Z drugiej strony się nie dziwie. Wiesz jak długa by musiała być ta lista? :D Z racji tego, że trochę do czynienia miałem z Groundspeakiem (w kontekście Geocaching Polska), to wydaje mi się, że zakaz publikowania lików dotyczy wszelkich obcych systemów geocachingowych. Linki do stron współpracujących z GC mogą się pojawiać. Inne strony to nie wiem, ale za wikipedie chyba nikt cię nie zabije ;)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...