Jump to content

GPS samochodowy a geocaching


toczygroszek

Recommended Posts

Przymierzam się pomału do zakupienia nawigacji samochodowej, jednak jazda z Vistą jest mało komfortowa (i bezpieczna). Chciałbym jednak nabyć coś, co co prócz sensownej nawigacji w jakiś sposób było przydatne w geocachingu - np można by było tam łatwo wgrać opisy skrytek, albo kartridże Wherigo. No ale nie chciałbym, żeby przy tym nawigacja kulała, to jest jednak priorytet dla zakupu takiego sprzętu. Sprzęt Garminowski byłby o tyle preferowany, że mam do niego mapy, dane w Mapsource no i jestem przyzwyczajony i zadowolony. Nie wiem jednak, czy jakiś z modeli Garmina posiada jakieś opcje mogące być przydatne w geocachingu. Pojawia się więc pytanie o jakiegoś palmtopa albo PCpocketa z nawigacją, który umożliwiałby korzystanie z programów typu CacheMate czy wgranie Wherigo - ale tu już kompletnie jestem zielony.

 

Może ktoś z zacnych znawców mógłby coś doradzić albo z własnych doświadczeń albo podpatrzone u kogoś.

Link to comment

O... myślę, żs Spider coś Ci doradzi - zna się na tym!

Ja polecam Ci Larka i speca, który go trochę podracuje (nie wiem, czy to całkiem legalne :unsure:)

To właściwie komputer, więc da się zrobić wiele: baza skrzynek, zdjęcia, opisy punkty itd.

Cena nie przesadzona, sam o tym myślę.

Link to comment

ja z moim Colorado zjechalem juz prawie cala Europe samochodem i motorem i nie nazekam na nic...

idealnie pprowadzi po drogach do Cache i potem juz do Cache!! a do tego nie gada: zwolinij jedziesz za szybko... hehe

przyznam ze uzywam Colorado choc w samochodzie mam tez navi!!!

 

co do innego modelu to kolega ma Garmina Nuvi i tez sobie chwali!!! poza jednym opisy w HTML mu sie nie wyswietlaja...

 

a wiec polecam Oregona albo cos starszego: Colorado, ostatnio po awari mojego poczciwego Colorado dostalem od serwisu nowego Colorado!!!

Link to comment

Na początku używałem palmtopa Medion PNA 100 (mam go w profilu) - sam wiesz jaką miał dokładność jak szukałeś moich pierwszych keszy - to było jednym z powodów dojrzenia do decyzji o zakupie Garmina. Mój pda ma jeszcze moduł GPS z anteną Sirf Star II, przy Sirf Star III był problem z dokładnością przy ruchu poniżej bodajże 5km tzw. "pływanie" czyli skoki nawet o 20m podczas postoju. Można było tą funkcję wyłączyć specjalnym programem. Teraz używam 2 - Legenda tylko do turystyki i keszy (choć też potrafił mnie przewieźć przy szukaniu kesza o ok. 80-100m, na nastepny dzień było ok) i Mediona do samochodu. Nawigowanie w Garminie przy GPMapa to uważam za totalną porażkę - przede wszystkim te ikony POI których nie możan wyłączyć a które dużo zasłaniają - w innych Garminach z większym wyświetlaczem jest lepiej. W pda nie mam Automapy (nie mogłem się do niej przyzwyczaić), nie napisze jakiego programu używam, ale wiele osób twierdzi że iGO jest najlepsze:-) Jeszcze jedna uwaga: kumpel ma FS Look n560, on jest o klasę lepszym sprzętem od mojego, choćby ze względu na pamięć i baterię (mój trzyma bardzo krótko na baterii), rozdzielczość ekranu też ma większą (jak mam 320x240 on 640x480) ale jak próbowaliśmy u niego iGO to strasznie się cięło - i to chyba właśnie przez rozdzielczość, gdyż procesor musiał "obsłużyć" więcej pixeli i mimo że był mocniejszy od mojego to nie dawał rady.

Link to comment

Pierwsza i najważniejsza sprawa: ile masz pieniędzy przeznaczonych na ten cel?

 

Ogólnie polecam Garmina Nuvi, głównie dlatego, że jak napisałeś jesteś przyzwyczajony do Garminów. Do obu nawigacji będziesz miał ten sam program (MapSource), ten sam format plików (GPX), tak więc jest to duże ułatwienie.

 

Teraz pytanie: czy chcesz mieć prostą nawigację czy też zależy Ci na takich rzeczach jak asystent pasa ruchu czy budynki 3D?

 

Czy zależy Ci na odbiorze komunikatów drogowych (TMC) ?

 

Najprostsza nawigacja: Nuvi 205 -> http://gpsmaniak.com/new/gps-nuvi205.htm (najprostszy, ale sprawdzony model, niestety nie obsługuje zapisu tras - można mieć tylko jedną - aktywną a nie da się wgrać ich z mapsource).

 

Dobry model: Nuvi 765T -> Ogólnie ma wszystko co potrzeba: https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=134&pID=14926 Jest to już trochę przestarzały model (co nie znaczy, że jest zły czy czegoś mu brakuje). Jego następcą jest teoretycznie:

 

Nuvi 1490T -> https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=134&pID=36082 (ale ma on gorszą funkcjonalność - np. nie ma asystenta pasa ruchu).

 

No i najnowszy model który ma praktycznie wszystko: Nuvi 3790T (ma na chwilę obecną też trochę niedorobiony firmware ale ma się to wkrótce zmienić).

 

Porównanie tych odbiorników: http://tinyurl.com/3977t74

 

Do tego dochodzi jeszcze kwestia map. GPMapa już wychodzi z obiegu ale można jeszcze kupić nawigację z tą mapą. Ja polecam GPMapę. CNE w Polsce w dalszym ciągu ma słabą kategoryzację dróg i często się zdarza, że potrafi nawigować po drogach polnych które na mapie są zaznaczone jako asfaltowe. Dlatego CNE w Polsce nazywany jest mapą dla rolników :unsure: Natomiast w europie zachodniej kategoryzacja jest ok. W przypadku CNE ważny jest też typ mapy bo można kupić odbiornik z CNE lub CNE + dożywotnia darmowa aktualizacja (LMU).

 

Jeśli chodzi o Geocaching to żaden samochodowy Garmin nie obsługuje opisów skrytek. Jedyne rozwiązanie to specjalne przygotowanie plików GPI przy pomocy POILoadera. Wtedy Geocache wyświetlany jest jako POI a po kliknięciu na niego można wyświetlić jego opis (a nawet zdjęcia w niektórych modelach). Niestety w ten sposób nie dodasz "znalezienia" takiej skrytki.

 

Sprawdzony tani sklep z Garminami:

http://www.eazymut.pl/7-nawigacja-samochodowa

http://www.azymut.waw.pl/sklep/grupy.php?idg=67&ord=cr

Link to comment

Cena nie gra roli, tzn. nie zupełnie, ale najpierw się zastawiam nad konkretnymi możliwościami, a potem ewentualnie stwierdzę, czy to co sobie wybiorę jest godne takich a nie innych pieniędzy.

 

Budynki 3D to bajer jak dla mnie, z resztą to chyba i tak obejmuje tylko największe miasta. Co asystenta pasa ruchu - sam nie wiem, do tej pory radziłem sobie z Vistą i jej "bib-bip", hasło "trzymaj się prawej" zupełnie wystarcza. Szczerze mówiąc nawet nie wiem jak taki asystent działa. Jadąc i tak patrzę się na kierunkowskazy i to nimi się kieruje w takich sytuacjach. Sam nie wiem, czy to jest takie konieczne, z resztą zanim do mnie wybudują autostradę to pewnie sobie już kupie nowszy model :unsure:

 

To TMC to fajna rzecz, ale nigdy tego na żywo nie widziałem. Czy to w Polsce w ogóle działa?

 

Czyli rozumiem, że Garmin nie ma nic do zaoferowania, co pomoże w geocachingu poza tym co już mam w Viście.

 

Niedawno się bawiłem Larkiem mojego teścia i całkiem fajnie Automapa tam hula. Tylko niestety zanim złapie sygnał z satelity, to ja już jestem w połowie drogi do celu :) Próbowałem na nim zainstalować obsługę Wherigo, ale nie mogłem odpalić. Kiedyś z Nemrodkiem szukaliśmy Wherigo za pomo9cą PC pocketa i był problem z trafieniem na określony punkt, ale z tego co Nemrodek pisał to była kwestia jakiejś opcji, która później poprawił. W sumie póki co mam CacheMate w starym palmtopie i to wystarcza, tylko Wherigo mi brakuje. Wiec może faktycznie lepiej kupić konkretna nawigację samochodową, a do Wherigo i GPXów zainwestować za jakiś czas w jakiś typowo turystyczny sprzęt i nie rozdrabniać się w żadne PCpockety.

 

Dzięki za porady i będę wdzięczny za jakieś info o TMC, bo mnie to zaintrygowało.

Link to comment

Na razie to wygląda na trampkarstwo:

 

właśnie przejechałem w dwa dni około 1000 km z nowością przez niektórych wyczekiwaną z ogromną niecierpliwością czyli polskim tmc i muszę podzielić się wrażeniami. trasa włocławek-kielce-mielec-tarnów-myślenice-nowy targ-kraków-wolbrom-radomsko-łódź-włocławek. ikonka tmc prawie przez całą trasę świeciła na zielono, nieraz na szaro a tylko raz na żółto pokazując opóźnienie 19min między rabką a nowym targiem ze względu na roboty drogowe, odcinek ten przejechałem jednym ciągiem, nie było żadnych drogowców, zwężeń i barierek a co za tym idzie i opóźnienia. tmc nie zauważyło natomiast: zakniętej drogi z powodu powodzi na odcinku szczucin-mielec, zamkniętej drogi gdów-dobczyce też z powodu powodzi, zwężenia drogi przed krakowem dk7, grubszy remont korek ok 40 minut, żadnych remontów w krakowie gdzie w sumie odstałem 1,5 godziny nie mówiąc już o zablokowanym pasie przez zepsutą ciężarówkę przed zgierzem korek na około 50 minut i kilknastu innych zwężeniach drógi remontach. reasumując, na dzień dzisiejszy wygląda mi to na fazę testową, więc o jakimkolwiek sprzedawaniu subskrybcji wg mnie nie może być mowy

 

Czy aby nie jest też tak, że informacje podawane sa tylko dla dróg krajowych, a nie dla tych niższego rzędu?

Link to comment

TMC wystartowało w Polsce w tym roku. Na razie odbiór komunikatów w Polsce trochę kuleje ale w ciągu najbliższych miesięcy wszystko ma być OK.

 

no jak do tej pory komunikaty TCM w PL mi nie dzialaly. w czechach i owszem DE i AT takze ale nie w PL!! szkoda bo to dosc przydatne..

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...