+jule100 Posted April 26, 2010 Share Posted April 26, 2010 Mistähän mahtaa johtua , että Geocaching.com sivustoilla törmää joskus aivan kummallisiin sekoiluihin? Tähän asti olen törmännyt kolmeen kummalliseen tapaukseen. - oma note hävinnyt - Kätkökuvaukseen tuli väliin saksalaista tekstiä ja kuvia jostakin toisesta kätköstä - mysteeriin ilmestyi välipiste , joka oli 20km:n päässä Noten häviämisestä kysyin "pääkallopaikalta" , mutta eipä sieltä ole tullut mitään vastausta. Kätkökuvauksen ylimääräiset sain pois tuhoamalla tekstin 4 tai 5 kertaa. Sen jälkeen se ei enää ilmestynyt. Välipisteen tuhosin , eikä se ainakaan vielä ole ilmestynyt toista kertaa. Eniten tässä huolettaa se , että omista lokeistaan , kätkökuvauksistaa ja välipisteistä pitäisi pitää kirjaa tai muuten huolehtia jottei mitään häviä tai tule lisää. Quote Link to comment
+Geovius Posted April 27, 2010 Share Posted April 27, 2010 Tämmöistä tämä tietotekniikka on eli ei siinä mitään muuta selitystä ole olemassa. Quote Link to comment
+Seq Posted May 2, 2010 Share Posted May 2, 2010 Omasta kokemuksesta voin sanoa, että 99% on ihmisen tekemiä. Suunnittelu, kannat koodaus jne. Tuollakin voisi olla esim. kantojen hajauttaminen, jossa id:t ovat päässeet karkuun. Kone tekee yllättävän vähän asioita itsekseen, siis oma-aloitteisesti. Yleensä ei vaan osata ennakoida kaikkia mahdollisia tapahtumia, vaan juostaan purkka-liiman kanssa vuotojen perässä. Quote Link to comment
+VHI Posted May 4, 2010 Share Posted May 4, 2010 (edited) Omassa profiilissani on geokolikoiden karttanäkymässä numerot väärinpäin eli ykkönen on kolikon nykyinen sijainti ja suurin numero lähtöpiste. Lisäksi etäisyydet näkyvät maileina vaikka asetus on metrisillä mitoilla. Edited May 4, 2010 by VHI Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.