Jump to content

Projekt: Zachodniogalicyjskie Cmentarze Wojenne


toczygroszek

Recommended Posts

Jak zapewne niektórzy z Was zauważyli, ostatnio większość z umieszczanych przeze mnie skrytek dotyczy cmentarzy z I WŚ. Powstały one w latach 1915-1918 (cmentarze, nie skrytki :)) dzięki specjalnie powołanemu austriackiemu Oddziałowi Grobów Wojennych. Powstało tych cmentarzy dokładnie 400 a obszar podzielono na 11 okręgów. Najczęściej cmentarze zostały założone w pobliżu pól bitewnych. Każdy okręg miał swojego projektanta, który miał swój indywidualny styl. W zależności od regionu wykorzystywano także różne surowce do budowy - drewno, kamień lub beton. Akcja budowy cmentarzy zakrojona była na duża skalę i miała na celu upamiętnienie poległych żołnierzy - co najciekawsze - bez względu na armię z której pochodzili, narodowość czy religię. Z tego powodu leża na nich polegli z wieli europejskich krajów. Wielu jest tam tez Polaków, nie tylko tych walczących w Legionach Polskich, ale wcielonych przez zaborców do ich armii i często walczących z konieczności przeciwko sobie. Tak więc sam fakt, że leżą tam żołnierze armii austro-węgierskiej wcale nie oznacza, że są tam Austriacy, często lezą tam Polacy, Słowacy, Serbowie, Włosi i inni.

Pomijając same kwestie wojenne i narodowościowe wiele z tych obiektów jest pięknie a czasem monumentalnie zaprojektowana i choćby z tego powodu są warte odwiedzenia. Niektóre są bardzo zniszczone, a inne nawet nie przetrwały do dziś, jednak wiele z nich jest odnowionych staraniem różnych organizacji krajowych i zagranicznych. Często z tymi cmentarzami związane są różne ciekawe historie.

 

Chciałem zatem zaproponować przystąpienie do projektu okeszowania tych cmentarzy. Po pierwsze będzie to doskonały pretekst do odwiedzenia tych miejsc zarówno przez zakładających jak i późniejszych poszukiwaczy. Jest to my bardziej uzasadnione, że wielu geocacherów z innych krajów będzie mogło tam odnaleźć swoich krajan. Niektóre z tych cmentarzy, lub ich resztki są bardzo trudne do odnalezienia w terenie, dzięki takiej bazie zadanie będzie bajecznie łatwe. Wprawdzie jest strona, na której sa podane współrzędne cmentarzy, jednak sa one chyba wzięte z mapy papierowej i nie są dokładne. Niektóre cmentarze na mapach są także błędnie oznaczone. Wreszcie umieszczenie w pobliżu skrytki jest doskonałym systemem monitoringu tych obiektów - ludzie wpisują logi, podsyłają zdjęcia, w przypadku jakichś niepokojących sygnałów można zainteresować organizację zajmujące się ochrona tych cmentarzy. Same cmentarze będące kombinacja kamienia, drewna, betonu, metalu i drzew dają bardzo duże możliwości ukrycia pojemnika.

 

Zachęcam zatem wszystkich, szczególnie mieszkających na obszarze od Krakowa do Krosna, do udziału w projekcie. Stworzyłem specjalny bookmark, do którego wpisuję wszystkie opublikowane do tej pory cmentarze zachodniogalicyjskie: http://www.geocaching.com/bookmarks/view.a...d0-174418592713

Jestem na ukończeniu okręgu VI Tarnów, ponadto w projekt włączyło się jeszcze kilka osób jak Dlugi publikujący na terenie okręgu Żmigród i Gorlice i Tom na terenie okręgu Bochnia, ponadto jeszcze kilka osób wyraziło zainteresowanie rejonem Krakowa i Brzeska.

 

Informacje na temat cmentarzy mozna znaleźć na stronach internetowych, np tu:

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

albo tu:

http://galicyjskiecmentarze.w.interia.pl/

Jest jeszcze kilka innych. Nie wszystkie są tu opisane, więc trzeba pogrzebać za nimi dalej, ale najlepiej zaopatrzyć się w literaturę na ich temat. Jest ona trudno dostępna, ale polecić mogę tą książkę:

http://boratynka.pl/product_info.php?products_id=46

Wprawdzie zawiera on kilka błędów, ale te można zweryfikować z bardziej aktualnymi danymi w internecie, natomiast jest to wielkie tomisko zawierające opisy i plany wszystkich 400 obiektów. Jest ona z pewnością warta swej ceny. Przydatne sa w terenie małe książeczki takie jak na tej stronie: http://galicyjskiecmentarze.w.interia.pl/

ale obecnie są one bardzo trudno dostępne. Można także kupić taką książkę: http://www.bibliografia.1wojna.pl/2208453.html

ale zawiera ona tylko cmentarze okolic Tarnowa (okręg Tarnów i część cmentarzy sąsiednich okręgów). Jednak bez tych książek można sobie doskonale poradzić na podstawie dobrze opracowanych informacji w internecie.

 

Zachęcam więc raz jeszcze wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w projekcie. Preferowane typy skrytek to tradycyjna, multi i letterbox. Puzzle raczej nie jest preferowane, chodzi o łatwość odnalezienia miejsca. W przypadku tradycyjnych dobrze, aby pojemnik był nie dalej iż kilkadziesiąt m od cmentarza, w przypadku multi czy letterboxów przynajmniej jeden z etapów powinien prowadzić na cmentarz.

 

Pozostaje jeszcze kwestia, aby w ramach tego projektu nie zdublować się przypadkiem, warto by sie jakos dogadać kto jest zainteresowany jakim rejonem.

Edited by toczygroszek
Link to comment

Ja z racji dużej odległości nie mam możliwości włączenia się w ten projekt. Ale mile wspominam poznane galicyjskie cmentarze, w szczególności drewniane na obszarze Beskidu Niskiego.

 

Jeśli mógłbym coś doradzić przyszłym uczestnikom ww. projektu, to żeby zakładać zamiast tradycyjnych więcej offsetowych multaków. Początkowe koordynaty powinny zachęcać do odczytania jakiejś tablicy pamiątkowej, sprawdzenia informacji na nagrobkach i na ich bazie pozwalać odkryć współrzędne finałowego miejsca ukrycia pojemnika. To nakłoni osoby do faktycznego zwiedzenia cmentarza i poznania najciekawszych informacji o nim, jednocześnie zwiększy funkcję edukacyjną tej serii skrytek. Jeśli będą to same tradycyjne skrytki, to pewnie zauważalny odsetek znalazców skupi się bardziej na pojemniku niż na cmentarzu. Mam świadomość że przygotowania zajmą więcej czasu, ale uważam że warto.

 

Idealny przykład takiego edukacyjnego offsetu to Toczygroszkowe GC22ZR1 "Obelisk w Dąbrówce" oraz GC24HT6 "Legiony". Nieco mniej (ale wciąż dobrze) pasuje GC24XH3 "Nagi mezczyzna", ponieważ chodzi tam o elementy techniczne a nie informacje historyczne.

 

Oczywiście decyzja należy do osób realizujących projekt, bo to Wasz wolny czas angażujecie. Ja chętnie zajrzę w wakacje ocenić efekty, jak czas pozwoli.

Link to comment

Zauważyliśmy :-) Ja mam i korzystam z dwóch tomów trzytomowego przewodnika Romana Frodymy. Temat mi znajomy, szczególnie z Beskidu Niskiego, ale w zeszłym roku jadąc rowerem z regetowa do Przemyśla obejrzałem także sporo cmentarzy na pogórzach.

 

Ja będę chciał założyć skrzynki przy cmentarzach obok Regetowa, mam nadzieję być tam przed wakacjami podczas rozstawiania bazy namiotowej:

- na Rotundzie, gdzie trwa remont z inicjatywy mojego koła przewodnickiego

- pod Jaworzynką - w ostatnich latach na nim nie byłem, ale kiedyś był tam słoik z karteczkami z wpisami tych co znaleźli cmentarz ;-D zanim został wyznaczony do niego szlak cmentarny, znalezienie cmentarzyka było nie lada zadaniem... a i teraz nie jest prosto, bo szlak nie jest dobrze oznakowany. Mam nadzieję, że słoik nadal tam jest.

 

chciałbym więc zaklepać te dwie miejscówki ;-D

Link to comment

chciałbym więc zaklepać te dwie miejscówki ;-D

 

Najlepiej skontaktuj się z uzytkownikiem "Dlugi", on w tamtym rejonie zakłada skrytki na cmentarzach.

 

Co zaś do uwag Macieja_eS to zwykle zakładałem tradycyjne głównie ze względu na to, iż są chętniej odwiedzane - osoby będące przejazdem często pomijają multaki z założenia, nawet jeśli są banalne i trzeba na to poświęcić 2 minuty więcej. Ja bardzo lubię zakładać multaki (szukać również), ale nie każdy ma takie pasje niestety. Multaki zakładałem w 2 przypadkach - kiedy obiekt jest duży i znajduje się na nim kilka miejsc wartych zobaczenia (jak "Obelisk w Dąbrówce" czy "Legiony") lub kiedy najbliższe okolice cmentarza nie nadawały się do ukrycia pojemnika (np. "Nagi mężczyzna").

Link to comment

Uhm, właśnie widzę że Dlugi przeniósł się w tą część Beskidu Niskiego i trwa natarcie z Gorlic na południe... na razie jeszcze jest przed przełęczą Małastowską ;-) Faktycznie chyba skontaktuję się, by powiedzieć, że chciałbym się "zaopiekować" regetowską doliną (a mam kilka pomysłów).

 

Właśnie wyobraziłem sobie multaka na Wzgórzu Pustki ;-D tam oprócz ogromnego cmentarza jest fajny stary kamieniołom z drugiej strony wzgórza, ze schronami.

Link to comment

Uhm, właśnie widzę że Dlugi przeniósł się w tą część Beskidu Niskiego i trwa natarcie z Gorlic na południe... na razie jeszcze jest przed przełęczą Małastowską ;-) Faktycznie chyba skontaktuję się, by powiedzieć, że chciałbym się "zaopiekować" regetowską doliną (a mam kilka pomysłów).

 

Nie musisz się kontaktować - czytam to forum :-). Przeniosłem się tam, gdyż podczas zimowego objazdu przeglądnąłem parę cmentarzy w tym rejonie i rzeczywiście urzekły mnie swą architekturą. Niestety ze względu na odległość planuję trasy samochodowe i w związku z tym na razie odwiedzam cmentarze położone blisko możliwego dojazdu a i tak nie wszystkie keszuję. Rotundę zostawiałem sobie na lato szczerze zdziwiony że jeszcze nikt tam nie założył kesza, ale oczywiście jest Twoja - w końcu byłeś tam częściej niż ja (ani razu). Myślę że ze mną nie będzie problemu, nawet jak ktoś założy kesza tam gdzie ja równocześnie to będę skłonny odstąpić - w końcu mam bliżej.

 

Pozdrawiam, Dlugi

Link to comment

No i nie zdążyłem napisać :)

 

Rotundę zostawiałem sobie na lato szczerze zdziwiony że jeszcze nikt tam nie założył kesza,

 

To postaram się u progu wakacji założyć tam skrzynkę, też będzie dobra okazja by się tam wybrać :-) No i mam nadzieję że będę mógł Cię do Regetowa na letnie keszowanie zaprosić (znaczy kilka skrzynek tam ukryć).

Link to comment

Witam!

 

Rozmawiałem już z Tomem na ten temat - jestem zainteresowany okeszowaniem rejonu Wieliczki/Krakowa. Choć północny Kraków zostawiłbym dla kogoś innego. Z tego co się orientuję jest tutaj w okolicy kilka takich miejsc. Mogę zostawić kesza przy następujących obiektach:

- nr 379 - Mała Wieś

- nr 380 - Kokotów (tutaj będzie ciężko znaleźć położenie cmentarza bo już go nie ma)

- nr 381 - Wieliczka

- nr 382 - Świątniki Górne

- nr 383 - Wróblowice

- nr 384 - Łagiewniki

- nr 385 - Kraków Podgórze (również już nie istnieje)

- nr 386 - Kraków Podgórze

 

Rejonem Krakowa mogę podzielić się jeszcze z kimś chętnym :)

Link to comment

Witam!

 

Rozmawiałem już z Tomem na ten temat - jestem zainteresowany okeszowaniem rejonu Wieliczki/Krakowa. Choć północny Kraków zostawiłbym dla kogoś innego. Z tego co się orientuję jest tutaj w okolicy kilka takich miejsc. Mogę zostawić kesza przy następujących obiektach:

- nr 379 - Mała Wieś

- nr 380 - Kokotów (tutaj będzie ciężko znaleźć położenie cmentarza bo już go nie ma)

- nr 381 - Wieliczka

- nr 382 - Świątniki Górne

- nr 383 - Wróblowice

- nr 384 - Łagiewniki

- nr 385 - Kraków Podgórze (również już nie istnieje)

- nr 386 - Kraków Podgórze

 

Rejonem Krakowa mogę podzielić się jeszcze z kimś chętnym :)

 

Byłem niedawno na 386 Podgórze i nawet miałem zamiar coś tam zostawić, ale na miejscu zauważyłem coś, co byłoby dość oryginalnym pomysłem na ukrycie pojemnika, wymaga jednak pewnych prac domowych. Jeśli jednak jesteś chętny na te obiekty, to ja tam odpuszczę, a zajmę się raczej bliższymi rejonami jak Dąbrowa Tarnowska, Pilzno i Łużna. Choć obecnie na jakiś czas odpuszczam temat cmentarzy galicyjskich, bo nie chce być monotematyczny :)

Link to comment

- nr 380 - Kokotów (tutaj będzie ciężko znaleźć położenie cmentarza bo już go nie ma)

 

No własnie, niekórych już nie ma, chyba najwięcej w okolicach Krakowa takich jest (a raczej nie jest). Ale czasem się okazuje, że coś się udaje znaleźć. Załozyłem jeden taki, gdzie kiedys był zydowski cmentarz kilkoma macewami żołnierzy i został zniszczony przez Niemców a na jego miejscu stoją obecnie gospodarstwa i w zasadzie tyle jest źródłach pisanych. Jednak udało mi się znaleźć dosłownie kilka niewielkich kamieni będacych odłamkami ze zniszczonych macew.

 

Przy okazji mozna też zbierać punkty na specjalne odznaki PTTK dotyczące cmentarzy galicyjskich:

http://tarnow.pttk.pl/oddzial/odznaki/oscw/r_o_scw.html

Link to comment

Przy okazji może jeszcze jedna sprawa będzie załatwiona. Otóż zbieram dla p. Frodymy współrzędne lokalizacji cmentarzy. Zaczęło się to w sumie od nienumerowanych i trochę już zapomnianych cmentarzy położonych w lesie ale myślę że jak już coś robić to kompletnie a poza tym mając kordy ułatwi to nawigowanie nawet w miastach. W Gorlicach miałem wsp. cm. 91 sczytane ze skalibrowanego rastra i ze względu na rozmiar piktogramu znalazłem się po drugiej stronie wzgórza. Stamtąd szukałem wyjazdu na nie ale niestety trzeba było się wrócić i dojechać z drugiej strony. Okazało się że miałem różnice pomiędzy sczytanym a wsp. przed bramą jakieś 250m.

Pan Frodyma jest na ukończeniu jakiejś książki właśnie o cmentarzach w Karpatach i - jak pisał - pod koniec opracowania zebrał by te wsp. i dołączył do opracowania.

Zbierajcie te wsp. i albo przesyłajcie do mnie albo jak już będzie potrzeba to podam na forum adres e-mail p. Frodymy i wtedy każdy będzie mógł mu wysłać.

Link to comment

Ja mam współrzędne do wszystkich cmentarzy okregu Tarnów, zlokalizowanie niektórych wbrew pozorom nie było łatwe, wiele map podaje błędne lokalizacje. jesłi mozna, to prosze adres pana Frodymy, chętnie poznam człowieka.

 

A dziś miałem okazję znaleźć kesze przy kolejnych 3 cmentarzach, a wracając pozwoliłem sobie odwiedzić w ramach rekonesansu kilka obiektów okręgu Łużna - chyba jednak pozostanę przez jakiś czas monotematyczny, bo niektóre obiekty są po prostu niesamowite :)

Link to comment

Niedawno został opublikowany setny cmentarz. To stanowi 1/4 a nawet ciut więcej pamiętając, że kilka jest nie istniejących. Dziękuję szczególnie Dlugiemu i Ejohexom ale także Tomowi, Meteorowi i Lzawemu za wkład. Liczę na dalszy rozwój projektu i dołaćzenie kolejnych osób. Wiem, że jedna właśnie publikuje :(

Link to comment

Odświeżam temat i zachęcam do przyłączenia się do projektu. Jednocześnie dziękuję kolejnym założycielom skrytek przy cmentarzach zachodniogalicyjskich.

 

Mam też gorącą prośbę - jeśli ktoś decyduje się na założenie takiego kesza, to niech to robi świadomie i odpowiedzialnie. A nie że obrazi się o jakąś pierdołę i w ramach "protestu" zarchiwizuje skrytkę, bo to niczemu nie służy. Lepiej w takim razie niech jej w ogóle nie zakłada, może w tym samym czasie ktoś inny, bardziej odpowiedzialny i poważny założy tam skrytkę.

Link to comment

Temat dawno nie ruszany, więc pozwolę sobie odświeżyć. Ostatnio miłośnicy reliktów po miłościwie panującym Franciszku Józefie pokazują na co ich stać - i bardzo dobrze. Chciałbym zatem odświeżyć temat, który również związany jest z działaniami zbrojnymi podczas I wś, dotyczy jednak nieco innych obiektów. Temat jest o tyle wdzięczny, że cmentarze te są skatalogowane i dość dobrze opisane, a przy tym wiele z nich to na prawdę architektoniczne perły. W dodatku są w większości obiektami zadbanymi, a przynajmniej rzadko zaśmieconymi. Zdecydowana większość z nich jest zachowana. Projekt rozpocząłem od okeszowywania największego z okręgów, czyli okręg VI Tarnów. W tym okręgu każdy cmentarz ma swojego kesza. Nie najgorzej okeszowany był okręg I Żmigród, ale tutaj autor większości skrytek się obraził na Groundspeaka i pozawieszał swoje skrytki, więc obszar ten stoi pod znakiem zapytania. Jeśli chodzi o okręg XI Kraków, to okeszowanych jest ok 1/3 obiektów, no może więcej, bo kilka z nich już nie istnieje. Tutaj główne podziękowania należą się Ejohexom. W każdym razie jakby ktoś z Krakowa wyrażał chęć, to najprościej zacząć tutaj. Okręg VII Dąbrowa Tarnowska okeszowany jest w połowie przeze mnie, ale to najmniejszy z okręgów, pozostało tam tylko kilka cmentarzy. Pozostałe obszary w większości leżą i kwiczą :) Okręg II Jasło pominąwszy kilka cmentarzy w zachodniej części, na których pozakładałem skrytki, jest praktycznie goły. Okręg III Gorlice, poza okolicami Biecza (ukłon w dla Bieczanina) są niemal nie ruszone. Okręg IV Łużna też ma wiele wolnych plam, choć tu Lukaszpla działa systematycznie. Okręg V Pilzno też jest goły, nie licząc jego północnej części. Okręgi VIII Brzesko i IX Bochnia świecą pustki, a jest tu wiele pięknie zaprojektowanych i wspaniale położonych cmentarzy. Brzesko ostatnio nieco za sprawą Mpark ruszyło, ale Bochania jest niemal dziewicza, choć to tak blisko Krakowa i dojazd błyskawiczny. Okręg X Limanowa to poza okolicami Nowego Sącza (podziękowania dla Gregorio) też biała plama, a tereny bardzo ładne, górskie i całkiem blisko Krakowa.

 

Wiem, że to co wymieniłem to dla osób nie w temacie czarna magia, następnym razem wkleję mapki, które lepiej ilustrują sytuację. W każdym razie już teraz zachęcam do zapoznania się z tematem. Aktualnie okeszowanych jest 146 cmentarzy na 400 jakie powstały, więc niebawem półmetek :)

 

Preferowane typy skrytek to tradycyjna w bezpośredniej bliskości cmentarza lum multi z pierwszym etapem w bezpośredniej bliskości cmentarza, ewentualnie letterbox na takich samych zasadach. Chodzi o to,żeby współrzędne w serwisie wskazywały jednocześnie sam cmentarz. W przypadku cmentarzy nie istniejących, których położenie nie jest możliwe do ustalenia, dopuszczalny, a nawet preferowany jest quiz z punktem początkowym w przypuszczalnym miejscu istnienia cmentarza. Sytuacje odwrotne, tzn punkt początkowy w miejscu nie związanym z cmentarzem i finałem przy cmentarzu rozmijają się z ideą całej serii, byłbym więc wdzięczny, gdyby takiej sytuacji nie tworzyć.

 

Dziękuję za uwagę i życząc wszystkim dobranoc, zapraszam do współpracy :)

Link to comment

Tak jak obiecałem, tak czynię. Na dzień dobry aktualna mapa okeszowania cmentarzy okręgu Kraków:

 

d3cf124c-1d97-4ec6-8be2-f6d29db4e6f7.gif

 

LEGENDA:

 

ZIELONY - cmentarze z istniejącymi skrytkami tradycyjnymi

ŻÓŁTY - cmentarze z istniejącymi skrytkami multietapowymi

ŚLIWKOWY - cmentarze z istniejącymi skrytkami letterbox

NIEBIESKI - cmentarze o nieustalonej lokalizacji z istniejącymi skrytkami zagadkowymi

BIAŁY - istniejące cmentarze bez skrytek

SZARY - nie istniejące cmentarze bez skrytek

CZERWONY - cmentarze, na których była kiedyś skrytka, ale została zarchiwizowana (możliwe, że fizycznie pojemnik istnieje tam nadal)

POMARAŃCZOWY - skrytka zawieszona od dłuższego czasu, jej los stoi pod znakiem zapytania

 

Mróz zelżał, zapraszam :)

 

PS

użyłem mapę z serwisu http://galicyjskiecmentarze.w.interia.pl/

dodałem tylko kolorki od siebie

 

PS2

Zmieniłem kolorystykę na mapie uwzględniając typ skrytki

Edited by toczygroszek
Link to comment

Hej,

właśnie sprawdziłem okolice Prządek i większość cmentarzy jest zablokowanych. Jakiś specjalny powód? (Wysłałem, też wiadomość do Długiego).

Na przykład:

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC24DQG

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC23VAP

 

W sumie to wszystko co Długi zrobił zostało wykoszone.

http://www.geocaching.com/seek/nearest.aspx?tx=32bc9333-5e52-4957-b0f6-5a2c8fc7b257&u=Dlugi

 

Pozdrawiam

dap

Edited by daaap
Link to comment

Akurat te dwa w okolicy Prządek nie należą zachodniogalicyjskich numerowanych cmentarzy wojennych. Niemniej faktycznie, autor ten pozakładał ok kilkunastu keszy przy zachodniogalicyjskich cmentarzach i jakiś czas temu wszystkie je pozawieszał w ramach protestu przeciwko zakazowi reklamy w opisach skrytek. Dlatego raz jeszcze proszę, żeby do projektu przyłączali się ludzie zdecydowani i poważni, geocaching to miejsce na fajną edukacyjną zabawę, a nie politykowanie i demonstracje. Tak aktualnie wygląda okręg I Żmigród:

 

a414a52f-b3df-4c92-92bb-d072ce95f6dc.gif

 

Te pomarańczowe to zawieszone, które prawdopodobnie zostaną zarchiwizowane. Fizycznie jednak ciągle można je znaleźć w terenie.

Link to comment

Akurat te dwa w okolicy Prządek nie należą zachodniogalicyjskich numerowanych cmentarzy wojennych. Niemniej faktycznie, autor ten pozakładał ok kilkunastu keszy przy zachodniogalicyjskich cmentarzach i jakiś czas temu wszystkie je pozawieszał w ramach protestu przeciwko zakazowi reklamy w opisach skrytek. Dlatego raz jeszcze proszę, żeby do projektu przyłączali się ludzie zdecydowani i poważni, geocaching to miejsce na fajną edukacyjną zabawę, a nie politykowanie i demonstracje. Tak aktualnie wygląda okręg I Żmigród:

 

a414a52f-b3df-4c92-92bb-d072ce95f6dc.gif

 

Te pomarańczowe to zawieszone, które prawdopodobnie zostaną zarchiwizowane. Fizycznie jednak ciągle można je znaleźć w terenie.

 

Dzięki za informację. Być może pojawię się w okolicy... Co do samych skrzynek to są one ciągle aktywne na oc.pl, więc cieżko je 'podbierać', a robić drugi zaraz obok pierwszego też głupio.

 

dap

Link to comment

Jeśli chodzi o kręg VIII Brzesko, to też jest dużo czekających na skrytki obiektów, ale ostatnimi czasy coś tam się zaczyna dziać.

 

c8d60d4c-89f1-4bcc-92f9-827410017538.gif

 

Witajcie. Z regóły nie udzielam się na forum... ale ostatnimi czasy...

Widzę, że nieświadomie wziąłem udział w Toczygroszkowym chwalebnym dziele, publikując trzy skrzynki przy cmentarzach galicyjskich. Tak więc teraz już świadomie postaram się zapełnić kolorami mapkę okręgu Brzeska :)

Pozdrawiam Mpark

Link to comment

Witam

Mieszkam w Kokotowie i po rozmowach ze starszymi mieszkańcami prawdopodobnie ustaliłam położenie cmentarza nr 380.

Znajdował się on prawdopodobnie obok przydrożnej kapliczki przy drodze Bieżanów - Węgrzce Wielkie. We Wszystkich Świętych zapala się przy kapliczce znicz aby uczcić miejsce pochówku żołnierza.

Renata Palińska

reno_mat@poczta.fm

Link to comment

Witam

Mieszkam w Kokotowie i po rozmowach ze starszymi mieszkańcami prawdopodobnie ustaliłam położenie cmentarza nr 380.

Znajdował się on prawdopodobnie obok przydrożnej kapliczki przy drodze Bieżanów - Węgrzce Wielkie. We Wszystkich Świętych zapala się przy kapliczce znicz aby uczcić miejsce pochówku żołnierza.

Renata Palińska

reno_mat@poczta.fm

 

Witam.

Dziękuję, to bardzo cenna informacja. Mi udało się kiedyś ustalić położenie zniszczonego żydowskiego kirkutu, na którym też były pochówki żołnierzy z I wś. Na prywatnej posesji można dostrzec kilka połamanych fragmentów macew i jest to jedyne świadectwo po tym obiekcie.

Link to comment

Poslusne hlasim, nr 283 przyłączony do projektu (jak tylko włączy go reviewer)! Następny cel nr 214 to Gosławice. Rozpoznane bojem poszło sprawnie, nikt nie poległ, choć wiało jak pieron.

 

Mam nadzieję, że 283 to nie tradycyjny, a jeśli tak, to chylę czoła :)

 

Z tamtych okolic najbardziej podobała mi się Niwka, niesamowicie obiekt wygląda w barwach jesiennych:

 

dscf8737e.jpg

Link to comment

W okręgu V Pilzno cienko póki co:

 

221a605b-4dee-4f37-98c5-22a54277241d.gif

 

Ech to moje okolice, na Klecie to się na stawy jeździło.

Generalnie nie lubie wykopywać 'skarbów' na cmentarzach, ale jak widzę ich zdjęcia to chyba się jednak skuszę....

 

BTW. Nie wiedziałem, że istnieje Odznaka "Szlakami Cmentarzy Wojskowych I Wojny Światowej", teraz to na pewno je odwiedzę.

http://galicyjskiecmentarze.w.interia.pl/regul.html

 

dap

Edited by daaap
Link to comment

Ech to moje okolice, na Klecie to się na stawy jeździło.

Generalnie nie lubie wykopywać 'skarbów' na cmentarzach, ale jak widzę ich zdjęcia to chyba się jednak skuszę....

 

BTW. Nie wiedziałem, że istnieje Odznaka "Szlakami Cmentarzy Wojskowych I Wojny Światowej", teraz to na pewno je odwiedzę.

http://galicyjskiecmentarze.w.interia.pl/regul.html

 

dap

 

W okręgu V Pilzno większość to niewielkie i skromne obiekty, ale jest kilka ciekawych architektonicznie i ładnie położonych. Tu masz przegląd obiektów z tego okręgu:

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/Pilzno/okregV_1.htm#217

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/Pilzno/okregV_2.htm#230

 

A co do samych pojemników to na geocaching.com niczego nie zakopujemy, więc ten problem odpada. Nie trzeba też ukrywać pojemnika na samym cmentarzu, można w jego bezpośredniej bliskości lub w elementach ogrodzenia (jeśli to tylko możliwe).

Link to comment

... Nie najgorzej okeszowany był okręg I Żmigród, ale tutaj autor większości skrytek się obraził na Groundspeaka i pozawieszał swoje skrytki, więc obszar ten stoi pod znakiem zapytania. ...

Chciałbym tylko wyprostować kłamstwa - nie obraziłem się na żadnego Groundspeaka tylko nie mogłem pozwolić by zmieniano bez mojej wiedzy opisy moich skrzynek. W przeciwieństwie do niektórych uczestników tego forum nigdy nie szukałem zwady ani na niwie GC ani na styku OC i GC (dlatego kesze były dwusystemowe).

Nie mogłem pozwolić, by zmieniono opisy skrzynek (niektórych funkcjonujących ponad rok na wypracowanych na tym forum zasadach) bez żadnej próby skontaktowania się ze mną.

Kesze moje zostały już zarchiwizowane, miejscówki wyglądają na mapie na wolne, ale kieruję prośbę do chcących założyć kesze w tamtych miejscach - zwróćcie prosze uwagę że nadal są tam moje kesze zarejestrowane na innym serwisie. Zakładajcie swoje tak, by nie było możliwości omylnego znalezienia kesza z innego serwisu i w ten sposób jego błędnego logowania. Nieraz z takich sytuacji wynikały tu niesnaski i nie chciałbym by moje kesze były tego przyczyną. Nadal podtrzymuję (przypominam) że takie sytuacje będą przeze mnie rozwiązywane.

 

P.S. Do wszystkich którzy poczują wenę po przeczytaniu tego postu by krytykować moje postępowanie - darujcie sobie. W przeciwnym wypadku możecie złamać pkt 4 Regulaminu, na co i mi została zwrócona uwaga, w związku z tym ta edycja :-)

Edited by Dlugi
Link to comment

Okręg Żmigród znacznie się przerzedził, za to w okręgu Brzesko przybywa nowych - do tego bardzo dobrych autorstwa mpark, które gorąco polecam pomijając samą tematykę miejsc, ale uwzględniając nawet tylko patenty na ukrywanie pojemników.

 

Tak natomiast wygląda dziś okręg IV Łużna:

 

8a1e921b-ccba-4c3f-8ba6-d1016132ea7f.gif

 

Jak widać, są tam możliwości zarówno na poszukiwanie jak i na zakładanie :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...