Jump to content

Definicja quizu (Mystery)


HighlanderPL

Recommended Posts

Mam pytanie które wywodzi się po części z problemów z klasyfikacją skrzynek na OCPL i dyskusjami które się toczyły na tamtejszym forum jak i poza nim (co jest "quizem" a co jest "innym typem skrzynki").

 

Otóż pytanie brzmi czy skrytka typu Mystery:

1) powinna obowiązkowo "zaczynać się" pod koordynatami (miejsce gdzie można rozwikłać pierwszą zagadkę)

2) powinna być możliwa do rozwiązania na miejscu (oczywiście wymagając główkowania), bez konieczności wcześniejszego przygotowania się w sieci, googlowania itp.

 

A jeśli tak to jak zaklasyfikować skrytki które się nie spełniają którego z tych kryteriów? Punkt 1 kojarzy mi się z "locationless cache" który wyleciał z serwisu GC.

Link to comment

Mam pytanie które wywodzi się po części z problemów z klasyfikacją skrzynek na OCPL i dyskusjami które się toczyły na tamtejszym forum jak i poza nim (co jest "quizem" a co jest "innym typem skrzynki").

 

Otóż pytanie brzmi czy skrytka typu Mystery:

1) powinna obowiązkowo "zaczynać się" pod koordynatami (miejsce gdzie można rozwikłać pierwszą zagadkę)

 

Współrzedne moga wskazywać na jakiś obiekt potrzebny do rozwiązania zagadki a nawet na pojemnik, w którym znajduje się kartka z szyfrem, a mogą też być zupełnie fałszywe (ale zaleca się umieszczać je nie dalej niz kilka km od pojemnika/etapu)

 

2) powinna być możliwa do rozwiązania na miejscu (oczywiście wymagając główkowania), bez konieczności wcześniejszego przygotowania się w sieci, googlowania itp.

 

Może być i wymagająca wcześniejszego główkowania i mozliwa do rozwiązania na miejscu - np w przypadku szyfu umieszczonego w pierwszym etapie.

 

A jeśli tak to jak zaklasyfikować skrytki które się nie spełniają którego z tych kryteriów? Punkt 1 kojarzy mi się z "locationless cache" który wyleciał z serwisu GC.

 

Skrytki typu "locationless" ktoś kiedyś porównał do skrytki mobilnej na OC w jakims niemieckim zestawieniu, tym czasem jest to absolutna nieznajomośc tematu. Skrytki "locationless" działała na zasadzie -zakładam skrytke pt "Pomniki Kopernika" i teraz znalezienie możesz zalogować, gdy znajdziesz gdzies na świecie jakiś pomnik Kopernika i podasz jego wpórzędne. Obecnie jest to część zabawy Waymarking.

Link to comment

Otóż pytanie brzmi czy skrytka typu Mystery:

1) powinna obowiązkowo "zaczynać się" pod koordynatami (miejsce gdzie można rozwikłać pierwszą zagadkę)

 

Współrzedne moga wskazywać na jakiś obiekt potrzebny do rozwiązania zagadki a nawet na pojemnik, w którym znajduje się kartka z szyfrem, a mogą też być zupełnie fałszywe (ale zaleca się umieszczać je nie dalej niz kilka km od pojemnika/etapu)

 

Czyli znana na OCPL praktyka aby quizy których "współrzędne wskazują jedynie na miasto gdzie jest pojemnik" dla przejrzystości wrzucać na mapie do miejskiej rzeki (albo morza jak jest miasto nadmorskie) jest jak najbardziej możliwa na GC?

Link to comment

Czyli znana na OCPL praktyka aby quizy których "współrzędne wskazują jedynie na miasto gdzie jest pojemnik" dla przejrzystości wrzucać na mapie do miejskiej rzeki (albo morza jak jest miasto nadmorskie) jest jak najbardziej możliwa na GC?

 

Oczywiście, jest to bardzo powszechna praktyka i tak ma chyba większość quizów na GC. Dobra praktyką też jest ustawienie współrzednych na miejsce do zaparkowania samochodu albo początek ścieżki.

 

Z resztą po co ja to wszystko tłumaczyłem?:

http://www.geocaching.org.pl/faq.php?artic...delines#mystery

 

miłej lektury <_<

Link to comment

Z resztą po co ja to wszystko tłumaczyłem?:

http://www.geocaching.org.pl/faq.php?artic...delines#mystery

 

miłej lektury <_<

 

Ha! Wiedziałem że gdzieś kiedyś czytałem dłuższy opis odnośnie typów skrytek ale nie mogłem sobie przypomnieć gdzie - do teraz.

 

Jedyne co łatwo znaleźć na stronach GC to "cache types" http://www.geocaching.com/about/cache_types.aspx. Artykuł który przetłumaczyłeś to na GC zwie się "Cache Listing Requirements / Guidelines" http://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx, i niby jest umieszczony w tej samej sekcji portalu co "cache types" (Geocaching > Getting Started with Geocaching >), niestety jak się szuka tego artykułu z głównej strony GC albo z sekcji "Getting Started with Geocaching" to linka tam nie ma. Masz rację że jest schowany w sekcji "Hide and Seek a Cache".

 

Artykuł jest świetny, kiedyś przeczytałem go od deski do deski w wersji angielskiej i polecam lekturę (tudzież polskie tłumaczenie lektury) wszystkim mającym wątpliwości co do typów.

 

Dzięki Toczy!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...