Jump to content

Dwa logbooki


Spider

Recommended Posts

Ostatnio znalazłem kilka skrytek zarejestrowanych jednocześnie na GC i OC. Były w nich po dwa logbooki - jeden dla poszukiwaczy z GC a drugi dla poszukiwaczy z OC. Tylko moim zdaniem to nie zdaje egzaminu bo:

1. Jeśli ktoś szuka na GC i OC to musi wpisać się dwa razy do obu logbooków

2. I tak dużo osób (szczególnie poszukiwaczy z zagranicy) wpisuje się do obojętnie jakiego logbooka.

Dlatego uważam, że stosowanie dwóch logbooków nie ma najmniejszego sensu.

Link to comment

Pojawiały się takie propozycje po róznych problemach z FTFami. Moim zdaniem robienie 2 logbooków nie ma sensu, ale też i w niczym nie przeszkadza. Od pewnego czasu przyjąłem strategię, że jeśli ostatni wpis był przed datą publikacji to jako log wpisuję "FTF na GC" - bo de facto jest to pierwsze znalezienie po ukazaniu sie opisu na GC.

Link to comment

no chyba ze znalazca zaloguje swoje znalezienie tez na GC to juz nie masz co wpisywac FTFa, jak by niebylo jestes 2gim znalazca!! jesli nie zaloguje to OK...

 

A ja wpisuję - i co mi zrobisz? <_<

Tak na prawdę w przypadku podwójnych rejestracji nie ma dobrego rozwiązania, zawsze są jakieś wynikające z tego problemy. Czasem pojawiają się wpisy oburzenia, że jak to, wpis sprzed daty publikacji. Przestałem się wieć oburzać, tylko sobie wpisuje FTF a poprzednikom... falstart :)

Link to comment

Jak to wpisujesz "falstart"??? Jeżeli ja ukryję kesza i opublikuję go w obu serwisach to nikt nie powinien mieć do mnie pretensji, że z powodów proceduralnych wymyślonych przez komercyjnego właściciela/zarządcy bazy część geokeszerów jest już na starcie do tyłu...

Ja nadal bardziej się cieszę jak jestem przy keszu pierwszy, ale przestałem to odnotowywać w internetowym logbooku, a jak jest w papierowym to każdy znalazca może sam zobaczyć...

Link to comment

Jak to wpisujesz "falstart"??? Jeżeli ja ukryję kesza i opublikuję go w obu serwisach to nikt nie powinien mieć do mnie pretensji, że z powodów proceduralnych wymyślonych przez komercyjnego właściciela/zarządcy bazy część geokeszerów jest już na starcie do tyłu...

Ja nadal bardziej się cieszę jak jestem przy keszu pierwszy, ale przestałem to odnotowywać w internetowym logbooku, a jak jest w papierowym to każdy znalazca może sam zobaczyć...

 

Nikomu nie wpisuję "falstart", zażartowałem sobie. Wpisuję w takich sytuacjach doskładnie "FTF na GC" i do nikogo już nie mam pretensji.

Też się cieszę, jak jestem przy keszu pierwszy, ale jak sie okazuje, że już wczęsniej go ktoś gdzieś opublikował, to cieszę się z tego co jest. Czy coś w tym złego? Np. tu:

http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...367e7&log=y

Sądziłem, że takie rozwiązanie spowoduje, że wszyscy będą zadowoleni, ale jak widać myliłem się. Nie dogodzisz <_<

Link to comment

 

A ja wpisuję - i co mi zrobisz? <_<

 

 

Internet przyjmie wszystko jak papier, ale ja bym sie jednak przychylal do tego kto pierwszy w Logbook'u to ma FTFa!!

jak publikowalem skrzynki to czekalem na OC z publikacja az nie pojawily sie na GC i tym samym kazdy mial rowne szanse!! czy takie rozwiazanie (podpowiedziane przez zacnego Cachera z dalekiego poludnia) nie jest najlepsze??? wystarczy tylko troche przypilnowac i szanse sa rowne dla OC i GC!!

Link to comment

jak publikowalem skrzynki to czekalem na OC z publikacja az nie pojawily sie na GC i tym samym kazdy mial rowne szanse!! czy takie rozwiazanie (podpowiedziane przez zacnego Cachera z dalekiego poludnia) nie jest najlepsze??? wystarczy tylko troche przypilnowac i szanse sa rowne dla OC i GC!!

 

Ale poza Tobą i "zacnym Cacherem z dalekiego południa" nikt chyba tego nie stosuje, więc radzę sobie jak umiem. To rozwiązanie zniwelowało moje wcześniejsze niedogodności, więc będę się go konsekwentnie trzymał.

Link to comment

Ale poza Tobą i "zacnym Cacherem z dalekiego południa" nikt chyba tego nie stosuje, więc radzę sobie jak umiem.

 

O przepraszam ja również od jakiegoś czasu eksperymentuję z publikacją OC do momentu publikacji GC. Nie zawsze wychodzi niestety bo czasem nie mogę tyle czasu czekać.

 

Na GC boli mnie brak funkcjonalności która dawałaby kontrolę nad datą publikacji, tj. reviewer sprawdza opis skrytki i zaznacza "gotowa do publikacji", ale to autor decyduje kiedy dokładnie ją odpalić.

Link to comment

Na GC boli mnie brak funkcjonalności która dawałaby kontrolę nad datą publikacji, tj. reviewer sprawdza opis skrytki i zaznacza "gotowa do publikacji", ale to autor decyduje kiedy dokładnie ją odpalić.

Ooo bardzo dobry pomysł. Też mi przeszkadza, że nie wiadomo, kiedy skrzyka się opublikuje. Ale zważywszy, że przegląd trwa czasem nawet 2 tygodnie, taka funkcjonalność musiałaby być ustawiona na właśnie tyle lub dłużej.

Link to comment

Na GC boli mnie brak funkcjonalności która dawałaby kontrolę nad datą publikacji, tj. reviewer sprawdza opis skrytki i zaznacza "gotowa do publikacji", ale to autor decyduje kiedy dokładnie ją odpalić.

Ooo bardzo dobry pomysł. Też mi przeszkadza, że nie wiadomo, kiedy skrzyka się opublikuje. Ale zważywszy, że przegląd trwa czasem nawet 2 tygodnie, taka funkcjonalność musiałaby być ustawiona na właśnie tyle lub dłużej.

 

To akurat możnaby załatwić przez regułę "publikuj nie wcześniej niż DD-MM-RRRR", albo podejść do sprawy jak na OC przy pierwszych skrzynkach danej osoby - czyli że ustawić datę publikacji można dopiero po przejrzeniu przez "reviewera" - znaczy się reviewer nie ma prawa publikować.

Link to comment

W sumie to jest już pewne rozwiązanie (cytuję "Guidelines" http://www.geocaching.org.pl/faq.php?article=guidelines):

 

Jeżeli umieszczasz większą ilość skrytek aby je opublikować w jednym czasie (np. w dniu eventu), prosimy zgłosić je wszystkie przynajmniej 10 dni przed datą opublikowania. Napisz "note to reviewer" (wiadomość dla reviewera) zgłaszając datę, kiedy chciałbyś aby zostały opublikowane. Da to Twojemu reviewerowi odpowiedni czas na przejrzenie zgłaszanych opisów skrytek lub ustalenie pomocy od innego reviewera.

Edited by Maciej_eS
Link to comment

Internet przyjmie wszystko jak papier, ale ja bym sie jednak przychylal do tego kto pierwszy w Logbook'u to ma FTFa!!

jak publikowalem skrzynki to czekalem na OC z publikacja az nie pojawily sie na GC i tym samym kazdy mial rowne szanse!! czy takie rozwiazanie (podpowiedziane przez zacnego Cachera z dalekiego poludnia) nie jest najlepsze??? wystarczy tylko troche przypilnowac i szanse sa rowne dla OC i GC!!

Są jeszcze przypadki, że skrytka jest publikowana na GC a na OC istnieje już kilka miesięcy. Wtedy problem z FTFem jeszcze bardziej się komplikuje...

Link to comment

Są jeszcze przypadki, że skrytka jest publikowana na GC a na OC istnieje już kilka miesięcy. Wtedy problem z FTFem jeszcze bardziej się komplikuje...

 

To zjawisko migracji mimo wszystko jest dla mnie bardzo pozytywne - w ten sposób szybciej rośnie ilość skrytek na GC niż gdyby miały się tylko pojawiać nowe.

 

Sam przez ostatnie miesiące zmigrowałem 10 skrzynek OC na OC+GC. Przy okazji musiałem je uporządkować, ustalić właściwe typy skrzynek, dopasować je do standardów GC, zrobić angielskie tłumaczenie, nauczyć się efektywnie dyskutować z reviewer'ami, opisać dodatkowo pojemniki. Było to dla mnie bardzo edukacyjne i dużo się nauczyłem.

 

A to że ktoś jednorazowo przecierpi brak FTF'a - w cyklu życia takiej skrzynki ma ona szansę sprawić frajdę 100 albo i 200 osobom, więc jest to jak dla mnie do zaakceptowania.

Link to comment

Internet przyjmie wszystko jak papier, ale ja bym sie jednak przychylal do tego kto pierwszy w Logbook'u to ma FTFa!!

jak publikowalem skrzynki to czekalem na OC z publikacja az nie pojawily sie na GC i tym samym kazdy mial rowne szanse!! czy takie rozwiazanie (podpowiedziane przez zacnego Cachera z dalekiego poludnia) nie jest najlepsze??? wystarczy tylko troche przypilnowac i szanse sa rowne dla OC i GC!!

Są jeszcze przypadki, że skrytka jest publikowana na GC a na OC istnieje już kilka miesięcy. Wtedy problem z FTFem jeszcze bardziej się komplikuje...

 

w taim przypadku jest dla mnie jasne, FTF byl kiedys i naezy zapomniec o nim!!

zgadzam sie calkowicie z Maciejem, ze trzeba sie cieszyc ze skrzynek przybywa i jesli sa one logowane na OC i GC znika nam problem: "ktos 20m od mojej skrzynki umiescil inna..."!!

Link to comment

w taim przypadku jest dla mnie jasne, FTF byl kiedys i naezy zapomniec o nim!!

 

A ja uważam, że walka o FTFa zaczyna się w momencie opublikowania i dopiero od tego czasu można go sobie go liczyć. Dlatego wpisuję "FTF na GC", żeby nikt nie miał wątpliwości, a podejrzałem to u Czechów, którzy zaczęli tak wpisywać, gdy byli "robieni w konia" jadąc po skrytkę kawał drogi, po czym się okazywało, że w środku już są wpisy. Wpisanie "FTF" z datą przed publikacji skrytki jest raczej dziwne. Kiedyś była jazda, bo ktoś w ogóle po schowaniu pojemnika wysyłała sms-em do znajomych koordy zanim je opublikował na stronie.

Raz w życiu znalazłem pojemnik przed opublikowaniem - był CITO event i gość umieścił pojemnik w okolicy, ale z jakichś powodów nie został on opublikowany tego dnia tylko dzień później. Podał nam współrzędne, ale nikt sobie nie śmiał wpisać FTFa po znalezieniu.

 

Tak więc nie wiem kedziku w czym widzisz problem - ja go w swoim zakresie rozwiązałem :P

Link to comment

dla mnie puierwszym znalazca skrzynki jest ten kto ja pierwszy znalazl, temu nikt nie zaprzeczy! a logowanie na serwisie takim czy innym to juz calkiem inna sprawa.

jesli ktos publikuje tylko na GC nie ma problemu, a jesli na GC i OC to powinien poczekac z publikacja tak by byly rowno opublikowane!! AMEN !!

Link to comment

[...]jesli na GC i OC to powinien poczekac z publikacja tak by byly rowno opublikowane!! AMEN !!

Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości. Zakładacz musiałby po ukrysciu i zrobieniu opisu non stop siedzieć na stronie swojej skrytki GC żeby wyłapać moment publikacji i klepnąć ją na OC...

Dla ciebie jako zwolennika GC (tak mniemam z wypowiedzi) jest to do przyjęcia, dla mnie rodzimym serwisem jest OC więc publikuję równocześnie, a kiedy się ukażą zależy od serwisu i tu szukacze z OC mają fory, bo nie muszą czekać aż ktoś zatwierdzi.

Link to comment

[...]jesli na GC i OC to powinien poczekac z publikacja tak by byly rowno opublikowane!! AMEN !!

Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości. Zakładacz musiałby po ukrysciu i zrobieniu opisu non stop siedzieć na stronie swojej skrytki GC żeby wyłapać moment publikacji i klepnąć ją na OC...

Dla ciebie jako zwolennika GC (tak mniemam z wypowiedzi) jest to do przyjęcia, dla mnie rodzimym serwisem jest OC więc publikuję równocześnie, a kiedy się ukażą zależy od serwisu i tu szukacze z OC mają fory, bo nie muszą czekać aż ktoś zatwierdzi.

 

do OC nie mam zadnych antypati poza zakopywanymi skrzynkami w ziemi!! Wszystkie moje poslkie skrzynki sa opublikowane takze na OC, jak dostalem eMaila to opublikowalem odrazu na OC, a i tak wiekszosc FTFowych prezentow wpadlo w rece sympatykow OC i ciesze sie ze ktos sie wybral i znalazl a ze przy tym mial troche radosci to jeszcze lepiej!!

odrobina wysilku nieiwel kosztuje a panowala by zgoda i sympatia, ale widac ze sa tacy co nie odpuszcza i beda trwac w zaparte... szkoda bo zycie to ciagle kompromisy...

Link to comment

tak mnie KrystianT sprowokowal, mialem juz nic wiecej nie pisac...

Przepraszam, prowokowanie nie było moją intencją - chciałem tylko zaznaczyć, że z techniczniego punktu widzenia nie da się publikować jednocześnie. Dobrym rozwiązaniem byłaby proponowana już możliwość samodzielnego ustalenia teminu publikacji po zatwierdzeniu przez reviewera...

A co do zakładanych keszy to tylko pierwszy tradycyjny zakopałem, a później również (częściowo pod wpływem forum OC) uznałem wyższość niekopnych skrzynek i tak ukrywam.

Link to comment

WITAM

 

Nieczęsto się tu udzielam ale akurat mam mały problem. Jest kesz który był na OC już w 2009r i przy którym byłem pierwszy, teraz pojawił się na GC z datą założenia jak na OC ale z datą publikacji niedawną. Wpisałem jego nalezienie też na GC ale co oczywiste znalezienie moje znalazło się pod logiem o opublikowaniu i z tego powodu mam trochę niesmak :-(

Z drugiej strony - przecież wtedy byłem już zarejestrowany na GC więc dlaczego miałbym nie logować tego znalezienia??

Jak wg Was nalezalo by postąpić - wycofać log czy nie?

 

Pozdrawiam

Dlugi

Link to comment

Ale tu właśnie o FTF-a chodzi - przecież ja swoim wpisem informuję by nikt następny na FTF-a nie liczył, ale mój wpis jest na GC z datą parę miesięcy przed publikacją i to mnie trochę razi. FTF-a z tej skrzynki na OC mam fizycznie w domu.

Link to comment

Ale tu właśnie o FTF-a chodzi - przecież ja swoim wpisem informuję by nikt następny na FTF-a nie liczył, ale mój wpis jest na GC z datą parę miesięcy przed publikacją i to mnie trochę razi. FTF-a z tej skrzynki na OC mam fizycznie w domu.

 

Dlatego właśnie nie powinno się rejestrować w dwóch systemach ;P bo jeśli nie giną TB i coiny to nie wiadomo kto ma FTFa :D

 

Zawsze możesz skoczyć drugi raz B) ale komu by się chciało :anibad:

Edited by Mosznir
Link to comment

Ale tu właśnie o FTF-a chodzi - przecież ja swoim wpisem informuję by nikt następny na FTF-a nie liczył, ale mój wpis jest na GC z datą parę miesięcy przed publikacją i to mnie trochę razi. FTF-a z tej skrzynki na OC mam fizycznie w domu.

 

No, to jest problem, bo start po FTFy rozpoczyna się od momentu publikacji. Moje zdanie jest takie, że FTFa masz z serwisu OC, FTF na GC będzie dla pierwszego znalezienia po 29.04.2010. Ja znajdując jako pierwszy po publikcaji na GC zaliczam sobie FTF nawet jeśli są wczesniejsze wpisy z OC. Raz w życiu miałem znalezienie przed publikacją i za coś takiego nie wpisałem FTF.

 

Jednym słowem - rób jak uważasz :anibad:

Link to comment

No dobra, skłonny jestem wycofać swój wpis, poczekam aż ktoś z GC znajdzie i dopiero wtedy mam się wpisać? Z jaką datą? To jest kesz fizycznie ten sam, nie za bardzo chce mi się jechać jeszcze raz (choć może okazja będzie) by wpisać się do logbooka z datą po publikacji na GC, przecież już raz jestem tam wpisany.

Chodzi mi tylko o zaliczenie tego kesza, dorobek i tak mam skromny a nie zależy mi na FTF-ie. Tylko jak to wpisać prawidłowo?

Link to comment

Oczywiście, nawet "pierwszy znalzaca" (sic!) napisał:

Not really a FTF

Niemniej zawsze mnie fascynowało zaliczanie sobie "znalezień" towarzysząc zakładającemu podczas ukrywania. Czy magia żółtej buźki w logu jest aż tak silna, że nie można się oprzeć takiemu wpisowi? Dla mnie to tak jakby kopnąć piłką do bramki zanim rozpocznie się mecz i krzyczeć "goool!" :)

Link to comment

[...]jesli na GC i OC to powinien poczekac z publikacja tak by byly rowno opublikowane!! AMEN !!

Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości.

 

Jak już wczęsniej wspomniano jest taka możliwość, i niedawno ją wypróbowałem. Chciąłem, aby jedna ze skrytek ukazała się w dniu eventu i poprosiłem o to reviewera. Dostałem info, że ukaże się o 8.00 i dokładnie o takiej się ukazała.

Link to comment

Oczywiście, nawet "pierwszy znalzaca" (sic!) napisał:

Not really a FTF

Niemniej zawsze mnie fascynowało zaliczanie sobie "znalezień" towarzysząc zakładającemu podczas ukrywania. Czy magia żółtej buźki w logu jest aż tak silna, że nie można się oprzeć takiemu wpisowi? Dla mnie to tak jakby kopnąć piłką do bramki zanim rozpocznie się mecz i krzyczeć "goool!" :o

Może to przesada, ale ostatnio wraz z Aletheia2 zakładaliśmy jej pierwszego kesza (http://coord.info/GC25182).... i dla mnie oczywiste było, że nie mogę zrobić z tego FTFa. Nawet do tej pory go nie znalazłam, ale zamierzam tam fizycznie pójść i go znaleźć i sie wpisać do logbooka i zarejestrować na GC....

 

Odnośnie FTF na keszach z OC.... dużo takich FTFów, do których biegnę ... a potem się okazuje, że tam już 5 logów. Rozumiem, że z tymi FTFami chodzi o statystykę, której i tak nie robi GC tylko np. GSAK, a tam się zaznacza ręcznie FTFy. Czy nie może być dwóch FTFów? Ten z OC/GC oraz tylko GC? Precież jeśli duża grupa znajduje kesza - wszyscy sobie go liczą za FTFa.

Link to comment

Odnośnie FTF na keszach z OC.... dużo takich FTFów, do których biegnę ... a potem się okazuje, że tam już 5 logów. Rozumiem, że z tymi FTFami chodzi o statystykę, której i tak nie robi GC tylko np. GSAK, a tam się zaznacza ręcznie FTFy. Czy nie może być dwóch FTFów? Ten z OC/GC oraz tylko GC? Precież jeśli duża grupa znajduje kesza - wszyscy sobie go liczą za FTFa.

 

No, ja tak właśnie robię, jeśli nie było żadnego wpisu pomiedzy datą publikacji na GC a moim logiem, to zaliczam sobie jako FTF. Przeciż medali za to nie dają - no chyba że te wirtualne :o

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...