Jump to content

Εκδρομές και εξορμήσεις


yiannisp

Recommended Posts

Δεν ξέρω εάν θα πρέπει να ανοίξουμε καινούργιο topic με θέμα την διοργάνωση εκδρομών και εξορμήσεων και προς το παρόν παίρνω την πρωτοβουλία να το ανακοινώσω εδώ.

 

Το Σάββατο 20 Μαρτίου 2010 σχεδιάζουμε να κάνουμε αυτή την διαδρομή. Χρειάζεται 4χ4. Βάλτε την στο Google Earth να την δείτε και όσοι πιστοί προσέλθετε.

 

Σκεφτόμαστε να πάμε αυθημερόν με ξεκίνημα νωρίς το πρωί (7:00 - 7:30 π.μ), φαγητό το απόγευμα στην περιοχή της διαδρομής και επιστροφή με την δύση του ηλίου.

 

Γιαννούλης & Ελένη

Link to comment

Δεν ξέρω εάν θα πρέπει να ανοίξουμε καινούργιο topic με θέμα την διοργάνωση εκδρομών και εξορμήσεων και προς το παρόν παίρνω την πρωτοβουλία να το ανακοινώσω εδώ.

 

Το Σάββατο 20 Μαρτίου 2010 σχεδιάζουμε να κάνουμε αυτή την διαδρομή. Χρειάζεται 4χ4. Βάλτε την στο Google Earth να την δείτε και όσοι πιστοί προσέλθετε.

 

Σκεφτόμαστε να πάμε αυθημερόν με ξεκίνημα νωρίς το πρωί (7:00 - 7:30 π.μ), φαγητό το απόγευμα στην περιοχή της διαδρομής και επιστροφή με την δύση του ηλίου.

 

Γιαννούλης & Ελένη

 

Καλόόόόό...

 

Θέλω να πάρω και την οικογένεια αλλά η γυναίκα μου δεν ξυπνάει τόσο νωρίς... :D

Να δούμε θα με αφήσει να έρθω;

(ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΟΙ...Θα παντρευτείτε και εσείς και θα καταλάβετε τι εννοώ...)

 

UPDATE: Σίγουρα δεν θα μπορέσει να με συνοδεύσει η γυναίκα μου, δεν θα αντέξει και η μικρή μου τόσες ώρες στο αυτοκίνητο, δεν θέλω να έρθω μόνος, οπότε δεν με βλέπω να σας κάνω παρέα αυτό το Σάββατο.

Να περάσετε καλά !

Edited by YanniG
Link to comment

τωρα ειδα για την διαδρομη... θα ερχομουν καθως εχω κολλημα με το 4χ4 αλλα εχω ηδη κανονισει Ταυγετο για σ/κ. θα κανουν και καποιοι φιλοι την διαδρομη σας αυριο. πολυ ωραια διαδρομη και τα κοψιδια στου Κυρ Γιαννη αλλο πραγμα!!!

αν ξανακανονισετε καποια διαδρομουλα με παιδια ή χωρις, ή συναντηση για καφεδακι, αν ειναι ευκολο ριξτε μου ενα mail....

καλα να περασετε

Link to comment

Εντέλει νομίζω ότι αξίζει να έχουμε ένα topic με αυτό το θέμα και όποιος θέλει να ανακοινώνει τα σχέδια του για εκδρομές και αποδράσεις, μικρές ή μεγάλες.

Έκανα την αρχή στο Geocaching cafe ίσως λίγο αργά αλλά την επόμενη φορά εάν τύχει θα το ανακοινώσω νωρίτερα.

Ερχεται και η άνοιξη, το Πάσχα, ο καιρός ανοίγει και οι ευκαιρίες για βόλτες πληθαίνουν.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.

;):anibad: Γιαννούλης & Ελένη

Link to comment

:laughing: Πολυ καλη ιδεα για ξεχωριστη ενοτητα..

Λοιπον αφου ο καιρος ειναι παααρα πολυ καλος ιδου....

 

Κυριακή 21/3/2010 : Ορεινή πεζοπορία στο Καλλίδρομο στην Ανωπαία Ατραπό. Μονή Δαμάστας- Παναγιά- Θερμοπύλες. Μπάνιο στις Ιαματικές Πηγές Κοτσάκη Δαμάστας.Διάσχιση Β.Δ. 2 Υ.Δ. 600μ. - ώρες πορείας 6-7

Οργάνωση Ορειβατικός Σύλλογος Χαλκίδας.Συντονιστής Δ.Συκιώτης.6944423155

 

οποιος θελει ας ερθει....

 

ΥΓ

 

Γιαννουλη+Ελενη καλα να περασετε..

Edited by tetras61
Link to comment

:laughing: Πολυ καλη ιδεα για ξεχωριστη ενοτητα..

Λοιπον αφου ο καιρος ειναι παααρα πολυ καλος ιδου....

 

Κυριακή 21/3/2010 : Ορεινή πεζοπορία στο Καλλίδρομο στην Ανωπαία Ατραπό. Μονή Δαμάστας- Παναγιά- Θερμοπύλες. Μπάνιο στις Ιαματικές Πηγές Κοτσάκη Δαμάστας.Διάσχιση Β.Δ. 2 Υ.Δ. 600μ. - ώρες πορείας 6-7

Οργάνωση Ορειβατικός Σύλλογος Χαλκίδας.Συντονιστής Δ.Συκιώτης.6944423155

 

οποιος θελει ας ερθει....

 

ΥΓ

 

Γιαννουλη+Ελενη καλα να περασετε..

 

Γειά σου Κώστα,

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, αλλά λίγο πιο νωρίς !!!!

Τώρα που είδα το post είναι 12:00 μμ Σάββατο προς Κυριακή και μόλις γυρίσαμε από Ζήρεια. Που να προλάβουμε για νέα εξόρμηση !!!

Να περάσετε καλά και εσείς.

Εμείς κάναμε μια πολύ όμορφη διαδρομή που είχε απ' όλα. Μοναστήρι Αγ. Βλασσίου, πορεία με τα πόδια προς το cache ZHREIA2 μέσα από 'μάλλον' δύσκολο και αχαρτογράφητο μονοπάτι, επιστροφή για να πάρουμε το αυτοκίνητο από το μοναστήρι (με τα πόδια), ;):unsure: Cache ZHREIA1, διαδρομή προς λίμνη Δασίου από δασικό δρόμο που βρήκα στο Google, κολλήσαμε στην λάσπη !!! εκεί να δεις περιπέτεια. Ξεκολλήσαμε μετά από 2 ώρες. Φτάσαμε στην υπέροχη χειμωνιάτικη λίμνη. Βόλτα στα 'αλπικά' λειβάδια γύρω από την λίμνη, επιστροφή από τον 'καλό' δρόμο προς το χιονοδρομικό και από εκεί κοψίδια στα Άνω Τρίκαλα!!! :(;)

 

Τα γράφω όλα αυτά για να δείτε τι χάνετε εσείς που δεν βγαίνετε από την Αθήνα. Θα δημοσιεύσουμε σύντομα φωτογραφίες και βίντεο στο www.geocaching-gr.com.

 

Περιμένουμε το επόμενο Σαββατοκύριακο για να δούμε τι θα σχεδιάσουμε για εξόρμηση...

 

Καλό Geocaching σε όλους σας.

YiannisP & EleniX.

Link to comment

:):) Σαββατοκύριακο 17&18 Απριλίου θα γυρνάμε στην λίμνη Τριχωνίδα. Τι θα λέγατε για συνάντηση εκτός Αθηνών ??? (Δυστυχώς με street car !!! :):D:D )

 

Γιαννούλης & Ελένη

Link to comment

:):) Σαββατοκύριακο 17&18 Απριλίου θα γυρνάμε στην λίμνη Τριχωνίδα. Τι θα λέγατε για συνάντηση εκτός Αθηνών ??? (Δυστυχώς με street car !!! :):D:D )

 

Γιαννούλης & Ελένη

:)

ωραια προταση,αλλα δυστυχως εχω κλαδεματα..

καλα να περασετε...

Link to comment

:D:laughing: Σαββατοκύριακο 17&18 Απριλίου θα γυρνάμε στην λίμνη Τριχωνίδα. Τι θα λέγατε για συνάντηση εκτός Αθηνών ??? (Δυστυχώς με street car !!! <_<:):D )

 

Γιαννούλης & Ελένη

Μήπως το πρόγραμμά σας περιλαμβάνει και καμιά στάση στο Μεσολόγγι? Ίσως έναν σύντομο καφέ? Ή ένα ουζάκι? :laughing:

Κωνσταντίνα

Link to comment

:D:laughing: Σαββατοκύριακο 17&18 Απριλίου θα γυρνάμε στην λίμνη Τριχωνίδα. Τι θα λέγατε για συνάντηση εκτός Αθηνών ??? (Δυστυχώς με street car !!! <_<:):D )

 

Γιαννούλης & Ελένη

Μήπως το πρόγραμμά σας περιλαμβάνει και καμιά στάση στο Μεσολόγγι? Ίσως έναν σύντομο καφέ? Ή ένα ουζάκι? :laughing:

Κωνσταντίνα

 

Πιθανότατα ΝΑΙ. Το πρόγραμμα εάν δεν υπάρξει κάποιο απρόοπτο έχει : Σάββατο, Φράγμα Μόρνου, Ψαροχώρια στον Κορινθιακό από Ερατεινή μέχρι Μαραθιά. Κυριακή έχει Ναύπακτο και γύρο της λίμνης. Δευτέρα Μεσολόγγι και μετά το μεσημέρι 16:00-17:00 πέρνουμε τον δρόμο της επιστροφής για Αθήνα. Εννοείται ότι το geocaching παίζει παντού !!! :laughing::laughing:

Link to comment

Aν κάνετε στάση Μεσολόγγι πολύ θα θέλαμε να πιουμε καφεδάκι όλοι μαζί! Δευτέρα ίσως δυσκολευτουμε βέβαια λίγο λόγω δουλειάς... αλλα θα το θέλαμε πάρα πολύ!

 

Καλή βόλτα και καλό geocaching στα μέρη μας!!!

Link to comment

Τώρα που πέρασε το καλοκαίρι (ευτυχώς, όχι για όλους ακόμη) και αρχίζει να δροσίζει λέμε να ανέβουμε στην Δίρφυ για το νέο cache του φίλου agorf.

Το προγραμματίζουμε για Σάββατο ή Κυριακή 25 με 26 Σεπτεμβρίου. Σκεφτόμαστε για πρωινή ανάβαση και επιστροφή για θαλασσινά στην Αρτάκη ή κοψίδια στην Στενή.

Με τον tetras61 ήδη τα είπαμε και εκτός απροόπτου θα είμαστε παρέα. Όποιος άλλος θέλει, ευπρόσδεκτος.

YiannisP & E.X.

Link to comment

:P:angry::smile: Απ'ότι βλέπω στην Δίρφυ εγώ ο Κώστας και η Ελένη θα πάμε. Καμμία συμμετοχή... :DB):(

Ο καιρός σύμφωνα με το www.meteo.gr προβλέπεται καλός με αραιή συννεφιά και αέρα 2-3 μποφόρ.

Link to comment

:angry::smile::D Απ'ότι βλέπω στην Δίρφυ εγώ ο Κώστας και η Ελένη θα πάμε. Καμμία συμμετοχή... B):(:(

Ο καιρός σύμφωνα με το www.meteo.gr προβλέπεται καλός με αραιή συννεφιά και αέρα 2-3 μποφόρ.

...........

Αντε να ξεσκουριασουμε λιγο...

Σαββατο η Κυριακη?

Περιμενω πως και πως την αναβαση.... :P

Link to comment

:P Λέμε για Κυριακή, μιας και το Σάββατο κάνουμε και καμμιά δουλειά για το σπίτι.

Εάν όμως προτιμάς το Σάββατο καμμία αντίρηση.

 

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ για Κυριακη....

με βολευει αφανταστα..

να κανονισουμε λεπτομερειες ,καλυτερα τηλεφωνικα...

Link to comment

Εμείς κάναμε την προσπάθεια αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν μας άφησε ο καιρός. Δείτε το log και τις φωτογραφίες ΕΔΩ.

Παρόλα αυτά περάσαμε απίθανα κάναμε την βόλτα μας, μαζέψαμε άγρια κάστανα και φάγαμε απίθανα σε μία ταβέρνα στην Στενή.

Στο τέλος καταλήξαμε για καφεδάκι στο λιμάνι της Ν. Αρτάκης. Ελπίζουμε σύντομα σε νέα εξόρμηση.

YiannisP & Ε.Χ.

Link to comment

Μπράβο παιδιά! Απ' ότι είδα φτάσατε μέχρι τις πρώτες πόρτες. Η αλήθεια είναι ότι ο καιρός ήταν αρκετά κλειστός απ' ότι φαινόταν στη Δίρφυ. Εγώ ήμουν την ίδια ώρα στο απέναντι βουνό, το Ξεροβούνι, και βλέπαμε πολύ μαυρίλα πάνω από τη Δίρφυ. Γενικά πρόκειται για ένα αρκετά δύσκολο βουνό -- ειδικά αν κλείσει ο καιρός είναι αρκετά επικίνδυνο. Ελπίζω την επόμενη φορά να σας κάνει καλύτερο καιρό και να μπορέσουμε να πάμε και παρέα, αν και σίγουρα όποτε και να πάμε/πάτε θα φυσάει!

Link to comment

:)

Παρολο που δεν μπορεσαμε να φτασουμε στη κορυφη λογω κακων καιρικων συνθηκων,η εκδρομη μας ηταν πολυ ευχαριστη γιατι ειχαμε πολυ καλη παρεα.

Για την κρυπτη σιγουρα θα προσπαθησουμε παλι μιαν αλλη φορα...

Link to comment

;) Το Σαββατοκύριακο θα είμαστε στην Παύλιανη με ένα ενδιαφέρον θέμα. Δείτε ΕΔΩ !!!! .

Και φυσικά δεν θα παραλείψουμε να επισκεφθούμε και μερικές κρύπτες της περιοχής.

 

Yiannisp & E.X.

 

Πολύ ωραία ιδέα για εκδρομή και πολύ πρωτότυπη.

Δυστυχώς έχω σεμινάριο αυτό το Σάββατο αλλιώς θα ερχόμουνα.

 

Περιμένω πάντως ν' ακούσω εντυπώσεις .

Link to comment

...πολυ ενδιαφερουσα η προταση,δεν εχω κανονισει τιποτα για το σαββατοκυριακο,αν ο καιρος ειναι καλος ισως να πεταχτουμε κι εμεις....

η συναντηση ειναι ελευθερη? η προυποθετει δηλωση συμμετοχης και χρηματικο αντιτιμο?

Link to comment

...πολυ ενδιαφερουσα η προταση,δεν εχω κανονισει τιποτα για το σαββατοκυριακο,αν ο καιρος ειναι καλος ισως να πεταχτουμε κι εμεις....

η συναντηση ειναι ελευθερη? η προυποθετει δηλωση συμμετοχης και χρηματικο αντιτιμο?

 

Η συνάντηση είναι ελεύθερη. Καμμία χρηματική συμμετοχή ή εκ των προτέρων δήλωση δεν χρειάζεται. Όπως αναφέρεται και στην σελίδα ΕΔΩ !!!! Η εκδρομή έχει αναγνωριστικό χαρακτήρα και όπως πάντα παρεΐστικο!

Εμείς έχουμε κλείσει ξενοδοχείο γιατί θα διανυκτερεύσουμε το Σάββατο στην Παύλιανη, αλλά όποιος θέλει μπορεί να έρθει μόνο την μία από τις δύο ημέρες (Σάββατο ή Κυριακή).

Στην Παύλιανη θα φθάσουμε κατά τις 11:00. Κώστα εάν αποφασίσεις να έρθεις πάρε με τηλέφωνο και θα σου δώσω συντεταγμένες που θα είμαστε για να βρεθούμε. (Τι τα έχουμε τα GPS !!!) ;)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...