Jump to content

Błąd przy pomiarach


toczygroszek

Recommended Posts

Miałem taką sytuację - jakiś czas temu umieściłem skrytkę i zrobiłem przy niej uśredniony pomiar. Było to na skraju lasu, ale na wyniesieniu terenu, więc kawał nieba dobrze widoczny, spokojnie dokładność poniżej 4 m można uzyskać. Skrytkę opublikowałem i ku mojemu zdumieniu ukazał się tam po jakimś czasie DNF, choć miejsce jest wprost oczywiste, a z podpowiedzią to niewidomy nawet znajdzie. Pojechałem wiec sprawdzić czy nie zginęła, ale była na miejscu tak jak ją schowałem. Za drugim razem ta sama ekipa ją znalazła, ale pisali, że w znacznej odległości od punku 0. Sprawdziłem dziś i faktycznie - wg dzisiejszego pomiaru było to ok 24 m przesunięcia. Właściwie z mojej strony mogło tylko zaistnieć nieumyślne przesunięcie waypointa w GPSie, inne pomyłki nie wchodzą w grę. Trudno mi jednak sobie wyobrazić okoliczności w jakich takie przesunięcie mógłbym zrobić. Zastanawiam się zatem, czy taki błąd z jakiegoś "zewnętrznego" powodu mógł zaistnieć? Czy spotkaliście się z podobnymi przypadkami?

Link to comment

Zdarza się. Oczywiście zakładam, że taki Pro gość jak ty :D złapał fixa przynajmniej kilkanaście minut przed pomiarem ? :lol:

 

Ja jak chowam skrzynki, to zawsze staram się przed publikacją podjechać raz jeszcze i sprawdzić pomiar i odchylenia się zdarzały niestety ;/.

Kiedyś Zyr pisał na forum OC, że jeśli chodzi o satelity może się zdarzyć mało dokładna konstelacja;) i dlatego warto uśrednić pomiar z różnych pór dnia.

 

 

BTW:

 

Czy ma ktoś może Garmina Viste albo coś podobnego mam problem z wgraniem keszy do niego i liczę na szybki instruktaż na PM B) bo w sobote jadę go rozdziewiczyć ;P

Link to comment

Mnie się zdarzyło kilka razy w okolicy mojej skrzynki w Płaszowie, że w którymś momencie po drodze do skrzynki nagle gps pokazał jakiś dziwny kierunek i dziwną odległość. Gdy się przejdzie kawałek urządzenie zaskakuje na dobry kierunek. To samo zdarzyło się mojej siostrze, gdy szła do tej skrzynki z innym urządzeniem. W sumie kilka przypadków mniej więcej w tym samym miejscu.

Link to comment

Mnie się zdarzyło kilka razy w okolicy mojej skrzynki w Płaszowie, że w którymś momencie po drodze do skrzynki nagle gps pokazał jakiś dziwny kierunek i dziwną odległość. Gdy się przejdzie kawałek urządzenie zaskakuje na dobry kierunek.

Tam jest jakaś "dziura" :D Też mi się tak zdarzyło i postanowiłem sprawdzić kilkoma GPSami. Użyłem Keymaze 300, "żółtka" i Colorado 300. Na każdym udało się uzyskać ten efekt. Jak znajdzie się trochę czasu, spróbuję jakoś zaznaczyć to miejsce na mapie.

Link to comment
Sprawdziłem dziś i faktycznie - wg dzisiejszego pomiaru było to ok 24 m przesunięcia.

Miałem podobnie i też dotyczyło to Visty. Przeglądając logi GC1Y3XG można zobaczyć jak jeździłem z keszem, choć on położenia nie zmieniał. Jednak warunki tam są dość ciężkie, a latem będzie jeszcze gorzej.

Link to comment

ja sprawdzam sygnal z satelit i jak widze ze jest ich na tyle ze wiekszoac ma mocny sygnal zaznaczam szybko punkt mnie interesujacy. ja obstawiam po juz wielu roznych konwersacjach z kolega Supercacherem nr 2 w PL, ze to raczej wynika z chwilowego niekorzystnego zestawienia sie satelit...

Link to comment

przy jednej z moich skrzynek tez raz ktos zglaszal ze mial klopoty, ale dodali ze byla sniezyca wtedy, wiec wiadomo zetakie warunki nie poprawiaja sygnalu..

jesli ktos ma na tyle czasu to faktycznie najlepiej sprawdzic koordynaty w roznych porach dnia i po sprawie...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...