toczygroszek Posted March 18, 2010 Share Posted March 18, 2010 Miałem taką sytuację - jakiś czas temu umieściłem skrytkę i zrobiłem przy niej uśredniony pomiar. Było to na skraju lasu, ale na wyniesieniu terenu, więc kawał nieba dobrze widoczny, spokojnie dokładność poniżej 4 m można uzyskać. Skrytkę opublikowałem i ku mojemu zdumieniu ukazał się tam po jakimś czasie DNF, choć miejsce jest wprost oczywiste, a z podpowiedzią to niewidomy nawet znajdzie. Pojechałem wiec sprawdzić czy nie zginęła, ale była na miejscu tak jak ją schowałem. Za drugim razem ta sama ekipa ją znalazła, ale pisali, że w znacznej odległości od punku 0. Sprawdziłem dziś i faktycznie - wg dzisiejszego pomiaru było to ok 24 m przesunięcia. Właściwie z mojej strony mogło tylko zaistnieć nieumyślne przesunięcie waypointa w GPSie, inne pomyłki nie wchodzą w grę. Trudno mi jednak sobie wyobrazić okoliczności w jakich takie przesunięcie mógłbym zrobić. Zastanawiam się zatem, czy taki błąd z jakiegoś "zewnętrznego" powodu mógł zaistnieć? Czy spotkaliście się z podobnymi przypadkami? Quote Link to comment
+Mosznir Posted March 18, 2010 Share Posted March 18, 2010 Zdarza się. Oczywiście zakładam, że taki Pro gość jak ty złapał fixa przynajmniej kilkanaście minut przed pomiarem ? Ja jak chowam skrzynki, to zawsze staram się przed publikacją podjechać raz jeszcze i sprawdzić pomiar i odchylenia się zdarzały niestety ;/. Kiedyś Zyr pisał na forum OC, że jeśli chodzi o satelity może się zdarzyć mało dokładna konstelacja;) i dlatego warto uśrednić pomiar z różnych pór dnia. BTW: Czy ma ktoś może Garmina Viste albo coś podobnego mam problem z wgraniem keszy do niego i liczę na szybki instruktaż na PM bo w sobote jadę go rozdziewiczyć ;P Quote Link to comment
+elales Posted March 18, 2010 Share Posted March 18, 2010 Mnie się zdarzyło kilka razy w okolicy mojej skrzynki w Płaszowie, że w którymś momencie po drodze do skrzynki nagle gps pokazał jakiś dziwny kierunek i dziwną odległość. Gdy się przejdzie kawałek urządzenie zaskakuje na dobry kierunek. To samo zdarzyło się mojej siostrze, gdy szła do tej skrzynki z innym urządzeniem. W sumie kilka przypadków mniej więcej w tym samym miejscu. Quote Link to comment
wallson Posted March 18, 2010 Share Posted March 18, 2010 Zdarzają się jak to ktoś mądrze nazwał złe konstelacje satelit, zdarzają się miejsca z magiczną mocą... w wyniku czego Gieps zaczyna głupieć i dziwne rzeczy meldować. Zdarza się... ot XXI wiek. Quote Link to comment
toczygroszek Posted March 18, 2010 Author Share Posted March 18, 2010 GPS był włączony przez cały dzień i tego samego dnia robiłem też inne pomiary i nie było takich problemów - przynajmniej nic takiego nie stwierdziłem. Widać jakieś "magiczne miejsce" to jest. Podeślę na PM Mosznirze jak sobie radzę z Vistą. Quote Link to comment
+TomPL Posted March 19, 2010 Share Posted March 19, 2010 Mnie się zdarzyło kilka razy w okolicy mojej skrzynki w Płaszowie, że w którymś momencie po drodze do skrzynki nagle gps pokazał jakiś dziwny kierunek i dziwną odległość. Gdy się przejdzie kawałek urządzenie zaskakuje na dobry kierunek. Tam jest jakaś "dziura" Też mi się tak zdarzyło i postanowiłem sprawdzić kilkoma GPSami. Użyłem Keymaze 300, "żółtka" i Colorado 300. Na każdym udało się uzyskać ten efekt. Jak znajdzie się trochę czasu, spróbuję jakoś zaznaczyć to miejsce na mapie. Quote Link to comment
+Thathanka Posted March 19, 2010 Share Posted March 19, 2010 Sprawdziłem dziś i faktycznie - wg dzisiejszego pomiaru było to ok 24 m przesunięcia. Miałem podobnie i też dotyczyło to Visty. Przeglądając logi GC1Y3XG można zobaczyć jak jeździłem z keszem, choć on położenia nie zmieniał. Jednak warunki tam są dość ciężkie, a latem będzie jeszcze gorzej. Quote Link to comment
toczygroszek Posted March 19, 2010 Author Share Posted March 19, 2010 No ja właśnie sprawy terenowe raczej wykluczam, żadnych instalacji tam nie ma (jak przy Płaszowie), las tylko z jednej strony i to zimowy, bez liści, podejrzewam foch GPSa. Quote Link to comment
+kedzik Posted April 12, 2010 Share Posted April 12, 2010 ja sprawdzam sygnal z satelit i jak widze ze jest ich na tyle ze wiekszoac ma mocny sygnal zaznaczam szybko punkt mnie interesujacy. ja obstawiam po juz wielu roznych konwersacjach z kolega Supercacherem nr 2 w PL, ze to raczej wynika z chwilowego niekorzystnego zestawienia sie satelit... Quote Link to comment
+TomPL Posted April 14, 2010 Share Posted April 14, 2010 To ciekawe. Ostatnio kilka osób zgłosiło przy jednej z moich skrytek, że GPS zaprowadził je w inne miejsce (przesunięcie około 10m). Sprawdziłem - wszystkie pomiary jakie wtedy wykonałem były przesunięte o mniej więcej 10m. Quote Link to comment
+kedzik Posted April 14, 2010 Share Posted April 14, 2010 przy jednej z moich skrzynek tez raz ktos zglaszal ze mial klopoty, ale dodali ze byla sniezyca wtedy, wiec wiadomo zetakie warunki nie poprawiaja sygnalu.. jesli ktos ma na tyle czasu to faktycznie najlepiej sprawdzic koordynaty w roznych porach dnia i po sprawie... Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.