Jump to content

Geocoins & TB in Greece


yiannisp

Recommended Posts

Νομίζω ότι το θέμα χρειάζεται το δικό του topic αφού υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον από όλη την κοινότητα. Γι' αυτό άνοιξα αυτό, αλλά δεν ξέρω πως να μεταφέρω τα άλλα posts από το Geocaching cafe. Για το συγκεκριμμένο θέμα πάντως μπορούμε να συνεχίσουμε εδώ.

 

Για τα Geocoins του YanniG και μέχρι να απαντήσει ο YanniG, αφού το έχει δημοσιεύσει στο διεθνές forum δεν νομίζω να τον πειράξει που θα το αποκαλύψω εγώ. Δείτε στο URL Ελληνικά Νομίσματα.

 

(Είναι πραγματικά πολύ ωραία)

Γιαννούλης

Edited by yiannisp
Link to comment

Νομίζω ότι το θέμα χρειάζεται το δικό του topic αφού υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον από όλη την κοινότητα. Γι' αυτό άνοιξα αυτό, αλλά δεν ξέρω πως να μεταφέρω τα άλλα posts από το Geocaching cafe. Για το συγκεκριμμένο θέμα πάντως μπορούμε να συνεχίσουμε εδώ.

 

Για τα Geocoins του YanniG και μέχρι να απαντήσει ο YanniG, αφού το έχει δημοσιεύσει στο διεθνές forum δεν νομίζω να τον πειράξει που θα το αποκαλύψω εγώ. Δείτε στο URL Ελληνικά Νομίσματα.

(Είναι πραγματικά πολύ ωραία)

Γιαννούλης

 

Καλα εκανες Γιαννουλη και ανοιξες καινουργιο topic.Να μπει λιγο ταξη εδω μεσα....

Ειδα το site του Γιαννη,αξιολογα και τα νομισματα του.. :)

Edited by tetras61
Link to comment

Μιά ερώτηση προς όλους.

Αποφάσισα να κάνω συλλογή Geocoins, να την κρατήσω σπίτι να την χαίρομαι, να την μοιράζομαι με τους φίλους μου δείχνοντάς την και να μην τα βάζω σε κρύπτες. Το ερώτημα είναι :

Να τα κάνω activation ή όχι. Με το activation μειώνεται η αξία τους ή όχι. ???

Edited by yiannisp
Link to comment

Μιά ερώτηση προς όλους.

Αποφάσισα να κάνω συλλογή Geocoins, να την κρατήσω σπίτι να την χαίρομαι, να την μοιράζομαι με τους φίλους μου δείχνοντάς την και να μην τα βάζω σε κρύπτες. Το ερώτημα είναι :

Να τα κάνω activation ή όχι. Με το activation μειώνεται η αξία τους ή όχι. ???

 

Η γνώμη μου είναι ότι αυτά που ποτέ δεν έχει γίνει active έχουν μεγαλύτερη αξία σε περίπτωση που θέλεις να τα μεταπωλήσεις.Βλέπω σε κάποια auction στο ebay "never activated".

Link to comment

Παντως... καλο θα ειναι να εχεις και τα activation codes! Μπορεις να κανεις μια λιστα στο excel με το καθε νομισμα, τοtracking number και το activation code του!

 

Αυτο στο λεω γιατι πολλα site που τα πουλανε τα νομισματα, μετα απο καποιο διαστημα σταματανε κτλ ή μπορει να μην εχουν πια τους κωδικους για το νομισμα! μην μεινεις χωρις κωδικους γιατι μετα το νομισμα θα χασει πολλα ισως γινει και "αχρηστο"!!! πολλοι που αγοραζουν ενα νομισμα, το θελουν να μην εχει ενεργοποιηθει αλλα τον κωδικο τον θελουν!!! Ισως στο μελλον το αφησουν να ταξιδεψει, ή το μεταπωλησουν!!! αν για το νομισμα δεν μπορεις να παρεις κωδικο πια.... μπορει να στο επιστρεψει ο αγοραστης πισω! Απλα... μαζι με το νομισμα του δινεις και τον κωδικο! εξυπηρετηση ειναι ετσι κι αλλιως! το γραφεις σε χαρτακι και το βαζεις στο ναϋλακι του νομισματος και ολα ειναι καλα!!!

 

Παντος τωρα τελευταια, επιεδη αρκετα μαγαζακια σταματησαν, η Groundspeak πηρε τους κωδικους αυτων, οποτε αν εχεις καποιο νομισμα πχ απο castlecoins & pins, Coinswag κτλ... στελνεις μηνυμα στην Groundspeak και σου στελνει τον κωδικο!

 

Πολλοι geocachers παιρνουν το καθε νομισμα 2-3 φορες! ενα το κρατανε, το αλλο το εχουν για να ταξιδευψει και το αλλο για trade! αλλα αυτο δεν μπορει να γινεται συνεχεια!!! Ειναι πολλα τα ευρω!!!

Link to comment

Καταλήγω στο συμπέρασμα, και νομίζω ότι αυτό είναι το σωστότερο για όποιον άλλον είχε την ίδια απορία, ότι ναι μεν πρέπει να παίρνουμε τον κωδικό ενεργοποίησης ( activation code ), αλλά να μην τα ενεργοποιούμε. Απλά να κάνουμε μία λίστα με τα νομίσματα που έχουμε, και να φυλάμε τα tracking numbers τους, και τους αντίστοιχους κωδικούς ενεργοποίησης τους.

:) Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Γιαννούλης

Link to comment

Τα νομισματα που θελεις να ταξιδευουν τα ενεργοποιεις... καποια αλλα ετσι κι αλλιως τα παιρνεις ενεργοποιημενα, ολως τα Lackeys 2007 (δεν ξερω για του 2005, μιας και μου λειπει! Του 2009 ειναι απλο νομισμα), καποια των εθελοντων (volunteer coins), ενα mystery (geocaching secret agent), και ενα νομισμα που ειναι για τους αμερικανους πεσοντες στον πολεμο του Ιρακ και Αφγανισταν..... Μπορει να υπαρχουν και αλλα... αλλα απλα αναφερω αυτα που ξερω! :o

 

Τα υπολοιπα... καντα οπως εγω... λιστα! Καλο ειναι να εχεις καπου και μια κοπια της λιστας! Αν (χτυπα ξυλο) γινει κατι.... οι κωδικοι δεν ξαναδινονται!!! Χανονται για παντα!

 

Φυσικα... το ολο θεμα ειναι αν αγοραζεις κερματα για συλλογη δικη σου, ή για μεταπωληση ή για να ταξιδευουν! Παντως... απο την στιγμη που ειναι δικα σου... τα κανεις οτι θελεις!

 

Αααα! για να μην ξεχασω κατι! Καλο ειναι οταν αγοραζεται καποιο νομισμα απο το ΕΒΑΥ, ή κανετε trade με αλλον παιχτη.... να ελεγχεται τα νομισματα! Τι εννοω...

βαλτε το Tracking number του νομισματος στο site στα trackables...για να δειτε τι παιζεται! αν ειναι ενεργοποιημενο ή οχι! Καντε ελεγχο στον αριθμο γιατι πολλες φορες γινονται λαθη με το μηδεν και το Ομικρον, το οκτω και το Βητα, το Ενα με το γιωτα ή το λαμδα...

 

Γιατι τα λεω ολα αυτα.... εχουν υπαρξει περιπτωσεις που κλεμμενα νομισματα πουληθηκαν στο ΕΒΑΥ! οταν πηγαν οι νεοι ιδιοκτητες (ας πουμε) να τα ενεργοποιησουν, ειδαν οτι ανοικαν σε αλλους! Πολλοι ομως δεν το κοιτανε αυτο καθολου και... :)

Υπαρχουν περιπτωσεις να εχει γινει ανταλλαγη νομισματων και καποιο να ηταν ενεργοποιημενο και να ειχε αλλο, ασχετο ιδιοκτητη που ο κακομοιρης το εκλαιγε μιας και το ειχε χαμενο! Αυτος που ειχε κανει την ανταλλαγη δεν το ηξερε καν οτι το νομισμα ηταν αλλου και ηταν κλεμμενο! (100% σιγουρο αυτο!) Και εκεινος το ειχε παρει με ανταλλαγη... οποτε ειναι φαυλος κυκλος!

Link to comment

Διαβάζοντας τις δικές σας στατιστικές είχα την περιέργεια να δώ και η δική μου "συλλογή που ταξιδεύει ανά τον κόσμο" σύμφωνα με τη μαμά γκράουντσπικ, που βρίσκεται.

Να σας ενημερώσω ότι έχω χάσει πάσα ιδέα με την κλεψιά που πέφτει.

 

Στην κατοχή μου έχω 13.

Αγνοούνται: 2

Οι κρύπτες γίνανε archived όταν κάποιο δικό μου κέρμα ήταν μέσα: 5

Στα χέρια geocacher από το καλοκαίρι 2009 : 2

Μέσα σε κρύπτη: 1

Στα σπίτι μου: 3 (και δεν πρόκειται να φύγουν από αυτό...).

 

Άρα μόνο για προσωπικές συλλογές τα θέλουν οι περισσότεροι και προφανώς έχουν μακρυά χέρια για να τα αρπάζουν.

Μην στέλνετε κανένα original σε κρύπτες, μόνο φωτοτυπίες.

Link to comment

τα ποιο πολλα απο τα δικα μου, ειτε τα κερδισα σε διαγωνισμους (μαλλον ειμαι καλος στα cointests!), ειτε ηταν δωρα, ή μου τα εκαναν adopted! αυτο ομως δεν παιζει ρολο... η κλοπη ειναι κλοπη!

 

Οταν ειχα κανει συζητηση ξανα, μου ειχαν πει οτι γι' αυτα που ταξιδευουν πρεπει να περνουμε αποφαση οτι δεν θα τα ξαναδουμε...

Επισεις... οτι τα νομισματα ειναι για να ταξιδευουν και αν θυμαμαι καλα, καποιος ειχα αναφερει οτι αν ειναι ετσι ισως δεν ειναι το παιχνιδι αυτο για εμενα... και δηλαδη να βλεπω τα νομισματα μου να χανονται;;; :D

 

Η συλλογη τους μου αρεσει! Ετσι κι αλλιως... μαζευω νομισματα, χαρτονομισματα, μιλιταρια, μεταλια, τηλεκαρτες... στα γεονομισματα θα κολλουσα;;; :D εδω ακομα ψαχνω ενα κλειστο σετ απο τα παλια ΤΒ..για να το κρατησω, αλλα δεν βρισκονται πια!

 

Παντος, πολλοι πια εχουν το ιδιο προβλημα με κλεψιες! Και αυτο που με στεναχορει περισσοτερ ειναι οτι καποια που δεν τα ξαναεχω... δεν προλαβαινω ουτε να τα δω πως ειναι!!!

Link to comment

Οταν ειχα κανει συζητηση ξανα, μου ειχαν πει οτι γι' αυτα που ταξιδευουν πρεπει να περνουμε αποφαση οτι δεν θα τα ξαναδουμε...

Επισεις... οτι τα νομισματα ειναι για να ταξιδευουν και αν θυμαμαι καλα, καποιος ειχα αναφερει οτι αν ειναι ετσι ισως δεν ειναι το παιχνιδι αυτο για εμενα... και δηλαδη να βλεπω τα νομισματα μου να χανονται;;; :)

 

 

Συμφωνώ βρε Νίκο, να ταξιδεύουν και ας μην τα ξαναδώ, αλλά να παίρνω που και που κανένα mail και να βλέπω που βρίσκονται, αν έχουν και καμμιά φωτογραφία ακόμη καλύτερα. Αλλά να μας τα κλέβουν?? Αυτό μου την δίνει. Γιατί αν χαθεί ή βανδαλισθεί η κρύπτη πάει στο καλό της, αλλά όταν βλέπεις ότι είναι ηλίου φαεινότερο ότι το έχουν κλέψει τότε τσατίζεσαι. :D

Θυμάμαι ένα από αυτά τα όμορφα ελληνικά νομίσματα (First Greek Geocoin) που το έβαλα στην κρύπτη "6000 Years Hellenic History-Naxos" στις 13 Σεπτεμβρίου, 10 μέρες μετά το μετακίνησε ο Geoslighty στην κρύπτη της Αγίας Άννας στην Νάξο. Τον Geoslighty τον γνωρίζω και σίγουρα δεν το πήρε αυτός. Τον Δεκέμβριο του 2007 (2,5 μήνες μετά) πήγα και πάλι στην Νάξο και πήγα να δω το Geocoin μου που έδειχνε ότι ήταν ακόμη στην κρύπτη της Αγίας Άννας. Η κρύπτη ήταν εκεί σε καλή κατάσταση και καλά κρυμμένη, αλλά το νόμισμα είχε κάνει φτερά !!!. B):D

Περίμενα σχεδόν ένα χρόνο και αφού δεν είχα κανένα νέο το δήλωσα ως uknown location.

Είναι σίγουρο ότι ένας από τους επόμενους επισκέπτες της κρύπτης το βούτηξε. :(

 

:D:D Τέτοια γεγονότα είναι που μου την δίνουν και αποφάσισα να μην ξαναβάλω αληθινό GC σε κρύπτη.

Link to comment

ακριβως φιλε μου! το να χαθει ολη η κρυπτη.. λες... ενταξει... λυπασαι αλλα συμβαινει... το να χαθει μονο το νομισμα σου ειναι..... :D

 

ενας γραφτηκε, βρηκε 2 κρυπτες μονο, πηρε ενα μονο νομισμα, το δικο μου και απο τοτε σταματησε!!! Δηλαδη... γραφτηκε μονο για να μου κλεψει το νομισμα;;;;

 

ενα αλλο νομισματακι που ειχα κερδισει, το κλεβουν, το αναφερω σαν κλεμμενο, μαλλον αυτος που το πηρε φοφηθηκε, και το εβαλε αδηλωτο σε αλλη κρυπτη μακρια! Ενας το βρηκε και με ειδοποιησε! Μετα απο 3 μηνες, μου το ξανακλεβουν!!! εγινα εξαλος!! και να πεις οτι ειναι κανενα δυσκολο, ή σπανιο νομισμα!!! αν παρεις 1, κανει 6 δολλαρια, αν παρεις 5 σου ερχεται 5 δολλαρια το ενα!!! μιλαμε για πολυ φτηνο νομισμα! ισωσ απο τα φτηνοτερα που υπαρχουν!!!

Αναφερομαι στο nomad geocoin με την αμερικανικη σημαια!.... ισως η σημαια ηταν η αιτια που κλαπηκε... τι να πω!!!

 

Και εγω, αυτο ζηταω μονο! κανενα μηνυμα για το που βρισκονται, ή οτι θα το ριξουν μετα απο 1 μηνα... δεν με πειραζει αυτο, και καμια φωτογραφια που και που..

...αλλα.... λιγοι ειναι αυτοι που το κανουν! :D

Link to comment

αν παρεις 1, κανει 6 δολλαρια, αν παρεις 5 σου ερχεται 5 δολλαρια το ενα!!

 

------------------------------------------------------------------------------------------

---αν κλεψεις 1 ισον κανενα ,αν κλεψεις περισσοτερα εχεις κανει μια μικρη δωρεαν συλλογη... :( .Αστειευομαι..

Παιδια εγω ανηκω στους τυχερους..

Επειδη φανταστηκα πως κατι τετοιο θα συνεβαινε αργα η γρηγορα και βλεποντας την ταλαιπωρια των tb μου,δεν εβαλλα κανενα σε καμια κρυπτη.

Εχω γυρω στα 8 δικα μου και τα εχω σε ενα αλμπουμ να τα καμαρωνω... :D

Ποτε πια αλληθινα coin στις κρυπτες..Προσεχουμε για να εχουμε.... B)

Link to comment

Τι να πω... ενα νομισματακι μικρο με το ονομα geonerd αν το ξερετε... που ειχα και ταξιδευε..... παει και αυτο!!! :huh:

 

Το εβαλαν σε νεα κρυπτη στις 16 του Φλεβαρη και αυτος που το εβαλε εκανε και FTF, και την αλλη μερα ηταν ηδη χαμενο!!!! Μαλιστα ειδα στα log, οτι αυρος που το πηρε αφησε τα χαρτια του νομισματος εκει (αποστολη, πλαστικη θηκη...) αλλα το νομισμα δεν υπαρχει πια!!! Τι να πω!!!

 

αναμεσα στον τυπο που το εβαλε στην κρυπτη αυτη και στο log οτι λειπει το νομισμα (δεν το αναφερει μονο ενας), μεσολαβουν 3 ατομα! Θα περιμενω να δω τι θα γινει, και αν ειναι θα τους στειλω μηνυμα...

 

Αλλιως... φταιω να βγαλω ονοματα στην φορα, στα φορουμ κτλ;;; Αλλα δεν ξερω αν επιτεπεται, και... χωρις αποδειξεις...!!! :P

 

Αλλο ενα χαμενο νομισμα... @#$%^&*!!!!!! :rolleyes:

Link to comment

Λοιπόν... βλέποντας οτι απο τα 5 geocoins μας τα 2 χαθηκαν οριστικά.... και 1 βρίσκεται για 3 μήνες στα χερια geocacher που δεν απαντά στα μηνύματά μας... αποφασίσαμε πλέον ότι μόνο αντίγραφα θα αφήνουμε σε κρύπτες! ΟΚ σίγουρα πολύ καλύτερα είναι τα original... αλλα με τέτοια ποσοστά απωλειών δεν νομίζουμε ότι αξίζει το ρίσκο! Ξέρουμε οτι πολλοί geocachers δεν συμφωνούν με τα αντιγραφα, αλλά ειλικρινά ειναι μεγάλη απογοήτευση να χάνονται τόσα πολλά και φυσικά και σημαντικό το κόστος! Ελπίζουμε οτι αναφέροντας στην περιγραφη του νομίσματος οτι πρόκειται για αντιγραφο... να μην έχουμε πρόβληματα και παράπονα!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...