Jump to content

Χάθηκε η κρύπτη μου!


bakamono

Recommended Posts

Εδώ και αρκετό διάστημα έχω απενεργοποιήσει την κρύπτη μου στην Θεσσαλονίκη GC1QTCB , μια και έπειτα από δύο μην θετικά logs φαίνεται πως έχει χαθεί το κουτί της κρύπτης, ένα κουτί για φιλμ που είχα στο τελικό σημείο.

 

Γενικά περίμενα πως αργά ή γρήγορα κάτι τέτοιο θα μπορούσε να συμβεί. Είχα διαβάσει αρκετές ιστορίες για το πόσο «εύκολα» γενικά συμβαίνει στα Ελληνικά caches αυτό, αλλά επίσης ξέροντας πως μέσα στην πόλη τα caches είναι περισσότερο ευάλοτα.

 

Δυστυχώς μια και δεν μένω πλέον μόνιμα στην Θεσσαλονίκη, δεν μπορώ να επισκεφτώ την κρύπτη για να εξετάσω την εξαφάνιση ο ίδιος και να αλλάξω το κουτί. Η επόμενη επίσκεψη μου στην πόλη θα αργίσει μάλλον μέχρι το καλοκαίρι και για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να κοιτάξει για εμένα και ίσως να αντικαταστήσει το κουτί; (αν το στείλω με το ταχυδρομείο).

 

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να απαντήσει εδώ ή να μου στείλει ΠΜ.

 

Επίσης, ως θέμα για συζήτηση, τι εμπειρίες έχετε με σχετικά θέματα; Έχουν χαθεί κρύπτες που βάλατε; Και τι μπορεί να κάνει κανείς για να το αποτρέψει, όσο είναι δυνατόν αυτό;

Edited by bakamono
Link to comment

Εδώ και αρκετό διάστημα έχω απενεργοποιήσει την κρύπτη μου στην Θεσσαλονίκη GC1QTCB , μια και έπειτα από δύο μην θετικά logs φαίνεται πως έχει χαθεί το κουτί της κρύπτης, ένα κουτί για φιλμ που είχα στο τελικό σημείο.

 

Γενικά περίμενα πως αργά ή γρήγορα κάτι τέτοιο θα μπορούσε να συμβεί. Είχα διαβάσει αρκετές ιστορίες για το πόσο «εύκολα» γενικά συμβαίνει στα Ελληνικά caches αυτό, αλλά επίσης ξέροντας πως μέσα στην πόλη τα caches είναι περισσότερο ευάλοτα.

 

Δυστυχώς μια και δεν μένω πλέον μόνιμα στην Θεσσαλονίκη, δεν μπορώ να επισκεφτώ την κρύπτη για να εξετάσω την εξαφάνιση ο ίδιος και να αλλάξω το κουτί. Η επόμενη επίσκεψη μου στην πόλη θα αργίσει μάλλον μέχρι το καλοκαίρι και για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να κοιτάξει για εμένα και ίσως να αντικαταστήσει το κουτί; (αν το στείλω με το ταχυδρομείο).

 

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να απαντήσει εδώ ή να μου στείλει ΠΜ.

 

Επίσης, ως θέμα για συζήτηση, τι εμπειρίες έχετε με σχετικά θέματα; Έχουν χαθεί κρύπτες που βάλατε; Και τι μπορεί να κάνει κανείς για να το αποτρέψει, όσο είναι δυνατόν αυτό;

 

Δυστυχως ειναι συνιθισμενο φαινομενο και σε αστικα μερη και στην υπαιθρο,και δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε και πολλα για αυτο...

Θυμαμαι ειχα βαλλει δυο κρυπτες πολυ παλια στην Β.Ευβοια και οι δυο χαθηκαν πριν καποιος geocacher τις βρει,και πολυ προσφατα παλι στην Β.Ευβοια.....

Καποτε ειχα κανει μια μεγαλη διαδρομη για να βρω μια κρυπτη του yannigr,στην Οιτη..

Βρηκα την τοποθεσια ημουνα ενθουσιασμενος,μολις ομως την ξετρυπωσα ειδα οτι ειχε απομεινει μονο η σακουλα,ολο το ταπερακι ειχε κλαπει..

Να κλαπει μονο το κουτι ,ενταξει δεν αξιζει και πολλα,αλλα οταν εχει μεσα μερικα tb,coins τοτε ειναι κριμα.....

 

Το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να τις κρυβουμε οσο το δυνατον καλυτερα....

Εχω διαπιστωσει οτι στην υπαιθρο οσες κρυπτες ειναι τοποθετημενες μεσα σε τρυπες βραχων και καλυμενες με πετρες,ειναι δυσκολο να χαθουν.Οσες ειναι κατω απο θαμνους εστω και σκεπασμενες με πετρες εχουν συντομη ζωη........

Αυτα τα λιγα... :)

Β

Link to comment

Ίσως είναι καλή ιδέα να δηλώσουμε κάπου τις περιοχές που επισκέπτεται ο καθένας μας συχνά και μπορεί να αναλάβει maintenance εκ μέρους άλλου geocacher. Έτσι π.χ. όταν ένας owner έχει αμφιβολίες για μία κρύπτη, θα μπορούσε να κοιτάξει τον εν λόγω κατάλογο να δει ποιός geocacher είναι πιο κοντά στην περιοχή και να επικοινωνήσει μαζί του. Ένας τέτοιος κατάλογος θα είχε δηλαδή nickname ή όνομα, περιοχές και email. Τι λέτε;

Link to comment

Ίσως είναι καλή ιδέα να δηλώσουμε κάπου τις περιοχές που επισκέπτεται ο καθένας μας συχνά και μπορεί να αναλάβει maintenance εκ μέρους άλλου geocacher. Έτσι π.χ. όταν ένας owner έχει αμφιβολίες για μία κρύπτη, θα μπορούσε να κοιτάξει τον εν λόγω κατάλογο να δει ποιός geocacher είναι πιο κοντά στην περιοχή και να επικοινωνήσει μαζί του. Ένας τέτοιος κατάλογος θα είχε δηλαδή nickname ή όνομα, περιοχές και email. Τι λέτε;

 

Αυτό γίνεται έτσι και αλλιώς, όταν επισκεπτόμαστε κάποιες κρύπτες, βοηθάμε όσο μπορούμε σε περίπτωση που δούμε ότι κάτι δεν παει καλά.π.χ. πήγα να βρω μια κρύπτη και αυτή λιαζόταν έξω σε κοινή θέα για όλους.Ευτυχώς η περιοχή ήταν απόμερη και πολύ σπάνια πέρναγε κόσμος (επάνω από τη Νεμέα).Δεν χρειαζόταν να είμαι σε καμιά λίστα για να ξανακρύψω την κρύπτη στη θέση της και να την τυλίξω με οποιαδήποτε σακούλα είχα.Είναι αυτονόητο ότι ο καθένας (με κοινή λογική) θα βοηθούσε αυτή την κρύπτη να συνεχίσει να υπάρχει και να αποτελεί καλό λόγο για να την επισκευτεί ο επόμενος παίκτης.

Link to comment

Ο Γιάννης έχει δίκιο.

Βέβαια αυτό που συμβαίνει μερικές φορές, είναι να μην είσαι προετοιμασμένος για το τι θα βρεις και να μην έχεις μαζί σου τα απαραίτητα υλικά. Επίσης να είμαστε και λίγο υπομονετικοί και να περιμένουμε 3-4 not found γιατί με 1-2 μόνο μπορεί να είναι και λάθος πληροφόρηση.

Εγώ λέω να ανοίξουμε ένα topic όπου όποιος θέλει να ανακοινώνει που θα πάει, (εννοείται μακρινούς προορισμούς, όχι π.χ. πάω στον Υμηττό) και εάν κάποιος συνάδελφος έχει κρύπτες στην περιοχή αυτή και πιστεύει ότι πρέπει να ελεχθούν να το ζητάει. Βέβαια ούτε απαιτητικοί πρέπει να είμαστε ούτε να ξεσηκώνουμε τον κάθε συνάδελφο με το παραμικρό.

Η καλή συνεργασία και ένα πλαίσιο αλληλοβοήθειας βοηθάει στην ανάπτυξη του παιχνιδιού μας.

Προσωπικά, όπου μπορώ, κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για την συντήρηση των κρυπτών, όποιου και εάν είναι.

:):o Η Ελένη κουβαλάει μαζί της ολόκληρο κιτ επισκευής, αντικατάστασης και διακόσμησης των κρυπτών. χα.χα.χα

 

Το Topic θα μπορούσε να λειτουργήσει και ανάποδα, δηλαδή να δηλώνει ο ιδιοκτήτης της κρύπτης πια κρύπτη του χρειάζεται συντήρηση και όποιος πάει προς τα εκεί να το έχει υπόψη του και να έχει μαζί του τα απαραίτητα για να την συντηρήση ή να την αντικαταστήση.

 

Γιαννούλης & Ελένη.

Edited by yiannisp
Link to comment

Αυτό γίνεται έτσι και αλλιώς, όταν επισκεπτόμαστε κάποιες κρύπτες, βοηθάμε όσο μπορούμε σε περίπτωση που δούμε ότι κάτι δεν παει καλά.π.χ. πήγα να βρω μια κρύπτη και αυτή λιαζόταν έξω σε κοινή θέα για όλους.Ευτυχώς η περιοχή ήταν απόμερη και πολύ σπάνια πέρναγε κόσμος (επάνω από τη Νεμέα).Δεν χρειαζόταν να είμαι σε καμιά λίστα για να ξανακρύψω την κρύπτη στη θέση της και να την τυλίξω με οποιαδήποτε σακούλα είχα.Είναι αυτονόητο ότι ο καθένας (με κοινή λογική) θα βοηθούσε αυτή την κρύπτη να συνεχίσει να υπάρχει και να αποτελεί καλό λόγο για να την επισκευτεί ο επόμενος παίκτης.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω. :) Δεν αναφέρομαι στην επισκευή μιας κρύπτης κατά την προσπάθεια εύρεσής της, κάτι που όπως είπες στους περισσότερους είναι αυτονόητο και γίνεται έτσι και αλλιώς. Αναφέρομαι στην περίπτωση όπου ένας owner έχει μία κρύπτη σε ένα μέρος και θέλει να ελεγχθεί/επισκευασθεί, αλλά δεν ξέρει σε ποιόν να απευθυνθεί. Αν υπήρχε ένας κατάλογος (έστω με τη μορφή topic που λέει ο yannisp), θα μπορούσε ο εκάστοτε owner να δει ποιός geocacher είναι πιο κοντά και να ζητήσει τη βοήθειά του.

 

Το φτιάξιμο κατά το find δεν είναι αρκετό. Σκέψου π.χ. αν έχεις ήδη κάνει find μια κρύπτη στην περιοχή σου και έπειτα αυτή υποστεί βλάβη. Εσύ μάλλον δεν πρόκειται να ξαναπάς διότι την έχεις βρει, ενώ ο owner δε ξέρει ότι μένεις κοντά και ότι μπορείς να πας. Και αν πρόκειται για μία κρύπτη που έχει 1 find/χρόνο, θα αργήσει πολύ να φτιαχτεί.

 

Εσύ δηλαδή αναφέρεσαι σε επισκευή μίας κρύπτης "on find", ενώ εγώ μιλάω για επισκευή μιας κρύπτης "on demand" (από τον owner). Ελπίζω τώρα να γίνεται κατανοητό.

 

Η μέθοδος του topic στην οποία αναφέρεται ο yannisp ίσως είναι αρκετή (όπως έγινε και με το παρόν topic για μια χαμένη κρύπτη), απλά αυτό που πρότεινα είναι να συστηματοποιηθεί.

Edited by agorf
Link to comment

 

Η μέθοδος του topic στην οποία αναφέρεται ο yannisp ίσως είναι αρκετή (όπως έγινε και με το παρόν topic για μια χαμένη κρύπτη), απλά αυτό που πρότεινα είναι να συστηματοποιηθεί.

 

Συμφωνώ απόλυτα με την ύπαρξη ξεχωριστού θέματος.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...