Jump to content

I.S. Imittos Series


YanniG

Recommended Posts

Πρόσφατα ξεκίνησα να εγκαθιστώ μια σειρά από κρύπτες με ονομασία I.S. από τα αρχικά Imittos Series.

Όλες αυτές που ανήκουν στη σειρά αυτή, είναι τοποθετημένες στο βουνό Υμηττός, στην Αττική.

Παρακαλώ να ασχοληθούν με αυτή τη σειρά μόνο οι παίκτες που έχουν σκοπό να τοποθετήσουν νέες κρύπτες, ισάριθμες με αυτές που βρήκαν από τη σειρά, σε διάστημα ενός μήνα.Σε διαφορετική περίπτωση είναι ανώφελο να ασχολούνται με τις κρύπτες αυτές γιατί θα σβήνω τα log τους.

Οι παίκτες που εγκαθιστούν συστηματικά νέες κρύπτες εδώ και αρκετό καιρό στην Ελλάδα, είμαστε ελάχιστοι και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να είμαστε οι "τιμωρημένοι" του παιχνιδιού.

Όσοι θέλετε να βρείτε λοιπόν, καιρός είναι να εγκαθιστάτε νέες κρύπτες.

Link to comment

Πιστεύω ότι δεν ζητάω κάτι παράλογο παιδιά.

Ευχαριστώ για την κατανόησή σας.

 

Τι κάθεστε; :huh:

ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ από καρέκλες, ντιβάνια, καναπέδες, τραπέζια, γραφεία, κατεβείτε από τους ιπτάμενούς σας δίσκους, από τα SUV σας, βγείτε από τις βάρκες σας, τις σπηλιές σας, τα διαμερίσματά σας και οπουδήποτε είστε χωμένοι , κλείστε τις τηλεοράσεις, παρατήστε τους φραπέδες και γενικά βγάλτε "τις αλυσίδες από τα πόδια σας" και βάλτε καμία κρύπτη ! Ο καιρός γάρ εγγύς ! :)

Link to comment
Παρακαλώ να ασχοληθούν με αυτή τη σειρά μόνο οι παίκτες που έχουν σκοπό να τοποθετήσουν νέες κρύπτες, ισάριθμες με αυτές που βρήκαν από τη σειρά, σε διάστημα ενός μήνα.Σε διαφορετική περίπτωση είναι ανώφελο να ασχολούνται με τις κρύπτες αυτές γιατί θα σβήνω τα log τους.

YanniG, νομίζω ότι πρέπει να το αναφέρεις με κάποιο τρόπο και στις σελίδες των caches με διευκρίνηση ότι αφορά τους έλληνες geohunters (ή μήπως GeoFirstFinders). :huh::)

Το λέω αυτό γιατί οι περισσότεροι από αυτούς δεν νομίζω ότι παρακαλουθούν το Forum, οπότε χαμπάρι δεν θα πάρουν παρά μόνο όταν τους διαγράψεις τα logs που και τότε ακόμη δεν είναι σίγουρο αν θα καταλάβουν το γιατί.

Link to comment

Με πάνω από 55 reads πιστεύεις ότι δεν το έχουν διαβάσει όλοι οι "κυνηγοί" που καταλαβαίνουν αυτή τη γλώσσα;

Αφού παραπάνω από 10-15 δεν είμαστε...αααααααα, ξέχασα, είναι και οι τύποι που παραμονεύουν για τα FTF...

Πάντως έχεις δίκιο Γιαννούλη, θα ενημερώσω και τα descriptions.

Link to comment

το σωστο πιστευω θα ηταν να αναγραφετε στο cache description

ή εστω ας εχει ενα link να παραπεμπει εδω..

(οπως και μου στειλες mail και το ειδα)

 

αν και κατα την γνωμη μου, ειναι λιγο υπερβολικο το "μετρο" αυτο..

 

το ξερω οτι υπαρχει θεμα και προβλημα, ασχολουμε καιρο εστω και περιστασιακα τελευταια και τα εχω δει..

αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτη η λυση..

 

οχι οτι εχω λυση,

αλλα ολοι κανουμε τον χαβαλε μας αλλοι ποιο σοβαρα, αλλοι ποιο περιστασιακα..

δεν χρειαζετε να το σοβαρευουμε τοσο!

 

αλλα οτι νομιζετε!

 

btw διακρινω μια μανια για αυτους που ψαχνουν τα FTF!!

 

αυτα ηταν τα πρωτα μου cache που βρηκα πρωτος!! (απο τα 60)

και δεν ηταν αυτος ο σκοπος

 

ειχα καιρο να μπω στο geocaching να δω τι γινετε

ειδα πριν μια εβδομαδα οτι ειχατε βαλει πολλα νεα στον Υμηττο που ηταν κοντα και ελεγα να ανεβω μια βολτα με το αμαξι το σ/κ αλλα δεν εκατσε

μετα ετυχε χτες και ειδα τα 3 νεα και πηγα για αυτα γιατι ηταν πανω στο δρομο!

και ηταν ευκολα..

 

δεν πανε ολοι για τα FTF μην τρελαίνεστε!

αλλα και παλι δεν μπορω να το καταλαβω αυτο

αμα ο αλλος θα παει για caching, θα παει!

δεν θα παει επειδει τα βρηκε αλλος πρωτος?

 

εγω για την βολτα και την φαση πηγα

και με εναν φιλο για την παρεα

που γουσταρε και την φαση

 

μην μας ξενερωνετε!

 

ασε που το εγραψες εκ των υστερων!

οχι πως δεν θα πηγαινα! παλι θα πηγαινα !

οπως θα παω και για τα αλλα καποια στιγμη..!

(και ας τα εχουν βρει αλλοι πρωτοι!)

 

αλλα οτι θα βαλω ισαριθμα caches δυσκολο το βλεπω

να παω και γω στον υμηττο να βαλω αλλα 5 caches ειναι το ποιο ευκολο

αλλα το βλεπω ανουσιο απο την στιγμη που εχει τοσα πολλα!

 

το θεμα ειναι να παμε και λιγο ποιο μακρια!

αλλα δυστυχώς δεν εχω τον χρονο αυτο τον καιρο!

(αλλιως δεν θα πηγαινα στον υμηττο βραδιατικα δευτερα!)

 

anyway!

 

αυτα τα ολιγα!

Link to comment

Και 'γω νομίζω ότι το κίνητρο είναι θετικό, αλλά ο τρόπος επιβολής/υλοποίησης κάπως παράδοξος. Αλλά αν αυτός είναι ο μόνος όρος για να βάζεις caches YanniG, εγώ προσωπικά τον αποδέχομαι (και καταλαβαίνω τι σε οδήγησε σε αυτό). :lol:

Link to comment

 

αν και κατα την γνωμη μου, ειναι λιγο υπερβολικο το "μετρο" αυτο..

 

Πολλές φορές έχουμε παρακαλέσει εδώ μέσα αλλά και σε συναντήσεις να βάζουμε ΟΛΟΙ νέες κρύπτες για να κρατιέται ενδιαφέρον το παιχνίδι.Φιλότιμο όμως έχουν ελάχιστοι, και αυτό θα το δείτε από το νούμερο του κάθε παίκτη που αναφέρεται στο Installed.

Εφόσον λοιπόν δεν υπάρχει φιλότιμο, είναι καιρός να μπούν κάποιοι κανόνες και μέτρα.

Και να κάνουμε μια συγκεκριμένη σύγκριση.

Έχω εγκαταστήσει 105 κρύπτες στην Ελλάδα και έχεις εγκαταστήσει 3.

Δηλαδή σου έχω δώσει 105 ευκαιρίες για να ζήσεις ισάριθμες περιπέτειες.

Εσύ μου έχεις δώσει μόλις τρείς ευκαιρίες.

Όπως λές και εσύ, όλοι κάνουμε χαβαλέ, εσύ είχες 105 ευκαιρίες μόνο από εμένα και εγώ είχα μόνο 3 ευκαιρίες για χαβαλέ.

Η "αγγαρεία" όμως να πάω και να στήσω 105 κρύπτες ανά την Ελλάδα δεν συγκρίνεται με την "αγγαρεία" να στήσεις 3 κρύπτες ανά την Ελλάδα.

Διαφορετικά τα έξοδα για τα ταπεράκια, χαρτικά, εκτυπώσεις, μολύβια, στυλό, παιχνιδάκια από το τζάμπο, αδιάβροχες σακούλες για 105 κρύπτες και διαφορετικά για 3 κρύπτες.

Διαφορετικά τα έξοδα για βενζίνες, διόδια, ακτοπλοϊκά εισιτήρια για νησιά, σέρβις αυτοκινήτου για τις 105 κρύπτες ανά την Ελλάδα και διαφορετικά για 3 κρύπτες.

Μετά από τα παραπάνω, δε νομίζω να βλέπεις υπερβολικά τα μέτρα...

 

Γιατί νοιώθω και εγώ την ανάγκη να ανακαλύψω νέες κρύπτες αλλά συνήθως δεν υπάρχουν διαθέσιμες.Πρέπει να ταξιδέψω 300-500 χιλιόμετρα με το αυτοκίνητο για να βρω 5-6 και από αυτές οι μισές θα είναι χαμένες βανδαλισμένες γιατί τις τοποθέτησαν κάποιοι τουρίστες το καλοκαίρι.

 

 

δεν πανε ολοι για τα FTF μην τρελαίνεστε!

αλλα και παλι δεν μπορω να το καταλαβω αυτο

αμα ο αλλος θα παει για caching, θα παει!

δεν θα παει επειδει τα βρηκε αλλος πρωτος?

 

εγω για την βολτα και την φαση πηγα

και με εναν φιλο για την παρεα

που γουσταρε και την φαση

 

μην μας ξενερωνετε!

 

Δεν χρειάζεται να απολογείται ο καθένας για το λόγο που έκανε επίσκεψη στην κρύπτη.Είναι δεδομένος ο λόγος που πηγαίνουμε.Για να ζήσουμε την περιπέτεια.

 

ασε που το εγραψες εκ των υστερων!

οχι πως δεν θα πηγαινα! παλι θα πηγαινα !

οπως θα παω και για τα αλλα καποια στιγμη..!

(και ας τα εχουν βρει αλλοι πρωτοι!)

 

Ως δημιουργός και κάτοχος της κρύπτης έχω το δικαίωμα να ορίζω οτιδήποτε αφορά την κρύπτη μου σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή, ανάλογα με τα δεδομένα.Σε πολλές από τις κρύπτες μου όλα αυτά τα χρόνια έχω αλλάξει αρκετές φορές το description και τους κανόνες.Δεν είναι κάτι καινούργιο οι αλλαγές και το δικαίωμα που έχω σε αυτές.

 

αλλα οτι θα βαλω ισαριθμα caches δυσκολο το βλεπω

Εδώ λοιπόν έρχεσαι σε μια αντίφαση.Βλέπεις δύσκολο να βάλεις ισάριθμες κρύπτες, όμως εκείνο το βράδυ έκανες το χαβαλέ σου και πέρασες από τη διαδρομή που είναι κατσάβραχα, δυσκολεύοντας το αυτοκίνητό σου μέσα στη νύχτα, το κρύο και τη βροχή για να βρεις κάποιες κρύπτες.Συμφωνώ πάντως ότι δεν μπορώ να σου επιβάλω με το ζόρι να κάνεις εγκατάσταση ισάριθμων κρυπτών.Όμως δεν σου επιτρέπω να λάβεις μέρος στο παιχνίδι με αυτές.Κόπιασε, προσέφερε και εσύ κάτι και θα σου επιτρέψω.

 

Οι κρύπτες της σειράς I.S. λοιπόν, υπάρχουν και "δουλεύουν" με συγκεκριμένους κανόνες.Θέλετε να τις βρείτε; Πρέπει να "προσφέρετε" και εσείς κάτι στην κοινότητα.Δεν θέλετε να ταλαιπωρηθείτε και να σκοτιστείτε με εγκαταστάσεις; Ασχοληθείτε με κάτι άλλο, δεν είναι αυτές οι κρύπτες για εσάς.

 

Φιλικά,

Γιάννης

Link to comment

η συγκριση ειναι λιγο ατοπη

 

μπορει εσυ να εχεις βαλει 105 και εγω 3

αλλα εσυ εχεις βρει 754, εγω 60! (ουτε καν οσα εχεις βαλει)

 

οποτε ειναι θεμα και ποσο ασχολειτε ο αλλος..

 

το καταλαβαινω το προβλημα που υπαρχει

 

και εφοσον θελεις να παιξεις ετσι!

παιξε!

 

απλως με το συγκεκριμενο μετρο

δεν ξερω κατα ποσο θα πεισεις να βαλουν

ή θα αποτρεψεις να πανε να τα βρουν!

 

anyway

εγω δεν εχω προβλημα

 

εγω προσωπικά βγηκα εκεινο το βραδυ επιτηδες για να χτυπηθω με το αμαξι μου μεσα στην νυχτα και τα cache ηταν η αφορμη

 

και αμα μου την ξαναβαρεσει θα παω για τα αλλα!

αφου ειναι πανω απο το σπιτι μου!

 

αν ειναι μπορει να μην τα logαρω

να μην σου χαλασω το παιχνιδι..

:lol:

Link to comment

Ειρηνη υμιν παιδες.... :lol:

 

….κατανοω το προβλημα του yannig.το οποιο είναι προβλημα ολων μας.

Αν καποιοι σταματησουν να βαζουν κρυπτες τοτε θα σταματησει και το παιχνιδι.

Ειμαι όμως αντιθετος με την επιβολη περιορισμων.Δεν νομιζω ότι θαχουν αποτελεσμα,ασε που θα υπαρχει ο κινδυνος ο καθενας να βαζει τους δικους του ορους και να επικρατησει ένα μπαχαλο…

Θα μπορουσα και εγω να πω,πχ ότι για αυτές τις κρυπτες μου θα πρεπει ναχεις τοποθετησει τουλαχιστον το 1/3 από οσες εχεις βρει.

Καποιος άλλος να ζητα κατι άλλο…………

Μετα δεν εχει νοημα να βαλλω με προχειροτητα οπουδηποτε,ακομα και εξω από το σπιτι μου κρυπτη μονο και μονο για να πιασω το standard του Γιαννη…….

 

Οσον αφορα τα ftf δεν νομιζω ότι είναι σκοπος αποκλειστικος κανενος.

Αλλα όταν στη περιοχη μου για παραδειγμα τοποθετουνται καινουργιες κρυπτες,και ειμαι ο μοναδικος πιο κοντινος παικτης,είναι φυσιολογικο να κανω ftf.Τι να κανω δηλαδη,να περιμενω να περασουνε 2-3 χρονια για να παω?.

Αλλα παντα φροντιζω να βαζω μερικες αλλοτε συχνα και αλλοτε πιο αργα.Οχι γιατι με αναγκαζει κανεις αλλα γιατι μου αρεσει. και ειμαι ευχαριστημενος όταν εστω και ενας τις επισκεφτει..

 

Παιδια μην αγχωνεστε,χαρειτε το παιχνιδι ,συμμετεχοντας και με τους δυο τροπους,δεν είναι δα και τοσο δυσκολο…..

Link to comment

Μπορούμε να βρούμε μια "συνταγή" ώστε όλοι να βάζουν κρύπτες ανάλογα με αυτές που βρίσκουν;

Εάν υπάρξει κοινώς αποδεκτή πρόταση, ευχαρίστως να την υιοθετήσω.

Link to comment

Μπορούμε να βρούμε μια "συνταγή" ώστε όλοι να βάζουν κρύπτες ανάλογα με αυτές που βρίσκουν;

Εάν υπάρξει κοινώς αποδεκτή πρόταση, ευχαρίστως να την υιοθετήσω.

------------------------------------------------------------------------------

Μια λογικη προταση¨:Να εχει τοποθετησει καποιος το 1/5 απο οσες εχει βρει για να μπορεσει να κανει log.

Εχεις βρει πχ 80 κρυπτες? πρεπει ναχεις βαλλει τουλαχιστον 16...

Μου φαινεται λογικο και δικιο.

Αμα συμφωνουν και οι αλλοι ας το υιοθετησουμε... :lol:

Link to comment

Αγαπητοί φίλοι, επιτρέψτε μου κι εμένα να πω την άποψή μου. Δεν είμαι πλέον ενεργός παίκτης, αλλά νομίζω ότι αυτό δεν έχει καμία σημασία. Το αντίθετο μάλιστα, οι προθέσεις μου είναι "αγνές" μια και δεν έχω να "κερδίσω" ή να "χάσω" τίποτε, ότι κι αν αποφασίσετε.

 

Αγαπητέ Γιάννη, σε βρίσκω ...υπερβολικό! Καταλαβαίνω την πρόθεσή σου και έχεις δίκιο, αλλά κάτσε ρε φίλε! Από πότε μπορεί κάποιος να σβήνει κάποια logs αν δεν του αρέσει -για οποιονδήποτε λόγο- ο επισκέπτης; Θα θεωρούσα λογικό να κάνεις μια εγγραφή κάτω από το find του προσκαλώντας ευγενικά να τοποθετήσει κι εκείνος μια κρύπτη, αλλά όχι και να το σβήσεις! Εμένα προσωπικά μου φαίνεται το ίδιο αστείο με το να έγραφε κάποιος ότι απαγορεύονται τα finds αν ο geocacher έχει μουστάκι.

 

Αλλά να σου πω και κάτι άλλο? Εγώ προσωπικά το έβρισκα το ίδιο διασκεδαστικό το να τοποθετώ, όσο και να βρίσκω κρύπτες.

 

Για το πόσες φορές έχει διαβαστεί το topic αυτό, δεν έχει καμμιά σημασία. Μόνο εγώ το έχω διαβάσει 9-10 φορές, για να δω την εξέλιξη και να αποφασίσω αν θα εμπλακώ ή όχι στην κουβέντα.

 

Για να το τελειώνω, η γνώμη μου είναι σε κάθε κρύπτη που θα τοποθετεί ο καθένας να βάζει τους όρους που θέλει, αλλά κανείς δεν έχει κανένα δικαίωμα να σβήνει τα finds! Το να αρχίσουμε να βάζουμε τέτοιου τύπου κανόνες το θεωρώ υπερβολικό.

 

 

Φιλικά, Αντώνης

Link to comment

Αγαπητέ Αντώνη,

 

η πρότασή σου με log που θα προσκαλεί ευγενικά τον παίκτη να τοποθετήσει και εκείνος μια κρύπτη εφαρμόστηκε πρόσφατα στην προηγούμενη τετράδα που έβαλα.

Για παράδειγμα αυτό:

Σε κάθε κρύπτη ο approver έγραψε:

***********

December 31, 2009 by erik88l-r (2422 found)

Published. Cache finders are encouraged to hide a cache of their own to give YanniG one to find too!

Happy New Year,

erik - geocaching.com admin

***********

 

Πόσοι το έχουν διαβάσει μέχρι στιγμής;Πόσοι το έχουν λάβει υπόψιν τους; Πόσοι το έχουν κάνει πράξη;

Τα τέσσερα αυτά caches τα επισκέφτηκαν σχεδόν αμέσως μερικοί παίκτες.Ας μας πούνε εάν διάβασαν αυτό που σημείωσε ο approver.

 

Μέχρι στιγμής βασιζόμαστε στο φιλότιμο του κόσμου να βάζει κρύπτες για την κοινότητα.Δυστυχώς μερικοί υποστηρίζουν ότι δεν ασχολούνται πολύ και άρα δεν υπάρχει λόγος να κρύβουν. Όμως την κάνουν την βόλτα για να τα βρούν.Στα έτοιμα είμαστε πρώτοι, στα δύσκολα όμως βγάζουμε την ουρά μας απέξω.

 

Σχετικά με το πόσες φορές έχει διαβαστεί το topic αυτό, δεν μέτρησαν και οι εννέα φορές που το είδες, μόνο μία μέτρησε και το ξέρεις καλά αυτό, με αυτό ασχολείσαι.Εκτός και εάν μπήκες από 9-10 διαφορετικούς υπολογιστές, αλλά δεν νομίζω να έχεις αυτό το βίτσιο.

 

Σχετικά με την τελική γνώμη σου, πέφτεις σε αντίφαση Αντώνη, μπορώ να βάλω τους όρους που θέλω αλλά δεν θα μπορώ να σβήσω...Αφού ο όρος που θέτω είναι το σβήσιμο του log...

 

Η πρόταση του tetras61 είναι ουσιαστικότερη πιστεύω.Είμαι θετικός σε αυτή με αναλογία 1/5.

Εάν όμως δεν τηρεί την αναλογία 1/5 πως θα αποτρέπεται από το να συνεχίσει;

Με ευγενική σύσταση βασιζόμενοι στην φιλοτιμία του;

Ξέρετε πολύ καλά που θα σας γράψει...και θα σας πει πως τον-την ξενερώνετε κιόλας...

Link to comment

Αγαπητοί φίλοι,

Το θέμα αυτής της συζήτησης, που μόλις τώρα έτυχε να δω, ομολογώ ότι μ' έκανε κάπως... ν' απορήσω!

(Παρ' όλο που δεν είμαι από τους ιδιαίτερα δραστήριους στο σπορ - αλοίμονο, έχω ήδη "πατήσει" τα 70... - μπορώ να πω ότι εξακολουθώ να είμαι από τους πιο ενθουσιώδεις και το θεωρώ μια από τις μεγαλύτερες απολαύσεις μου - όσο ακόμα μπορώ να το συνεχίζω...)

Η απορία μου οφείλεται στο ότι εγώ πάντα απολάμβανα την τοποθέτηση ενός καινούριου cache περισσότερο κι από τα πιο ενδιαφέροντα "finds" και πάντα είχα το... φόβο μήπως ήταν... προκλητικό να βάζω καινούρια "κουτιά" ενώ δεν είχα και τόσο πολλά "finds" στο ενεργητικό μου! Άλλωστε, από τα διεθνή στατιστικά στοιχεία των παικτών έβλεπα πάντα μικρό ποσοστό (ή και ανύπαρκτα!) "hides" σε σχέση με τα "finds" (π.χ. οι δύο πιο οικείοι σε μένα ξένοι παίχτες schnuffel και massimo έχουν αυτή τη στιγμή αναλογία finds/hides 2066/4 και 3979/12 αντίστοιχα!)

Το δισταγμό μου επίσης ενίσχυε η σκέψη ότι υπάρχει φόβος να... γεμίσουμε τον τόπο με κακοσχεδιασμένα και κακοσυντηρημένα "κουτιά" και ότι ίσως ήταν καλύτερα τα "λίγα και καλά".

Βέβαια, διαβάζοντας τα παραπάνω κατανοώ το πρόβλημα όσων... τα έχουν βρει όλα και θέλουν να μπαίνουν καινούρια για να συνεχίζουν το παιχνίδι...

Καταλήγω στο ότι συμφωνώ με την προτροπή για τοποθέτηση νέων caches, αλλά όχι με τους αυστηρούς όρους και προϋποθέσεις (αλήθεια, θα ήταν κάτι τέτοιο συμβατό με τους κανόνες της Groundspeak...?) που και την ευχάριστη διάθεση κάποιων παικτών θα μπορούσαν να χαλάσουν και στην περίπτωση των (πολυπληθέστερων!) ξένων δε θα μπορούσαν να έχουν εφαρμογή!

Link to comment

Σοφή και σωστή η θέση του Mark-X και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί του. Παρ' όλα αυτά θα πρέπει να καταλάβουν και όλοι όσοι συμμετέχουν σε αυτό το παιχνίδι ότι το να τοποθετούν νέες κρύπτες είναι εξίσου ωραίο και συναρπαστικό όπως και όταν βρίσκουν.

Εάν μάλιστα πρέπει να σχεδιαστεί ένα multicache ή ένα mystery cache αυτό παρουσιάζει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

 

Όλοι γνωρίζουμε ότι οι Ελληνες παίκτες αυτού του παιχνιδιού είμαστε πολλοί λίγοι. Αυτοί δε που ασχολούνται περισσότερο από 2 χρόνια ακόμη λιγότεροι, εάν λοιπόν δεν βάζουμε όλοι νέες κρύπτες, τότε μάλλον θα μειωθεί το ενδιαφέρον των περισσοτέρων μας. Καταλαβαίνω ότι δεν έχουμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες (χρόνο, υλικά κ.λπ) για να διαθέσουμε, αλλά εκείνο που προκαλεί και προφανώς έκανε και τον συνάδελφό μας YanniG να ανοίξει αυτό το topic, είναι ότι συνάδελφοι που για πολύ καιρό είναι αδρανείς, ξαφνικά "κτυπούν" με κάποια finds (FTF ή όχι δεν έχει σημασία). Αυτό δεν θα προκαλούσε βέβαια, εάν όπως "κτυπούν" με ξαφνικά finds, "κτυπούσαν" που και που και με κάποια ξαφνικά Hides.

 

Το να βάλουμε όρια και να ψάξουμε να βρούμε τρόπους πως θα τηρούνται το θεωρώ υπερβολικό, και μάλλον θα δημιουργήσει προστριβές μεταξύ μας και θα κάνει κακό στο παιχνίδι, παρά θα οφελήσει. Πρέπει ο καθένας μόνος του να καταλάβει ότι όλοι πρέπει να συμμετέχουν με τους ίδιους κανόνες, δικαιώματα και υποχρεώσεις.

 

Η Groundspeak μας δίνει το δικαίωμα να χαρακτηρίζουμε κρύπτες ΜΟΝΟ ΓΙΑ PREMIUM MEMBERS και να αποκλείουμε μία μερίδα ευκαιριακών παικτών. Στην Ελλάδα μέχρι σήμερα δεν υπάρχει τέτοια κρύπτη αλλά όποιος νομίζει ότι με αυτό τον τρόπο θα απέκλειε κάποιους ας το κάνει. Εγώ βέβαια πιστεύω ότι δεν πρέπει να αποκλείουμε παίκτες αλλά να βάζουμε όσους μπορούμε περισσότερους στο παιχνίδι και να τους προτρέπουμε να συμμετέχουν ισότιμα.

 

Επ' ευκαιρίας να σημειώσω ότι τον τελευταίο καιρό έχουν προστεθεί και κάποιοι νέοι συνάδελφοι, που πραγματικά δείχουν μεγάλο ενδιαφέρον για το παιχνίδι και ως finders και ως hiders. Ελπίζω σύντομα να προστεθούν και άλλοι.

 

Τελειώνοντας (ελπίζω να μην σας κούρασα), ας προσπαθήσουμε όλοι στην ανάδειξη αυτού του παιχνιδιού που μπορεί να μας προσφέρει πολλές όμορφες στιγμές και εμπειρίες, και ας προσπαθήσει ο καθένας μας να είναι δίκαιος με τους συμπαίκτες του.

 

Καλό Geocaching σε όλους.

Link to comment

B)

Καλημέρα.

Προσωπικά δεν συμφωνώ με το να σβήνουμε τα log κάποιου για οποιονδήποτε λόγο , αλλά αφού τα cache είναι δικά σου εσύ βάζεις και τους κανόνες . Απλώς για ενημέρωση λοιπόν θα σου πω ότι αν και καινούργια στο άθλημα μέχρι σήμερα έχω βρεί 11 cache και έχω δημιουργήσει 2 νέα . Από την σειρά I.S. έχω βρεί μόνο ένα οπότε τα 2 που έχω δημιουργήσει ελπίζω ότι καλύπτουν τον κανόνα σου κι έτσι να μην σβηστεί το log μου.

Από την άλλη πάλι αν σβηστεί κάποιο από τα log μου για οποιοδήποτε λόγο σίγουρα θα σταματήσω την αναζήτηση για cache που ανήκουν σε αυτόν που μου έσβησε το log. Και αυτός είναι ο δικός μου κανόνας ως geocacher.

Link to comment

Το geocaching είναι ένα παιχνίδι-ασχολία που βασίζεται στην προσφορά του παίκτη, εάν κάποιος δεν βάλει κρύπτη δεν θα έχει ο άλλος να βρεί κάτι.

 

Η σειρά I.S. στο description δεν είχε ποτέ περιορισμό για σβήσιμο. Δημιούργησα όμως αυτό το θέμα εδώ, για να αποτυπωθούν αντιδράσεις και να καταγραφούν ιδέες. Δεν σβήστηκε κανένα log, υπάρχουν όλα παρόλο που χλευάστηκα ότι "ξενερώνω" κάποιους την στιγμή που είχα κάνει τον κόπο να συγκεντρώσω υλικά, να δημιουργήσω κρύπτες και να τις τοποθετήσω σε αξιόλογα μέρη.

 

Η ομιλοχωματούσα έχει εκδώσει οδηγία να μην σβήνονται log και εδώ θεωρώ ότι η εταιρεία αυτή έχει μεγάλο κενό και δεν έχει κάτι να μας παρουσιάσει για την επίλυσή του. Τα Member Only caches δεν θα βοηθήσουν την κοινότητα, μόνο την εταιρεία θα βοηθήσουν στο να γίνει πλουσιότερη.Αυτό λοιπόν στο οποίο καταλήγω, είναι ότι ενθαρρύνομαι από την εταιρεία και τους άλλους παίκτες να μην εγκαθιστώ νέες κρύπτες.

Επίσης ενθαρρύνομαι να περιμένω καρτερικά και όταν δεήσει ο χ ή ο y παίκτης να εγκαταστήσει νέες να πάω και να τις βρω. Νέοι ορίζοντες ανοίγουν για το geocaching στην Ελλάδα... Δυναμική επανείσοδος (όπως λέει και ο φίλος Αντώνης), μόνο που τόσο δυναμικές επανεισόδους με x finds και ΜΗΔΕΝ νέες κρύπτες οδηγούν το geocaching σε σήψη.

 

:anibad:

Από την άλλη πάλι αν σβηστεί κάποιο από τα log μου για οποιοδήποτε λόγο σίγουρα θα σταματήσω την αναζήτηση για cache που ανήκουν σε αυτόν που μου έσβησε το log. Και αυτός είναι ο δικός μου κανόνας ως geocacher.

 

Φίλη Myrzen,

κατ'αρχήν καλώς ήρθες στην κοινότητα.

Δεν αναφέρθηκε κανένας σε εσένα,ούτε έλαβες κανένα προσωπικό μήνυμα.Ίσα - ίσα έχεις αποδείξει ότι δεν φοβάσαι να εγκαταστήσεις νέες κρύπτες.

Link to comment

Παιδιά, «το δυσκολέψατε πολύ το αλκοτέστ» που λέει και το ανέκδοτο.

 

Εντάξει, κι’ εγώ όταν πρωτοδιάβασα το πρώτο μήνυμα σε αυτό το θέμα, μου φάνηκε κάπως «φασιστικό» και σκέφτηκα ότι δεν θα έπρεπε κανείς να είναι τόσο απότομος και απόλυτος στους κανόνες που θέτει…

 

Μετά όμως:

 

1) Βλέπω ό Γιάννης μόνο απόλυτος δεν είναι. Όπως είπε και ο ίδιος – δεν έσβησε τίποτα, απλά θέτει (ίσως πιο ευθέως) έναν προβληματισμό.

 

2) Βλέπω ό Γιάννης σαφώς και δεν δείχνει τη διάθεση να είναι απόλυτος στην καταμέτρηση, οπότε στην περίπτωση όπως της Myrzen πιστεύω πως δεν θα υπήρχε ποτέ κανένα πρόβλημα.

 

3) Η «αντίπαλη» πλευρά των απόψεων δεν αντιπαραθέτει κανένα λογικό αντεπιχείρημα. Λένε ότι μεν βρίσκουν τον χρόνο να πάνε να βρουν κρύπτες για να χαλαρώσουν και να την βρίσκουν, αλλά επιμένουν ότι δεν έχουν τον χρόνο / πόρους / δυνατότητα να βάλουν μια κρύπτη. Αυτά ακούγονται βερεσέ, με το παρντόν, παιδιά. Απλά δεν βάλατε μία για να δείτε και την γλύκα αυτής της πλευράς του παιχνιδιού. Σας προτρέπω απλά να το δοκιμάσετε και είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει το ίδιο.

 

4) Και στο κάτω-κάτω βλέπω ότι ο Γιάννης βάζει κρύπτες από το 2004 (εδώ και πάνω από 5 χρόνια) και είναι λοιπόν πολύ λογικό να τα έχει πάρει με τους άλλους που δεν του προσφέρουν μια παρόμοια ευκαιρία, έστω σε έναν ελάχιστο βαθμό. Οπότε σαν βετεράνος έχει κάθε δίκιο να έχει απηυδήσει, όταν οι κόσμιες και ευγενικές εκκλήσεις δεν αποφέρουν.

 

Ας μην φτάνουμε σε τέτοια σημεία και δεν θα χρειάζονται τέτοιοι κανόνες.

 

Βάλε μια κρύπτη σήμερα! Μπορείς! :anibad:

Link to comment

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για το καλοσώρισμο στην κοινότητα.

Λυπάμαι αν το πρώτο μου μήνυμα φάνηκε απότομο αλλά τα πήρα στο κρανίο.

Συμφωνώ με τον Γιάννη και με τους υπόλοιπους ότι πρέπει να βρεθούν νέα μέλη και νέα κίνητρα για να προωθηθεί το geocaching στην Ελλάδα και να δημιουργηθούν νέα cache ώστε να έχει ενδιαφέρον το άθλημα και για τους παλιούς , αλλά θα ήθελα για μια στιγμή να σκεφτείτε πόσο αρνητική εικόνα είναι για ένα νέο μέλος που ξεκινάει να διαβάζει τα φόρουμ να βλέπει φασιστικά φιρμάνια του τύπου αν δεν δημιουργήσετε νέες cache θα σβήσω τα Logs σας. Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα το μήνυμα για να αντιδράσετε και όχι γιατί φοβήθηκα μην χαθούν τα λογάκια που γράφω όταν βρήσκω μια νέα κρύπτη.

Σαν ιδέα πάντως θα ήθελα να πω ότι ήρθε η ώρα μάλλον να βγούμε στην γύρα εκτός geocahing σε άλλα site ελληνικά δηλαδή και να αρχίσουμε να προωθούμε το παιχνίδι.

Άλλωστε σταδιακά όλο και περισσότεροι έλληνες έχουν πια ένα gps στα χέρια τους , ειδικά τώρα με τα i-phones.

και νομίζω ότι αν μάθουν για το geocaching θα έχουμε και νέα μέλη και κατ επέκταση καινούργιες κρύπτες.

:laughing:

Link to comment

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για το καλοσώρισμο στην κοινότητα.

Λυπάμαι αν το πρώτο μου μήνυμα φάνηκε απότομο αλλά τα πήρα στο κρανίο.

Συμφωνώ με τον Γιάννη και με τους υπόλοιπους ότι πρέπει να βρεθούν νέα μέλη και νέα κίνητρα για να προωθηθεί το geocaching στην Ελλάδα και να δημιουργηθούν νέα cache ώστε να έχει ενδιαφέρον το άθλημα και για τους παλιούς , αλλά θα ήθελα για μια στιγμή να σκεφτείτε πόσο αρνητική εικόνα είναι για ένα νέο μέλος που ξεκινάει να διαβάζει τα φόρουμ να βλέπει φασιστικά φιρμάνια του τύπου αν δεν δημιουργήσετε νέες cache θα σβήσω τα Logs σας. Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα το μήνυμα για να αντιδράσετε και όχι γιατί φοβήθηκα μην χαθούν τα λογάκια που γράφω όταν βρήσκω μια νέα κρύπτη.

Σαν ιδέα πάντως θα ήθελα να πω ότι ήρθε η ώρα μάλλον να βγούμε στην γύρα εκτός geocahing σε άλλα site ελληνικά δηλαδή και να αρχίσουμε να προωθούμε το παιχνίδι.

Άλλωστε σταδιακά όλο και περισσότεροι έλληνες έχουν πια ένα gps στα χέρια τους , ειδικά τώρα με τα i-phones.

και νομίζω ότι αν μάθουν για το geocaching θα έχουμε και νέα μέλη και κατ επέκταση καινούργιες κρύπτες.

:laughing:

 

Όταν τα παίρνουμε στο κρανίο, παραβλέπουμε και κατανοούμε λάθος.

Δεν είπα ότι πρέπει να βρεθούν νέα μέλη, δεν είναι απαραίτητο να έρθουν νέα μέλη στο χώρο (αλλά δεν είναι και κακό). Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι τα 10-20 άτομα που ασχολούμαστε, είναι αναγκαίο να τοποθετούμε νέες κρύπτες.Εάν π.χ. τοποθετεί ο καθένας μας από μια κρύπτη το μήνα, αμέσως μπορούμε να έχουμε 20 νέες κρύπτες στην Ελλάδα ΜΗΝΙΑΙΩΣ...δεν είναι και λίγο αυτό.

 

Όσο για τον όρο "φασιστικό φιρμάνι" που χρησιμοποιείς, καλό είναι να λάβεις υπόψιν σου το post του Γρηγόρη 2 θέσεις πιο πάνω.

Επίσης έχω να πω, ότι ο κάτοχος της κρύπτης είναι αυτός που έχει κοπιάσει να συλλέξει υλικά, να τυπώσει stash, γενικά να δημιουργήσει κάτι όμορφο, να περιπλανηθεί για να βρει μέρος που θα το κρύψει, να το κρύψει σωστά, να κάνει ΣΩΣΤΕΣ μετρήσεις και να το δηλώσει.Έπειτα από όλον αυτό τον κόπο και χρόνο που έχει διαθέσει ο κάτοχος, νομίζω ότι έχει κάθε δικαίωμα να έχει κάποιες απαιτήσεις από αυτούς που θα το επισκεφθούν.

Και στην τελική, βάλε εσύ 105 κρύπτες ανά την Ελλάδα και έλα να μας αποθέσεις το πως θα αισθάνεσαι όταν δεν θα βλέπεις ανάλογη ανταπόκριση από την πλειοψηφία των παικτών.Ίσως ψάχνοντας για λύσεις στο πρόβλημα να εκφράσεις κάποιες απόψεις και κάποιο νέο άτομο στο χώρο να τις αποκαλέσει "φασιστικές". Με λίγα λόγια, έλα στη θέση μου.

 

Όσο για το iPhone που αναφέρεις, δεν περιέχει ενσωματωμένο GPS δέκτη, είναι ένα ψευδο-GPS σύστημα εφόσον χρησιμοποιεί το triangulation από τις πλησιέστερες κεραίες κινητής τηλεφωνίας. Την όλη λειτουργικότητα την προσφέρει το ασύρματο δίκτυο data που δεν είναι και φθηνό στις χρεώσεις. Τα πραγματικά GPS χειρός ή αυτοκινήτου, έχουν δέκτη GPS και συνδέονται απευθείας με τους δορυφόρους του συστήματος και η λειτουργία αυτή είναι ΔΩΡΕΑΝ και έχουν λειτουργικότητα ακόμα και σε περιοχές που δεν καλύπτονται από κεραίες τηλεφωνίας (π.χ. φαράγγια).

Οπότε καταλαβαίνετε ότι η apple στο συγκεκριμένο προϊόν, πουλάει ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ μη λέγοντας την αλήθεια στον κόσμο και ο κόσμος τρώει τόσο κουτόχορτο που πάει και της τα σκάει σε τόσο δύσκολες οικονομικά περιόδους.

Link to comment

Καλωσήρθες και από μένα, Myrzen, το παρέλειψα πριν, ζητώ συγνώμη :laughing:

 

Συμφωνών πολύ μαζί σου ότι ήρθε η ώρα να επικοινωνήσουμε πιο δυναμικά το παιχνίδι. Τις απόψεις μου σχετικά με το θέμα τις γράφω και στα παρακάτω posts:

http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=235926

http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php...t&p=4231557

 

Εγώ ήδη το προωθώ όσο μπορώ στο Facebook, αλλά και στα συμβατικά ΜΜΕ:

http://www.xronos.gr/detail.php?ID=51140

http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=239825

 

Με τον παίκτη agorf σύντομα θα βγάλουμε στον αέρα και το site www.geocaching.gr, το οποίο στοχεύουμε να έχει ένα μεγάλο μέρος του υλικού ειδικά για του καινούριους, ώστε να τους βοηθήσει να κατανοήσουν το παιχνίδι, να ετοιμάσουν και να τοποθετήσουν τις πρώτες κρύπτες κλπ. Όποιος θέλει να συμμετέχει σε αυτό με όποιον τρόπο, είναι ευπρόσδεκτος.

 

Οπότε πάμε καλά, ας κρατηθούμε ενωμένοι και γύρω από τον ίδιο σκοπό για το καλό όλων.

Link to comment

Όσο για το iPhone που αναφέρεις, δεν περιέχει ενσωματωμένο GPS δέκτη, είναι ένα ψευδο-GPS σύστημα εφόσον χρησιμοποιεί το triangulation από τις πλησιέστερες κεραίες κινητής τηλεφωνίας. Την όλη λειτουργικότητα την προσφέρει το ασύρματο δίκτυο data που δεν είναι και φθηνό στις χρεώσεις. Τα πραγματικά GPS χειρός ή αυτοκινήτου, έχουν δέκτη GPS και συνδέονται απευθείας με τους δορυφόρους του συστήματος και η λειτουργία αυτή είναι ΔΩΡΕΑΝ και έχουν λειτουργικότητα ακόμα και σε περιοχές που δεν καλύπτονται από κεραίες τηλεφωνίας (π.χ. φαράγγια).

Οπότε καταλαβαίνετε ότι η apple στο συγκεκριμένο προϊόν, πουλάει ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ μη λέγοντας την αλήθεια στον κόσμο και ο κόσμος τρώει τόσο κουτόχορτο που πάει και της τα σκάει σε τόσο δύσκολες οικονομικά περιόδους.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αυτό που λες ίχυε παλιά, για το iPhone πρώτης γενιάς (2007). Έκτοτε έχει βγει το iPhone 3G και μετά το iPhone 3Gs τα οποία έχουν κανονικότατο δέκτη GPS (και μάλιστα A-GPS, δηλαδή assisted GPS για να μπορεί να εντοπίζει τους δορυφόρους πιο γρήγορα).

Link to comment

Εκτός του GPS, το iPhone προσφέρει την ειδική εφαρμογή της Groundspeak με την οποία μπορείς επιτόπου να δεις τι caches και σε ποια απόσταση υπάρχουν γύρω σου, να διαβάσεις περιγραφή, hints, πρόσφατα logs, να δεις φωτο, να οδηγηθείς με την πυξίδα, ακόμα και να συνδεθείς online και να κάνεις log την επίσκεψή σου ενώ ακόμα βρίσκεσαι εκεί...

Link to comment

Εκτός του GPS, το iPhone προσφέρει την ειδική εφαρμογή της Groundspeak με την οποία μπορείς επιτόπου να δεις τι caches και σε ποια απόσταση υπάρχουν γύρω σου, να διαβάσεις περιγραφή, hints, πρόσφατα logs, να δεις φωτο, να οδηγηθείς με την πυξίδα, ακόμα και να συνδεθείς online και να κάνεις log την επίσκεψή σου ενώ ακόμα βρίσκεσαι εκεί...

 

OFF TOPIC !

Μπορείς εάν θέλεις να κάνεις διαφήμιση στο εν λόγω τηλέφωνο, να ανοίξεις νέο θέμα ώστε να ξέρει η εν λόγω εταιρεία σε ποιόν να στείλει το χρήμα. :)

Link to comment

Εκτός του GPS, το iPhone προσφέρει την ειδική εφαρμογή της Groundspeak με την οποία μπορείς επιτόπου να δεις τι caches και σε ποια απόσταση υπάρχουν γύρω σου, να διαβάσεις περιγραφή, hints, πρόσφατα logs, να δεις φωτο, να οδηγηθείς με την πυξίδα, ακόμα και να συνδεθείς online και να κάνεις log την επίσκεψή σου ενώ ακόμα βρίσκεσαι εκεί...

 

OFF TOPIC !

Μπορείς εάν θέλεις να κάνεις διαφήμιση στο εν λόγω τηλέφωνο, να ανοίξεις νέο θέμα ώστε να ξέρει η εν λόγω εταιρεία σε ποιόν να στείλει το χρήμα. :)

 

Ηρέμησε, YanniG! Μάθε ν' ακούς και τις απόψεις των άλλων και ν' αναγνωρίζεις τα λάθη σου! Τo θέμα της εφαρμογής της Groundspeak για το iPhone είναι άκρως ενδιαφέρον για τους ασχολούμενους με το Geocaching (ρίξε μια ματιά στα σχετικά topics των Groundspeak Forums!)

Όσο για την αμοιβή μου από την εταιρία... ασφαλώς και η Apple έχει ήδη τα στοιχεία για να πιστώσει το λογαριασμό μου και δε θα περίμενε να τα μάθει από το ελληνικό forum!

Link to comment

Μάθε ν' ακούς και τις απόψεις των άλλων και ν' αναγνωρίζεις τα λάθη σου!

 

Σε ποια λάθη αναφέρεσαι;

 

Τo θέμα της εφαρμογής της Groundspeak για το iPhone είναι άκρως ενδιαφέρον για τους ασχολούμενους με το Geocaching (ρίξε μια ματιά στα σχετικά topics των Groundspeak Forums!)

Όσο για την αμοιβή μου από την εταιρία... ασφαλώς και η Apple έχει ήδη τα στοιχεία για να πιστώσει το λογαριασμό μου και δε θα περίμενε να τα μάθει από το ελληνικό forum!

 

Εάν κοιτάξεις τον τίτλο, αναφέρεται στο I.S. Imittos Series.Τι σχέση μπορεί να έχει αυτή η σειρά με διαφήμιση σε κάποιο προϊόν που εσύ κάνεις;

Link to comment

:):huh: Είναι καλύτερα να κλείσει αυτό το topic μιας και το θέμα Ι.S. Imittos Series έχει εξαντληθεί και δεν χρειάζεται να δημιουργηθεί άλλη ένταση.

 

Για οτιδήποτε αφορά το iphone μπορούμε να ανοίξουμε άλλο topic ή να βρούμε προτάσεις και να λύσουμε απορίες στο αντίστοιχο topic της Groundspeak Geocaching for iPhone :lol:

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...