Jump to content

Galileo


agorf

Recommended Posts

Διάβασα σήμερα ότι, έπειτα από μακροχρόνιες αναβολές και προβλήματα, το Galileo, ο ευρωπαϊκός ανταγωνιστής του GPS, θα είναι έτοιμο για δοκιμαστική λειτουργία σε 3 χρόνια, το 2014. Δεδομένου ότι η ακρίβειά του θα είναι αυξημένη (στο 1m απόκλιση), πιστεύετε ότι θα επηρεάσει το geocaching (έστω και μακροπρόθεσμα); Και πώς;

 

Το σκεφτόμουν σήμερα και αναρωτιόμουν αν η αυξημένη του ακρίβεια θα είναι αρκετή για να κάνει το παιχνίδι pointless (δηλαδή να κάνει την εύρεση των κρυπτών τόσο εύκολη που κάποιος να βαριέται/να μη βρίσκει ενδιαφέρον). Είναι περίεργο το γεγονός ότι τελικά το limitation στην ακρίβεια του GPS μπορεί να είναι η "χρυσή τομή" για ένα τέτοιο παιχνίδι.

 

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1762597

http://en.wikipedia.org/wiki/Galileo_%28sa...e_navigation%29

Link to comment

Διάβασα σήμερα ότι, έπειτα από μακροχρόνιες αναβολές και προβλήματα, το Galileo, ο ευρωπαϊκός ανταγωνιστής του GPS, θα είναι έτοιμο για δοκιμαστική λειτουργία σε 3 χρόνια, το 2014. Δεδομένου ότι η ακρίβειά του θα είναι αυξημένη (στο 1m απόκλιση), πιστεύετε ότι θα επηρεάσει το geocaching (έστω και μακροπρόθεσμα); Και πώς;

 

Το σκεφτόμουν σήμερα και αναρωτιόμουν αν η αυξημένη του ακρίβεια θα είναι αρκετή για να κάνει το παιχνίδι pointless (δηλαδή να κάνει την εύρεση των κρυπτών τόσο εύκολη που κάποιος να βαριέται/να μη βρίσκει ενδιαφέρον). Είναι περίεργο το γεγονός ότι τελικά το limitation στην ακρίβεια του GPS μπορεί να είναι η "χρυσή τομή" για ένα τέτοιο παιχνίδι.

 

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1762597

http://en.wikipedia.org/wiki/Galileo_%28sa...e_navigation%29

..........................................................

Εχω βρει κρυπτες και χωρις τη χρηση του gps,τοσο ευκολες ητανε,αλλα περασα πολυ ομορφα πηγαινωντας ως εκει.

Δεν νομιζω οτι θα χασω το ενδιαφερον μου για το παιχνιδι μονο και μονο επειδη θα μπορω να εντοπιζω τη κρυπτη με μεγαλη ακριβεια...

Ολη η διαδικασια,δηλαδη το ταξειδι που θα κανω μεχρις εκει,τα ομορφα μερη που θα επισκεφτω,το περπατημα που θα κανω στην υπαιθρο,οι φωτογραφιες που θα βγαλω ,η καλη παρεα που θαχω η οχι,ολα αυτα ειναι ικανα να με κρατησουνε στο παιχνιδι για αρκετο καιρο.. :P

Link to comment

Γεια σας, και καλη χρονια!!

 

δεν νομιζω οτι θα "χαλασει" το παιχνιδι επειδη θα γινουν οι κρυπτες ευκολες στο να τις βρεις.... Αυ συνεχισουν να μπαινουν σε ομορφα μερη, με ομορφες διαδρομες....

 

ακομα και αν θα ειναι ευκολο να βρεις τις κρυπτες, η χαρα θα ειναι η ιδια!

 

Κατι σαν τα δωρα των χριστουγεννων..... ξερουμε οτι ειναι κατω απο το δεντρο, καποιες φορες ξερουμε ακομα και τι εχει μεσα ( :P ), αλλα η χαρα μας οταν σχιζουμε το χαρτι και το ανοιγουμε.... :lol:

 

Ετσι και τωρα.... το ολο θεμα ειναι η χαρα οταν βρισκεις την κρυπτη, και η απολαυση της διαδρομης, το τι θα δεις μεσα (γι αυτο και οι ποιο δημοφιλεις ειναι οι κανονικου μεγεθους κρυπτες, με πραγματα για να ανταλαξεις, ή νομισματα, και ΤΒ που ταξιδευουν!)!!!

 

Και εγω εχω βρει κρυπτες χωρις GPS και ηταν υπεροχα! :D

 

Υπαρχουν κρυπτες που ειναι υπερβολικα ευκολο να τις βρεις, αλλα σου βγαινει το λαδι για να πας! δεν παμε επειδη ειναι ευκολη η κρυπτη; :)

 

Και που ξερεις.... μπορει να αρχισουν να γινονται οι ιδιες οι κρυπτες δυσκολοτερες... να μπαινουν σε πολυ δυσκολα μερη (που ξερεις... ισωσ και μεσα στην θαλασσα...στον βυθο...) ή να ξεκινησει κατι που δεν μου πολυαρεσει για να πω και την αληθεοα.... να βαζουν micro cache που ειναι πολυ δυσκολα να τα βρεις!!! Δεν αναφερομαι στα μικρα κουτακια απο φιλμ.... αλλα σε μικροσκοπικα κουτακια σε μεγεθος νυχιου, και εχει μαγνητη!!! Εχω ενα που μου το εκαναν δωρο, αλλα δεν το βαζω! Δεν θα το βρισκουν ετσι μικρο μεταλλικο και μαυρο!!!

Link to comment

...... αλλα σε μικροσκοπικα κουτακια σε μεγεθος νυχιου, και εχει μαγνητη!!! Εχω ενα που μου το εκαναν δωρο, αλλα δεν το βαζω! Δεν θα το βρισκουν ετσι μικρο μεταλλικο και μαυρο!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

:P

Για να πω την αληθεια,και εγω δεν πολυσυμπαθω τις nano αυτου του ειδους.

Ειναι μικροσκοπικες,χανονται ευκολα,μερικες φορες ανοιγουν δυσκολα,το χαρτι μεσα μολις και μετα βιας μπορεις να γραψεις το ονομα σου,δεν πρεπει ναχεις πρεσβυωπια για να το βρεις,και βεβαια οταν κανεις ενα μεγαλο ταξειδι για να βρεις τη συγκεκριμενη κρυπτη περιμενεις κατι καλυτερο απο αποψη μεγεθους.

Ενω ενα ταπερακι,ειναι χαρμα οφθαλμων.......Με το μπλοκακι του,το μολυβακι του τη κορδελιτσα του(αν ειναι του yannisp),και τα διαφορα μικροαντικειμενα πουχει μεσα...

Προσωπικα,.μονο μια εχω βαλει αυτου του ειδους,και δεν προκειται να ξαναβαλλω............

Edited by tetras61
Link to comment

Δηλαδη υπαρχει στην ελλαδα τοποθετιμενο nano cache;;;

 

Οντως, δεν ειναι και οτι καλυτερο! Και τα micro δεν ειναι! Οι περισσοτεροι δεν τα πολυ συμπαθουν, ενω υπαρχουν και καποιοι που απλα τα προσπερνουν... δεν ασχολουνται καθολου μαζι τους!!

 

Ενταξει, το να βαλεις ενα κουτακι του φιλμ ή κατι αυτου του μεγεθους σε σημειο που δεν μπορει να μπει κατι μεγαλυτερο γιατι θα φαινεται ...υπαρχει κινδυνος επειδη ειναι μερος που μαζευει κοσμο κτλ, το καταλαβαινω, αλλα αν δεν υπαρχει αλλος λογος.... προτειμω να δω κανονικο!!

 

Οι ξενοι αρεσκονται στο οσο πιο μεγαλο, τοσο πιο καλα... :)

Link to comment

Δηλαδη υπαρχει στην ελλαδα τοποθετιμενο nano cache;;;

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ουουυυ!! παρα πολλα ,ειδικα στις πολεις....

 

Οι ξενοι αρεσκονται στο οσο πιο μεγαλο, τοσο πιο καλα... :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

...που να δειτε παιδια τα κουτια που κατασκευασε ο Γρηγορης.Τεραστιοι καδοι μεταμφιεσμενοι,αναρωτιεμαι που θα τους κρυψει..

θα τους δειτε εδω:http://www.facebook.com/pages/Geocaching-Greece/175835737676#/pages/Geocaching-Greece/175835737676

στην αρχη νομισα οτι ηταν κουτακια απο φιλμ,μετα οταν τα ειδα σε αλλη φωτο διαπιστωσα οτι ηταν τεραστιου μεγεθους... :)

Link to comment

Θα συμφωνήσω κι εγώ με όλους όσους μιλήσανε πριν από εμένα!Θεωρώ πως δεν θα επηρεάσσει το παιχνίδι κάτι τέτοιο, αντιθέτως θα γίνει πιο ενδιαφέρον για τους νέους παίκτες (όπως εγώ)καθώς πιστεύω θα είναι και μια καλή "ανταμοιβή" μετά από μια δύσκολη προσπάθεια να προσεγγίσεις οποιαδήποτε cache, να την βρεις κ πιο εύκολα! :)

Link to comment

Γειά σας και από εμένα,

Θα καταθέσω και εγώ την γνώμη μου που ασφαλώς και συμφωνώ απολύτως με την γνώμη του tetras61. Η ομορφιά στο παιχνίδι αυτό δεν είναι μόνο η εύρεση της κρύπτης αλλά η όλη διαδικασία μέχρι να φτάσεις εκεί. Ο προγραμματισμός της διαδρομής, ή εκδρομής εάν θέλετε, εφόσον η κρύπτη είναι μακριά από το σπίτι μου, η επίσκεψη σε νέα και όμορφα μέρη που χωρίς το geocaching πιθανόν να μην τα έβλεπα ποτέ, η καλή παρέα στην προσπάθεια εύρεσης της κρύπτης κ.λ.π.

Από την άλλη πλευρά, εάν η ακρίβεια είναι τόσο καλή οπότε η εύρεση μιας "Traditional" κρυπτής γίνει παιχνιδάκι, ίσως αυτό να μας κάνει πιο εφευρετικούς και αρχίσουμε να βάζουμε περισσότερες κρύπτες τύπου multistage ή mystery. Εάν π.χ. ψάξετε σε άλλες χώρες, και ειδικά σε μεγάλες πόλεις, όπως Βιέννη, Παρίσι, Πράγα θα δείτε ότι υπάρχουν πάρα-πάρα πολλές κρύπτες αυτού του τύπου, ενώ στην Ελλάδα ελάχιστες. Ένας λόγος που αποφεύγονται οι κρύπτες αυτού του τύπου ίσως είναι το ότι τις κρύπτες αυτές τις αποφεύγουν οι τουρίστες και οι περισσότερες ανευρέσεις στην Ελλάδα γίνονται από τουρίστες οπότε υπάρχει προτίμηση σε traditional κρύπτες για να γίνονται ανευρέσεις.

Τώρα όσον αφορά το μέγεθος της κρύπτης και εδώ θα συμφωνήσω με τους περισσότερους από εσάς ότι οι κρύπτες μεσαίου και μεγάλου μεγέθους (π.χ.tupperware) δίνουν μεγαλύτερη χαρά στην εύρεσή τους, και καλό είναι εκεί που μπορούμε να βάζουμε τέτοιου μεγέθους κρύπτες, αλλά μέσα σε πόλεις αυτό δεν είναι εύκολο. Τα nano cache πολλές φορές είναι πολύ βολικά και υπάρχουν nano κρύπτες που γνωρίζουν μεγάλη επιτυχία, οπότε γιατί να μην χρησιμοποιούνται εκεί που δεν μπορεί κάποιος να βάλει κάτι μεγαλυτέρο. Παραδείγματα επιτυχημένων nano cache είναι 1. Lycabetus Top, 2.National Archaeol. Museum, 3. Kerameikos

 

Καλό κυνήγι λοιπόν και πολλές επιτυχίες σε όλους, είτε εύκολες είτε δύσκολες.

Link to comment

 

Από την άλλη πλευρά, εάν η ακρίβεια είναι τόσο καλή οπότε η εύρεση μιας "Traditional" κρυπτής γίνει παιχνιδάκι, ίσως αυτό να μας κάνει πιο εφευρετικούς και αρχίσουμε να βάζουμε περισσότερες κρύπτες τύπου multistage ή mystery. Εάν π.χ. ψάξετε σε άλλες χώρες, και ειδικά σε μεγάλες πόλεις, όπως Βιέννη, Παρίσι, Πράγα θα δείτε ότι υπάρχουν πάρα-πάρα πολλές κρύπτες αυτού του τύπου, ενώ στην Ελλάδα ελάχιστες. Ένας λόγος που αποφεύγονται οι κρύπτες αυτού του τύπου ίσως είναι το ότι τις κρύπτες αυτές τις αποφεύγουν οι τουρίστες και οι περισσότερες ανευρέσεις στην Ελλάδα γίνονται από τουρίστες οπότε υπάρχει προτίμηση σε traditional κρύπτες για να γίνονται ανευρέσεις.

 

 

Να σχολιάσω κάτι στα γραπτά του Γιαννούλη:

Οι κρύπτες τύπου multistage ή mystery που έχω βάλει κατά καιρούς (και γενικά οι κρύπτες που βάζω προσωπικά) δεν μπήκαν και δεν μπαίνουν με στόχο τους τουρίστες.Ο στόχος είναι η κοινότητα geocaching.

Να θυμίσω τι έγινε όταν ανακοινώθηκε η "Amnesia in Athens" όπου αρχικά περιείχε ένα mp3 player για τον πρώτο που θα το έβρισκε...είχε γίνει μάχη μεταξύ των j_rouss και zakis.Έκτοτε είχε ελάχιστες επισκέψεις.

Αυτό αποδεικνύει ότι για τον ντόπιο geocacher, δεν υπάρχει δίψα για περιπέτεια εάν δεν υπάρχει κίνητρο.

Διαβάστε και το log του Λιθουανού που το βρήκε 12 Οκτωβρίου 2009 για να καταλάβετε ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ...

This time when preparing home jobs for Athens, this cache is "Must DO". So this cache was a primary and all other was a secondary caches.

Και εδώ έχεις την πλειοψηφία που στήνουν καρτέρι, μπας και εμφανιστεί καμία νέα κρύπτη για να κάνουν FTF, αλλιώς δεν ασχολούνται και δεν υπάρχει στο λεξιλόγιό τους η φράση "εγκατάσταση νέας κρύπτης".

Να θυμίσω και το "Voula-Ano Glyfada Uphill" που όσο ήταν multi σπάνια το επισκεπτόταν άνθρωπος...περισσότερες φορές το επισκέφτηκαν οι πυρκαγιές παρά ο άνθρωπος ! ! !

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...