Jump to content

Konkurs: Ciekawa skrytka :)


Spider

Recommended Posts

Mamy zwycięzcę za miesiąc luty. Nie było łatwo wybrać, bowiem pojawiło się kilka ciekawych i ładnie przygotowanych opisów i to różnych autorów. Wgrała skrytka Glinianki Sznajdra. Jej nawiększym atutem było użycie archiwalnego planu w opisie. Była również inna, bliźniacza skrytka innego autora w podobnej konwencji - w tym wypadku zadecydowały drobiazgi takie jak literówki i rozwiązania graficzne.

 

Gratuluję zwycięzcy, Spider skontaktuje się w celu przekazania nagrody.

 

 

Zima chwilowo wórciła, ale niebawem odejdzie na dobre - zapraszam do keszowania ciekawych miejsc - 10 TB jeszcze do rozdania.

Link to comment

Chciałem dodać nieco napięcia :D

 

W tym miesiącu wraz z wiosną zakwitły również skrytki, coraz więcej jest ładnie przygotowanych, widac, że autorzy wkładają w nie serce. Musze tu szczegółnie pochalić Macieja eS, którego każda skrytka jest starannie przygotowana i widać, że nie powstała na odczepnego. Nawet jedną z nich rozważaliśmy jako najciekawszą, ale użyte na stronie współczesne zdjęcie z wikipedii dodało duży minus :D

 

Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy sie nagrodzić skrytkę Krakowskie kina autorstwa elales. Jest ładnie przygotowana, zawiera fajne ciekawostki, jest pomysłowa a do tego wykorzystuje materiały z czregos więcej niż wikipedii :)

Gratuluję :)

Link to comment

ale trochę dla mnie jest dziwne, że opis jak rozwiązać quiz jest wyłącznie po angielsku.

 

Tak, racja. Ale uznałam, że tłumaczenie na angielski tych ciekawostek będzie i tak mało interesujące dla obcokrajowców, a pozostawienie skrzynki bez żadnego komentarza po angielsku byłoby niefajne, bo nieznający polskiego myśleliby, że klucz jest w tym tekście polskim. A poza tym przecież to oczywiste, jak rozwiązać quiz... czy nie?

Link to comment

Chciałem dodać nieco napięcia :)

 

W tym miesiącu wraz z wiosną zakwitły również skrytki, coraz więcej jest ładnie przygotowanych, widac, że autorzy wkładają w nie serce. Musze tu szczegółnie pochalić Macieja eS, którego każda skrytka jest starannie przygotowana i widać, że nie powstała na odczepnego. Nawet jedną z nich rozważaliśmy jako najciekawszą, ale użyte na stronie współczesne zdjęcie z wikipedii dodało duży minus :D

 

Bardzo mi miło za wyróżnienie i docenienie wysiłków, przykładanie się do opisu i tłumaczenia wymaga dużo czasu. Mam motywację do dalszego działania :D

Edited by Maciej_eS
Link to comment
każda skrytka jest starannie przygotowana i widać, że nie powstała na odczepnego.

A które powstały na odczepnego? Dobra, nie odpowiadaj. <_<

 

Nawet jedną z nich rozważaliśmy jako najciekawszą, ale użyte na stronie współczesne zdjęcie z wikipedii dodało duży minus :)

Na tym kryterium można się przejechać. Przez kilka lat tworzyłem hasła w Wikipedii w ramach interesujących mnie dziedzin. W ramach tych haseł stworzyłem kilkadziesiąt wektorowych grafik i wrzuciłem (nie chce przesadzić) grubo ponad 100 encyklopedycznych zdjęć. Co prawda nie wykorzystałem jeszcze takiego zdjęcia przy tworzeniu opisu kesza, ale kto wie. :D

Link to comment
Nawet jedną z nich rozważaliśmy jako najciekawszą, ale użyte na stronie współczesne zdjęcie z wikipedii dodało duży minus :)

Na tym kryterium można się przejechać. Przez kilka lat tworzyłem hasła w Wikipedii w ramach interesujących mnie dziedzin. W ramach tych haseł stworzyłem kilkadziesiąt wektorowych grafik i wrzuciłem (nie chce przesadzić) grubo ponad 100 encyklopedycznych zdjęć. Co prawda nie wykorzystałem jeszcze takiego zdjęcia przy tworzeniu opisu kesza, ale kto wie. :D

A mi się już zdarzyło korzystać ze zdjęć, które wrzuciłem kiedyś na Wikipedię. Na OC na pewno, nie pamiętam czy na GC też... ale jeśli nie, to w najbliższym tygodniu to się zmieni <_<

Link to comment
Nawet jedną z nich rozważaliśmy jako najciekawszą, ale użyte na stronie współczesne zdjęcie z wikipedii dodało duży minus :)

Na tym kryterium można się przejechać. Przez kilka lat tworzyłem hasła w Wikipedii w ramach interesujących mnie dziedzin. W ramach tych haseł stworzyłem kilkadziesiąt wektorowych grafik i wrzuciłem (nie chce przesadzić) grubo ponad 100 encyklopedycznych zdjęć. Co prawda nie wykorzystałem jeszcze takiego zdjęcia przy tworzeniu opisu kesza, ale kto wie. :D

A mi się już zdarzyło korzystać ze zdjęć, które wrzuciłem kiedyś na Wikipedię. Na OC na pewno, nie pamiętam czy na GC też... ale jeśli nie, to w najbliższym tygodniu to się zmieni <_<

 

Zakładając że samodzielnie nie sposób zdobić adekwatnego zdjęcia (ja w takiej sytuacji byłem zakładając marcowe skrzynki podczas błotnych roztopów) to wykorzystanie ze zdjęć z wikipedii powinno być plusem a nie minusem - ponieważ nie naruszamy praw autorskich. Niestety sporo skrzynek ma podlinkowane zdjęcia "spoza wiki" co może narusza prawa ich autorów. Nie wiem jak to wygląda z bardzo starymi zdjęciami.

Link to comment
Nie wiem jak to wygląda z bardzo starymi zdjęciami.

W Polsce granicą jest 70 lat od pierwszej publikacji, a jeśli nie było publikacji, to od śmierci autora.

 

Mam wątpliwości czy to takie proste - chyba (nie jestem właśnie pewien) jest jeszcze kwestia praw osoby która wprowadziła (zeskanowała) takie stare zdjęcie do obiegu internetowego. Często historyczne serwisy nakładają na zeskanowane przez siebie zdjęcia znaki wodne z logiem serwisu.

Link to comment
Mam wątpliwości czy to takie proste - chyba (nie jestem właśnie pewien) jest jeszcze kwestia praw osoby która wprowadziła (zeskanowała) takie stare zdjęcie do obiegu internetowego. Często historyczne serwisy nakładają na zeskanowane przez siebie zdjęcia znaki wodne z logiem serwisu.

Sam tak robię. <_< Niestety wielu autorów historycznych publikacji ma za nic szacunek do czyjeś własności i wydaje książki czy artykuły wykorzystując ilustracje, które znaleźli w internecie. Co gorsze robią to bez pytania o zgodę i najmniejszej wzmianki o źródle. Przytrafiło się to kilku moim znajomym kolekcjonerom.

 

Co do Twoich wątpliwości: skanowanie, czy robienie zdjęć wytworom sztuki czy kultury też jest pracą, która podlega ochronie prawnej, więc nie każde zdjęcie znalezione w internecie można kopiować. Nawet Wikipedia nakłada określone warunki korzystania z jej zbiorów, które przeważnie sprowadzają się do podania źródła i autora.

Link to comment

Nawet Wikipedia nakłada określone warunki korzystania z jej zbiorów, które przeważnie sprowadzają się do podania źródła i autora.

 

To pewnie minus był za to że nie podałem że źródłem dwóch zdjęć użytych do mojego dzieła jest Wikipedia <_< Postaram się to poprawić niebawem.

Edited by Maciej_eS
Link to comment

Wiele było ciekawych i ładnych opisów, wieć czepiamy się byle źdźbła aby wyłonić zwycięzcę. Z miesiąca na miesiąc jest coraz trudniej <_<

Za to rośnie jakość opisów skrytek. Niedawno dostałem maila od pewnego niemca - był mile zaskoczony, że wiele polskich skrytek oprócz natywnego opisu ma także angielski. Bardzo mu się to podobało, jako znaczne ułatwienie dla obcokrajowców.

Link to comment

oips opisem, nie kazdy umie tak ladnie wszystko poukladac w HTMLu by to mialo rece i nogi, dobrze ze jest ten generator inaczej bym nic nie poradzil...

dla mnie wazne jest jak jest sama skrzynka schowana. wiadomo nie zawsze mozna wymyslic cos extra, ale troche wysilku w ulokowanie skrzynki wato i trzeba wlozyc, wiec o jakosci skrzynki swiadczy takze jej lokalizacja, pomyslowosc...

oczywiscie rozumiem ze JURY nie moze wszystkich skrzynek sprawdzic, choc pewnie by b. chcieli!! ale moze jakas konsultacja ze znalazcami???

Link to comment

oczywiscie rozumiem ze JURY nie moze wszystkich skrzynek sprawdzic, choc pewnie by b. chcieli!! ale moze jakas konsultacja ze znalazcami???

 

Konkurs dotyczy tylko i wyłącznie opisu, bo tylko to możemy realnie i obiektywnie ocenić. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś ogłosił własny konkurs na własnych zasdach - wtedy i my moglibyśmy wziąć udział, jestem jak najbardziej za <_<

Link to comment

Długo to trwało, bo coraz więcej jest ciekawych skrytek i ładnych opisów. Wybór jest bardzo trudny i nie ma tez zgodności wśród jury :D O ile też wiele jest ciekawych i ładnych opisów, o tyle trudno wyróżnić coś wybitnego na tle innych. W sumie to dobrze, ale nie ułatwia wyboru zwycięscy.

 

Skrytki pewnych osób (mam na myśli opisy skrytek) w zasadzie dają już gwarancję, że będzie to coś ciekawego. Standardowo chwalę tu Macieja_eS za staranność, ale także muszę pochwalić Meteora i Lavinkę za ciekawe miejsca, podobnie Mosznira i Wallsona, TomaPL za różnorodność. Oczwiście to nie koniec listy pochwalnej, wymieniłem jedynie osoby regularnie publikujące i standardowo na dobrym poziomie, z amiesiąc maj było o wiele więcej kandydatów.

 

Ostatecznie zdecydowaliśmy się przyznać nagrodę Wallsonowi za skrytkę Spawany most. Gratuluję!

Link to comment

Dziękuję za pochwałę, mam nadzieję że mi woda sodowa do głowy nie strzeli :D Lubimy z Meteorem kolekcjonować mapy turystyczne i czasem wojskowe, najpierw podróżować palcem po mapie a potem sprawdzać na co palec trafił, co skutkuje wynajdywaniem różnych miejscówek. Chyba jednak ograniczymy się głównie do skrzynek okołomazowieckich(z pewnymi wyjątkami w Beskidzie Niskim, ale Meteor jako łazik górski bywa tam regularnie, więc nie ma problemu z serwisem a tych pod Łodzią pilnuje nam znajomy). Zresztą może niedługo znowu się na chwilę wybierzemy? ;)

Link to comment

Trochę długo to trwało w tym miesiącu ze względu na upały :yikes:

 

Ostatecznie wygrała skrytka Windows

Sądząc z opisu umieszczona jest w typowym "nigdziu", praktycznie nie opowiada o niczym konkretnym, zdjęcia to typowy polski krajobraz a jednak to wszystko bardzo pomysłowo zebrane i skomponowane dało bardzo fajny efekt. Brawo za pomysłowość. Gratuluję!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...