Jump to content

RSS για νέες caches στην Ελλάδα


agorf

Recommended Posts

Thanks! B)

 

Σύμφωνα με το specification του RSS, το pubDate είναι optional: http://www.rssboard.org/rss-specification#...ementOfLtitemgt Είναι δηλαδή legal αν κάποιο feed δεν το έχει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το έβγαλα διότι π.χ. για τις event caches έβγαινε publication date στο μέλλον, κάτι που είναι "κάπως"... (και κάνει επίσης μερικούς RSS aggregators να διαμαρτύρονται). Η αλήθεια είναι ότι το publication date δεν είναι διαθέσιμο από τη σελίδα βάσει της οποίας γίνεται generate το feed.

 

Αυτό που μάλλον θα κάνω είναι θα βάλω για όλες τις caches το pubDate = hidden date και για τις event caches θα το αφήνω κενό. Νομίζω είναι η καλύτερη λύση.

 

Thanks for the comments!

Link to comment

Έπειτα από τη μικρή ανανέωση του Geocaching.com, έγιναν οι απαραίτητες διορθώσεις στο script που παράγει το feed έτσι ώστε να συνεχίσει να δουλεύει όπως πριν. :grin:

Link to comment

Σήμερα συνειδητοποίησα ότι το scriptάκι που παράγει το RSS δεν δούλευε εδώ και αρκετές μέρες. Το πρόβλημα ήταν οι αλλαγές που έγιναν στη σελίδα με τις caches. Έτσι το scriptάκι διορθώθηκε και πλέον το RSS λειτουργεί και πάλι κανονικά.

Edited by agorf
Link to comment

Δυο αποριες ρε παιδια, που δεν το κατεχω το αντικειμενο:

Α' Σε τι χρησιμευει το RSS στο geocaching ; Εκτος απο το να σε ειδοποιει για νεες κρυπτες ή νεα logs που ηδη μου παρεχονται ;

Β' Ποιος ο λογος για ΡΜ ; Δεν γινεται να δοθει μεσω του forum ; τι δεν καταλαβαινω ; ( Οχι οτι εχω προβλημα να στειλω ενα e-mail, αλλα να ξερω γιατι; )

Link to comment

Τον λόγο που δεν γράφει ο φίλος agorf στο φόρουμ το RSS δεν τον ξέρω... Σε αυτό που μπορώ να σου απαντήσω είναι, όσο αναφορά την ειδοποίηση για καινούρια caches δεν είναι κάτι που παρέχεται στα απλά members(πάντα χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά). Πρέπει ο χρήστης να πατάει find caches in Greece για να μπορεί να τα δει ανάλογα με το πιο είναι πιο πρόσφατα τοποθετημένο. Όλα τα είδη "sort by..." δεν μπορεί να τα κάνει ένα απλό μέλος... Ένας άλλος λόγος είναι ότι δεν χρειάζεται να το ελέγξεις εσύ αλλά με μια απλή ρύθμιση μέχρι και το κινητό μπορεί να σε ειδοποιεί..

Ελπίζω να βοήθησα!!

Link to comment

Μα γι'αυτο ειπα "να σε ειδοποιει για νεες κρυπτες ή νεα logs που ηδη μου παρεχονται". Προφανως και μονο αυτες οι δυο ευκολιες που παρεχει ειναι σημαντικες για ενα απλο μελος. Με την κριση που περναμε οσο και να το κανεις, ειναι ενα καποιο ειδος σπαταλης! Εδω δεν εχει ο αλλος το γαλα του παιδιου του...

Γι' αυτο ρωτησα "τι αλλο ;".

Και μια που το αναφεραμε αν καποιο απλο μελος θελει να κανει μια διαδρομη ή θελει να επισκευτει μια περιοχη και ζητησει βοηθεια για pocket query σχετικο με τις κρυπτες της διαδρομης, θα την εχει φυσικα ;)

Link to comment

Δημήτρη, μέσω RSS μπορείς να κάνεις βασικά 2 πράγματα:

1) Να την βάλεις σε ένα προσωπικό RSS Reader και να ενημερώνεσαι για τις νέες εγγραφές (όπως λες)

2) Να την βάλεις σε άλλο site (ή άλλο σημείο στο web) ώστε να βγαίνουν και εκεί οι νέες εγγραφές δημόσια.

Για παράδειγμα εγώ παίρνω την RSS που ευγενικά μας παρέχει ο Άγγελος και με την βοήθειά της αναδημοσιεύω αυτόματα τις νέες κρύπτες στην page στο Facebook:

http://www.facebook.com/GeocachingHellas

 

Τώρα για PM δεν ξέρω γιατί είπε ο Άγγελος, ίσως δεν ήθελε να την δώσει δημόσια για τεχνικούς λόγους, αυτός ξέρει.

Link to comment

Ok. Καλυφθηκα. Και το ξαναλεω για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις:

Δεν ηταν στις προθεσεις μου να ελεγξω τον Αγγελο και την επιλογη του, αλλα να μαθω ΓΙΑΤΙ το επελεξε.

Ενημερωτικα και καθαρα για προφυλαξη, σε πιθανες αναλογες περιπτωσεις.

Κι' αυτο, γιατι πριν δυο χρονια ειχε δωσει το σχετικο link.

Οπως εχει ειπωθει:

Μαθαινω απο τα λαθη των αλλων, αφου δεν θα προλαβω να τα κανω ολα μονος μου!

Link to comment

Κανένα πρόβλημα με τις απορίες. :)

 

Τη διεύθυνση δεν την δημοσιεύω εδώ γιατί το αρχείο παράγεται σε και σερβίρεται από δικό μου μηχάνημα που έχω στο σπίτι. Γι' αυτό θα ήθελα να έχω έναν στοιχειώδη έλεγχο για το ποιος έχει πρόσβαση.

 

Επίσης, το parseάρισμα της σελίδας από πρόγραμμα θεωρητικά αντιβαίνει στους όρους χρήσης του site.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...