Jump to content

Ertkesze


Mosznir

Recommended Posts

Odznaka Imprez na Orientację. Też wydawana przez PTTK. Ale jak długie ma tradycje to nie wiem.

 

ile sama odznaka InO dokładnie ma to nie wiem, ale wiem że Komisja InO PTTK obchodzi 50 lat - więc odznaka ma koło 50 lat :D

 

dodatkowo została wydana okolicznościowa odznaka 50-lecia InO, którą będzie można zdobywać (w ciągu 1 roku) od 1.10.2010 do 31.12.2011 - regulamin

50_ino_kolor.jpg

Edited by Maliniak
Link to comment

choćby KInO Neptun, jest klubem działającym w ramach PTTKu

imprezy kat. TZ też są pod skrzydłami PTTKu

tak sami malinowe marsze czy łoś :D

 

dodatkowo Neptun posiada Referat Weryfikacyjny OInO - więc np na imprezie typu Cztery Pory Roku, czy innej z ich cyklu można zostawić książeczkę do weryfikacji - czasem od ręki to robią :laughing:

Link to comment

Podejrzewałem KinO ale na ich stronie "o nas" nie ma o tym informacji. Natomiast o TZ warto wiedzieć. No to osiągnięcie tej odznaki chyba nie będzie takie trudne.

 

może "o nas" nie ma ale w "historia" jest oraz w logo klubu jest napis PTTK GDAŃSK

neptun_100.gif

 

 

Jak już jesteśmy przy odznakach to tu jest lista wszystkich odznak PTTK:

http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=odznaki

 

nie zgodzę się wykaz jest niepełny - na pewno nie ma tam odznaki "Miłośnik Gdańska" i "Odznaka Szlaku Trójmiejskiego", szczegółowe regulaminy tych odznak:

http://www.pttk-gdansk.pl/index.php?option...9&Itemid=86

 

zaś co do drugiej odznaki - czyli Szlaku Trójmiejskiego (żółtego) 10 października jest organizowana wyrywa - czyli marsz tym żółtym szlakiem (46 km) organizowane przez KTP Bąbelki - szczegóły wyrypy

Link to comment

Wracając do EartCache to ten zapis z regulaminu jest ostatnio bardzo ważny i reviewer szczególnie na to zwraca uwagę (ja tak miałem):

 

EarthCaches should highlight a unique feature. EarthCaches that duplicate existing EarthCache information about the site or related sites may be rejected. EarthCaches should be developed to provide a unique experience to the visitor to the region. Multiple EarthCaches on the same feature should be avoided and content rather than proximity will be the guiding principle.
Edited by SpiderPL
Link to comment

Piszę w trochę innej sprawie. Niedawno zdobywaliśmy 2 earthcache, byliśmy na miejscu, odczytaliśmy informacje. Z braku czasu nie wysyłałem odpowiedzi do autora natychmiastowo. Miałem inne rzeczy na głowie. W międzyczasie okazało się, że inny poszukiwacz był na miejscu, wysłał odpowiedzi i zalogował FTFa z datą późniejszą.

Jak macie zwyczaje?

Logowanie znalezienia earthcache-a z datą otrzymania pozwolenia logowania od właściciela earthcache-a, czy z datą kiedy byłem na miejscu?

 

Pragnę dodać, iż nie należę (jeszcze?) do osób biegających po FTFach, po prostu dziwnie to wygląda, jak podaję właściwą datę bycia w okolicach skrzynki earthcache a kolejny późniejszy log miał wpisany FTF.

Link to comment

Pytałem o tą kwestię innych EarthCacherów i zdania są podzielone. Sytuacja jest dość kuriozalna, gdyż oba EarthCache czekały kilka miesięcy na pierwszego znalazcę czekając nie ruszone w czasie pięknej, złotej jesieni i akurat w czasie pełnej zimy w odstępie kilku dni wybrały się tam 2 ekipy :)

Kiedy możemy wpisać znalezienie dla skrytki z pojemnikiem? Jak odwiedzimy miejsce, znajdziemy skrytkę i wpiszemy się do logbooka. Jeśli jesteśmy w logbooku pierwsi, sprawa jest jasna. W przypadku EarthCache'y znalezienie można wpisać, jeśli odwiedzimy miejsce, zbierzemy odpowiednie informacje i wyślemy poprawne odpowiedzi na pytania. Uznając czas odwiedzenia miejsca, ktoś mógłby wpisać sobie FTF na rok 1990, bo był tam 20 lat temu z wycieczką szkolną. Jeden z geocacherów określiłFTF dla EarthCache'y jako ""First to Finish logging requirements" - czyli "pierwszy, który spełnił wymogi logowania" - a więc ten, kto pierwszy przysłał poprawne odpowiedzi.

Ale jak wspomniałem niektórzy twierdzą, że ważny jest czas wizyty.

Były też opinie, że skoro skrytka nie ma pojemnika, to w ogóle nie należy mówić o FTF-ie.

 

Niemniej sprawa jest dyskusyjna i chyba najlepiej, jeśli każdy sam sobie oceni to wedle własnego uznania. Jeśli uważasz Robercie, że Tobie się należy FTF, ponieważ byłeś na miejscu pierwszy, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sobie tego FTF-a uznał. Ja sobie przyznaję FTF-y w skrytkach, które są zarejestrowane podwójnie i w logbooku nie ma żadnego wpisu pomiędzy datą publikacji a moją wizytą, kto inny sobie przyznaje, gdy znalazł ją w innym serwisie zanim na GC była jeszcze opublikowana - każdy wedle uznania.

 

Mam nadzieję, że oba kesze się podobały i że radość z ich "znajdowania" nie zostanie przyćmiona niejasnością w zdefiniowaniu FTFa. Jak dla mnie to obaj jesteście wielcy, że w taką pogodę wybraliście się po te EarthCache :)

Link to comment

Jestem początkujący i bardzo zafascynowany zabawą i jeżeli Szanowne Grono uważa, że to Jemu się należy FTF to od razu edytuję wpis i skreślam FTFa.

 

Moje pytanie nie miało na celu nakłonienia Cię do usunięcia napisu FTF w logu elektronicznym. Pytałem tylko o innych zdanie na ten temat.

 

nie mam żadnych szans w dogonieniu kogokolwiek w FTFach więc ja problemu nie widzę.

Nikt tu chyba się w FTFach nie dogania ;-), naprawdę interesowało mnie to jaką datę powinienem wpisać. Bycia na miejscu, czy uzyskania potwierdzenia poprawnych odpowiedzi?

 

 

Chciałbym tylko jasnej odpowiedzi, żeby nie było niedomówień.

 

Przytocze poprzednią wypowiedź Toczygroszka

Niemniej sprawa jest dyskusyjna i chyba najlepiej, jeśli każdy sam sobie oceni to wedle własnego uznania.

 

 

Kończąc temat, szkoda, że nie udało nam się spotkać na miejscu earthcachy. Może następnym razem, a rejony Pogórza Ciężkowickiego i Rożnowskiego polecam wszystkim nie tylko z powodu dużej ilości skrzynek Toczygroszka.

Link to comment

Z dniem 1 stycznia 2011 zostały wprowadzone pewne zmiany w tekście zasad publikacji EarthCache.

http://www.geosociety.org/earthcache/guidelines.htm

Formalnie nic się nie zmieniło, jednak zmieniono brzmienie punktu 7, które do tej pory było nie jasne i budziło wiele nieporozumień. OD tej chwili sprawa jest jasna i jest "czarno na białym". Mianowicie można żądać umieszczenia zdjęcia, jeśli jest ono ściśle powiązane z obiektem geologicznym - np. zdjęcie jednej ze skamieniałości znajdujących się w obrębie skały. Nie można natomiast żądać, aby na takim zdjęciu znajdował się GPS, twarz użytkownika, pasące się krowy albo inna lokalna atrakcja nie mająca związek z geologią i tematem przewodnim EarthCache'a. Można o takie zdjęcia prosić, ale ich brak nie może być podstawą do usunięcia wpisu. Co ważne, dotyczy to wszystkich EarthCache'y bez względu kiedy zostały opublikowane. Tak więc w sytuacji opisanej kiedyś przez Teda, gdy musiał on wykonać zdjęcie swojego GPS-a (który był jednocześnie aparatem fotograficznym), można zignorować to zadanie.

Link to comment

Nasunęły nam się 2 pytania dot. Earthcachy a właściwie pytań które one zawierają / mogą zawierać...

1. Czy odpowiedzi muszą być osiągalne na miejscu - tj czy odpowiedź zadane pytanie może wymagać poszukania/sprawdzenia odpowiedzi w internecie/książce ? ( chodzi mi o przykład ze np robimy Eartcache dot Tatr , umiejscawiamy go jednak w jakimś ogólnodostępnym miejscu ale pytamy o najwyższy szczyt - jednak w miejscu wskazanym pod współrzędnymi nie ma tablicy informacyjnej o najwyższym szczycie)

2. Czy pytania muszą mieć charakter geologiczny? - np pytamy o napis na załóżmy pomniku który znajduje się na szlaku...

Link to comment

Nasunęły nam się 2 pytania dot. Earthcachy a właściwie pytań które one zawierają / mogą zawierać...

1. Czy odpowiedzi muszą być osiągalne na miejscu - tj czy odpowiedź zadane pytanie może wymagać poszukania/sprawdzenia odpowiedzi w internecie/książce ? ( chodzi mi o przykład ze np robimy Eartcache dot Tatr , umiejscawiamy go jednak w jakimś ogólnodostępnym miejscu ale pytamy o najwyższy szczyt - jednak w miejscu wskazanym pod współrzędnymi nie ma tablicy informacyjnej o najwyższym szczycie)

2. Czy pytania muszą mieć charakter geologiczny? - np pytamy o napis na załóżmy pomniku który znajduje się na szlaku...

 

Pytania/odpowiedzi powinny mieć charakter geologiczny i jednocześnie być możliwe do uzyskania w terenie. Typowe przykłady to określenie rozmiarów jakiejś formy, kierunku jej przebiegu, kształtu, ilości czegoś, koloru, zapachu, smaku itp. Mogą to być pytania o jakieś tablice informacyjne, jeśli są na nich informacje geologiczne (np wiek skały, rozmiary formy itp.). Można zadać pytania, które będą wymagały zarówno pozyskania danych w terenie jak i poszukiwania odpowiedzi w książce - np. pytanie "co to za typ skały, który tam występuje" będzie wymagało po pierwsze odnalezienie tej skały w terenie a po drugie na podstawie jej cach fizycznych określenie co to za skała - może się zdarzyć, że nie będziemy mieli wystarczającej wiedzy w tym temacie, a skała wszak nie jest podpisana, być może więc będziemy musieli pogrzebać w internecie albo książkach i dowiedzieć jakie w okolicach występują skały, jak wyglądają i która z nich odpowiada tej, którą stwierdziliśmy na miejscu. Pytania nie możliwe do uzyskania w terenie mogą mieć jedynie charakter dodatkowy i reviewer może poprosić o wyraźne zaznaczenie tego faktu. Nie może być też tak, że jedno pytanie będzie nie związane z geologią ale odnosiło się do miejsca, zaś drugie będzie stricte geologiczne ale możliwe do uzyskania z innego źródła. Musi być przynajmniej jedno pytanie zarówno geologiczne jak i możliwe do uzyskania jedynie na miejscu. Tak to mniej więcej wygląda, w razie wątpliwości najlepiej zapytać bezpośrednio EarthCache reviewera podając mu konkretne pytania czy takie będą spełniać wymagania.

 

Powyższe słowa piszę powołując się na stan swojej wiedzy w tej materii i proszę tego nie traktować jako wyrocznię.

 

A oto punkt regulaminu mówiący o tym:

 

Examples of logging tasks include measuring or estimating the size of the geological feature, collecting and recording data (such as time of a tidal bore), or answering Earth Science related questions from information available only at the site. Tasks should teach or reinforce the site-specific lesson and should be the cache owner¹s proof that the cacher has visited the site. Taking a photograph at the site, or asking people to do internet research does NOT meet the logging task requirement. Answers to logging tasks MUST be placed in a 'Reviewer Note' at time of submission.

Link to comment

Jeszcze znalazłem coś takiego w "EarthCache Knowledge Book":

 

2.4 Logging Requirements

An EarthCache listing must include logging tasks which are related to the Earth science lesson and which can only be answered by visiting the site. The logging task should be strong enough that other proof of visitation should not be required.

 

When setting the logging tasks, keep in mind that the guidelines state that:

"Logging of an EarthCache must involve visitors undertaking some educational task that relates to the Earth science at the site." The purpose of the logging tasks is not just to prove that someone has visited the location, but also to allow them to demonstrate that learning has occurred. Good logging tasks involve the use of open "what/why/how do you think?" type questions.

 

The guidelines also state that logging an EarthCache: "..could involve measuring or estimating the size of some feature or aspect of the site, collecting and recording data". The key phrase is "could involve". Taking measurements or recording data alone is not educational and is not a satisfactory logging task. It is what is done with the data that is educational.

 

For example, asking a visitor to take an elevation reading at the bottom of a ravine, is not educational. However, asking them to take an elevation reading at the top and bottom and then using that data to calculate the depth of the ravine would be educational.

 

Please note that certain questions, such as the elevation reading, can be easily determined from a topo map and therefore could be answered without visiting the site. If that is the case, you will be asked to include a question which could only be answered at the site.

 

Keep in mind that an EarthCache is to assume no prior knowledge of geology.

A question such as "identify the type of rock found here" is not acceptable.

A better question would be "You will find a strip of light coloured, opaque minerals running through the middle of this rock. Measure the width of this quartz vein"

 

Taking a photograph is not valid logging task as it rarely gives a chance to show that learning has occurred.

 

Asking people to do internet research is not normally a valid logging task as it rarely relates to what visitors will experience at the site.

 

Tak więc wg tego pytanie, które dałem jako przykład "co to za typ skały" nie jest ponoć akceptowane. A jednak w jednym ze swoich EarthCache'y dałem takie pytanie i nikt tego nie zakwestionował - być może pewne instrukcje weszły dopiero w tym roku, tego nie wiem. Warto zapoznać się z tym:

http://www.geosociety.org/earthcache/knowbook.html

Link to comment

Szkoda, że Warszawa jest takim nudnym geologicznie miejscem, bo bym jakiegoś Ertkesza założył. Bo oprócz różnej maści głazów narzutowych, jedyną ciekawostką jest skarpa wiślana - tyle, że w miejscach gdzie jej przekrój jest widoczny żadnej tabliczki, informacyjnej nie ma.

Link to comment

W miastach można zakładać Earthcache bazujące na skałach użytych przy konstrukcji budynków, pomników, chodników. Oto przykład: http://coord.info/GCZ8H7

Zwykle na wyszlifowanej płycie o wiele lepiej widać strukturę skały niż na nieregularnej bryle. W przypadku skał węglanowych często widać różne ładne skamieniałości.

Możesz jeszcze poszukać czegoś w temacie procesów w korycie rzecznym, może gdzieś jest jakieś starorzecze, na pewno są łachy. Możesz też założyć EarthCache w jakiejś starej gliniance dotyczący polodowcowej gliny zwałowej, może jest gdzieś ładne odsłonięcie jakieś?

Link to comment

W miastach można zakładać Earthcache bazujące na skałach użytych przy konstrukcji budynków, pomników, chodników. Oto przykład: http://coord.info/GCZ8H7

Zwykle na wyszlifowanej płycie o wiele lepiej widać strukturę skały niż na nieregularnej bryle. W przypadku skał węglanowych często widać różne ładne skamieniałości.

Możesz jeszcze poszukać czegoś w temacie procesów w korycie rzecznym, może gdzieś jest jakieś starorzecze, na pewno są łachy. Możesz też założyć EarthCache w jakiejś starej gliniance dotyczący polodowcowej gliny zwałowej, może jest gdzieś ładne odsłonięcie jakieś?

hmm... dwie miejscówki w których mam już skrytki - Jeziorko Imielińskie [ http://coord.info/GC2M8AC] (unikat na Mazowszu - jezioro pochodzenia polodowcowego !!!! ) oraz Jeziorko Czerniakowskie [ http://coord.info/GC2K94N ](odcięte starorzecze ) by się na to nadawały... No nic pomyślę, pokombinuję, poszukam informacji.

Zawsze zostaje coś takiego jak muzeum ziemi / państwowy instytut geologiczny :-)

Link to comment

Z dniem 1 stycznia 2011 zostały wprowadzone pewne zmiany w tekście zasad publikacji EarthCache.

http://www.geosociety.org/earthcache/guidelines.htm

Formalnie nic się nie zmieniło, jednak zmieniono brzmienie punktu 7, które do tej pory było nie jasne i budziło wiele nieporozumień. OD tej chwili sprawa jest jasna i jest "czarno na białym". Mianowicie można żądać umieszczenia zdjęcia, jeśli jest ono ściśle powiązane z obiektem geologicznym - np. zdjęcie jednej ze skamieniałości znajdujących się w obrębie skały. Nie można natomiast żądać, aby na takim zdjęciu znajdował się GPS, twarz użytkownika, pasące się krowy albo inna lokalna atrakcja nie mająca związek z geologią i tematem przewodnim EarthCache'a. Można o takie zdjęcia prosić, ale ich brak nie może być podstawą do usunięcia wpisu. Co ważne, dotyczy to wszystkich EarthCache'y bez względu kiedy zostały opublikowane. Tak więc w sytuacji opisanej kiedyś przez Teda, gdy musiał on wykonać zdjęcie swojego GPS-a (który był jednocześnie aparatem fotograficznym), można zignorować to zadanie.

 

Co możemy zrobić jeżeli właściciel EC będzie usuwał nasze logi bo np nie ma na zdjęciu GPSa ? Rację ma ten bardziej uparty :) ? Czy w praktyce jest jakaś szansa zalogować takie znalezienie, właściciel może w nieskończoność usuwać nasze logi dostając nic nie znaczące upomnienia ze strony geososajety ?:)

Link to comment

Co możemy zrobić jeżeli właściciel EC będzie usuwał nasze logi bo np nie ma na zdjęciu GPSa ? Rację ma ten bardziej uparty :) ? Czy w praktyce jest jakaś szansa zalogować takie znalezienie, właściciel może w nieskończoność usuwać nasze logi dostając nic nie znaczące upomnienia ze strony geososajety ?:)

 

Z tego co wiem, to jeśli właściciel skrytki bezzasadnie usuwa uprawnione wpisy, to należy się w tej sprawie skontaktować z Groundspeakiem. EarthCache są nieco na innych prawach, bo zasady dla nich ustala GSA, ale sądzę, że i tu najlepiej napisać do Groundspeaka, zwłaszcza, gdy były nierespektowane upomnienia od GSA.

Link to comment

Ech... miało być niespodzianką, ale nie będzie - jestem w trakcie uzgadniania Earthcache na Klifie Orłowskim. Więc proszę mi się tam nie wcisnąć :P

Czaiłem się na ten klif równie długo jak na założenie kesza 11 BAS na Kępie. I znów nie muszę się sprężać :rolleyes: .

Link to comment

Załóż na Klifie Oksywskim. :)

Orłowski jest ładniejszy...ale przyjmuję to wyzwanie. A na deser Groty Mechowskie, co?

 

Groty Mechowskie to bardzo dobry temat. Jeśli do uzyskania odpowiedzi nie trzeba będzie wchodzić na ogrodzony teren, tylko wystarczy to co widać z ulicy, nie potrzeba wtedy żadnego pozwolenia. Zachęcam!

Link to comment

Co do eartkeszy to bardzo mnie rozczarował ten na Helu http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC1F5R8 (Poza tym jest po czesku i uważam to za bezczelne, ale to inna sprawa...)

 

"3 zadania są takie:

1-cia Zdjecie budynku, do którego sa w stanie skoordynowac.

2-ga Napisz do miejsca, gdzie tych miejsc odwiedzanych przez slynnego polityka Polski.

3-cia Jakie sa plaze na wybrzezu? Piaszczyste lub kamieniste?"

 

Czyli naprawdę ma się to bardzo na siłę z geologią. Inne eartcache jakie widziałem były bardzo wymagające i trzeba się było nieźle wzgłębić w temat i naoglądać tych skał (dlatego czasami traciłem na nie ochotę...)

Link to comment

Odnoszac sie do postu toczygroszka, to chyba nie jest to powszechne, bo ja czekalem kilkanascie godzin. Inna sprawa, ze moj EarthCache nie przeszedl, bo informacje o ktore pytalem mozna bylo znalezc na tablicy informacyjnej wskazanej przez wspolrzedne (to w przypadku jednego pytania) lub w internecie (w przypadku drugiego). Mam wiec zrobic mala wycieczke geologiczna ze wskazaniem miejsc w ktorych ludzie maja cos mierzyc, a najlepiej jakbym dodal pytanie, ktore zmusi ich do rozbudowanego interpretowania efektow zmian geologicznych. Nie ida na latwizne.

Link to comment

Odnoszac sie do postu toczygroszka, to chyba nie jest to powszechne, bo ja czekalem kilkanascie godzin. Inna sprawa, ze moj EarthCache nie przeszedl, bo informacje o ktore pytalem mozna bylo znalezc na tablicy informacyjnej wskazanej przez wspolrzedne (to w przypadku jednego pytania) lub w internecie (w przypadku drugiego). Mam wiec zrobic mala wycieczke geologiczna ze wskazaniem miejsc w ktorych ludzie maja cos mierzyc, a najlepiej jakbym dodal pytanie, ktore zmusi ich do rozbudowanego interpretowania efektow zmian geologicznych. Nie ida na latwizne.

O, to dziwne, meteor robił trochę Eartcacha, ja tylko jednego, w każdym było zadanie lub pytanie, które było do znalezienia w necie.
Link to comment

Chodzi o to, żeby docelowo pytania nie były szukaniem w necie, bo jak się ktoś uprze, to w necie może znaleźć np zdjęcie tablicy informacyjnej. Nie sugerujcie się starszymi EarthCachami, bo wtedy zasady były mniej restrykcyjne.

 

Jak łupię kesza, to nie patrzę na datę założenia. Widzę, że to może robić sporą różnicę. Tak czy siak dobrze wiedzieć.

Link to comment

Co do eartkeszy to bardzo mnie rozczarował ten na Helu

 

spedzilem majowke w trojmiescie, wybralem sie wiec i na hel po trzy kesze jakie tam sa. w tym tego erfa. napisalem w logu bez ceregieli, ze to najgorszy erf, jakiego widzialem. szczerze powiedziawszy, to z tego co bylo napisane i po angielsku i po polsku nie zajarzylem, jakie sa zadania. na miejscu mi sie rozjasnilo. ale to nie jest erf, tylko mieszanka historyczno-architektoniczna. tak naprawde chodzi o latarnie morska jako budynek i pilsudskiego, jako "polityka" - dla mnie to byl raczej maz stanu - a pytanie o rodzaj plaz mozna odhaczyc przy pomocy kazdego zdjecia satelitarnego albo lotniczego. mam wrazenie, ze zalozyciel chcial zaliczyc erfa na helu. opis, na pierwszym miejscu, po czesku erfa, ktory lezy na terenie polski tez uwazam jako bezczelnosc. no i zrobil to z zawodu nauczyciel... moim zdaniem nie kosztowaloby to wiele roboty, zagadac jakiegos polskojezycznego geokeszera i poprosic o zrobienie tlumaczenia...

suma summarum rozczarowany ta chaltura sam obszedlem koncowke polwyspu i znalazlem komplet informacji, jaki chce przekuc w nastepnym czasie na mierzejskiego erfa.

Link to comment

Z jednej strony masz rację, ale z drugiej strony powinieneś wziąć poprawkę, że ten Earthcache był zakładany w 2008 roku, a wtedy były zupełnie inne zasady dla Earthcache'y. Dodatkowo cały geocaching w Polsce był wtedy kulawy, a jedynym znanym sposobem ukrycia pojemnika było zakopanie go na pół metra w ziemi...

Link to comment

naturalnie, wtedy były inne zasady (ja je już tylko znam ze słyszenia). jednak uważam, że tu nie musi byś zasady (nie wiem, czy wtedy taka była), że cache musi byś opisany w "ojczystym języku". to się rozumie samo przez się, jeśli się już ktoś wpycha ze swoimi pieciu groszami jako obcokrajowiec. no a milan dodatkowo podaje w swoim profilu, że jest z zawodu nauczycielem. to trochę zobowiązuje. ok, może być matematykiem. ale czy potrzeba mi odgórnej reguły, że jeśli coś piszę w innym języku, którego nie znam, to może dałbym sobie pomóc? ja uważam, że to i obciach i ignorancja. mój polski jest w międzyczasie całkiem całkiem, ale w 2006, kiedy się tu zjawiłem, ludzie mieli czasem ubaw. i pewnie widać to czasem w mioch prywatnych postach. w każdym razie, kiedy zrobiłem erfa warszawskiego, napisałem go sam, ale na koniec moja lepsza połowa, zawodowo związana z "językiem", poprawiła mi parę linijek. tym samym dyskusja, jaka się wtedy na ten temat odbyła, przynajmniej nie dotyczyła tego, że dał w opisie ciała.

Link to comment

Wtedy obowiązywała zasada że opis earthcache'a musiał być po angielsku. Inne języki były opcjonalne. Ja dalej będę bronić tego użytkownika bo domyślam się jakie miał intencje. Otóż aby zdobyć Earthcache Master należy założyć kilka takich skrytek. Widocznie nie znalazł nic ciekawego u siebie w Czechach, a będąc na wakacjach, morze mu się spodobało na tyle, że postanowił założyć tam skrytkę (w końcu oni morza nie mają;))

 

Jeśli chodzi o jakość opisu, to wiadomo, że translatory słabo działają. W połowie 2008 roku było trochę ponad 400 skrytek, niewielu geocacherów oraz brak polskiego reviewera, więc ciężko było znaleźć osobę która pomogłaby z tłumaczeniem na polski. Gdybym ja robił skrytkę w Czechach to też bym dał opis po czesku z translatora, bo nie mam innej możliwości. Ten kulawy tekst po polsku odbieram raczej jako dobry gest z jego strony niż przejaw ignorancji.

Edited by Spider
Link to comment

Spider, Tobie się medal należy za takie podejście do sprawy ;)) Serio, nawet polskiego revivera wtedy nie było? No zgoda, niech tak będzie, choć to trochę "kolonializmem" zalatuje :D

Translator wcale nie jest ostatnią deską ratunku: tłumaczysz nim, by mieć "podkład", a potem wystarczy wejść na pierwszy lepszy kesz w Czechach i poprosić kogoś z tam logujących, by ten tekst doszlifował.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...