Jump to content

Ertkesze


Mosznir

Recommended Posts

Elo.

 

Czy jest już jakaś możliwość założenie EarthCache ? Na forum znalazłem, że zmieniają system zakładania, z tego co zrozumiałem wcześniej zakładało się przez earthcache.org, a teraz ma się zakładać przez gc.com. Stary system został zamkniety 30 lis, wg forum nowy powinien być otwarty przedwczoraj, jednak ja nie mogę z formularza wybrać "Earthcache", standardowe opóźnienie czy coś o czym nie wiem :surprise:?

 

Jak już jesteśmy przy earthkeszach doczytałem, że przy każdym wymagana jest zgoda zarządcy terenu, na forum earthcache piszesz toczygroszku, że od 2 miesięcy szukasz kogoś z PN żeby Ci tą zgodę wydał. :anicute:

Zamierzasz później dołączyć skan tego potwierdzenia :laughing:?

 

Czy to jest naprawdę przestrzegane czy tylko ściema, coś jak napis na kubkach w mcdonald "kawa jest gorąca" żeby uniknąć odpowiedzialności w razie czego ?

 

Pozdro

Link to comment

No to nie dziwię się, że u nas tak mało tego typu skrzynek :laughing:

 

Swoją drogą to dziwne, że do tak naprawdę virtuala potrzeba zgody, a w rezerwacie można wpakować 2 litrowy pojemnik w jakąś dziurę.

 

Swoją drogą nie chce mi się wierzyć np w przypadku np

 

GC1D3A3 Czech siedział w Sopocie w jakimś urzędzie :surprise: żeby wydali mu papier.

 

 

Ciekawi mnie tylko jak sprawdzają tą udzieloną zgodę, jeśli chowasz w PN to pół biedy (przypuszczam że PN działają sprawniej ), ale czesto w PL ciekawe geologicznie miejsca są w zwykłym rezerwacie bądź lesie zastanawia mnie jak wcześniej zatwierdzano te kesze, skoro u nas angielski zwłaszcza wśród starszych urzędników to dość niespotykana rzecz. Nawet jeśli go znają, mi ciężko ludziom ok 50 lat ( często w takim wieku są osoby decyzyjne w PL ) wytłumaczyć co to jest geocaching i dlaczego ktoś może mieć z tego frajdę.

 

 

Jeśli tak faktycznie jest to w sumie sobie chyba daruje, bo więcej zachodu niż pożytku :anicute:

 

Pozdro

Link to comment

Hehe, wstrzeliliście się z tematem w dziesiątkę :surprise: Właśnie udało mi się ustalić kto jest zarządcą interesującego mnie terenu i posłałem tam pismo dosłownie przed minutą. Może ten wątek to dobry znak? :laughing:

 

Zgoda nie musi być na papierze, mozna to załatwić mailowo, telefonicznie lub osobiście, wystarczy podać nazwisko wydającego zgodę i telefon kontaktowy.

 

No pewnie, można oszukać i tego i tak dalej, ale... nie tędy droga. Zobaczymy co mi odpiszą - cóż, jest to dla mnie pewne wyzwanie, przede wszystkim chciałbym udowodnić, że to nie takie straszne i da się :anicute: Na pewno nie zawsze uda się uzyskac zgodę, jestem jednak przekonany, że w zdecydowanej większości wypadków.

 

A co do tej publikacji - tak, miało być jakoś w grudniu publikowanie z poziomu strony GC, ale z tego co wiem to na tych samych zasadach.

Edited by toczygroszek
Link to comment

Mosznir, ta informacja powinna Cię ucieszyć:

http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php...t&p=4187979

 

Ale poza tym, że teraz skrytkę zgłasza się bezpośrednio przez stronę GC nic istotnego się nie zmieniło. Nadal potrzeba pozwolenie.

 

I na prawdę tego pozwolenia nie trzeba się tak bać. Największy problem to znalezienie kto jest zarządcą danego terenu. A jak już się go znajdzie, to długo czekać na odpowiedź. Od pewnego czasu załatwiam jedną i największy problem mam z ustaleniem zarządcy, co do kogo pisze, to ten mnie odsyła dalej, jednocześnie zawsze zaznaczając, że projekt, który przygotowuję nie wymaga zezwolenia. De facto jest to więc uzyskanie informacji, iż zarządca wie o tym i tyle, praktycznie nie ma on powodu (a chyba nawet i podstaw?) aby zabronić wchodzenia na teren ogólnodostępny z GPSem, robić tam zdjęcia i zmierzyć np grubość warstwy skalnej.

Link to comment

Dziś właśnie ukazała się moja pierwsza skrytka Earthcache:

http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...386c8&log=y

Wcześniej zacząłem załatwiać w Krakowie, ale ugrzęzło to gdzieś w trybikach biurokratycznej machiny. W Tarnowie poszło w miarę gładko, wprawdzie musiałem wysłać pismo pocztą tradycyjna i taką samą otrzymać zgodę, jednak jak się dowiedziałem państwo z Urzędu Miasta podeszli do sprawy bardzo poważnie, wybrali się komisyjnie na interesujące mnie miejsce stwierdzić naocznie czy nie ma żadnych przeszkód i bardzo im się idea Earthcache spodobała B)

Link to comment

ech ja na swojego nie mam weny ;P

 

dostałem także poradę od pewnego keszera dla osób którya średnio chce się wyczekiwać

takiego bezsensownego pozwolenia w zasadzie na nic konkretnego :D

 

 

"I wrote only note that the Earthcache is placed on public place, with free enter, no protected area.

Geoaware approved my earthcache without any questions."

 

"So you can give fictional person and contact. I know some geocachers which do it this way.

I always tried to get permission in my EA. But if I didn´t get answer to my mails, I wrote it to listing, so they approved it as it was. "

 

Oczywiście nie zachęcam w końcu to łamanie regulaminu ;)

Edited by Mosznir
Link to comment
A tak na marginesie, to spojrzałem na mapę okolic Tarnowa i chyba zaczynam "chorować" na weekend w jego okolicy. :D

Toczygroszek nieźle obkeszował okolice Tarnowa - jest tam już 77 skrytek (z czego tylko 2 nie są jego autorstwa). Zaraz po Warszawie jest to najbardziej rozwinięte miasto na mapie polskiego geocachingu ;)

Link to comment

Toczygroszek nieźle obkeszował okolice Tarnowa - jest tam już 77 skrytek (z czego tylko 2 nie są jego autorstwa). Zaraz po Warszawie jest to najbardziej rozwinięte miasto na mapie polskiego geocachingu :D

Coś pięknego - podziwiam czasem mapę i jestem pełen uznania. W stosunkowo krótkim czasie rejon Tarnowa zaczął mocno żyć keszowym zyciem :)

 

Właśnie dostałem info, że na miejsce w Krakowie pozwolenie również mam. Trwało to jednak bardzo długo.

O, świetnie! To chyba trwało ponad pół roku, taka biurokracja. Miejsce blisko mnie, więc może będzie FTF :P

Link to comment

ech ja na swojego nie mam weny ;P

 

dostałem także poradę od pewnego keszera dla osób którya średnio chce się wyczekiwać

takiego bezsensownego pozwolenia w zasadzie na nic konkretnego :P

 

 

"I wrote only note that the Earthcache is placed on public place, with free enter, no protected area.

Geoaware approved my earthcache without any questions."

 

"So you can give fictional person and contact. I know some geocachers which do it this way.

I always tried to get permission in my EA. But if I didn´t get answer to my mails, I wrote it to listing, so they approved it as it was. "

 

Oczywiście nie zachęcam w końcu to łamanie regulaminu :D

 

A jednak mozna przeczytać coś takiego:

 

If we find that someone has not received the correct permissions...and especially if we are contacted by the correct land manager...then the EC is archived until the fault is corrected.

 

Blatant breaking of the EC guidelines for permissions (or any thing else for that matter) pre or post approval can mean that a person becomes banned from having further EC approved and even have all their exisiting EC archived.

 

We take permission VERY seriously!

 

Geoaware

Link to comment

No fakt w końcu na pewno dzwonią z USA :) do polskich urzędów z pytaniami :). Dlatego nie zachęcam ;). Podziwiam Cię, że chce Ci się słać listy z zapytaniem o virtualnego EC :), a bez zgody administratora terenu w okolicy porzucasz kilkadziesiąt dziwnych pojemników ;)

 

Pozdro

Link to comment

W przypadku "Trojaczków" napisałem coś takiego:

 

Szanowni Państwo!

 

[Na początku w jednym zdaniu wspomniałem o swoim przyrodniczym wykształceniu - to zapewne nie dotyczy wszystkich - musicie więc jakoś inaczej rozpocząć zdanie.]

 

Nauki o ziemi zawsze leżały w kręgu moich zainteresowań. Jednocześnie jako posiadacz odbiornika GPS od pewnego czasu uczestniczę w różnego rodzaju formach aktywnej rekreacji z wykorzystaniem tego sprzętu. Jedną z takich form jest "Earthcache". Jest to zabawa polegająca na pomierzeniu współrzędnych interesującego geologicznie miejsca a następnie umieszczeniu ich wraz z informacjami na temat tego miejsca na specjalnej stronie internetowej. Inni uczestnicy zabawy kierując się podanymi współrzędnymi za pomocą odbiorników GPS lokalizują miejsce, gdzie muszą odpowiedzieć na zadane wcześniej pytania, zrobić zdjęcie okolicy itp. Więcej informacji w języku angielskim można znaleźć tutaj:

http://www.earthcache.org/

 

Jestem zainteresowany zaprojektowaniem takiego punku przy pomniku przyrody „Trojaczki” w Tarnowie, jako ciekawym przykładzie pozostałości zlodowacenia. Nie wiąże się to z żadną ingerencją w otoczenie, zadanie będzie polegało na odwiedzeniu miejsca gdzie znajdują się „Trojaczki”, znalezieniu odpowiedzi na kilka pytań dotyczących wyglądu i rozmiarów głazów polodowcowych oraz wykonaniu zdjęcia. Wiem, że taka działalność nie jest w żaden sposób zabroniona, jednak ze względów na formalne wymogi tej zabawy potrzebuję zgody (choćby ustnej) zarządcy terenu.

 

Szacuję, że wciągu roku miejsce odwiedzi nie więcej niż kilkadziesiąt osób, w większości obcokrajowcy. Mam nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się do popularyzacji walorów przyrodniczych Tarnowa i okolic. W przyszłości planuję założyć więcej tego typu punktów w regionie.

 

Liczę na pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

 

Z poważaniem

 

(Imię i Nazwisko)

 

W przypadku umieszczenia Earthcache w jakimś obszarze chronionym jak park narodowy czy rezerwat należy wspomnieć, iż zadanie nie będzie wymagało zejścia ze ścieżki/szlaku, bo takie działanie znacznie zmniejszyłoby szanse na uzyskanie pozwolenia. Każdy przypadek jest nieco inny, wieć prosze to poraktować jedynie jako przykład.

Link to comment

Widzę, że moda na głazy narzutowe ostatnio:

http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...35bea&log=y

To już trzeci głaz narzutowy pod rząd jako Earthcache w Polsce, a wiem, że jeszcze jedna osoba przygotowuje też o głazie narzutowym kolejny :D Chyba trzeba będzie zmienić nazwę gry na Erratocaching :) Niemniej fajnie, że ktoś zrobił Trygława, bo to największy tego typu głaz w Polsce, szkoda tylko, że znów obcokrajowiec...

Link to comment

Widzę, że moda na głazy narzutowe ostatnio:

http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...35bea&log=y

To już trzeci głaz narzutowy pod rząd jako Earthcache w Polsce, a wiem, że jeszcze jedna osoba przygotowuje też o głazie narzutowym kolejny :D Chyba trzeba będzie zmienić nazwę gry na Erratocaching :) Niemniej fajnie, że ktoś zrobił Trygława, bo to największy tego typu głaz w Polsce, szkoda tylko, że znów obcokrajowiec...

 

Nie jedna :D

Link to comment

Do zakładających Earthcache: zwróćcie uwagę, że zgodnie z wytycznymi nie można do zaliczenia kesza wymagać zdjęcia lub wyszukiwania informacji w internecie. Lepiej o tym wiedzieć, a oszczędzicie sobie uprzejmości z reviewerem. :)

Przed publikacją lepiej poczytać: http://www.geosociety.org/earthcache/guidelines.htm

 

Z tym zdjęciem to jest tak, że można o nie poprosić, ale jego brak nie może być podstawą do niezaliczenia znalezienia. Chodzi o to, żeby odpowiedzi na pytania znaleźć w terenie, żeby to była edukacyjna wycieczka.

Link to comment

Niestety, od jakiegoś tygodnia nie są już wysyłane żadne odznaki za darmo (do tej pory były jeszcze wysyłane platynowe). Można je teraz jedynie zamówić w ich sklepie wysyłkowym. Cena nie jest wygórowana, bo coś ok. 2,50 $ a wysyłka 5$ niezależnie od miejsca na ziemi. A już byłem o krok od platynowej B) Ale jak juz zdobędę i to tak sobie pewnie zamówię :D

Link to comment

Bez linka? To musze odpalic mapke i znalezc. A nuz jutro bedzie pogoda i chec na Eartha.

 

---

Edit:

sorki, zle czytalem. Myslalem ze juz po publikacji.

Wreszcie został opublikowany ;) Głazy narzutowe mają to do siebie, że jest ich dużo i GSA nie chce ich już publikować jeśli earthcache nie jest ciekawy i nie ma edukacyjnych pytań.

Link to comment

Z tego co widzę to przysługuje Ci hipulu brązowa odznaka :blink:

 

Jakby ktoś był zainteresowany tą zabawą, to zapraszam w okolice Tarnowa - aktualnie są tam 4 EarthCache do zdobycia a piąty jest w trakcie publikacji i na pewno nie jest to ostatnie słowo w tym temacie ;)

 

Była tez ogólnoswiatowa akcja, żeby 10.10.2010 zorganizo0wać eventy na "EarthCache Day", ale z przyczyn osobistych nie byłem w stanie zorganizowac, z resztą zbyt późno o tym przeczytałem. Ale mam wstępnie zamiar zorganizowac coś takiego w przysłym roku (może na wiosnę) z różnymi konkursami i doświadczeniami geologicznymi w jakims ciekawym geologicznie miejscu.

Link to comment

Już sobie nawet zamówiłem :]. Srebrną w sumie też by dwa razy nie płacić za przesyłkę. Będzie sobie czekała aż mi zacznie przysługiwać.

Podoba mi się idea takich odznak. Zbieram już sobie InO. Przymierzam sie do OTP i GOT.

Brakuje mi takich odznak odnośnie samego geocachingu. Tzn wiem, że są jakieś wirtualne w GSAKu ale ja wolę takie materialne. Każdy ma jakiegoś bzika ;-).

Link to comment

Już sobie nawet zamówiłem :]. Srebrną w sumie też by dwa razy nie płacić za przesyłkę. Będzie sobie czekała aż mi zacznie przysługiwać.

Podoba mi się idea takich odznak. Zbieram już sobie InO. Przymierzam sie do OTP i GOT.

Brakuje mi takich odznak odnośnie samego geocachingu. Tzn wiem, że są jakieś wirtualne w GSAKu ale ja wolę takie materialne. Każdy ma jakiegoś bzika ;-).

 

Ja czekam, aż mi będzie przysługiwać platynowa, ale do tego muszę zrobić jakiś wypad na Słowacją albo do Czech, bo w okolicy poza mną to chyba nikt EarthCache'y nie zakłada :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...