+epeli Posted December 5, 2009 Share Posted December 5, 2009 (edited) Törmäsin tosi outoon tilanteeseen. Latasin GC:n sivulta kätköjä tiedostoon ja tarkoitukseni oli lurauttaa ne Map Source'lla Garmin'iinini. MapSource kuitenkin sanoi, että tämä loc -tyyppinen tiedoso on korruptoitunut, eikä kelpaa käyttöön. Latasin tiedot uudestaan ja sama tulos. Päättelin, että siellä on jotain hetkellistä häiriötä ja kokeilin parin päivän päästä uudestaan. Sama tulos. Seuraavaksi kokeilin jollain vanhalla loc -tiedostolla, jota olin varmuudella käsitellyt pari kuukautta aiemmin, mutta sekään ei ohjelmalle kelvannut. Niimpä päättelin, että ohjelman asetuksissa on jotain pahasti vialla ja poistin koko MapSourcen koneeltani ja asensin sen alusta alkaen uudestaan. Sama tulos. Päättelin, että vika on jossain käyttöjärjestelmätason jutuissa joista en ole osannut nähdä edes painajaisia. Tältä pohjalta asensin MapSourcen aivan neitseelliseen koneeseen, jossa se ei ollut ikinä käynytkään. Sama tulos! GPSBabel sentään syö noita loc -tiedostoja ja sillä saan siirrettyä datan muotoon, jota MapSourcekin suostuu käsittelelmään. Onko kukaan tavannut tämmöistä ongelmaa ja ennenkaikkea onko siihen ratkaisua? Vai onko minulta vain henk koht satelliitistani kärähtänyt sulake? Edited December 5, 2009 by epeli Quote Link to comment
+Jouko Posted December 5, 2009 Share Posted December 5, 2009 Törmäsin tosi outoon tilanteeseen. Latasin GC:n sivulta kätköjä tiedostoon ja tarkoitukseni oli lurauttaa ne Map Source'lla Garmin'iinini. MapSource kuitenkin sanoi, että tämä loc -tyyppinen tiedoso on korruptoitunut, eikä kelpaa käyttöön. Latasin tiedot uudestaan ja sama tulos. Päättelin, että siellä on jotain hetkellistä häiriötä ja kokeilin parin päivän päästä uudestaan. Sama tulos. Seuraavaksi kokeilin jollain vanhalla loc -tiedostolla, jota olin varmuudella käsitellyt pari kuukautta aiemmin, mutta sekään ei ohjelmalle kelvannut. Niimpä päättelin, että ohjelman asetuksissa on jotain pahasti vialla ja poistin koko MapSourcen koneeltani ja asensin sen alusta alkaen uudestaan. Sama tulos. Päättelin, että vika on jossain käyttöjärjestelmätason jutuissa joista en ole osannut nähdä edes painajaisia. Tältä pohjalta asensin MapSourcen aivan neitseelliseen koneeseen, jossa se ei ollut ikinä käynytkään. Sama tulos! GPSBabel sentään syö noita loc -tiedostoja ja sillä saan siirrettyä datan muotoon, jota MapSourcekin suostuu käsittelelmään. Onko kukaan tavannut tämmöistä ongelmaa ja ennenkaikkea onko siihen ratkaisua? Vai onko minulta vain henk koht satelliitistani kärähtänyt sulake? Kokeilin koneessani olleella Map Sourcen versiolla 6.13.7: ei ongelmia. Päivitin Map Sourcen versioon 6.15.6: ei ongelmia. Johtopäätös: satelliittisi sulake on kärähtänyt? Tai en siis voi auttaa. Quote Link to comment
+epeli Posted December 8, 2009 Author Share Posted December 8, 2009 Johtopäätös: satelliittisi sulake on kärähtänyt? Tai en siis voi auttaa. Joo, nyt se on varmaa - sulake on paukahtanut! Minä laitan TB -lätkän kaulanauhaani ja istahdan pysyvästi purkkiin GCYGTE! Olin Linux -puolella netissä ja latasin joukon kätköjä. Alkaessani XP -puolella jatkokäsittleyä tuuppasin datan (loc -tiedosto) vanhasta tottumuksesta MapSourceen ja sehän lähti pelittään! Käsittääkseni tuo ei voi olla käyttiksestä johtuvaa, mutta varmuudeksi latasin yhden tiedoston XP:llä ja nyt sitten sekin kelpasi MapSourcelle! En ymmärrä mitään! Titi - tyyy! Aurinko paistaa ja voikukat laulaa Hämeensillan kaiteella joulukuussa marssilauluja! Minä muutan Nokialle niemennokkaan - ei tätä mikään muu enää selitä Ja toista kuukautta olen ton kanssa tapellut!! Tietääks muuten kukaan mitään softaa, joka pyörisi Linuxissa ja osaisi jutella Garminin kanssa? Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.