Jump to content

GPS και Google Earth


GregoryGR

Recommended Posts

Ερώτηση ενός αρχάριου:

 

Παιδιά, από την εμπειρία σας, πόση απόκλιση μπορεί να δίνει το Google Earth από τις συντεταγμένες των GPS;

Εγώ μέχρι τώρα έχω βρει 1 cache χωρίς να έχω πάρει ακόμα το GPS και η απόκλιση ήταν περίπου 5 μέτρα, δηλαδή τίποτα το τραγικό.

 

Ο agorf σε άλλο θέμα είχε πει ότι η απόκλιση μπορεί να είναι μέχρι και 50 μέτρα – ισχύει αυτό;

 

Επίσης είπε: «Εσύ το βρήκες χωρίς πρόβλημα επειδή αυτός που το έκρυψε είχε GPS.» Δηλαδή (αν καταλαβαίνω σωστά) επειδή αυτός που το έκρυψε έδωσε τις συντεταγμένες του GPS, η απόκλιση ήταν μικρή. Ενώ αν έδινε τις συντεταγμένες του Google Earth, η απόκλιση θα ήταν μεγαλύτερη;

 

Δεν έχουν αυτά τα 2 μια συγκεκριμένη και σταθερή διαφορά; Δηλαδή για το ίδιο σημείο θα μπορούσα εγώ να δώσω τις συντεταγμένες για το ίδιο σημείο και κάποιος με GPS να βρεθεί 50 (και όχι 5) μέτρα μακριά;

 

Εξηγήστε πλιζ.

Link to comment

Ερώτηση ενός αρχάριου:

 

Παιδιά, από την εμπειρία σας, πόση απόκλιση μπορεί να δίνει το Google Earth από τις συντεταγμένες των GPS;

Εγώ μέχρι τώρα έχω βρει 1 cache χωρίς να έχω πάρει ακόμα το GPS και η απόκλιση ήταν περίπου 5 μέτρα, δηλαδή τίποτα το τραγικό.

 

Ο agorf σε άλλο θέμα είχε πει ότι η απόκλιση μπορεί να είναι μέχρι και 50 μέτρα – ισχύει αυτό;

 

Επίσης είπε: «Εσύ το βρήκες χωρίς πρόβλημα επειδή αυτός που το έκρυψε είχε GPS.» Δηλαδή (αν καταλαβαίνω σωστά) επειδή αυτός που το έκρυψε έδωσε τις συντεταγμένες του GPS, η απόκλιση ήταν μικρή. Ενώ αν έδινε τις συντεταγμένες του Google Earth, η απόκλιση θα ήταν μεγαλύτερη;

 

Δεν έχουν αυτά τα 2 μια συγκεκριμένη και σταθερή διαφορά; Δηλαδή για το ίδιο σημείο θα μπορούσα εγώ να δώσω τις συντεταγμένες για το ίδιο σημείο και κάποιος με GPS να βρεθεί 50 (και όχι 5) μέτρα μακριά;

 

Εξηγήστε πλιζ.

Νομίζω ότι έχει να κάνει με την ακρίβεια του GPS, αλλά και με το κατά πόσο είναι "καλιμπραρισμένος" ο χάρτης του Google Earth. Μου έχει τύχει να "σημαδεύω" γεωτεμάχια με ένα απλό PDA-GPS χρησιμοποιώντας ένα απλό πρόγραμμα (GPS Tuner) και μεταφέροντας τα στίγματα στο Google Earth, να "πέφτουν" όλα 15-20 μέτρα μετατοπισμένα τόσο οριζόντια όσο και κάθετα. Τρία πράγματα μπορεί λοιπόν να παίζουν ρόλο: 1. Η ακρίβεια του GPS 2. Το πόσο καλά είναι καλιμπραρισμένος ο χάρτης και 3. Η ακρίβεια του προγράμματος που χρησιμοποιείς για να μαρκάρεις τα σημεία που θέλεις.

 

Από την άλλη, όποτε χρησιμοποίησα το PDA-GPS για να βρω ένα cache, η ακρίβεια ήταν σε επίπεδο του 1 μέτρου.

Link to comment

τα GPS μια χαρά δείχνουν

 

ο χάρτης στο Google Earth δεν είναι καλιμπραρισμένος σωστά

 

μην τον εμπιστεύεστε

 

αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ

χωρίς να ξερω αμα είναι ο κανόνας

αλλά σε 2-3 περιπτώσεις το έχω δει

 

είναι οτι όσο ποιο ψηλά, υψομετρικά είναι το σημείο πού κοιτάτε..

τόσο μεγαλύτερο είναι το σφάλμα στο Earth

 

ίσως φταίει το "τράβηγμα" του χάρτη για να κάνουν αυτό το ψευτο-3D

Link to comment

Υπαρχουν cache που οι συντεταγμενες ειναι τοσο ακριβεις ωστε την ωρα ου εισαι πανω απο το cache σου λεει οτι βρισκεσαι ακριβως στο σημειο!!!

 

αυτο που εχει ο γαμπρος μου μαλλον δεν ειναι και πολυ ακριβες.... ετσι πεφτει ψαξιμο! αλλα σε μια βραχωδη επιφανεια, μια επιφανεια με πολλες κρυψωνες κτλ, τα 10 -20 μετρα ειναι πολλα! Οταν ξεκινησα δεν ειχαμε GPS! το πρωτο cache το βρηκα γιατι ηξερα την περιοχη, δεν υπηρχαν και πολλα μερη για να κρυψεις το κουτακι, και με τις φωτογραφιες και την βοηθεια.... ολα ηταν ευκολα!

 

Τα πραγματα ομως δεν ηταν ετσι και για τα υπολοιπα cache!!! θυμαμαι σε ενα, εψαχνα σε λαθος μερια!!! Ανεβηκα ολοκληρο βουνο αλλα ημουν τελειως λαθος!!!! η βοηθεια δεν εκανε και πολλα (3 δεντρα, μεγαλος βραχος...) γιατι οπου και να κοιτουσα, ολα ετσι ηταν, αλλα και η φωτογραφια με spoiler.... δεν βοηθουσε και πολυ!!!

 

Τωρα, αν ειναι να βαλεις σε δασακι το cache... που θα βρεις το ακριβες σημειο απο το google map?? ενα cache που ηθελα να βαλω σε μια περιοχη εδω, οταν πηγα να δω που πανω κατα ειναι η περιοχη, δεν μπορουσα να την βρω ακριβως, γιατι ηταν μεσα σε δασακι!!!

 

Google Earth δεν εχω χρησιμοποιησει.....

 

Επισης, οπως ειχα πει και στο αλλο thread, οτι σε μερικα cache, οι συντεταγμενες δεν ειναι του μερους που ειναι κρυμενο το κουτι, αλλα το μερος που πρεπει να αρχισεις το πρωτο σταδιο του ολου cache!!!! (ελπιζω να ειδες το μηνυμα μου στο αλλο thread)! :)

 

Δεν ξερω αν εχουμε και night caches στην Ελλαδα....

Link to comment

Sorry συνάδελφοι, αλλά Geocaching χωρίς GPS είναι σαν "τζατζίκι δίχως σκόρδο".

Στην πρώτη σελίδα του Geocaching γράφει

Geocaching is a high-tech treasure hunting game played throughout the world by adventure seekers equipped with GPS devices. The basic idea is to locate hidden containers, called geocaches, outdoors and then share your experiences online. Geocaching is enjoyed by people from all age groups, with a strong sense of community and support for the environment.

 

Πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να βρεί κάποιες εύκολες κρύπτες με την βοήθεια του Google Earth, των Hints και των spoilers φωτο, εάν υπάρχουν, αλλά στις περισσότερες θα παιδευτεί πολύ. Όσο δε για να βάλει μία κρύπτη και να μετρήσει συντεταγμένες του σημείου που την έκρυψε και να τις δημοσιεύσει, το μόνο που θα καταφέρει είναι να παιδέψει αυτούς που θα πάνε να την βρουν.

Στο κάτω κάτω, σήμερα μπορείτε να αγοράσετε ένα απλό GPS με λιγότερο από 100Euro. π.χ. Garmin eTrex.

 

Ας χαιρόμαστε λοιπόν όλοι αυτό το παιχνίδι με αίσθηση συναδελφικότητας και αγάπης προς το περιβάλλον, και με την βοήθεια της υψηλής τεχνολογίας, δεν είναι κακό! Κάτι παραπάνω θα μάθουμε με την χρήση των συσκευών αυτών. Εγώ έμαθα για το Geocaching όχι ψάχνοντας κάποια κρύπτη, αλλά όταν χρειάστηκε να βρώ τους δρόμους και το πως δεν θα χαθώ πάνω στα βουνά με ένα 4χ4 που είχα πάρει και αποφάσισα να κάνω εξορμήσεις. Χωρίς GPS θα ήταν δύσκολο. Ψάχνωντας για GPS έμαθα και για το Geocaching.

 

YiannisP

Link to comment

Με καλύψατε, ευχαριστώ.

 

Βρήκα και αυτό:

 

http://www.geocaching.com/about/google.aspx

 

Please Note: The coordinates used in Google Earth are only an approximation and can be up to 100 ft from the actual location. The Geocaching Google Earth feature is a tool for viewing geocaches in a general location. Do not use the coordinates in Google Earth for finding or placing geocaches.

Link to comment

Με καλύψατε, ευχαριστώ.

 

Βρήκα και αυτό:

 

http://www.geocaching.com/about/google.aspx

 

Please Note: The coordinates used in Google Earth are only an approximation and can be up to 100 ft from the actual location. The Geocaching Google Earth feature is a tool for viewing geocaches in a general location. Do not use the coordinates in Google Earth for finding or placing geocaches.

 

Αυτό είναι ένα πάρα πολύ χρήσιμο εργαλείο και το χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό. Κατεβάζετε το αρχείο .kml μέσα από το profile σας στο geocaching.com η από εδώ και το σώζετε στα "Μέρη μου" (My places) στο Google Earth.

Ένα άλλο χρήσιμο εργαλείο για να βρίσκετε κρύπτες σε μια περιοχή είναι και αυτό.

Link to comment

Θα συμφωνήσω και εγώ πως το google earth αν και βοηθάει να έχεις μια γενική εικόνα του που περίπου βρίσκεται μια κρύπτη, στην πράξη δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα GPSr.

 

Όπως αναφέρθηκε αν η κρύπτη είναι σε δάσος δεν βοηθάει. Σε περίπτωση που δεν έχουμε κλασικό τύπου κρύπτης αλλά multi ή mystery επίσης δεν βοηθάει.

 

Για το θέμα αγοράς, σε περίπτωση που κάποιος έχει κινητό με ενσωματωμένο GPS μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτό εναλλακτικά (γλιτώνοντας έξοδα) μια και υπάρχουν αρκετά πολλά προγράμματα που είναι δωρεάν για να μπορεί κάποιος να ψάξει κρύπτες. Επίσης ακόμη και να μην έχει GPS το κινητό, ένας εξωτερικός GPS δέκτης είναι αρκετά φτηνότερος (20-50€).

Link to comment

Και κάτι που αξίζει αναφοράς για το KML αρχείο που δίνει η Groundspeak (και το οποίο μου είχε διαφύγει όταν πρωτοέβαλα το KML): οι caches είναι εσκεμμένα τοποθετημένες με απόκλιση. Για να δείτε το ακριβές σημείο θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τις συντεταγμένες όπως αυτές δίνονται στο cache listing.

 

Quoting Groundspeak:

 

The coordinates used in Google Earth are only an approximation and can be up to 100 ft from the actual location. The Geocaching Google Earth feature is a tool for viewing geocaches in a general location. Do not use the coordinates in Google Earth for finding or placing geocaches.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...