Jump to content

Województwa


toczygroszek

Recommended Posts

Uważam, że należy marudzić już teraz. Groundspeak prędzej czy później i tak wprowadzi podział na województwa (gdy ilość skrytek przekroczy pewien próg). Wprowadzenie tego podziału już teraz sprawi, że w przyszłości będzie mniej roboty ze zmianą parametrów już istniejących skrytek.

Link to comment

A w ukladzie podzialu jest mozliwosc przypozadkowania skrzynki do dwoch obszarow platniczych?

Tzn np. do Polski i do woj. slaskiego?

 

Oczywiście. Przy tworzeniu opisu do wypełnienia są wtedy 2 pola - kraj i region. W opisie wyświetlają się oba, najpierw kraj potem region. Jedynie patrząc na listę skrytek zamiast nazwy kraju jest wtedy nazwa regionu.

Link to comment

Odkopuję stary temat ;)

 

Z tego co widzę poza Nemrodkiem wszyscy są na TAK, czy ktoś coś marudził Groundspeakowi :lol:? Bo widzę, że temat umarł i nie wraca.

 

Skoro mamy tak aktywnych przedstawicieli handlowych GroundSpeaka *żarcik* ;) na pewno szybko się uda wprowadzić tą zmianę:)

Edited by Mosznir
Link to comment

Ostatnio jestem mało aktywny w kontaktach z Groundspeakiem, zająłem sie przyjemniejszą stroną tej zabawy. Z resztą jak sam czytasz niektórzy jeszcze mają pretensję, że próbujesz cos załatwić. Juz to powtarzałem wielokrotnie, że ja nie mam żadnych specjalnych chodów w Groundspeaku, mail kontaktowy jest tak samo dostępny dla wszystkich. Kiedyś o tym wspominałem Groundspeakowi, ale myślę, że lepiej, aby powstał o tym wątek w dziale głównym z wypowiedziami kilku z Was. Sądzę, że to daje lepszy obraz niż mail od pojedynczego człowieka. Tamte wątki są regularnie czytane przez adminów Groundspeaka.

Link to comment

Jak mi napiszesz :lol: po angielsku to mogę inicjować bo ja mówie po angielsku jak Kali Z "w pustyni i w puszczy" po Polsku.

 

BTW. Szkoda, że na tym forum Nie można robić ankiet, bo może większość nie ma ochoty na taki podział.

 

I jeszcze jedno, czy rzeczywiście to trzeba aktualizować ręcznie ? Nie da się tego jakoś po współrzędnych zaktualizować z automatu po współrzędnych? Zakładam że Spider będzie znal odp. na to pytanie.

Edited by Mosznir
Link to comment

Słuchajcie, mam informację, że regiony dla Polski moga być w miarę szybko wprowadzone. Pozostaje jeszcze kwestia, czy miałby to byc podział na 16 województw czy jakieś większe regiony. Tak jest np w przypadku Szwajcarii, gdzie 26 okregów zostało zebranych w 10 obszarów. W Niemczech jest za to podział na landy bez dodatkowego grupowania, wielkosciowo nie są one znacznie większe od Polskich, jednak tam liczba skrytek przekroczyła 120.000 czyli jest 100x większa niż u nas. Raz wprowadzony podział już by raczej nie był zmieniany - to byłby za duży bałagan.

Ponadto dochodzi jeszcze nazwanie tych obszarów. W przypadku województw najlepiej byłoby chyba użycie nazw: Mazowieckie, Małopolskie, Kujawsko-Pomorskie itd. bez słowa "województwo" za to z dużej litery. Można też pewne województwa zostawić pojedyńczo a niektóre zgrupować (po 2-3).

 

Proszę o opinię w tej sprawie czy też konkretne propozycje.

Link to comment

Wyobraziłem sobie region Kujawsko-Pomorsko-Pomorsko-Zachodnio-Pomorski

 

Kwestia nazwy tych regionów to nie byłby aż taki problem, wystarczy wtedy dac nazwę "Północna Polsla lbo "Northern Poland", bardziej jakieś sensowne ich pogrupowanie - zastanawiałem się nad tym z mapa przed oczami i województwa są tak porozmieszczane, że trudno z nich zrobić w miarę zwarte i logiczne większe obszary, zawsze wyjdą jakieś "kiszki". Wciąz się jeszcze zastanawiam, czy 16 to nie za dużo w przy padku Polski. Z drugiej strony taka Słowacja ma 8 regionów a jest znacznie mniejsza niż Polska przy ilości skrytek "zaledwie" 3000. W niektórych krajach także wyróżnia się większe miasta jako region - tak jest np w Irlandii, gdzie Dublin jest osobnym regionem wgo podziału na GC. Jednak tam sytuacja jest specyficzna, gdyż mieszka tam blisko połowa ludności Irlandii i jest tam wybitnie największe zagęszczenie skrytek - w Polsce raczej nie ma to zastosowania.

 

Podaje tylko różne mozliwości dla porządku, choć sam też najbardziej skłaniam się do województw.

Link to comment

Szwajcaria z 26 na 10 i mają się dobrze. U nas zatem można byłoby spokojnie zejść do 6-7. Tyle że widzę już głosy oburzenia "pokrzywdzonych". Spróbować można. Moje pewniki to: 1. Pomorze (zachodniopomorskie i pomorskie), 2. Śląsk (dolnośląskie, opolskie, śląskie). Reszta budzić będzie kontrowersje: 3. Wielkopolska (wielkopolskie, lubuskie), 4. Centrum (mazowieckie, łódzkie), 5. Pogórze (małopolskie, podkarpakie), 6. Wschód (podlskie, lubelskie), 7. Kujawy i Mazury (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie).

I prosze po mnie nie skakać :laughing:

Link to comment

IMO jestem za 1:1 czyli w sumie 16 - będzie łatwo - ktoś z poza będzie mógł szybko zidentyfikować to że podział jest na administracyjne obszary - chyba że chcemy się rozdrabniać na stary podział - 49 województw :laughing:

 

a słówko województwo zostawię domyślnie

Link to comment

Szwajcaria z 26 na 10 i mają się dobrze. U nas zatem można byłoby spokojnie zejść do 6-7. Tyle że widzę już głosy oburzenia "pokrzywdzonych". Spróbować można. Moje pewniki to: 1. Pomorze (zachodniopomorskie i pomorskie), 2. Śląsk (dolnośląskie, opolskie, śląskie). Reszta budzić będzie kontrowersje: 3. Wielkopolska (wielkopolskie, lubuskie), 4. Centrum (mazowieckie, łódzkie), 5. Pogórze (małopolskie, podkarpakie), 6. Wschód (podlskie, lubelskie), 7. Kujawy i Mazury (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie).

I prosze po mnie nie skakać :lol:

 

Osobiście jestem za wprowadzenie podziału wg województw. Będzie on jasny i przejrzysty, ponieważ każdy użytkownik może paroma kliknięciami sprawdzić w google jak wygląda administracyjny podział Polski. Dodatkowo większość naszych województw ma zwartą formę i odzwierciedla centralnie położony duży ośrodek miejski wokół którego zwykle skupia się lokalna aktywność geocache'erów.

 

Odnośnie pomysłu soolash'a: Byty umowne typu "Wschód", "Kujawy i Mazury" (szczególnie po spojrzeniu na mapę) będą trudne w interpretacji i niewiele pomogą np. w wyszukiwaniu najbliższych skrytek. Całego Pomorza bym nie łączył bo jednak Gdańsk i Szczecin to odległe i odrębne ośrodki promieniowania geocachingu. Za to do Małopolski dołączyłbym jeszcze Świętokrzyskie. Najbardziej pasuje mi idea połączenia Górnego Śląska w całość - czyli małe obszarowo Opolskie i Śląskie.

 

Mimo wszystko popieram podział 1:1 i nazewnictwo bez słowa "województwo" (czyli: Pomorskie, Zachodnio-Pomorskie, itd.).

Link to comment

 

Żartowniś ;)

 

Dziękuję za sugestie, z tego wynika, że wola jest (prawie) jednogłośna. Przykro mi Soolash ;) Przedstawię to i dam znać jak będę coś wiedział.

 

Jakoś będę musiał się pogodzić i żyć z tym do końca geocachingu w Polsce :). Na pocieszenie (szczególnie siebie) dodam, że wcale nie byłem mocno przywiązany do swojej koncepcji...i bawił się będę równie dobrze przy podziale 16-to częściowym :).

Link to comment

Przeglądałem dziś opcje FindStatGen i ku mojemu zaskoczeniu zauważyłem, że tam wszystko jest juz przygotowane na wprowadzenie podziału na województwa - jest mapka Polski z granicami wojewódzkimi.

 

Tak, i to już od ponad roku :D Zawsze ożna sobie ręcznie wprowadzic do GSAKa nazwę, ale trzeba uważać, żeby nie nadpisać.

 

Sa jednak mapy do FindStata, które potrafia wygenerować mapę regionów na podstawie współrzędnych skrytek, ale to tylko dla niektórych krajów.

Link to comment
Tak, i to już od ponad roku :angry: Zawsze ożna sobie ręcznie wprowadzic do GSAKa nazwę, ale trzeba uważać, żeby nie nadpisać.

Pracowicie wpisałem sobie nazwy województw, dzięki czemu znalezienia ładnie pokazały się na mapie Polski. Czy załadowanie nowego gpx-a z własnymi znalezieniami spowoduje powrót do pierwotnego stanu (bez województw)? Jak ten problem rozwiązać?

Raczej nie powtórzę wyczynu ręcznego wklepywania nazwy województwa dla każdego znalezionego kesza.

Link to comment

Dzięki temu skryptowi pobawiłem się trochę i wygenerowałem mapę Polski z liczbą skrytek w zależności od województwa.

 

woj201006.png

 

liczby przedstawiają aktywne skrytki, w tym czasowo niedostępne. Nie są wliczane zarchiwizowane. Jest to stan na dzień dzisiejszy.

 

Małopolskie wymiata a lubelskie... no cóż :angry:

Link to comment

Postanowiłem się pobawić i jeśli chodzi o ranking zagęszczenia skrytki na 1000 km 2 to wygląda to tak:

 

małopolskie 18,31

dolnośląskie 10,63

śląskie 10,30

podlaskie 6,89

mazowieckie 4,64

lubuskie 4,36

zachodniopomorskie 4,06

pomorskie 3,99

kujawsko-pomorskie 3,78

opolskie 2,87

podkarpackie 2,41

warmińsko-mazurskie 1,82

łódzkie 1,43

wielkopolskie 1,34

świętokrzyskie 0,60

lubelskie 0,28

 

Jeśli zaś chodzi o ranking w przeliczeniu na 100 000 ludności to mamy zupełnie innego faworyta:

 

podlaskie 11,65

małopolskie 8,48

dolnośląskie 7,37

lubuskie 6,05

zachodniopomorskie 5,50

pomorskie 3,30

kujawsko-pomorskie 3,29

mazowieckie 3,18

warmińsko-mazurskie 3,09

śląskie 2,73

opolskie 2,60

podkarpackie 2,05

wielkopolskie 1,18

łódzkie 1,02

świętokrzyskie 0,55

lubelskie 0,32

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...