Jump to content

geocaching.pl


Spider

Recommended Posts

Link to comment
16 hours ago, Thathanka said:

Może upowszechniłoby to wiedzę na temat tego typu wydarzeń.

+1.

 

Nawet nie chodzi o same mega, ale też o eventy, których organizatorzy proponują uczestnikom coś więcej niż:

Quote

Po co?

Będą geoplotki, wymiany TB i drewniaczków,  może nawet jakieś hinty będa w powietrzu latać, a może wspólne plany na 2019 uda się stworzyć.

 

Ot takie "featured events" ;-)

Link to comment
1 hour ago, Stryker said:

+1.

 

Nawet nie chodzi o same mega, ale też o eventy, których organizatorzy proponują uczestnikom coś więcej niż:

 

Ot takie "featured events" ;-)

 

Świetny pomysł z tym wyróżnieniem bardziej wypasionych eventów (nie tylko MEGA). Ale zakładając, że proces selekcji musiałby być w pełni automatyczny, jakie kryteria weryfikacji przyjąć? Jedyne co mi przychodzi do głowy, to czas trwania eventu - wyróżnianie tych zaplanowanych na dłużej niż pół godziny. To - po ostatnich zmianach, gdy forma prezentacji czasu trwania eventu została zunifikowana, byłoby nawet stosunkowo proste do wdrożenia.

Link to comment

Faktycznie te półgodzinne można spokojnie pominąć przy wyborze. Biorąc pod uwagę:

Quote

Events should be about the quality of socializing, not about quantity of events

większość z nich w ogóle nie powinna zostać opublikowana a już na pewno keszerski Kowalski nic nie traci nie biorąc udziału takim wydarzeniu.

 

Obawiam się, że bez ręcznej (a co za tym idzie subiektywnej) selekcji tu się nie obejdzie, ale jakikolwiek by to nie był mechanizm, będzie zachęcał do przygotowywania oryginalnych eventów, w które włoży się nieco więcej niż ustalenie lokalizacji i czasu spotkania.

Link to comment
5 hours ago, silentium said:

Przy minimalnym zaangażowaniu Recenzentów, którzy i tak muszą czytać opisy wydarzeń, tworzenie takiej listy nie wydaje się trudne, i nic na terenie Polski nikomu nie powinno umknąć. 

 

Wydaje mi się, że recenzenci mają wystarczającą ilość obowiązków.

Ja mogę przygotować narzędzie do oznaczania eventów jako ciekawe, ale weryfikacją musiałby zająć się ktoś inny.

No i na pewno nie zrobię tego wcześniej niż w maju, gdyż do maja muszę przerobić wszystkie wywołania API do geocaching.com na nowe API, bo od maja przestaje działać stare API a jeszcze nie przeszedłem na nowe, a jeśli tego nie zrobię to strona geocaching.pl "stanie"...

Link to comment

Mój oryginalny pomysł dotyczył mega, ale faktycznie gdyby można było zrobić automat, ze na liście pokazywałyby się eventy >50 will attendów (np project gc można ustawić sobie powiadomienia z podobnym warunkiem, więc pewnie technicznie wykonalne). Także Spider, jak przejdziesz na emeryturę i odchowasz dzieci, to pomyśl o tym, proszę. :)

Link to comment
13 hours ago, Spider said:

Ja mogę przygotować narzędzie do oznaczania eventów jako ciekawe, ale weryfikacją musiałby zająć się ktoś inny.

 

Jeśli nie zgłosi się nikt bardziej kompetentny, mógłbym się tym zająć.

 

 

19 minutes ago, Thathanka said:

Mój oryginalny pomysł dotyczył mega, ale faktycznie gdyby można było zrobić automat, ze na liście pokazywałyby się eventy >50 will attendów (np project gc można ustawić sobie powiadomienia z podobnym warunkiem, więc pewnie technicznie wykonalne). Także Spider, jak przejdziesz na emeryturę i odchowasz dzieci, to pomyśl o tym, proszę. :)

 

To kryterium wydaje się być łatwe do zautomatyzowania, ale w moim odczuciu celem takiej listy miałoby być pokazanie graczom szczególnie ciekawych eventów już od chwili ich publikacji. Tymczasem, jeżeli coś w warunkach polskich ma >50 willów, to z jednej strony jest to już wydarzenie zareklamowane na wszystkich możliwych grupach na FB i powszechnie znane, a z drugiej - spora grupa graczy loguje WA tuż przed samym wydarzeniem (klasyczny przykład: https://coord.info/GC67PEB, większość WA wpisana do dwóch dni przez eventem). Część eventów nie zdążyłoby zostać wyróżnionymi / zauważonymi na geocaching.pl

 

Dla pokazania skali selekcji: do tej pory w Polsce było ponad 3000 wydarzeń, z czego ok. 75 eventów uzyskało 50+ logów attended. Jest to rząd wielkości 2% wszystkich eventów. Ja byłbym za wyróżnianiem nieco większego odsetka.

 

Link to comment

Serio chcecie otwierać tę puszkę pandory umaczanej w hovnie? Wystarczy, że jest już podział na Mega i Giga. Jak zaczniecie się bawić w klasyfikowanie zwyczajnych eventów. to albo zacznie się zbiorowe oszukiwanie algorytmu przez kółka wzajemnej adoracji, albo zaczną się gównoburze i wycieczki personalne w przypadku eventów wyróżnianych ręcznie. Tak działa każda społeczność internetowa ever ;) .

Edited by TheVoytekBear
Link to comment
1 hour ago, TheVoytekBear said:

Serio chcecie otwierać tę puszkę pandory umaczanej w hovnie? Wystarczy, że jest już podział na Mega i Giga. Jak zaczniecie się bawić w klasyfikowanie zwyczajnych eventów. to albo zacznie się zbiorowe oszukiwanie algorytmu przez kółka wzajemnej adoracji, albo zaczną się gównoburze i wycieczki personalne w przypadku eventów wyróżnianych ręcznie. Tak działa każda społeczność internetowa ever ;) .

 

Właśnie dlatego nie chciałbym wybierać bardzo wąskiego grona najlepszych z najlepszych, ale wyróżniać wszystkie eventy, które oferują coś więcej niż pogaduchy w knajpie czy pół godziny stania. Generalnie, jeśli ktoś robi event dla suwenira czy statystyk, to wcale mu na wyróżnieniu nie będzie zależało. A ci, którym zależeć będzie, zmobilizują się do tworzenia ciekawych programów.

 

Sztuczne nabijanie WA jest możliwe i prawdopodobne. To też jest jeden z powodów, dla których nie chciałbym wchodzić w to kryterium.

 

PS. Zawsze można algorytm utajnić i skomplikować tak, że nikt się nie domyśli jak działa. Coś na wzór algorytmu do wyboru graczy uprawnionych do załozenia wirtuala.

Link to comment

Niektóre eventy mają już swoich naganiaczy, nie tylko na fb - masówka kopiuj-wklej wysyłana jest w wiadomości na gc, wg nieznanego klucza. Były już w Polsce eventy, gdzie za sztuczny tłum robiły dzieci, którym założono konto tylko po to, żeby suma "attendów" się zgadzała. Patologii powstrzymać się nie da, podobnie jak prób zarabiania na eventach czy skrytkach. 

 

Bardziej kompetentnej osoby niż @dadoskawina nie znajdziemy. Oby tylko na liście nie królowały "bilety to nie śmieci" :D (chociaż akurat tę serię uważam za ciekawą, nawet dla "niebileciarzy")

Link to comment

Ale serio? Nie macie już co robić tylko promować eventy? Prawda jest taka że jak ktoś chce to pojedzie (inni i np ja mają to głęboko gdzieś bo np można ten czas lepiej spędzić)

 

Większym problemem jest brak "nowych graczy" już teraz przy tak dużej liczbie skrzynek jaka jest na dolnym śląsku to w coraz większych ilościach pojawiają się kesze do których ludzie zaglądają raz na rok jak nie rzadziej... Nie masz serii na 50 keszy to nikt tam nie jeździ, sam znajdywałem kesze gdzie nikt nie był od 3 LAT - https://coord.info/GC50TQ5 a wy serio problem z eventami macie? 

  • Upvote 1
Link to comment
2 hours ago, m1strzunio said:

pojawiają się kesze do których ludzie zaglądają raz na rok jak nie rzadziej

 

Brzmi jak mój typ skrytek. Dlaczego to jest problemem? 

Przedwczoraj odwiedziłem kesze, które czekały na pierwsze znalezienie 4 miesiące - fajne miejsce, dobre kesze i świetnie się bawiłem. W 8 godzin chodzenia znalazłem aż 4 kesze. Jestem pewien, że każdy odwiedzający taką skrytkę zostawi też fajny wpis, bo dotarcie do niej wiąże się z przygodą. Czasem mniej (odwiedzin) jest więcej. ;) 

 

2 hours ago, m1strzunio said:

wy serio problem z eventami macie?

 

Ja nie mam problemu. Czy coś ci ubywa, że inni zwracają większą uwagę na spotkania niż ty?

Link to comment
3 hours ago, m1strzunio said:

Ale serio? Nie macie już co robić tylko promować eventy? Prawda jest taka że jak ktoś chce to pojedzie (inni i np ja mają to głęboko gdzieś bo np można ten czas lepiej spędzić)

 

Od promowania eventów jest FB. Czasem nabiera to groteskowych rozmiarów, gdy ktoś nie wiedzieć czemu rozsyła to samo info na wszystkich możliwych grupach (po co? naprawdę, wystarczyłoby tylko na ogólnopolskiej i ew. jednej lokalnej odpowiadającej lokalizacji spotkania). Z kolei idea proponowanego w tej dyskusji rozwiązania jest inna - nie chodzi o promocję, tylko o czytelną informację o eventach, po których można spodziewać się czegoś więcej niż regulaminowego minimum.

Mnie osobiście bardzo brakuje takiego miejsca. Jako gracz dość mobilny, który niejednokrotnie już jeździł na drugi koniec kraju, tylko dlatego, że go zainteresowało jedno konkretne spotkanie, nie znajduję dla siebie wygodnego narzędzia do planowania wyjazdów. Zakładka profilowa na geocaching.com pokazuje eventy tylko w dość ograniczonym sąsiedztwie współrzędnych domowych. Geocaching.pl wyświetla wprawdzie eventy z całego kraju, ale tylko te najbliższe, co przy liczbie publikowanych spotkań często oznacza najwyżej 1-2 dni naprzód. To nie jest czas sprzyjający planowaniu. Stąd pomysł, by informacje o ciekawszych eventach wyświetlać dłużej, możliwie już od momentu publikacji.

 

 

3 hours ago, m1strzunio said:

Większym problemem jest brak "nowych graczy" już teraz przy tak dużej liczbie skrzynek jaka jest na dolnym śląsku to w coraz większych ilościach pojawiają się kesze do których ludzie zaglądają raz na rok jak nie rzadziej... Nie masz serii na 50 keszy to nikt tam nie jeździ, sam znajdywałem kesze gdzie nikt nie był od 3 LAT - https://coord.info/GC50TQ5 a wy serio problem z eventami macie?  

To nie jest problem braku graczy, ale zbyt wielu keszy w okolicy. Te serie tak przytłaczają, że trudno zobaczyć na mapie ciekawe rodzynki.

 

 

Link to comment

Kiedy proponowałam, żeby recenzenci weryfikowali eventy przy okazji ich publikowania, naprawdę wydawało mi się, że to przecież nie jest dużo pracy. Zaczęłam czytać opisy wszystkich publikowanych eventów sama i jednak jest dosyć nużące i jakby nie było czasochłonne. Przeglądając je upewniłam się, że liczba WA nie ma nic wspólnego z jakością eventu, bo:

- są spotkania w których nie wiadomo o co chodzi (najprawdopodobniej o nic konkretnego) a mają kilkanaście WA pierwszego dnia publikacji (https://coord.info/GC84A5V)

- są spotkania w których wiadomo o co chodzi (https://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=88a18a09-6a61-475f-a97f-47e4665791c3) też najprawdopodobniej nie niosą ze sobą żadnej wartości dodanej i łapia WA z pociągu https://coord.info/GC84AKY

- w końcu są spotkania, gdzie gospodyni wkłada czas, trud i najprawdopodobniej pieniądze i ma 2 WA https://coord.info/GC83TH4

Dodatkowo, osób takich jak dado, które zainteresowane są ciekawymi eventami jest niewiele. Ludzie wolą szybkie sprzątanie dla suwenira niż bardziej angażujące eventy polegające na budowaniu budek czy pieleniu. 

Póki co wrzucam do bookmarka (https://www.geocaching.com/bookmarks/view.aspx?code=BM66Z0Q) to co jest 'inne' i to za co jest suwenir, ale z suwenirowych chyba zrezygnuję, bo w większości (również mój) są mało kreatywne. A suwenirów coraz więcej i przytłaczają spotkania z prawdziwym potencjałem.

Link to comment

Feedback/prośba o zaktualizowanie.

 

Totalny szczegół, ale zawsze na niego zwracam jak sprawdzam, ile już w Polsce przybyło nam wirtualnych keszy.
 

Mianowicie, kiedy sprawdzam statystyki odfiltrowując wszystkie inne dostępne typy keszy, linia pokazująca przybywające wirtuale na przestrzeni lat 2001-2017 wciąż rośnie, a jak wiemy w tych latach żaden wirtual nam w PL Się nie pojawił. 
 

Po wykresie z załącznika można odnieść wrażenie, że w 2015 mieliśmy już 13 keszy opublikowanych. Nie wiem, z czego to wynika, nie znam się, ale daję znać.

 

dzięki Spider!
 

PS. Gratuluję wszystkim zakładającym, wirtual #100 w Polsce jest już historią.

 

881BF04B-5836-4F9E-AF64-EC3D9BF5B68D.png

Edited by barucci
Link to comment
12 hours ago, barucci said:

Po wykresie z załącznika można odnieść wrażenie, że w 2015 mieliśmy już 13 keszy opublikowanych. Nie wiem, z czego to wynika, nie znam się, ale daję znać.

 

Standardowy sposób tworzenia wykresów. Jak zrobisz sobie w Excelu tabelkę z listą wszystkich wirtuali i datami publikacji i wygenerujesz wykres liniowy, wyjdzie Ci dokładnie to samo.

Oczywiście da się to zrobić, żeby wyglądało tak jakbyś chciał, ale wymaga to pewnej (czy skomplikowanej, może się wypowiedzieć autor, który zna architekturę sytemu) transformacji zbioru danych.

 

Z wykresami jest jednak problem o wiele poważniejszy (i trudniejszy do rozwiązania). Otóż nie uwzględniają one skrytek już zarchiwizowanych. Dlatego, jakikolwiek wykres sobie wygenerujesz, zawsze wyjdzie na nim tendencja wzrostowa. Nawet, jeżeli na danym obszarze kiedyś było znacznie więcej skrytek niż dziś. Oczywiście, w przypadku wirtuali różnica jest niezauważalna. Ale jak weźmiesz np. wszystkie skrytki z Krakowa, to nie jest prawdą (co pokazuje wykres), że w połowie 2016 roku było w mieście zaledwie około 500 keszy. Już wtedy (a może nawet i wcześniej) przekroczona została magiczna liczba 1000 keszy w mieście.

Link to comment

Widzę kolejne nowości - zielone okręgi wokól keszy, skryki premium (pewnie bo mam premkę), oznaczenie keszy itd. Brawo Spider.

Niestety wszystko hula mi na Chrome, na Firefoxie mam podwójny przycisk logowania, a przełączanie map w trybie mapy wychodzi mi po za zasieg okna i się biesi. 

Ale może to faktycznie kwestia kukizów. 

 

Brawo Ty.

Link to comment
On 6/29/2020 at 10:50 PM, jozkam said:

Dziekujemy za wylaczenie tak istotnej funkcji... Takie male niedopatrzenie z kilu lat...

Sam się zdziwiłem, że zrobiłem takie niepodpatrzenie...

Ale dzięki czujności jednego z użytkowników premium, błąd został wychwycony i zgłoszony do Groundspek'a, a ten poprosił mnie o poprawienie błędu gdyż wg. regulaminu udostępniania danych poprzez API, użytkownik basic nie może mieć takiej możliwości.

Link to comment
On 6/16/2020 at 11:59 PM, Spider said:

W wyniku błędu użytkownicy Basic mieli możliwość definiowania notyfikacji o nowych skrytkach, co nie powinno mieć miejsca.

W dniu dzisiejszym błąd został poprawiony.

Funkcja ta jest dostępna tylko dla użytkowników Premium.

 

Pragnę zauważyć, dziwię się że nadal nikt tego nie zrobił, że od momentu poprawienia tego błędu, powiadomienia nie działają w ogóle - zarówno u mnie jak i innych użytkowników premium.:unsure:

Link to comment

Działają, tylko należy wejść w ustawienia i sobie je ponownie włączyć ;)
Przy "poprawianiu błędu" zostały zapewne wszystkim wyłączone i teraz tylko premium mają możliwość włączenia powiadomień.

Edited by abigeo
  • Upvote 1
Link to comment
14 hours ago, abigeo said:

Działają, tylko należy wejść w ustawienia i sobie je ponownie włączyć ;)
Przy "poprawianiu błędu" zostały zapewne wszystkim wyłączone i teraz tylko premium mają możliwość włączenia powiadomień.

 

Faktycznie... Kompletnie tego nie zauważyłem. Przepraszam za zamieszanie ;)

Link to comment
On 3/7/2021 at 9:16 PM, sernikk said:

Dzisiaj dostałem powiadomienia o nowych skrzynkach sprzed dwóch dni, ale i z końcówki lutego. Chyba system się (lub ktoś go) odetkał ^_^

 

Możliwe... Za to ja teraz w ogóle nie mogę się połączyć z Geocaching.pl... Połączenie internetowe jest, zresztą z innymi stronami mogę się bez problemu połączyć.

Link to comment
On 3/11/2021 at 9:36 AM, j_janus said:

Serwis jest tymczasowo niedostępny. Spaliła się jedna z serwerowni na której strona była hostowana. Proszę o cierpliwość.

 

Wielka szkoda. Cóż, przynajmniej miałem na tyle dobrze, że dość sporadycznie korzystałem z serwisu...

Pozdrawiam serdecznie.

 

(Update 14/Mar/2021) I znowu działa :)

Pozdrawiam.

Edited by 200e200w
Update
Link to comment

Cześć! Chciałem zapytać, czy jest tu ktoś, kto obsługuje stronę geocaching.pl? Chciałem skorzystać z listy logów dostępnej na stronie... i jest pewien rozjazd miedzy gc.pl a gc.com. Mianowicie GC.com podaje każdy punkt znaleziony w Adventure Labie jako 1 find, przez co jedna przygoda zalicza w gc.com 5 znalezień. gc.pl nie zalicza Adventure Labów w ogóle. To jest jeden problem, a raczej zagadka, czy AL będą w ogóle brane pod uwagę jako znalezienia na gc.pl?

 

A druga sprawa to lista logów - nie działa kompletnie ani sortowanie ani stronicowanie (widzę tylko pierwsze 50 logów i dalszych nie zobaczę, bo każda operacja typu sortowanie czy przejście na następną stronę nie powoduje żadnej zmiany w liście, mimo, że strona się przeładowuje).

 

Jeśli jest problem z maintenancem kodu, chętnie pomogę (programuję w PHP od ponad 20 lat).

 

Czy ktoś zna kogoś kto może mi pomóc lub z kim mógłbym się w tej sprawie skontaktować?

 

Pozdrawiam

Grzyb

Link to comment

Strona GC.PL nie zalicza i nie będzie zaliczać labów. A co do kogoś z obsługi? Nie liczyłbym na głównego admina. Nie ma czasu na nic. Nawet na recenzowanie skrytek. Człowiek widmo. Z resztą... Porzuć tę stronkę, bo to jedna wielka kpina, do niczego w przyszłości Ci nie potrzebna. Wróć! potrzebna do zdobycia odznaki PTTK. To tyle w temacie.

  • Upvote 1
Link to comment
On 7/9/2021 at 1:36 AM, Sandra_Piotr_BUKOWNO said:

Strona GC.PL nie zalicza i nie będzie zaliczać labów. A co do kogoś z obsługi? Nie liczyłbym na głównego admina. Nie ma czasu na nic. Nawet na recenzowanie skrytek. Człowiek widmo. Z resztą... Porzuć tę stronkę, bo to jedna wielka kpina, do niczego w przyszłości Ci nie potrzebna. Wróć! potrzebna do zdobycia odznaki PTTK. To tyle w temacie.


Trochę szkoda, bo jak widzę po datach, nie ma na co liczyć. Mnie np. kilka dni temu przestała się synchronizować liczba znalezień. Jak coś się nie odetka, to o odznace można będzie pomarzyć! A skwapliwie zdobywam trzy różne! :angry:

Link to comment

Niestety, u mnie również wystąpił błąd z synchronizacją ilości znalezionych skrzynek i  gdyby nie fakt, że kolekcjonuję odznaki PTTK to machnąłbym na to ręką. Formularz kontaktowy na stronie również raczej nie działa (przynajmniej nie dostałem obiecanej kopii wiadomości na mojego maila). Jeżeli jakimś cudem ktoś z ekipy geocaching.pl to przeczyta, również mogę pomóc w kwestiach technicznych. 

 

Edit:

Dziś się wszystko odwiesiło i licznik na geocaching.com i pl jest zsynchronizowany, być może po prostu kolejka na serwerze jest tak długa, że nie każdy jest synchronizowany codziennie. 

Edited by Cichy86
Link to comment
On 5/19/2022 at 4:42 PM, Spider said:

Dzisiaj strona geocaching.pl zakończyła swoją działalność.

Szkoda. Fajne i bogate źródło wiedzy. Można było pomyśleć o transferze. Sądzę, że znalazłyby się osoby gotowe do rozwijania projektu (choć jego zamkniętość, wymuszona ograniczeniami API, z pewnością nie sprzyjała)...

Ale mam inne pytanie - czy oznacza to również koniec odznaki PTTK Geocaching Polska?

Link to comment

Łomatko! Ja podobnie jak Wy - zbieram i chciałem sobie ciułać powolutku również na tę odznakę... Miejmy nadzieję, że PTTK ogarnie się jakoś w rzeczywistości bez stronki gc.pl.

 

A co do odwieszenia...

On 5/17/2022 at 11:29 AM, Cichy86 said:

Edit:

Dziś się wszystko odwiesiło i licznik na geocaching.com i pl jest zsynchronizowany, być może po prostu kolejka na serwerze jest tak długa, że nie każdy jest synchronizowany codziennie.

 

to miałem podobnie - zsynchronizowało mi po tygodniu, potem strona padła, znowu była, a teraz klops ostateczny! A może da się jakoś reanimować?

Link to comment
On 5/20/2022 at 7:41 PM, dadoskawina said:

Szkoda. Fajne i bogate źródło wiedzy. Można było pomyśleć o transferze. Sądzę, że znalazłyby się osoby gotowe do rozwijania projektu (choć jego zamkniętość, wymuszona ograniczeniami API, z pewnością nie sprzyjała)...

Oferta była, chętnych brak..

 

On 5/20/2022 at 7:41 PM, dadoskawina said:

Ale mam inne pytanie - czy oznacza to również koniec odznaki PTTK Geocaching Polska?

Można weryfikować przy użyciu project-gc.com, więc nie widzę problemu by kolejny społecznik przejął pałeczkę i sprawił, że wszystko będzie "po staremu".

Link to comment
On 5/21/2022 at 9:34 PM, Spider said:

Oferta była, chętnych brak..

 

Czy znajdę gdzieś jeszcze szczegóły tej oferty? Ewidentnie musiałem przeoczyć, bo żadnych zapowiedzi i propozycji w tym temacie - nie kojarzę.

 

Quote

Można weryfikować przy użyciu project-gc.com, więc nie widzę problemu by kolejny społecznik przejął pałeczkę i sprawił, że wszystko będzie "po staremu".

 

Problemem jest obecny regulamin odznaki, jednoznacznie wskazujący, że źródłem weryfikacji jest strona geocaching.pl. Zmiana weryfikacji na project-gc technicznie jest możliwa, ale wymaga uzgodnień na poziomie zarządu PTTK i zmiany regulaminu (tego nie da się zrobić "od ręki").

Edited by dadoskawina
  • Upvote 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...