Jump to content

Jednoczesne zakładanie skrzynak na GC i OC


RobertPL

Recommended Posts

Z rejestrowaniem na obu serwisach jednocześnie jest jeszcze taki problem, że często nieświadomie ludzie z OC zabierają TB i GC jako normalne przedmioty. np:

 

Odnaleziona, ale faktycznie tam ciasno ! Czaiłem się jak partyzant, ale się udało Perskie oko

 

Zostawiłem metalowy, pikny brelok OKOCIMIA , a zabrałem znaczek z Oklahomy, który był z (prawdpodobnie ) z Kretem !? Blaszka The travel Bug XXXX - tu tracking code.

 

PHANCE ? 1/24/09

 

Proszę o info czy faktycznie tak jest i powinienem go przekazać "dalej" ?"

 

To znalazłem przypadkowo wczoraj, napisałem do Niego z wyjaśnieniem i wydaje się, że ogarnął temat. Warto moim zdaniem jeśli już rejestrujemy podwójnie pisać w opisie na OC wyjaśnienie co to TB i GC. W tej konkretnej skrzynce powinny być 2xTB i GC, a fizycznie nie ma żadnego. :)

Link to comment

Zgadza się, to nie jest niestety odosobniony przypadek. Kiedyś spotakem się z określeniem "TravelBug Black Hole" (czarna dziura dla Travelbugów) w przypadku Węgier, gdzie jest dość popularna lokalna baza geocache. W Polsce widziałem kilka przypadków, gdzie TB wylądował w skrytce OC. W przypadku Geocoina to wcale bym się nie zdziwił, gdyby ktoś sobie go zupełnie nieświadomie przywłaszczył, będąc święcie przekonanym, że to przedmiot na wymianę.

 

Problemów z podwójna rejestracją jest jeszcze kilka.

 

Wiem, że niektórzy mają mi za złe, iż nie rejestruję skrytek na OC i jak to mówią "zwolennikiem GC". Ale ja nie jestem żadnym fanem Geocaching.com i nie wyklejam sobie przedmiotów jego logo. Być może Węgrzy maja do mnie żal, że nie rejestruję na Geocahicng.hu, Rosjanie że nie rejestruję na Geocaching.su a Estończycy że nie rejestruję na Geopeitus.ee. Ale ja właśnie po to rejestruję skrytki na Geocaching.com, aby były dostepne na tych samych zasadach dla Polaka, Węgra, Rosjanina, Estończyka i każdego innego. Dodatkowo unikam tych problemów, o których się tu mówi. A że komuś skrytka zarejestrowana na GC "śmierdzi" i z tego powodu nie będzie jej szukał, bo wg niego "Geocaching.com to wróg" to jest już jego problem i jego strata. Zrobiliśmy wiele ułatwień i tłumaczeń, teraz nawet osoba kompletnienie znająca angielskiego sobie poradzi. Ted mówi, że to "bez senu". A ja nie widzę sensu kasowania biletu przy wsiadaniu do tramwaju numer "15" skoro mam bilet miesięczny na wszystkie linie. Właśnie po to używam serwisu Geocaching.com, aby nie musieć rejestować się w kilkunastu innych serwisach podróżując po świecie, zwłaszcza że na Słowację czy Czechy mam bliżej niż do większej części Polski. Gdyby to np. Geopeitus.ee powstał pierwszy i zdołał rozprzestrzenić się na cały świat to bym zapewne tam się zarejestrował. Jest mi wszystko jedno jak serwis się nazywa, jakie ma logo i w jakim kraju ma siedzibę itp.

Link to comment

Z rejestrowaniem na obu serwisach jednocześnie jest jeszcze taki problem, że często nieświadomie ludzie z OC zabierają TB i GC jako normalne przedmioty.

Możliwe, ale spotkałem się też z przypadkami, ze także GeoKrety traktowano jako fanty. Wydaje mi się więc, ze to nie jest problem wynikający z "dwuplatformowości".

Link to comment

Z rejestrowaniem na obu serwisach jednocześnie jest jeszcze taki problem, że często nieświadomie ludzie z OC zabierają TB i GC jako normalne przedmioty.

Możliwe, ale spotkałem się też z przypadkami, ze także GeoKrety traktowano jako fanty. Wydaje mi się więc, ze to nie jest problem wynikający z "dwuplatformowości".

 

No zawsze jest ryzyko, ale geokrety są dużo bardziej przystosowane, najczęściej mają opis w 2-3 językach.

TB i GC dla nieświadomych lub nieznających angielskiego wyglądają jak geocachingowy gadżet :).

 

Myślę, jeśli dopisanie do skrzynki na OC jednego zdania o tym że mogą się tam znajdować TB i GC uchroni chociaż 10 % to i tak warto to dorzucić.

Link to comment

Zrobiliśmy wiele ułatwień i tłumaczeń, teraz nawet osoba kompletnienie znająca angielskiego sobie poradzi. Ted mówi, że to "bez senu". A ja nie widzę sensu kasowania biletu przy wsiadaniu do tramwaju numer "15" skoro mam bilet miesięczny na wszystkie linie. Właśnie po to używam serwisu Geocaching.com, aby nie musieć rejestować się w kilkunastu innych serwisach podróżując po świecie, zwłaszcza że na Słowację czy Czechy mam bliżej niż do większej części Polski.

Zostalem wywolany - to sie odzywam :)

Co jest bez sensu - bo nie zalapalem ?

Rzeczywistosc (na razie) jest taka ze na terenie Polski skrzynek zarejestrowanych na GC jest troche ponad 1000, a skrzynek aktywnych z OC PL jest prawie 6,5 tysiaca. Drobna roznica - prawda ? :)

W Polsce szuka sie raczej skrzynek z OC PL - za granica - oczywiscie tych z GC.

Na takiej samej (i tej samej) szachownicy mozna grac zarowno w szachy jak i w warcaby (oraz wiele innych roznych gier) - dlaczego sie ograniczac tylko do jednej ?

 

Porownanie do biletu miesiecznego nie do konca trafione - majac bilet miesieczny nie pojedziesz wszystkimi miejskimi autobusami - np pospiesznymi, poza I strefa itp (w kazdym miescie wyglada to troche inaczej), wiec czasami trzeba dodatkowo skasowac bilet.

Link to comment

Rzeczywistosc (na razie) jest taka ze na terenie Polski skrzynek zarejestrowanych na GC jest troche ponad 1000, a skrzynek aktywnych z OC PL jest prawie 6,5 tysiaca. Drobna roznica - prawda ? :)

 

Przewaga liczebna jest ogromna, ale tak bardzo bym się nie opierał na tym co wypluje wyszukiwarka. W obu systemach skrytki są zarejestrowane, ale czy aktywne - tego nie wiesz. Sporo jest skrytek o których nie wiadomo, czy istnieją, albo takich które nie istnieją, ale nie zostały jeszcze w żaden sposób obsłużone.

Link to comment

Rzeczywistosc (na razie) jest taka ze na terenie Polski skrzynek zarejestrowanych na GC jest troche ponad 1000, a skrzynek aktywnych z OC PL jest prawie 6,5 tysiaca. Drobna roznica - prawda ? :)

 

Przewaga liczebna jest ogromna, ale tak bardzo bym się nie opierał na tym co wypluje wyszukiwarka. W obu systemach skrytki są zarejestrowane, ale czy aktywne - tego nie wiesz. Sporo jest skrytek o których nie wiadomo, czy istnieją, albo takich które nie istnieją, ale nie zostały jeszcze w żaden sposób obsłużone.

W jednym i w drugim systemie na pewno sa skrzynki-widma, obecne w bazie i nieobecne w rzeczywistosci.

 

Inne pytanie mi sie nasunelo - ile jest polskich skrzynek na GC ktore nie sa zarejestrowane na OC PL ?

Edited by t_e_d
Link to comment

 

Zostalem wywolany - to sie odzywam :)

Co jest bez sensu - bo nie zalapalem ?

 

Kilka postów wcześniej napisałeś coś takiego:

 

No dajcie spokoj - to bedzie paranoja.

Dana skrzynke jako pierwszy moze znalesc jedna osoba. Z powodu tej jednej (jakiejs) osoby - wiele innych ma byc pozbawionych mozliwosci jej szukania ? Skrzynka zarejestrowana w kilku serwisach ma wiecej znalezien - sa osoby ktore korzystaja z jednego z nich (z roznych powodow). Jesli skrzynka bedzie zarejestrowana tylko w jednym - to ludzie z drugiego beda jej pozbawiani.

BEZ SENSU !!

 

Nie bardzo rozumiem w jaki sposób rejestrując skrytkę na GC pozbawim kogoś możliwości jej szukania? Właśnie po to ją tam rejestruję, aby nikgo nie faworyzować i wszyscy mieli jednakowe szane ją znaleźć A jeśli ktoś nie chce jej z tego powodu szukać BO NIE, no to to jest chyba jego problem, czyż nie?

 

Rzeczywistosc (na razie) jest taka ze na terenie Polski skrzynek zarejestrowanych na GC jest troche ponad 1000, a skrzynek aktywnych z OC PL jest prawie 6,5 tysiaca. Drobna roznica - prawda ? :)

W Polsce szuka sie raczej skrzynek z OC PL - za granica - oczywiscie tych z GC.

 

Na GC jest już ponad 900 000 i do tego na całym świecie a nie tylko w Polsce - drobna różnica, prawda? Dla osób za granicą iliśc skrytek OC ma takie samo znaczenie jak dla nas ile jest skrytek w węgierskiej bazie danych, bo jak sam wspomniałeś jadąc za granicę korzysta się z GC. Nie wiem skąd przekonanie, że GC służy do zabawy jedynie za granicą, a OC do zabawy w Polsce? Cała zabawa z GC polega właśnie na tym, że mozna się w to bawić wszędzie, również w Polsce. Dla osób z innych krajów Polska to właśnie "zagranica". Kilka dni temu byłem na "evencie" i byli tam ludzie z Irlandii, UK, Belgii, Niemiec, Czech, Polski, Australii - super sprawa, czyż nie?

 

Na takiej samej (i tej samej) szachownicy mozna grac zarowno w szachy jak i w warcaby (oraz wiele innych roznych gier) - dlaczego sie ograniczac tylko do jednej ?

 

Jednocześnie??? Zastanów się dobrze.

 

Porownanie do biletu miesiecznego nie do konca trafione

 

I każde porównanie nie bedzie trafione, bo to nie system operacyjny, gra planszowa czy komunikacja miejska tylko geocaching. Jest duża i pionierska baza geocache - masz do wyboru dwie opcje:

- przyłączasz się do zabawy

- wkurzasz się, że ktoś z tego czerpie zyski i robisz lokalną konkurencję izolując ludzi od reszty świata.

 

Wybór nalezy jak zwykle do Ciebie. Ja się przyłączam do zabawy, nie interesuje mnie politykowanie. Istnienie kilku serwisów rodzi problemy czy tego chcesz czy nie i czy Ci się to podoba czy nie i nie jesteś w stanie temu zapobiec. Kolejny efekt uboczny to te idiotyczne rozmowy, które właśnie uskuteczniamy.

Edited by toczygroszek
Link to comment

 

Zostalem wywolany - to sie odzywam :)

Co jest bez sensu - bo nie zalapalem ?

 

Kilka postów wcześniej napisałeś coś takiego:

 

No dajcie spokoj - to bedzie paranoja.

Dana skrzynke jako pierwszy moze znalesc jedna osoba. Z powodu tej jednej (jakiejs) osoby - wiele innych ma byc pozbawionych mozliwosci jej szukania ? Skrzynka zarejestrowana w kilku serwisach ma wiecej znalezien - sa osoby ktore korzystaja z jednego z nich (z roznych powodow). Jesli skrzynka bedzie zarejestrowana tylko w jednym - to ludzie z drugiego beda jej pozbawiani.

BEZ SENSU !!

 

Nie bardzo rozumiem w jaki sposób rejestrując skrytkę na GC pozbawim kogoś możliwości jej szukania? Właśnie po to ją tam rejestruję, aby nikgo nie faworyzować i wszyscy mieli jednakowe szane ją znaleźć A jeśli ktoś nie chce jej z tego powodu szukać BO NIE, no to to jest chyba jego problem, czyż nie?

Zakladajac skrzynke inwestujesz: czas, inwencje, pieniadze i zalezy Ci na tym by te skrzynke moglo znalesc jak najwiecej ludzi. Gdy dojdziemy do takiego poziomu jak jest np w Czechach (podawalem kilka przykladow) gdzie nie ma tygodnia by skrzynka nie byla przez kogos znaleziona to wtedy ogranicze sie do jednego serwisu (nie wazne - ktorego) - i tak bede mial co czytac. Ale na razie sytuacja jest taka ze wiele moich skrzynek zalozomych rok czy dwa lata temu ma po kilka znalezien lacznie, w obu serwisach.

Dlatego rejestruje je podwojnie, Powiem wiecej ze gbyby pojawily sie kolejne trzy lokalne, polskie serwisy - tez bym tam zarejestrowal swoje skrzynki. Zreszta pierwszy krok juz wykonalem - wroclawka skrzynka - http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=7117 jest tez zarejestrowan na opencaching.cz :)

 

A wracajac do szachownicy - idac Twoim tokiem rozumowania - po co w jednym miescie kilka gazet ? powinna byc jedna. Przeciez nikt nie bedzie czytal kilku jednoczesnie :)

Link to comment

 

A wracajac do szachownicy - idac Twoim tokiem rozumowania - po co w jednym miescie kilka gazet ? powinna byc jedna. Przeciez nikt nie bedzie czytal kilku jednoczesnie :)

 

Gdybys szedł moim tokiem rozumowania, nie pisał byś o gazetach, tylko o szachownicy. Ziemia to szachownica, geocacherzy to gracze, skrytki to figury i pionki a serwisy to poszczególne gry. Spróbuj teraz zebrać dwa zespoły i grać na jednej szachownicy w 2 gry. Wszystko będzie dobrze, dopóki na jednym polu nie staną 2 figury, albo ktoś nie pomyli pionka warcabowego z szachowym. I z podobnymi problemami stykamy się w przypadku kilku serwisów geocache - proszę bardzo, przesledź ten wątek od początku, oraz inne, gdzie np ktoś założył nieświadomie jedną skrytkę na drugiej, albo znalazł nie tą co trzeba itd.

Jak to sie ma do gazet w kiosku??? Zmiłuj sie Ted. Jak kupujesz Trubunę to jakie ma znaczenie co jest w Wyborczej?

Czasami odnoszę wrażenie Ted, że celowo wymyslasz tego typu absurdy, czy to jakas forma prowokacji, czy robisz to nieświadomie? Masz tutuł doktora, wiec trudno mi raczej uwierzyć, że robisz to nie celowo.

 

A co do Czech - w Polsce nigdy tak nie będzie :) A przynajmniej ja w to nie wierzę. Ze względu na światowe rozpowszechnienie GC zawsze będą ludzie chętni do znajdowania skrytek rejestrowanych na GC, zas ze względu na ideologiczne podejście w OC zawsze będa ludzie demonstracyjnie szuakć tylko na OC, skutkiem czego oba serwisy będa się rozwijać, użytkowników przybywać, a że niestety ziemia wraz z tymi procesami nie rośnie, to punktów zapalnych będzie coraz więcej. Gdyby nie było OC, to ci ludzie, którzy teraz znajdują skryti na OC robiliby to na GC i byli by tak samo zadowoleni plus nie byłoby wielu, bardzo wielu problemów personalnych z którymi środowski w Polsce się boryka i chyba nigdy nie wyjdzie. Czasem się zastanawiam, czy w Polsce nie powinno powstać jeszcze z 5 innych serwisów, zanim ludzie to zrozumieją :)

Link to comment

OK - odpowiem Ci krotko, bez porownan i analogii.

Sa osoby ktore twierdza ze TYLKO OC PL a inne serwisy sa beeee, sa osoby ktore twierdza ze TYLKO GC - a ja jestem zdania ze niech bedzie i 5 roznych serwisow A ze pojawiaja sie problemy - no coz, nawet jak by byl tylko jeden - i tak przed nimi nie uciekniemy.

 

Konflikty jakie masz prawdopodobnie na mysli wg mnie wynikaja nie z tego ze sa dwa serwisy ale ze niektore osoby sa jakie sa. nie zalezy to od bazy w ktorej zarejestrowane s aksrzynki ale od ludzi ktorzy te skrzynki rejestruja, znajduja, oceniaja, krytykuja itp.

Polak potrafi ....... wszystko, nawet fajna zabawe jaka jest geocaching zamienic w bagienko i przestrzen w ktorej mozna komus przywalic.

Edited by t_e_d
Link to comment

Ja tam nie wiem, zakładam mikro - nie ma problemu z fantami czy Travel Bugami/Geokretami.

Rejestruję dwuserwisowo i jednak chyba z tego na razie nie zrezygnuję - moje trzy skrzynki doczekały się jak na razie jednego wpisu z GC, reszta to OC... co by nie mówić.

 

A że na OC jest dużo osób, które z geocachingu robią politykę?

Pokażmy im że można inaczej i nie politykujmy tutaj...

Link to comment

Konflikty jakie masz prawdopodobnie na mysli wg mnie wynikaja nie z tego ze sa dwa serwisy ale ze niektore osoby sa jakie sa. nie zalezy to od bazy w ktorej zarejestrowane s aksrzynki ale od ludzi ktorzy te skrzynki rejestruja, znajduja, oceniaja, krytykuja itp.

Polak potrafi ....... wszystko, nawet fajna zabawe jaka jest geocaching zamienic w bagienko i przestrzen w ktorej mozna komus przywalic.

 

Są problemy powstające nawet przy najszczerszych chęciach. Do tych należą np FTFy, ginące TB albo zdublowane skrytki i o nich tutaj najwięcej powiedziano. Wystarczy przeczytać Ted.

 

Co do spraw personalnych - spora ich część wynika właśnie z istnienia dwóch serwisów, udowadniania który jest "lepszy", szafowania liczbami, podawaniem jakichś wydumanych tez. Bardzo dobrym przykładem tu będzie analiza wątku z ankietą dotyczącą umieszczenia logo do GC na forum rzekomo dotyczącym "geocachingu w Polsce". Wyniki oraz niekóre zachowania godne Rejtana doskonale wiele rzeczy pokazują, wystarczy poczytać. Cały czas motywacja jedna i ta sama - nie wiem - niechęć, zawiść, nienawiść, ambicje? Ludzie sobie nie ufają, robią sie tajne podgrupki, prywatne rozmowy nagle lądują na forum publicznym - sam sobie odpowiedz gdzie leży prapryczyna tego stanu rzeczy.

Link to comment

Najwyrazniej Reviewerzy maja dokladnie takie same obawy o ktorych pisze Toczygroszek:

 

"Log Date: 11/16/2009

It is not good to publish such cache at opencaching.pl and geocaching.com together. It is not good for TBs and geocoins, because many people can search opencaching cache and take this item and it can get lost."

Link to comment
many people can search opencaching cache and take this item and it can get lost

Ale tu nie ma znaczenia czy to człowiek szuka skrytek OC, czy GC, bo przypadek opisany powyżej może zdarzyć się każdemu, niezależnie od serwisu w którym szuka.

Zrezygnowałem z podwójnego rejestrowania ze względu na bałagan w logach, jaki to powoduje i trudności ze śledzeniem historii skrytki.

Link to comment

Ale tu nie ma znaczenia czy to człowiek szuka skrytek OC, czy GC, bo przypadek opisany powyżej może zdarzyć się każdemu, niezależnie od serwisu w którym szuka.

Zgadza się. Były takie przypadki, że ktoś na początku szukał tylko na OC. Następnie zaczął też szukać na GC i nie znając niektórych zasad zabierał TB ze skrytki zarejestrowanej tylko na GC a następnie wkładał go do skrytki zarejestrowanej tylko na OC.

 

Zrezygnowałem z podwójnego rejestrowania ze względu na bałagan w logach, jaki to powoduje i trudności ze śledzeniem historii skrytki.

Ja również zrezygnowałem z podwójnego rejestrowania - teraz już rejestruje tylko na GC, a istniejące podwójne skrytki zostały zarchiwizowane na OC.

Link to comment

Najwyrazniej Reviewerzy maja dokladnie takie same obawy o ktorych pisze Toczygroszek:

 

"Log Date: 11/16/2009

It is not good to publish such cache at opencaching.pl and geocaching.com together. It is not good for TBs and geocoins, because many people can search opencaching cache and take this item and it can get lost."

Ciekawe, ze ok 50% polskich skrzynek na GC ma podwojna lokalizacje.

Link to comment
teraz już rejestruje tylko na GC, a istniejące podwójne skrytki zostały zarchiwizowane na OC.

To jest rozwiązanie radykalne. U mnie podwójne są tylko skrytki, które są za małe, by włożyć do nie GK, TB czy coina i niech sobie zostaną. Mam za to skrytki, które są tylko na OC i nie mam zamiaru przenosić ich na GC, choć spełniają kryteria tego drugiego serwisu. Tylko na GC mam jedną, nowiutką skrytkę i niebawem będzie druga, tym razem quziowa. Dwa serwisy nie są dla mnie sprawą nie do ogarnięcia i mogę świetnie się bawić na obu nie wdając się w wojenki i konflikty, których powodów nie rozumiem. Lubie kiszoną kapustę i truskawki, ale mieszanie ich to kiepski pomysł - podobnie jest z dwoma serwisami - da się, ale czasem można dostać biegunki. :)

Link to comment

Od pewnego czasu i ja przyłączyłem się do grona osób, które rozdzielają serwisy GC i OC. Tak jest po prostu wygodniej, bezpieczniej i praktyczniej. I szczerze mówiąc jestem przekonany, że liczba moich skrzynek na GC w końcu przewyższy ich ilość na OC. Te, których rejestrację zdublowałem, póki co istnieją bez zmian, ale nowopowstałe będą tylko i wyłącznie na jednym serwisie. Amen.

Link to comment

 

Warto moim zdaniem jeśli już rejestrujemy podwójnie pisać w opisie na OC wyjaśnienie co to TB i GC.

 

Może udało by się opracować jakiś standardowy tekst do wklejania? Mi wprawdzie przeszła już ochota na podwójne rejestrowanie (moje skrytki w sumie maja prawie trzy razy więcej znalezień na GC niż na OC, a po za tym też miałem problemy z TravelBugami), ale może tym którzy chcą mieć skrytki w obu serwisach, by to ułatwiło?

 

Może coś w tym rodzaju:

Uwaga! Skrytka zarejestrowana jest w serwisie Geocaching.com i może się zdarzyć, że znajdziesz w niej "podróżnika" w postaci Travel Buga lub Geocoina (opis). Możesz ułatwić mu podróż, pod warunkiem, że zalogujesz zabranie go na stronie geocaching.com, a następnie zostawisz go w skrytce zarejestrowanej w serwisie geocaching.com. Jeśli nie masz konta w tym serwisie zapraszamy na stronę: geocaching.org.pl

 

(uwagi i poprawki mile widziane)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...