Jump to content

Statystyki...


woytas

Recommended Posts

[

A to mnie akurat bardzo nie dziwi. Założenie kesza wymaga możliwości opieki nad nim, a jesli ktoś nie ma stałego miejsca zamieszkania, to ciężko o serwis.

Stałe miejsce zamieszkania mają. Pojazdy też .Chęci nie za bardzo...., niestety, jak powszechnie wiadomo.... czasu brak... :laughing:

Link to comment

W przypadku terenów rolniczych nie ma nawet możliwości na umieszczenie pojemnika na sporych połaciach terenu ze względu na ich uprawę.

 

Pozwolę się nie zgodzić bo znalazłem już całkiem sporo skrzynek na terenach rolniczych.

 

Owszem, większość to w lasach :D ale tereny rolnicze też się nadają. Są rowy przydrożne, często zadrzewione, jakieś zapadliska, doły, kamieniołomy czy inne nieużytki. Są strumienie, mostki, szlabany, znaki drogowe, drzewa przydrożne, masa kamieni. Możliwości są, tylko takie skrzynki będą częściej ginąć niż te położone w górach czy gdziekolwiek gdzie od samochodu trzeba zrobić przynajmniej kilometr na piechotę.

Link to comment

W Warszawie mikro często oznacza się jako 'small' a ludzie nie zgłaszają żeby statystyk sobie jeszcze bardziej nie psuć, więc ciężko będzie :P

 

Szczerze wątpię, żeby właśnie to była przyczyna nie zgłaszania.

Zresztą zgłaszanie nic nie daje. Parę razy zgłaszałem (jak błędne oznaczenie ewidentnie utrudniało poszukiwania), bez efektu. To i po co się wysilać?

Link to comment

 

W Warszawie mikro często oznacza się jako 'small' a ludzie nie zgłaszają żeby statystyk sobie jeszcze bardziej nie psuć, więc ciężko będzie :P

 

Możesz określić znaczenie słowa "często"? Bo ja znalazłem w Warszawie sporo i wydaje mi się, że trochę przesadzasz.

Link to comment

Ja tam nie wiem - być może problem zawyżania rozmiarów w stolicy to jedna z "legend miejskich", ale spotkałem się z określeniem "mała warszawska" dotyczącym mikro, a przy jakimś małym ktoś (tylko już nie pamiętam kto, bo to było dość dawno) powiedział: "w Warszawie to by była normalna".

Kilka keszy w Warszawie znalazłem i jakoś nie przypominam sobie, żebym się osobiście dziwił ich rozmiarom... Ale mogłem po prostu nie zwrócić na taki szczegół uwagi ciesząc się ze znalezienia... :)

Link to comment

Tak się zastanawiam...

Odkąd bawię się w geocaching na czele rankingu polskich keszerów z największa liczbą znalezionych keszy był lonely_wolf. Nagle zniknął z rankingu na project-gc. Co się stało? Przecież wciąż jest Polakiem, który ma najwięcej keszy na koncie.

Link to comment

Narodowość nie ma znaczenia, nawet się jej nie podaje. A lonely_wolf to nie wiem czy miał najwięcej keszy w Polsce, zdecydowana większość była za granicą z tego co mi wiadomo...

 

Już się pytałem na forum ogólnym jak to jest liczone, ale nikt mi nie był w stanie udzielić sensownej odpowiedzi. Jest tylko ogólnikowa informacja, że przypisują cię do państwa na podstawie ogólnej aktywności, i że osoby które się przeprowadzają będą prawdopodobnie trudnym przypadkiem.

Link to comment

Tak się zastanawiam...

Odkąd bawię się w geocaching na czele rankingu polskich keszerów z największa liczbą znalezionych keszy był lonely_wolf. Nagle zniknął z rankingu na project-gc. Co się stało? Przecież wciąż jest Polakiem, który ma najwięcej keszy na koncie.

Nic się nie stało. Zmienił prawdopodobnie kordy domowe na USA. Bo jak dacie Top Cachers w USA i dacie go do wyszukania to jest na pozycji 1065 (na stan dzisiejszy). W Polsce się nie szuka.

Link to comment

Nic się nie stało. Zmienił prawdopodobnie kordy domowe na USA. Bo jak dacie Top Cachers w USA i dacie go do wyszukania to jest na pozycji 1065 (na stan dzisiejszy). W Polsce się nie szuka.

 

Właśnie przy okazji zastanawiałem się od czego zależy przypisanie do danego kraju na project-gc. Teraz już wiem. Dzięki.

Link to comment

GC-Project sam z siebie nie zmieni współrzędnych domowych. A jeśli to zrobi to z tego co mi wiadomo złamie regulamin API, bo nie ma prawa pobierać danych (z twojego profilu) bez Twojej zgodny (świadomego kliknięcia aktualizacji). Jedynym przypadkiem kiedy może to zrobić "w tle" (bo musi) jest proces autoryzacji*.

 

*) Oczywiście jeżeli dany użytkownik nigdy się nie autoryzował na gc-project, to nie ma możliwości pobrania jego współrzędnych domowych.

Edited by Spider
Link to comment

Aktualizacja współrzędnych domowych w project-gc następuje automatycznie razem z aktualizacją statystyk. W profilu widzę 'nowe' współrzędne domowe, ale 'home country' pozostał bez zmian.

 

Tak więc nie wystarczy zmienić współrzędnych domowych.

 

Za to przeliczyły się bardzo ładnie znalezienia w odległości od współrzędnych domowych, tak że teraz mam prawie wszystko w przedziale 500-1000 km :D co za monotonia :D

Edited by GeoLog81
Link to comment

Zagęszczenie skrytek - porównanie maja 2014 i lipca 2015 roku:

 

output_P1_Dl24.gif

 

Spider, bardzo fajna symulacja. Dużo mówi.

 

W Moguncji na wystawie MAZE była tablica świetlna utworzona z tym samym pomysłem, która przedstawiała mapę świata z zaznaczonymi punktami tam, gdzie umieszczono kesze. Historia rysowana była oczywiście z ostatnich 15 lat (z większą liczbą punktów kontrolnych). Na początku ery geocachingu nic nie było w Europie, ale szybko zaczęły się pojawiać punkty w Irlandii, Czechach, Niemczech. W zasadzie w pewnym momencie cała zachodnia Europa mocno się świeciła. Staliśmy oczarowani i przerażeni jak wyraźnie widać było kontur Polski od strony zachodu i południa. Bo u nas była długo niemal pustynia. Podobnie jak na wschód od nas. Jakieś 2-3 lata temu zaczął się u nas boom. Symulacja wyraźnie pokazywała jak wielki postęp uczyniliśmy. Po zobaczeniu tego poczuliśmy się z Murazorem dumni. Bo chwilę wcześniej odbyliśmy ciekawą rozmowę z grupą Niemców, którzy powiedzieli nam, że pierwszy raz widzą keszujących Polaków i że zawsze myśleli, że u nas GC nie istnieje. Staraliśmy się wmówić im, że to dawne czasy. Na tablicy był świetny dowód na to, jak bardzo się mylili :grin:

Link to comment

Południe Polski bardzo ładnie zazielenione :) Tylko opolskie i podkarpackie musiałyby się trochę podciągnąć ;)

 

Same się nie podciągną...

 

Niestety nadal widać charakterystyczną dla GC tendencję do zakładania keszy głównie na własnym podwórku i brak odwagi do eksploracji dalszych regionów... Ale może to się w końcu zmieni, bo najciekawsze miejsca na ukrycie keszy są z reguły daleko poza aglomeracjami, a najgorsze właśnie na ich terenie...

Link to comment

Południe Polski bardzo ładnie zazielenione :) Tylko opolskie i podkarpackie musiałyby się trochę podciągnąć ;)

 

Same się nie podciągną...

 

Niestety nadal widać charakterystyczną dla GC tendencję do zakładania keszy głównie na własnym podwórku i brak odwagi do eksploracji dalszych regionów... Ale może to się w końcu zmieni, bo najciekawsze miejsca na ukrycie keszy są z reguły daleko poza aglomeracjami, a najgorsze właśnie na ich terenie...

 

Chętnie bym zakładał poza swoim podwórkiem, ale:

1. czy rew to puści

2. kto będzie serwisował

Link to comment

Chętnie bym zakładał poza swoim podwórkiem, ale:

2. kto będzie serwisował

 

Znalazłem sporo keszy starych, mających po 8-10 lat. Z oryginalnym logbookiem. Po prostu tyle przetrwały. Żaden serwis nie był nigdy potrzebny, bo logbook jest na tyle duży, żeby pomieścić wszystkie wpisy oraz miejscówka jest tak dobrze dobrana, że kesz miał szansę przetrwać. Generalnie miejsca trudno dostępne. Jak ktoś np. idzie za potrzebą w krzaki albo obalić browara, to nie schodzi 20 metrów w dół skarpy. Dobra miejscówka się sama obroni. Jak kesz ginie, to znaczy, że miejscówka jest słaba.

 

1. czy rew to puści

 

I o to się chyba wszystko rozbija. Ale kiedyś musieli puszczać, bo bez tego geocaching.com nigdy by się nie rozprzestrzenił. Ale to nie byli 'nasi'...

Link to comment
. Dobra miejscówka się sama obroni. Jak kesz ginie, to znaczy, że miejscówka jest słaba.

 

A jak mam seryjne wpisy DNF, to miejscówka jest za dobra? Bo mam takie skrzynki, które muszę regularnie wizytować, zeby z czystym sumieniem napisac 'ależ jest na miejscu'.

 

Przyczyn zniknięcia skrzynki z miejsca ukrycia może być więcej, niż przypadkowe znalezienie przez osoby postronne.

Link to comment

I o to się chyba wszystko rozbija. Ale kiedyś musieli puszczać, bo bez tego geocaching.com nigdy by się nie rozprzestrzenił. Ale to nie byli 'nasi'...

 

Kolego, weź się wypowiedz konkretnie, bo już nie mogę czytać Twoich poopiumowych wypocin. Robimy dla Ciebie za darmo robotę, żebyś mógł się bawić w grę, której reguły zaakceptowałeś, a Ty próbujesz zajmować innych wymyślaniem spiskowych teorii, publikowaniem głupich pomysłów, które nie nadają się do realizacji i obrażaniem. Ja na przykład mam kompletnie gdzieś to co piszesz i w jakim tonie, ale jak patrzę na (podobno) dorosłych facetów, którzy psują mi gatunek dlatego, że są chodzącymi lękami, tchórzostwem i z zabawy zrobili sobie religię, to mi się w kieszeni polski scyzoryk otwiera rodem z Pyrlandii i bardzo nie chcę, żeby ktokolwiek odbierał geocaching na falach Twoich wypowiedzi.

 

W czym np. ja jestem nie 'nasz'? Weź mi wytłumacz, bardzo proszę.

Edited by wantsky
Link to comment

Przyczyn zniknięcia skrzynki z miejsca ukrycia może być więcej, niż przypadkowe znalezienie przez osoby postronne.

 

Przyczyn może być wiele. Dzikie zwierzęta, rozlewy rzeki itp. A jednak trafiają się miejscówki, gdzie żaden z tych czynników nie występuje, i kesze tam ukryte przetrwały wiele lat po tym, jak założyciel przestał się bawić. Często to kwestia szczęścia, ale to nie znaczy, że nie warto próbować. Jak będę następnym razem w jakimś regionie górskim będącym 'białą plamą' to chętnie w jakimś ustronnym zagłębieniu skalnym coś zasadzę. I być może spróbuję to opublikować także na GC, ale spodziewam się, że usłyszę pytanie, jak zamierzam serwisować taki kesz. I jeśli napiszę, że nie zamierzam go serwisować, bo tak dobrałem miejscówkę, żeby przetrwał 10 lat, a jeśli się nie uda, to trudno, i go zarchiwizuję, to przypuszczam, że kesz nie zostanie tu opublikowany. Może jestem w całkowitym błędzie, ale tak właśnie podejrzewam.

Link to comment

Ja miałem miejscówki dobrane, keszyki sobie spokojnie siedziały przez kilka lat, a tu:

1) Wycinkę drzew zrobili przydrożnych

2) Energetycy po 20 latach postanowili wymienić stary słup na inny, nowy typ

3) Ktoś podpalił budynek przy którym był kesz

 

Aby 'zazielenić' puste obszary trzeba trafić do ludzi i im o zabawie opowiedzieć i służyć wsparciem, tak aby się nie zniechęcili po pierwszych 'życzliwych' komentarzach

Edited by ru.beus
Link to comment

Aby 'zazielenić' puste obszary trzeba trafić do ludzi i im o zabawie opowiedzieć i służyć wsparciem, tak aby się nie zniechęcili po pierwszych 'życzliwych' komentarzach

 

Gadanie takie.. najlepsze kesze założą ci, którzy zrobią to z *własnej* inicjatywy i korzystając z *własnego* doświadczenia. Namawianie do zakładania "zielonych" keszerów kończy się badziewiami w terenie, które wręcz powinny zostać uczciwie ocenione w logach. Wyłącznie podziękowania i poklepywanie po ramieniu za sam fakt dołożenia kesza to najkrótsza droga do otrzymania etykiety "badziewnego regionu", ale to już w niektórych częściach Polski się dokonało i trwa.

 

...a lokalni wyjadacze światu obwieszczają sukces w postaci n założonych skrytek w województwie, walą sobie staty a jakby coś to winny jest.. reviewer, bo 1. nie opublikował n keszy 2. opublikował kesza y (a mógł tego nie robić) ;-)

Link to comment

Stryker - ale ktoś najpierw musi poznać o co chodzi w geo, a potem jakich sytuacji unikać przy zakładaniu - a taką wiedzą możesz się podzielić z nowicjuszem.

Wolę 4 porządne kesze pokazujące coś ciekawego niż pincset keszy ukrytych wzdłuż leśnej drogi. Takie mi się szybko nudzą i często je sobie daruję, nawet jak przejeżdżam obok nich.

Link to comment

Aby 'zazielenić' puste obszary trzeba trafić do ludzi i im o zabawie opowiedzieć i służyć wsparciem, tak aby się nie zniechęcili po pierwszych 'życzliwych' komentarzach

 

Tylko jak chcesz opowiedzieć ludziom o zabawie? Że się szuka takich pojemników w lesie, w promieniu 30 km są 4? Nie brzmi to specjalnie zachęcająco... Szybciej można liczyć, że ludzie na studiach w dużym mieście poznają, i założą w swoim rodzinnym mieście... A ja tam wierzę, że trzeba najpierw zasiać, żeby zbierać :)

Link to comment

project-gc załatwia w znacznym stopniu sprawę statów, globalnych odznak itd., ale żeby trochę uatrakcyjnić krajowe statystyki, może ranking znalazców skrytek wg bookmarka (lub kilku) ?

 

Oczywiście jacyś wolontariusze musieliby takie bookmarki na bieżąco uzupełniać i pewnie nigdy nie byłyby w 100% aktualne, ale pozwoliłoby to na generowanie tabelek na podstawie danych innych niż aktualnie dostępne (lokalizacja, typ, rozmiar).

 

Przykłady:

- kesze kościelne (dodawane ręcznie na podstawie nazwy i opisu)

- power traile

- odwrotki Wherigo

- challenge

- skrytki powyżej n FP

 

Poza statystykami znalezień/założeń per user, dane pozwolą na utworzenie statystyk typu "procentowy udział power traili w województwie" czy "najwięcej okeszowanych kościołów".

 

Technicznie to jest z pewnością wykonalne, ale czy ktokolwiek byłby w ogóle zainteresowany takimi tabelkami i uzupełnianiem bookmarków?

Link to comment

project-gc załatwia w znacznym stopniu sprawę statów, globalnych odznak itd., ale żeby trochę uatrakcyjnić krajowe statystyki, może ranking znalazców skrytek wg bookmarka (lub kilku) ?

Najlepiej zacząć od challenge'y, bo odpada problem aktualizacji bookmarka.

 

Na power traile (na kościoły pewnie też) pewnie trzeba by po więcej niż jednym bookmarku (limit 1000 keszy na bookmark).

 

O ile w ogóle tworzenie nowego narzędzia ma uzasadnienie. Mamy przecież projekty na GC.pl i tam są rankingi i dla różnych serii tematycznych i dla różnych power traili. Może więc lepiej, zamiast kombinować z bookmarkiem, stworzyć nowy projekt dla interesującej kategorii?

 

Natomiast z rzeczy, których chyba jeszcze nie ma, chętnie bym zobaczył rankingi samych skrytek, np. stosunek liczby skrytek trailowych do, nazwijny to "klasycznych". Albo porównanie liczby odwrotek do liczby bardziej ambitnych scenariuszów WIGO w poszczególnych województwach. Albo statystykę letterboxów (ile wśród nich "tradycyjniaków", ile "multaków", trudnych "zagadek", a ile ma formę klasyczną w stylu "stań na kordach i podążaj za wskazówkami").

Link to comment

project-gc załatwia w znacznym stopniu sprawę statów, globalnych odznak itd., ale żeby trochę uatrakcyjnić krajowe statystyki, może ranking znalazców skrytek wg bookmarka (lub kilku) ?

 

Oczywiście jacyś wolontariusze musieliby takie bookmarki na bieżąco uzupełniać i pewnie nigdy nie byłyby w 100% aktualne, ale pozwoliłoby to na generowanie tabelek na podstawie danych innych niż aktualnie dostępne (lokalizacja, typ, rozmiar).

 

Tylko proszę nie wolontariusze, bo to słowo pasuje tu jak pięść do nosa. Wolontariuszem jest ktoś, kto za darmo np. zmienia pieluchy staruszkom, albo gotuje obiady dla biednych dzieci, a nie ktoś, kto hobbystycznie moderuje serwis internetowy :) To śmiesznie brzmi, tak jak 'wolontariusze Euro 2012'. Szkoda że bezpłatnych staży jeszcze nie nazywa się wolontariatem :D Nie gwałćmy naszego języka, w każdym razie nie zbiorowo i z użyciem przemocy...

 

A najlepiej chyba sprawdziłby się system oparty na głosowaniu, czy dany kesz jest godny dodania do jakiejś kategorii. Nie trzeba chyba się szczypać, możnaby nawet prawa głosowania dać wszystkim, którzy np. znaleźli co najmnniej 100 keszy w Polsce. Jakby ktoś bruździł, to można wyblokować. Na tym jedzie np. taki StackOverflow :)

 

Kto spełnił najwięcej polskich challenge'y? A kto najwięcej keszy na szczycie góry? Kto najwięcej kapliczek i krzyży przydrożnych? A kto najwięcej odwrotek? To faktycznie statystyki bardzo ciekawe.

Link to comment

O ile w ogóle tworzenie nowego narzędzia ma uzasadnienie. Mamy przecież projekty na GC.pl i tam są rankingi i dla różnych serii tematycznych i dla różnych power traili. Może więc lepiej, zamiast kombinować z bookmarkiem, stworzyć nowy projekt dla interesującej kategorii?

Nie wiem jak wygląda zarządzanie projektami od strony gc.pl, ale w przypadku bookmarków na gc wiadomo kto co dodał i nie ma możliwości żeby inna osoba taką zakładkę modyfikowała.

 

Do projektów wrzucane jest wszystko właściwie - sens to miało jeśli były tam jakieś tematyczne serie z gpxem miejsc do uzupełnienia, ale PT i ew. listy keszy wg jakiegoś klucza to bardziej staty niż coś, co ma zostać rozbudowywane przez chętne osoby.

Link to comment

O ile w ogóle tworzenie nowego narzędzia ma uzasadnienie. Mamy przecież projekty na GC.pl i tam są rankingi i dla różnych serii tematycznych i dla różnych power traili. Może więc lepiej, zamiast kombinować z bookmarkiem, stworzyć nowy projekt dla interesującej kategorii?

Nie wiem jak wygląda zarządzanie projektami od strony gc.pl, ale w przypadku bookmarków na gc wiadomo kto co dodał i nie ma możliwości żeby inna osoba taką zakładkę modyfikowała.

Też nie wiem jak wygląda zarządzanie projektami na gc.pl. Zaletą jest to, że statystyki są tam już zaimplementowane, a całość zrobiona czytelnie i przyjemnie.

Ale - jeżeli masz pomysł i czas na zaimplementowanie statystyk dla bookmarków to z pewnością będzie to rozwiązanie bardziej uniwersalne (jak się domyślam, byłaby możliwość podpięcia go do dowolnego publicznego bookmarka na świecie).

 

Do projektów wrzucane jest wszystko właściwie - sens to miało jeśli były tam jakieś tematyczne serie z gpxem miejsc do uzupełnienia, ale PT i ew. listy keszy wg jakiegoś klucza to bardziej staty niż coś, co ma zostać rozbudowywane przez chętne osoby.

Ja raczej mam wrażenie, że wrzucane jest za mało. Mamy w PL dużo ciekawych projektów tematycznych, nie wszystkie są reprezentowane na gc.pl, a te które są, słabo są uzupełniane. Nad sensem listowania power traili można dyskutować. To że są, mi nie przeszkadza. Ale znów, niestety, jest ich tam tylko mniejsza połowa...

Link to comment

Ciekawa rzecz. A czy da się dodać do tego informacje o archiwizacji skrytek? Jakby nie patrzeć, na przestrzeni tych lat ponad 10 tys skrytek (prawie jedna czwarta) poszło do piachu.

 

Zainspirowany, zrobiłem to samo dla Krakowa. Bazuje na tych samych danych, więc również nie uwzględnia archiwizacji:

https://dadoskawina.carto.com/builder/0ebf9a0e-ac4a-11e6-87c2-0ee66e2c9693/embed

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...