Jump to content

Polski "dopuszczacz"


woytas

Recommended Posts

Dziś aż z krzesła spadłem ze zdziwienia... skrzynka została opublikowana w ciągu 10 minut. :ph34r:

 

Tomi z krzesła nie spadaj... tak powinno być, no dobra 24h :D

Jeżeli jest dłużej to jak by tego nie tłumaczyć, że dopuszczacz

może nie mieć dostępu do kompa, może nie mieć czasu, bla bla

bla... to wszystko wskazuje na to, że system działa źle.

 

Gdzie tkwi problem, że ponad 40mln kraj nie może się doprosić

własnego dopuszczacza... ba! najlepiej dwóch, żeby nie było

problemów gdy jeden nie będzie mieć dostępu do kompa lub czasu?

 

Swego czasu prowadziłem dwie największe galerie fotograficzne

w Polsce o łącznej liczbie 80tyś userów. W obu galeriach działał

dość intensywny system moderacji. Moderatorami tak jak tu byli

wolontariusze... zaczynaliśmy od 2 modów na każdy serwis,

później kiedy użyszkodników zaczęło przybywać, dobrałem

i przeszkoliłem kolejnych. Jeszcze później udało się nawet zrobić

oddzielnego moderaora do konkretnej dziedziny fotografii (makro,

sport, reportaż, itp.) Można, naprawdę można... trzeba tylko chcieć.

Czy my aby nie jesteśmy traktowani jako nacja drugiej kategorii?

 

Bez takich ułatwień gc.com nigdy nie rozwinie się w Polsce. Jak

nowy użytkownik założy nową skrzynkę i będzie musiał czekać

5 dni na publikację, to więcej się tu nie pojawi. A szkoda.

Link to comment

Oficjalna informacja podaje, że czas reakcji reviewera powinien się zamknąć w 72 godzinach, ale może się zdarzyć, że potrwa to dłużej. Polska dopiero niedawno przekroczyła liczbę 1000 skrytek, co przy wielkości tego kraju stawia ją w końcówce krajów europejskich. Liczba geocacherów w Polsce posiadających jakieś tam doświadczenie na GC też jest niewielka, do tego jeszcze biegle posługujących się językiem angielskim i spełniających inne wymogi. Niestety, polski reviewer wykonując swoją pracę społecznie będzie się spotykał z postawą roszczeniową i mniej lub bardziej obraźliwymi odzywkami, to pewne. Problem braku reviewera w Polsce leży u nas w kraju, a nie u Groundspeaka.

 

Jeśli faktycznie zależy Ci na tym, to napisz coś w tej kwestii w dziale głównym, albo wyśli j zapytanie do Groundspeaka przez mail kontaktowy contact@geocaching.com.

Link to comment

Problem braku reviewera w Polsce leży u nas w kraju, a nie u Groundspeaka

To chyba nie tak.

Ja jestem za tym aby pełniących tą funkcję było jak najwięcej.

Oficjalnie postuluję abyś Ty i Spider (jeśli macie, takie możliwości - a zaangażowanie i obecność w sieci, dostrzegam), się tym zajęli. Jeśli jakieś poparcie w innym dziale jest potrzebne - "Yes", napiszę :ph34r:

Link to comment

"Niedawno przekroczyliśmy 1000 skrytek" bo niestety geocaching.com w Polsce

jest mało user-friendly. Uwierz mi, że czekanie 72h i dłużej odstrasza potencjalnych

nowych użytkowników gc.com Jeżeli chcemy "przekroczyć masę krytyczną", tak aby

serwis ruszył w Polsce z kopyta, to Groundspeak musi temu pomóc.

 

Toczygroszku... z chęcią zagłosuję za Twoją kandydaturą na dopuszczacza. Polska

to na tyle dziwny kraj, mający tak specyficzny klimat geocachingu, że polski dopuszczacz

jest wręcz niezbędny.

 

wallson

Link to comment
Większa ilość publikowanych skrytek z pewnością wzmaga potrzebę powołania reviewera. Procedurę rejestracji już znasz, więc nie powinieneś mieć z tym problemów.

 

Problemów nie będzie :ph34r: Ja tam sobie z bólami jakoś poradzę... póki pogoda kiepawa

i wieczory długie... to zarejestruję na gc.com swoje najlepsze skrzynki z oc.pl (spełniające

oczywiście wymogi regulaminu). Kiedy zima trochę odpuści, pomyślę nad czymś nowym

a pomysłów trochę mam :ph34r: Dodatkowo mój ziomek Meteor pewnie też coś dorzuci,

dzięki czemu obszary "podwarszawskie" znacząco się zagęszczą :D

 

Nie jest bardziej "user friendly" dla Niemców a w ich kraju przekroczono 100 000.

No to nie napawa optymizmem. Smutne, bo system działa naprawdę źle... wytłumaczeniem nie jest wielkość

serwisu, bo w związku ze swoją branżą znam ogólnoświatowe serwisy fotograficzne, gdzie użytkowników też

liczy się w milionach i customer service w oparciu o wolontariat działa sprawnie.

 

Kurcze... Groundspeak'owi nie zależy na nowych uzytkownikach w Polsce?

Link to comment

w związku ze swoją branżą znam ogólnoświatowe serwisy fotograficzne, gdzie użytkowników też

liczy się w milionach i customer service w oparciu o wolontariat działa sprawnie.

To ja tak offtopem zapytam :) (można na priva przenieść w razie czego) - jaki serwis fotograficzny polecasz? Korzystałem trochę z fotosika, ale jakoś mi się nie podobała obsługa i przestałem korzystać. PicasaWeb też jakoś mi nie pasuje (na dodatek zapchałem już konto). Szukam czegoś dobrego i najlepiej darmowego.

Link to comment

Dziś aż z krzesła spadłem ze zdziwienia... skrzynka została opublikowana w ciągu 10 minut. :surprise:

 

Ja dzisiaj również spadłem z krzesła... czas publikacji od zgłoszenia = 11 minut. Oby tak dalej :ph34r:

 

Macie szczęście - chyba że zamiast minut mieliście napisać godziny :-)

Link to comment

Ja dzisiaj również spadłem z krzesła... czas publikacji od zgłoszenia = 11 minut. Oby tak dalej :)

 

Niestety nie stało się to regułą. Kolejna skrytka (nazwijmy są nr 2) czeka na publikację już tydzień, ja odpisuję reviewerowi w 10 minut, a on mi w 3 dni, straciłem cierpliwość i opublikowałem dzisiaj jej odpowiednik na OC - chociaż chciałem czekać na GC żeby robić równoczesne publikacje.

 

Tymczasem skrytka nr 3, puszczona do weryfikacji po nr 2, została opublikowana w 2 godziny.

 

Przy okazji pytanie - gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat granicy między multicache a quizem bo kolejny raz mam dyskusję z reviewerem na ten temat i wydawało mi się że się dogadaliśmy przy poprzedniej skrytce "jeśli jest szyfr albo zagadka, to jest to quiz a nie multi - nawet jeśli rozwiązanie szyfru jest w podpowiedzi kodowanej". Teraz zrobiłem jawny szyfr - czyli podałem metodę przepisania jednej informacji w drugą i okazało się że to też jest quiz. A ja nie lubię robić quizów "na wszelki wypadek" bo quizy generalnie odstraszają zagranicznych turystów na których mi zależy.

 

Czy jest gdzieś na stronach GC szersza wykładnia tematu klasyfikacji skrytek? Znalazłem tylko ogólniki po kilka zdań o multi i quizach.

Link to comment

Przy okazji pytanie - gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat granicy między multicache a quizem bo kolejny raz mam dyskusję z reviewerem na ten temat i wydawało mi się że się dogadaliśmy przy poprzedniej skrytce "jeśli jest szyfr albo zagadka, to jest to quiz a nie multi - nawet jeśli rozwiązanie szyfru jest w podpowiedzi kodowanej". Teraz zrobiłem jawny szyfr - czyli podałem metodę przepisania jednej informacji w drugą i okazało się że to też jest quiz. A ja nie lubię robić quizów "na wszelki wypadek" bo quizy generalnie odstraszają zagranicznych turystów na których mi zależy.

 

Czy jest gdzieś na stronach GC szersza wykładnia tematu klasyfikacji skrytek? Znalazłem tylko ogólniki po kilka zdań o multi i quizach.

 

Nie ma żadnych szczegółowych opisów, bo i nic szczegółowego tu nie ma. W skrytkach multi współrzędne z opisu MUSZĄ wskazywać na pierwszy etap a informacja z niego odczytana powinna być bez żadnych kodów czy specjalnego sprzętu. Jeśeli więc np pod pierwszym etapem będzie ukryty kod kreskowy, w którym będą zakodowane współrzedne końcowe to będzie puzzle. Wiem, że puzzle jest bardzoej omijane przez turystę, ale nie mozna z tego powodu podawać błędnego typu.

Link to comment

to jest multak (np w Wadowice - fontanna)

 

co do rozróżnienia multi od puzzle

 

multaka można znaleźć używając jedynie gpsa i opisu (zadaniem może być podstawianie znalezionych informacji do określonych prostych wzorów by otrzymać współrzędne kolejnego etapu)

 

Natomiast jeśli do któregokolwiek etapu jest konieczne jakieś trudniejsze zadanie (szyfr, zagadka itp) albo jakieś zadanie musi być wykonane wcześniej i przy użyciu innych środków niż nawigacja jest to typ Puzzle.

Edited by nemrodek
Link to comment

W skrytkach multi współrzędne z opisu MUSZĄ wskazywać na pierwszy etap a informacja z niego odczytana powinna być bez żadnych kodów czy specjalnego sprzętu. Jeśeli więc np pod pierwszym etapem będzie ukryty kod kreskowy, w którym będą zakodowane współrzedne końcowe to będzie puzzle. Wiem, że puzzle jest bardzoej omijane przez turystę, ale nie mozna z tego powodu podawać błędnego typu.

 

Chyba zostałem źle zrozumiany. Jeśli skrytka spełnia warunki quizu to zawsze oznaczam ją jako quiz. Chodziło mi o sytuację gdy w myśl pisanych reguł typ jest niepewny (niedookreślony), i coś może być multakiem albo quizem jednocześnie w zależności od osobistych interpretacji, to wolę oznaczyć ją jako multi.

 

Moja ostatnia dyskusja z reviewerem dotyczy tej skrytki: Daniel Gralath (podaję link do jej wersji opublikowanej na OC). Reviewer nie chciał mi wytłumaczyć dlaczego to jest quiz, mimo nie stosuję tutaj szyfru tylko jawnie podaję metodę odczytania jednej informacji z drugiej. Nie trzeba też żadnych przygotowań "w domu". Po dłuższym zastanowieniu stwierdziłem że chyba chodzi o zadanie poszukania wirtualnego etapu nr 2 (obiekt) w bliskich okolicach wirtualnego etapu nr 1 (pomnik). Jakiś inny pomysł?

Link to comment

Ja bym też jako quiz rejestrowała. A swoją drogą na OC jest zarejestrowana właśnie jako quiz.

 

Jest na OC jako quiz, ponieważ zmieniłem robocze nieopublikowane wersje na quiz równocześnie na obu serwisach, od razu jak tylko reviewer na GC zakwestionował multi.

 

Dziękuję za wasze rady odnośnie granicy multi/quiz. Po części pokrywały się z moimi domysłami. Fajnie że reviewer tego pilnuje, szkoda że nie uzasadnia decyzji. Dobre i to, bo mam wrażenie że na OC jest niezły bałagan w klasyfikacji, i to nie tylko w kwestii granicy multi/quiz.

Link to comment

Jak juz zgłosimy naszego i zacznie działać to problem powinie zniknac... Tylko jakos ciezko z kandydatami u nas ...

 

No właśnie. Sprawa polskiego reviewera przycichła, a nasze spekulacje doprowadziły mnie do wniosku (być może błędnego) że nie ma wśród aktywnych osób na tym forum żadnego kandydata. Jak ktoś ma duże doświadczenie, to nie ma na taką działalność czasu albo nie spełnia wymogów "niekontrowersyjności". A jak ktoś nie ma wrogów i miałby czas, to ma za mało znalezień skrzynek no bo w Polsce za dużo ich nie ma.

 

Stąd doszedłem do wniosku że jeśli jakaś kandytatura jest procesowana, to może być to ktoś kogo nie znamy, np. z Polski ale przebywający i keszujący zagranicą.

 

Chyba że jakiegoś kandydata przegapiłem?

Link to comment

Hi all. Unfortunately I can't speak the Poland language. I have a question. I heard there is a special Polnish Geocaching Logo. Is that true? Can you send me this logo?

 

Hallo zusammen. Leider spreche ich kein Polnisch. Ich hätte eine Frage. Ich habe gehört, es gibt ein Polnisches Geocaching Zeichen/Logo. Kann mir jemand dieses Logo zustellen?

 

Vielen Dank. Thanks a lot!

 

WWERNER

Edited by wwerner
Link to comment

Przepraszam, że przerywam spekulacje, ale jest pewien "czarny koń" :ph34r: Trzymam za niego kciuki i więcej nic nie powiem. Tak czy siak ten proces potrwa jeszcze jakiś czas, więc proszę uzbroić się w cierpliwość a wtym czasie szukać i zakładać :rolleyes:

Trzymamy trzymamy :)i penw domysły też mamy :)

Link to comment

Hi all. Unfortunately I can't speak the Poland language. I have a question. I heard there is a special Polnish Geocaching Logo. Is that true? Can you send me this logo?

 

Geocaching Polska Logo:

http://www.geocaching.org.pl/download/get_file.php?id=1

 

Przepraszam, że przerywam spekulacje, ale jest pewien "czarny koń" :ph34r: Trzymam za niego kciuki i więcej nic nie powiem. Tak czy siak ten proces potrwa jeszcze jakiś czas, więc proszę uzbroić się w cierpliwość a wtym czasie szukać i zakładać :rolleyes:

potwierdzam i mam nadzieję że wszystko zakończy się pomyślnie i za jakiś czas będziemy mieli polskiego reviewera :)

Link to comment

Zauważyłam,że najwięcej skrzynek puszczanych jest w piątek. Wiedząc o tym spokojne przygotowuję je w ciągu tygodnia(po weekendowym wyjeździe na przykład) i stopniowo puszczam do rewievera. Niezależnie od kolejności, zazwyczaj puszcza je wszystkie jednego dnia :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...