Jump to content

Multi offsetowe - technologia


toczygroszek

Recommended Posts

Kiedyś nie lubiłem multi, bo to zawsze więcej roboty, trzeba cos wklepywac do maszynki, mzna sie pomylić itd. Jednak z czasem zacząłem doceniać tego typu skrytki, aż w końcy stały się one moimi ulubionymi, a dziś znalazłem swojego setnego multaczka. Z tego też tytułu chciałem trochę "zareklamować" ten typ i pokazac na czym polega różnica pomiędzy puzzle. Czasem widze właśnie multi offsetowe oznaczone jako puzzle. Może zatem wkleję teksty na temat tych skrytek, które pomogą wyjaśnić różnicę pomiędzy tymi dwoma typami:

 

Multi:

 

Multi-cache wiąże ze sobą co najmniej dwa różne miejsca, przy czym przynajmniej w lokalizacji końcowej znajduje się fizycznie istniejący pojemnik. Istnieje wiele odmian tego typu skrytki, choć w przypadku większości z nich w pierwszym etapie poszukiwacz znajduje wskazówkę prowadzącą do drugiego, w drugim - do trzeciego, i tak dalej. Skrytka offsetowa (w tym przypadku poszukiwacz idzie do miejsca, w którym znajduje wskazówki jak dotrzeć do właściwej skrytki) jest uznawana za multi-cache.

 

Jest wiele rodzajów skrytek multi. Najpowszechniejszy jest taki, gdzie pierwszy pojemnik lub punkt zawiera współrzędne do kolejnego miejsca. Innym popularnym wariantem jest seria punktów, z których każdy dostarcza jakąś część współrzędnych do końcowej skrytki.

 

Skrytki offsetowe są odmianą skrytek multi. Oznacza sie je jako multi wybierając typ skrytki. Nie można ich zdobyć po prostu udając się pod wskazane współrzędne i znajdując skrytkę. Dla skrytek offsetowych współrzędne początkowe mogą wskazywać na obiekt zabytkowy, tablicę pamiątkową, czy reper, które byś chciał aby poszukujący skrytki odwiedził. W tym miejscu poszukiwacz ma za zadanie odczytać znajdujące się tam już wcześniej liczby lub informacje (geocacherzy nigdy nie niszczą publicznej lub prywatnej własności). Geocacher musi użyć zebrane w ten sposób informacje zgodnie z instrukcją w opisie skrytki aby kontynuować poszukiwania.

 

A więc skrytka oznaczona jako "multi" wcale nie musi zawierać żadnych innych pojemników poza końcowym. Mogą to być zwykłe informacje jak np data z tablicy, liczba okien w budunku, ilość liter w w widniejącym na cokole imieniu bohatera na pomniku itd. - generalnie wszystko co mozna zamienić na liczby. Za pomocą prostych instrukcji i działań matematycznych z opisu (zwykle 4 podstawowe działania matematyczne) uzyskujemy współrzędne - skrytki finałowej lub kolejnego etapu, lub jakąś część współrzędnych skrytki finałowej. Taka skrytka może też składać się tylko z etapu pierwszego-początkowego i drugiego-końcowego. Generalnie do tej skrytki wystaczy mieć GPS, opis i podstawową znajomość matematyki. Chyba wieszośc GPSów ma kalkulatorek jakby co :smile:

 

Co zaś do skrytki puzzle (zagadkowej czy jak ja tam kto woli nazywać), to mamy coś takiego:

 

Puzzle

 

Skrytka w której można znaleźć się elementy wszystkich pozostałych kategorii. Odnalezienie miejsca jej ukrycia może wymagać rozwiązania skomplikowanej łamigłówki. Wraz z rozwojem kreatywności geocachingu, typ ten staje się polem dla tworzenia unikalnych wyzwań.

 

Obejmujący różnego rodzaju skrytki ten typ najczęściej zawiera skomplikowane zagadki, które musisz rozwiązać aby uzyskać współrzędne.

 

A zatem ten typ rózni się od multi stopniem skomplikowania, koniecznością wykonania dodatkowych zadań, znaleziania odpowiedzi na pytania gdzies poza trasą skrytki (np w internecie) lub rozwiązania jakiegoś zadania logicznego. Jeżeli byłyby to wzory matematyczne, to bardzo skomplikowane - np parabola na wykresie i zadaniem jest obliczyć punky przecięcia z osią x.

 

Mam nadzieję, że to choć częściowo ułatwi zrozumienie róznicy pomiędzy multi offsetowym a puzzle :lol:

Link to comment

Bardzo dobry opis, bardzo się przyda (przynajmniej mnie). Gdybym wcześniej... wiesz którą skrytkę mam na myśli :smile: Właśnie dojrzewam do założenia kilku nowych skrytek, wszystkie multi. Mają coś w sobie i jak wcześniej trochę się bałem takie coś zakładać, trochę się nie chciało, to po ostatnim odkrytym multi mi się spodobało.

Link to comment

Następnie reviewer może odpowiedzieć mailem z pytaniem o szczegóły, które trzeba bardzo dokładnie opisać, żeby móc dobrze wykazać sens zmiany. Oczywiście w języku angielskim albo jego natywnym :( Tak się stało kiedy chciałem zmienić typ opublikowanej skrytki. Chyba najlepiej od razu opisać wszystko zgłaszając reviewerowi chęć zmiany typu skrytki.

Link to comment

ja miałem taki przypadek w wadowicach, kiedy chcialem umiescic mikro na rynku, ale byla tam juz inna skrytka oznaczona jako tradycyjna, a która fizycznie znajduje się kilkaset metrów dalej.

Więc jak zakładałem swoją napisałem to do reviewera i on zmienil tamtą na multaka a moją opublikował.

Link to comment

Ale w sumie, w moim przypadku, to reviewer przepuścił nieprawidłowo zakwalifikowaną skrzynkę, więc właściwie teraz nie powinno być dyskusji :(

Z jednym z reviewerów (TTR) wymieniłem kilka maili i mam wrażenie, że bardzo dobrze się z nim współpracuje. Myślę że nie będzie żadnego problemu. Jednej z moich skrytek nie zmienił typu, ale pewnie dlatego, że nie nalegałem - zepchnąłem na reviewera ciężar decyzji :D

 

Skoro mówimy o multi, kiedyś zauważyłem kilka miejsc, w których fajnie byłoby założyć skrytkę. Ale zdyskwalifikowałem je z powodu braku możliwości założenia tradycyjnej. Teraz patrzę na nie z zupełnie innej perspektywy - przecież można zrobić fajne multi!

Edited by TomPL
Link to comment

Ale w sumie, w moim przypadku, to reviewer przepuścił nieprawidłowo zakwalifikowaną skrzynkę, więc właściwie teraz nie powinno być dyskusji :(

 

Wiem nawet, którą masz na myśli - Polish Aviation Museum :D

 

Z przykrością stwierdzam, że z nieznanych mi przyczyn nasi koledzy-reviewerzy zwłaszcza z Czech trochę sie jakby nie przykładają i niejednokrotnie akceptują np ewidentnie zakopaną co wynika z opisu i zdjęć i bywało tak, że zostały zarchiwizowane już po opublikowaniu, choć nic się nie zmieniło.

 

To nie jest jakiś straszliwy błąd, nie stanowi to żadnej przeszkody w znalezieniu skrytki - jednak często ludzie jadąc na dalszą wycieczkę z założenia omijają puzzle jako te wymagające jakiegoś specjalnego przygotowania, w odróżnieniu od tradycyjnych i multaków, do ktorych mogą podejść bez wcześniejszego przygotowania (pomijam takie sytuacje jak konieczność wspinaczki czy pływania łodzią). Jest to więc de facto w interesie samego właściciela skrytki :D

Link to comment

Miałem w muzeum zajęcia, w części z silnikami. Ale to było kawał czasu temu, pewnie sporo się zmieniło. Może jeszcze w tym roku uda się wybrać. Nawet jeśli ktoś się kompletnie nie zna na lotnictwie - sądzę że i tak warto zobaczyć to miejsce.

Link to comment

Muzeum się rozbudowuje i to dopiero będzie coś. To może dziwne, ale właśnie silniki zrobiły na mnie największe wrażenie.

Jest tam kilka wynalazków, które naprawdę warto obejrzeć, jeśli ktoś lubi silniki. Jednym z nich jest silnik, w którym wał główny jest związany sztywną z konstrukcją samolotu - to korpus się obraca i do niego przymocowane jest śmigło. W samolotach na ogół nie stosuje się diesli - w muzeum stoi przeciwsobny diesel z latającej łodzi. Jest też pierwszy gwiaździsty silnik BMW, w którym zastosowano instalację wtryskową i sterowanie elektroniczne, oparte o lampy elektronowe. Długo by można jeszcze pisać o tym co tam jest :D Bardzo polecam to miejsce (zwłaszcza, że teraz jest pewnie jeszcze lepiej wyposażone). Skrytki jeszcze nie zaliczyłem, w takim miejscu to na pewno jest wyjątkowa sprawa (właśnie planuję kiedy jechać :( ).

Link to comment

Tak, właśnie. I w dodatku uważam, że to Muzeum Lotnictwa jest naprawdę warte odwiedzenia.

 

Oj tak skrzynka przednia polecamy wszystkim :(

A tak na marginesie pytanie: Jeżeli dokonałem wpisu do logbooka naserwisie OC to czy będzie fair logować znalezienie na GC ? Tom wyraził już zgodę ale nie wiem jak inni ?

Link to comment

Na szczycie wątku mamy podstawę teoretyczną do technologii skrytek multi offsetowych. A jak to robicie w praktyce? Klasycznym przypadkiem może być tablica z napisami, jakieś cyfry, ustalamy wzór do wyliczenia faktycznych współrzędnych skrytki... A coś bardziej wyszukanego? Ile maksymalnie punktów pośrednich można wykorzystać, żeby skrytka nie straciła sensu? Jak bardzo mogą być od siebie oddalone punkty pośrednie? Jaka może być maksymalna odległość między skrajnymi punktami? Jak najszybciej i najbardziej profesjonalnie zrobić multi w terenie, od czego zacząć, jak zweryfikować?

Link to comment

Jeśli o mnie chodzi najbardziej podobają mi się multaki, których pubkty są ze sobą jakoś tematycznie powiązane i to własnie tematyka podpowie ile ma byc tych punktów. Co do odległości punktu startu i skrytki finalnej to w zasadach jest coś o tym wspomniane (chodzi zdaje się o to, żeby TB miały dobrze policzoną drogę), ale najważniejsze, żeby podać w opisie jaką odległość trzeba pokonać przy szukaniu - to bardzo pomaga.

Link to comment

Założyłem jednego multaka, gdzie jest 14 etapów pośrednich plus skrytka na końcu. Poprostu tyle dokładnie wymagała. Nie ma w tym temacie żadnych ograniczeń formalnych.

 

Co do odległości punktu startu i skrytki finalnej to w zasadach jest coś o tym wspomniane (chodzi zdaje się o to, żeby TB miały dobrze policzoną drogę), ale najważniejsze, żeby podać w opisie jaką odległość trzeba pokonać przy szukaniu - to bardzo pomaga.

 

E, nigdzie się w zasadach ani limiach odległości z czymś takim nie spotkałem. W obrębie tej samej skrytki nie obowiązują żadne limity odległości, nawet jeżeli są to etapy nie-wirtualne.

 

A tak na marginesie - sądzisz że odlełość trasy TravelBuga obliczana jest dla każdego waypointa pośredniego a nie tylko dla głównych współrzędnych w opisie skrytki?

Link to comment

E, nigdzie się w zasadach ani limiach odległości z czymś takim nie spotkałem. W obrębie tej samej skrytki nie obowiązują żadne limity odległości, nawet jeżeli są to etapy nie-wirtualne.

W takim razie jedynym ograniczeniem jest zdrowy rozsądek. Żeby szukającego nie trafiło, że musi zrobić kilkanaście kilometrów, do tego we wrednym terenie. To niezły system, bo dzięki temu multi można założyć praktycznie wszędzie, radząc sobie z trudnymi miejscami, w których nie sposób schować nawet mikro.

Link to comment

E, nigdzie się w zasadach ani limiach odległości z czymś takim nie spotkałem. W obrębie tej samej skrytki nie obowiązują żadne limity odległości, nawet jeżeli są to etapy nie-wirtualne.

 

A tak na marginesie - sądzisz że odlełość trasy TravelBuga obliczana jest dla każdego waypointa pośredniego a nie tylko dla głównych współrzędnych w opisie skrytki?

 

Limit jest podany przy cache'ach puzzle ale logika by wskazywała także zastosowanie go do multi

 

Unless a good reason otherwise can be provided, the posted coordinates should be no more than 1-2 miles (2-3 km) away from the true cache location. This allows the cache to show up on the proper vicinity searches and to keep the mileage of trackables that find their way into the cache reasonably correct.

 

No i to raczej wskazuje jednoznacznie, że droga TB jest liczona wyłącznie między współrzednymi startowymi poszczególnych cache'y.

Link to comment

Limit jest podany przy cache'ach puzzle ale logika by wskazywała także zastosowanie go do multi

 

Ale to dotyczy puzzli z "fałszywymi" współrzędnymi i chodzi o to, żeby ktoś dla puzzla w Krakowie nie podawał współrzednych w Gdańsku.

 

oczywiście - ale czy uzasadnienie (szczególnie jego druga część) nie wskazuje, że tak samo powinno być z multi (żeby pierwszy etap nie był w Krakowie, gdy skrzynka fizycznie znajduje się w Gdańsku?)

Link to comment

oczywiście - ale czy uzasadnienie (szczególnie jego druga część) nie wskazuje, że tak samo powinno być z multi (żeby pierwszy etap nie był w Krakowie, gdy skrzynka fizycznie znajduje się w Gdańsku?)

 

Nie. Z prostej przyczyny - dla skrytki multi MUSISZ odwiedzić współrzędne początkowe tak czy siak. Dla puzzla z fałszywymi współrzędnymi nie musisz. Jeżeli dla puzzla w Gdańsku podasz współrzędne w Krakowie, to ktoś będąc w Gdańsku nawet się nie domyśli, że w Gdańsku jest jakaś tego typu skrytka, a mógłby ją wszak zdobyć rozwiązując zadanie logiczne. Z kolei wybierając się do Krakowa, postanowi rozwiązać to puzzle. Po tygodniu mu się uda, po czym okaże się, że skrytka jest w Gdańsku, do którego się nie wybiera. I w tym wypadku poza złośliwością nie ma żadnego uzasadnienia dla umieszczania fałszywych współrzędnych 500 km od pojemnika.

 

Ale popytam o te limity w multi.

Link to comment

Upewniłem się - nie ma maksymalnych limitów pomiędzy etapami skrytki multi. Jedynym ograniczeniem może być brak zademontrowanej mozliwości serwisowania wszystkich jej etapów.

 

Ktoś się też chwalił, że założył Earthcache z 8 przystankami o łacznym dystansie ponad 200 mil. w zeszłym roku miała 44 znalezienia (nie wiem kiedy założona)

Link to comment

dla skrytki multi MUSISZ odwiedzić współrzędne początkowe tak czy siak.

Zdarzają się jednak bardzo wyszukane wyjątki :) Na przykład współrzędne początkowe prowadzą do jakiejś tablicy, w pobliżu nie ma żadnej innej, na tablicy jest data. Żeby znaleźć współrzędne pojemnika, trzeba wstawić datę do wzoru itd., wiadomo. Czasem z pomocą przychodzi GoogleEarth z linkami do zrobionych tam zdjęć (Panoramio), wikipedia opisująca miejsce itp. Ostatnie dwa multi które zaliczyłem, rozwiązałem właśnie tak. Wprawdzie poszedłem do punktów początkowych, ale tylko żeby potwierdzić teorię :)

Link to comment

hehe - w Rzymie jest juz dostepny streetview w google maps - numery domów odczytujesz bez problemu - już skorzystałem raz z tego dobrodziejstwa przy jednym z multaków :-)

To tylko czekać jak będzie u nas. Przed zaliczeniem każdej skrytki będzie można obejrzeć okolice. Może się zdarzyć, że połowa multi w mieście będzie do rozwiązania tą drogą :) Chyba na wszelki wypadek trzeba się już teraz zacząć starać robić takie google-nierozwiązywalno-niewykrywalne :) Coś trudniejszego, żeby potem za łatwo nie było.

Link to comment

Na początku zabawy też "cwaniakowałem" i próbowałem szukać odpowiedzi w necie, ale po krótkim czasie stwierdziłem, że to odbiera znaczną część zabawy. W ten sposób zamiast odwiedzić najciekawsze elementy multaka idzie się po skrytkę, która niczym się nie wyróżnia od innych. W końcu w jakims celu autor prowadzi nas w te miejsca.

 

Muzeum Lotnictwa też próbowałem tak "oszukać" i chyba jedną odpowiedź znalazłem :)

Link to comment

A ja mam w planach taką multi, żeby się jej nie dało obejść wykorzystując sieć. Tylko obawiam się, że to nie będzie łatwe - trudno przewidzieć co za chwilę będzie w sieci dostępne :laughing:

 

Przyszła mi do głowy taka rzecz. Załóżmy, że skrytka oparta jest o trzy lokalizacje. Pierwsza: fałszywe współrzędne, w opisie znajduje się zagadka, typowa dla mystery-quiz. Z zagadki wynikają współrzędne drugiej lokalizacji - tam znajduje się pojemnik z współrzędnymi trzeciej lokalizacji. W trzeciej lokalizacji jest już właściwy pojemnik. Co to jest za skrytka: mystery-quiz czy multi?

Link to comment

Pytanko :( miałem skrzynkę multi, jednak z racji na rozbiórkę pewnych budynków w finałowej lokacji zdecydowałem zabrać ją, pewnie już nie da rady odtworzyć tej skrzynki, więc postanowiłem zrobić tylko mikro z pierwszego etapu.

 

Pytanie brzmi, czy usuwać skrzynkę multi z serwisu i zakładać nową jednak technicznie będzie to ta sama mikro z 1 etapu tylko zamiast wskazówek do finału multaka, będzie miała mini logbook .

 

Czy zmienić typ skrzynki po czym czekać aż reviewier to zrevieweruje, a do logbooka dodac poprzednich znalazców multi ?

 

Pozdro

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...