Jump to content

Warsztat geocachera


TomPL

Recommended Posts

Wszystkie pojemniki przecenione o 50%, nie wiem do kiedy, 2 zł wychodzi za ten najmniejszy (pakowane po 4 szt - ulubione :D 140ml) Ciekawy zestaw za 25zł - 6 szt w różnych rozmiarach.

 

Zakupiłem w zeszłym tygodniu kilka pojemniczków. Nie działem tego zestawu za 25 zł, ale był inny, z 3 pojemnikami za 16 zł. Tylko że jak sobie przeliczyłem, to kupując każdy z nich osobno wychodziło taniej :D

Link to comment

Hej, planuje zalozyc magnetyka przyklejonego pod metalowy obiekt. Chce zeby byl mozliwie jak najbardziej plaski. Nie mam pojecia gdzie znalezc mozliwie jak najciensze, metalowe pudelko. Co byscie doradzili?

Metalowe?

Spróbuj szczelnych , plastikowych opakowań po kartach pamięci- Compact Flash. Szczelne. Do tego mały magnesik i po sprawie.

Link to comment

Czy ktoś z Was przerabiał śruby na pojemniki mikro? Od kilku dni mocno chodzi mi to po głowie. Niestety nie dysponuję odpowiednimi maszynami. Spotkaliście się może w polsce z miejscem gdzie można by było kupić takie śruby? Myślałem o podejściu do fachowca ale odnoszę wrażenie, że na małą skalę będzie to zbyt kosztowne. Patrzyłem też na ebay ale tam chodzą one po około 20$ więc nieco drogo.

Link to comment

Śrubę przerabiałem i w końcu kupiłem w USA - drogo jak smok a nerw ostateczny mnie wziął jak kesz wsiąkł.

Może kiedyś ponownie zainwestuję w śrubowe rozwiązanie gdyż sprawia sporo radości nowicjuszom, którzy nie spodziewają się takiego ukrycia.

Starzy wyjadacze przychodzą, patrzą, zdejmują, wpisują się i idą po następnego keszyka.

Link to comment

Czy ktoś z Was przerabiał śruby na pojemniki mikro? Od kilku dni mocno chodzi mi to po głowie. Niestety nie dysponuję odpowiednimi maszynami. Spotkaliście się może w polsce z miejscem gdzie można by było kupić takie śruby? Myślałem o podejściu do fachowca ale odnoszę wrażenie, że na małą skalę będzie to zbyt kosztowne. Patrzyłem też na ebay ale tam chodzą one po około 20$ więc nieco drogo.

 

Śrubę da się nawiercić byle jaką aku wrkętarka z wiertłem do metalu :) oczywiście bez imadła się nie obejdzie. Polecam gwintowane pręty z Castoramy bo od razu masz metr na doświadczenia (przetniesz to zwykłym brzeszczotem do metalu) i dużo materiału na zapas jak kesz Ci zginie. Największy problem sprawiło mi doczepienie do tego zestawu magnesu ale przy pomocy poxiliny jakoś się udało. Niestety logbook w keszu po mokrej jesieni zamókł i od jakiegoś czasu wybieram się na serwis i się wybrać nie mogę, ale w Niemczech widziałem takie same samoróby i były suche. Wydawanie 20$ na jeden pojemnik, to słabizna bo śrubki są dość oklepane, a tą cenę można założyć o wiele ciekawszego kesza.

Link to comment

Cena zdecydowanie nie zachęca. Znalazłem te śruby też w czeskim sklepie z akcesoriami do geocachingu ale cena z przesyłką i tak oscyluje w granicach 70zł.

 

A tak z innej beczki to jest tu może ktoś z Krakowa (lub Żywca) kto ma na zbyciu starego składaka (taki rower z czasów mojego dzieciństwa np "Wigry")? Nie musi jeździć ale ważne żeby był kompletny. Jeśli by komuś taki "złom" zalegał w piwnicy to proszę o info, odwdzięczę się dużym piwkiem (ew. sokiem jak ktoś niepełnoletni :P ).

Link to comment

Śrubę da się nawiercić byle jaką aku wrkętarka z wiertłem do metalu :)

Pod warunkiem, że śruba też jest byle jaka ;-) No i samo imadło to trochę za mało żeby wywiercić prosto.

 

Jaką potrzebujesz średnicę? Generalnie łatwiej zrobić taki pojemnik gwintując rurkę. Jeśli chcesz żeby wyglądała jak śruba - nagwintuj też wewnątrz i wkręć śrubę z jednej strony a z drugiej nagwintowany pręt.

Narzędzi trochę trzeba mieć, więc nie dziwię się specjalnie, że to kosztuje tyle, ile kosztuje.

Link to comment

bez spoilerowania przyznam sie, ze mam takie dwa keszyki w terenie. Stopien wku... przy probach wykonania we wlasnym zakresie + problemy z niedostepnoscia odpowiednio wyposazonego warsztatu zupelnie mnie zniechecily i zakupilem w Holandii takie gotowce.

Ladne, ciekawe, nawet mialem pozytywne komentarze. Problemem jest jednak ich szczelnosc (nawet jak dolozylem oring, to dzieki specjalistom zakrecajacym potem "na sile" takiego cacha, uszczelka poszla ... na spacer.

 

Czy warto wiec wydawac kase (niewazne ile) na taki cache? jezeli chcesz miec nietypowy keszyk, to tak. Ale jak Ci zginie (mi raz wcielo - ekipa remontowa przerobila miejsce ukrycia i zabrala niepotrzebna srube) to poziom agresji natychmiast rosnie.

 

Powodzenia!

Link to comment
Czy warto wiec wydawac kase (niewazne ile) na taki cache? jezeli chcesz miec nietypowy keszyk, to tak. Ale jak Ci zginie (mi raz wcielo - ekipa remontowa przerobila miejsce ukrycia i zabrala niepotrzebna srube) to poziom agresji natychmiast rosnie.

 

Niemal każdy kesz w końcu zginie i niemal każdego z przedmiotów podróżnych gdzieś wetnie. A jednak inwestuje się w nie...

Link to comment
Czy warto wiec wydawac kase (niewazne ile) na taki cache? jezeli chcesz miec nietypowy keszyk, to tak. Ale jak Ci zginie (mi raz wcielo - ekipa remontowa przerobila miejsce ukrycia i zabrala niepotrzebna srube) to poziom agresji natychmiast rosnie.

 

Niemal każdy kesz w końcu zginie i niemal każdego z przedmiotów podróżnych gdzieś wetnie. A jednak inwestuje się w nie...

... i to jest chyba najlepsze podsumowanie dyskusji w tym temacie :)

Link to comment

Jak sam nie umiesz zrobic to daj sobie spokoj.

Ewentualnie zlec to jakiemus domoroslemu slusarzowi, tokarzowi.

Jak zamowisz kilka sztuk i sam dasz material to moze nawet nie wyjdzie tak drogo za sztuke. Napewno nie bedzie to 70 PLN ani 20$.

Czy to sie bedzie oplacalo?

To juz zupelnie inna para kaloszy.

Link to comment

Wiertarka, imadło oraz statyw do wiertarki i dobre wiertło do metalu. Tylko że moim zdaniem nie ma sensu aż tak się mordować, czy płacić cenę zbliżoną do rocznego konta premium, skoro z powodzeniem można zastosować zaślepkę hydrauliczną za parę zł, która przyczepiona na magnesie wygląda jak śruba. Zrobiłem takie i kilka osób nie mogło znaleźć pojemnika, a komentarze są bardzo pozytywne.

Link to comment

i one są dwuczęściowe, skręcane, a w środku jest trochę więcej miejsca niż w tych nano-magnetykach? ja już w specjalistycznych hydraulicznych tego szukałem, i nici :huh:

 

Są różne rozmiary, więc można dobrać do odpowiednich potrzeb. Rozmiary są w calach - 1/2, 3/4, 1, 1 1/4. Zaślepkę można nakręcić na przejściówkę z mniejszej średnicy, wtedy z drugiej strony mamy otwór, w którym możemy umieścić magnes. Jak dobrze dobierzemy średnice magnesu, to wejdzie w otwó na wcisk, dodatkowo trzeba go zastabilizować za pomocą kleju i gotowe.

 

Zajrzyj do Castoramy.

Edited by toczygroszek
Link to comment

Boskie, tylko moim zdaniem trochę nieprzemyślane. Takie "firmowe" są zrobione z prenta gwintowanego z wywierconą dziurą, na który to koniec nakręca się nakrętkę, w otworze której do połowy włożony jest magnes. Po przyczepieniu tego do metalowego elementu całość wygląda, jaby nakrętka była nakręcona na śrubę włożoną z drugiej strony. W momencie, kiedy zostawiony jest łeb śruby, takie umieszczenie będzie wyglądało, jaby śruba była niedokręcona. Nie rozumiem, czemu te śruby zostały wykonane właśnie tak...

Link to comment

Nie rozumiem, czemu te śruby zostały wykonane właśnie tak...

To tylko autor odpowie, ja jednak widzę zastosowanie :)

To nie musi być magnetyk, dodatkowo można je przyciąć do wielkości otworu, w którym są montowane (to oczywiście wymusi szerokość logbooka).

Bardzo fajne! Już je widzę w parkach, przy ławkach, śmietnikach, poręczach czy znakach... :)

Technicznie chyba wierciłeś śruby, prawda?

Link to comment

Nie rozumiem, czemu te śruby zostały wykonane właśnie tak...

 

Czemu wszystko miało by być tak samo? O to chyba chodzi żeby coś robione samemu było inne od "kupnego". Nakrętkę z magnesem do tych też można dołożyć, będą wyglądały jak nie do końca wkręcone ...

Tak, były wiercone, a wzorem był jeden z keszy znaleziony w terenie (pozdrowienia dla owner-a :anibad: )

Link to comment

Boskie, tylko moim zdaniem trochę nieprzemyślane. Takie "firmowe" są zrobione z prenta gwintowanego z wywierconą dziurą, na który to koniec nakręca się nakrętkę, w otworze której do połowy włożony jest magnes. Po przyczepieniu tego do metalowego elementu całość wygląda, jaby nakrętka była nakręcona na śrubę włożoną z drugiej strony. W momencie, kiedy zostawiony jest łeb śruby, takie umieszczenie będzie wyglądało, jaby śruba była niedokręcona. Nie rozumiem, czemu te śruby zostały wykonane właśnie tak...

 

Magnes zawsze można dołożyć to nie problem. Śruby są długie więc można przyciąć na wymiar.

Co do tego jak je zastosuje to widzę to tak. Obejma z castoramy (taka jak mocuje się znak drogowy do słupa). Taką obejmę montuję przy pomocy tej śruby np do prawdziwego znaku. Montażu dokonuję za pomocą normalnej nakrętki tak aby śruba faktycznie spełniała swoje pierwotne zadanie. Następnie śruba będzie docięta na wymiar tak aby można było nakręcić tylko te nakrętkę widoczną na zdjęciu. Do nakrętki profilaktycznie wkładam mały oring (30gr w sklepie motoryzacyjnym) tak żeby uszczelnić całość i po sprawie.

Oczywiście pomysł inny niż te "oficjalne", ale tak samo dobry.

Prawda jest taka, że sam pomysł zweryfikują Ci którzy będą tych keszy szukali :)

 

PS to nie ja jestem autorem

Link to comment

Da się to zrobić we własnym zakresie. Moja wersja:

2012-06-05%252021.00.23.jpg

 

W nakrętce jest guma służąca za uszczelkę a pod nakrętką (wg zdjęcia) jest podtoczone miejsce i wklejony magnes.

 

No własnie o czymś takim mówiłem. I to jest wersja uniwersalna, łatwa w montażu na miejscu i nie trzeba już nic docinać.

 

Tak czy siak patent robi wrażenie tylko pierwszy raz. Większość logów przy takich skrytkach to "widziałem juz coś takiego", "znany patent". Czasem się człowiek zastanawia, czy nie lepiej było dać zwykłego klipsiaka, przy takich nikt mi nigdy nie napisał "znany patent" :D

Link to comment

Ale spaliliście pomysł ... teraz nic, tylko przy waszych kolejnych skrzynkach łapać za wszystkie śruby w okolicy.

 

Kiedyś obmacałem wsztystkie śruby w okolicy w wiekszości zardzewiałe, a kesz był w {....}.

Znam jednego takiego, co też zadziałał podobnie.

Link to comment

Ale spaliliście pomysł ... teraz nic, tylko przy waszych kolejnych skrzynkach łapać za wszystkie śruby w okolicy.

 

Śruby wylądują w miejscu, w które się raczej nie zapuszczacie. Sądząc po logach w moich skrzynkach to podejmują je głównie Czesi i Słowacy a oni nie czytają naszego forum :)

 

Tak czy siak zapraszam do Żywca za dwa tygodnie, zapewne wtedy ze dwie śrubki się gdzieś pojawią.

Link to comment

Hehehe, muszę Was zmartwić... byłem po informacji od Łukasza w Tesco i w promocji znalazłem tylko słownie: jeden pojemnik o pojemności 5l (co prawda cena atrakcyjna, ale ile można tego kupić...) Natomiast w MAJSTRZE na ul.Elektrycznej na pięterku znalazłem bardzo podobne klipsiaki, tyle że z pomarańczową gumką, niestety nie pamiętam dokładnie cen, ale są odrobinę tańsze od tych z Tesco.

 

A swoją drogą nie ma ktoś hurtowni z tymi klipsiakami? :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...