Jump to content

Ελληνικοί Χαρακτήρες στα Cache και logs


bakamono

Recommended Posts

Κάνοντας μια βόλτα στο ασιάτικο μέρος των φόρα εδώ, ανακάλυψα ένα τρικ που χρησιμοποιούν για να εμφανίζουν κανονικά τις γλώσσες τους στις περιγραφές και τα log των geocaches. Το δοκίμασα ήδη σε ένα δικό μου log (GC17N9Q) και φαίνεται πως λειτουργεί κανονικά, επιτρέποντας την εμφάνιση Ελληνικού κειμένου χωρίς προβλήματα!

 

Μέσω μιας σελίδας μπορεί κάποιος να μετατρέψει μεταξύ άλλων και Ελληνικό κείμενο στις unicode αριθμητικές τιμές που αντιστοιχούν για τον κάθε χαρακτήρα, παρακάμπτοντας έτσι την μη πλήρη unicode υποστήριξη του site για όλες τις γλώσσες.

 

Η σελίδα για την μετατροπή είναι αυτή:

http://www.pinyin.info/tools/converter/chars2uninumbers.html

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να γράψει κάποιος το κείμενο που θέλει στα Ελληνικά, να πατήσει το κουμπί για την μετατροπή και μετά να αντιγράψει το αποτέλεσμα στο log πχ του cache που θέλει να γράψει. Αφού αποθηκεύσει το log, το κείμενο μετά θα εμφανίζεται κανονικά στα Ελληνικά.

 

Σίγουρα δεν είναι η τέλεια λύση, αλλά για όσους δεν θέλουν να γράψουν greeklish ή μόνο αγγλικά σε κάποιο cache, αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος για την ώρα... Ελπίζω να φανεί χρήσιμο :anibad:

Edited by bakamono
Link to comment

Κάνοντας μια βόλτα στο ασιάτικο μέρος των φόρα εδώ, ανακάλυψα ένα τρικ που χρησιμοποιούν για να εμφανίζουν κανονικά τις γλώσσες τους στις περιγραφές και τα log των geocaches. Το δοκίμασα ήδη σε ένα δικό μου log (GC17N9Q) και φαίνεται πως λειτουργεί κανονικά, επιτρέποντας την εμφάνιση Ελληνικού κειμένου χωρίς προβλήματα!

 

Μέσω μιας σελίδας μπορεί κάποιος να μετατρέψει μεταξύ άλλων και Ελληνικό κείμενο στις unicode αριθμητικές τιμές που αντιστοιχούν για τον κάθε χαρακτήρα, παρακάμπτοντας έτσι την μη πλήρη unicode υποστήριξη του site για όλες τις γλώσσες.

 

Η σελίδα για την μετατροπή είναι αυτή:

http://www.pinyin.info/tools/converter/chars2uninumbers.html

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να γράψει κάποιος το κείμενο που θέλει στα Ελληνικά, να πατήσει το κουμπί για την μετατροπή και μετά να αντιγράψει το αποτέλεσμα στο log πχ του cache που θέλει να γράψει. Αφού αποθηκεύσει το log, το κείμενο μετά θα εμφανίζεται κανονικά στα Ελληνικά.

 

Σίγουρα δεν είναι η τέλεια λύση, αλλά για όσους δεν θέλουν να γράψουν greeklish ή μόνο αγγλικά σε κάποιο cache, αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος για την ώρα... Ελπίζω να φανεί χρήσιμο ;)

-----------------------------------------------------------------------

:anibad: Δυστυχως κανει μονο για τα log αλλα οχι για τις περιγραφες στις κρυπτες....

Το δοκιμασα στη περιγραφη μιας κρυπτης μου,το αποτελεσμα ειναι σαν κι αυτο...

 

? ???pt? e??a? e?a p?ast??? ???t? ?a? µesa pe??e?e? e?a µ???ß? ?a? ?µe??????? e???af??.

Αποτυχια...

 

Παντως εστω και για τα log, ειναι θετικο οτι μπορουμε να γραφουμε κανονικα ελληνικα.

Ευχαριστω παντως για την υποδειξη.

 

φιλικα

tetras61

Edited by tetras61
Link to comment

περιεργο..Αν το γραψω στη περιγραφη της κρυπτης βγαινουν αλαμπουρνεζικα.Αν ομως το γραψω στο additionals hints εμφανιζονται κανονικα τα ελληνικα.....παραδειγμα βλεπε

GC1KYME

Link to comment

Τελικα βρηκα τη λυση.

Αν η περιγραφη της κρυπτης ειναι σε HTML μορφη,τοτε το τρυκ του bakamono δεν πιανει,

Αν ομως ειναι σε απλη μορφη τοτε ολα οκ.

Οποτε γραφουμε σε απλη μορφη,και μπορουμε και ΕΛΛΗΝΙΚΑ.. :anibad:

Παραδειγμα: GCVCTW

Edited by tetras61
Link to comment

Μάλιστα. Μια και δεν έχω κάποια δική μου κρύπτη δεν το είχα δοκιμάσει παρά σε log. Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις! :(

Σίγουρα φαίνεται δεν είναι το ίδιο όπως θα ήταν αν υπήρχε από την Groundspeak κανονική υποστήριξη, αλλά για την ώρα έστω και έτσι από το τίποτα κάτι είναι και αυτό...

Link to comment

Τέλειο είναι αυτό το κόλπο Bacamono!!!!

Φτιάξαμε τις δύο νέες κρύπες μας και στα Ελληνικά και σιγά σιγά αρχίσαμε να αλλάζουμε και τις παλιότερες!!!

Βέβαια ετσι αφού δεν μπορούμε να έχουμε κώδικα HTML δεν φαίνεται η ωραιότατη παραπομπή στο Ελληνικό site που είχε φτιάξει ο Yiannisp και βάλαμε απλά ενα λινκ για το ελληνικό site ώστε να το ανακαλύψουν όλοι οι έλληνες geocachers.

 

Eυχαριστούμε που βρήκες τον τρόπο οι περιγραφές να είναι και στα ελληνικά!!! :anicute::anicute::anibad:

Link to comment

Τέλειο είναι αυτό το κόλπο Bacamono!!!!

Φτιάξαμε τις δύο νέες κρύπες μας και στα Ελληνικά και σιγά σιγά αρχίσαμε να αλλάζουμε και τις παλιότερες!!!

Βέβαια ετσι αφού δεν μπορούμε να έχουμε κώδικα HTML δεν φαίνεται η ωραιότατη παραπομπή στο Ελληνικό site που είχε φτιάξει ο Yiannisp και βάλαμε απλά ενα λινκ για το ελληνικό site ώστε να το ανακαλύψουν όλοι οι έλληνες geocachers.

 

 

Γεια σας παιδιά,

Λύστε μου μία απορία για να μην παιδεύομαι να ανακαλύψω τον τροχό. Αφού η περιγραφή της σελίδας ΔΕΝ είναι σε HTML, με ποιά εντολή βάζετε το link ??? Αν μπορείτε γράψτε την εντολή (Κώδικά) εδώ για να δώ πως γίνεται.

Ευχαριστώ

Yiannisp

Link to comment

:unsure: Καλα λεει ο yannissp.Τωρα το προσεξα.και εγω..

πως τα καταφερες Teo???

 

Χε χε ο Τεο δεν καταφερε τίποτα!!! Η Μαρίζα είμαι... (άτιμο nickname που δεν με αναφέρει καθόλου :( )

 

Στο λινκ που έδωσε ο bacamono μετέτρεψα την ελληνική παραπομπή και μετά έκανα απλώς copy paste το Link απο τη σελίδα (δηλ το http://www.geocaching-gr.com/)

 

Απ'ότι είδα βγήκε καλά! Δείτε εδω πως φαίνεται http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...59-d3e63903ef68

Link to comment

:unsure: Καλα λεει ο yannissp.Τωρα το προσεξα.και εγω..

πως τα καταφερες Teo???

 

Χε χε ο Τεο δεν καταφερε τίποτα!!! Η Μαρίζα είμαι... (άτιμο nickname που δεν με αναφέρει καθόλου :D )

 

Στο λινκ που έδωσε ο bacamono μετέτρεψα την ελληνική παραπομπή και μετά έκανα απλώς copy paste το Link απο τη σελίδα (δηλ το http://www.geocaching-gr.com/)

 

Απ'ότι είδα βγήκε καλά! Δείτε εδω πως φαίνεται http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...59-d3e63903ef68

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:D:(:D

Μπραβο βρε Μαριζα ..Αυτο θα πει γυναικειο μυαλο...

Σε ευχαριστουμε πολυ που μας ανοιξες τα ματια.. :D

 

Δικαιως αναβαθμιστηκες σε Mariza and Teo :D

Link to comment

Γειά σας παιδιά,

Άργησα να απαντήσω για δύο λόγους. Πρώτον πήγαμε ένα ωραίο τετραήμερο στην Νότια Πελοπόννησο, δεύτερον, έψαχνα να βρω μήπως σε σελίδες χωρίς να είναι σε HTML MODE υπάρχουν και άλλα τρυκ όπως αυτό που ανακάλυψε η Μαρίζα, αλλά δεν βρήκα τίποτε. Εάν κάποιος άλλος βρει κάτι ας μας το ανακοινώσει.

Link to comment

Εάν κάποιος άλλος βρει κάτι ας μας το ανακοινώσει.

Εύρηκα, Εύρηκα!

Ακόμη και χωρίς html μπορεί κάποιος να μορφοποιήσει το κείμενο της περιγραφής της κρύπτης, με BB Code, το ίδιο κώδικα που χρησιμοποιείται και στα φόρα εδώ πέρα. Έτσι άλλαξα την κρύπτη μου λίγο για να είναι πιο όμορφο το κείμενο οπτικά.

 

Για παράδειγμα με

 [b] κείμενο [/b] 

γίνεται το κείμενο έντονο. Παρόμοιες εντολές είναι:

 [i] .... [/i] 

για πλάγιο κείμενο,

 [u] .... [/u] 

για υπογραμμισμένο,

 [url=www.kapoiaselida.com]Κάποια Σελίδα[/url] 

για συνδέσμους κτλ...

 

Μια σελίδα με τους BBCode είναι αυτή εδώ:

http://docs.simplemachines.org/index.php?topic=57

 

Δυστυχώς δεν λειτουργούν όλοι οι BBCode, όπως για εικόνες πχ. Αλλά οι περισσότεροι για την μορφοποίηση κειμένου λειτουργούν.

Link to comment

Εάν κάποιος άλλος βρει κάτι ας μας το ανακοινώσει.

Εύρηκα, Εύρηκα!

Ακόμη και χωρίς html μπορεί κάποιος να μορφοποιήσει το κείμενο της περιγραφής της κρύπτης, με BB Code, το ίδιο κώδικα που χρησιμοποιείται και στα φόρα εδώ πέρα. Έτσι άλλαξα την κρύπτη μου λίγο για να είναι πιο όμορφο το κείμενο οπτικά.

 

Για παράδειγμα με

 [b] κείμενο [/b] 

γίνεται το κείμενο έντονο. Παρόμοιες εντολές είναι:

 [i] .... [/i] 

για πλάγιο κείμενο,

 [u] .... [/u] 

για υπογραμμισμένο,

 [url=www.kapoiaselida.com]Κάποια Σελίδα[/url] 

για συνδέσμους κτλ...

 

Μια σελίδα με τους BBCode είναι αυτή εδώ:

http://docs.simplemachines.org/index.php?topic=57

 

Δυστυχώς δεν λειτουργούν όλοι οι BBCode, όπως για εικόνες πχ. Αλλά οι περισσότεροι για την μορφοποίηση κειμένου λειτουργούν.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

:D Πολυ καλα bacamono!!.

Η περιγραφη οπως την ειδα στη κρυπτη σου εγινε πολυ πιο ομορφη!!!

Θα το εφαρμοσω και εγω στις δικες μου...ι

Link to comment
Εύρηκα, Εύρηκα!

Ακόμη και χωρίς html μπορεί κάποιος να μορφοποιήσει το κείμενο της περιγραφής της κρύπτης, με BB Code,

Μπράβο Bakamono. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Η σελίδα της κρύπτης σου πράγματι άλλαξε όψη και δείχνει πολύ πιο όμορφη.

Να σας πω και εγω, ότι τις ίδιες εντολές μπορείτε να τις χρησιμοποείτε και στα logs που κάνετε στις σελίδες των caches για να φαίνονται πιο όμορφα και εντυπωσιακά.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...