Jump to content

Ekdromi sto Agion Oros


YanniG

Recommended Posts

Ksekiname mia ekdromi sto Agion Oros kai pio sygkekrimena me stoxo na vroume tin krypti "Agion Oros - Mount Athos - The Summit".

Mexri stigmis exoume mazeutei o YiannisP (xoris tin Eleni) , o tetras61 kai o YanniG.

Stoxeuoume na pame 24-28 Octovriou, xoris na exoume kataliksei akoma.

Poly syntoma omos tha kataliksoume, giati prepei na ekdosoume egkaira ta diamonitiria.

 

Osoi pistoi, proselthete...

Edited by YanniG
Link to comment

Ksekiname mia ekdromi sto Agion Oros kai pio sygkekrimena me stoxo na vroume tin krypti "Agion Oros - Mount Athos - The Summit".

Mexri stigmis exoume mazeutei o YiannisP (xoris tin Eleni) , o tetras61 kai o YanniG.

Stoxeuoume na pame 24-28 Octovriou, xoris na exoume kataliksei akoma.

Poly syntoma omos tha kataliksoume, giati prepei na ekdosoume egkaira ta diamonitiria.

 

Osoi pistoi, proselthete...

 

:D:D:huh: gioypiiiiiii!!!!

 

Mprabo Yianni.

Ime mesa 100%.Arkei na bgoyn ta diamonitiria............

 

yg.pantos prepei na viastoyme...

 

mbouncesr8.gif

By tetras61

Edited by tetras61
Link to comment

:D Opws tha diabasate tha eimai kai egw ekei kai eimai sigouros oti tha perasoume kala. Den exw paei mexri twra sto Agio Oros, kai afti einai mia poly kali eykairia.

H Eleni den mporei na erthei (abato gia tis gynaikes) alla kati mou leei oti yparxoyn kai alla cache stin gyrw perioxi, kai den tha thelei na xasei tin eykairia,.... an eixe kai parea....

 

Filika

Yiannisp

Link to comment

Γεια σας παιδιά.

 

Καταρχήν να ευχηθώ στον Γιάννη να του ζήση η κορούλα και μακάρι να πραγματοποιηθούν όλες οι επιθυμίες τους.

 

Για την εκδρομή υπολογίστε και εμένα οπωσδήποτε.

Σκεφτόμουνα να πάω το Σεπτέμβριο, οπότε η πρόταση του Γιάννη με έκανε να χαρώ πολύ.

 

Ότι χρειάζεται από βοήθεια στην γραφειοκρατική διαδικασία (διαμονητήρια κλπ), αν θέλετε το αναλαμβάνω εγώ.

Θα χρειαστεί το ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο και αριθμός ταυτότητας και οπωσδήποτε η κράτηση να γίνει 2-3 μήνες νωρίτερα.

 

Έχω πάει άλλες δυο φορές στο Άγιο Όρος, την μια από αυτές στην κορυφή.

Μπορεί να γίνει και μια διανυκτέρευση με αντίσκηνα στον Άθω, πριν την κορυφή, στο εκκλησάκι της Παναγιάς για πιο extreme καταστάσεις.

 

Φιλικά, Ανδρέας

Link to comment

Γεια σας παιδιά.

 

Καταρχήν να ευχηθώ στον Γιάννη να του ζήση η κορούλα και μακάρι να πραγματοποιηθούν όλες οι επιθυμίες τους.

 

Για την εκδρομή υπολογίστε και εμένα οπωσδήποτε.

Σκεφτόμουνα να πάω το Σεπτέμβριο, οπότε η πρόταση του Γιάννη με έκανε να χαρώ πολύ.

 

Ότι χρειάζεται από βοήθεια στην γραφειοκρατική διαδικασία (διαμονητήρια κλπ), αν θέλετε το αναλαμβάνω εγώ.

Θα χρειαστεί το ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο και αριθμός ταυτότητας και οπωσδήποτε η κράτηση να γίνει 2-3 μήνες νωρίτερα.

 

Έχω πάει άλλες δυο φορές στο Άγιο Όρος, την μια από αυτές στην κορυφή.

Μπορεί να γίνει και μια διανυκτέρευση με αντίσκηνα στον Άθω, πριν την κορυφή, στο εκκλησάκι της Παναγιάς για πιο extreme καταστάσεις.

 

Φιλικά, Ανδρέας

 

 

:) πολυ ωραια λοιπον..Θαμαστε 4 ατομα.

το βλεπω υπεροχο να μεινουμε και σε σκηνη,θα το κανονισουμε και αυτο...

Καπου εχω ξεχασμενα κατι υπνοσακκους απο τις νεανικες μου εκδρομες,ισως ηρθε η ωρα να τα ξαναχρησιμοποιησω... :(

Link to comment

Na enimeroso oti kleisame oi YanniG, YiannisP kai tetras61.

Tha exoume treis dianyktereuseis apo 3 Octovriou kai tha pame san omada.

O Olympos enimerothike.

Parakalountai osa atoma theloun na erthoun parea (kai den prolavan na dilosoun), na epikoinonisoun me to tilefono 2310252575 gia na dosoun ta stoixeia tous oste na eksasfalisoun to diamonitirio.

Edited by YanniG
Link to comment

Ανδρέα σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

 

Έχεις email με λεπτομέρειες (μένει δηλαδή να δηλώσεις για διαμονητήριο).

 

Μου άρεσε η ιδέα της διανυκτέρευσης με αντίσκηνα πρίν την κορυφή...

 

 

Γεια σας παιδιά.

 

Καταρχήν να ευχηθώ στον Γιάννη να του ζήση η κορούλα και μακάρι να πραγματοποιηθούν όλες οι επιθυμίες τους.

 

Για την εκδρομή υπολογίστε και εμένα οπωσδήποτε.

Σκεφτόμουνα να πάω το Σεπτέμβριο, οπότε η πρόταση του Γιάννη με έκανε να χαρώ πολύ.

 

Ότι χρειάζεται από βοήθεια στην γραφειοκρατική διαδικασία (διαμονητήρια κλπ), αν θέλετε το αναλαμβάνω εγώ.

Θα χρειαστεί το ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο και αριθμός ταυτότητας και οπωσδήποτε η κράτηση να γίνει 2-3 μήνες νωρίτερα.

 

Έχω πάει άλλες δυο φορές στο Άγιο Όρος, την μια από αυτές στην κορυφή.

Μπορεί να γίνει και μια διανυκτέρευση με αντίσκηνα στον Άθω, πριν την κορυφή, στο εκκλησάκι της Παναγιάς για πιο extreme καταστάσεις.

 

Φιλικά, Ανδρέας

Link to comment

Γεια σας παιδία.

 

Δήλωσα και εγώ για διαμονητήριο σήμερα το μεσημέρι, για 3 Οκτωβρίου από Ουρανούπολη.

Έχουμε μπροστά μας σχεδόν 3 μήνες για τις λεπτομέρειες.

Καλό καλοκαίρι σε όλους.

 

Φιλικά, Ανδρέας.

Link to comment

Γεια σας παιδία.

 

Δήλωσα και εγώ για διαμονητήριο σήμερα το μεσημέρι, για 3 Οκτωβρίου από Ουρανούπολη.

Έχουμε μπροστά μας σχεδόν 3 μήνες για τις λεπτομέρειες.

Καλό καλοκαίρι σε όλους.

 

Φιλικά, Ανδρέας.

 

Γειά σου Ανδρέα,

Χαίρομαι που γίναμε τέσσερις, είναι ευκαιρία να σε γνωρίσω μιας και μέχρι τώρα δεν έχουμε συναντηθεί. Εσύ που έχεις ξαναπάει στο Άγιο Όρος και στην κορυφή Αθως είσαι ο καταλληλότερος νομίζω, να προτείνεις ένα σχέδιο για την εξόρμησή μας.

Είναι μακριά ο Οκτώβρης ????

Φιλικά

Yiannisp

Link to comment

Η πρότασή μου για το πρόγραμμα της εκδρομής είναι η εξής:

 

Παρασκευή 3-10-2008

 

09:45 ή 10:40 Αναχώρηση από Ουρανούπολη για Δάφνη.

12:45 Ανταπόκριση με καΐκι από Δάφνη για Σκήτη Αγίας Άννης.

14:00 Αρχή ανάβασης για την κορυφή.

16:00 Φτάνουμε στην τοποθεσία Σταυρός (τελευταίο νερό).

19:00 Εκκλησάκι Παναγιάς Διανυκτέρευση.

 

Σάββατο 4-10-2008

 

06:00 Ξεκινάμε την ανάβαση για την κορυφή (περίπου 1 ώρα) για να απολαύσουμε – εάν το επιτρέπει ο καιρός – την σκιά του Άθου στην θάλασσα.

Βρίσκουμε το cache και αρχίζουμε την κατάβαση με προορισμό την μονή της Μεγίστης Λαύρας όπου θα γίνει και η δεύτερη διανυκτέρευση.

Πρίν φτάσουμε στο μοναστήρι περνάμε από το κελλί του Αγίου Μηνά.

 

Κυριακή 5-10-2008

 

Από την Μ. Μεγίστης Λαύρας προωθούμαστε με λεοφωρείο μεχρι την Μ. Καρακάλλου.

Και συνεχίζουμε με τα πόδια (περίπου 3 ώρες) μέχρι την Μ. Σταυρονικήτα όπου θα γίνει και η Τρίτη διανυκτέρευση. Θα περάσουμε από Μ. Φιλοθέου και Μ. Ιβήρων.

 

Δευτέρα 6-10-2008

 

Από Μ. Σταυρονικήτα πηγαίνουμε στην Δάφνη με λεοφωρείο και επιστρέφουμε στην Ουρανούπολη. (Ώρες αναχώρησης 9:35 - 12:00 - 12:10)

 

Εάν συμφωνείτε, να πάρω τηλέφωνο στα μοναστήρια να κλείσω θέσεις για τις διανυκτερεύσεις.

 

Φιλικά, Ανδρέας

Link to comment

Η πρότασή μου για το πρόγραμμα της εκδρομής είναι η εξής:

 

Παρασκευή 3-10-2008

 

09:45 ή 10:40 Αναχώρηση από Ουρανούπολη για Δάφνη.

12:45 Ανταπόκριση με καΐκι από Δάφνη για Σκήτη Αγίας Άννης.

14:00 Αρχή ανάβασης για την κορυφή.

16:00 Φτάνουμε στην τοποθεσία Σταυρός (τελευταίο νερό).

19:00 Εκκλησάκι Παναγιάς Διανυκτέρευση.

 

Σάββατο 4-10-2008

 

06:00 Ξεκινάμε την ανάβαση για την κορυφή (περίπου 1 ώρα) για να απολαύσουμε – εάν το επιτρέπει ο καιρός – την σκιά του Άθου στην θάλασσα.

Βρίσκουμε το cache και αρχίζουμε την κατάβαση με προορισμό την μονή της Μεγίστης Λαύρας όπου θα γίνει και η δεύτερη διανυκτέρευση.

Πρίν φτάσουμε στο μοναστήρι περνάμε από το κελλί του Αγίου Μηνά.

 

Κυριακή 5-10-2008

 

Από την Μ. Μεγίστης Λαύρας προωθούμαστε με λεοφωρείο μεχρι την Μ. Καρακάλλου.

Και συνεχίζουμε με τα πόδια (περίπου 3 ώρες) μέχρι την Μ. Σταυρονικήτα όπου θα γίνει και η Τρίτη διανυκτέρευση. Θα περάσουμε από Μ. Φιλοθέου και Μ. Ιβήρων.

 

Δευτέρα 6-10-2008

 

Από Μ. Σταυρονικήτα πηγαίνουμε στην Δάφνη με λεοφωρείο και επιστρέφουμε στην Ουρανούπολη. (Ώρες αναχώρησης 9:35 - 12:00 - 12:10)

 

Εάν συμφωνείτε, να πάρω τηλέφωνο στα μοναστήρια να κλείσω θέσεις για τις διανυκτερεύσεις.

 

Φιλικά, Ανδρέας

---------------------------------------------------------------------------- :anitongue:

Ειμαι συμφωνος με το προγραμμα.Πολυ καλο το βλεπω....Αν συμφωνουν και οι υπολοιποι,τακτοποιησε Ανδρεα τις διανυκτερευσεις....

 

? θα πρεπει ναχουμε και σκηνες η αρκουν οι υπνοσακκοι?

[mbouncesr8.gif

Edited by tetras61
Link to comment

 

Εάν συμφωνείτε, να πάρω τηλέφωνο στα μοναστήρια να κλείσω θέσεις για τις διανυκτερεύσεις.

 

Φιλικά, Ανδρέας

 

Symfono kai ego me to programma.

Exeis kai apo emena tin adeia na kleiseis theseis sta monastiria gia dianyktereuseis.

Ean xreiazesai ta stoixeia mou na sou ta steilo.

Link to comment

Andrea,

 

exo meinei me anoikto to stoma :anitongue: me auta pou diavazo sta link pou edoses parapano sto programma.

To programma deixnei fantastiko.

 

Se euxaristoume poly.

---------------------------------------------

:anicute:

τρομερο προγραμμα..... :laughing: θα μας βγει η γλωσσα εξω απο το περπατημα......

 

weirdeyessj8.gif

αλλα αξιζει η προσπαθεια....

Link to comment

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

 

Αφού συμφωνείτε και εσείς, θα πάρω τηλέφωνο σήμερα στα μοναστήρια να κλείσω θέσεις.

Εάν χρειάζεται τα στοιχεία σας, θα σας ενημερώσω.

 

Όσο για την διανυκτέρευση στο εκκλησάκι της Παναγιάς, θα χρειαστούν αντίσκηνα γιατί μέσα μπορεί να μην είναι καθαρά ή να έχει και άλλους προσκυνητές.

 

Θα είναι μαζί μας και δύο άλλοι φίλοι, οπότε θα είμαστε 5-6 άτομα.

 

Θα έχω μαζί μου δύο ορειβατικά αντίσκηνα (το ένα είναι 3 ατόμων και το άλλο δύο ατόμων).

Εάν έχει κάποιος από εσάς ακόμη ένα, δυο ατόμων, (ορειβατικό – ελαφρύ) ας το πάρει μαζί του,

Εάν όχι, θα μπορέσω να βρω ακόμη ένα.

Απλώς θα πρέπει να τα μοιράσουμε στα σακίδια, για να μοιραστεί το βάρος.

Επίσης θα χρειαστούν υπνόσακοι και κάριματ.

 

Παρακάτω σας γράφω μια λίστα με τα πράγματα που θα πρέπει να έχουμε μαζί μας, στη ορειβατική-πεζοπορική-περιηγητική εκδρομή μας.

 

1. Αντίσκηνο (μισό-μισό με κάποιον άλλο).

2. Υπνόσακο

3. Κάριματ

4. Μποτάκι ορειβατικό ή αθλητικά (εάν είναι δυνατόν λίγο σκληρά).

5. Μπατόν.

6. Παντελόνι για τα μοναστήρια.

(Σε κάποια δεν επιτρέπονται φόρμες ή στρατιωτικά παντελόνια).

7. Παντελόνι για την ανάβαση (φόρμα – κολάν –σορτσάκι ) ότι θέλει ο καθένας.

8. 2-3 μακό μπλουζάκια ή θερμοεσώρουχο.

9. Μπλούζα Φλις. (Μην ξεχνάμε ότι θα είναι Οκτώβρης στα 1500μ. υψόμετρο).

10. Αντιανεμικό – αδιάβροχο.

11. Ένα ζευγάρι κάλτσες.

12. Καπέλο.

13. Γυαλιά.

14. Αντιηλιακό.

15. Παγούρι

16. Ξηρά τροφή – σάντουιτς (τουλάχιστον για την πρώτη ημέρα).

17. Μια πετσέτα.

18. Φωτογραφική μηχανή.

19. Μπαταρίες για το GPS.

20. …..

21. …..

22. …..

 

Φιλικά, Ανδρέας

Link to comment

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

 

Αφού συμφωνείτε και εσείς, θα πάρω τηλέφωνο σήμερα στα μοναστήρια να κλείσω θέσεις.

Εάν χρειάζεται τα στοιχεία σας, θα σας ενημερώσω.

 

Όσο για την διανυκτέρευση στο εκκλησάκι της Παναγιάς, θα χρειαστούν αντίσκηνα γιατί μέσα μπορεί να μην είναι καθαρά ή να έχει και άλλους προσκυνητές.

 

Θα είναι μαζί μας και δύο άλλοι φίλοι, οπότε θα είμαστε 5-6 άτομα.

 

Θα έχω μαζί μου δύο ορειβατικά αντίσκηνα (το ένα είναι 3 ατόμων και το άλλο δύο ατόμων).

Εάν έχει κάποιος από εσάς ακόμη ένα, δυο ατόμων, (ορειβατικό – ελαφρύ) ας το πάρει μαζί του,

Εάν όχι, θα μπορέσω να βρω ακόμη ένα.

Απλώς θα πρέπει να τα μοιράσουμε στα σακίδια, για να μοιραστεί το βάρος.

Επίσης θα χρειαστούν υπνόσακοι και κάριματ.

 

Παρακάτω σας γράφω μια λίστα με τα πράγματα που θα πρέπει να έχουμε μαζί μας, στη ορειβατική-πεζοπορική-περιηγητική εκδρομή μας.

 

1. Αντίσκηνο (μισό-μισό με κάποιον άλλο).

2. Υπνόσακον

3. Κάριματ

4. Μποτάκι ορειβατικό ή αθλητικά (εάν είναι δυνατόν λίγο σκληρά).

5. Μπατόν.

6. Παντελόνι για τα μοναστήρια.

(Σε κάποια δεν επιτρέπονται φόρμες ή στρατιωτικά παντελόνια).

7. Παντελόνι για την ανάβαση (φόρμα – κολάν –σορτσάκι ) ότι θέλει ο καθένας.

8. 2-3 μακό μπλουζάκια ή θερμοεσώρουχο.

9. Μπλούζα Φλις. (Μην ξεχνάμε ότι θα είναι Οκτώβρης στα 1500μ. υψόμετρο).

10. Αντιανεμικό – αδιάβροχο.

11. Ένα ζευγάρι κάλτσες.

12. Καπέλο.

13. Γυαλιά.

14. Αντιηλιακό.

15. Παγούρι

16. Ξηρά τροφή – σάντουιτς (τουλάχιστον για την πρώτη ημέρα).

17. Μια πετσέτα.

18. Φωτογραφική μηχανή.

19. Μπαταρίες για το GPS.

20. …..

21. …..

22. …..

 

Φιλικά, Ανδρέας

 

:lol:

Ενδιαφεροντα αυτα που μας εγραψες Ολυμπε.Ευχαριστουμε.

Αυτο το καριματ να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι ακριβως ειναι......

Αναλαμβανω παντως λογω επαγγελματος την φαρμακευτικη καλυψη της ομαδας.(κουτι πρωτων βοηθειων με τα απαραιτητα) :D

φιλικα

Κωστας

 

οκ.ειδα τι ειναι το καριματ.....

Edited by tetras61
Link to comment

Κώστα τα κάριματ είναι στρωματάκια από αφρολέξ, τα οποία τα στρώνεις στο έδαφος και κοιμάσαι επάνω με τον υπνόσακο.

Τα βρίσκεις σε καταστήματα με είδη κάμπινκ η ορειβατικά είδη.

Link to comment

Εντάξει και οι διανυκτερεύσεις μας παιδιά.

 

4-10-2008 Μεγίστη Λαύρα.

5-10-2008 Μονή Σταυρονικήτα.

 

:D:D:lol: OK.Ολα ετοιμα λοιπον.Αψογη οργανωση..Ανυπομονω ναρθει ο Οκτωβριος να γαληνεψω στα μονοπατια του Αγ,Ορους....

προς το παρον καλα μπανια για ολους σας,καλη δουλεια για μας...

Link to comment

:lol:

Και καλό baby sitting και άλλαγμα πάνας σε μερικούς, που ήδη βλέπουν τις παραλίες από την tv ή από web cameras...

 

προς το παρον καλα μπανια για ολους σας,καλη δουλεια για μας...

Edited by YanniG
Link to comment

;) Geia sas,

Eixa poly douleia tis teleytaies meres kai den mporesa na grapsw polla. To programma tou Andrea einai kataplikto, den tha mporousame na sxediasoume kati kalytero. Poly kalh epilogh diadromis, tha tin efxaristithoume. Tha exw kai egw mia oreibatiki skini 2 atomwn. Menei na kanonisoume pws tha aneboume emeis oi treis apo tin Athina (YannisG, Yiannisp & Tetras) stin Ouranoupoli.

Proteinw na ksekinousoume tin Pempti gyrw stis 12mm-02mm gia na eimaste kata tis 6mm-8mm stin Ouranoupoli kai na frontisoume na exoume kleisei dianyktereysi stin Ouranoupoli. Tha pame h me to aytokinito tou Kwsta h to pithanotero tha exw egw aytokinito (etairiko).

Episis na kanonisoume wra epistrofis apo Ouranoupoli gia Athina. Rwtaw gia na dw an prepei na parw adeia kai thn Trith h oxi.

An fygoume apo Ouranoupoli to mesimeri tis Deyteras kata tis 3-4mm, mexri to brady tha eimaste Athina aneta.

H anaxwrisi mas to mesimeri tis Pemptis me voleyei gia na mhn parw adeia thn Pempti. An pali thelete na fygoume apo to prwi den exw provlima, tha exoume xrono na stamatisoume kai gia kanena cache prin tin Ouranoupoli (Xe xe xe!!!).

Mexri tote kalo kalokairi kai kala mpania se olous. Tha ta leme apo to forum.

Kwsta kales douleies kai ypomoni, o Oktvbris den einai makria....

YanniG kalo baby sitting, apolafse to....

Olympe kales bouties stin Xalkidiki h opou kai an pas gia diakopes.

Egw tin parapanw bdomada feygw gia Naxo.

Tha exoume na poume akomi polla apo to Forum mexri ton Oktobrio, kala na pernate oloi.

:rolleyes: Filika

;) Yiannisp

Link to comment

Για σας σε όλους. με λένε Μάρκο και είμαι κουμπάρος του Ανδρέα (OLIMPOS). Μου ζήτησε να σας μεταφέρω ένα μύνημα. Εδώ και ένα μήνα βρείσκεται στο νοσοκομείο με πρόβλημα στην υγεία του και δεν θα μπορέσει να έρθει στην εκδρομή. Θα ήθελε να επικοινωνήσει μαζί σας αλλά δεν μπορεί. Σας παρακαλώ στείλτε στο mail μου odysseyishome@yahoo.gr κάποιο κινητό τηλεφωνο για να επικοινωνήσει μαζί σας. Ευχαριστώ

Link to comment

Για σας σε όλους. με λένε Μάρκο και είμαι κουμπάρος του Ανδρέα (OLIMPOS). Μου ζήτησε να σας μεταφέρω ένα μύνημα. Εδώ και ένα μήνα βρείσκεται στο νοσοκομείο με πρόβλημα στην υγεία του και δεν θα μπορέσει να έρθει στην εκδρομή. Θα ήθελε να επικοινωνήσει μαζί σας αλλά δεν μπορεί. Σας παρακαλώ στείλτε στο mail μου odysseyishome@yahoo.gr κάποιο κινητό τηλεφωνο για να επικοινωνήσει μαζί σας. Ευχαριστώ

Μάρκο,

Δεν πήρες το e-mail μου με το κινητό μου??? Το έχω στείλει από τις 24.Σεπ.2008.

Link to comment

H exormisi egine kai eixe epityxia. Sorry, Olimpos, den mporesame na synantithoume. Ftasame stin Thessaloniki peripou stis 4 to apogevma, phrame tilefono alla to eixes apenergopoihmeno. Den eixame xrono na perimenoume kai etsi synexisame gia Ouranoupoli.

Oi entypwseis apo tin episkepsi sto Agio Oros anamiktes. Diavaste perissotera sta logs pou tha dimosieysoume stis selides twn caches.

Syntoma tha yparxei photo gallery kai trail diadromis sto site mas.

Osoi den irthan xasane..., osoi pigane, akomi ponan ta podia tous...alla tha to ksanakanoune !!! :D Twra kseroume xa! xa! xa! :blink::o

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...