Jump to content

GIS Data Base


sakis

Recommended Posts

:D

Φίλοι του geocache

Είμαι σίγουρος πως όλοι εμείς που έχουμε ένα GPS στα χέρια μας , με την πρώτη ευκαιρία μίας εξόρμησης στην εξοχή ή ακόμη και μέσα στην πόλη ,πολλές φορές αφήνουμε ανοιχτό το GPS και κάνει καταγραφή (track) της πορείας που έχουμε διανύσει.

Εγώ προσωπικά το κάνω αυτό όταν πάω να βρω ένα cache και αφού έχω κάνει την καταγραφή (track) της διαδρομής βλέπω την πορεία μου μέσα από μία πληθώρα χαρτών που διαθέτω στο υπολογιστή.

Έτσι σκέφτηκα ότι θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε μία μεγάλη data base από πορείες (tracks) σημεία πορείας (waypoints) και σημεία ενδιαφέροντος (p.o.i). τα οποία θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε αναμεταξύ μας.

Σκεφτείτε παραδείγματος χάριν ,ο tetras61 (που ξέρω ότι κάνει πεζοπορίες στα βουνά) να καταγράψει ένα όμορφο μονοπάτι σε κάποιο μέρος της Ελλάδος να το κοινοποιήσει και σε κάποια στιγμή να βρεθώ εγώ εκεί. Αν δεν θα είχα την πορεία (track) , δεν θα το έβλεπα.

Ή κάποια καλά εστιατόρια (p.o.i) σε κάποιο άγνωστο μέρος για μένα ,αλλά γνωστό σε κάποιον άλλον.(π.χ εγώ συχνά πηγαίνω στη Δοϊράνη για γριβάδι σε μία ψαροταβέρνα ,η οποία στην ουσία είναι ένα σπίτι και σε φιλοξενούν οι άνθρωποι στο σαλόνι τους).

Φυσικά μία τέτοια προσπάθεια (αν ευδοκίμηση) θα χρειαστεί και μία διεύθυνση για να ανεβάζουμε όλα αυτά τα δεδομένα (επί του θέματος είμαι λίγο άσχετος και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που γνωρίζει).

Φυσικά δεν θα ήθελα ,όπως και κανένας μας ,να ανεβάσει τέτοια δεδομένα ,τα οποία ίσως του στερούν τις ατομικές του ελευθερίες ή ότι μπορεί να γίνουν χρήση για κακόβουλες ενέργειες (δηλαδή δεν χρειάζεται κάποιος να ανεβάσει μία πορεία που ξεκινά έξω από την πόρτα του σπιτιού του και καταλήγει στο μαγαζί του)

Αν πιστεύετε πως είναι μία καλή ιδέα ,απαντήστε

sakis :D

Link to comment

:D

Φίλοι του geocache

Είμαι σίγουρος πως όλοι εμείς που έχουμε ένα GPS στα χέρια μας , με την πρώτη ευκαιρία μίας εξόρμησης στην εξοχή ή ακόμη και μέσα στην πόλη ,πολλές φορές αφήνουμε ανοιχτό το GPS και κάνει καταγραφή (track) της πορείας που έχουμε διανύσει.

Εγώ προσωπικά το κάνω αυτό όταν πάω να βρω ένα cache και αφού έχω κάνει την καταγραφή (track) της διαδρομής βλέπω την πορεία μου μέσα από μία πληθώρα χαρτών που διαθέτω στο υπολογιστή.

Έτσι σκέφτηκα ότι θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε μία μεγάλη data base από πορείες (tracks) σημεία πορείας (waypoints) και σημεία ενδιαφέροντος (p.o.i). τα οποία θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε αναμεταξύ μας.

Σκεφτείτε παραδείγματος χάριν ,ο tetras61 (που ξέρω ότι κάνει πεζοπορίες στα βουνά) να καταγράψει ένα όμορφο μονοπάτι σε κάποιο μέρος της Ελλάδος να το κοινοποιήσει και σε κάποια στιγμή να βρεθώ εγώ εκεί. Αν δεν θα είχα την πορεία (track) , δεν θα το έβλεπα.

Ή κάποια καλά εστιατόρια (p.o.i) σε κάποιο άγνωστο μέρος για μένα ,αλλά γνωστό σε κάποιον άλλον.(π.χ εγώ συχνά πηγαίνω στη Δοϊράνη για γριβάδι σε μία ψαροταβέρνα ,η οποία στην ουσία είναι ένα σπίτι και σε φιλοξενούν οι άνθρωποι στο σαλόνι τους).

Φυσικά μία τέτοια προσπάθεια (αν ευδοκίμηση) θα χρειαστεί και μία διεύθυνση για να ανεβάζουμε όλα αυτά τα δεδομένα (επί του θέματος είμαι λίγο άσχετος και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που γνωρίζει).

Φυσικά δεν θα ήθελα ,όπως και κανένας μας ,να ανεβάσει τέτοια δεδομένα ,τα οποία ίσως του στερούν τις ατομικές του ελευθερίες ή ότι μπορεί να γίνουν χρήση για κακόβουλες ενέργειες (δηλαδή δεν χρειάζεται κάποιος να ανεβάσει μία πορεία που ξεκινά έξω από την πόρτα του σπιτιού του και καταλήγει στο μαγαζί του)

Αν πιστεύετε πως είναι μία καλή ιδέα ,απαντήστε

sakis :D

 

Νομιζω οτι η ιδεα του Σακη ειναι πολυ καλη..

Συχνα στις εξορμησεις συναντω ομορφα σημεια,εκκλησιες,γεφυρια,ταβερνες για καλο φαγητο κλπ κλπ

Θα ηταν χρησιμο να τα καταγραφαμε και να τα εχουμε στη διαθεση του καθενος που ενδιαφερετε.

Μια και εχω το καταλληλο προγραμμα θα αρχισω να σημειωνω τις συντεταγμενες απο ενδιαφεροντα σημεια που συναντω...

 

tetras61

Link to comment
:lol: antoni mia pou esi asxolise me ipologistes ,mporeis na mas doseis mia lisi pou mporoume na apothikevoume ayta ta data kai taftoxrona na einai prosbasima se kapoion pou tha ton endiefere?

sakis

 

 

Agaphte file saki, to www.geocaching-gr.com einai kai tha parameinei sth diathesh mas gia opoiadhpote xrhsh. To pos akribos tha ylopoihthei to "project" den exei erthei akomh sto myalo moy... An kapoios apo toys ypoloipoys filoys geocachers thelei, mporei ana pasa stigmh na xrhsimopoihsei ton diadiktyako ayto topo kata boylhsh kai me metro (pros to paron den exoyme aperioristo xoro). Gia paradeigma, mporeis esy na exeis to site: http://sakis.geocaching-gr.com diko soy kai na ftiajeis oti theleis ekei mesa, dorean, me mono periorismo ton diathesimo xoro (20 mb).

 

San apothkh arxeion, mporei na xrhshmopoihthei to http://fileserver.geocaching-gr.com sto opoio mporoyme na exoyme prosbash oloi me dynatothta upload (me kodiko) kai download (xoris kodiko).

 

 

Emena prosopika i idea poy anafereis moy aresei, alla mia kai den eimai toy "perpathmatos" mallon den tha kano xrhsh ths parapano yphresias.... :lol:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...