Jump to content

GEOCACHING CAFE


sakis

Recommended Posts

πωπω.. ρε μεχρι τα σκαλια κλεψανε!

 

Παναγιωτη... καλα τοσο ημερα ειναι τα ελαφια εκει;; απιστευτες φωτογραφιες!

ρε την ελαφινα... πηγαινε για καζινο; :laughing:

 

μαλλον δεν εχει μακαροναδα παντως... δεν πηγατε νυχτα! :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: πλακα κανω!! :D Μπραβο παιδια!! :)

Edited by GATOULIS
Link to comment

@Μimhs όταν με το καλό επιστρέψεις δώστης άλλη μία ευκαιρία.:)

Και μην ξεχασω να παρω μπανανες !

Αν με βεβαιωνεις οτι δεν θα ψαχνω σε αποσταση μεγαλυτερη των 3 μετρων απο το σημειο πχ. αν η απαντηση σε γριφο ειναι τεταρτη πορτα δεξια, να μην ψαχνω απο την δευτερη μεχρι την εκτη. Μπορει !

Αν με βεβαιωνεις οτι η απαντηση στον γριφο ειναι ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ . Πιθανον.

Σε καθε γριφο!

Αν εχω γυρισει πριν τα ψοφοκρυα του χειμωνα και μετα την περιοδο πυρασφαλειας. Ισως.

Αφου το ελυσες χωρις βοηθεια απο τον Σπυρο, και σε τρισημισυ (συνολικα ?) ωρες. Υπαρχει ελπιδα.

Βλεπεις αυτη η ταλαιπωρη πεθαινει τελευταια... κι' όσο για τα μακαρονια βλεπουμε... Μπορει να εχει βαλει κανα πακεττο ο Σπυρος μεσα στην κρυπτη μεχρι τοτε. Νο 10 , που μ' αρεσει- παρακαλω !

Οσο για το αν κανεις κατι παρανομο, ΕΣΥ και ΕΓΩ το ξερουμε πως οχι. Εχεις προσπαθησσει να πεισεις τυπο με ξυρισμενο κεφαλι και μαυρη γουρουνα χωρις αριθμο, για την νομιμοτητα σου ; Μηην προσπαθησεις. Αδικος κοπος !

Link to comment

@Gatoulis ...τα ελάφια δεν είναι (όλα)τόσο ήρεμα, απλά εμείς είμαστε ένα με το βουνό:lol:

 

@Mimhs οι γρίφοι είναι κατατοπιστικότατοι (στράβωσες με τον 2ο)

 

Νομίζω ότι μπορείς να τελειώσεις τον γρίφο και σε λιγότερο από 3,5 ώρες

Στην δική μας περίπτωση, υπολόγισε ότι είχαν προηγηθεί πολλά ποδηλατικά χιλιόμετρα (κούραση) , ειδικά την 1η μέρα είμασταν ήδη 5 ώρες στο βουνό .

Επίσης γυρνούσαμε τους ορόφους με ποδηλατικά παπούτσια τύπου SPD τα οποία είναι σαν να περπατάς με τσαρούχια σε μάρμαρα.

 

Μακαρόνια δεν είχε η κρύπτη, αλλά είχε πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα (ειδικά το "χάρτινο"dry.gif), τα οποία τα αφήσαμε μέσα για τους επόμενους.

Εγώ πήρα 2 νομισματάκια για τα παιδιά μου, ο Crazy τίποτα.

 

Τα μακαρόνια λέμε να τα φάμε όταν επιστρέψεις , για να μας βλέπεις να τα τρώμε:lol::lol:

Link to comment

Ωπ! τι χαρτινο ηταν;;; χαρτονομισμα;; για εμενα θα ηταν! :laughing: :laughing: :laughing: εβγαλες φωτο να το δουμε;

 

εδω τα ελαφια ουτε κοντα πας ουτε τιποτα! και μου εκανε εντυπωση! μαλλον πεινουσε.. σας εχει μαθει κιολας.. η παρουσια κτλ.. οποτε...

Edited by GATOULIS
Link to comment

@Mimhs οι γρίφοι είναι κατατοπιστικότατοι (στράβωσες με τον 2ο)

Νομίζω ότι μπορείς να τελειώσεις τον γρίφο και σε λιγότερο από 3,5 ώρες

Στην δική μας περίπτωση, υπολόγισε ότι είχαν προηγηθεί πολλά ποδηλατικά χιλιόμετρα (κούραση) , ειδικά την 1η μέρα είμασταν ήδη 5 ώρες στο βουνό .

Τα μακαρόνια λέμε να τα φάμε όταν επιστρέψεις , για να μας βλέπεις να τα τρώμε:lol::lol:

Εχεις ενα δικιο. Αλλα κανεις ενα σημαντικο λαθος, κατα την ταπεινη, ταπεινοτατη γνωμη μου: ΠΟΥΘΕΝΑ στην περιγραφη της κρυπτης δεν αναφερει την λεξη γριφος ή γριφοι.

Στην εικονα και την δηλωση της κρυπτης επιλεχτηκε ο ΤΙΤΛΟΣ και το ΕΙΔΟΣ " multi cache ".

Σωστα ;

Σε ολη την ζωη μου ακολουθουσα την αρχη "γραφω αυτο που εννοω και δεν παρερμηνευω κατα το δοκουν τα γραφομενα του αλλου".

Ο Σπυρος - Μεγαλη η χαρη του - προφανως απο τον ενθουσιασμο του, ΔΕΝ δηλωσε οτι το Ξενια ηταν ενα ΝΕΟ ειδος κρυπτης, δικης του επιννοησης, οπου οι συντεταγμενες ειναι σχετικες, αποτελεσμα επιλυσης σειρας γριφων, κλπ. κλπ.

Γνωριζεις καποια τετοια κρυπτη, εσυ ή καποιος αλλος, οπουδηποτε στον κοσμο; Γιατι μετα απο μεγαλο αριθμο γριφων που περασαν απο τα χερια μου, τετοιο πραγμα δεν εχω συναντησει.

Μπορει για αλλα πραγματα η θεωρια του χαους να ισχυει, αλλα οχι στο Geocaching. Το ιδιο και η θεωρια της σχετικοτητας. Οταν στο πρωτο σταδιο εχω δυο απαντησεις, και στο δευτερο σταδιο σχετικη θεση, το μονο που μου μενει ειναι να περιμενω για καποιον νεοτερο που δεν οχυρωνεται πισω απο την πεπατημενη, αλλα μπορει να εφευρει καινουργιους τροπους επιλυσης. Κατι που εκανες εσυ και ο Crazy-MTB και μπραβο σας.

Απλα εγω ακολουθησα την κλασικη οδο: Οταν λεμε multi εννοουμε multi και αμα λεμε puzzle εννοουμε puzzle . Δεν ηξερα οτι υπαρχει κρυπτη multi puzzle

* Το δικιο ειναι για τα μακαρονια. Ο γιατρος ειπε οτι πρεπει να κανω διαιτα.. Εγω θα φαω μια σαλατα !

Link to comment

Παιδιά έχω χαρεί πάρα πολύ με την επιτυχία σας. Η αλήθεια είναι ότι έκρυψα το cache μια μερα που ήμουν πολύ πιεσμένος στην δουλειά, όλα πήγαιναν στραβά και τα παράτησα όλα και πήγα με κλειστο κινητό στο ξενία να φτιάξω αυτό που σκεπτομουν. Όταν άρχισα να τα ακούω απο τους πρώτους άτυχους cacher που το προσπάθησαν άρχισα να ανησυχώ, ότι θα κάνει πολύ καιρό να βρεθεί (έλεγε ο Μίμης...). Ευτυχώς όμως βρεθήκατε εσείς και κάνατε και την δικιά μου προσπάθεια, να το στήσω όλο αυτο, να αποδόσει

 

Θεωρώ την πρόβλεψη για 3μιση ώρες πολύυυυυυυ αισιόδοξη, αλλά ήσαστε δύο και το κάνατε πράξη οπότε τι να πω, μπράβο σας για ακόμα μια φορά!

 

Λοιπόν, τηλεφωνήστε μου για την μακαρονάδα, γιατί όχι Κυριακή μεσημέρι είναι μια καλή ιδέα, αλλιώς κάποιο βράδυ καθημερινής μέσα στην επόμενη εβδομάδα! Και πιστέψτε με, θα είναι αντάξια της κρύπτης σε γεύση (όχι σε μυστήριο όμως!)

 

Μίμη θα βάλω υπότιτλο Multi puzzle, δεν είναι κακή ιδέα! Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ αυτό το στυλ κρύπτης, αν κάποιος στήσει άλλο τέτοιο πράμα θα το προσπαθήσω αμέσως... Αν πάλι βρω λίγο χρόνο θα φτιάξω κι άλλα, έτσι για να χουμε να παίζουμε!

 

Φιλιά σε όλους!

Link to comment

Λοιπόν, τηλεφωνήστε μου για την μακαρονάδα, γιατί όχι Κυριακή μεσημέρι είναι μια καλή ιδέα, αλλιώς κάποιο βράδυ καθημερινής μέσα στην επόμενη εβδομάδα! Και πιστέψτε με, θα είναι αντάξια της κρύπτης σε γεύση (όχι σε μυστήριο όμως!)

Θα το κανονίσουμε σύντομα !!!!

 

Μίμη θα βάλω υπότιτλο Multi puzzle, δεν είναι κακή ιδέα! Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ αυτό το στυλ κρύπτης, αν κάποιος στήσει άλλο τέτοιο πράμα θα το προσπαθήσω αμέσως... Αν πάλι βρω λίγο χρόνο θα φτιάξω κι άλλα, έτσι για να χουμε να παίζουμε!

Κι εμάς μας άρεσε .

Το επόμενο να το φτιάξεις σε ανοιχτό χώρο (αρκετά για φέτος τα κλειστά) και να τελειώνει αυθημερών :lol:

Link to comment

Αν και τα ειπε ολα ο Παναγιωτης ...θα πω και εγω με την σειρα μου οτι ηταν οντως μια εθιστικοτατη κρυπτη που την βαζω απλα ως την ΚΑΛΥΤΕΡΗ που εχω βρει ως τωρα !! (δεν εχω βρει και πολλες αλλα λεμε τωρα ). !! Ειχε περιπετεια .. ηθελε να δουλευει το μυαλο ... ηθελε να αποθηκευεις στον σκληρο σου οτι εβλεπες στους χωρους του ξενοδοχειου ...και μεχρι και την τελευταια στιγμη μας κρατουσε σε αναμενα καρβουνα !! Ηταν απλα μια ΤΕΛΕΙΑ και καλοστημενη cache !!!...Αν βγει καινουργιος ορος και καθιερωθει το multi-puzzle cache θα ειναι κορυφη !!! Σπυρο δεν αφηνεις τις υποβρυχιες ??? ... πολλα λεφτα για εξοπλισμο και μαθηματα καταδυσεων ..ανεργα παιδια ειμαστε !!! χε χε χε !!!

Μπραβο λες σε εμας .. και μπραβο λεμε και εμεις σε εσενα που χαρη της κρυπτης που δημιουργησες περασαμε στιγμες ανεπαναληπτες !!!! :D

Link to comment

Πραγματικά αυτή η κρύπτη με έχει περάσει απο γκρίνια και παράπονα μέχρι τόσο καλά λόγια!!! Σας ευχαριστώ ρε παιδιά, τι να πω, θα φτιαξω κι άλλες παρόμοιες!

 

Λοιπόν σήμερα μετά τη δουλειά αποφάσισα να χαλαρώσω με λίγο geocaching.

 

Δύο κρύπτες απο αυτές που επισκέφτηκα χρειάζονται συντήρηση, http://coord.info/GCMHYY και http://coord.info/GCMKR6 . Αν κάποιος έχει σκοπό να τις επισκεφτεί, διαβάστε τα logs και τις περιγραφές για να δείτε τί χρειάζονται και να τις επισκευάσετε.

 

Ο μεγάλος χαβαλές της ημέρας όμως, ήταν το multi του προφήτη Ηλία!!! http://coord.info/GCNEF6

 

και πιο συγκεκριμένα, τα logs σας!!!

 

Myselff: αγαπητέ φίλε, τα μονοπάτια έχουν κάποιο λόγο που είναι έτσι σα φιδάκια και δεν πάνε κατευθείαν στο ψητό! Εμπιστέψου τα, είναι μοιραίο όποτε φέυγεις απο το μονοπάτι να το μετανιώνεις, true story! Και φυσικά η κατάβαση είναι πάντα πολύυυυυ δυσκολότερη!

 

Μιμης: Τα πιο δύσκολα μέτρα της ζωής σου!?!?!?! Και τώρα μισείς και τον YanniG?!!?! Τόσο tired πια? Ε δεν μπορώ, πρέπει να σου αφιερώσω τραγούδι, κι άκου προσεκτικά το στίχο!!! (όχι απλά τραγούδι, τραγουδάρα!!!)

 

http://www.youtube.com/watch?v=YoJ107B7xgY

Link to comment

Myselff: αγαπητέ φίλε, τα μονοπάτια έχουν κάποιο λόγο που είναι έτσι σα φιδάκια και δεν πάνε κατευθείαν στο ψητό! Εμπιστέψου τα, είναι μοιραίο όποτε φέυγεις απο το μονοπάτι να το μετανιώνεις, true story! Και φυσικά η κατάβαση είναι πάντα πολύυυυυ δυσκολότερη!

Ναι εχεις δικηο, την εχω πατησει απειρες φορες και με κυνδινο της ζωης μου κιολας,

πως την εχω βγαλει καθαρη ουτε και γω το ξερω!!!

Link to comment

Μιμης: Τα πιο δύσκολα μέτρα της ζωής σου!?!?!?! Και τώρα μισείς και τον YanniG?!!?! Τόσο tired πια? Ε δεν μπορώ, πρέπει να σου αφιερώσω τραγούδι, κι άκου προσεκτικά το στίχο!!! (όχι απλά τραγούδι, τραγουδάρα!!!)

Ου γαρ ερχεται μονον.

 

Δεν μισω πια κανεναν! Οι σημαντικοι ανθρωποι εγιναν φιλοι μου. Οι ασημαντοι δεν ειναι εχθροι μου.

Αληθεια εχεις σκεφτει οτι το ασθμα, η υπνικη απνοια και η πιεση δεν σε ρωτανε οταν ερχονται για συγκατοικιση στο ιδιο σωμα που μεχρι τωρα νομιζες οτι εχεις την απολυτη χρηση και κυριοτητα ?

Το μονο που σου μενει ειναι να τους αποδεχτεις και να συνεχιζεις να ζεις και να προσπαθεις να κανεις αυτο που μπορεις. Εχεις καμμια αλλη προταση ?

Εκει που εισαι ημουνα. Εδω που ειμαι θαρθεις (?).

Link to comment

Α, ναι ξεχασα. Απο δω και περα δεν θα γραφω τιποτ' αλλο σε logs κρυπτων. Μπορει να δημοσιευτει και να βρει καποιος ευκαιρια, να μου κανει δυσαρεστη την ολη εμπειρια. Μαλλον ενα TFTC ειναι αρκετο. Θα το εχω υπ' οψην.

Link to comment

Α, ναι ξεχασα. Απο δω και περα δεν θα γραφω τιποτ' αλλο σε logs κρυπτων. Μπορει να δημοσιευτει και να βρει καποιος ευκαιρια, να μου κανει δυσαρεστη την ολη εμπειρια. Μαλλον ενα TFTC ειναι αρκετο. Θα το εχω υπ' οψην.

 

Ε καλα Μίμη δε σου φταίω εγώ τώρα! Θέμα αντιμετώπισης είναι, αμα το παίρνεις στραβά και στη χαλάω, ζητώ συγγνώμη και δεν θα το ξανακάνω, αλλά νομίζω είναι λιγάκι υπερβολικό να λες ότι σου κάνω δυσαρεστη την όλη εμπειρία επειδή αναφέρομαι στο log σου! Εγώ σου αφιέρωσα και Gary Moore, δεν ξέρεις τί ένδειξη αγάπης είναι αυτή, ούτε στην κοπέλα μου δεν έχω αφιερώσει...

 

Όσο γι αυτό που λες αν έχω άλλη λύση, έχω. Στο εξωτερικό, το λένε "take it easy" στα δυτικά, και "χαΛαρα" στα βόρεια. Μην τρελένεσαι με ότι και να σου λεμε!

Link to comment

Γαμω την καντεμια μου γαμω.... ΣΗΜΕΡΑ βρηκε να βρεχει... ΣΗΜΕΡΑ? :mad:

 

Αντε μην παω στο ξενια και το κανω σε μιση ωρα... αντε τωρα. :)

Εδω ξεραΐλα. Σχεδον ουτε συνεφο. Ελα Μυτιληνη να κανεις το 'Welcome Home' !!

Link to comment

Γαμω την καντεμια μου γαμω.... ΣΗΜΕΡΑ βρηκε να βρεχει... ΣΗΜΕΡΑ? :mad:

 

Αντε μην παω στο ξενια και το κανω σε μιση ωρα... αντε τωρα. :)

Εδω ξεραΐλα. Σχεδον ουτε συνεφο. Ελα Μυτιληνη να κανεις το 'Welcome Home' !!

 

εδω να δεις κακοκαιρια... :laughing: :laughing: εγινα κοκκινος σαν αστακος... και επαθα ηλιαση μεσα στην θαλασσα.... μιλαμε για πολυ ζεστη!!! οταν ηρθα σπιτι ειδα για τις αλλες περιοχες στην ελλαδα.. κι επαθα....

Edited by GATOULIS
Link to comment

Καλησπέρα σε όλες κι όλους τους φίλους του geocaching cafe!

 

Βροχερή μέρα δεν σημαίνει απαραίτητα κακή μέρα για geocaching! Έτσι σήμερα το απόγευμα σε 3 ώρες με τον φίλο Jim A. χτυπήσαμε 5 κρύπτες, τρεις στο λόφο της φιλοθέης και δύο στα τουρκοβούνια. Κάναμε FTF εδώ http://coord.info/GC3X0JZ και πραγματικά είναι μια κρύπτη σε ένα περίεργο κι ενδιαφέρον σημείο, οπότε σας την προτείνω ανεπιφύλακτα!

 

Το ΣαβΚυρ που μας έρχεται θα τοποθετήσω μια δυο κρύπτες στον Όλυμπο, η μια σίγουρα σε μια απο τις πλέον παρθένες κι απάτητες περιοχές του, στη διαδρομή κρεβάτια-πετρόστρουγκα.

 

Η άλλη θα δούμε, έκπληξη.

 

Επίσης αποφάσισα την τοποθεσία του επόμενου multi puzzle, που θα βλέπει θάλασσα αυτή τη φορά...

 

Φιλιά σε όλους!

Link to comment

Καλησπέρα .......

 

Επίσης αποφάσισα την τοποθεσία του επόμενου multi puzzle, που θα βλέπει θάλασσα αυτή τη φορά...

 

 

Ωραία αρκεί να μη χρειαστεί να περπατήσουμε πάνω στην θάλασσα:lol:.

Αν και το "βλέπει " θάλασσα είναι λίγο ασαφές

 

Σπύρο μια ερώτηση ...

το ΤΒ http://coord.info/TB29ZM1 Athenian Lights πού είναι? , το έχεις εσύ? γιατί δήλωσαν ότι δεν το βρήκαν στο Ρέμα

Edited by feregios
Link to comment

Καλησπέρα .......

 

Επίσης αποφάσισα την τοποθεσία του επόμενου multi puzzle, που θα βλέπει θάλασσα αυτή τη φορά...

 

 

Ωραία αρκεί να μη χρειαστεί να περπατήσουμε πάνω στην θάλασσα:lol:.

Αν και το "βλέπει " θάλασσα είναι λίγο ασαφές

 

Σπύρο μια ερώτηση ...

το ΤΒ http://coord.info/TB29ZM1 Athenian Lights πού είναι? , το έχεις εσύ? γιατί δήλωσαν ότι δεν το βρήκαν στο Ρέμα

 

Πολύ πιθανόν να χρειαστεί να περπατήσετε πάνω στη θάλασσα, η δυσκολία θα είναι και πάλι 5/5 και το terrain γύρω στο 4/5. Αλλά υπόσχομαι σουρεάλ σκηνικό απ τα λίγα... Μια γεύση (ελαφρώς spoiler photo):

 

1_MEDITERRANEAN_SKY_2.jpg

 

Το athenian lights το είχα εγώ και το έδωσα στον Jim A. Ομολογώ ότι δεν κατάφερα να βρω το cache... Πιστεύω μέσα στην επόμενη βδομάδα θα προσπαθήσει κι εκείνος και μετά θα το κρύψουμε, πιθανότατα σε κάποιο απο τα cache του κέντρου.

Link to comment

Το athenian lights το είχα εγώ και το έδωσα στον Jim A. Ομολογώ ότι δεν κατάφερα να βρω το cache... Πιστεύω μέσα στην επόμενη βδομάδα θα προσπαθήσει κι εκείνος και μετά θα το κρύψουμε, πιθανότατα σε κάποιο απο τα cache του κέντρου.

 

Δηλώστε όμως στην σελίδα του "ρέματος" ότι το πήρατε γιατί φαίνεται ότι είναι στην cache και το "ψάχνουν"

Link to comment

Την ημερα που λυναμε το ΧΕΝΙΑ !! ...πηγαινοντας για καφε στο Μπαφι :)

Πρεπει να ηταν μοναδικη στιγμη ! Χαιρομαι που ειχες την δυνατοτητα να την ζησεις. Τα μπισκοτακια ηταν αλμυρα να φανταστω ? Να μας πεις την μαρκα να περνουμε μαζι μας, αν ξαναβρεθουμε στην Παρνηθα για καποια κρυπτη. Ποτε δεν ξερεις !

Link to comment

Παστελάκι χειροποίητο με αγνό μέλι.

 

Το ελαφάκι το είδαμε στην περιοχή της Αγ.Τριάδας N 38° 9.342' E 23° 43.195'

 

Από την μεριά των κρυπτών Αγ,Πέτρου , Μόλα και biker4 ειδικά το σούρουπο θα "τρομάξεις" από τον πληθυσμό τους.

Link to comment

Το Ξενία μου έχει κάτσει στο λαιμό!

Το ΘΕΛΩ!

Εισαι τυχερος ρε μπαγασα ! Τωρα που το εψαξε και η Νικολουλη θα σε βρουμε ποιο ευκολα !

Ρε σεις ! Μπας και ειναι η Νικολουλη Geocacher και εψαχνε κι'αυτη για τα micro του Σπυρου ? Αφου ομως δεν υπαρχει "find it" δυο τινα μπορει να συμβαινουν:

Ή δεν ειναι Geocacher (πιθανο),

ή δεν το βρηκε ( ποιο πιθανο !).

Link to comment

Το Ξενία μου έχει κάτσει στο λαιμό!

 

Το ΘΕΛΩ!

 

προς το παρόν όμως θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο νεο από το Athenian Lights travelbug.

 

Αν κοιτάξεις 2-3 ποστ παραπάνω το έχει ο Jim A στα χέρια του. Δεν το έχει δηλώσει. Ελπίζω να το "επιστρέψει" γρήγορα στην ενεργό δράση.

 

Το Ξενία θέλει παρέα και χρόνο!!!

Πάντως έχει πολλά δωμάτια να κρύψεις το ποδήλατο:rolleyes:

Link to comment

χαχαχα Mimhs ποστάραμε ταυτόχρονα.

Ελα όταν γυρίσεις θα το κανονίσουμε να πάμε παρέα, αν κερνάς τον καφέ στο Μπάφι.

Επειδη πηρα ηδη την δοση μου απο Αθηνα προχτες, μαλλον θα το καθυστερησω λιγο το πραγμα. Αλλωστε τωρα ειμαι σε παραταση της αδειας που ειχα παρει - μετα τις διακοπες -, <_<

Εγκεκριμενη απο την Ανωτερα Διοικηση συζυγο! :rolleyes:

Link to comment

Παιδιά καλησπέρα!!!

 

Λοιπόν χαίρομαι πολύ που βλέπω ενδιαφέρον για το Ξενία, αν και οι πρώτοι δεν έχουν παραλάβει ακόμα το έπαθλο τους!

 

Ως τότε σας παρουσιάζω τις 4 νέες κρύπτες μου:

 

http://coord.info/GC3YC62

http://coord.info/GC3YC6Z

http://coord.info/GC3YC6D

http://coord.info/GC3YC6V

 

ΠΕριλαμβάνουν το κρησφύγετο του λήσταρχου γιαγκούλα, το βάραθρο χιονότρυπα στις ψηλές κορφές του Ολύμπου, το μοναστήρι της Αγ. Ειρήνης με την μυθική του προέλευση, καθώς και τη σκήτη του Αγιου Θωμα εν Μαλεώ.

Link to comment

Ενώ εμείς στην Αθήνα....

 

Κανα Σεφ.... Κανα τουρκοβούνι και πολύ μας είναι..

 

Ευχαριστούμε...

 

ΥΓ τώρα που είμαστε κάποιοι ενεργοί στην Αθήνα,να πιούμε κανά καφέ;

Κοιτα, και δω στην επαρχια μη νομιζεις...

Το κρασι ειναι παληο, το κρεας δεν προλαβαινει να σιτεψει, τα χορτα αγρια, τα φρουτα εχουν σκουληκια και τα ψαρια βρωμανε θαλασσα...

Ασε που το ψωμι ειναι σε φουρνο με ξυλα και μυριζει καπνα!

Και δεν βγηκαν καν τα μανιταρια ακομα...

Απλα πρεπει να μεινω για να τελειωσω κατι δουλειες και κυριως να τσεκαρω μια στεγη που φτιαξαμε φετος και επειδη δεν εχει βρεξει ακομη, αναγκαζομαι να περιμενω...

Τι; Φανταζεσαι να ερθω στην Αθηνα και να μην εχει κανει καλη δουλεια ο μαστορας; Κι' αν τρεξει απο πουθενα ;

Οσο για τον καφε ομολογω οτι ειναι ενα κινητρο για να σας γνωρισω. Αν το οργανωσετε ποιο αργα ( μεσα Νοεμβρη ας πουμε ) πολυ θαθελα να δω την Νικολουλη π.χ. live !

Link to comment

Πιστεύω πως με το συνεργείο που είχε έλυσε το Ξενία σε 48 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα...

 

Εννοείται πάμε για Νοέμβρη.... Ποιος βιάζεται;!

 

εδιτ: Σύνταξη κι έχεις χρόνο να περιμένεις;... Ή άνεργος;

Edited by Brevetoskylo
Link to comment

Πιστεύω πως με το συνεργείο που είχε έλυσε το Ξενία σε 48 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα...

 

Εννοείται πάμε για Νοέμβρη.... Ποιος βιάζεται;!

 

εδιτ: Σύνταξη κι έχεις χρόνο να περιμένεις;... Ή άνεργος;

35 χρονια (33 ΙΚΑ και 2 ΝΑΤ), > 1.000.000 χλμ στην Αθηνα, συνολικα, με μηχανακι, 31 παντρεμενος και 43 χρονια μακρυα απο την γενετειρα μου. Εχεις ακουσει για τον Νοστο ; Γνωστη ασθενεια των ξενιτεμενων; Αυτο !

Link to comment

Ξέρω τον νόστο!

Είσαι από εκεί; Και τι καιρό έχει γιατί εδώ έβρεξε... Αν είναι να έρθεις για το Ξενία δηλαδη (!).

Άντε, σου έχω βάλει και νέες κρύπτες!

Ειμαι. Και παρα το οτι μπορω να ελθω και να φυγω ανα πασα στιγμη, οταν φευγω απο δω, εστω και για λιγο νοιωθω πολυ, μα πολυ παραξενα. Καθε φορα. Σαν να φευγω για παντα, ενα πραγμα.

Για το Ξενια... ενταξει δε λεω, θελω να το κανω, αλλα τωρα δεν υπαρχει και καμμια βιασυνη, εδω που τα λεμε! Αστο να ωριμασει.. Θα τρωγεται ποιο ευκολα !

Αμ γιατι εγω τι κανω; Και γω κρυπτες βαζω! Γεμισαμε τον τοπο!

Αφου σκεφτομαστε να χωρισουμε το νησι σε τετραγωνακια των 160 μετρων για να χωρεσει οσο γινεται περισσοτερες...

Link to comment

Πρέπει να πάω κι εγώ στη Χίο να βάλω. Δεν είμαι από εκεί αλλά έχω πολλούς φίλους και αγαπώ το νησί.

 

Σε εσάς έκανα φαντάρος, στο Μανταμάδο, και θα έρθω το καλοκαίρι για αγώνα ποδηλασίας, οπότε βάλε καμιά και κοντά σε κανά κεντρικό δρόμο.

 

Κατά τ'άλλα πονάνε τα πάντα. Σήμερα έκανα πεζοπορική διάσχιση Υμηττού:

IS Profitis Ilias, IS Ano Glyfada II, IS Ano Glyfada, IS The Junction, Pyrgos (tower) Hymittos, IS Imittos Top, IS Over Ag. Paraskevi. Εκεί με έπιασε νύχτα. Θα έκανα και Imitos tree, αλλά είχε καμιά 5-6 αδέσποτα πάνω στο δρόμο και το άφησα για πήγε μέντες νυχτιάτικα.

 

Κι ένα cache δεν βρήκα. (ένα μούλτι)

 

Από τέρμα Α4 εκκίνηση στις 8.50.

Κολέγιο (δεν ξέρω ποιο, αυτό που είναι ευθεία πάνω από την Πλατεία Αγ. Παρασκευής) 20.00

 

Καθυστέρυσα πολύ στη Γλυφάδα καθώς δεν υπήρχε μονοπάτι από κρύπτη σε κρύπτη, με αποτέλεσμα να το τραβάω ευθεία χωρίς φανερό μονοπάτι.

 

Ομορφότερο κομμάτι, από το "χωριό" των κεραιών" μέχρι τη στιγμή που το 10 βρίσκει τον πρώτο χωματόδρομο!

Link to comment

Να πας, να βαλεις, και αμα ερθης και ειμαι Μυτιληνη θα εχεις και μερος να μεινης.

Μαλιστα, εκανες πεζοπορια ΟΛΟ τον υμητο και θα κολωσεις να περπατησεις λιγα μετρα ; αφου οσα εχουμε βαλει τα περπατησαμε γεροι ανθρωποι, τι περιμενες; να μην ειναι σε δρομο κοντα; Διπλα σε δρομο ειναι τα περισσοτερα! Ενταξει καποια ειναι σε χωματοδρομο ή μονοπατια αλλα παλευεται! Απο 60 κρυπτες σε ενα νησι που η μεγαλυτερη αποσταση απο βορα σε νοτο ειναι 90 χιλιομετρα ασφαλτος (με σκουληκια και στροφες) δεν θα προλαβεις να τις κανεις ( αν και οπως σε βλεπω αγριεμενο, μπορει κιολας !),

Και για να εχουμε και καλο ρωτημα αυτο το δεκα που βρισκει τον χωματοδρομο τι ειναι; Νεα ρατσα σκυλου ; Να μου κρατησεις ενα κουταβακι οταν πηγαινω στα βουνα.

Με βουλες για να το ξεχωριζω !

Link to comment

Το Brevetoskylo είναι γνωστός αθλητής της ποδηλασίας δρόμου , και μάλιστα είναι ενεργό μέλος στην οργάνωση "αγώνων" μεγάλων - πολύ μεγάλων αποστάσεων με ποδήλατο τα λεγόμενα Brevet.

Mimhs μιλάμε για Τετραψήφια :rolleyes: χιλιόμετρα μηνιιαία χαχαχαχαχα

 

Το 10 είναι ονομασία του μονοπατιού στον Υμηττό, πρέπει να δεις να το κατεβαίνουν με ποδήλατα:lol:

Edited by feregios
Link to comment

Θα έκανα και Imitos tree, αλλά είχε καμιά 5-6 αδέσποτα πάνω στο δρόμο και το άφησα για πήγε μέντες νυχτιάτικα.

Μπα, ησυχα σκυλακια ειναι. Τα θυμαμαι απο οταν ειχα παει. Παννω στην διασταυρωση για το στρατοπεδο-αν θυμαμαι καλα. Βλεπουν τοσο κοσμο καθε μερα που κανει περπατημα στην περιοχη που εχουν βαρεθει να γαυγιζουν συνεχεια !

Νομιζω ειναι το Αμερικανικο κολεγιο αυτο που λες . Το Deree μαλλον. Αλλα μπορει και να κανω λαθος.

Link to comment

@ Μίμης... Πώς σου ήρθε αυτό με το σκύλο...Χαχανίζω μόνος σαν χαζό! Κάνουμε κάθε χρόνο ένα brevet (200 χλμ ποδηλασία) Η διαδρομή είναι χοντρικά: Χωρα- Μανταμάδο - Μύθημνα - Πλωμάρι - Λουτρά - Αεροδρόμιο - Χώρα.

 

Ε? Φανταστικέ Μίμη....

 

 

@ Φερέγγυος... Δεν το έχω με το MTB. To αβαταρ κι αυτό από brevet είναι. Για το 10 το έχω διαβάσει, αλλά εκτός αν χάθηκα.... Έχει καποια κομμάτια πολύ πετρώδη... Κι αυτά με ΜΤΒ;

Επίσης σου έστειλε κι ένα μεηλ, πες μου!

 

ΥΓ μονοπάτια... Έχει και το 5 στον Υμηττό! Και το 22 στην Πάρνηθα... Βέβαια της Πάρνηθα τα μονοπάτια (όχι οι δασικοί) πρέπει να είναι δύσκολα.... Δεν έχω πετύχει ποτέ downhillα...

Edited by Brevetoskylo
Link to comment

Πραγματικος ειμαι! Και δε μου λετε εσεις που ξερετε απ'αυτα, στη Μυτιληνη εχει κανα μονοπατι ή διαδρομη να στησουμε κανα Multi ;

Αμα κανεις αυτη τη διαδρομη που λες, περνωντας απο Πλωμαρι, να σου οργανωσω μια ομαδα απο φιλους να χειροκροταμε; Αμα θες να βαλουμε και καποιο τραπεζακι με ουζο και μεζε να παρετε δυναμεις ! Θα πεισουμε το εργοστασιο του Βαρβαγιαννη να γινει sponsor ! :lol:

Link to comment

Θα είναι γαμάτο! Αν όντως έχεις όρεξη, να σου πω να μιλήσεις με τον Γερμανό (ΝΑΙ Γερμανός που μένει μόνιμα στο νησί σου και μιλά ελληνικά!)που είναι ο εκεί διοργανωτής να κάνετε και σημείο ελέγχου.

 

Η ημερομηνία είναι Σάββατο 6-7-2013

 

πληροφορίες εδώ http://greekbrevets.blogspot.gr/p/brevet-200-6-7-2013.html όποτε προκύπτει κάτι νέο το ανεβάζω. Νταξ... ΑΝ έχει ούζο... θα εγκαταλείψω για τους μεζέδες~!@#Ε!ΘΥΤ!Θ@

Link to comment

 

Νομίζω πως η Νικολούλη έχει βρει:

 

"ΤΟ ΜΟΝΟPATI TON SIDIRODROMIKON" (πλάνο με τρένα)

 

"OLYMPIC MOUNTAIN" (πλανο με γρασιδι)

 

"THE FAST AND THE FURIOUS" (πλανο με αυτοκίνητα)

 

"XENIA MULTICACHE" (πλάνο στο Ξενία)

 

"IMITOS TREE" (πλάνο με αριθμούς)

 

"Supermarket series" - Θεσσαλονίκη (πλάνο με γκαράζ)

 

"ALSOS PANGRATI" (πλάνο με παιδική χαρά)

 

"WAR MUSEUM" (πλάνο με πιστόλι)

 

Νομίζω πως σας απέδειξα πως η Αγγελικούλα είναι geocacher!

Το μόνο που πρέπει να βρούμε είναι τι username έχει...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...