Jump to content

GEOCACHING CAFE


sakis

Recommended Posts

Πολύ ΣΩΣΤΑ τα λες +μφωνώ απολύτως.

Αν σου κάτσει έχει καλώς, αλλιώς γίνεται χωρίς λόγο, και μετατρέπεις μια ευχαρίστηση σε άγχος.

 

Εσύ μη ξεχνιέσαι, σπόρο από ρίγανη περιμένω και βέβαια ριγανίτσα για την σαλάτα.:lol:

Link to comment

Πολύ ΣΩΣΤΑ τα λες +μφωνώ απολύτως.

... Αν σου κάτσει έχει καλώς, αλλιώς γίνεται χωρίς λόγο, και μετατρέπεις μια ευχαρίστηση σε άγχος.

Ελα ρε Παναγιωτη, πως θα κατσει; πρεπει να τρεχει σαν παλαβος καποιος και να οργανωσει ενα καρο πραμματα για να το κανει ! Και σιγουρα θα κανει και καρακατσουλιες για να το πετυχει. Και ποιον θα κοροιδεψει τελικα ; Εμενα ή εσενα; Τον εαυτο του κοροιδευει. Σιγα τα καλιτεχνηματα πια, που θα τα φορτωθεις χωρις στην πραγματικοτητα λογο !

Μου θυμιζει την αλλη ευρηματικη ιδεα με τα Chalenges. Σιγα τα Ωα. Καποιος πεταξε μια ακομα μ#!%@$ και μη εχοντας κατι καλυτερο, εβαλαν αυτη την Αμερικανιά.

...Εσύ μη ξεχνιέσαι, σπόρο από ρίγανη περιμένω και βέβαια ριγανίτσα για την σαλάτα.:lol:

Σημερα πηγα και μαζεψα την πρωτη σοδια. Ριγανη- Φασκομηλο- Δεντρολιβανο.

Για σπορο θα πρεπει να μαζεψω πολυ ωριμη και αυτη συνηθως δεν ειναι ποιοτητας φαγητου. Αργοτερα ομως. Αν μαζεψω ποσοτητα παντως, μπορει να οργανωσουμε ενα "Ριγανη event" ! :lol:

Link to comment

Πήγα να κάνω ανανέωση στο πρεμιουμ και είδα πως το πήγαν 9.99 και 29,99 ευρώ, αντί για δολλάρια.

 

Αν πατήσω πως μένω ΗΠΑ, μου βγάζει 9,99 δολάρια. Μήπως να κάνω ανανέωση λέγοντας πως μένω στις ΗΠΑ; Για να βγει πιο φθηνά;

Link to comment

Σήμερα στο 31 days Geocaching είχε ένα souvenir που μου άρεσε λόγω του ποδηλάτου

 

fd1b5bae-9f64-44a1-97a1-f75bbf8974a3.png

 

Άρπαξα λοιπόν την ευκαιρία και βρήκα την Κρύπτη στο Αρχαίο Στάδιο της Ρόδου, το οποίο το φυλάει ο Gatoulis.:ph34r:

Τριπλή επιτυχία, κρύπτη , souvenir και κουβεντούλα με τον gatoulis

Αν και τώρα που το καλοσκέφτομαι 4απλή , λόγω της απόκτησης και του περίφημου

GATOULIS PathTag .....το 1ο Ελληνικό :lol:

blueprint.jpg

 

 

Παραθέτω τις εικόνες από τα souvenirs του μήνα και μη ξεχνάτε τις 17 Αυγούστου το International Geocaching DAY

 

970654_10151811929244680_429534452_n.png

Link to comment

Καμμια κρυπτη εβαλε καινουρια ο εκπροσωπος μας επι Ροδου ή τζαμπα τα εξοδα να του στειλουμε εσενα, για να του πας το GPS ;

Αντε γιατι αμα φυγεις θα λεει δεν το σκεφτηκα !! :lol:

Link to comment

Είπα πως μένω στη Γροινλανδία!!

 

7,51 ευρώ

Για ενα χρονο ? Πως το εκανες αυτο ρε μπαγασα ? Πες και στους υπολοιπους να γινουμε virtual πολιτες Γροιλανδιας !

Link to comment

για 3μηνο κάνω!

 

Πάω για ανανέωση μου λέει μένετε στην Ελλάδα, ή όχι. Πατώ μια άλλη χώρα, βλέπω τιμή σε δολάρια, 9.99

 

Τελική τιμή:7,51 για την GS, 1,50 κράτησε η eurobank "ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΟΣ": Σύνολο: 9,01.

 

10% φθηνότερα από την τιμή που προτείνει η GS.

 

Πιστεύω πως για ετήσιο είναι ακόμη μεγαλύτερο το κέρδος καθώς αν παραμένει το 1,50 για προμήθεια, τότε θα μιλάμε για μεγαλύτερο ακόμη κέρδος!

 

ΥΓ. Πάντως μιλάμε για ένα ευρώ! Αλλά είναι το γαμώτο!

Link to comment

Τελικα, αυτο που λενε οτι απο ενα πυρηνικο ολοκαυτωμα θα γλυτωσουν οι κατσαριδες γιατι ειναι πολυ ανθεκτικες και οι Ελληνες γιατι θα βρουν παραθυρακι για να να γλυτωσουν, ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ! :lol:

Πως θα πεισουμε την Μερκελ ειναι ενα ζητημα βεβαια, αλλα κατι θα βρουμε !

Link to comment

Την καλημέρα μου και απο μενα...

Αν και απο τα παλια μέλη του Geocaching.com (εγραφή 17/09/2002) το σιτε το χρησιμοποιουσα μονο και μονο για να κατεβάζω caches που τύχον ήταν στα βουνα που σκαρφάλωνα. Ουτε Λογκαρισματα ουτέ τίποτα...

Τώρα βέβαια με την κορη μου τα πράγματα έχουν αλλαξει μια και "Μπαμπα το καταχώρησες στο σαϊτ ;;; " (Φωνη κόρης , εντολή Θεου) σύν το γεγονος ότι έχωσε την μιση της τάξη στο χόμπυ.(μαντεψτε ποιος τρέχει μαζι με 6 πιτσιρικια με ασυρμάτους και ένα gps γυρω γυρω..)

χεχεχεεχχε

 

Ελπιζω να τα λεμε συχνότερα και απο εδώ και ήδη ετοιμάζουμε τις πρώτες 3 κρύπτες μας.

 

Αλέξανδρος

SY1AJY

Edited by Odisefs
Link to comment

Οχι οτι βλεπω καμμια σχεση φυσικα, αλλα εκει, γυρω στα δεκα χρονια εκανε κι' ο συνονοματος σου να γυρισει στην Ιθακη. Μη ζηταμε και ακριβειες απ' τον Ομηρο :)

Welcome back ! Κι' αυτα που λεει ο Καβαφης για την Ιθακη που εδωσε μονο το ταξιδι, δεν εχουν αμεση σχεση αφου τωρα θα συνεχισεις να ταξιδευεις, μολις πατησες το ποδι σου... :D

Link to comment

Ερωτηση ειναι αυτη; Φυσικα ειμαστε πισω! ΠΟΛΥ...

Εκει εχουν νομους και κανονες. Μπορει να υπαρχει βεβαια πολιτεια οπου το να κανει μια κοτα αυγο σε δημοσιο χωρο απαγορευεται, αλλα εχουν κανονες και κανονισμους που τους σεβονται. Και αν δεν εχουν, τους φτιαχνουν.

Τον Αλ Καπονε τον επιασαν για φοροδιαφυγη πριν 70 χρονια και μεις δεν εχουμε βρει ουτε εναν ακομη, παρα τις περι του αντιθετου εξαγγελιες!

Πικρα ειναι η Ελλαδιτσα μας... :(

Link to comment

Γεια και χαρά σας παιδάκια!

 

Επεστρέψαμε στην Ελλάδα με την καλή μου μετά απο 2μιση εβδομάδες road-trip στα βαλκάνια, με γύρω στα 50 found it στις αποσκευές μας!

 

Θα μείνουμε μερικές μέρες στην Βέροια και την Κατερίνη κι απο βδομάδα πάλι Αθήνα...

 

Σας στέλνουμε την αγάπη και τους geocachικούς χαιρετισμούς μας!

Link to comment

Ουφ, μολις γυρισα απο 60 χλμ ποδηλασιας, ολα μεσα και γυρω απο τη Θεσσαλονικη.

 

Πολλες κρυπτες και μια, η cube, η οποια ειναι ενα εργο τεχνης.... Σαν του Μιμης.γρ ενα πραγμα!

 

Τελικα με την κοτσανα της grounspeak και τα σουβενιρ ασχοληθηκε κανεις;

 

Ωραια η μαμα εταιρια, αλλα αυτο το βρηκα βλακεια!

 

Φιλακια σε ολους απο Β. Ελλαδα

Link to comment

Δυο ξερω που τα καταφεραν να το κανουν αλλα τελικα ηταν απο αστειο μεχρι ανοητο για τους Ελληνες γεοκυνηγους, κατα την ταπεινη μου γνωμη. Αμερικανια που δεν εχουμε συνηθισει να ακολουθουμε σαν λαος και φιλοσοφια. Ο Αμερικανος εχει μαθει μια ζωη να ακολουθει οδηγιες και να αφηνει τα παντα στους "αρχηγους". Πρωτα μπαινει στο Ιρακ και μετα ψαχνει τα χημικα. Γι' αυτο και τωρα προσπαθουν να τους πεισουν και δεν εχουν κανει ρημαδι την Συρια (ακομα!).

Εμεις οι Ελληνες πρωτα αμφισβητουμε και μετα κανουμε οτι επρεπε να κανουμε απο την αρχη, και συνηθως χανουμε απο χερι... Πχ. αφου επεσε εξω το οικονομικο γιατι τοσα χρονια κανεις δεν πληρωνε ΦΠΑ, τωρα θυμηθηκαν να βγαλουν τον ΣΔΟΕ εξω να ψαχνει αποδειξεις. Τωρα που δεν αγοραζει κανεις ουτε τα βασικα.

Μεχρι και οδηγιες για το πως να ξεγελασεις το συστημα ειχε δωσει η Groundspeak στο News Letter της, αφου προτεινε να κανεις δυο κρυπτες σε μια μερα και να τις καταχωρισεις μια πριν και μια μετα τα μεσανυχτα! Ε, αμα ξεκινας ετσι, δεν ειναι δα και πολυ δυσκολο να βρεις τροπους να κανεις σερι 31. Αφου καποια στιγμη σκεφτηκα ετσι για το γ****ο να κανω 30 σερι τον Σεπτεμβριο αλλα σκεφτηκα οτι μαλλον τον εαυτο μου θα κοροιδευα και κανεναν αλλο !

Link to comment

Πολλες κρυπτες και μια, η cube, η οποια ειναι ενα εργο τεχνης....

 

Χαίρομαι που σου άρεσε Έκτωρα, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Αναλυτικότερα θα τα πούμε στην συνάντηση την Πέμπτη.

 

Τελικα με την κοτσανα της grounspeak και τα σουβενιρ ασχοληθηκε κανεις;

 

Όσον αφορά το,31 Days of Geocaching,εγώ προσωπικά είδα την θετική πλευρά.

Λόγω της κρίσης διακοπές δεν πήγαμε. :(

Ολόκληρο τον Αύγουστο θα ήμασταν στην Θεσσαλονίκη. :mad:

Ήταν μια καλή ευκαιρία να ξεχάσουμε τον πόνο μας και να ανακτήσω το χαμένο έδαφος μετά από 4 χρόνια απουσίας από το παιχνίδι.

Ολοκλήρωσα την δοκιμασία και συνεχίζω το σερί, όσο μου το επιτρέπει βέβαια, ο αριθμός των κρυπτών στην περιοχή της Θεσσαλονίκης.

Link to comment

Όσον αφορά το,31 Days of Geocaching,(1)εγώ προσωπικά είδα την θετική πλευρά.(2)

Λόγω της κρίσης διακοπές δεν πήγαμε. :((3)

Ολόκληρο τον Αύγουστο θα ήμασταν στην Θεσσαλονίκη. :mad:(4)

Ήταν μια καλή ευκαιρία να ξεχάσουμε τον πόνο μας και να ανακτήσω το χαμένο έδαφος μετά από 4 χρόνια απουσίας από το παιχνίδι.(5)

Ολοκλήρωσα την δοκιμασία και συνεχίζω το σερί, όσο μου το επιτρέπει βέβαια, ο αριθμός των κρυπτών στην περιοχή της Θεσσαλονίκης.(6)

(1) Αφορμή

(2) Ανάλυση

(3) Αιτιότητα

(4) Αίτιο

(5) Αιτιατό

(6) Αισιόδοξο

Το (5) είναι που μετραει, και χαιρομαστε που είσαι και παλι μαζι μας.

Μα ειναι ζωη αυτη που κανουν οι muggles ?

* μην ψαξετε αν ειναι σωστοι οι ορισμοι στην wikipedia! Για πλακα τους εβαλα! :lol: Δεν φαινεται ποιο επιστημονικο ετσι ; :o

Link to comment
Δεν φαινεται ποιο επιστημονικο ετσι ;

 

Πράγματι φαίνεται πολύ επιστημονικό Μίμη, που νόμισα ότι είσαι Φιλόλογος :lol:

 

Κι εγώ χαίρομαι που είδα μετά από 4 χρόνια απουσίας από το παιχνίδι, περισσότερoυς παίκτες να ασχολούνται με το geocaching και να έχουν βάλει τόσες πολλές κρύπτες στην περιοχή της Θεσσαλονίκης.

Link to comment

... να έχουν βάλει τόσες πολλές κρύπτες στην περιοχή της Θεσσαλονίκης.

Κι' αλλου, κι αλλου ! Στην Μυτιληνη* να δεις τι κανανε! Υποφερει η αγορα του νησιου απο ελλειψη Tupper !

Ασε τα βενζιναδικα. Μας εχουν στην λιστα προτιμησης !

* αν δε παινεψεις το σπιτι σου, πεφτει και σε πλακωνει...

Link to comment

Εσύ μη ξεχνιέσαι, σπόρο από ρίγανη περιμένω ...:lol:

Σε περιμενει στο Χαλανδρι σε σακουλακι. Φροντισε να τον παραλαβεις! Διαβαζε και κανα e-mail σου! :)

Αυτη τη στιγμη βρεχει και καλο νερο ! Αυριο βγαινουμε για σαλιγγαρια και σε 15 μερες ελιες τσακιστες, με θαλασσα και αγνο αλατι, απο τις λακουβες στα βραχια ( σε παραλιες που δεν παταει ουτε κοτσυφι!). :D Χαμος θα γινει !!

Link to comment

Ερχονται ξενοι για μια φορα στην ελλαδα και βαζουν κρυπτες.

 

Θεωρειτε σωστο να προσφερομαστε να αναφερεται το ονομα μας για maintenance η οχι.

 

Προσωπικα,οσες φορες με πλησιασαν, ειπα οχι,καθως θελουμε κρυπτες που να διαρκουν στο χρονο,οχι απλα για τα νουμερα.

 

Εσεις τι λετε;

Link to comment

Αν εχω κι' αλλες κρυπτες δικες μου στην περιοχη, που σημαινει οτι θα τις φροντιζω, το καταλαβαινω και το δεχομαι. Αλλα με μια προυποθεση ακομη. Να εγκρινω εγω την θεση και την εγκατασταση. Αν το βαζει για να ειναι στο ονομα του και να αποδειξει στους δικους του οτι πηγε στην Καρπαθο, εχασε! Δεν εχουμε τοση ελλειψη απο κρυπτες που να χρειαζομαστε το σχεδιο Μαρσαλ για εξωτερικη βοηθεια! Εδω της Μυτιληνης και στις περισσοτερες ειναι owner ο Στρατης για συντηρηση, ακριβως γιατι καποιους μηνες δεν θα ειμαι εδω να ελεγχω.

Υπαρχουν Muggles, κακος καιρος, κακες θεσεις, κακα κουτια, απροσεκτοι ή αδιαφοροι geocachers, απροβλεπτα γεγονοτα...

Ποια ειναι η αξια μιας κρυπτης αν δεν εχεις 'Life-time relationship" οπως λεει και η Grounspeak ? Αν η option συντηρησης ειναι το Archive, μοιαζει με "one night stand" και οχι με γαμο, και με "και εζησαν αυτοι καλα και μεις καλυτερα...".

Δυο απο τις κρυπτες μας ειναι σε ενδιαφεροντα μερη, αλλα λογω ελλειψης χωρων, δικης μας φαντασιας θες, muggles κλπ. δεν μπορεσαμε να βρουμε εναν τροπο να μην μας τις παιρνει η θαλασσα:

GC3MMX8 Panlesvian Statue of Liberty,

GC3VN8V Παναγία Γοργόνα.

Εχω σπασει το κεφαλι μου πως θα τις διατηρησω. Γιατι ειναι σε πολυ ωραια σημεια και καθε λιγο και λιγακι χανονται απο το κυμα (μαλλον). Καθε λιγο και λιγακι εχουμε και ενα DNF. Να τρεχουμε καθε φορα μηπως χαθηκε;

Κι' αν ειναι απλα, αστοχια του geocacher, να εχω κανει τοσα χιλιομετρα τζαμπα;

Ενα τελευταιο:

Θα εκρινα και με μετρο "ποσα finds εχει κανει" αυτος που μου ζηταει το maintenance. Αν δεν εχει βρει αρκετες και αν δεν εχει βαλει αρκετες (για να ξερει για τι πραγμα μιλαμε) μαλλον θα το αρνιομουν.

Νομιζω.

Link to comment

needs archived!

 

Οι πόλεις (Αθήνα και Θεσσαλονίκη) έχουν κάποια caches τα οποία είναι άφαντα. Παράδειγμα για εμάς το "FLAG" στην Άνω Βούλα.

 

Κάποιες φορές μπορεί να αντικαταστήσω κάποιο κουτί, όμως κάποιες άλλες προτιμώ και κάνω "needs archived" Φυσικά αυτό γίνεται αφού θεωρήσω αδύνατον να επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη, όπως έγινε στις περιπτώσεις bakamono, atticusterios αλλά και σε άλλες.

 

Θεωρείτε σωστή αυτή τη διαδικασία; Δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο...

 

Να ανασταίνουμε μια κρύπτη ώστε να πάρουμε το find,ειδικά αν είναι σε ωραίο μέρος,

Ή να ζητάμε την αρχειοθέτηση της για να μη γεμίζουμε κρύπτες χωρίς ιδιοκτήτες;

 

Είναι πάνω κάτω η ίδια κουβέντα με την Κάρπαθο κλπ

Link to comment

needs archived!

Δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο...

 

Να ανασταίνουμε μια κρύπτη ώστε να πάρουμε το find,ειδικά αν είναι σε ωραίο μέρος,

Ή να ζητάμε την αρχειοθέτηση της για να μη γεμίζουμε κρύπτες χωρίς ιδιοκτήτες;

Θα το καταλαβαινα να αναστησω μια κρυπτη αν ειναι σε ενα σημειο οπου κατι βλεπει ο επισκεπτης, και που εξαφανιστηκε απο τυχαιο γεγονος, εχει ομως finds. Για παραδειγμα η Αγια Φωτεινη*, ηταν μια τετοια αλλα δεν προλαβα γιατι δεν το πηρα χαμπαρι. Ομως παρα το οτι η θεση ειναι ελευθερη δεν αντικατασταθηκε. Η κρυπτη FLAG* ειναι ενδιαφερουσα και θα την αντικαθιστουσα αν την ευρισκα στην διαδρομη μου. Ακομη και οι σειρες του GiannisG ειναι για αντικατασταση οταν ειναι σε ενδιαφεροντα μερη (που ειναι για οσους κανουν MB).

Υπαρχει ομως ενα μικρο προβλημα. Ενταξει να αντικαταστησεις μια κρυπτη αν εχει 3 DNF πχ. Ομως πας να ψαξεις μια κρυπτη με σκοπο να την αντικαταστησεις τοσο ευκολα; Εισαι σιγουρος οτι δεν δημιουργεις μια νεα κρυπτη βαζοντας την σε διαφορετικο ισως μερος απο το αρχικο ; Την εχω πατησει ετσι, γι'αυτο το λεω !

Απο την αλλη βεβαια το 'needs archived' ελευθερωνει ενα σημειο δινοντας σου την δυνατοτητα να αναστησεις το σημειο με δικη σου κρυπτη ή να βαλει καποιος αλλος. Δεν νομιζω οτι θα ηταν κακο αν μια καλη θεση οπως π.χ του Φιλοπαπου* μετα απο μερικα DNF γινοταν Archive,να την αναβιωνε η papalia*;

Αν ο ιδιοκτητης δεν την αντικαθιστουσε γιατι να μην χρησιμοποιησει καποιος το ιδιο σημειο για δικια του κρυπτη; Η επιλογη της θεσης αυτης της κρυπτης ειναι εξαιρετικη ! Να την αφησουμε να παει χαμενη ; Για ποιο λογο ;

Συμπερασματικα λοιπον:

Αντικαθιστω κρυπτες που εχω βρει αλλα χαθηκαν αν ειναι στον δρομο μου.

Γραφω DNF σε οσες δεν βρισκω, για να ενημερωθει ο owner οτι κατι τρεχει.

Αν ειμαι ο τριτος (πχ) στην σειρα με DNF και πιστευω οτι πρεπει να γινει κατι προσπαθω ευγενικα να ελθω σε επαφη με τον owner και προτεινω μεχρι και υιοθετηση της αν αξιζει τον κοπο.

Αν δεν εχω απαντηση δηλωνω ενα needs archived.

Αν πιστευω οτι αξιζει το μερος βαζω μια νεα , και μπορω αν το θεωρησω σκοπιμο να αναφερω τον αρχικο εγκαταστατη. Το εκανα για δυο κρυπτες και το θεωρω τιμη μου που το καταφερα. Η μια ειναι η Respect που αξιζε σαν θεση, και η αλλη η Mission Impossible που αξιζε σαν κρυπτη.

*Φυσικα η επιλογη των ονοματων ειναι σαν παραδειγμα, υποθετω οτι ολοι εχουμε σκεφτει κατι αναλογο για καποιες αλλες κρυπτες...

ΥΓ. οσο για το με κοκκινα γραμματα δεν θα το σκεφτομουν σαν αξιο λογου. Δεν αναβιωνω κρυπτες για να πετυχω νουμερα. Το θεωρω πολυ αδιαφορο. Στην Μυτιληνη εμφανιστικε ενας Jarouch που εχει 4185 συνολικα, εκανε λεει 42, σε τρεις μερες, γραφοντας με paste & copy το ιδιο κειμενο : " Found during a vacation to Lebos, thank you for the cache", και σε 4 logbook που εψαξα δεν βρηκα το ονομα του!

Σιγα τα Ωα! Τελικα μετραει ποιο νουμερο ; Το 4185 η το νουμερο Jarouch ; Ενας ανθρωπος που εχει βρει τοσες πολλες και δεν μπορει να σκεφτει, οτι πρεπει να δινει και αυτος κατι στην κοινοτητα. Γραφει ακριβως το ιδιο κειμενο σε 42 κρυπτες, και εχει εγκαταστησει μονο 8 δικες του...

Link to comment

Και εγώ αναρωτιέμαι ... αλλά δεν ξέρω και τι είναι καλό να κάνουμε :(

Πάντως για FLAG μπορώ να πεταχτώ να βάλω ένα κουτάκι. Το σκεύτομαι από την αρχή του καλοκαιριού. Θα στείλω mail στον ιδιοκτήτη, και βλέπουμε ....

Link to comment

Κι εγώ αντικαθιστώ μια κρύπτη που μου άρεσε. Στο σακκίδιο έχω πάντα ένα κουτί από φιλμ κι ένα σημειωματάριο.

Κι επειδή στην κρήτη δεν είμαστε πολλοί και γνωριζόμαστε, υπάρχει πάντα η αλληλεγγύη κι ο ένας προσέχει τις κρύπτες του άλλου όποτε τύχει μια στο δρόμο μας.

Αντίθετα με εκνευρίζουν αυτοί που βρίσκουν μια κρύπτη στην άλλη άκρη της Κρήτης, πχ στην Παλαιόχωρα, γράφουν μόνο it needs new logbook ο ένας μετά τον άλλον και κανείς δεν βάζει ένα κομμάτι χαρτί μέσα!

Link to comment

Παπαλια,

 

Με τον Αττικουστέριο, έχω προσπαθήσει 2 φορές να έρθω σε επαφή,

 

Για το Κρυονέρι, και το FLAG.

 

Δεν πήρα απάντηση και του δήλωσα πως μπορώ να υιοθετήσω.

 

Οπότε προτιμώ να γίνει αρχειοθέτηση και να βάλω ένα κουτάκι εγώ σε μια προπόνηση

Link to comment

... γράφουν μόνο it needs new logbook ο ένας μετά τον άλλον και κανείς δεν βάζει ένα κομμάτι χαρτί μέσα!

Αμ αυτο που το πας? Δηλαδη ρε μεγαλε δεν μπορεις να εχεις μαζι σου δυο χαρτακια ημερολογιου, αφου ειδες οτι οι προηγουμενοι το εχουν αναφερει? Να ξοδιασει τα κερατα του ο βλακας που σου εδειξε κατι ενδιαφερον σε βενζινα και χρονο και συ ουτε ενα χαρτακι? Θα μου πεις εδω μια κρυπτη δεν σκεπτεται να βαλει για να δειξει κατι ενδιαφερον στη χωρα του, που να ξερει οτι η συντηρηση θελει χρονο και χρημα... Ασε που η λεξη και εννοια φιλοτιμο, ειναι καθαρα Ελληνικη !!!

Link to comment

Οπότε προτιμώ να γίνει αρχειοθέτηση και να βάλω ένα κουτάκι εγώ σε μια προπόνηση

Μπηκαν σε διαδικασια Archiving, ηδη οποτε οσοι εισαστε ετοιμοι τρεχτε !!

Κανα αλλο τετοιο εχουμε? Να γινει ενα ξεκαθαρισμα !

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Re paidia mias kai sas brhka edw olous mazemenous, ithela na pw oti kai egw me tous filous mou asxoloumaste oso mporoume bebaia(ligo dld) logo foithtes ektos polhs ktlp... Kai exw kapoies erwthseis, oi perissoteroi apo esas exete kanonikes gps suskeues i kinhta me gps? Kai na kanonisete kamia sunanthsh ksana suntoma, to eipa kai ston spyros p.

Link to comment

Re paidia mias kai sas brhka edw olous mazemenous, ithela na pw oti kai egw me tous filous mou asxoloumaste oso mporoume bebaia(ligo dld) logo foithtes ektos polhs ktlp... Kai exw kapoies erwthseis, oi perissoteroi apo esas exete kanonikes gps suskeues i kinhta me gps? Kai na kanonisete kamia sunanthsh ksana suntoma, to eipa kai ston spyros p.

Δεν ξερω κανεναν με I-phone σαν πρωτευουσα συσκευη. Το κινητο μου ( που εχει GPS ενσωματωμενο και οχι να λειτουργει με τις κεραιες της κινητης ) το εχω μονο για περιπτωσεις αναγκης. Καλο ειναι αλλα χρειαζεται μετατροπη μοναδων και δεν δεχεται χαρτες, κρυπτες και γενικα τα καλουδια του geocaching.

Οχι οτι δεν μπορει καποιος με λιγες μανουβρες να κανει το hobby του, αλλα οταν θες να κανεις τις κρυπτες μιας διαδρομης πχ 4 ή 5 σε μια περιοχη, ειναι ολιγον απο γιουβετσι περιπλοκο!

Θα ελεγα οτι κινδυνευεις να απογοητευτεις αν ειναι το μονο εργαλειο που χρησιμοποιεις. Δεν εχω ομως και πληρη εικονα για το τι μπορουν να κανουν τα Smartphones & Android με τις μεγαλες οθονες και ενσωματωμενο GPS.

Εκει τα πραγματα ειναι λιγο (ή πολυ !) καλυτερα. Αυτα τα ξερετε εσεις οι νεωτεροι ! :huh:

Οσο για τις ερωτησεις που εχεις, θα πρεπει να τις κανεις, αλλοιως εχουμε προβλημα :lol:

Link to comment

Re paidia mias kai sas brhka edw olous mazemenous, ithela na pw oti kai egw me tous filous mou asxoloumaste oso mporoume bebaia(ligo dld) logo foithtes ektos polhs ktlp... Kai exw kapoies erwthseis, oi perissoteroi apo esas exete kanonikes gps suskeues i kinhta me gps? Kai na kanonisete kamia sunanthsh ksana suntoma, to eipa kai ston spyros p.

Δεν ξερω κανεναν με I-phone σαν πρωτευουσα συσκευη. Το κινητο μου ( που εχει GPS ενσωματωμενο και οχι να λειτουργει με τις κεραιες της κινητης ) το εχω μονο για περιπτωσεις αναγκης. Καλο ειναι αλλα χρειαζεται μετατροπη μοναδων και δεν δεχεται χαρτες, κρυπτες και γενικα τα καλουδια του geocaching.

Οχι οτι δεν μπορει καποιος με λιγες μανουβρες να κανει το hobby του, αλλα οταν θες να κανεις τις κρυπτες μιας διαδρομης πχ 4 ή 5 σε μια περιοχη, ειναι ολιγον απο γιουβετσι περιπλοκο!

Θα ελεγα οτι κινδυνευεις να απογοητευτεις αν ειναι το μονο εργαλειο που χρησιμοποιεις. Δεν εχω ομως και πληρη εικονα για το τι μπορουν να κανουν τα Smartphones & Android με τις μεγαλες οθονες και ενσωματωμενο GPS.

Εκει τα πραγματα ειναι λιγο (ή πολυ !) καλυτερα. Αυτα τα ξερετε εσεις οι νεωτεροι ! :huh:

Οσο για τις ερωτησεις που εχεις, θα πρεπει να τις κανεις, αλλοιως εχουμε προβλημα :lol:

Ε βασικά εχω android και με μια εφαρμογή την c-geo απλα εχω τα πάντα και log μπορώ να κάνω offline και όταν μπω οnline τα κάνει αυτόματα log στο κάθε cache, φωτό απο τα details ολα gps,απλά το κακό είναι οτι δεν εχω εφαρμογή hiking οπότε σε κάποια θέματα που λεει ακριβώς σε αυτές τις συντεταγμένες εχω θέμα αλλα με λίγο κόπο το προσπερνάω δηλαδή μέχρι στιγμής 2 δεν έχω καταφέρει να βρώ τον ιλισο που τον βρήκατε εσείς την επόμενη μερα απο ότι πήγαμε( νομίζαμε οτι το βελάκι ηταν ο σωλήνας....) και το σανατόριο που το προσπαθούμε μια βδομάδα τώρα, τωρα εχουμε κολλήσει στο 6ο βήμα Στην επόμενη δοκιμή ισως έρθει kai bervetoskulo μαζί ομως που ειναι πολυ καλός και κάνουμε λιγο πρόοδο....

Edited by Akisneko
Link to comment

:ph34r: :ph34r: :ph34r:

Καλως ήλθατε στην παρέα όμως και καλή επιτυχία με τις αναζητήσεις σας!

Αυτό που έχω να προσθέσω σε σχέση με τα κινητά-gps, είναι ότι συνήθως επειδή δεν έχουν όση ακρίβεια εχουν πχ τα ορειβατικά, μπορεί να μηδενίζουν πιο μακριά απ τις πραγματικές συντεταγμένες, κι εκεί αναγκάζεσαι να ψάχνεις περισσότερη ώρα.

Αν τώρα κρύβεις κάτι και βγάλεις συντεταγμένες απ το κινητό σου, μπορεί άνετα να είναι 3-4 μέτρα off, πράγμα που κάνει την εύρεση του πολύ πιο δύσκολη. Αυτό συμβαίνει συχνά πυκνά ιδιέταιρα σε κρύπτες νέων παιχτών.

Edited by Spyros P.
Link to comment

Re paidia mias kai sas brhka edw olous mazemenous, ithela na pw oti kai egw me tous filous mou asxoloumaste oso mporoume bebaia(ligo dld) logo foithtes ektos polhs ktlp... Kai exw kapoies erwthseis, oi perissoteroi apo esas exete kanonikes gps suskeues i kinhta me gps? Kai na kanonisete kamia sunanthsh ksana suntoma, to eipa kai ston spyros p.

Δεν ξερω κανεναν με I-phone σαν πρωτευουσα συσκευη. Το κινητο μου ( που εχει GPS ενσωματωμενο και οχι να λειτουργει με τις κεραιες της κινητης ) το εχω μονο για περιπτωσεις αναγκης. Καλο ειναι αλλα χρειαζεται μετατροπη μοναδων και δεν δεχεται χαρτες, κρυπτες και γενικα τα καλουδια του geocaching.

Οχι οτι δεν μπορει καποιος με λιγες μανουβρες να κανει το hobby του, αλλα οταν θες να κανεις τις κρυπτες μιας διαδρομης πχ 4 ή 5 σε μια περιοχη, ειναι ολιγον απο γιουβετσι περιπλοκο!

Θα ελεγα οτι κινδυνευεις να απογοητευτεις αν ειναι το μονο εργαλειο που χρησιμοποιεις. Δεν εχω ομως και πληρη εικονα για το τι μπορουν να κανουν τα Smartphones & Android με τις μεγαλες οθονες και ενσωματωμενο GPS.

Εκει τα πραγματα ειναι λιγο (ή πολυ !) καλυτερα. Αυτα τα ξερετε εσεις οι νεωτεροι ! :huh:

Οσο για τις ερωτησεις που εχεις, θα πρεπει να τις κανεις, αλλοιως εχουμε προβλημα :lol:

Ε βασικά εχω android και με μια εφαρμογή την c-geo απλα εχω τα πάντα και log μπορώ να κάνω offline και όταν μπω οnline τα κάνει αυτόματα log στο κάθε cache, φωτό απο τα details ολα gps,απλά το κακό είναι οτι δεν εχω εφαρμογή hiking οπότε σε κάποια θέματα που λεει ακριβώς σε αυτές τις συντεταγμένες εχω θέμα αλλα με λίγο κόπο το προσπερνάω δηλαδή μέχρι στιγμής 2 δεν έχω καταφέρει να βρώ τον ιλισο που τον βρήκατε εσείς την επόμενη μερα απο ότι πήγαμε( νομίζαμε οτι το βελάκι ηταν ο σωλήνας....) και το σανατόριο που το προσπαθούμε μια βδομάδα τώρα, τωρα εχουμε κολλήσει στο 6ο βήμα ... Στην επόμενη δοκιμή ισως έρθει kai bervetoskulo μαζί ομως που ειναι πολυ καλός και κάνουμε λιγο πρόοδο....

 

EEE xmmm ναι, δεν χρειάζεται όμως να λέτε ποιό βήμα είναι που, γιατί κάποιοι δεν το χουν βρει ακόμα!! Κάν'τε ένα edit σας παρακαλώ!!! :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Καλως ήλθατε στην παρέα όμως και καλή επιτυχία με τις αναζητήσεις σας!

Αυτό που έχω να προσθέσω σε σχέση με τα κινητά-gps, είναι ότι συνήθως επειδή δεν έχουν όση ακρίβεια εχουν πχ τα ορειβατικά, μπορεί να μηδενίζουν πιο μακριά απ τις πραγματικές συντεταγμένες, κι εκεί αναγκάζεσαι να ψάχνεις περισσότερη ώρα.

Αν τώρα κρύβεις κάτι και βγάλεις συντεταγμένες απ το κινητό σου, μπορεί άνετα να είναι 3-4 μέτρα off, πράγμα που κάνει την εύρεση του πολύ πιο δύσκολη. Αυτό συμβαίνει συχνά πυκνά ιδιέταιρα σε κρύπτες νέων παιχτών.

Εχεις δίκιο συγγνώμη, αφαιρέθηκα.. Και το δικό σου φτιάξε γιατι φαίνετε στο quote, ναι το έχω παρατηρήσει αυτο οτι τυχαίνει μερικές φορές, οταν βρώ κάποια οικονομική ευκολία θα ρωτήσω εδω για κάποια οικονομική λύση.

Link to comment

Βλέπεις Μίμη και οι λοιποί πως ξεκινάνε οι φιλδοξοι παίκτες; Ξενία κατ ευθείαν, και δεν κολλάνε και απ το πρώτο βήμα! Λες να φταίει το νεαρό της ηληκίας;

 

Επίσης κάτι είπε για event cache o φίλος...

Link to comment

Βλέπεις Μίμη και οι λοιποί πως ξεκινάνε οι φιλδοξοι παίκτες; Ξενία κατ ευθείαν, και δεν κολλάνε και απ το πρώτο βήμα! Λες να φταίει το νεαρό της ηληκίας;

Α' Μην ξυνεσαι στην γκλιτσα του τσομπανη...

Β' Παρα το μεγαλον της ηλικιας μου ΔΕΝ ξεχναω. Αντιθετα απο σενα που το κανεις.

Γ' Μηδενα προ του τελους του μακαριζε! Ακομη δεν το βρηκαν, και εσυ βιαστηκες να χαρεις. Περιμενε την γνωμη καποιου που θα εχει δει τι σημαινει καλη κρυπτη.

Δ' Αν κατι μπορει να παει στραβα θα παει (α' νομος του Μερφυ.)

Ε' Υπηρξαν απο την δικη μου επισκεψη μεχρι την τωρινη, δεκαδες Hint και αρκετες διορθωσεις στο ολο concept.

Z' Ακομη δεν εχεις καταλαβει οτι το ολο θεμα τεθηκε για γινει ποιο attractive και by the rules, μια παρα πολυ καλη ιδεα, που ομως επασχε απο γνωση και σχεδιασμο.

Η' Ρε τι παθαμε με τουτο, ξουτ...

Ι' Το νεαρον της ηλικιας σε κανει απροσεκτο στην επιλογη αντιπαλων (λεκτικων!), ενω θα επρεπε να εχεις σεβασμο στην προηγουμενη εμπειρια τους.

Κ' Μην ξυνεις τις πληγες σου. Οπως ολα τα οντα στη γη χρησιμοποιησε την γλωσσα προς οφελος σου, και αστες να ξεχαστουν αυτες και οι πονοι που σου προξενησαν.

Λ' Η λεξη φιλοδοξος δεν σημαινει τιποτα σ'αυτο το παιγνιδι. Εδω αξια εχει, ο,τι παιρνει Favorite points.

Μ' Συνεχιζεις να ξυνεσαι στην γκλιτσα του τσομπανη...

Ν' Και συ οταν εβαλες την κρυπτη αυτη δεν ειχες καλα-καλα δεκα κρυπτες βρει, και φαγαμε πατατα οι διαμαρτυρομενοι & καθολικοι κλπ. Δεν ειναι ιδιαιτερα θετικο να υποστηριζεις οτι καποιος που δοκιμαζει να φαει μεγαλη μπουκια ειναι σωστα σκεπτομενος.

Ξ' Αν εβαζε μια multi η Wind&Water δεν θα το σκεφτομουν καθολου να την προσπαθησω. Αν βαλει το παληκαρι ομως, με δεκα ευρεσεις στο ιστορικο του, θα το σκεφτω δυο φορες πριν παω. Μην ενθαρυνεις τις απογοητευσεις.

 

* Παρακαλω να σημειωθει απο τους θαμωνες του καφενειου, οτι επινα το καφεδακι μου στην ακρη του καφενειου, και δεν κουνησα εγω την γκλιτσα προς το προβατο αλλα αυτο ηρθε και τριφτηκε !

Ευχαριστω, και εναν σκετο Ελληνικο στο τρια...

Link to comment

Αν είναι κανείς αυτό το ΣΚ 21-22/9/13 προς Πάρνηθα μεριά , ας το γράψει να περάσω να το βρω με το ποδήλατό μου :lol:.

Θα εχω αφησει την γκλιτσα σαν hint, για το που εχω αφησει το δερας :lol:

Link to comment

Αν είναι κανείς αυτό το ΣΚ 21-22/9/13 προς Πάρνηθα μεριά , ας το γράψει να περάσω να τοΝ βρω με το ποδήλατό μου :lol:.

Θα εχω αφησει την γκλιτσα σαν hint, για το που εχω αφησει το δερας :lol:

Δεν το κατάλαβα αλλά μάλλον μπερδεύτηκες με το ορθογραφικό μου λάθος.

οπότε ξαναγράφω ......

Αν είναι κανείς αυτό το ΣΚ 21-22/9/13 προς Πάρνηθα μεριά , ας το γράψει να περάσω να τοΝ βρω με το ποδήλατό μου :lol:.

Λογικά θα γυρνάω στα οροπέδια και για καφεδάκι στο Μπάφι.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...