Jump to content

GEOCACHING CAFE


sakis

Recommended Posts

Εχω ενα μικροοοοοοοο προβληματακι. Και πιστευω οτι πρεπει να σας το πω. Ολα αυτα τα μηνυματα θα μπορουσαν να ανταλασονται μεταξυ σας, αφου πλεον ειναι θεμα συνεννοησης για το που πως και τι ωρα εσεις οι δυο θα βρεθειτε.

Το προβλημα ειναι οτι καθε φορα που καποιος κανει μια δημοσιευση στο φορουμ εχω ζητησει να μου γινεται σχετικη ειδοποιηση. Και απο το πρωι, καθε λιγο και λιγακι υπαρχει μια τετοια που ομως ειναι τελικα αδιαφορη.

Το καφε δεν εχει βεβαια περιορισμο στο τι συζηταμε, αλλα νομιζω οτι πραγματα που δεν ειναι με γενικο ενδιαφερον θα επρεπε να συζητιουνται σε ποιο προσωπικο επιπεδο και με λιγοτερο πηγαινε - ελα . Μια φιλικη σημειωση μονο για το μελλον.

Link to comment

Αυτά είναι τα άσχημα της τεχνολογίας! Εμείς συνεχίσαμε μέσω τηλεφώνου, όμως σκέψου το ενδεχόμενο να αποσυνδέσεις το φόρουμ από το ε-μελι σου, καθώς ο "καφές" καμιά φορά καταλήγει σε "καρεκλόσημο"!

Link to comment

Αυτά είναι τα άσχημα της τεχνολογίας! Εμείς συνεχίσαμε μέσω τηλεφώνου, όμως σκέψου το ενδεχόμενο να αποσυνδέσεις το φόρουμ από το ε-μελι σου, καθώς ο "καφές" καμιά φορά καταλήγει σε "καρεκλόσημο"!

Μια επιλογη πολυ δραστικη! Προτιμω να το αφησω συνδεδεμενο και να παρακολουθω ολα τα ενδιαφεροντα του hobby μου. Η προταση μου ηταν για να μην αναγκαστω να αποσυνδεσω κατι (εγω ή καποιος αλλος ) απο την πληροφορηση που επιθυμω να συνεχισω να εχω, λογω πληθους αδιαφορων πληροφοριων.

Νο χαρμ ντον που λενε και οι φιλοι μας...

Link to comment

Σχετικά με την κρύπτη της Θήβας:

 

http://coord.info/GC1BVC2

 

Έγραψα μια οργισμένη καταχώρηση, απέναντι σε αυτούς που ξηλώσανε τα παγκάκια απέναντι απ το σπίτι της γιαγιάς μου, για να μην κάθονται οι πακιστανοί. Ο feregios έχει μια άλλη γνώμη, την οποία φυσικά σέβομαι, και γράφει ότι δεν πρέπει να λέω τέτοια πράγματα σε μια κρύπτη, γιατί κάνω κακό όνομα στους Θηβαίους και τους Έλληνες γενικότερα.

 

Εσείς τί λέτε γι αυτό; Εγώ νομίζω ότι αφού το geocaching είναι ουσιαστικά ένας τρόπος να μοιραζόμαστε ιστορίες (έστω και με αυτό τον εκκεντρικό τρόπο), δεν μπορούμε να γράφουμε πάντα καλές ιστορίες. Και η ιστορία του γιατί αυτή η κρύπτη χρειάζεται επισκευή δεν είναι μια καλή ιστορία.

 

Περιμένω τις σκέψεις σας.

 

ΥΓ. Αν γενικά συμφωνείτε με τον feregio θα αλλάξω την καταχώρηση σύντομα.

Link to comment

Σπύρο δεν είναι θέμα αν συμφωνεί κάποιος με το σκεπτικό το δικό μου ή το δικό σου.

Σε δεδομένη στιγμή θα αντιδρούσα και εγώ κάπως αλλιώς.

Απλά έβαλα κι εγώ τις σκέψεις μου σε κοινή θέα.

 

Είναι πάντως ενδιαφέρων να δούμε και τις απόψεις των υπολοίπων μελών.

 

Πάντως θα ήθελα να πω για άλλη μια φορά ότι το ποστ μου δεν κατακρίνει την ενέργειά σου!!!

 

Υ.Γ Θύμησέ μου να σου πω από κοντά μία ιστορία laugh.gif.

 

Παρένθεση extreme geocachers έχουν μπει στην παρέα μας !!!! clapping-hands-above-head-smiley-emoticon.gif

Link to comment

Δεν το πήρα στραβά, με έβαλες σε σκέψεις αυτό είναι όλο. Γιατί κι εγώ γενικά συμφωνώ ότι πρέπει να προσέχουμε την εικόνα μας σαν Έλληνες.

 

Extreme Geocachers?!?! Ζήτημα χρόνου μέχρι να τους στρώσει ο Μίμης! Ποιοί είναι και τι κάνουνε;

 

ΥΓ: Αυτό είναι το 100ο ποστ μου στο φόρουμ, κερδίζω κάτι;

Link to comment

Σχετικά με την κρύπτη της Θήβας:

 

http://coord.info/GC1BVC2

 

Έγραψα μια οργισμένη καταχώρηση, απέναντι σε αυτούς που ξηλώσανε τα παγκάκια απέναντι απ το σπίτι της γιαγιάς μου, για να μην κάθονται οι πακιστανοί. Ο feregios έχει μια άλλη γνώμη, την οποία φυσικά σέβομαι, και γράφει ότι δεν πρέπει να λέω τέτοια πράγματα σε μια κρύπτη, γιατί κάνω κακό όνομα στους Θηβαίους και τους Έλληνες γενικότερα.

 

Εσείς τί λέτε γι αυτό; Εγώ νομίζω ότι αφού το geocaching είναι ουσιαστικά ένας τρόπος να μοιραζόμαστε ιστορίες (έστω και με αυτό τον εκκεντρικό τρόπο), δεν μπορούμε να γράφουμε πάντα καλές ιστορίες. Και η ιστορία του γιατί αυτή η κρύπτη χρειάζεται επισκευή δεν είναι μια καλή ιστορία.

 

Περιμένω τις σκέψεις σας.

 

ΥΓ. Αν γενικά συμφωνείτε με τον feregio θα αλλάξω την καταχώρηση σύντομα.

 

Καμία απάντηση ακόμη

Ας ελπίσουμε ότι είναι οι αργίες του Πάσχα και δεν έχουμε μείνει μόνοι μας Σπύροlaugh.gif

 

Link to comment

"Αν και δεν συμφωνώ 100% με τα λεγόμενα του Σπύρου, όμως θα παλέψω μέχρι τελευταίας ρανίδας του αίματός μου για το δικαίωμά του να τα λέει"

 

Κοινώς δεν με πειράζει που το έγραψε, το αντίθετο, μοιράζεται μια εμπειρία όπως προβλέπεται για το γεωκάσιν

Link to comment

"Αν και δεν συμφωνώ 100% με τα λεγόμενα του Σπύρου, όμως θα παλέψω μέχρι τελευταίας ρανίδας του αίματός μου για το δικαίωμά του να τα λέει"

 

Κοινώς δεν με πειράζει που το έγραψε, το αντίθετο, μοιράζεται μια εμπειρία όπως προβλέπεται για το γεωκάσιν

Μωρε καλα τα λεει, αλλα ποιος τον ακουει εκτος απο μας ; Το μονο που εχω σαν ελπιδα ειναι να κανει λαθος και να εχουν προθεση να κανουν κατι σαν αναπλαση πλατειας ή αντικατασταση παγκακιων.

Δεν εχει και μεγαλο νοημα να " Ποναει κεφαλι-κοβει κεφαλι" ! Δηλαδη, τωρα που βγηκαν τα παγκακια οι Πακιστανοι θα ειναι ορθιοι ! Και ;

Ασε που εχω δει πολλους απο τις χωρες αυτες να καθονται καταχαμα, ( κατα τις ανατολικες φιλοσοφιες μαλιστα ερχονται σε επαφη με την μανα γη και δεχονται καλη ενεργεια) και αν ειναι νομιμοι μεταναστες δεν θα μπορει να τους κουνησει κανενας !

Λυσαν το προβλημα οι ευφυιες ! Αντι να βαζουν σκουπιδοτενεκεδες ή να μαζευουν τα σκουπιδια αφαιρουν τα παγκακια...

Εσυ ωρε Σπυρο καλα τα λες, ισως ομως θα επρεπε να το γραψεις στα Ελληνικα για να μην γινομαστε ρεζιλι σε διεθνη κλιμακα.

Αλλα ακομα και ετσι, αποψη σου ειναι (την συμμεριζομαι) και καλα εκανες.

Link to comment

Αγαπητοί σύντροφοι geocachers, καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

 

Στην σειρά Cape Maleas, προστέθηκαν τρεις ακόμα κρύπτες, και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα προστεθούν κι άλλες μέσα στον επόμενο μήνα.

 

Οι τρεις νέες κρύπτες είναι:

 

http://coord.info/GC4C0VK

http://coord.info/GC4BQXR

http://coord.info/GC4C0W7

 

Επίσης, δύο παλιότερες κρύπτες της σειράς δεν έχουν κάνει ακόμα FTF:

 

http://coord.info/GC3YC6Z

http://coord.info/GC3QDVN

 

Τέλος, οι παρακάτω κρύπτες έχουν βρεθεί ήδη, κι έχουν αποσπάσει πολύ καλά σχόλια:

 

http://coord.info/GC3WD01

http://coord.info/GC3YC6V

http://coord.info/GC3Q5CZ

 

Οι προσεχείς κρύπτες θα είναι μια multi στο χωριό Βελανίδια, και δύο μυστηρίου. Επίσης θέλω να φτιάξω ένα letterbox hybrid, αλλά αυτό θέλει λίγη έρευνα ακόμη.

 

Τέλος με βάση τα παρακάτω απόσπασματα απο την οδύσσεια, νομίζω ότι μπορούμε να βάλουμε έναν απο τους 12 θεούς, και πιο συγκεκριμένα τον ποσειδώνα με τον γιο του τον αίολο, κάπου κοντά στο ακρωτήριο, πίσω απ τον φάρο ας πούμε... τι λέτε;

 

α.- Ραψωδία γ΄. Στίχοι 286-290.

 

Ο Νέστορας διηγείται στον Τηλέμαχο τι τράβηξε ο Μενέλαος κατά την προσπάθειά του να περάσει τον Μαλέα.

 

«Μα όταν κι αυτός στα μελανά τα πέλαγα έξω βγήκε

 

με τα γοργά καράβια του και στο βουνό Μαλέα

 

κατέβηκε αρμενίζοντας, τότε φριχτό ταξίδι

 

ο Δίας ο βροντόφωνος του ετοίμασε με ανέμους

 

που σφυριχτοί φυσούσανε και κύματα σηκώναν

 

μέσα στην άγρια θάλασσα πελώρια ίσα με όρη.»

 

β.- Ραψωδία δ΄. Στίχοι 514-517

 

Σε αυτήν την ραψωδία διηγείται ο Μενέλαος στον Τηλέμαχο στην Λακεδαίμονα για το ταξίδι του στην Αίγυπτο, όπου κατώρθωσε να συναντήσει τον Πρωτέα, και τα λόγια του Πρωτέα περιγράφουν τι συνέβη στον Αγαμέμνονα όταν περνούσε τον Μαλέα:

 

«Όμως σαν κοντοζύγωσε τον αψηλό Μαλέα,

 

μπόρα τον παίρνει ξαφνική και τον πετάει πελάγου,

 

καθώς βαριαναστέναζε, προς ξενικό ακρογιάλι,

 

που ο Θυέστης είχε μια φορά τους πύργους του και ζούσε»

 

Έτσι, και ο Αγαμέμνονας βρέθηκε σε άλλα μέρη από αυτά στα οποία ήθελε να πάει.

 

γ.- Ραψωδία ι΄. Στίχοι 79-82

 

Σε αυτήν την ραψωδία ο ίδιος ο Οδυσσέας διηγείται στον Αλκίνοο τι συνέβη στον Μαλέα όταν μετά τους Κίκονες στην Θράκη έπλεε με τον στολίσκο του για να παραπλεύσει τον Κάβο και να ανοιχτεί στο Ιόνιο για την Ιθάκη.

 

«…………………………. Και τότες θ’ αξιωνόμουν

 

στον τόπο μου άβλαβος να ρθώ, μα τον Μαλέα γυρνώντας

 

κύμα και ρέμα και Βοριάς μας βγάζουν απ’ το δρόμο

 

και πέρα από τα Κύθηρα στα πέλαα μας πετάνε.»

 

δ.- Ραψωδία τ΄. Στίχοι 185-188

 

Σε αυτήν την ραψωδία πάλι ο ίδιος ο Οδυσσέας ( αλλά μη αναγνωρισμένος ακόμη από την Πηνελόπη και υποκρινόμενος τον Κρητικό ) της διηγείται την πλαστή ιστορία κατά την οποία ο Οδυσσέας κατά τον πλού του προς την Τροία συνάντησε ισχυρούς ανέμους στον Μαλέα που τον έριξαν στην Κρήτη.

 

«Εκεί είδα τον Δυσσέα εγώ, και ξενοφίλεψά τον

 

τι του ανέμου η μάνητα τον πέταξε στην Κρήτη

 

στην Τροία καθώς αρμένιζε, λοξά από τον Μαλέα

 

κι ήρθε στην Αμνισό, κοντά στης Ειλειθυίας το σπήλιο»

Link to comment

Καλη ιδεα , πρεπει να γινει βεβαια μια κρυπτη-γριφος για να μπει στην σειρα δωδεκα θεοι.

Βαλε το κουτι και μπορεις χωρις βιασυνη να φτιαξεις τον γριφο μετα με την ησυχια σου. Αν υπαρχουν χαρακτηριστικα σημεια εκει γυρω που να μπορει να βρει καποιος στο internet ή την Wikipedia, μπορεις να στησεις εναν μαθηματικο γριφο που να θελει συντεταγμενες ή/και διοπτευσεις με πυξιδα. Τριγωνα- παραλληλες κλπ. Ιδεες ριχνω για brain storming! Αν θες βοηθεια , ξερεις...

Link to comment

ποια Singapore ρε παιδιά; Έχει τέτοια κρύπτη στην Ελλάδα;

Ποτε δεν ξερεις Σπυρο μου τι σου ξημερωνει με τον Νικο... Κατι ξερει και το λεει, αλλα μην το ψαχνεις... Αν εγω σου πω Βορειο Τεξας θα καταλαβεις; Κατι αναλογο ! Ελπιζω μονο να μην ειμαστε τις ιδιες ημερομηνιες, γιατι αν χρειαστει βοηθεια θα κοστισει το τηλεφωνο μια περιουσια ! :rolleyes:

Καταλαβες ; Οχι ε ; Φυσικο ειναι... :D

Link to comment

Να ρωτησω κατι; Υπαρχει η δυνατοτητα να μην βλεπω οτι θα ποσταρει καποιο μελος του οποιου η γνωμη ειναι αδιαφορη ή ενοχλητικη; Υπαρχει καποια ρυθμιση ή επιλογη εκτος απο το report ;

Link to comment

Να ρωτησω κατι; Υπαρχει η δυνατοτητα να μην βλεπω οτι θα ποσταρει καποιο μελος του οποιου η γνωμη ειναι αδιαφορη ή ενοχλητικη; Υπαρχει καποια ρυθμιση ή επιλογη εκτος απο το report ;

 

ΥΠΑΡΧΕΙ.

Link to comment

Να ρωτησω κατι; Υπαρχει η δυνατοτητα να μην βλεπω οτι θα ποσταρει καποιο μελος του οποιου η γνωμη ειναι αδιαφορη ή ενοχλητικη; Υπαρχει καποια ρυθμιση ή επιλογη εκτος απο το report ;

 

ΥΠΑΡΧΕΙ.

Δοξα τω θεω ! Σωτηριο !

Link to comment

:ph34r: Παππούλη πάνε στις ρυθμίσεις και κάνε με ban, μετά το ριπόρτ που θα πάρεις από το νέο στατους ,θα πρέπει να το αντιγράψης και να το στείλεις με e-mail σε 20 φίλους σου. Αν δεν το στείλεις μεγάλο κακό θα σε βρει.

Η κυρία Εμμανουηλίδου που δεν το έκανε έχασε την μισή σύνταξη του άντρα της. Ο κύριος Αρναούτης απολύθηκε από τον δημόσιο, λόγο κατάργησης της οργανικής του θέσης (δούλευέ στον οργανισμό αποξήρανσης της Κοπαίδας).

Ο Τερερές Μπάμπης έφαγε μολότωφ στο κεφάλι από αναρχοκομούνι. Ακόμη είναι στο 401 και χαροπαλεύει το ''χοιρινό''

Αντίθετα η κυρία Αφρόχαρης μόλις έκανε τις πιο πάνω ενέργειες ,σε ένα μήνα παντρεύτηκε ,ο κύριος Γιοτόπουλος κέρδισε το Τζόκερ και σήμερα ζει με κάτι ξεβράκωτα γκομενάκια στη Μύκονο.

Γιαυτό σου λέω μπάρμπα μην αμελήσεις να τα κάνεις !!

Edited by sakis
Link to comment

Ζητώ να αγοράσω για τον διασωστικό σύλλογο που δραστηριοποιούμε GPS σε προσιτή τιμή. Αν έχει κάποιος που πουλάει το δικό του??

 

sakis2 για καλύτερα άνοιξε ένα καινούργιο τόπικ με το αντίστοιχο θέμα, γιατί εδώ στο cyclist cafe θα χαθεί ύστερα από 2-3 ποστ.

Edited by feregios
Link to comment

Φωτογραφική έκθεση στο Hellas Liberty.

Διάρκεια έκθεσης: 23 Μαϊου - 30 Ιουνίου 2013

Όποιος δεν έχει πάει ακόμη στην κρύπτη του Hellas Liberty ( http://coord.info/GC3W756 ) ευκαιρία να πάει τώρα και να την συνδυάσει με την έκθεση φωτογραφίας του Αρη Λυχναρά που γίνεται στο εσωτερικό του πλοίου.

 

Αντιγράφω από το protagon.gr

 

"Την Πέμπτη 23 Μαϊου 2013, στις 7.30μ.μ., πάνω στο ιστορικό πλοίο Ηellas Liberty θα εγκαινιαστεί η έκθεση φωτογραφίας του Άρη Λυχναρά με τίτλο: "Νυχτερινή βάρδια". Μια έκθεση φωτογραφίας που παρουσιάζεται μέσα στα αμπάρια ενός ιστορικού πλοίου, το οποίο αποτελεί το πρώτο έκθεμα της "Πολιτιστικής Ακτής" του Πειραιά, με ευθύνη του ΟΛΠ."

 

Περισσότερα στο http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.fwtografia&id=2281

 

Επίσης είναι μια καλή ευκαιρία να το ξαναεπισκεφτείτε όσοι έχετε πάει ήδη !!!

 

Link to comment

Εχθές έκανα ένα κουλό FTF!

 

Nαι, μετά από 3,5 χρόνια σε ένα Carpool (park 'n' grab) cache στο χωριό κοντά στη τεχνητή λίμνη του Μόρνου.

 

Μάλιστα, ο φοβερός Τετρας61 το είχε κρύψει τόσο σωστά που και μετά από τόσο καιρό, όλα ήταν εντάξει.

 

Το cache είναι το http://coord.info/GC1YRCG

Edited by Brevetoskylo
Link to comment

Εχθές έκανα ένα κουλό FTF!

 

Nαι, μετά από 3,5 χρόνια σε ένα Carpool (park 'n' grab) cache στο χωριό κοντά στη τεχνητή λίμνη του Μόρνου.

 

Μάλιστα, ο φοβερός Τετρας61 το είχε κρύψει τόσο σωστά που και μετά από τόσο καιρό, όλα ήταν εντάξει.

 

Το cache είναι το http://coord.info/GC1YRCG

 

Μπράβο !!! Brevet & Geocaching , μοναδικός συνδυασμός.

Link to comment

Γειά σας και Χριστός Ανέστη σε όλους. Ήμουν εκτός Αθηνών από την Μεγάλη Δευτέρα έως προχθές και δεν είχα εύκολη πρόσβαση στο Internet με αποτέλεσμα να χάσω τα τελευταία γεγονότα.

1. Πρόβλημα. Όπως βλέπω o Sakis, Sakis1, Sakis2, Sakis3...κ.λπ. ξανάρχισε τα trolls. Κάντε τον banned όλοι και μην του δίνετε σημασία.

2. Πρόβλημα. Η κρύπτη της Θήβας. Σύντομα θα επικοινωνήσω με τον Σπύρο για την διόρθωση του δεύτερου stage.

 

Καλό καλοκαίρι σε όλους.

Link to comment

Καλημέρα!!!

όλα καλά ;

 

Μήπως βάλατε στο "ignore list" όλο το φόρουμ και δεν το παρακολουθείτε;

 

Αρχίζουν πάλι οι ζέστες , καιρός για καμιά υποβρύχια κρύπτη (ακούς Σπύρο;)laugh.gif

Link to comment

Χαχα, κι εγώ το σκεπτόμουν!

 

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν δύο υποβρύχιες κρύπτες στην Ελλάδα, το Ισμαήλ Χάκι και ο ναυαγός.

 

http://coord.info/GC3QDVN

http://coord.info/GCX2Q5

 

Όπως βλέπετε, δεν έχουν και την μεγαλύτερη επισκεψιμότητα. Ως και το "έργο", στα βουνά κοντά στην κρύπτη του Χάκι, έχει 5 επισκέψεις.

http://coord.info/GC3Q5CZ

 

Μια υποβρύχια κρύπτη θα μπορούσε όμως να μπεί και στην Αττική... Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην τη βρούνε τίποτα ψαροτουφεκάδες ή μπουκαλάκηδες.

 

Άραγε να έχει καμιά μεγάλη δεξαμενή γύρω απ το Ξενία, να την κρύψω εκεί; :grin: :grin: :grin:

Link to comment

Μήπως είναι ώρα για Meeting?!?

 

Τί θα λέγατε για μια event cache σε καμια 15αριά μέρες? Κι επειδή οι καιροί είναι κάπως δύσκολοι, προτείνω να το κάνουμε σε φάση πικνικ, στον Εθνικό Κήπο, απογευματάκι!

 

Τι λέτε;

Link to comment

Αν θέλετε μέσα.

 

Αλλά δεν δημιουργώ εγώ το event γιατι θα μου την πει ο Ερρίκος... Είχα κάνει μαζί το ΣΙΤΟ και ένα στη Θεσσ/νίκη.

 

Άλλο όμορφο μέρος είναι και το καταφύγειο Μπάφι.

 

Τέλος, προτείνω να το κάνουμε μεσοβδόμαδα γιατί Σαββατοκύριακο όλο και κάποιος θα λείπει!

Link to comment

To Μπάφι είναι επίσης εξαιρετική πρόταση! Έχω βάλει και μια ωραία κρύπτη εκεί κοντά για όσους έχουν (αρκετό) ελεύθερο χρόνο :anibad::laughing::anitongue: :anitongue: B):D

 

Κι εγώ για μεσοβδόμαδα έλεγα, συμφωνούμε σε αυτό! 'Αλλος κανένας;

Link to comment

To Μπάφι είναι επίσης εξαιρετική πρόταση! Έχω βάλει και μια ωραία κρύπτη εκεί κοντά για όσους έχουν (αρκετό) ελεύθερο χρόνο :anibad::laughing::anitongue: :anitongue: B):D

 

Κι εγώ για μεσοβδόμαδα έλεγα, συμφωνούμε σε αυτό! 'Αλλος κανένας;

Για να μην νομιζετε οτι επειδη ειμαι μακρυα σας ξεχασα, να κανω μια προταση :

Καντε το Δευτερα, ετσι οσοι θελουν να κανουν την κρυπτη του Σπυρου θα εχουν χρονο απο την Παρασκευη απογευμα ,Σαββατο, Κυριακη και μεχρι το μεσημερι της Δευτερας ειναι αρκετος χρονος . Πιστευω...

Αν παλι δεν τα καταφερουν στο event, ρωτανε τον Owner προσωπικα για βοηθεια !!

Link to comment

http://news247.gr/eidiseis/paraksena/to_kalutero_gramma_xwrismou_olwn_twn_epoxwn.2278816.html

 

Πιστεύω ο άπιστος γκόμενος θα το είχε ευχαριστηθεί αν ήταν ένας απο εμάς!!!

Θα ηταν εξαιρετικη "Multi cache", βεβαια δεν του δινει τελικες συντεταγμενες αλλα αυτο λυνεται...

Link to comment

Εγω και υιός μου μαλλον θα ερθουμε (αν ειμαστε free)

και αν δεν λειπουμε Μυτιλήνη.

Καλα εκανες και ειδοποιησες, να παρουμε τηλεφωνο στον χαλα να μας φερει τον κοκκινο διαδρομο, γιατι τον στειλαμε για πλυσιμο και καθαρισμα. Ειχαν ερθει κατι υπουργοι και μας τον εκαναν χαλια...

Και ειδοποιησε νωρις γιατι εχουμε και τις αδειες των παιδιων στην φιλαρμονικη. Το αγημα του στρατου ΟΚ. Εχουμε βρει σημειο και μετρησαμε σωστα την αποσταση, βαλαμε γραμμη στα εφτα μετρα ακριβως και θα ειναι σιγουρο... :lol:

Link to comment

Καλημέρα !!!!

 

1. Όποιος αύριο Σάββατο 13/7/13 κάνει find θα έχει στο προφίλ του souvenir "Geocaching Get Outdoors Day" από την Groundspeak .

geocaching-get-outdoors-day-image-300x200.png

 

2. Το ίδιο θα ισχύει και για κάθε μέρα του Αυγούστου (υπερβολή για μένα). Διαβάστε σχετικά ΕΔΩ.

 

3. Δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι. Πριν λίγες μέρες έγινε FTF σε μία από τις πιο παλιές κρύπτες που δεν είχαν βρεθεί.

Είχε τοποθετηθεί από τον YanniG στις 21/1/2007 και βρέθηκε μόλις το 22/6/2013. Δείτε ΕΔΩ

 

4. Και στα δικά μου τώρα cool.gif. Σχεδόν 2 μήνες έχω τοποθετήσει κρύπτη στην Αττική σε σκιερό ειδυλλιακό μέρος και δεν έχει γίνει ακόμη FTF.

Νομίζω ότι έχουμε καλομάθει με τις urban micro cachesbiggrin.giflaugh.gif. Για δέστε ΕΔΩ (μήπως και σας ξέφυγε)

Link to comment

Καλημέρα !!!!

 

4. Και στα δικά μου τώρα cool.gif. Σχεδόν 2 μήνες έχω τοποθετήσει κρύπτη στην Αττική σε σκιερό ειδυλλιακό μέρος και δεν έχει γίνει ακόμη FTF.

Οταν ετρεχα για FTF (η αδρεναλινη που λεγαμε !) καποιος μου την ειπε ! :(

Και γω σας κανω μουτρα και δεν παω στις καινουριες :mad:

Για να μαθετε να μην κολατε στους ηλικιωμενους... :P

(Απλα ειμαι στην Μυτιληνη απο τον Μαιο, γι'αυτο δεν πηγα, ειδ'αλλως θα ειχε ηδη ενα log... :D

Link to comment

Α ρε Αθηναίοι... Νέκρα και των πατέρων που λένε ! Που είσαστε " παιδιά της πολυθρόνας, μωρεεεέ παιδιά καυμένα..." (κατά το άσμα: παιδιά της Σαρακήνας...)?

Ούτε τα πλήκτρα δεν πατάτε πιά. Σας έφαγε το Κλεινόν Άστυ, σας κατάπιε κιόλας ! :blink:

Εμείς για να μαθαίνετε και τα νέα της επαρχίας, αισίως έχουμε χώσει 109 ταπερ-οειδή στο νησί. Σε λίγο θα αρχίσουμε να κτυπάμε στο όριο των 160 μέτρων έτσι που πάμε ! Δεν μπορώ να συγκρατήσω τον Στρατή ! Όπου βρίσκεται χώνει κι'απο ένα ( και δυό καμμιά φορά ).

Αν θέλετε το πιστεύετε αλλά έχει τενοντίτιδα (λίγο) ο δείκτης του δεξιού χεριού μου και μάλλον από το mouse. :(

Είμαι και χρήστης του ενός δακτύλου στο πληκτρολόγιο, δεν ξέρω τυφλό σύστημα όπως και οι περισσότεροι, έχω χτυπήσει κόκκινο στο κλικ, κλικ, κλικ όλη μέρα !

Εσείς ζείτε ? Κανένας, που να σκοπεύει να έρθει προς τα μέρη μας ?

Άντε, γιατί δεν προλαβαίνουμε μόνοι μας να τα βάλουμε ολα ! Τρέμε Κρήτη ! :mad: Σε λίγο θα είμαστε πρώτοι σε πυκνότητα... :P

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Ε όχι και της πολυθρόνας.....καναπέ να ξαπλώνουμε και λίγο.

Αγαπητέ mimhs.gr το καλοκαίρι όλοι οι γνήσιοι Αθηναίοι πάνε στα χωριά τους :lol: και δεν πολυασχολούνται με Wifi - ιντερνετ κλπ κλπ.

 

Εύχομαι να γεμίσετε όλο το νησί με κρύπτες και στο τέλος να βγει το γνωστό διαφημιστικό σπότ του ΕΟΤ με τον γλάρο και να λέει "Όχι άλλες κρύπτες σε θάλασσες και βουνά".

Επίσης η τενοντίτιδα να περάσει και στο δίπλα δάχτυλο (μεσαίο) και στο επόμενο event να μας χαιρετάς με "χειρονομίες" :lol: :lol:.

 

Εγώ έχω κατέβει στον Gatoulis για να του κάνω παρέα μη νιώθει μόνος Ελληνας geocacher στο νησί.

Πριν 2 μέρες βρήκα ίσως την πιο ανηφορική που έχω κάνει με το ποδήλατο κρύπτη.

Την http://coord.info/GCKWEV στον Αττάβυρο στην κορυφή της Ρόδου 1215m ,που αν διαβάσεις από τις περιγραφές αυτών που πήγαν με αμάξι θα καταλάβεις την " πετριά" που έχω στο κεφάλι.

Βάζω και 2-3 φωτο έτσι για το καλό του φόρουμ.

 

71407_587150574670624_1105264467_n.jpg

 

1004795_587151554670526_1575918703_n.jpg

 

1006038_587151974670484_101197718_n.jpg

 

992834_587152014670480_1141627172_n.jpg

 

998033_587150618003953_1177894410_n.jpg

Link to comment

Εγώ έχω κατέβει στον Gatoulis για να του κάνω παρέα μη νιώθει μόνος Ελληνας geocacher στο νησί.

Θυμισε του οτι εχεις και το GPS, μαζι σου. Γιατι αυτος με τις Σουηδεζες που ξεναγει θα το ξεχασει...

Link to comment

bac019c6-b797-4f9b-94d7-ba53c70dd1b8.png

 

Ο speedy- Gonzales στο νησι μας !!

Εκανε 46 κρυπτες σε μια μερα, και καποιες απ' αυτες πριν ακομα να τις εκδοσει ο eric-88!

Μιλαμε για πυραυλο, μονο να τις δεις θες μια ωρα, οχι να τις κανεις κιολας ! Εκανε πολλες, και βεβαια σε καποιες που πηγα για αλλο λογο, δεν ειναι γραμμενο καν το ονομα του.

Ενταξει μπορει να σβηστηκε κατα λαθος απο τον επομενο, αν και δεν εχει παει κανεις αλλος ακομα...

Σαν Avatar εχει μια αλεπου. Φαινεται δεν εχουν καθρεφτες στο χωριο του και αλλα βλεπει αλλα καταλαβαινει...

Πιστευετε οτι πρεπει να ασχοληθω ή δεν αξιζει τον κοπο ?

Link to comment

Τι να ασχοληθείς?

Για να μπει κάποιος σε τέτοια διαδικασία σίγουρα θα έχει κάποιο πρόβλημα.

 

Σε όσες σου ανήκουν (και δεν βαριέσαι ) σβήσε του τα log και ας του ευχηθούμε περαστικά !!!

Link to comment

Σκεφτομαι οτι η ιστορια με τις 31 κρυπτες και τα σχετικα 'souvenir' δεν ειναι κατι που να αξιζει ή πρεπει να ασχοληθω. Οχι οτι θα ηταν τιποτα σπουδαιο να γραψω 31 κρυπτες σε 31 μερες. Δοξα τω θεω ο Stratisav εχει φροντισει (και συνεχιζει!) να υπαρχουν πανω απο 40 στο κουρμπετι που δεν εχω βαλει την υπογραφη μου. Αλλα οταν κανεις κατι επειδη μια εταιρεια "προτεινει" ή που το κανουν καποιες χιλιαδες αλλοι, ποιο ειναι το ενδιαφερον? :huh:

Εκτος αυτου υποθετω οτι ελαχιστοι θα κανουν πραγματικα geocaching τις ημερες που θα δηλωνουν οτι εκαναν. Παρα πολλοι θα βαζουν στο log την υπογραφη τους χωρις ημερομηνια και θα το δηλωνουν οταν εχουν κενο πχ.

Σtους κανονες της Groundspeak λεει οτι πρεπει να υπαρχει η υπογραφη σου. Δεν απαιτει ημερομηνια ! B)

Και αντε και το εκανα. Θα παρω λοιπον 31 εικονιτσες στα σουβενιρ. Εκτος του οτι θα τις εχουν και αλλες 300.000 ατομα, ποια θα ειναι η διαφορα?

Θα μειωσουν την οποια σημασια εχουν ολες οι υπολοιπες αφου θα γεμισουν σελιδες και κανεις δεν θα ριχνει δευτερη ματια.

Σε τελικη κανενας δεν θα πιστεψει οτι πηγα μεχρι την GC4GFJJ στις 1/8/13 (70χμ) στην GC4GFJF στις 2/8/13 (αλλα 70χμ), στην GC4GFHR 3/8 (80χμ) στις GC4GFH3, GC4GFGC, GC4GFG1 (καπου απο 100χμ πηγαινε-ελα) στις επομενες ημερομηνιες, ενω η μεταξυ τους αποσταση ειναι το πολυ 5-6 χιλιομετρα.

Διαφημιση της βλακείας μου θα ειναι και οχι επιτευγμα! :lol:

Μαλλον θα συνεχισω να παιζω το παιχνιδι οπως μεχρι τωρα, δεν χρειαζεται να το φωναζω κιολας οτι δεν μπορω να δω, ποσο ασκοπος στοχος ειναι...

Μπορει να φταιει και ο αντικομφορμισμος μου...

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...