Jump to content

GEOCACHING CAFE


sakis

Recommended Posts

Γειά σας σε όλους,

άργησα να απαντήσω στον Έκτωρα για την κρύπτη στο άλσος της χωροφυλακής και αφού είδε και αποείδε ο άνθρωπος, με πήρε τηλέφωνο. Το cache δεν το ενεργοποιώ και μάλιστα έγινε ήδη archive γιατί εκεί υπάρχουν μερικά σκυλιά που δεν έχουν πάντα καλές διαθέσεις και την έχουν "πέσει" μερικές φορές σε κάποιους που πήγαν για την κρύπτη. Μία φορά έτυχε και σε εμένα!!! (Ρίξτε μια ματιά και στα logs.) Δεν θα ήθελα να γίνω αιτία για κανένα ατύχημα μιας και δεν έχουν όλοι καλές σχέσεις με τα συμπαθή τετράποδα.

 

Όποιος θέλει φιλμάκια μπορεί να μου το πεί και θα φέρω μαζί μου στο event στις 30/1 :) :)

Link to comment

Ευχαριστώ Γιάννη. Κρίμα γιατί περνώντας κάθε μέρα από εκεί, όλο το σκεφτόμουν....

 

Αναφορικά με τα φιλμ, πέρασε χθές ένας φίλος φωτογράφος και μου άφησε 5 οπότε έχω "υλικό" προς το παρόν!

Link to comment

Απο το θεμα " Νο γκρικλισ"

 

... Π.χ. το Facebook για 2 χρόνια δούλευε ήδη στα ελληνικά, ενώ οι διαδικασίες μετάφρασης ήταν ακόμα στην εξέλιξη.

Ωχ! Δυο χρονια το Facebook ? Και ηταν και live ?.

Εμεις το καναμε σε εναμισυ. Και δεν ξεραμε τι θα εβγαινε στο τελικο.

Γι' αυτο μοιαζει σαν τον Φρανκεσταιν το παιδι ? :o

... Θα άξιζε νομίζω να αναφερθεί σε αυτό το post (για άλλη μια φορά) ποιοι χρήστες βοήθησαν σε αυτή τη δουλειά.

Εεε.. Μμμ.. δηλαδη ειμαστε ...οι εξης:

ο Gatoulis( Νικος απο την Ροδο ) & mimhs.gr ( Δημητρης απο Μυτιληνη )!

Δεν εχει αλλους μεχρι στιγμης.

Βοηθατε ρε παληοπαιδα - ατιθασα που ελεγε και ο Τσιφορος, ολοι εσεις οι υπολοιποι και θα σας κανουμε ενα geocoin με τα ονοματα σας στα Ελληνικα, να μεινετε στην αιωνιοτητα ως Μεγαλοι ευεργετες !

Μπορει να το κανει και ο Crazy mtb, να μας ελθει ποιο φτηνα !

Η σχεδιαση ανατεθηκε ηδη στον feregios απο την επιτροπη. Την ιδια που σχεδιασε την καμηλα, οταν της ζητησαν ενα απλο γαιδουρι ! :lol:

Βασικα θα ειναι σε σχημα αχινου, με πολλα αγκαθια και ενσωματομενο GPS. Οταν μενει πολλες μερες στο ιδιο μερος, θα επιστρεφει στο αρχικο σημειο μονο του... :blink:

Link to comment

Στις 22-1 (χτες) ειχα παρει τον μιμη που ειχε φρικαρει απ τις τοσες μερες εγκλεισμου

για να κανουμε κανα cache ιδεα που τελικα φαινετε οτι δεν την ειχαμε μονο εμεις, οποτε

προεκυψε ενα μινι meeting...

 

Number 12 is alive and watching us!!!!

http://farm9.staticflickr.com/8497/8407769839_e70fafe735_b.jpg

 

http://farm9.staticflickr.com/8217/8408861850_8e1fa37092_b.jpg

http://farm9.staticflickr.com/8377/8407764039_5621766110_b.jpg

http://farm9.staticflickr.com/8361/8408858602_2f88d2f38b_b.jpg

http://farm9.staticflickr.com/8335/8408857134_89416d7120_b.jpg

Και κει που καναμε την δουλεια μας ησυχα ησυχα στο δασος μαντεψτε ΠΟΙΟΣ εμφανιστηκε...

 

http://farm9.staticflickr.com/8492/8408855628_edf9aa22b0_z.jpg

http://farm9.staticflickr.com/8230/8408855420_4ff47824a7_z.jpg

http://farm9.staticflickr.com/8469/8407759381_13460bbc53_z.jpg

 

Και οσο νυχτωνε το παρτυ μεγαλωνε....

 

http://farm9.staticflickr.com/8513/8407759183_8abef0429d_b.jpg

http://farm9.staticflickr.com/8046/8407757067_c7a60a5720_b.jpg

 

Ο σπυρος εχει σκυψει το κεφαλι διοτι ακουγε τα εξ αμαξης απ τον Μιμη για το Τζακι του ξενια!! :rolleyes:

Link to comment

Παιδια εβαλα κανονικα τις φωτο και μου εβγαλε μυνημα

οτι λεει εβαλα περισσοτερες φωτο απ οτι επρεπε αλλα δε

μου ελεγε και ποσες πρεπει να βαλω, πρεπει να μυρισω τα νυχια

μου με τους βλακες τους αμερικανους το φελεκι μου μεσα.

 

Μιμη αν μπορεσεις φτιαξτο καπως να φαινονται, μεχρι τοτε

θα το βλεπετε ετσι και συγνωμη.

Link to comment

Παιδια εβαλα κανονικα τις φωτο και μου εβγαλε μυνημα

οτι λεει εβαλα περισσοτερες φωτο απ οτι επρεπε αλλα δε

μου ελεγε και ποσες πρεπει να βαλω, πρεπει να μυρισω τα νυχια

μου με τους βλακες τους αμερικανους το φελεκι μου μεσα.

Μιμη αν μπορεσεις φτιαξτο καπως να φαινονται, μεχρι τοτε

θα το βλεπετε ετσι και συγνωμη.

Ας μου εστελνες τις φωτογραφιες πριν το κανεις ! Τωρα δημοσιευτηκαν στο Paris Match και στους Times της Νεας Υορκης.

Καλα μην νομιζεις οτι θα θελησουν κι' αλλοι πολλοι να τις δουν ! Αφου στο mini-super-event ειμασταν οι μισοι Geocacher της Ελλαδας, τι μενει; οι αλλοι μισοι !

Feregios, μας ελειψες !

Ααα ! και σου βρηκα τον operater για την καινουρια κρυπτη του SpyrosP, Το Ελευσινιο Multi-Puzzle, που ετοιμαζει. Οταν πατε για το γυρισμα του ντοκυμαντερ, παρτε τον myselff να κανει την video-σκοπιση. Χρειαζεται λιγο παιδεμος δυστυχως αλλα ειναι καλο παιδι. Αρκει να μην του βαζεις θεματα που να εχουν σχεση με οποιαδηποτε απο τις τεσσερεις διαστασεις. Στο μαθημα με τα ανοισματα ειχε γριπη, ο καυμενουλης...

Link to comment

Στο έφτιαξα για να μου έχεις την υποχρέωση :lol:

 

Στις 22-1 (χτες) ειχα παρει τον μιμη που ειχε φρικαρει απ τις τοσες μερες εγκλεισμου

για να κανουμε κανα cache ιδεα που τελικα φαινετε οτι δεν την ειχαμε μονο εμεις, οποτε

προεκυψε ενα μινι meeting...

Number 12 is alive and watching us!!!!

 

8407769839_e70fafe735_b.jpg

 

 

8408858602_2f88d2f38b_b.jpg

 

8408857134_89416d7120_b.jpg

Και κει που καναμε την δουλεια μας ησυχα ησυχα στο δασος μαντεψτε ΠΟΙΟΣ εμφανιστηκε...

 

8408855628_edf9aa22b0_z.jpg

 

 

8408855420_4ff47824a7_z.jpg

 

 

8407759381_13460bbc53_z.jpg

 

Και οσο νυχτωνε το παρτυ μεγαλωνε....

 

8407759183_8abef0429d_b.jpg

 

8407757067_c7a60a5720_b.jpg

 

Ο σπυρος εχει σκυψει το κεφαλι διοτι ακουγε τα εξ αμαξης απ τον Μιμη για το Τζακι του ξενια!! :rolleyes:

Link to comment

Ρε παιδιά, που να ξέρουμε με την Vavoula τι θα γίνει... Αν το ξέραμε θα καθόμασταν να σας περιμέναμε... Βασικά θα το αλλάζαμε το κουτί με ένα που δεν ανοίγει και θα κρυβόμασταν πίσω από τα δέντρα και θα σας βλέπαμε να ψάχνεστε!! :laughing::P Χώρια η πλάκα θα ήταν ωραίο να σκάγαμε όλοι εκεί..

Link to comment

στην αρχική σελίδα του Ελληνικού φορουμ μπορείτε να δειτε ποιοί users είναι συνδεδεμένοι

π.χ

6 user(s) are browsing this forum

5 members, 1 guests, 0 anonymous users

 

+feregios, +Mimhs.gr, +GATOULIS, +Spyros P., bill88frost

 

Θέλετε να μπορούμε να τα λέμε κι ονλινε?

για δοκιμάστε το παρακάτω λινκ

http://geocaching.speeqe.com/

Link to comment

Καλησπέρα παιδιά! Πρώτα απ όλα να ευχαριστήσω όλους για τις ευχές σας, και ειδικά τον feregio!

 

Σήμερα λοιπόν, εκτός απο τα 27 έτη, έκλεισα και τα 100 (101 για την ακρίβεια) cache! #100 ήταν, το πράγματι εξαιρετικό pirates gold! #99 ήταν ένα FTF στο sousaki lighthouse.

 

Λοιπόν, το μενού σήμερα έχει teaser για το multi puzzle που έρχεται σύντομα!

 

8410583109_c7156d8ec2_b.jpg

Link to comment

Σπυρο εγω στα ειπα στο εκλησακι τα χρονια καλα ε?

 

Πες μου σε παρακαλω οτι θα το τυπωσεις σε εκτυπωτη?

Η δωσε να στο φτιαξω εγω δεν ειναι γραπτο αξιο της κρυπτης αυτο! :lol:

Link to comment

Μας μάθανε πολλά καλά στο πολυτεχνείο, αλλά όχι καλλιγραφία! Θα το φτιάξω στο πριντερ, με έπεισες!

 

Σπυρο εγω στα ειπα στο εκλησακι τα χρονια καλα ε?

 

Πες μου σε παρακαλω οτι θα το τυπωσεις σε εκτυπωτη?

Η δωσε να στο φτιαξω εγω δεν ειναι γραπτο αξιο της κρυπτης αυτο! :lol:

Link to comment

Μας μάθανε πολλά καλά στο πολυτεχνείο, αλλά όχι καλλιγραφία! Θα το φτιάξω στο πριντερ, με έπεισες!

 

 

Πες μου σε παρακαλω οτι θα το τυπωσεις σε εκτυπωτη?

Η δωσε να στο φτιαξω εγω δεν ειναι γραπτο αξιο της κρυπτης αυτο! :lol:

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται εκτυπωση. Ουτως ή αλλως, γιατρο θα εχουν μαζι τους οποιοι το τολμησουν. Αυτοι διαβαζουν τα χειρογραφα κειμενα στο πι και φι.

Στην χειροτερη εναν φαρμακοποιο βρε αδερφε !

Link to comment

ΑΑααααα θα τραβηξω τις κοτσιδες μου.... ΕΤΣΙ? ξαναλεω ΕΤΣΙ θα το αφησεις...

Ελα σπυρο ασε τις βλακειες... πλακα μου κανεις ε? :o

Παλι κοιμασαι; Εγω το εγραψα για τον γιατρο, ο Σπυρος ειπε θα το τυπωσει ο ανθρωπος ! :laughing:

Link to comment

Παιδια το χασα το ποστ γιατι τσακωνομουνα με καποιον χαζο στου facebook που και αυτος θελει να με δειρει,

τωρα μολις το βρηκα.... μπραβο ρε σπυρο τωρα μιλας σωστα, αντε φιαξτο και δειξτο μας.

Link to comment

... Παιδια το χασα το ποστ

Να ηταν μονο αυτο...

... που και αυτος θελει να με δειρει,

Να μου τον γνωρισεις, οσο περισοτεροι τοσο καλυτερα !

... τωρα μολις το βρηκα.... μπραβο ρε σπυρο τωρα μιλας σωστα, αντε φιαξτο και δειξτο μας.

Γιατι; Σκοπευεις να πας; Να το πω στη γυναικα σου να χαρει !

Link to comment

Καταρχην ας αρχισω αναποδα ως αναποδος που ειμαι...

 

Αν το πεις στην γυναικα μου θα ερθει μαζι για να βεβαιωθει οτι οντως δε

θα με βρει κανεις.

 

Ναι ρε να κανετε και club και οταν γινετε 300 να ρθετε με ονομα

club οι 299 βλακες του μιμη!!!!

 

Μπορει να μην ξερω που παν τα τεσσερα αλλα σιγουρα ξερω που παν τα ΤΡΙΑ.! :lol:

Link to comment

έχετε όλοι χαιρετίσματα από τον Άλεξ, στο μινι event που κάναμε οι 2 μας!

Ειμαστε τελικα τοοοσοι πολλοι που πανω απο δυο θεωρειται event! :laughing:

Εγω βιαστηκα σημερα, και δεν με πετυχε ο Σπυρος στον φαρο !

Link to comment

Σήμερα βρεθήκαμε και γνωριστήκαμε με τον Έκτωρα. Μια ωραία ευκαιρία να τα πούμε και χάρηκα πολύ για τη συνάντηση.

 

Όσοι βρεθούν προς τα μέρη μου ...κερνάω καφεδάκι. Για να γνωριστούμε και να τα πούμε.

Link to comment

Πολύ ήθελα να σε πετύχω ρε Δημήτρη! Μιλάμε για τρελό μανίκι το cache, βέβαια τώρα αλλάξανε το χιντ λιγάκι, και βάλανε μεγαλύτερη δυσκολία, αλλά τις συντεταγμένες δεν τις διορθώσανε με το δικό μου average. Πάντως κι εγώ, όταν ξανακάλυψα το cache, έκανα λίγο πιο "εμφανή" την κρυψώνα του, όχι ότι βοηθαει και πολύ όμως.

 

Κάτι αντίστοιχο συνάντησα στην Κων/πολη με δυο τρελά δύσκολα cache σε κυματοθραύστες!

 

Δυο ftf λοιπόν σε δύο φάρους, μέσα σε 4 μέρες! Άλλος κανένας για φάρο;

 

ΥΓ. Όσο ο Έκτωρ κι ο Άλεξ τριγυρνάνε στη Θεσ/νίκη, οι σαλονικιοί χειμερινοί κολυμβητές, παίξανε χτες μια απίθανη συναυλία στο Gagarin! Μοναδικό συγκρότημα!

Link to comment

Πολύ ήθελα να σε πετύχω ρε Δημήτρη! Μιλάμε για τρελό μανίκι το cache, βέβαια τώρα αλλάξανε το χιντ λιγάκι, και βάλανε μεγαλύτερη δυσκολία, αλλά τις συντεταγμένες δεν τις διορθώσανε με το δικό μου average. Πάντως κι εγώ, όταν ξανακάλυψα το cache, έκανα λίγο πιο "εμφανή" την κρυψώνα του, όχι ότι βοηθαει και πολύ όμως.

Αμα ποναει το ποδι σου, προσπαθεις να ισσοροπησεις σε βραχια, οι συντεταγμενες δεν εχουν γινει average, περιμενεις δυσκολια 1.5 και ειναι τουλαχιστον 3, με το hint να ειναι αχρηστο, κανει ψοφο πρωι-πρωι, και το χειροτερο η κρυπτη ειναι "θαμενη", παρα το οτι μαλλον παραβαινει ενα βασικο κανονα της Groundspeak... Ε, δε θελει και πολυ να πεις τα παραταω, ας το βρει κανας αλλος...

Προσωπικα θα προτιμουσα ενα πραγματικο εναμισυ, με κατι χαρακτηριστικο στο hint ή ενα σημαδι geocach-ικο στο σημειο του κουτιου...

Ποια ειναι η ουσια του παιχνιδιου αν προσπαθεις ωρες για να βρεις ενα ταπερακι, χωρις τελικα να το φχαριστιεσαι βρε αδερφε;

Ασε που αν εμενε ως ειχε, ολο και θα το περνανε χαμπαρι οι ασφαλεια της μαρινας, οι ναυτες, οι ψαραδες,οι ανθρωποι που κανουν τζοκινγκ εκει κοντα, οι δεκαδες ιστιοπλοοι. Λαος, οχι αστεια! Η δε κρυπτη φατσα-καρτα.

Και μιλαμε για ασπρη μαρμαροπετρα -σχεδον- και συ, σαν την μυιγα στο γαλα να αναποδογυριζεις βραχακια και κοτρωνες ! Πολυ θελει νομιζεις ;

Ωραιο μερος για κρυπτη, κριμα που δεν το ήξερα για να βαλω ενα σχετικο cache που θελω, αλλα...

Link to comment

Καλημέρα σε όλους απο τα μαγευτικά Καλύβια!

 

Στο meeting αύριο, φέρτε ο καθένας ότι trackables έχετε για να τα δούμε και να τα δηλώσουμε και οι υπόλοιποι. Επίσης, αν κάποιος έχει καμιά πρωτότυπη ιδέα για container, ας το φέρει να το δούμε.

Αυτός που θα φέρει το καλύτερο, θα πάρει δώρο απο εμένα ένα δικό μου micro container, που δεν έχει ξανακυκλοφορήσει (τουλάχιστον σίγουρα όχι στην Ελλάδα και στα μαγαζιά geocaching στο ιντερνετ) και μιλάμε για διαστροφικά καμουφλαρισμένο αστικο/βιομηχανικό cache! To wet dream του σαδιστή geocacher, κατ ευθείαν απ το μηχανουργείο μου!

Link to comment

.... μιλάμε για διαστροφικά καμουφλαρισμένο αστικο/βιομηχανικό cache! To wet dream του σαδιστή geocacher, κατ ευθείαν απ το μηχανουργείο μου!

Μωρε καλα τα λεω ο καυμενος, αλλα δυστυχως ειμαι μετα Χριστον προφητης, και δεν μου δινει κανεις σημασια. Μονος σου τα μαρτυράς ! :lol:

Link to comment

Όλοι έτοιμοι για το μεγάλο event? Ξαναθυμίζω:

 

Para Siempre bar, πλουτάρχου και χάρητος στο κολωνάκι. 21.00

 

Ο Μίμης θα φέρει μια πίτα να κόψουμε και προτείνω για το φλουρί να βάλουμε ο καθένας απο κάτι μικρό.

 

Εγώ θα βάλω μια καμουφλαρισμένη ξύλινη κρύπτη που έφτιαξα τις προάλλες, έτοιμη για τοποθέτηση!

Link to comment

Μήπως να κάνουμε αλλού το εβεντ και να μην το πούμε στον Σπύρο;

 

Αρκεί να μου αφήσετε ένα μαγνητικό hint καπου κοντά στο τζάκι, για να σας βρω (αφού κάνω το γύρο της Αθήνας πρώτα)!

Link to comment

Μήπως να κάνουμε αλλού το εβεντ και να μην το πούμε στον Σπύρο;

Ναι, σκεφτομαι ενα event cache που θα ειναι locationless - multi, και για να το βρεις θα πρεπει να λυσεις ενα, ή δυο puzzle D5/T1.

Η ωρα συναντησης θα καθοριζεται απο το αζιμουθιο του Ποσειδωνα και την φαση της σεληνης.

Hint: Να ληφθει υπ'οψιν το περασμα του Αρη απο τον Υδροχοο που ειναι ο Σπυρος, με ωροσκοπο τον Ιχθυ...

Link to comment

Πλάκα - πλάκα, παίζει event με mystery?

Δεν βλεπω γιατι οχι... Στους κανονες δεν λεει παρα:

Cache owners can include basic information about the location on the cache page, even if it is a commercial location.

Ε... το "basic information about the location" πιστευω οτι αφηνει περιθωρια για γριφο με τις τελικες. Αν δωσεις το κεντρο του Εθνικου κηπου, εκει που ειναι τα παπακια, και δωσεις με γριφο τις συντεταγμενες του καφενειου του ας πουμε ;

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Ο ΣΠΥΡΟΣ

Αλλα προς θεου. Μην ανοιγουμε την ορεξη του Σπυρου με νεες ιδεες γιατι δε μας βλεπω καλα !

Μπορεις βεβαια να κανεις ενα event, με τοποθετηση την ιδια μερα μερικων Puzzle κρυπτων μονο, οποτε ειναι το ιδιο!

Στο σημερινο event, κανουμε ενα brain-storming αν θελετε και βρίσκουμε κι'αλλες πιθανες λυσεις.

Link to comment

Ειχα και εγω προβληματα με το ιντερνετ και δεν μπορεσα να το γραψω νωριτερα...

 

Σπυρο σε ευχαριστουμε για την ωραια βραδια και το κερασμα οπως και εσενα Μιμη για ωραια (και σε γευση) πρωτοβουλια

για την βασιλοπιττα.

 

Ευχαριστω και τους υπολοιπους που ηρθανε, παλιοι γνωριμοι αλλα και τα νεα προσωπα και ελπιζω να τα ξαναπουμε.

Link to comment

Ενα θα πω διοτι ειμαι πολυ κουρασμενος...

Η κρυπτη αυτη θα μπορουσε να ηταν ευκολα η αιτια να σταματησω

το geocaching για μεγαλο μεγαλο διαστημα.

 

Στο μελλον θα αποφυγω αναλογη απαγοητευση διοτι πραγματικα

θα ηταν και τελευταια.

 

Τουλαχιστον ειχα καλη παρεα, θα προτιμουσα να τους εβλεπα εξω στην φυση βεβαια.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...