Jump to content

GEOCACHING CAFE


sakis

Recommended Posts

Πιστευω οτι τον αδικεις, αλλα πως σβηνουν τα λογκ απο την κρυπτη (για να σβησει ο Νικος το λογκ απο το Garden in the city και οπου αλλου χρειαστει ?

 

Μπα δεν νομίζω , αλλά ΕΑΝ δεν το αδικώ και θέλεις να σβήσεις ένα log ή μια spoiler foto από την κρύπτη που είσαι owner είναι εύκολο.

Πατάς δεξιά από το λογκ του το View Log και μετά στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει σου δίνει την δυνατότητα , είτε να το αποκρύψεις είτε να το πετάξεις στον σκουπιδοτενεκέ.

Επιβεβαιώνεις την επιλογή σου και καθάρισες .

Αυτά να πεις του Νίκου να κάνει:lol:

Link to comment

....για να σβησει ο Νικος το λογκ απο το Garden in the city και οπου αλλου χρειαστει ?

Επιβεβαιώνεις την επιλογή σου και καθάρισες .

Αυτά να πεις του Νίκου να κάνει:lol:

Αυτο ακριβως θα κανω, και για σιγουρια θα του πω να βγαλει και απο μια δικια μου ενα, για να μην τα κανω θαλασσα !

Παντως δε βρηκε το Ξενια ο αχρηστος comando, αφου ομως εκανε στη Σπαρτη μια μπορει να κανει FTF στο ναυαγιο του Σπυρου... :lol:

Link to comment

Βολεύτηκε με ένα απλό found it στον ιερό λόχο, το οποίο φυσικά και έσβησα!

 

ΒTW πρέπει κάτι να αθλοθετήσω και για το ναυάγιο, γιατί δεν πάνε καλά οι ευρέσεις... Όποιος κάνει FTF μέχρι τον Μάρτη στο ναυάγιο, έχει απο εμένα δώρο ένα καλό ΤΒ, αδήλωτο και παρθένο.

 

Επίσης, ένας φίλος σκαρφίστηκε μια σατανική ιδέα για κρύπτη, που θα υλοποιήσουμε σύντομα εντός Αττικής με δυσκολία 1 και έδαφος 5. Ετοιμαστείτε για πολλή πλάκα!

Link to comment

ΒTW πρέπει κάτι να αθλοθετήσω και για το ναυάγιο, γιατί δεν πάνε καλά οι ευρέσεις... Όποιος κάνει FTF μέχρι τον Μάρτη στο ναυάγιο, έχει απο εμένα δώρο ένα καλό ΤΒ, αδήλωτο και παρθένο.

 

Επίσης, ένας φίλος σκαρφίστηκε μια σατανική ιδέα για κρύπτη, που θα υλοποιήσουμε σύντομα εντός Αττικής με δυσκολία 1 και έδαφος 5. Ετοιμαστείτε για πολλή πλάκα!

Μα γιατί μεχρι τον Μάρτιο; Αδικία...

Προταση:

α') Ασφαλιστήριο υγείας και περίθαλψης απο μιά σοβαρή ασφαλιστική.

β') Το τηλέφωνο του υπερβαρικού θαλάμου στο Ναυτικό Νοσοκομείο.

γ') τα α' και β' μαζί. Πλήρες πακέτο !

______________________________________

 

...μια σατανική ιδέα για κρύπτη... :blink: & ...γιατί δεν πάνε καλά οι ευρέσεις... :huh:

Πρόταση:

Αθλοθέτησε από τώρα ένα έπαθλο και γι'αυτή, να μην χρειάζεται να ξανακάνεις edit ξανά την σελίδα της κρύπτης :D

Φυσικά όχι μακαρονάδα! Κάτι καλύτερο...:P

Προσωπικά θα προτιμούσα το αντίθετο: μιά με δυσκολία 5 και έδαφος 1. Φυσικά η λύση να είναι κατατεθημένη σε συμβολαιογράφο των Αθηνών, μην έχουμε επανάληψη του γνωστού- και μη εξαιρετέου- multi που κατέληξε multiγρίφος :mad:

Link to comment

Πάντως παιδιά, μέσα στον μήνα θα πιάσω τις 100 ευρέσεις και λέω να το γιορτάσω οργανώνοντας ένα event cache γυρω στις 24 Ιανουαρίου, που είναι και τα γενέθλια μου.

 

Τι λέτε; Πολύ γούσταρα το παρεάκι στις 12/12/12!

Link to comment

Πάντως παιδιά, μέσα στον μήνα θα πιάσω τις 100 ευρέσεις και λέω να το γιορτάσω οργανώνοντας ένα event cache γυρω στις 24 Ιανουαρίου, που είναι και τα γενέθλια μου.

 

Τι λέτε; Πολύ γούσταρα το παρεάκι στις 12/12/12!

ΜΕΣΑ! Για ριχτα ... γιατι δεν ξερω αν προλαβαινεις. Εχεις 15 μερες καιρο πριν για να δηλωσεις event. Σημερα δηλαδη !

Link to comment

Καλημέρα σε όλους σας. Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας για την γιορτή μου.

Για τον comando250 θα τσεκάρω και εγώ τα log book γιατί έχει κάνει found και πέντε δικές μου κρύπτες.

Link to comment

LOG Attack !!

Ο Βραζιλιάνος φίλος μας comando205 27/9 και 28/9 "χτύπησε" 43 κρύπτες

Θα μπορούσε βέβαια , αλλά μερικές από αυτές δεν είχαν καν δημοσιευθεί εκείνη την ημερομηνία.:lol:

Εγώ μιας και είμαι σίγουρος ότι δεν έκανε log στις δικές μου (έχω δει τα logbook) , θα τα σβήσω.

Αλήθεια τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις?

Καλα, γατα ο comando250 !

Μεχρι και το GC2J2Z9 Monastiraki Flea Market βρηκε ενω ακομη δεν ειχαν βγει οι νεες συντεταγμενες και το παληο ειχε χαθει απο τον Ιουνιο ( 5 DNF)!

Καταπληκτικος geocacher, να του ζητησουμε να μας στειλει δειγμα DNA, να μην χαθει το ειδος !

Ερωτηση στους σχετικους: Γιατι τα finds του δεν μειωθηκαν αφου σβηστηκαν καποιες ευρεσεις; Θα γινει αυριο ;

Link to comment

Παιδιά με πήρε ο μπρεβετόσκυλος αγανακτησμένος απο το Ξενία! Έχει φτάσει μακριά, τώρα αν θα τα καταφέρει να τελειώσει σήμερα δεν το ξέρω, αλλά έπεσε σε ένα απ τα παλούκια και ψάχνεται!

 

Για το event cache ψαχνω ακόμα μέρος, αλλά έχω βρει ένα ωραίο μπαράκι στην Πλουτάρχου στο Κολωνάκι, που μόλις άνοιξε κι έχει καλές τιμές και φοβερά μεζεδάκια!

Link to comment

Παιδιά με πήρε ο μπρεβετόσκυλος αγανακτησμένος απο το Ξενία! Έχει φτάσει μακριά, τώρα αν θα τα καταφέρει να τελειώσει σήμερα δεν το ξέρω, αλλά έπεσε σε ένα απ τα παλούκια και ψάχνεται!

Ας το καλο ρε Σπυρο, εβαλες ΚΑΙ παλουκια εκτος των αλλων; Και τι εννοεις σε ενα απ τα παλουκια ; Ποσα ειναι δηλαδη, οσο ενας φραχτης ή λιγοτερο ; και αυτο το 'ψαχνεται' δεν μου αρεσει... :blink: γιατι αλλο ψαχνει και αλλο ψαχνεται :unsure: κι' αγανακτισμενος... :o Δεν καταλαβαινω γιατι, βρε παιδι μου. Περιεργο... :( και μακρυα κιολας, μες το κρυο. Πολυ θα ηθελα να ακουγα απο πρωτο χερι και χωρις 'μπιπ' οσα ειπε εκει πανω! Μα πολυ μιλαμε !!! :lol:

Link to comment

Περιμένουμε το event. Το Ξενία τι να το κάνουμε ??

Στο πρωτο συμφωνω. Για το δευτερο θα ελεγα ταμα στον Αγιο Φανουριο. Αν εχετε μεσον και σε αλλους Αγιους δεν θα εβλαπτε...

Link to comment

Κοντευα να σκασω απ το κακο μου σημερα... :mad:

ΤΙ ΤΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟ ΠΟΙΗΤΗ? B)

Βασικα, εκφραζει την απέραντη θλιψη του που ενας καλος του φιλος, στραμπουλιξε τον αστραγαλο του.

Αυτο είχε σαν αποτελεσμα να μην μπορεσει να αποφυγει, εστω και τμήμα μιας εκδηλωσης παιδικου παρτυ, μετα μουσικης, στριγγλιών και ποπ- κορν.

Ενας ποιητης καταλαβαινεις τι ζημια μπορει να παθει σε κατι τετοιο, ενω θα μπορουσε να συνθετει μια σιχτιριαδα (κατα Οδυσεια και Ιλιαδα !) σκαρφαλωνοντας σε καποιο κατσαβραχο της Ηλιουπολης ή του Υμητου.

Καταλαβαινω τον πονο του οπως κι' αυτος τον δικο μου...

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Λοιπόν στο Ξενία προς το παρόν χρειάστηκα:

 

Το ίντερνετ από το ελεεινό κινητό μου που ΔΕΝ είναι smartphone οπότε πάει σαν σαλιγκάρι για να βρω έναν κώδικα.

 

Ένα γκουρού για να μου εξηγήσει τον γρίφο που κόλλησα. Ευτυχώς ο ΣπύροςΠ είναι πολύ ευγενής σε αυτό το θέμα.

 

Κάποιο γρίφοι δεν είναι πολύ σωστά γραμμένοι οπότε χρειάζεται επεξήγηση. Ειδικά αυτός με τον απορροφητήρα νομίζω δεν είναι σωστά γραμμένος, και είναι λίιιιγο αποπροσανατολιστικός. Κατά τ'άλλα όλα πάνε καλά...

 

Δεν έχω χρειαστεί ακόμη τον καθρέπτη και την τρόμπα που είπε ο Φερέγγυος.

 

Ελπίζω στις επόμενες 2 εβδομάδες να έχω χρόνο να ξαναπάω.

 

ΥΓ. Λόγω χιονιά δεν πήγα στο Ολυμπικ, θα το κανονισω

Link to comment

LOG Attack !!

Ο Βραζιλιάνος φίλος μας comando205

...είμαι σίγουρος ότι δεν έκανε log στις δικές μου (έχω δει τα logbook) , θα τα σβήσω.

Αλήθεια τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις?

Τελικα τον σβησεις-δεν τον σβησεις, γραμμενον σ'εχει! Τα νουμερα του παραμενουν τα ιδια ! 140 ειχε και 140 εχει. Κανω λαθος ;

Link to comment

Λοιπόν στο Ξενία ....

Ελπίζω στις επόμενες 2 εβδομάδες να έχω χρόνο να ξαναπάω.

Ερωτηση: Ποσα DNF μετρας δηλαδη;

Εννοω, ποσες φορες πηγες, περασες την Μεγαλη Πυλη στο Σαραι, αλλα κοκο γιοκ;

Δεν θα ηταν ενδιαφερον, σ'αυτη την κρυπτη να βλεπουμε τα παθη των αλλων να παρηγοριομαστε και οι υπολοιποι;

Τελικα ποσο χρονο εχει φαει αυτη η ρημαδα με το πηγαινε-ελα και μηπως θα επρεπε να βαλει κανα κουπονι για βενζινη ο SpyrosP ή εστω να ψαξουμε σε ποιο βενζιναδικο της περιοχης δουλευει ο συγγενης του ;

Τα ΔΤΒΤΓ (Δεν Το Βρηκα Το Γα....νο) δεν ειναι ντροπη σ'αυτες τις περιπτωσεις !

Μαλλον ειναι τιτλος τιμης να ξαναδοκιμαζεις και να επιμενεις, παρα τις κατα λαθος - εξεπιτηδες προσπαθειες του Σπυρου.

Γιατι να μην συμπληρωνουμε κανονικα το ημερολογιο της για να κανει κι΄αυτο σωστα τη δουλεια του; Αν μ'αυτη την κριση, και την αναδουλεια εμεις καταργουμε θεσεις εργασιας...

Ενα ημερολογιο εχει σαν αποστολη να καταγραφει την κινηση της κρυπτης. Αυτη ειναι η δουλεια του!

Link to comment

Παιδιά με πήρε ο μπρεβετόσκυλος αγανακτησμένος απο το Ξενία! Έχει φτάσει μακριά, τώρα αν θα τα καταφέρει να τελειώσει σήμερα δεν το ξέρω, αλλά έπεσε σε ένα απ τα παλούκια και ψάχνεται!

Ας το καλο ρε Σπυρο, εβαλες ΚΑΙ παλουκια εκτος των αλλων; Και τι εννοεις σε ενα απ τα παλουκια ; Ποσα ειναι δηλαδη, οσο ενας φραχτης ή λιγοτερο ; και αυτο το 'ψαχνεται' δεν μου αρεσει... :blink: γιατι αλλο ψαχνει και αλλο ψαχνεται :unsure: κι' αγανακτισμενος... :o Δεν καταλαβαινω γιατι, βρε παιδι μου. Περιεργο... :( και μακρυα κιολας, μες το κρυο. Πολυ θα ηθελα να ακουγα απο πρωτο χερι και χωρις 'μπιπ' οσα ειπε εκει πανω! Μα πολυ μιλαμε !!! :lol:

 

Mίμη μου μόλις το βρω θα σου πω πού είναι να γλιτώσεις το ψάξιμο. Όσο για τα "μπιπ" το τηλ μου το έχεις...όποτε θες.... σου μαθαίνω Γαλλικά!

Link to comment

O καθένας αλλού δυσκολεύεται σε αυτή τη κρύπτη.

 

Στον απορροφητήρα κολλήσανε οι πρόσκοποι αλλά επειδή είχε χαλάσει ο γρίφος. Μου έστειλαν φωτό και ψάχνανε σωστά. Το έφτιαξα και το βρήκανε.

Στο γρίφο που σε βοήθησα δεν χρειάστηκε κανένας άλλος βοήθεια.

Στην τελική κρύπτη χρειάστηκαν βοήθεια μόνο οι FTFers.

Εντάξει, το τζάκι είναι επίτηδες δύσκολο για να ξεχωρίσουν οι δυνατοί παίχτες.

 

Αλλά στην τελική αυτό είναι δυσκολία 5.

 

Δεν είναι για όλους αυτή η κρύπτη, και πίστεψε με, είχε μεγάλη κούραση και για εμένα να το στήσω και να το συντηρώ όλο αυτό.

Όταν όμως ακούω να μου λένε ότι είναι η καλύτερη κρύπτη, μοναδική εμπειρία και άλλα τέτοια, πιστεύω ότι ίσως αξίζει τελικά το κόπο!

 

Αυτή που ετοιμάζω τώρα, είναι δυσκολίας 6,5 σε σχέση με το 5 του ξενία. Η τρόμπα γι αυτή είναι, όχι για το ξενία!

Edited by Spyros P.
Link to comment

O καθένας αλλού δυσκολεύεται σε αυτή τη κρύπτη.

 

.... το τζάκι είναι επίτηδες δύσκολο για να ξεχωρίσουν οι δυνατοί παίχτες.

Αλλά στην τελική αυτό είναι δυσκολία 5.

Αααα! Μαλιστα. Τωρα ναι. Τωρα καταλαβα.... Δεν ηταν λαθος ! Ξεχωριζες τους δυνατους παικτες.

Τα υπολοιπα δηλαδη, θα ειναι ποιο κοντα στους κανονες του παιχνιδιου ?

Αυτο το να πρεπει να επικοινωνησει ο παικτης με τον owner, για να προχωρησει στο επομενο βημα ειναι ενδειξη δυναμης ? Γιατι εμενα αλλο μου λεει.

Δεν γραφει πουθενα στην περιγραφη κρυπτης το τηλεφωνο του owner! Και δεν γραφει ή υπονοει οτι ειναι απαραιτητη η γνωση μιας απο τις γλωσσες που γνωριζει ο ιδιοκτητης, για την περιπτωση που θα χρειαστει βοηθεια.(Ή ειναι μονο για Ελληνες ;))

Ενταξει. Ξερω οτι η πρωτη σκεψη που θα περασει απο το μυαλο σας ειναι οτι ειμαι γκρινιαρης.ΟΚ. Ισως. Αλλα μπορω να εχω απαντησεις?

Δεν ειναι οτι θα μειωθει ο αυτοσεβασμος μου αν δεν το βρω τελικα το ταπερ. Ειναι οτι μια ζωη προσπαθω να ακολουθω κανονες για να λυνω προβληματα. Εδω εχουμε ανατροπες την μια μετα την αλλη.

Οποιος το βρισκει εχει κανει επαφες με τον Σπυρο, εχει παρει απαντησεις, ειτε μεσω του forum, ειτε με e-mail, ειτε τηλεφωνικα, ειτε με περιστερι και καπνο.

ΟΚ. Ακομη κι'αυτο το βλεπω ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικο και αποδεκτο.

Ομως απο την αρχη, απο την πρωτη μου αναφορα στο Ξενια, ειχα εκφρασει την αποψη, οτι μια κρυπτη (ειδικα μια γριφος κρυπτη) ειναι καλα σχεδιασμενη αν ο owner της φροντισει να τον ενοχλουν οσο γινεται λιγοτερο, τα βηματα να ειναι με μοναδικη λυση (δυσκολα ναι, οσο θελει ο ιδιοκτητης της) αλλα μοναδικα και σαφη.

Αν την προσπαθησω και δεν αρνουμαι οτι ειναι προκληση, θα το κανω χωρις να ερθω σε επαφη με τον Σπυρο. Με ομαδα ελπιζω, για να εχει και γουστο, αλλα θα προσπαθησω να σκεφτω τι μπορει να εχει (επιτηδες/κατα λαθος/τυχαια/πιθανα....) εχει κανει ο σαδιστικα :) σκεπτομενος Σπυρος.

Αλλα -μα την αληθεια- εκανα μια συλλογη οσων εχουν γραφτει για την κρυπτη αυτη και το κειμενο εχει πιασει 12 σελιδες και 6000 λεξεις. Ε διαολε, κατι εχει γινει λαθος.

Αυτες τις διαπιστωσεις τις θεωρειτε γρινια ή εποικοδομητικη κριτικη; Αν εχω αδικο σε τελικη, καλως, θα το δεχτω εστω και αν δεν το αιτιολογισει ο λογος σας, και θα κανω μονο πλακιτσα, να περνα η ωρα και να μην στεναχωριεται κανεις!

Αν ομως εχω δικιο ;

Link to comment

Μιμη το οτι δεν αρεσει σε εμας δεν σημαινει οτι δεν θα αρεσει σε καποιους αλλους,

που αρεσκονται στο σοδομισμο οποτε ας ειμαστε επιεικεις, τωρα αν ειναι συμφωνο με

τους κανονες... χμμ αν και δεν τους εχω διαβασει αναλυτικα εχω την αισθηση οτι

μαλλον δεν ειναι αλλα απο την αλλη...

 

Τα ωραια πραγματα ειναι παρανομα, ανηθικα η παχαινουν, και σε περιπτωση που διαβαζει

η ασφαλεια δηλωνω οτι ετσι μου εχουν πει και τα κιλα μου προερχονται απ την γυναικα μου

που με εχει γκαστρωσει.

 

Α και κατι αλλο, το Ξενια ειναι εντελως στο αλλο ακρο απ το δικο μου στην Εθνικο Κηπο,

και τα δυο δεν ειναι οτι καλλυτερο στον κοσμο του geocaching.

Link to comment

Λοιπόν στο Ξενία ....

Ελπίζω στις επόμενες 2 εβδομάδες να έχω χρόνο να ξαναπάω.

Ερωτηση: Ποσα DNF μετρας δηλαδη;

Εννοω, ποσες φορες πηγες, περασες την Μεγαλη Πυλη στο Σαραι, αλλα κοκο γιοκ;

Δεν θα ηταν ενδιαφερον, σ'αυτη την κρυπτη να βλεπουμε τα παθη των αλλων να παρηγοριομαστε και οι υπολοιποι;

Τελικα ποσο χρονο εχει φαει αυτη η ρημαδα με το πηγαινε-ελα και μηπως θα επρεπε να βαλει κανα κουπονι για βενζινη ο SpyrosP ή εστω να ψαξουμε σε ποιο βενζιναδικο της περιοχης δουλευει ο συγγενης του ;

Τα ΔΤΒΤΓ (Δεν Το Βρηκα Το Γα....νο) δεν ειναι ντροπη σ'αυτες τις περιπτωσεις !

Μαλλον ειναι τιτλος τιμης να ξαναδοκιμαζεις και να επιμενεις, παρα τις κατα λαθος - εξεπιτηδες προσπαθειες του Σπυρου.

Γιατι να μην συμπληρωνουμε κανονικα το ημερολογιο της για να κανει κι΄αυτο σωστα τη δουλεια του; Αν μ'αυτη την κριση, και την αναδουλεια εμεις καταργουμε θεσεις εργασιας...

Ενα ημερολογιο εχει σαν αποστολη να καταγραφει την κινηση της κρυπτης. Αυτη ειναι η δουλεια του!

 

χμμμμ...

Όπως έχεις πει κι εσύ η British Petroleum ευχαριστεί τον Σπύρο για την κατανάλωση.

 

2 Πάνω κάτω κι άλλο ένα άδικα (λόγω χιονιού). Κι έχω άλλο ένα!

 

Πάντως Βενζίνη βάζω στη γειτονιά μου!!!!!

 

Προς το παρόν προτείνω είναι να μπει στο λίστινγκ πως χρειάζεται η γνώση του συγκεκριμένου κώδικα.

Link to comment

χμμμμ...

Όπως έχεις πει κι εσύ η British Petroleum ευχαριστεί τον Σπύρο για την κατανάλωση.

2 Πάνω κάτω κι άλλο ένα άδικα (λόγω χιονιού). Κι έχω άλλο ένα!

Πάντως Βενζίνη βάζω στη γειτονιά μου!!!!!

Προς το παρόν προτείνω είναι να μπει στο λίστινγκ πως χρειάζεται η γνώση του συγκεκριμένου κώδικα.

4 αν καταλαβα καλα;

και κωδικα; Αν δεν ειναι ο rot13, που υποτιθεται οτι ειναι γνωστος και ευκολος για να λυθει στο field, τοτε συμφωνω οτι θα επρεπε να αναφερεται.

Τι να πω;

Φαινεται θα πρεπει να το δεχτουμε κι'αυτο σαν μετρηση δυναμης. Αν ξεραμε τουλαχιστον αν το δυναμομετρο θα δειξει κατι αλλο εκτος απο τα ορια αντοχης μας στα ... βασανιστηρια ! :lol:

Link to comment

PSSS!!!! εγώ με τον Crazy δεν κάψαμε καθόλου Βενζίνη, ανεβήκαμε και τις 3 φορέ με τα ποδήλατα. Οπότε το μόνο καύσιμο η τροφή και το νερό.

Την 1η φορά είπαμε να το επιχειρήσουμε μιας και βρισκόμασταν στην περιοχή έπειτα από ποδηλασία 4 ωρών.

Περάσαμε και το στάδιο του κόλλησαν οι πρόσκοποι στον εν λόγω κώδικα. Δεν θέλει κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις απλά λογική, ή αν έχεις διαβάσει κάποιο roadbook (αμαν ρε Εκτωρα έχεις γυρίσει όλη την Ελλάδα με roadbooks ειλικρινά δεν περίμενα να κολλήσεις εκεί).

Από την κούραση της ημέρας (κι όχι της κρύπτης) αποφασίσαμε να συνεχίσουμε μια άλλη φορά.

Την 2η φορά που μας έβγαλε η ποδηλατική βόλτα προς το Ξενία, φτάσαμε μέχρι από πάνω από το Τάπερ (κυριολεκτικά).

Λόγω τον συνθηκών εκείνης της ημέρας υποθέσαμε ότι ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ τον γρίφο και φύγαμε.

Επικοινωνήσαμε με τον owner για να επιβεβαιώσουμε μόνο αν ήταν σωστά όσα είχαμε κάνει, ο Σπύρος προς τιμή του πήγε βραδυάτικα μέχρι το σημείο, έλεξε ότι η κρύπτη ήταν στην θέση της και μας έδωσε το πράσινο φως.

Την 3η λοιπόν φορά που ανεβήκαμε καναμε λογκ

 

Για να συνοψίσω ,

τα έγραψα αυτά για να πω ότι κατά την γνώμη μου δεν έχει δυσκολία η κρύπτη, απλά χρειάζεται καλή παρέα και λίγο παραπάνω χρόνο.

Είναι κάτι το διαφορετικό ,

δεν με νοιάζει αν συμφωνεί με κάποιους κανόνες,

με νοιάζει που έπαιξα και το καταχάρηκα.

Το ίδιο θα χαιρόμουν κι αν δεν έβρισκα το ταπεράκι , αλλά είχα προχωρήσει όλα τα βήματα.

 

Αναμένω λοιπόν την επόμενη για να έχουμε να γράφουμε.

Αααα αν είναι υποβρύχια θα βάλω τον Crazy στο βυθό κι εγώ θα το στέλνω αέρα με την τρόμπα:lol:

Link to comment

Είδατε λοιπόν ότι πληρώνω την καλή μου τη διάθεση? Απο εδώ και πέρα όχι άλλα spoilers και τηλεφωνικές βοήθειες. Αν κάποιος κάνει DNF, θα γίνεται ότι και σε όλες τις κανονικές κρύπτες, θα πηγαίνω, θα το ελέγχω και θα γράφω ένα owner maintenance. Γιατι με εξαίρεση τους προσκόπους που ήταν οι μόνοι που όντως είχαν πρόβλημα με την κρύπτη, όλοι οι υπόλοιποι θα μπορούσατε να την είχατε βρει χωρίς βοήθεια, όπως ακριβώς κάνανε οι Crazy MTB, Feregios, Beefteam και Scoutsnikaia.

 

Επίδειξη δύναμης δεν είναι, είναι απλά ένα παιχνίδι. Σαδιστής είμαι και το δέχομαι, αλλά για κάθε σαδιστή υπάρχουν και οι μαζωχιστές που τους αρέσει να παίζουν. Αν δεν αρέσει σε κάποιον, ας πάει σε άλλες κρύπτες, υπάρχουν δόξα τω θεώ μέχρι και κρύπτες που στις δείχνει ο καστανάς!

 

Τι λένε όμως οι μαζωχιστές ως τώρα;

 

feregios "Σε κανένα στάδιο των γρίφων δεν νιώσαμε ότι κινδυνεύουμε (δεν είμαστε και τα πιο θαραλλέα άτομα)

Θέλει αυξημένη προσοχή γιατί βρίσκεσι σε χαλάσματα.

Οι γρίφοι ήταν πάρα πολύ έξυπνοι.(Οσο προχωρούσαμε τόσο πιο πολύ μπαίναμε στο νόημα και το σκεπτικό του Σπύρου)

Δεν χρησιμοποιήσαμε κανένα από τα HINT (δεν ξέραμε άλλωστε το πώς)

Είναι κατάλληλο για "ομαδική" εύρεση.

Δεν βρωμούσε (ίσως γιατί πήγαμε με βοριαδάκι).

Δεν χρειαστήκαμε το καθρεφτάκι

Οσο χειμωνιάζει τόσο πιο ήσυχα θα είναι από θέμα εθελοντών δασοφυλάκων και ελέγχων στην περιοχή. (άλλωστε δεν κάνεις κάτι παράνομο)

Το ταξίδι για αυτή την εύρεση της cache σίγουρα θα το θυμόμαστε για πολύ καιρό."

 

crazy MTB "θα πω και εγω με την σειρα μου οτι ηταν οντως μια εθιστικοτατη κρυπτη που την βαζω απλα ως την ΚΑΛΥΤΕΡΗ που εχω βρει ως τωρα !! (δεν εχω βρει και πολλες αλλα λεμε τωρα ). !! Ειχε περιπετεια .. ηθελε να δουλευει το μυαλο ... ηθελε να αποθηκευεις στον σκληρο σου οτι εβλεπες στους χωρους του ξενοδοχειου ...και μεχρι και την τελευταια στιγμη μας κρατουσε σε αναμενα καρβουνα !! Ηταν απλα μια ΤΕΛΕΙΑ και καλοστημενη cache !!!...Αν βγει καινουργιος ορος και καθιερωθει το multi-puzzle cache θα ειναι κορυφη !!!"

 

beefteam "I believe this is one of the very best caches in Greece... Very challenging, smart and combines so many things to find it.

 

We found it around noon after 2 visits, because the first was with heavy rain, made it up to clue No2 and left.

 

Thank you Spyros for this truly magnificent adventure !"

 

scoutsnikaia "Amazing cache! everyone should try it!!!"

 

 

Ε λοιπόν όπως βλέπετε οι γνώμες είναι διχασμένες! Στο "Elefsina Apocalypse" (έτσι θα λένε την νέα multi puzzle) θα γράφει πάντως απο πάνω με μεγάλα γράμματα την γνωστή επιγραφή της Κόλασης του Δάντη:

 

"I AM THE WAY INTO THE CITY OF WOE.

I AM THE WAY TO A FORSAKEN PEOPLE.

I AM THE WAY INTO ETERNAL SORROW.

 

SACRED JUSTICE MOVED MY ARCHITECT.

I WAS RAISED HERE BY DIVINE OMNIPOTENCE,

PRIMORDIAL LOVE AND ULTIMATE INTELLECT.

 

ONLY THOSE ELEMENTS TIME CANNOT WEAR

WERE MADE BEFORE ME, AND BEYOND TIME I STAND.

ABANDON ALL HOPE YE WHO ENTER HERE!"

Link to comment

Είδατε λοιπόν ότι πληρώνω την καλή μου τη διάθεση? Απο εδώ και πέρα όχι άλλα spoilers και τηλεφωνικές βοήθειες.

Μα εγινε κατι τετοιο;

όλοι οι υπόλοιποι θα μπορούσατε να την είχατε βρει χωρίς βοήθεια, όπως ακριβώς κάνανε οι Crazy MTB, Feregios, Beefteam και Scoutsnikaia.

ακριβως;

Επίδειξη δύναμης δεν είναι,

Εσυ ειπες οτι το εκανες για να ξεχωρισουν οι δυνατοι παικτες.

Σαδιστής είμαι και το δέχομαι, αλλά για κάθε σαδιστή υπάρχουν και οι μαζωχιστές που τους αρέσει να παίζουν.

Σωστο. Αλλα δεν το ξεραμε, απο πριν.

Αν δεν αρέσει σε κάποιον, ας πάει σε άλλες κρύπτες, υπάρχουν δόξα τω θεώ μέχρι και κρύπτες που στις δείχνει ο καστανάς!

Συγνωμη αλλα εχω δικαιωμα να εκφερω αποψη για τον σχεδιασμο. Οχι για ενα τυχαιο γεγονος που δεν ελεγχει κανεις.

Τι λένε όμως οι μαζωχιστές ως τώρα;

feregios "Σε κανένα στάδιο των γρίφων δεν νιώσαμε ότι κινδυνεύουμε (δεν είμαστε και τα πιο θαραλλέα άτομα)Θέλει αυξημένη προσοχή γιατί βρίσκεσι σε χαλάσματα.

Ελαφρως αντικρουομενες φρασεις, αλλα θα το δεχτω οτι με λιγη προσοχη μειωνεται ο φυσιολογικος κινδυνος σε εγκατελειμενο κτιριο.

Οι γρίφοι ήταν πάρα πολύ έξυπνοι.(Οσο προχωρούσαμε τόσο πιο πολύ μπαίναμε στο νόημα και το σκεπτικό του Σπύρου)

Οσο προχωρουσαν. Οταν πηγαμε ο myselff και mimhs.gr δεν ειχε προηγηθει καμμια συζητηση για να ξερουμε. Νομιζαμε οτι ηταν multicache. Απλα.

Δεν χρησιμοποιήσαμε κανένα από τα HINT (δεν ξέραμε άλλωστε το πώς)

Και; Ειναι απαραιτητο;

Είναι κατάλληλο για "ομαδική" εύρεση.

Αυτο το ξεραμε απο την αρχη. Το ειχες πει αλλωστε. Δεν αλλαζει κατι στην κουβεντα μας.

Δεν βρωμούσε (ίσως γιατί πήγαμε με βοριαδάκι).

Καλα τα λεει. Αλλαζει κατι αν ψαχνεις να βρεις warmer place και πεφτεις μεσα σε (κυριολεκτικα) εκτροφειο σκ...μυγας? Υποθετω με το βοριαδακι ολα καθαριζουν σε ενα διαμπερες κτιριο, ουτως ή αλλως.

Δεν χρειαστήκαμε το καθρεφτάκι

Ουτε τσατσαρα υποθετω ή γαλλικο Νο13.

Οσο χειμωνιάζει τόσο πιο ήσυχα θα είναι από θέμα εθελοντών δασοφυλάκων και ελέγχων στην περιοχή. (άλλωστε δεν κάνεις κάτι παράνομο)

Αυτο το ξερω για τον χειμωνα. Αν θυμασαι στην κρυπτη σου πηγαμε καλοκαιρι, την εβαλες καλοκαιρι, και δεν υπηρξε κανενα Warning απο μερους σου.Ουτε και Attribute για εποχιακη προσβαση.

Το ταξίδι για αυτή την εύρεση της cache σίγουρα θα το θυμόμαστε για πολύ καιρό."

Το πιστευω. Το ιδιο και εγω!

crazy MTB "θα πω και εγω με την σειρα μου οτι ηταν οντως μια εθιστικοτατη κρυπτη που την βαζω απλα ως την ΚΑΛΥΤΕΡΗ που εχω βρει ως τωρα !! (δεν εχω βρει και πολλες αλλα λεμε τωρα ). !! Ειχε περιπετεια .. ηθελε να δουλευει το μυαλο ... ηθελε να αποθηκευεις στον σκληρο σου οτι εβλεπες στους χωρους του ξενοδοχειου ...και μεχρι και την τελευταια στιγμη μας κρατουσε σε αναμενα καρβουνα !! Ηταν απλα μια ΤΕΛΕΙΑ και καλοστημενη cache !!!...Αν βγει καινουργιος ορος και καθιερωθει το multi-puzzle cache θα ειναι κορυφη !!!"

Δεν σχολιαζω παρα την τελευταια φραση περι multi-puzzle. Διορθωση που εκανες μετα την σχετικη προταση μου στο forum.

beefteam "I believe this is one of the very best caches in Greece... Very challenging, smart and combines so many things to find it.

Υποθετω οτι κατι αναλογο θα πω και γω, αν την βρω.

We found it around noon after 2 visits, because the first was with heavy rain, made it up to clue No2 and left.

Thank you Spyros for this truly magnificent adventure !"

scoutsnikaia "Amazing cache! everyone should try it!!!"

Οτι ειπα και πριν.

Θα προσπαθησω να γινω οσο ποιο σαφης γινεται:

Δεν διατεινομαι οτι ειναι κακη η ιδεα.Το αντιθετο μαλιστα.

Λεω οτι ο σχεδιασμος της ειχε λαθη, που αναγκαστικα δημιουργησαν ασαφειες και δυσκολια που θα μπορουσαν να ειχαν αποφευχθει. Ταλαιπωρηθηκε και θα ταλαιπωρηθει κοσμος που αν δεν εχει υπομονη να διαβασει ολο το ιστορικο, στα log και το forum θα βλαστημισει! Για ποιο λογο;

Εσυ ο ιδιος ειπες οτι την εστησες σε ενα απογεμα που εφυγες απο την δουλεια μετα τις τεσσερις. Δεν ειναι λογικο να υπαρξουν malfunctions στο setting;

Η προθεση μου ηταν απο την αρχη να βοηθησω να γινει οσο ποιο ωραιο γινεται.

Δεν σου ζητησα βοηθεια (λεω ψεμματα; ) και δεν σου ειπα τιποτα που να σε προσβαλει. Ακομη και την φραση σαδιστικα την εχω με χαμογελακι!

Θα την κανω γιατι μ'αρεσει να λυνω προβληματα.

Ξερω οτι χαρηκες με την προηγουμενη φραση μου, αλλα θα προτιμουσα να ελειπε η τελευταια λεξη απο την κρυπτη σου!

_______________________________________________________________

 

Ε λοιπόν όπως βλέπετε οι γνώμες είναι διχασμένες! Στο "Elefsina Apocalypse" (έτσι θα λένε την νέα multi puzzle) θα γράφει πάντως απο πάνω με μεγάλα γράμματα την γνωστή επιγραφή της Κόλασης του Δάντη:

 

"I AM THE WAY INTO THE CITY OF WOE.

I AM THE WAY TO A FORSAKEN PEOPLE.

I AM THE WAY INTO ETERNAL SORROW.

 

SACRED JUSTICE MOVED MY ARCHITECT.

I WAS RAISED HERE BY DIVINE OMNIPOTENCE,

PRIMORDIAL LOVE AND ULTIMATE INTELLECT.

 

ONLY THOSE ELEMENTS TIME CANNOT WEAR

WERE MADE BEFORE ME, AND BEYOND TIME I STAND.

ABANDON ALL HOPE YE WHO ENTER HERE!

"Οπως λενε και οι πολιτικοι 'No comment'.

Τωρα που το ξανασκεφτωμαι, μονο ενα:

Σχεδιασε την ετσι που να μην χρειαζεται να διορθωσεις κατι ή να μαζευεις παραπονα. Δεν βλεπω να υπαρχει λογος.

Link to comment

Ας μη ξεχνάμε ότι κάνουμε το κάνουμε για να περνάμε καλά :lol:.

Ένα βίντεο από την multi στην Ιπποκράτειο Πολιτεία που περάσαμε εξίσου καλά με το φίλτατο CrazyMTB

 

 

Καλή παρέα +βουνό+ποδήλατο+ γεοκάσινκ = ΑΠΟΛΑΥΣΗ !!!!

 

Για τα υπόλοιπα νομίζω ότι χρειάζεται συζήτηση με real cafe κι όχι στο geocaching cafe:lol:

Link to comment

Για το ξενία θα μιλήσω μετά.

 

Προς το παρόν μια ερώτηση. Σκέφτομαι να προσθέσω αυτή την κρύπτη που έχει χαθεί και είναι σε όμορφο μέρος

 

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC2MB0J

 

έχω κάνει εκκληση για maintainance. Δεν έχω απάντηση. Να στείλω και mail? Kai μετά τι?

Link to comment

Απο τα στοιχεια, αντιλαμβανομαι οτι ο owner σπουδαζει ή εργαζεται στην Αγγλια. Λογικα δεν μπορει να εχει αμεση αποκριση στο maintenance. Βλεπω ομως οτι τελευταια φορα ειχε μπει στο site την Κυριακη 13/1/13, αρα ειναι ενεργος και μαλλον θα απαντησει σε ενα e-mail σου. Αν του εδινες τις συντεταγμενες που βρηκες και ισως μια φωτο του σημειου, να τον κανεις και πολυ χαρουμενο που δεν θα τρεχει να την φτιαχνει, οταν θα ερθει το καλοκαιρι για διακοπες!

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

του έστειλα προς το παρόν εμαιλ . Για το σημείο δεν έχω φωτό αλλά είναι ένα και μοναδικό που τεριάζει στο χιντ. Το κας είναι σχετικά κοντά στο δρόμο που γυρίζω κάθε μέρα από τη δουλειά.

 

Επίσης είπα και στην arklee αν δεν μπορεί να προσέξω του Πολυτεχνίου.

 

Επίσης: Που μπορώ να βρω κουτιά φιλμ φτηνά?

 

Επίσης ΓιάννηΠ αυτό http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC227B8 είναι στο άλσος της αστυνομίας; Αν ναι θα σε ενδιέφερε ένα απόγευμα γυρίζοντας από τη δουλειά να το φτιάξω;

Edited by Brevetoskylo
Link to comment

Επίσης: Που μπορώ να βρω κουτιά φιλμ φτηνά?

 

Εγω θα ρωταγα σε φωτογραφειο. Για παραδειγμα στον πρωτο αριστερα δρομο απο την διασταυρωση Αιολου και Σταδιου,στην Εμμανουηλ Μπενακη δηλ., αν προχωρησεις 50-60 μετρα, στο δεξι σου χερι εχει ενα μεγαλο εργαστηρι φωτογραφιας που τυπωνει τα φιλμ των φοιτητων του ΤΕΙ φωτογραφιας. Προφανως θα εχει δεκαδες κουτακια για πεταμα ! Ποιο φθηνα δεν νομιζω να βρεις. Τωρα αν σου δωσουν και κανα ευρω που τους πηρες τα σκουπιδια, θα σου ερθουν ακομα φθηνοτερα! :lol:

Δεν ειναι το καλυτερο κουτι βεβαια, αλλα ειναι βολικο, δυστυχως.

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

του έστειλα προς το παρόν εμαιλ . Για το σημείο δεν έχω φωτό αλλά είναι ένα και μοναδικό που τεριάζει στο χιντ. Το κας είναι σχετικά κοντά στο δρόμο που γυρίζω κάθε μέρα από τη δουλειά.

 

Επίσης είπα και στην arklee αν δεν μπορεί να προσέξω του Πολυτεχνίου.

 

Επίσης: Που μπορώ να βρω κουτιά φιλμ φτηνά?

 

Επίσης ΓιάννηΠ αυτό http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC227B8 είναι στο άλσος της αστυνομίας; Αν ναι θα σε ενδιέφερε ένα απόγευμα γυρίζοντας από τη δουλειά να το φτιάξω;

 

Αν πας για το άλσος της Αστυνομίας, πες μου τί ώρα θα είσαι να έρθω κι εγώ να το υπογράψω αμα είναι, μένω κοντά. Θα σου φέρω και μερικά κουτάκια φιλμ να κάνεις τη δουλειά σου, όσο τραβάω φιλμ ακόμα θα υπάρχει διαθεσιμότητα!

Link to comment

Την καλησπερα και απο εμενα σε ολους σας .... Χρονια Πολλα και ΚΑΛΗ Χρονια να εχουμε με υγεια και ΥΠΟΜΟΝΗ !!

Το Ξενια απο οτι διαβασα διχαζει χε χε χε !! Προσωπικα θελω να πω αλλη μια φορα οτι για μενα παραμενει η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ως τωρα κρυπτη που εχω βρει !!! ... Η συνεργασια με τον feregio περισσοτερο γελιο και χαρα μας προσεφερε και με καθαρο παντα μυαλο προχωρουσαμε οχι για το ταπερ ...αλλα για το γελιο !!! Μακαρι να μπορουσα να μοιραστω μαζι σας περισσοτερες λεπτομεριες αλλα δεν γινεται γιατι θα δωσω στοιχεια που οταν τα βρισκει καποιος καταλαβαινει ολοενα και περισσοτερο ποσο μελετημενη cache ειναι !!!!

Περα απο το Ξενια λοιπον και την μακαροναδα που θα συντονιστουμε Σπυρο να την τσακισουμε εχω να μοιραστω κατι μαζι σας ....

Οπως σας ειπαμε και στην ομορφη συναντηση που ειχαμε κανει αποφασισαμε με τον Παναγιωτη να βαλει αυτος το θεμα ..εγω την τεχνη μου ... και να δημιουργησουμε ενα Geocoin μοναδικο !! Εγω το ειχα στο μυαλο μου να εβγαινε πιο παραγωγικο αλλα ως συνηθως εβαλα τεχνη παραπανω και.....σε λιγο καιρο ..σαλπαρει !!

537288_4578687379012_1044742707_n.jpg

 

Βαζουμε πανια - κουπια ...και τα υπολοιπα ειναι ευκολα

Link to comment

Το Ξενια απο οτι διαβασα διχαζει χε χε χε !!

Ρε να μην γνωριζει αναγνωση η νεολαια! :rolleyes: Δεν υπαρχει προθεση 'διχασμου'. Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις για κατι. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα πιουμε το κρασι μας οσοι διαφωνουμε. Ισα -ισα. Θα εχουμε να κουβεντιασουμε για κατι που ΔΕΝ θα ειναι η κριση, η οικονομια, ή για τους αστεγους & την αιθαλομιχλη, στο event του spyrosp. Αντε ρε Σπυρο, ακομα; Τι στηνεις multipuzzleevent ;

Προσωπικα θελω να πω αλλη μια φορα οτι για μενα παραμενει η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ως τωρα κρυπτη που εχω βρει !!! ... Η συνεργασια με τον feregio περισσοτερο γελιο και χαρα μας προσεφερε και με καθαρο παντα μυαλο προχωρουσαμε οχι για το ταπερ ...αλλα για το γελιο !!! Μακαρι να μπορουσα να μοιραστω μαζι σας περισσοτερες λεπτομεριες αλλα δεν γινεται γιατι θα δωσω στοιχεια που οταν τα βρισκει καποιος καταλαβαινει ολοενα και περισσοτερο ποσο μελετημενη cache ειναι !!!!

Αν ειχες και τον myselff μαζι να δεις τι θα παθαινες! Γιατι νομιζεις οτι θελω να ξαναπαω μαζι του; για το ταπερ;

Οπως σας ειπαμε και στην ομορφη συναντηση που ειχαμε κανει αποφασισαμε με τον Παναγιωτη να βαλει αυτος το θεμα ..εγω την τεχνη μου ... και να δημιουργησουμε ενα Geocoin μοναδικο !! Εγω το ειχα στο μυαλο μου να εβγαινε πιο παραγωγικο αλλα ως συνηθως εβαλα τεχνη παραπανω και.....σε λιγο καιρο ..σαλπαρει !!

Απο traking code τι σκεφτηκες;

Βαζουμε πανια - κουπια ...και τα υπολοιπα ειναι ευκολα

Φανταστικη δουλεια! Δεχεσαι και παραγγελιες ; Στο κοστος γιατι δεν υπαρχει μετρητο. Καλα, δεν εννοω να μην κερδισεις, αλλα μην αρχισεις και τις καταθεσεις στην Ελβετια!

Link to comment

Σπυρο χρειαζομαι ηλιακα που να βγαζουν 5 Volt το πολυ 100-150ma, για κρυπτη με microcontroler, για να μην χρειαζεται μπατταριες καθε λιγο και λιγακι. Απο οτι καταλαβα εχεις σχεση με το αντικειμενο. Τι μπορουμε να βρουμε;

Link to comment

 

Απο traking code τι σκεφτηκες;

 

Φανταστικη δουλεια! Δεχεσαι και παραγγελιες ; Στο κοστος γιατι δεν υπαρχει μετρητο. Καλα, δεν εννοω να μην κερδισεις, αλλα μην αρχισεις και τις καταθεσεις στην Ελβετια!

Μιμη κατι εχουμε σκεφτει με τον Παναγιωτη .... μηπως αγοραζαμε ενα ΤΒ και απλα χρησιμοποιουσαμε τον κωδικο του ας πουμε ...ειναι υπο συζητηση !! Οπως και μερικα ακομα :) ....

Οσο για την ερωτηση σου για παραγγελιες η δουλεια μου ειναι να σχεδιαζω αλλα και να κατασκευαζω κοσμηματα,αντικειμενα κτλ. !! Φυσικα λοιπον και δεχομαι παραγγελιες . Οσο για τις τιμες μου λεει ο ενδιαφερομενος τι θελει και πως το θελει ... συζηταμε εναλλακτικες (αν χρειαζεται) .. το μελεταω - δινω την τιμη μου και αν συμφωνει προχωραμε :) .

Link to comment

Το μικρότερο ηλιακό που ξέρω είναι 270W, δεν νομίζω να κάνει...

 

Λοιπόν, το event το κατέθεσα. Λέγεται Event Cache "For No Particular Reason" και θα γίνει Τετάρτη 30/1 στο "Para Siempre", Πλουτάρχου και Χάρητος στο Κολωνάκι.

 

Το bar προσφέρει εξαιρετικά κρασιά και νόστιμα μεζεδάκια σε λογικές τιμές.

 

Δυσκολία 5/ Έδαφος 5, για να έχουμε να γκρινιάζουμε!

Link to comment

Μιμη κατι εχουμε σκεφτει με τον Παναγιωτη .... μηπως αγοραζαμε ενα ΤΒ και απλα χρησιμοποιουσαμε τον κωδικο του ας πουμε ...ειναι υπο συζητηση !! Οπως και μερικα ακομα :) ....

Αυτο εκανε και ο r10n στο Athenian Lights. Εγω απλα προχωρησα ενα βημα παραπανω και ενσωματωσα το ΤΒ στην συσκευασια (χωραγε ομως).

Σε ενα ΤΒ δικο μου που χαθηκε (NCR ΑΤΜ ΚΕΥ)εκανα ενα λαμαρινακι, εγραψα με το dremel τον κωδικο του χαμενου ΤΒ, και συνεχιζει το ταξειδι του κανονικα.

Σε μια συσκευη που ετοιμαζω, επειδη θα εχει αρκετο κοστος για να χαθει, θα κανω το ιδιο, και θα ταξιδευει μονο απο χερι σε χερι, εντος Αττικης!

Αν τελικα παραγειλετε στειλτε μου μυνημα να μοιραστουμε τα ταχυδρομικα !

Link to comment

Το μικρότερο ηλιακό που ξέρω είναι 270W, δεν νομίζω να κάνει...

Μμμμμ .... ενδιαφερον, αν βρω τι να κανω τα υπολοιπα 269,5W !!

Μ'αυτο θα είναι σαν να κυνηγαω κουνουπι με πυραυλο 'Patriot'. Κανα σπασμενο panel δεν εχετε;

Λοιπόν, το event το κατέθεσα. Λέγεται Event Cache "For No Particular Reason" και θα γίνει Τετάρτη 30/1 στο "Para Siempre", Πλουτάρχου και Χάρητος στο Κολωνάκι.

Το bar προσφέρει εξαιρετικά κρασιά και νόστιμα μεζεδάκια σε λογικές τιμές.

Μπραβο! Θα μπορουσες να το πεις οπως στην παληα ελληνικη ταινια: " Τουνό ασμπέτερ ". Με τον Κωστα Βουτσα νομιζω!

Δυσκολία 5/ Έδαφος 5, για να έχουμε να γκρινιάζουμε!συζηταμε.

Να το δω Εδαφος 5 στο Κολωνακι και τι στον κοσμο !

Link to comment

Να κάνω find?

Γιατι να μην κανεις; Εδω ο commando250 εκανε 40, χωρις να τις δει καν! Θα μου πεις και συ δεν την ειδες, αλλα τουλαχιστον πηγες μεχρι εκει, βρηκες τις συντεταγμενες και ενα κουτακι ειναι στη θεση, που θα επρεπε να ειναι.Γνωμη μου ειναι να το κανεις find. Κι αν παρεις αρνητικη απαντηση, που δεν νομιζω, κανεις οτι σε φωτισει ο θεος!

Link to comment

Σημερα ηταν μια μερα δημιουργιας ... η κατασκευη του ΤΒ εχει φτασει σε αρκετα καλο σημειο αλλα εχει ακομα εχει αρκετη δουλεια που πρεπει να γινει ... ακομα και στις λεπτομεριες .... Θα χαρω να διαβασω σχολια ειτε θετικα ειτε αρνητικα ..... :)

H φωτογραφια δεν ειναι καλα τραβηγμενη αλλα αυτο που πρεπει να δειτε φαινεται χε χε χε...

59560_4580170536090_11378614_n.jpg

Link to comment

Γεια σας έχω ερωτήσεις:

 

1. Που βρήσκω ελληνικό κείμενο για φιλμ (βρήκα στο σιτε το ελληνικό σε α4

2. Που βρήσκω logbook για φιλμ (εννοώ για να τυπώσω)

3. Που βρίσκω logbook για nano (καπου είχα βρει link για εκτύπωση αλλά δεν θυμάμαι)

 

ευχαριστώωωω

Link to comment

Γεια σας έχω ερωτήσεις:

 

1. Που βρίσκω ελληνικό κείμενο για φιλμ (βρήκα στο σιτε το ελληνικό σε α4

2. Που βρίσκω logbook για φιλμ (εννοώ για να τυπώσω)

3. Που βρίσκω logbook για nano (καπου είχα βρει link για εκτύπωση αλλά δεν θυμάμαι)

 

ευχαριστώωωω

2 & 3

http://www.madcacher.com/geocaching-equipment/free-geocaching-log-sheets-download/

1) Γιατι δεν σου κανει του ελληνικου site ; Το τυπωσες, το εκοψες και δεν χωραει;

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...