Jump to content

GEOCACHING CAFE


sakis

Recommended Posts

ουααααα!!! και πως θα παω στο Ξενια;;;;; ροδο ειμαι ο κακομοιρης! χαχαχαχαχα

τι χαρτονομισματα εχεις;;

 

φτηνα ετσι; να μπορω να τα πληρωσω.. αλλιως.. την εκανα! χαχαχα κι απο εκει.. το 1 και 2 λαρι... αλλιως... δεν θα μπορω... :( τι να κανω... λοξα με νομισματα, χαρτονομισματα κτλ... χαχαχαχα

 

Ορειβασια και στην Γεωργια!!!

 

Καλα βρε βαζελος απο αεκτζηδες παπουδες;; χαχαχαχαχα

 

εμεις ειμαστε οικογενειακως ΑΕΚ... αλλα ενταξει.. απο τους υγιεις σκεπτομενους... ;) πολλες φορες... παω με τους φιλους μου ειτε Ολυμπιακοι, ειτε Παναθηναικοι, ειτε Αεκτζιδες και βλεπουμε ολοι μαζι ματς.. απο τηλεοραση... μιας κι εδω... στην ροδο... δυσκολα για γηπεδο... και μιλαμε και για ντερμπι..

 

πολλες πικρες εχουμε τα τελευταια χρονια... ειδικα φετος.... τι να πεις... απο οτι μου φαινεται παντως... κι εμεις σαν ΑΕΚ... γρηγορα θα παρουμε τα βουνα! χαχαχαχαχαχα

 

Δεν πειράζει γατούλη, είμαι σίγουρος ότι ο mimhs.gr θα σε φιλοξενήσει με ευχαρίστηση αν του πεις ότι έρχεσαι για το ξενία!

 

Όσο για τα χαρτονομίσματα, μου περισσεύουν διάφορα απο τα ταξίδια μου, πρέπει να έχω αρκετά κάπου μαζεμένα. Πολλές φορές βάζω και σε cache. Τώρα, αν βρώ κάτι στην Γεωργία θα φέρω...

 

Γενικά ποτέ δεν ήμουν πολύ χωμένος με ομάδες και τα τοιαύτα, απλά μου αρέσει να πηγαίνω στο μπάσκετ που είναι και σχετικά κοντά μου, και όπως και να το κάνουμε ο παναθηναικος σκίζει!

 

Όσο για την ΑΕΚ ευτυχώς η γιαγιά μου έχει αρχίσει να ξεχνάει, κι έτσι δεν το παίρνει βαρέως!!!

 

BTW, πήγα χτες εδώ : http://coord.info/GC3G5XY Καταπληκτικό σημείο για cache, μπράβο στο παιδί που την έβαλε!

Edited by Spyros P.
Link to comment

χαχαχαχα μωρε το θεμα ειναι να βλεπουμε καλο θεαμα.. πραγμα που στο ποδοσφαιρο στην ελλαδα... δεν... :(

στο μπασκετ κριμα χαλασε η ομαδα του ΠΑΟ.. τους εχω δει απο κοντα... οταν ερχονταν Ροδο.. ειχαμε προπονηση βολλευ μετα απο αυτους.... θηρια βρε παιδι μου!! χαχαχαχα

 

αν ειναι... δες τι εχεις σε νομισμα και χαρτονομισμα και κανε μου μια λιστα... μπορει καποιο να μην το εχω.. οποτε ειτε ανταλλαζουμε και εχεις διαφορα για κρυπτες.. ειτε το αγοραζω...αν ειναι φτηνο... :)

στην γεωργια.. εχουν απο το 1 λαρι και ανεβαινουν.. το 1 και 2 λαρι το χαρτονομισμα ειναι φτηνα...

 

καμια φορα αφηνω κι εγω νομισματακαι χαρτονομισματα διπλα.. ειδικα παλια τουρκικα.. που...

φυσικα... κανεις απο οσους τα παιρνουν δεν το εχει γραψει ποτε... ουτε καν σαν ανταλλαγη... να αφησει κατι στην κρυπτη...

 

καλο ταξιδι να εχεις και καλη ορειβασια!

 

για την κρυπτη που αναφερεις... πολυ ομορφο τοπιο και ενδιαφερον μερος!! καλο υψομετρο!! το εκκλησακι φαινεται νεο σχετικα..

 

η σπηλια που δειχνει μια φωτο τι ειναι;; αλλο εκκλησακι;;

 

ποσο ομορφα μερη στην ελλαδα και δεν τα ξερουμε....

Edited by GATOULIS
Link to comment

Καλημέρα παιδιά!

 

Έχω geo-cacho-νέα για σας. Προχτές κολύμπησα επιτέλους μέχρι τον Αρζιντά, για να βρώ την δεύτερη αρχαιότερη κρύπτη χωρις find στα πέριξ της Αθήνας. πήγα κι έψαξα για περισσότερο απο μιαμιση ώρα, χωρις αποτέλεσμα. Ακριβώς εκεί που μηδένιζε το gps ήταν μια επιμήκης σχισμή στο βράχο, οριζόντια με αρκετό βάθος. Μέσα είχε μια φωλιά γλάρου, κι αρκετές σακούλες (που μαλλον ειχε μαζεψει ο γλάρος για τη φωλιά του) καθώς κι ένα κουτί απο παγωτό αλόμα, χωρίς καπάκι.

 

Επικοινώνησα με τον YanniG με αποτέλεσμα να καταργήσει την κρύπτη, με επεισοδιακό τρόπο!!! http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=62ab63d3-18f2-4e67-afe9-13d3795644de

 

Τώρα σχετικά με το μοναστήρι που σας έλεγα, οι φωτό είναι απο το καινούριο εκκλησάκι. Το μοναστήρι είναι 1000 ετών και είναι πραγματικά υπέροχο. Υψόμετρο έχει γύρω στα 700+. Την σπηλιά δεν την είδα απο κοντά αλλά φαντάζομαι που ήταν, μάλλον εκκλησάκι πρέπει να ναι κι αυτή.

 

Κατα τα άλλα έκανα ένα FTF στο http://coord.info/GC3RVD3 και αύριο μάλλον θα χτυπήσω το http://coord.info/GC3RVEN

 

Απο δευτέρα στην Γεωργία, δεν παίζουν πολλά cache, αλλά όλο και κάτι θα κάνουμε!

 

Θα πάει κανένας προς Νεάπολη Λακωνίας?

Link to comment

სპირო დილა მშვიდობისა!

Αυτα που γραφει ο Γιαννης ειναι τοσο πικρα και τοσο αληθινα ! Ευχομαι να παει οσο ποιο καλα γινεται εκει που τελικα αποφασισε ! Δεν ξερω αν πρεπει να του ευχηθω να μην, ή να μας ξεχασει, προσωπικα ομως ελπιζω να βρει το χαμογελο του. Του χρωσταμε πολλα για οσα εκανε για να νοιωθουμε καλυτερα καποιες φορες. Μακαρι να μην καταργουσε αλλα να εδινε για υιοθεσια τις κρυπτες του ! Ηταν ολες ευρηματικες και σε ενδιαφεροντα σημεια.

Οτι καλο και καθε επιτυχια YanniG, απ΄την καρδια μου. Οι περισσοτεροι απο μας δυστυχως μενουμε να φυλαμε καστρα με κερκοπορτες που εχουν ανοιξει οι βολεμενοι...

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Φευγει απο ελλαδα ο Γιαννης;;

Μιμη...ειδα το ποστ σου το παραπανω..... μη μου πεις οτι αρχισες τις μεταφρασεις στα Χμερ! χαχαχαχα

 

Οντως... ποσο δικιο εχει.... αν το σκεφτεις... εχουμε περισσοτερους νεκρους (αυτοκτονιες) απο τις απωλιες των αμερικανων στο ιρακ ή αφγανισταν... :(

 

Υποψιν... ξερω οτι ειναι Γεωργιανη γραφη... ;)

Edited by GATOULIS
Link to comment

Αν κανενας δε τσακωθει με κανεναν εγω θα αρχισω να βαριεμαι. :rolleyes:

Εισαι ομορφος, ψηλος, αδυνατος, ενα τερας εξυπναδας και ευαισθησιας. Χαριτωμενος και αρρενωπος με πινελιες απο καλιτεχνη και ποιητη. Η αισθηση της μουσικης και του τραγουδιου καθως και οι σπουδες και τα πτυχια σου στην ψυχολογια (ατομικη και μαζας) τρομαζουν οποιον εχει την αγαστη τυχη να σε κανει παρεα. Ενας απολυτα συγκροτημενος και αψογος συζητητης, αγλαϊσμα των συγχρονων και ξενων φιλοσοφων, με το συγγραφικο και ερευνητικο σου εργο να πλησιαζει, ισως και να ξεπερνα το μεγεθος του Χεμινγουεη και του Νιτσε (Μαζι).

Στα ειπα και ησυχασα...

Αν αυτο δεν ειναι σοβαρη αιτια για να τσακωθουμε, περιμενε να γυρισει!

Link to comment

Εισαι ομορφος, ψηλος, αδυνατος, ενα τερας εξυπναδας και ευαισθησιας. Χαριτωμενος και αρρενωπος με πινελιες απο καλιτεχνη και ποιητη. Η αισθηση της μουσικης και του τραγουδιου καθως και οι σπουδες και τα πτυχια σου στην ψυχολογια (ατομικη και μαζας) τρομαζουν οποιον εχει την αγαστη τυχη να σε κανει παρεα. Ενας απολυτα συγκροτημενος και αψογος συζητητης, αγλαϊσμα των συγχρονων και ξενων φιλοσοφων, με το συγγραφικο και ερευνητικο σου εργο να πλησιαζει, ισως και να ξεπερνα το μεγεθος του Χεμινγουεη και του Νιτσε (Μαζι).

Στα ειπα και ησυχασα...

Αν αυτο δεν ειναι σοβαρη αιτια για να τσακωθουμε, περιμενε να γυρισει!

Σου εχω πει να μην τρως οτι μανιταρια βρισκεις στα βουνα, υπαρχουν και παραισθησιογονα.... Παρ ολα αυτα σε ενα ποσοστο 90-99% εχεις δικηο!!!

 

Επισης αν νομιζεις οτι εγω θα καψω τον εγκεφαλο μου για λυσω το 15*15 (νομιζω τοσο) magic square τοτε αυτοικανοποιισε ταμαλα. :P

 

Σημ. Το 1% αφορα το αδυνατος!!!

Link to comment

Καλημέρα παιδιά!

.

.

.

Θα πάει κανένας προς Νεάπολη Λακωνίας?

 

Είναι ο Crazy_ΜΤΒ εκεί κάτω ....κάτι μου είπε για τον φαροφύλακα....

 

οι φωτογραφίες είναι δικές του

 

625703_3832439683286_12455729_n.jpg

 

396888_3832439923292_1972293517_n.jpg

 

578922_3832441163323_1394828691_n.jpg

 

319387_3832443003369_1138468180_n.jpg

Link to comment

Παραμονή της εορτής μου , σαν δώρο βρήκα το πρώτο μου FTF και αυτό στο μοναστήρι της Παναγίας της Τσαμπίκας στην Ρόδο

http://coord.info/GC3PWZC

Τυχαίο δεν νομίζω; (που λένε και στο TV):lol:

Χρόνια πολλά σε όλους !!!

Εύχομαι η Παναγία να φέρει σ΄όλο τον κόσμο Υγεία και χαρά.

Και Εθνική ανάταση!!!

ΑΜΗΝ

Link to comment

Γεια σας γεια σας ... Σημερα ελαβα ενα μυνημα οτι καποιος κυριος βρηκε το πρωτο cache που ειχα τοποθετησει πριν μερικες ημερες !!! Εμεινε μαλλον καταπληκτος απο το μυνημα που εγραψε μιας και το μερος αξιζε πραγματικα !! Το ονομα της κρυπτης ειναι Marathias Observatory old tower .! Δεν μπορεσα για καποιο λογο να γραψω ολα οσα ηθελα σχετικα με το μερος γιατι δεν με αφηνε το συστημα .. επετρεπε μεχρι καποιο οριο χαρακτηρων αλλα τελικα μονο οσα εγραψα δεχτηκε ! Οποτε οποιος ειναι περιεργος για την ιστορια του πυργου μπορει να με ρωτησει για να μη κουραζω εδω :)

Link to comment

Γεια σας γεια σας ... Σημερα ελαβα ενα μυνημα οτι καποιος κυριος βρηκε το πρωτο cache που ειχα τοποθετησει πριν μερικες ημερες !!! Εμεινε μαλλον καταπληκτος απο το μυνημα που εγραψε μιας και το μερος αξιζε πραγματικα !! Το ονομα της κρυπτης ειναι Marathias Observatory old tower .! Δεν μπορεσα για καποιο λογο να γραψω ολα οσα ηθελα σχετικα με το μερος γιατι δεν με αφηνε το συστημα .. επετρεπε μεχρι καποιο οριο χαρακτηρων αλλα τελικα μονο οσα εγραψα δεχτηκε ! Οποτε οποιος ειναι περιεργος για την ιστορια του πυργου μπορει να με ρωτησει για να μη κουραζω εδω :)

Απ' οτι ειδα στο "source code" της σελιδας σου, προσπάθησες να γραψεις περισσοτερους απο οσους χωραει στο πεδιο "Small Description". Εκει μπορουν να μπουν λιγοι σχετικα χαρακτήρες, και επειδη συνηθως προστιθενται και πολλοι "control characters", γεμιζει γρηγορα.(Λεει 500 χαρακτηρες, αλλα ειναι πολυ ποιο λιγοι)

Αν θες να κανεις μια πληρεστερη περιγραφη πρεπει να την γραψεις στο "Long Description" το τετραγωνο που ειναι αμεσως μετα. Εκει χωραει ο,τι χρειαζεσαι με εικονες και χρωματα κλπ.

Προσεξε ομως μην γραφεις το κείμενο με το MSword, και το κανεις copy-paste απο κει γιατι βαζει ενα καρο ασχετους χαρακτηρες που το γεμιζουν πολυ ευκολα.

Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες, υπαρχουν σχετικα, στο θεμα του φορουμ 'Βοηθεια...' και φυσικα μπορω να σου στειλω -αν το επιθυμεις- ενα δισελιδο με τα μεχρι τωρα κολπα που ανακαλυψα, δουλευοντας τις κρυπτες που βαλαμε ο Stratisav και γω το Πασχα, στην Μυτιληνη. Στειλε e-mail αν το θελεις. Δεν ειναι αρκετα χορταστικο για να το δημοσιευσω, αλλα ολο και κατι χρησιμο θα βρεις !

Link to comment

Σε ευχαριστω πολυ Μιμης ... θα το εχω υποψιν μου για την επομενη περιγραφη που θα ειναι και πιο σημαντικη :) μιας και επιλεγω μερη οχι τοσο για να βρει καποιος μια κρυπτη αλλα μερη με καποια ιστορια που ειναι ωραιο να γνωριζει καποιος και να συνδυαζει αυτο το ωραιο παιχνιδι !!! :) ... Αν θελησω βοηθεια θα ενημερωσω προς το παρον σαν καινουργιος μου αρεσει να ανακαλυπτω μονος τα πραγματα σιγα σιγα ....

Link to comment

Σε ευχαριστω πολυ Μιμης ... θα το εχω υποψιν μου για την επομενη περιγραφη που θα ειναι και πιο σημαντικη :) μιας και επιλεγω μερη οχι τοσο για να βρει καποιος μια κρυπτη αλλα μερη με καποια ιστορια που ειναι ωραιο να γνωριζει καποιος και να συνδυαζει αυτο το ωραιο παιχνιδι !!! :) ... Αν θελησω βοηθεια θα ενημερωσω προς το παρον σαν καινουργιος μου αρεσει να ανακαλυπτω μονος τα πραγματα σιγα σιγα ....

Εμπειρία μεν ποιεί τον αιώνα ημών πορεύεσθαι κατά τέχνην, απειρία δε κατά τύχην.

Πλάτων :)

Να μαθαίνεις από τα λάθη των άλλων. Δεν μπορείς να ζήσεις τόσο πολύ ώστε να τα κάνεις όλα μόνος σου.

Eleanor Roosevelt :lol:

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Οπως εγραψε και ο Παναγιωτης (feregios) ... Πηγα στο Ταιναρο για να το δω και να βρω και την κρυπτη εκει ... Ευτυχως πλεον το ακρωτηριο εχει πια ΜΟΝΙΜΟ φαροφυλακα . Διστυχως ομως δε μπορεσα να βρω την κρυπτη γιατι κοιτουσε διαρκως και επιμονα να δει το κανω παρα το γεγονος οτι φιλος τον απασχολουσε ! Ετσι τα παρατησα γρηγορα μιας και τον εβλεπα ΠΟΛΥ προθυμο να καταστρεψει αυτο που θα εβρισκα εκει !! Παρολα αυτα απολαυσα πολυ την πεζοπορεια μου εκει !!

Edited by Crazy-MTB
Link to comment

SpyrosP απο οτι φαινεται εκανα αλλο ενα FTF σε κρυπτη που δημιουργησες :) ...Ωραιο το μερος , λιγο δυσκολος ο δρομο για συμβατικο αυτοκινητο βεβαια !! Το Μονοπατι χρειαστηκε να το ψαξουμε λιγο μεχρι να το βρουμε μιας και τα σκιντα εχουν μεγαλωσει ΠΟΛΥ ! Απο την μεση και μετα φαινεται πεντακαθαρα.... Τα κτισματα ειναι ωραια και σχετικα καλοδιατηρημενα ..απο οτι ειδα εχει και ερειπια ενος παλιου πυργου (χιλιαδες πυργοι στις περιοχες και καστρα) ! Τα περιεχομενα της κασας αξιοθαυμαστα απο την μια..λιγο στεναχωρα απο την αλλη ! Αναμικτα τα αισθηματα οταν αναλογισε εγληματα του παρελθοντος απο τους γερμανους ! Παρολα αυτα η κασα ηταν ΠΟΛΥ ωραια και ΠΟΛΥ ...χεσμενη απο τα κατσικια ..χαχαχαχαχαχα ολο κακαρατζες ηταν απο πανω της !!Το φιλαρακι που πηγαμε μαζι ενθουσιαστηκε με τα περιεχομενα !! Nice cache λοιπον !! :D

Ωραιο και το certificate

Link to comment

ωχ ειδα τι εχει! αν ειναι γνησια καποια απο αυτα (υπαρχουν πολλες μουφες ειδικα στα γερμανικα... και καποιες ειναι και πολυ καλες...), ειναι.... ;)

 

η μασκα ειναι ολοκληρη ή μονο το φιλτρο; :D τι ειναι τα αλλα κομματια απο οπλο ξιφολογχη κτλ;;

 

παιζουν φωτο να δουμε κι εμεις;; :)

Link to comment

ωχ ειδα τι εχει! αν ειναι γνησια καποια απο αυτα (υπαρχουν πολλες μουφες ειδικα στα γερμανικα... και καποιες ειναι και πολυ καλες...), ειναι.... ;)

 

η μασκα ειναι ολοκληρη ή μονο το φιλτρο; :D τι ειναι τα αλλα κομματια απο οπλο ξιφολογχη κτλ;;

 

παιζουν φωτο να δουμε κι εμεις;; :)

 

Μιας κι ο Crazy εκεί που είναι διακοπές, δεν έχει πρόσβαση στο νετ συχνά θα ποστάρω μερικές δικές του

 

304648_3906623577837_337086856_n.jpg

 

226091_3906623937846_400640244_n.jpg

 

τα υπόλοιπα θα τα ποστάρει ο Crazy_MTB, αλλιώς να πας από κοντά να τα δεις Νίκο:rolleyes:

Link to comment

Παναγιωτη πολυ ομορφα πραγματακια!!! απο γνησιοτητα.. δεν ξερω... γιατι μπορει η εφημεριδα να ειναι ανατυπωση μετα... για να ξεγελασει συλλεκτες.. οπως και η μασκα... δεν ξερω απο αυτα...οποτε...

 

η εφημεριδα ειναι ο Λαικος Παρατηρητης! η εφημεριδα - καθρεφτης του εθνικοσοσιαλιστικου κομματος... του ακατανομαστου... ηταν προπαγανδιστικη αλλα ποιο σοβαρη σε σχεση με την αλλη εφημεριδα που ειχαν... επαψε να κυκλοφοραει στις αρχες του Μαη του 1945 με την πτωση του Βερολινου! η τελευταια εκδοση ειχε σαν αρθρο (το μονο αν θυμαμαι καλα!) εναν οδηγο επιβιωσης!

 

το κεντρικο θεμα της εφημεριδας με την κοκκινη γραμμη λεει ... αντιμετοπιστε τον εχθρο με θαρρος... κατι τετοιο...

 

στην αλλη φωτογραφια ειναι μασκα αεριων.. αλλα οχι η στρατιωτικη! ειναι η γνωστη Μ44 που βγηκε προς το τελος του πολεμου για τους πολιτες οταν οι βομβαρδισμοι στην γερμανια ειχαν γινει πυκνοι! δεν εχει την τελειωτητα στα υλικα και στις κολλησεις των καθαρα στρατιωτικων μασκων αλλα και λογω ελληψης πρωτων υλων...

ξεχωριζει απο το μεγαλο αλουμινενιο φιλτρο της! δεν ηταν στο στρογγυλο μεταλικο κουτι που εφεραν οι γερμανοι στρατιωτες αλλα σε ξυλινο ορθογωνιο κουτι με οδηγιες χρησεως (που εδειχναν πως να την φορανε οι πολιτες..... εδιχνε αντρα με κουστουμι!). καποιοι αναφερουν οτι προς το τελος του πολεμου καποιοι στρατιωτες ειχαν και τετοιες.. δεν ξερω... ισως απο ελλειψη...

 

οι μασκες αυτες δεν ειχαν μεγεθη σαν τις αλλες αλλα νουμερα... 1, 2 ,3! το 1 ηταν το μεγαλυτερο νουμερο και το 3 το μικροτερο μαλλον για παιδια... ποιο ευκολα βρισκετε το 2 νουμερο... το ενδιαμεσο δηλαδη!

 

απο κατω νομιζω διακρινω κομματι απο το εσωτερικο της λαβης απο Γερμανικη ξιφολογχη Κ98.

 

Εχω την εντυπωση οτι ακομα και το κουτι ειναι στρατιωτικο... μαλλον για πυρομαχικα... αλαλ πρεπει να δω φωτο να το ψαξω...

 

αυτα σαν εγκυκλοπαιδικες γνωσεις! προς Θεου... μην παρεξηγηθω ετσι; δεν συμμεριζομαι την τοτε ιδεολογια κτλ.. απλα συλλεκτικα μιλαω! :)

Link to comment

Παναγιωτη πολυ ομορφα πραγματακια!!! απο γνησιοτητα.. δεν ξερω... γιατι μπορει η εφημεριδα να ειναι ανατυπωση μετα... για να ξεγελασει συλλεκτες.. οπως και η μασκα... δεν ξερω απο αυτα...οποτε...

Σιγα μην ξέρεις απ'αυτα... Εσυ απλα ετυχε να γνωριζεις, οτι την μασκα την φοραγε ο Fritz Kratski, ο δεύτερος ξαδερφος του Heinrich Tsertka απο την Φρανκφουρτη, που μικρος μαθαινε βιολι και εμενε στο 62 της Balker Strasse... :o

Μας δουλευεις Νικολακη ! Μονο το τι ειχε φαει ο διανομεας της εφημεριδας δεν μας ειπες... :blink:

Μωρε, δεν πα να βαλεις καμια κρυπτη εκει στη Ροδο, να δωσεις τα φωτα σου και σε καναν αλλο geocacher, να ανοιξουν τα ματια τους/μας?

Δεν κολησες ποδηλατιτιδα απ' τον Feregios ? :D

Link to comment

ουααααα!!! και πως θα παω στο Ξενια;;;;; ροδο ειμαι ο κακομοιρης!

Καλά. Μην Αγχωνεσαι! Υπαρχει λυση. Αυτη που μπορεις να περιμενεις και σε πέντε-δεκα χρονια, θα καταργηθει η κρυπτη και συ θα δηλωσεις οτι την βρηκες, οπως ο τυπος προχτες. Βρηκε λεει με τον πατερα του το 2007, ολες τις καταργημενες κρυπτες της Αθηνας, αλλα το θυμηθηκε τωρα, που ειναι πια μεγαλο παιδι !

http://coord.info/PR77VKD και η αδερφη του το ιδιο http://coord.info/PR77BJT

146 απο τις 380 κοινες κρύπτες που εχει συνολικα βρει, εχουν καταργηθει! Ηθελα να ηξερα, ειναι τοσο καντεμης που μονο οσες βρηκε καταργηθηκαν? Δεν βρηκε καμμια αλλη, που να ζει ακομα ?

Αμα ειναι να κανω και γω ενα search και οσες βρω καταργημενες να τις κανω found ! Δεν θα υπαρχουν απο τα δυο εκκατομυρια κρυπτες στον κοσμο, πεντε-δεκα χιλιαδες ακυρωμενες ? Μωρε εξυπναδα ο παικταρας ! Να τον παντρεψεις με την αδερφη σου ,να χορτασει ψωμι η καυμενη...

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

!!!!!!τι ειναι αυτοι ρε!!! παιχτες δηλωθηκαν πριν λιγες μερες και κανουν καταγραφη κρυπτης το 2007;;; μετα φταις ή δεν φταις να γινεις κακος και Αρτεμης Ματσας στην Groundspeak?

 

γιατι αν ειναι ετσι... κι εγω πηγα Ισπανια το 1999... το παιχνιδι δεν υπηρχε... αλλα εγω ημουν εκει... ολο και καποιες κρυπτες θα υπαρχουν στα μερη που πηγα.... να τις δηλωσω; δεν φταιω εγω που δεν ειχε κουτια... χαχαχαχα θα τρελαθουμε τελειως! κανουν αγωνα για το ποιος θα "βρει" περισσοτερες; δεν ηταν παιχτης.. τερμα! εγινες τωρα... πηγαινε να βρεις τωρα! και τις αρχειοθετημενες... ξεχνα τες! απλα πραγματα! τι αλλο θα δουμε....

 

μαλλον... καμια virtual στο φεγγαρι και να κανει log ο αστροναυτης και να λεει.. την βρηκα το 1969 οταν πηγα με τον αμστρονγκ! χαχαχαχαχα

Link to comment

!!!!!!τι ειναι αυτοι ρε!!! παιχτες δηλωθηκαν πριν λιγες μερες και κανουν καταγραφη κρυπτης το 2007;;; μετα φταις ή δεν φταις να γινεις κακος και Αρτεμης Ματσας στην Groundspeak?

Λιγες μερες; Χτες εγινε μελος ο βλαξ, και εφαγε μια ολοκληρη μερα απο τη ζωη του για να καταχωρει 484 κρυπτες τη μια πισω απο την αλλη. Τωρα το πως θα τον βλεπουν οι πραγματικοι παικτες... τι να σου πω ! Αν ειναι Αμερικανοι ηδη φοραει μασκα και ειναι σουπερντουπερ ηρωας. Αν ειναι Εγγλεζος θα τον αντιμετωπισουν σαν Ινδο και αν ηταν Ελληνας θα τον ειχαμε χ....ο. Τετοια παραθυρακια βρισκουμε και μεις.

Αληθεια να κανω μια εγγραφη με Username: Pseftis και password: Politikos ?

Εκει θα καταχωρουμε ολες τις μαιμου ευρεσεις , ολοι, και οταν λεω ολοι εννοω ΟΛΟΙ !

Τελικα αυτο που με εξιταρει, ειναι η ευρηματικοτητα του ανθρωπινου ειδους..

Απο το να φτιαχνει φανταστικες κρυπτες μεχρι φανταστικους geocachers ! Γιατι αυτος τετοιος ειναι...

Link to comment

δεν εχεις κι αδικο.... αντι να ευχαριστηθει το παιχνιδι... τα μερη τα μοναδικα που θα ανακαλυψει... και να νιωσει την χαρα της ευρεσης... τι να πω... ακομα και στο geocaching με cheat codes παιζει! χαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment

Στο μεταξυ δε ξερω αν το ειδατε....

 

Μεσα σε 5-6 μερες ο τυπος εχει γυρισει τον μισο πλανητη, και μονο

τα αμερικανικα να παρει καποιος ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ.

 

Ωραιος πιτσιρικας ας του αναγνωρισουμε οτι ξενυχτησε τουλαχιστον

στο να γραφει logs δε μπορει να τα κανει ο καθενας μας αυτα, χρειαζεται

ενα ξεχωριστου επιπεδου ανοησιας για ολα αυτα!!!! :rolleyes:

Link to comment

Παίδες επέστρεψα απο την Γεωργία! Απίστευτα μέρη! Βρήκα και 3 cache, είχα όμως και 3 DNF.

 

Χαίρομαι που άρεσε η κρύπτη στο παρατηρητήριο. Όλα τα περιεχόμενα είναι αυθεντικά, ως φοιτητής έβγαζα καλό χαρτζιλίκι με το εμπόριο των μιλιτάρια της εποχής. Έχω κι άλλα που σκοπεύω να τα βάλω σε σχετικές κρύπτες!

 

Το ξενία ακόμα παρθένο;!;!

Link to comment

Το ξενία ακόμα παρθένο;!;!

Ε... ννα, να σου πω..., δηλαδη οχι οτι..., αλλα να..., η κριση ! ή το δολαριο... αλλα μην χανεις τις ελπιδες σου... :unsure:

Μπορει και να σου μεινει ανυπαντρη. Δεν ειναι σιγουρο ομως... Τωρα που ηρθε ο feregios, με φρεσκες εμπειριες απο τις τουριστριες στη Ροδο, μπορει να γινει η πραξη και να δει κι'αυτη η καυμενη μια χαρα. Ή δυο... :)

Για γαμο δε θα το ελεγα, ομως σαν πατερας καταλαβαινω την αγωνια σου και σε συμπονω! :lol:

 

* και μειωσε το μεγεθος των χαρακτηρων ρε Σπυρο! Νοιωθω οτι φωναζεις! Μην τρομαζεις τους γαμπρους της Ξενίας...

Link to comment

Ποιος θελει να παμε στο Ξενια και μετα να καθησουμε στα σκαλια του στην εξοδο

και να καταριομαστε αυτον που πηγε και μας εβαλε να τρεχουμε εκει μεσα...οεο

 

Σημ. Ενας ελπιζω να ειναι ο mimhs.gr\otangirisoapotinmitilini.html

Link to comment

Ποιος θελει να παμε στο Ξενια και μετα να καθησουμε στα σκαλια του στην εξοδο

και να καταριομαστε αυτον που πηγε και μας εβαλε να τρεχουμε εκει μεσα...οεο

 

Σημ. Ενας ελπιζω να ειναι ο mimhs.gr\otangirisoapotinmitilini.html

Σε τρωει ο ..... να ξαναδεις τον ξυρισμενο-κεφαλι μουντρουχαλο της προηγουμενης φορας ; Ή θες να βιωσεις ακομα μια απογοητευση για να λες οτι φταιει η 'κακη σου η μοιρα', 'η μαυρη γατα που ειδες το πρωι', 'επειδη περασες κατω απο σκαλα', 'ειδες παπα - πανω σου ο παπας', 'ξυπνησες με λαθος ποδι', 'δεν ηπιες καφε πρωι', 'εκοψες το τσιγαρο'...

Οσο για μενα , ασε που θα παει καλος Νοεμβριος, οπως γραφει και το site ( mimhs.gr\otangirisoapotinmitilini.html ), θα περιμενω απο αλλο θυμα.

Ελπιζω μονο να αφησει και το κινητο του στο log που θα κανει για τους κοινους θνητους.

Αλλοιως να το φας μονος σου. Εγω εφαγα αυτο το φαρμακο και ηταν και πικρο και χωρις αποτελεσμα, τελικα. Ισως ηταν λαθος.

Λαθος συνταγη, γιατρος, ασθενεια ή ασθενης, θα το δουμε. Προσωπικα εκτιμω οτι ηταν pre-release της φαρμακευτικης, χωρις εγκριση απο τον ΕΟΦ...

Ιδομεν...

Link to comment

Καλως ηλθες πισω Σπυρο! :)

ειναι ομορφα τα στρατιωτικα πραγματακια αλλα φιλικα θα σε συμβουλευα να μην τα βαζεις μεσα σε κρυπτες... δεν εισαι καθολου σιγουρος οτι θα μεινουν μεσα.. εδω κλεβουν οτι βρουνε... αυτα που μπορουν ανετα να τα πουλησουν σε ebay κτλ... θα τα κανουν φυλλο και φτερο... ασε που μπορει να τυχεις σε κανενα ξενο περιεργο και να κανει report .... για ναζιστικα αντικειμενα.. (απαγορευονται σε καποιες χωρες...) και να τρεχεις...

 

σκεψου οτι κι εμενα θα εβαζες σε πειρασμο! :laughing: :laughing: :laughing: πλακα κανω... αν και δεν εχω τιποτα απο αυτα... δεν θα εκανα κατι... αλλα..

 

δεν ξερω ή δεν θυμαμαι να ειδα καπου... για το πως κανεις σουβενιρ.. και αν πληρωνεις... αλλα αν δεν πληρωνεις....

 

βλεποντας τα σουβενιρ.. και ποσο τα ζητανε ολοι...και οτι καθε πολιτεια στην αμερικη εχει... τι θα λεγατε να γινοταν ενα ελληνικο... με ενα ομορφο ελληνικοτατο σχεδιο... και αν καποιος εβρισκε πχ.. 25 κρυπτες στην ελλαδα.. να επαιρνε ενα τετοιο σημα σουβενιρ; αναφερομαι παντα στα σηματακια που πολλοι απο εμας πηρανε στις 29 του φλεβαρη ή και στις 18 αυγουστου...

 

ετσι ισως να προοθουσαμε περισσοτερο το παιχνιδι και να διναμαι ενα μικρο κινητρο σε ξενους να επισκεφτουν περισσοτερες κρυπτες στην ελλαδα και να γνωρισουν γνωστες και αγνωστε ομορφιες της....

 

τι λετε;

Edited by GATOULIS
Link to comment

βλεποντας τα σουβενιρ.. και ποσο τα ζητανε ολοι...και οτι καθε πολιτεια στην αμερικη εχει... τι θα λεγατε να γινοταν ενα ελληνικο... με ενα ομορφο ελληνικοτατο σχεδιο... και αν καποιος εβρισκε πχ.. 25 κρυπτες στην ελλαδα.. να επαιρνε ενα τετοιο σημα σουβενιρ; αναφερομαι παντα στα σηματακια που πολλοι απο εμας πηρανε στις 29 του φλεβαρη ή και στις 18 αυγουστου...

 

ετσι ισως να προοθουσαμε περισσοτερο το παιχνιδι και να διναμαι ενα μικρο κινητρο σε ξενους να επισκεφτουν περισσοτερες κρυπτες στην ελλαδα και να γνωρισουν γνωστες και αγνωστε ομορφιες της....

 

τι λετε;

Εγω ειμαι μεσα παντως.

Link to comment

Σχετικά με την κρύπτη κι εγώ το σκέφτηκα ότι μπορεί να κλέψει κάποιος κάτι.

 

Πλην όμως πιστεύω ότι πολύ λίγοι θα φτάσουν τελικά στο παρατηρητήριο του καβομαλιά, ίσως 2-3 το χρόνο. Για ξένους δεν πιστεύω ότι θα φτάσει πάνω απο ένας τον χρόνο. Και ποιές είναι οι πιθανότητες κάποιος απο αυτούς τους λίγους να κλέψει κάτι απο την κρύπτη;

 

Κι έστω ότι έκλεψε, τί κέρδισε; Απο την εφημερίδα λοίπουν κανα δυο σελίδες, η μάσκα είναι μια κοινή volksgasmaske m38 που έχει μάλιστα κι ένα σκισιματάκι στο λάστιχο... όλα όλα τα περιεχόμενα της κρύπτης άντε να κάνουν 30 ευρώ στο γερμανικό ebay.

 

Απο την άλλη να με κάνουν report ως τι; Όλα τα περιεχόμενα είναι απολύτως νόμιμα στην χώρα μας και δεν υπάρχει μέσα τίποτε προσβλητικό ή αντισημιτικό! Πρόκειται όπως γράφω για αντικείμενα που θα έβρισκε κανείς στην καθημερινή λειτουργία του παρατηρητηρίου. Και θεωρώ ότι κάποιος που φτάνει ως εκεί και βρίσκει την κρύπτη, μάλλον θα κάνει πιο ενδιαφέρουσα την εμπειρία του ψαχουλεύοντας μερικά αντικείμενα που πιθανόν να μην είχε ξανακρατήσει ποτέ στα χέρια του, αλλά συνδέονται με τόσο μεγάλο μέρος της παγκόσμιας ιστορίας.

 

Για το σουβενίρ μέσα κι εγώ! BTW κι εγώ έχω βρει cache στις 18/8 αλλά δεν μου βαλε σουβενίρ! Έπρεπε να το δηλώσω την ίδια μέρα;

Link to comment

Καλως ηρθες και απο εμενα Σπυρο !! .... Την αλλη του Ισμαηλ δεν την προσπαθησα καν !! Την ημερα που πηρα ειχε τοσο μανιασμενο αερα που δεν καταφεραμε να βουτηξουμε ουτε σε εναν κολπο της Αγιας Μαρινας !! Ολα τα πλοια ειχαν αραξει και τον καβομαλια δεν τον επιχειρησε κανενα να τον περασει !!Λεγανε οι παλαιοι ... ''τον καβομαλια σαν θελεις να περασεις ...το σπιτι σου να το ξεχασεις'' !!! Ετσι και εμας ο καιρος δεν μας επετρεψε να παμε ουτε μεχρι τον φαρο !!! :)

408354_3906618977722_1374935179_n.jpg

Edited by Crazy-MTB
Link to comment

καποιος μπορει να κανει report..γιατι μπορει να ειναι στην ελλαδα αλαλ το παιχνιδι ειναι αμερικανικο.. ειναι τραβηγμενο αλαλ ποτε δεν ξερεις...

το καλο ειναι οτι οτι ισως δεν θα ειναι συχνα επισκεπτομενο απο ξενους... οχι οτι αν τη βρει την κρυπτη κανενας ασχετος ελληνας... δεν...

 

πιθανοττητες κλοπης... αρκετες.. δυστυχως! η εφημεριδα που λειπουν 1-2 σελιδες.. μη νομιζεις οτι πεφτει πολυ σε τιμη... δεν ξερω απο χαρτικα της περιοδου αλλα εχω δει signal περιοδικο.. να ειναι κομματια και να ειναι ακριβοτερο απο αλλα ολοκληρα.... ισως παιζει ρολο το τι γραφουν...

 

σκεψου πχ.. να εγραφε η εφημεριδα που εχεις για την κατηψη της δωδεκαννησου.. την μαχη της Λερου... κτλ.... θα ηταν.... ;)

 

για την μασκα δεν νομιζω να ειναι η Μ38 αλλα η Μ44! η Μ38 ειχε μικροτερο φιλτρο στο σουλουπι και διφορετικο...ποιο μακροστενο.. στην μασκα σου ειναι το αλουμινενιο! γραφω σε παραπανω ποστ...πληροφοριες γι αυτη.. ;)

ομορφη παντως και σε καλη κατασταση!

 

το φουλαρι της νορμανδιας.. τι ειναι; εχεις φωτο να μας δειξεις οπως και τα υπολοιπα;

γιατι μη φανταστεις οτι εχω και τιποτα ιδιαιτερο...αν βρω κατι σε κανενα βουνο...σπανια... φυσικα... ψιλοπραγματα!

 

για το σουβενιρ... ομως που ρωταμε; στην Groundspeak αν ειναι δωρεαν και πως φτιαχνεται κτλ;

 

Σπυρο δεν συ εβγαλε σουβενιρ για τις 18; ποτε εκανες το log; οταν ειχα κανει ηταν την ιδια μερα αλλα μου το εβγαλε μετα απο 2-3 μερες... οποτε αν το εκανες σημερα... περιμενε λιγο.. ισως μεχρι να κανουν την διασταυρωση... δεν ξερω και πως δουλευουν...

Link to comment

Έχεις δίκιο, είναι volksgasmaske όχι στρατιωτική, μοντέλο VM40.

 

Τώρα για τα χαρτικά του Β'ΠΠ αυτή ακριβώς ήταν η ειδικότητα μου. Ως φοιτητής δυο φορές το μήνα έκανα το δρομολογιο γερμανία-ελλάδα και άλλες φορές βέλγιο-ελλάδα ή ιταλία ελλάδα. Στην λιανική παίζουν όντως κάποιες τέτοιες διακυμάνσεις αλλά έχουν να κάνουν με πολλούς παράγοντες όπως το πού πωλείται κάτι. Δηλαδή μια εφημερίδα για την Λέρο μπορεί στο βερολίνο να κάνει 10 ευρώ και στην λέρο άνετα να πιάσει 50 ή και παραπάνω.

 

Έτσι διεύρυνα κι εγώ το περιθώριο κέρδος μου όταν έκανα αυτό το εμπόριο.

 

Γενικά οι ναζιστικές εφημερίδες σε άριστη κατάσταση δεν κοστίζουν παραπάνω απο 5 ευρώ το τεμ. χονδρική στο βερολίνο. Αν λείπουν και σελίδες ακόμα χειρότερα. Μόνο αυτές απο τα μισά του 44 και μετά είναι αρκετά ακριβότερες.

 

Τα περιοδικά τώρα, και ειδικά τα συνθήματα έχουν λίγο μεγαλύτερο συλλεκτικό ενδιαφέρον και διακυμάνσεις, αλλά και πάλι όχι σπουδαία πράγματα.

 

Το φουλάρι της νορμανδίας είναι σαν κι αυτό που πούλησα πριν κανα μήνα στο ebay

 

http://www.ebay.com/itm/280912479387#ht_1778wt_1139

 

Γενικά όμως οι τιμές τα τελευταία 8 χρόνια που παρακολουθώ την αγορά ανέβηκαν σταθερά, σε κάποια είδη μάλιστα κάνανε πολύ μεγαλύτερη άνοδο.

Το κακό είναι πως οι έλληνες συλλέκτες λόγω κρίσης σταμάτησαν τελείως τις αγορές, κι έτσι έμεινα κι εγώ χωρίς δουλειά.

Βέβαια η προσωπική μου συλλογή έχει αρκετά ενδιαφέροντα κομμάτια που φυλάω για τις επόμενες γενιές ή για μια "βροχερή μέρα".

 

Σχετικά με το souvenir , χτες έκανα log το cache. Λίγο δύσκολο να το διασταυρώσουν γιατί ήταν αυτό:

 

http://coord.info/GC2WGP1

 

Crazy mtb:

 

ξέρω καλά τις φορτούνες του καβομαλιά. Είμαι βελανιδιώτης και γενικά αγαπάω πάαααρα πολύ τα μέρη που περπάτησες. Πολλές φορές όταν ακούω ότι θα χει πολύ αέρα πηγαίνω επι τούτου και κάθομαι στο μοναστήρι που βρίσκεται πάνω στον κάβο (http://www.spyrosp.com/2011/03/monastery-of-cape-maleas-st-irene.html) και παρατηρώ με δέος την οργή της φύσης...

 

Σκοπεύω να βάλω κι άλλα cache στα πιο ενδιαφέροντα σημεία της περιοχής, και την επόμενη φορά που θα κατέβεις θα έχεις κι άλλα εκτός απ τον hakki να βρεις. Σίγουρα θα βάλω και στον φάρο.

Link to comment

θελει προσοχη στα στρατιωτικα παντως γιατι εχει και πολλες μουφες....σε βρισκω διαβασμενο! :) σωστος!!!

 

οντως.. λιγοι πια συλλεκτες στρατιωτικων αγοραζουν στην ελλαδα.. και οι περισσοτεροι εχουν καποιους οικους τεραστιους και πανακριβους... που ειναι πελατες.

 

φυσικα με την κατασταση τωρα... μπα... που το χρημα... ουτε δουλειες δεν υπαρχουν πια... δυστυχως... και το ξερω απο πρωτο χερι...

 

για την διασταυρωση που ελεγα.. εννωω με το που κανουν ενα refresh... ας πουμε.. να το δουνε και να σου περασουν το souvenir... αυτο ισως παρει καποιες μερες...

 

η γεωργια πως ηταν;εφερες κανενα φτηνο χαρτι; :laughing:

Link to comment

Λιγότερο απο 36 ώρες μετά την επιστροφή μου απο τον Καύκασο, είμαι στο εργοστάσιο και δουλεύω υπερωρίες... Τρελή ξενέρα απ τη μια. Απ'την άλλη είμαι ολομόναχος και καθώς ετοιμάζω λίστες με φωτοβολταικά πανέλα ακούω κλασική μουσική, το χούι μου απο μικρός... Η μάνα μου μάλιστα, Θηβαία, έλεγε "Εγώ με τους γύφτους μεγάλωσα, στον συνοικισμό, δεν μπορώ να καταλάβω απο πού πήρε αυτό το παιδί..."

 

Έτσι λοιπόν αν κάποιος απο εσάς θέλει να ανακαλύψει έναν άλλου είδους θησαυρό, δοκιμάστε να ακούσετε αυτό το έργο, ένα απο τα αγαπημένα μου, σε μία πραγματικά μεταφυσική εκτέλεση

 

Link to comment

Αγαπητοί φίλοι geocachers!

 

Αύριο φεύγω για 5 ημέρες χαλάρωσης στον καβομαλιά! Έχω διάφορες ιδέες για cache και θέλω τις συμβουλές σας:

 

1. Σύμφωνα με τον Παυσανία υπήρχαν σπηλιές κάτω απ τον κάβο που κατοικούνταν. Θέλω να βάλω cache σε δυο απο αυτές. Η μια είναι γεμάτη με ανθρώπινα κόκαλα (εξ ου και κοκαλιάρα) και στην άλλη ενα περίεργο σπηλαιολογικό φαινόμενο δημιουργεί τον ήχο μιας αναπνοής που βγαίνει μέσα απο τον βράχο. Είναι όμως πολύ κοντά η μια στην άλλη. Να το κάνω multi με οδηγίες για να βρεις και τη δεύτερη σπηλιά or what? Αν πάντως δεν έχεις οδηγίες η στίγμα και δίπλα στις σπηλιές να είσαι δεν τις βρίσκεις εύκολα.

 

2. Θέλω να βάλω ένα cache στον φάρο του μαλέα. Θα κινδυνεύει λέτε απο τους φαροφύλακες; Να τους πω τιποτα ή να το κρύψω στα μουλωχτά;

 

3. Υπάρχει στην περιοχή ένα γκέηζερ, που όταν φυσάει νοτιάς πετάει το νερό γύρω στα 30 μέτρα ψηλά. Αξίζει να βάλω ένα cache σε ένα τόσο περίεργο αξιοθέατο, που αν κάποιος το επισκεφτεί τη λάθος μέρα δεν θα δει τίποτα;

 

4. Τελικά τι ισχύει για τις υγρές κρύπτες; Υπάρχει ένα φοβερό σκηνικό με μια υποβρύχια αψίδα, γύρω στα 15 μέτρα πλάτος και 5 ύψος. Σκέφτομαι να βάλω μια υγρή κρύπτη εκεί. Αξίζει τον κόπο;

 

5. Οι σπηλιές που προανέφερα, έχουν κοντά τους άλλα 3 σημεία μεγάλου ενδιαφέροντος. Το ένα απο το άλλο δεν απέχουν περισσότερο απο 10 λεπτά με τα πόδια. Να τα κάνω μια κρύπτη multi όλα μαζί;

 

6. Τέλος θέλω να τοποθετήσω μια κρύπτη στο εσωτερικό μιας αρχαίας στέρνας. Για την πρόσβαση εκεί θα χρειάζεται σκοινί, αδιάβροχοι φακοί και... θάρρος! Να κρύψω κάπου μια ανεμόσκαλα για να βοηθήσω όποιον την προσπαθήσει, να μην χρειάζεται να κουβαλάει σκοινιά μαζί του;

 

7. Στο Ismail Hakki θέλω να βάλω ένα FTF certificate... Καμιά ιδέα; http://coord.info/GC3QDVN

Link to comment

 

1. Σύμφωνα με τον Παυσανία υπήρχαν σπηλιές κάτω απ τον κάβο που κατοικούνταν. Θέλω να βάλω cache σε δυο απο αυτές. Η μια είναι γεμάτη με ανθρώπινα κόκαλα (εξ ου και κοκαλιάρα) και στην άλλη ενα περίεργο σπηλαιολογικό φαινόμενο δημιουργεί τον ήχο μιας αναπνοής που βγαίνει μέσα απο τον βράχο. Είναι όμως πολύ κοντά η μια στην άλλη.

Αν η αποσταση ειναι μικροτερη απο 160 μετρα ,αναγκαστικα διαλεγεις το multi cache. Μια καλη ιδεα θα ηταν να το συνδυαζες με τον Αδη (τον θεο του κατω κοσμου) παρα το οτι δεν ανηκει στο Δωδεκαθεο, πιθανα να ηταν το τελικο σταδιο για την "Olympian Gods". Μια προταση ειναι, αλλα θελει προετοιμασια, αφου πρεπει να περιεχει και ενα γριφο. Ουτως ή αλλως χρειαζομαστε δωδεκα θεους + εναν τελικο σταδιο = 13. Και θα πηγαινε με το concept αφου ειναι η καταληξη καθε ζωης!

 

2. Θέλω να βάλω ένα cache στον φάρο του μαλέα. Θα κινδυνεύει λέτε απο τους φαροφύλακες; Να τους πω τιποτα ή να το κρύψω στα μουλωχτά;

Τα μουλωχτα ειναι δυσκολα σε ερημα μερη οπου υπαρχει ενας αργοσχολος οπως ο φαροφυλακας! Θα την γλυτωσει μια,θα την γλυτωσει δυο, καποια στιγμη θα καταλαβει τι γινεται. Αυτο ειναι σιγουρο. Θα βαλει σημαδια, θα κοιταζει με τα κυαλα, ε δεν χρειαζεται πολυ...

Θα ελεγα οτι ποιο πιθανο ειναι να το δεχτει και να το φυλαει κιολας αν κανεις μια συζητηση μαζι του και ακομη ποιο πιθανο αν καταφερεις να τον πεισεις οτι ηταν δικη του ιδεα και συ απλα ετυχε να εχεις ενα κουτακι ετοιμο μαζι σου για να το βαλεις αλλου !

 

3. Υπάρχει στην περιοχή ένα γκέηζερ, που όταν φυσάει νοτιάς πετάει το νερό γύρω στα 30 μέτρα ψηλά. Αξίζει να βάλω ένα cache σε ένα τόσο περίεργο αξιοθέατο, που αν κάποιος το επισκεφτεί τη λάθος μέρα δεν θα δει τίποτα;

Αν περιγραφεις απο πριν τις συνθηκες κατω απο τις οποιες συμβαινει το φαινομενο, και ειναι σε μια ευκολη ή ενδιαφερουσα διαδρομη ή με μια μικρη παρακαμψη (στο στυλ: παμε και κει μηπως ειμαστε τυχεροι), γιατι οχι; Μπορεις να το κανεις ισως και Earth cache,αν βρεις αρκετες πληροφοριες για τις αιτιες.

 

4. Τελικά τι ισχύει για τις υγρές κρύπτες; Υπάρχει ένα φοβερό σκηνικό με μια υποβρύχια αψίδα, γύρω στα 15 μέτρα πλάτος και 5 ύψος. Σκέφτομαι να βάλω μια υγρή κρύπτη εκεί. Αξίζει τον κόπο;

Δεν νομιζω οτι ισχυει τιποτα. Ξερω απο τις μεταφρασεις οτι ΘΑ ειναι επιλογη του μελοντος (ισως και να ειναι ηδη, αλλα δεν το ξερω!).Βασικα ειναι δυο τυποι: Οι Wet caches (για βαθος μεχρι ενα μετρο π.χ) και οι Dive caches που χρειαζονται εξοπλισμο δυτη. Μεχρι εκει εχω πληροφοριες. Αν ξερει καποιος αλλος περισσοτερα...

5. Οι σπηλιές που προανέφερα, έχουν κοντά τους άλλα 3 σημεία μεγάλου ενδιαφέροντος. Το ένα απο το άλλο δεν απέχουν περισσότερο απο 10 λεπτά με τα πόδια. Να τα κάνω μια κρύπτη multi όλα μαζί;

Ισχυει και παλι το οριο των 160 μετρων. Και παλι σκεψου αν μπορεις να τις κανεις ανεξαρτητες ή οχι. Αν εχουν την δυνατοτητα να ειναι ομαδα (ιδια εποχη ή ιδια κατασκευη, χρηση, επωνυμια, μεγεθος, χρωμα, κατι τελος παντων που συνδυαστικα να λενε κατι, προτιμας το multi. Πραγματικα, ισως θα μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο αν ειχα περισσοτερες πληροφοριες.

6. Τέλος θέλω να τοποθετήσω μια κρύπτη στο εσωτερικό μιας αρχαίας στέρνας. Για την πρόσβαση εκεί θα χρειάζεται σκοινί, αδιάβροχοι φακοί και... θάρρος! Να κρύψω κάπου μια ανεμόσκαλα για να βοηθήσω όποιον την προσπαθήσει, να μην χρειάζεται να κουβαλάει σκοινιά μαζί του;

Ρε Σπυρο τα ιδια θα λεμε; Θελεις να ξεπατωσεις τους λιγους Ελληνες Geocachers ;

Ειναι τοσο ενδιαφερουσα αυτη η στερνα; Εισαι σιγουρος οτι οποιος κατεβει (υπερτιμωντας τις δυναμεις του) θα ξανανεβει; Κι' αν δεν ξερει να δεσει την ανεμοσκαλα καλα; αν σπασει κανα ποδαρι; Θα ειναι σιγουρη η ανεμοσκαλα μετα απο δυο-τρια χρονια; Εχει αλλη διεξοδο; Πιανει το κινητο εκει μεσα ; ολων των εταιρειων ; Μπελα ψαχνεις;

 

7. Στο Ismail Hakki θέλω να βάλω ένα FTF certificate... Καμιά ιδέα; http://coord.info/GC3QDVN

Αμε ! Απο 24 καρατια. Οτι ναναι. Ειναι το μονο που θα αντεξει αναλοιωτο για παρα, μα παρα πολλα χρονια...

Link to comment

FTF certificates υπαρχουν και πουλανε.. αλλα αν το ψαξεις υπαρχουν και δωρεαν.. που τα φτιαχνεις εσυ...

 

η σπηλια με τα ανθρωπινα οστα.. ισως δεν ειναι οτι καλυτερο για ξενους ή και ελληνες geocacher.... προσωπικη μου παντα αποψη...

δεν ξερεις τι θα σκεφτουν.. πως θα το θεωρησουν...

 

δες και μηπως ειναι επικυνδυνα εκει... με τυχον... περιεργους επισκεπτες... ειτε λαθρο ειτε με περιεργα πιστευω.... υπαρχουν μερη που.. αστα... υπαρχουν κι εδω και την νυχτα το μερος που εκει κοντα εχει και κρυπτη... δεν ειναι και οτι καλυτερο... θα βρεις τα παντα... ολα τα κακα... ;)

 

οντως.. καλυτερο ειναι το multi για σπηλιες.... για το γκεηζερ.... καλοκαιρι δηλαδη δεν κανει κατι... δες και αποφασιζεις.. μπορει απλα να το αναφερεις αν θελει καποιος να παει.. ή να το ενταξεις στο multi!

 

αυτο με τα κοκκαλα και την ανασα... ακουγετε ενδιαφερον.. αλλα ψαξε καλα.. μηπως τα οστα εχουν να κανουν με αρχαιολογικο τοπο... και δεν επιτρεπεται... ή θεωρηθει ιεροσυλια... δεν ξερω..

 

το ιδιο και για την στερνα! ειναι επικυνδυνο αυτο που σκεφτεσαι.. στο παιχνιδι ειναι πολλοι μεγαλης ηλικιας αλλα και αρκετα παδια μικρης ηλικιας! μη χτυπησει κανενας.... μπορει καποιος να πεσει.. καποιος να μην μπορει να ανεβει μετα.. ή να σπασει ο διαολος το ποδι του και να καταρευση κανενα κομματι.. και.... δεν ειναι τραβηγμενο αυτο... οσο κι αν ακουγετε ετσι! με βροχες και με την ελλιπης ή την καθολου συντηρηση λογο ελληψης χρηματων... απο την αρχαιολογια... γινεται! να δεις τοιχο να καταρεει...που πριν λιγη ωρα ησουν εκει..και ηταν μια χαρα... να παθεις!!

οι στερνες ειναι επικυνδυνες.. αν ειναι αρχαια οπως λες... μπορει να βρεις και εσυ αλλα και ο ατυχος geocacher τον μπελα του απο την αρχαιολογια... και αντε να ξεμπερδεψεις... οι στερνες μπορει να εχουν απο σαπισμενα φυλλα που επεσαν μεσα, απο κοπρια, απο οτιδηποτε αλλο... καποια αερια εγκλωβισμενα.. λογο του σαπισματος και της ζεστης.. και....

αν δεν εχει αλλη διεξοδο.. αστο καλυτερα!

 

οντως.. αν καποιος δεν ξερει να την δεσει την ανεμοσκαλα... ή να την χρησιμοποιησει.. και αν το κινητο δεν πιανει... αστα να πανε! και μπορει να φθαρει ευκολα... λογο κακης χρησης... και..

 

εχε παντα στο νου σου οτι πρεπει να ειναι διασκεδαστικη η κρυπτη και οχι να του βγαινει η πιστη του ανθρωπου.. και εκει που θα ειναι η κρυπτη να εχει να δει και κατι ομορφο κτλ.. η στερνα... ειναι απλα μια στερνα...

 

για τον φαροφυλακα.. και οποιονδηποτε φυλακα..... καλο ειναι να ξερει... γιατι πολλα μπορει να βαλει στο μυαλο του... πιστεψε με... ξερω! ;) αν δω σαν φυλακας υποπτη κινηση.. μπορει να νομιζω οτι γινεται παρανομια.. ναρκωτικα κτλ.. ή κατι αλλο... και τουλαχιστον σε αρχαιολογικους χωρους... ο φυλακας ανετα καλει την αστυνομια... το ιδιο λογικα και ο φαροφυλακας... καλυτερα να ξερει και θα το προσεχει παρα να παει ο νους του στο κακο... και να μην σταυρωσεις κρυπτη εκει... ή να βρεις και μπελα... αυτο που λεει ο Μιμης ειναι σωστο... μια του κλεφτη δυο του κλεφτη... καποια στιγμη δεν μπορει.. να το παρει χαμπαρι... ασε που καποιοι ξενοι... ουτε καν νοιαζονται αν τους δει κανεις!!

 

τελος.. για τις καταδυσεις.. ομορφα ειναι αλλα καλο ειναι να εχεις στην περιγραφη και τους κινδυνους κτλ... μη τυχον και βαλει καποιος μπουκαλες και δεν ξερει.. και παει να δει και το πλοιο.. (δεν ξερω την κατασταση του..) και αποπροσανατολιστει και αντε γεια... ;)

επισεις (ενταξει λογικα ξερεις..), δες αν επιτρεπεται η καταδυση εκει.. γιατι σε καποια μερη δεν επιτρεπεται.. λογο επικυνδυνοτητας ή αρχαιολογικης ζωνης.. δεν το ξερω καν το μερος.. οποτε..

 

καβομαλια πας; κι ελεγα για προς τα κατω.. για ροδο... :) βρε λιστα εκανες;; χαχαχαχα

Link to comment

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Θα κατέβει κι ο φίλος μου ο Jim A. κάτω και θέλει να προσπαθήσει το ναυάγιο, αλλά δεν νομίζω να το καταφέρει! Αν κάνει εκείνος ΦΤΦ δεν του κάνω κανένα certificate... Αν δεν τα καταφέρει θα φτιάξω ένα σε μια τυπωμένη φωτογραφία κάποιας ομορφιάς της περιοχής.

 

Η σπηλιά είναι τελείως ανοιχτή. Δεν αποτελεί ούτε θρησκευτικό ούτε αρχαιολογικό χώρο, καθώς τίποτα δεν είναι γνωστό για την προέλευση όλων αυτών των οστών. Με μια γιατρό που την επισκεφτήκαμε μου είπε ότι είναι 30-40 άτομα εκει μέσα, που όμως μαζεύτηκαν εκεί όντας ήδη νεκροί. Ο τοπικός θρύλος αναφέρει την αναζήτηση του αθάνατου νερού και την ανθρώπινη απληστία ως αιτία για τους θανάτους. Νεκροκεφαλές δεν υπάρχουν, έχουν αφαιρεθεί όλες, ούτε θώρακες. Αλλά πολλά κόκαλα ρε παιδί μου, πολύ εντυπωσιακό! Θα μπορούσε κάλιστα ο καβομαλιάς να είναι τελικό στάδιο για τους θεούς. Και μπορούμε να κρύψουμε πραγματικά πολύ μεγάλο cache στην περιοχή και να το οργανώσουμε φοβερά. Ο άδης όμως είναι απέναντι, στο Ταίναρο! Ή στον αχέρωντα πιθανόν... Ο καβομαλιάς έχει τη φήμη της κακοκαιρίας και των ναυαγίων και στην ορθόδοξη παράδοση λέγεται το μικρό άγιον όρος.

 

Σχετικά με το φάρο, ΟΚ, θα ενημερώσω τον φαροφύλακα και θα το βάλω. Αν μάλιστα είναι ο ίδιος με την τελευταία φορά που πήγα, δεν θα έχω σε καμία περίπτωση πρόβλημα!

 

Τα άλλα σημεία που σκέφτομαι για cache, κοντα στις σπηλιές είναι α. Η σκήτη του Αγίου Θωμά εν μαλεώ β. Η εκκλησία του Αγίου Γεωργίου εν μαλεώ (κάτω απο την οποία είναι η στέρνα η οποία και απορρίπτεται) γ. Το μοναστήρι της Αγίας Ειρήνης και δ. ο "σταυρός", ένας περίεργος μεταλλικός σταυρός καρφωμένος στα βράχια του καβομαλιά με απίστευτη θέα!

 

Υπάρχουν και μερικά ενδιαφέροντα στην βόρεια πλευρά του κάβου, γύρω απ το χωριό μου, τα Βελανίδια. Ένα βυζαντινό εκκλησάκι δίπλα σε μια πραγματικά Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η παραλία, τα στενά του χωριού που είναι ένα κόσμημα απο μόνο του, ο φάρος...

 

Εδώ το ναυάγιο:

 

monemvasia.jpg

 

FTF certificates υπαρχουν και πουλανε.. αλλα αν το ψαξεις υπαρχουν και δωρεαν.. που τα φτιαχνεις εσυ...

 

η σπηλια με τα ανθρωπινα οστα.. ισως δεν ειναι οτι καλυτερο για ξενους ή και ελληνες geocacher.... προσωπικη μου παντα αποψη...

δεν ξερεις τι θα σκεφτουν.. πως θα το θεωρησουν...

 

δες και μηπως ειναι επικυνδυνα εκει... με τυχον... περιεργους επισκεπτες... ειτε λαθρο ειτε με περιεργα πιστευω.... υπαρχουν μερη που.. αστα... υπαρχουν κι εδω και την νυχτα το μερος που εκει κοντα εχει και κρυπτη... δεν ειναι και οτι καλυτερο... θα βρεις τα παντα... ολα τα κακα... ;)

 

οντως.. καλυτερο ειναι το multi για σπηλιες.... για το γκεηζερ.... καλοκαιρι δηλαδη δεν κανει κατι... δες και αποφασιζεις.. μπορει απλα να το αναφερεις αν θελει καποιος να παει.. ή να το ενταξεις στο multi!

 

αυτο με τα κοκκαλα και την ανασα... ακουγετε ενδιαφερον.. αλλα ψαξε καλα.. μηπως τα οστα εχουν να κανουν με αρχαιολογικο τοπο... και δεν επιτρεπεται... ή θεωρηθει ιεροσυλια... δεν ξερω..

 

το ιδιο και για την στερνα! ειναι επικυνδυνο αυτο που σκεφτεσαι.. στο παιχνιδι ειναι πολλοι μεγαλης ηλικιας αλλα και αρκετα παδια μικρης ηλικιας! μη χτυπησει κανενας.... μπορει καποιος να πεσει.. καποιος να μην μπορει να ανεβει μετα.. ή να σπασει ο διαολος το ποδι του και να καταρευση κανενα κομματι.. και.... δεν ειναι τραβηγμενο αυτο... οσο κι αν ακουγετε ετσι! με βροχες και με την ελλιπης ή την καθολου συντηρηση λογο ελληψης χρηματων... απο την αρχαιολογια... γινεται! να δεις τοιχο να καταρεει...που πριν λιγη ωρα ησουν εκει..και ηταν μια χαρα... να παθεις!!

οι στερνες ειναι επικυνδυνες.. αν ειναι αρχαια οπως λες... μπορει να βρεις και εσυ αλλα και ο ατυχος geocacher τον μπελα του απο την αρχαιολογια... και αντε να ξεμπερδεψεις... οι στερνες μπορει να εχουν απο σαπισμενα φυλλα που επεσαν μεσα, απο κοπρια, απο οτιδηποτε αλλο... καποια αερια εγκλωβισμενα.. λογο του σαπισματος και της ζεστης.. και....

αν δεν εχει αλλη διεξοδο.. αστο καλυτερα!

 

οντως.. αν καποιος δεν ξερει να την δεσει την ανεμοσκαλα... ή να την χρησιμοποιησει.. και αν το κινητο δεν πιανει... αστα να πανε! και μπορει να φθαρει ευκολα... λογο κακης χρησης... και..

 

εχε παντα στο νου σου οτι πρεπει να ειναι διασκεδαστικη η κρυπτη και οχι να του βγαινει η πιστη του ανθρωπου.. και εκει που θα ειναι η κρυπτη να εχει να δει και κατι ομορφο κτλ.. η στερνα... ειναι απλα μια στερνα...

 

για τον φαροφυλακα.. και οποιονδηποτε φυλακα..... καλο ειναι να ξερει... γιατι πολλα μπορει να βαλει στο μυαλο του... πιστεψε με... ξερω! ;) αν δω σαν φυλακας υποπτη κινηση.. μπορει να νομιζω οτι γινεται παρανομια.. ναρκωτικα κτλ.. ή κατι αλλο... και τουλαχιστον σε αρχαιολογικους χωρους... ο φυλακας ανετα καλει την αστυνομια... το ιδιο λογικα και ο φαροφυλακας... καλυτερα να ξερει και θα το προσεχει παρα να παει ο νους του στο κακο... και να μην σταυρωσεις κρυπτη εκει... ή να βρεις και μπελα... αυτο που λεει ο Μιμης ειναι σωστο... μια του κλεφτη δυο του κλεφτη... καποια στιγμη δεν μπορει.. να το παρει χαμπαρι... ασε που καποιοι ξενοι... ουτε καν νοιαζονται αν τους δει κανεις!!

 

τελος.. για τις καταδυσεις.. ομορφα ειναι αλλα καλο ειναι να εχεις στην περιγραφη και τους κινδυνους κτλ... μη τυχον και βαλει καποιος μπουκαλες και δεν ξερει.. και παει να δει και το πλοιο.. (δεν ξερω την κατασταση του..) και αποπροσανατολιστει και αντε γεια... ;)

επισεις (ενταξει λογικα ξερεις..), δες αν επιτρεπεται η καταδυση εκει.. γιατι σε καποια μερη δεν επιτρεπεται.. λογο επικυνδυνοτητας ή αρχαιολογικης ζωνης.. δεν το ξερω καν το μερος.. οποτε..

 

καβομαλια πας; κι ελεγα για προς τα κατω.. για ροδο... :) βρε λιστα εκανες;; χαχαχαχα

Link to comment

καλα.. πως εκατσε ετσι το πλοιο... ομολογω οτι ειναι εντυπωσιακο! :) καλα.. λογικα η αμμος εχει μετακινηθει... γιατι δεν βλεπω τα σημαδια προσκρουσης του πλοιου με τον βυθο... απλα δειχνει να εκαστε μαλακα... στον πυθμενα! αν εχει ρευματα εκει ομως... ή δυνατες κακοκαιριες δεν μπορει να το κυλησουν το σκαρι; σαν να βλεπω μια ελαφρια κλιση του αμμωδους βυθου...

 

η στερνα ειναι κατω απ οτην εκκλησια; και η τρυπα εξω ή μεσα.. αστην καλυτερα τοτε μην τυχον βρει κανενα μπελα κανενας geocacher.. ως αρχαιοκαπηλος, ως ληστης εκκλησιων, ως δεν κερω κι εγω τι... απο κανενα ασχετο.. κι αντε να εξηγεις μετα...

 

για την σπηλια με τα οστα.. προσωπικα το θεωρω.. ανατριχιαστικο.... βρηκα αυτο για τους σκελετους.. οτι ειναι μια δύσκολη κατάβαση και ειναι ένα βραχώδες σπήλαιο γεμάτο από ανθρώπινα οστά... Πρόκειται για διαλυμένους σκελετούς ενήλικων ατόμων, από τους οποίους απουσιάζουν τελείως τα κρανία! Είναι ένα από τα μυστήρια του Καβο-Μαλιά! Ιστορικές μαρτυρίες δεν υπάρχουν, ούτε έχει γίνει κάποια επιστημονική έρευνα! Σύμφωνα με τις τοπικές παραδόσεις, που διασώζονται, τα οστά αυτά ανήκαν σε ανθρώπους που σφαγιάστηκαν σε κάποια πειρατική επιδρομή κι ενταφιάστηκαν ομαδικά σ’ αυτή τη σπηλιά, αφού το χώμα εδώ πέρα είναι δυσεύρετο. Όσον αφορά τα κρανία που λείπουν λέγεται πως, πριν από χρόνια, ήλθε κάποιο άγνωστο καράβι και το πλήρωμά του τα συνέλεξε δήθεν για μελέτη! Έκτοτε αγνοούνται!

 

πηγη: http://www.lakonikos.gr/article/9362-odoiporontas-metaxu-ouranou-kai-gis-ston-kabo-malia

 

ισως σου φανει χρησιμο το λινκ αυτο... ;)

 

τωρα... αν ειναι ετσι.. και ειναι ταφος ομαδικος.. δεν ξερω.. ειναι λιγο... αν ειναι μην βαλεις την κρυπτη μεσα στην σπηλια ή κοντα στα οστα... προσωπικη μου παντα αποψη...

Link to comment

Θα κατέβει κι ο φίλος μου ο Jim A. κάτω και θέλει να προσπαθήσει το ναυάγιο, αλλά δεν νομίζω να το καταφέρει!

Να μας το συστησεις το παληκαρι. Εχουμε κατι ζορικες και ενα Ινδικο χοιριδιο θα ηταν πολυ χρησιμο :P

 

Η σπηλιά είναι τελείως ανοιχτή. Δεν αποτελεί ούτε θρησκευτικό ούτε αρχαιολογικό χώρο, καθώς τίποτα δεν είναι γνωστό για την προέλευση όλων αυτών των οστών. Με μια γιατρό που την επισκεφτήκαμε μου είπε ότι είναι 30-40 άτομα εκει μέσα, που όμως μαζεύτηκαν εκεί όντας ήδη νεκροί. Ο τοπικός θρύλος αναφέρει την αναζήτηση του αθάνατου νερού και την ανθρώπινη απληστία ως αιτία για τους θανάτους.

Καλο οτι υπαρχει ηδη ενας μυθος. Αν τον δουλεψεις αναλογα μπορει καλιστα να γινει μια ωραια κρυπτη.

 

Θα μπορούσε κάλιστα ο καβομαλιάς να είναι τελικό στάδιο για τους θεούς. Και μπορούμε να κρύψουμε πραγματικά πολύ μεγάλο cache στην περιοχή και να το οργανώσουμε φοβερά. Ο άδης όμως είναι απέναντι, στο Ταίναρο! Ή στον αχέρωντα πιθανόν...

Καλα , η τοποθεσια δεν μας πειραζει και τοσο. Θα πουμε οτι λογω καιρου ειχε προβλημα ο καπετανιος που πηγαινε τα θυματα του Πελοπονισιακου πολεμου στον Αδη. Τα αφησε εκει για καβα, και ξερεις τωρα, το Ελληνικο δημοσιο κλπ δεν ειχαν να πληρωσουν και το ταλαντο για να τους περασει απεναντι, κατι σαν λαδωμα της εποχης, απο τοτε δεν μπορουσες να πεθανης αν δεν λαδωνες τον τυπο με την βαρκα (πως τον λεγανε ;) και ξωμεινανε εκει. Καπως θα τα συνδεσουμε. Εδω εβγαλα τον θεο Αρη Μυτιληνιο, εκει θα κολησουμε; Βρες συντεταγμενες, ιστοριες, καμια φωτογραφια, βαλε ενα κουτι οπου νομιζεις και θα δουλεψει το Ελληνικο δαιμονιο. Θα το Ψαξουμε και ολοκληρωνεις την κρυπτη εν καιρο. Αν δεν γινει κατι σε λογικο διαστημα την δηλωνεις σαν κανονικη ή γριφο-κρυπτη ασχετα με τους δωδεκα θεους.

 

Σχετικά με το φάρο, ΟΚ, θα ενημερώσω τον φαροφύλακα και θα το βάλω. Αν μάλιστα είναι ο ίδιος με την τελευταία φορά που πήγα, δεν θα έχω σε καμία περίπτωση πρόβλημα!

Λογικα δεν θα ειναι συνεχεια ο ιδιος. Συνηθως ειναι δυο τρια ατομα, υποτιθεται οτι κανουν βαρδυες, αλλα συχνα καθονται απο τρεις τεσσερεις μηνες ο καθενας και αλλαζουν μετα. Αλλα ειναι η καλυτερη λυση !

 

Τα άλλα σημεία που σκέφτομαι για cache, κοντα στις σπηλιές είναι α. Η σκήτη του Αγίου Θωμά εν μαλεώ β. Η εκκλησία του Αγίου Γεωργίου εν μαλεώ (κάτω απο την οποία είναι η στέρνα η οποία και απορρίπτεται) γ. Το μοναστήρι της Αγίας Ειρήνης και δ. ο "σταυρός", ένας περίεργος μεταλλικός σταυρός καρφωμένος στα βράχια του καβομαλιά με απίστευτη θέα!

Δεν λες αποστασεις, αλλα υποθετω οτι ειναι πολυ μακρυτερα απο τις σπηλιες που λες, περισσοτερο απο 160 μετρα. Μην ξεχνας: Τα 160 εχουν να κανουν με την θεση της ΤΕΛΙΚΗΣ κρυπτης. Οι ενδιαμεσες μπορουν να εχουν οποιαδηποτε αποσταση μεταξυ τους. Δεν υπαρχει οριο. Το μονο που μπορει να ειναι λιγο προβλημα (οχι ανυπερβλητο ομως ειναι η αποσταση της αρχικης συντεταγμενης με την τελικη θεση. Νομιζω το οριο ειναι 3 χιλιομετρα (2 μιλια)

Και λαβε υποψην οτι η θεα δεν ειναι κινητρο, εκτος αν μιλαμε για την καλδερα της Σαντορινης ! Εκει πανε σαν τα προβατα. Χρειαζεσαι και κατι περισσοτερο για να παει καποιος καπου. Δοξα τω θεω απο θέες, αλλο τιποτα η χωρα μας.

 

Υπάρχουν και μερικά ενδιαφέροντα στην βόρεια πλευρά του κάβου, γύρω απ το χωριό μου, τα Βελανίδια. Ένα βυζαντινό εκκλησάκι δίπλα σε μια πραγματικά Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η παραλία, τα στενά του χωριού που είναι ένα κόσμημα απο μόνο του, ο φάρος...

Συνδυασε το με καμμια ιστορια και φωτογραφικο υλικο. Οτι κανεις για τον τοπο σου ειναι καλο. Σκεψου ομως λιγο την δυσκολια. Οι περισσοτεροι ερχονται οικογενειακα με μικρα παιδια, ή παρεες με κοπελες με τάγορια τους. Δυσκολα τις βαζεις να σκαρφαλωνουν για ενα κουτακι. Τωρα αμα εχεις καμποσα σε μια περιοχη, πολλα ευκολα και καποια δυσκολα, καποια μετρια και λιγο ιστορια, παραμυθι, τοπικους αγιους, παραδοσεις... ολο και καποιος θα περναει απο κει, κατι θα γινει.

Link to comment

Μιμη... οχι και ταλαντο οι νεκροι... χαχαχαχα αν ηταν ετσι... ο αδης θα ηταν αδειος! χαχαχα

ουτε ο τιτανικος να ηταν η βαρκα του χαροντα!

 

οβολο εβαζαν... φτηνο εισιτηριο για να εχει κοσμο! χαχαχαχα εχουν βρεθει νεκροι με διοβολα κτλ.. και πολυ φτωχοι με ενα χαλκινο.. αλλα...

 

το ταλαντο ηταν τρελλα λεφτα.... σκεψου οτι αγοραζες 1 σκλαβο καλο... με 1 μνα που ηταν 100 δραχμες...

το ταλαντο ηταν 6000 χρυσες δραχμες!!! τρελλο ποσο για τοτε... που το μεροκαματο ηταν 1 δραχμη ασημενια... (αλλη η χρυση.... ηταν καλυτερη...και ειχε αλλη ανταλλακτικη αξια..)

 

το οριο των συντεταγμενων..αν και υπαρχει.. δεν ξερω κατα ποσο το τειρουν... εδω εχει μια multi.. που θελεις 2 μερες για να την κανεις... γυρνας ολο το νησι στην κυριολεξια.. και η κρυπτη ειναι σχεδον στην αλλη ακρη του νησιου..

καλο ειναι ομως να μην ειναι κουραστικο ή βαρετο για τον geocacher που θα το επιχειρησει.. γιατι απλα θα το παρατησει...

σπυρο προσπαθησε να διατηρησεις το ενδιαφερον αυτου που θα την προσπαθησει... με διαφορα... ομορφα μερη, ιστοριουλες, πληροφοριες που δεν θα βρει αλλου ευκολα... ;)

 

ααχχ... αν δεν ειχα το προβλημα με τις συντεταγμενες.. θα εκανα εδω ενα multi ή γριφο.. με τον δρακο της Ροδου... (αληθινο περιστατικο τον μεσαιωνα... )

Edited by GATOULIS
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...