Jump to content

GEOCACHING CAFE


sakis

Recommended Posts

Ωχ ωχ, ο Μίμης προσπάθησε την Ξενία αλλά… χωρίς τύχη. Διότι αν ήταν σε μια ταράτσα και κρύωνε, θα πήγαινε κατ'ευθείαν στον φούρνο, κι όχι (λέμε τώρα) στο μοναδικό τζάκι του ξενοδοχείου…

Αμα κρυώνεις και πεινάς ταυτόχρονα; Στον φούρνο θα πας.

Εσύ τον μπέρδεψες που έταξες μακαρόνια, κι ανέβηκε νηστικός ο άνθρωπος:rolleyes:.

Link to comment

Καλα τα λες ρε Παναγιωτη! Ουτε πρωινο δεν εφαγα ο καυμενος σημερα!

Αλλα μεσα στο χαος του κτιριου αυτου ουτε που καταλαβαινεις τι βλεπεις! Ολα ρημαγμενα σπασμενα και διαλυμενα ειναι...

Ειδα την σιδερια την βαρεια, την ασηκωτη, λεω ζεστη λεει, εδω ειχε την ποιο πολλη, εδω να ψαξω!

Ασε που σε αλλα δωματια ειχαν βαλει φωτια στα αρχεια του ξενοδοχειου και τα δωματια ειναι καταμαυρα απο τις φλογες. Εκει να δεις ζεστα που θα ηταν!

Ε δεν περιμενα οτι θα παιζω live στο Cluedo... Για Geocaching πηγα ο καυμενος.

Οχι να λυσω το μυστηριο στο Orient Express. Ακου νυχτα... τι λες ρε Σπυρο; Εδω μερα πηγα και φοβομουνα μη σπασω κανα ποδι στις σκαλες. Ασε και την ταλαιπωρια που τραβηξα για να βρω την πορτα με την σκαλα για την ταρατσα. Κοντεψα να αφηνω πισω μου σημαδια για να βρισκω τα δωματια που ειχα ηδη επισκευτει για να μην γυριζω αδικα ξανα στα ιδια. Πιστευω οτι η ιδεα ειναι καλη. Πολυ καλη. Θα προτεινα ομως λιγο ποιο σαφη χιντ στα διαφορα σταδια. Τωρα ξερεις που εχεις αφησει τα σημαδια σου, οποτε γραψτα καθαρα στα Ελληνικα ( για μας τους Ελληνες ειναι τετοια κρυπτη, οι ξενοι δεν θα πανε ποτε για τετοιο multi), γιατι με τα Αγγλικα που ξερουμε οι περισσοτεροι το hot, very hot, warm και ζεστο ειναι το ιδιο πραγμα. Να πω την αληθεια μου περασε απ'το μυαλο μηπως εννοουσες και κανα ηλιολουστο ζεστο δωματιο, κανα πρωην θερμοκηπιο, τεραριο...

Γραψε καθαρα ωραια χαρτακια, με λιγο ποιο σαφεις οδηγιες, δεν λεω να τα ξερασεις ολα οπως σε ανακριση, και οταν θα εχεις τακτοποιησει το θεμα θα παω και παλι κατα κει να ξαναδοκιμασω.

Μια καλη ιδεα ειναι και το certitude. Μπορεις να βαλεις γριφους ετσι που καποιος φιλος να μπορει να μας βοηθησει απο το computer του, αν του δωσει τη σωστη λεξη. Ιδεες ριχνω για επεξεργασια απο σενα.

Στο τελος της σημερινης μου διαδρομης σκεφτηκα, οτι αν ενας απο τους δασοφυλακες εβλεπε ενα φακο να πηγαινει αριστερα δεξια στο κτηριο, απο μακρυα, μαλλον θα ειχα βγαλει την νυχτα να εξηγω, τι γυρευα νυχτιατικα σε ενα κρατικο κτηριο στην μεση της Παρνηθας καλοκαιρι. Μπρρρρ Παναγια μου! Και πως να τους εξηγησεις...

Link to comment

Ωραία, σωστές προτάσεις! Αύριο θα τυπώσω στη δουλειά τα hints σε Ελληνικά και {English} και μπορώ το απόγευμα να κάνω μια βόλτα να τα αλλάξω.

Επίσης θα χρησιμοποιήσω και το certitude, κι αυτό θα βοηθήσει.

 

Πάντως τώρα που έκανες μια πρώτη βόλτα και είδες αρκετά δωμάτια, πολλά hints θα σου βγούν κατ ευθείαν…

Link to comment

ουφ τις διαβασα ολες τις σελιδες....

 

Εχω να πω τα εξης....

 

Στο ξενια θα πηγαινα/παω μονο με παρεα και αυτο για να βριζω τον αλλον για

το βρομερο μερος που με πηγε.....

 

Επισης κακα τα ψεματα, ενα cache το οποιο το επισκεπτονται πολλοι μας προσφερει

μια ικανοποιηση ενω ενα που εχουμε βαλει και εχουμε κουραστει, και αυτο τον

κοπο μας δεν προκειται κανεις να τον εκτιμησει η αντε να μας πουνε μπραβο 2-3 ανα 10

χρονια... ε δεν ειναι και οτι καλυτερο ε?

 

Ο r10n ειναι (και θα ειναι) παραδειγμα ανθρωπου που μας εμαθε ενα κομματι του τοπου μας,

που πολλοι απο μας τους ντοπιους ειχαμε μαυρα μεσανυχτα... και ακομη εχουμε.

 

Ο Aseje (ετσι νομιζω λεγετε ο ιδιοκτητης του Pirate gold) εδειξε τι παει να πει creativity,

Δε πηγε να βαλει ενα ταπερ που βαζουμε οι περισσοτεροι ΑΛΛΑ η δουλεια του ηταν ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ.

 

Παντως εγω προσωπικα αυτο το Woodpecker δε θα το ξεχασω ποτε, οχι διοτι ηταν ενα απ τα καλυτερα

(δεν ηταν) του R10n αλλα το να περιμενεις πανω σε ενα βραχο στην πεντελη για καμμια ωρα να ακουσεις

εναν τρυποκαρυδο ηταν κατι φοβερο, αστε που ειχα και την "δυστυχια" να συναντηθω εκει μα εναν αλλο

παικτη που εκτοτε μου εχει μεινει αξεχαστος!!!

 

Και τωρα στο θεμα μας.... καλα καλα μην βαρατε πλακα κανω, δεν εχω κατι αλλο να πω. :rolleyes:

Link to comment

Για οσους θελουν εξηγηση τι εννοει ο ποιητης (myselff)

A' Εννοει οτι πολυ γουσταρει να παει στο Ξενια, και περιμενει να του το προτεινω.

Β' Εχει την 'Garden in the city' και κατι ξερει απο επισκεψιμοτητα.

Γ' Ζηλευει τον r10n αλλα δεν κανει και κατι για να του μοιασει ! Οπως ολοι μας.

Δ' Το ονομα του 'δημιουργικου' ειναι Captain Asheme , ομως βαρεθηκε να πατησει μερικα κλικ και να το βρει.

Ε' Πραγματικα η γνωριμια στο "Woodpecker", ηταν μια ατυχη συγκυρια και στιγμη, αλλα μου ετυχε μια αναποδη και δεν το κανω θεμα. Υπαρχουν 'πραγματα' που δεν μπορεις να αποφυγεις. Οπως λενε σε μια πολυ γνωριμη του χωρα:

s*** happens...

Z' Ειναι κανας αλλος για Ξενια την Κυριακη το πρωι; Να μην ειμαι μονος μου στο κελι ρε παιδια... Τωρα αν θαναι αστυνομικο, νοσοκομειου ή στο Δαφνι, δεν ξερω !

Link to comment

Z' Ειναι κανας αλλος για Ξενια την Κυριακη το πρωι; Να μην ειμαι μονος μου στο κελι ρε παιδια... Τωρα αν θαναι αστυνομικο, νοσοκομειου ή στο Δαφνι, δεν ξερω !

 

UPDATE σχετικά με το Ξενία:

 

Ανανέωσα τα περισσότερα χαρτάκια στα stages του multi. Τώρα είναι δίγλωσσα (ελληνικά/αγγλικά) κι έχουν και κρυπτογραφημένα hint!

 

Επίσης έκανα ένα test run με τον φίλο Jim A. ο οποίος δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά με τα hints και αρκετή βοήθεια απο εμένα κατάφερε να φτάσει στο cache 3 ώρες αργότερα! Φυσικά ούτε θα logάρει ούτε ftf, ήταν δοκιμαστική η βόλτα.

 

Αν είμαι εδώ το ΣΚ, μπορεί να εμφανιστώ προς το μεσημεράκι να δω τις ταλαιπωρημένες φυσιογνωμίες σας και να πάω για πικνικ στον Αγ. Πέτρο!

Link to comment

Σπυρο, μου ηρθε αυτο και μιλαει για Dive caches. Μηπως το βρεις ενδιαφερον...

 

http://marketinginfo.garmin.com/u/gm.php?UID=YaBageUFp1&ID=194192573_180973_9479

 

Και ευχαριστιες για τις βελτιωσεις στο Ξενια !

ΥΓ. Θα φερεις και την μακαροναδα ;

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Αγαπούλες :rolleyes: την Δευτέρα φεύγω για Άντεν. Τα πράματα εκεί χειροτέρεψαν από ότι μου είπαν αυτοί που επέστρεψαν οπότε αν δεν γυρίσω πίσω σε ένα κομμάτι ,σας χαιρετώ όλους, μην με ξεχάσετε.

Δύστυχος η κολοελλάδα με ανάγκασε σε αυτό το επικίνδυνο επάγγελμα.

Link to comment

Myselff και Μίμης, γιατί ρε παιδιά δυσκολεύεστε τόσο… Ένα τζάκι έχει όλο κι όλο το ξενοδοχείο, σε μια απόσταση 4-5 μέτρων άμα ψάξετε τα σημεία που θα μπορούσε να κρυφτεί ένα μαγνητικό cache, θα το βρείτε αμέσως… κι είχα φτιάξει μακαρονάδα για σήμερα!

Link to comment

ελα μου ντε.... εγω ειχα χωθει μεσα στο τζακι κοιταζα απο δω κοιταζα απο κει τιποτα...

Ηρθε και mimhs μετα κοιταξε και αυτος τιποτα...

 

Φυγαμε απαγοητευμενοι και πηγαμε στο Μπαφι να δασκεδασουμε τον πονο μας....

 

Οταν λες σε μια αποσταση 4-5 μετρα εννοεις απο το τζακι?

Link to comment

Τελικα ακομα δεν το βρηκε καποιος ????? !!! Τι γινεται με αυτο το cache ? Εγω δεν εχω προσπαθησει ακομα (ψαχνω παρεα για να παω και ο feregios λειπει !!)

χαχα αν ο Σπύρος στην μακαρονάδα βάλει και κανέναν φρεσκοχτυπημένο αστακό , γυρνάω από τις διακοπές να το βρούμε.

Crazy o Χειμώνας είναι η καλύτερη εποχή για μας στα βουνά , αφού το ξέρεις:rolleyes:

Link to comment

Εμενα θα μου πει καποιος για τα 4-5 μετρα?

 

Διοτι ΑΝ ισχυει τοτε το hint στην ταρατσα ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ και μονο απο καθαρη τυχη

θα το βρισκαμε.

Link to comment

4-5 μετρα; Συγνωμη Σπυρο μου αλλα κατι δεν εχεις καταλαβει. Δεν ειναι κατι ασαφες, οπου καποιος μπορει μεσα σε ενα σκουπιδοτοπο να βρει ενα micro! Μιλαμε για 785.000 τετραγωνικα εκατοστα σκονης βρωμας και καπνας, μικροβιων, μυιγων και σφηκων. Και δεν κανω την μετατροπη σε τρεις διαστασεις γιατι τοτε θα επρεπε να ψαξω και στον προηγουμενο οροφο (ειναι στην περιοχη των 5 μετρων) και στον επομενη (για τον ιδιο λογο)!

Δεχομαι οτι εχει ενα τζακι. Ομως μιλαμε για το τζακι φιλε μου. Οχι για την ευρυτερη περιοχη της Αττικης και νησων. Αλλα το χειροτερο ειναι, οτι πρεπει να το ξερω εγω απο πριν οτι εχω μονο ενα ; Πρεπει να εχω ψαξει δυστυχως ΟΛΑ τα δωματια για τζακι. Αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι θα θυμαμαι σε ποιο οροφο ή σε ποιο δωματιο ειχε ασπαστο παντζουρι για καποιο πιθανο επομενο hiding place.

Οταν το πρωτο ποιντ ειναι στην ταρατσα, ποιος λογικος ανθρωπος θα πηγαινε καρφωτος στο ισογειο για να ψαξει στο τζακι, και γυρω απ'αυτο, σε ακτινα πεντε μετρων; Θα εψαχνε σε ολα τα πατωματα απο πανω μεχρι κατω.

Δεν καταλαβαινω την αναγκη, να βρω τα σχεδια του ξενοδοχειου για να γνωριζω που ειχε καμιναδες, τζακια ή αποροφητηρες. Αν ξεκιναει κανεις το ψαξιμο με τοσο ασαφεις προορισμους και περνοντας υπ'οψιν το δευτερο μολις σημειο της κρυπτης σου, απογοητευεται και τα παραταει.

Κανω geocaching για να διασκεδασω οχι για να ψαχνω κατω απο τετοιες συνθηκες. Αν καποιος βαλει το ταπερ (ταπερ!) με αποκλιση 5 μετρων, οι υπολοιποι θα του προτεινουμε να αλλαξει τις συντεταγμενες και να βαλει τις σωστες.

Στο ζουμι και για να μην το τραβαω:

Α' Το geocaching ειναι διασκεδαζω και οχι ταλαιπωρουμαι.

Β' Κανω κρυπτες για να διασκεδαζουν οι απλοι ανθρωποι και οχι για να τους ταλαιπωρισω.

Γ' Αν κανω κατι με δυσκολια 5 εχω να δειξω κατι με ομορφια και ενδιαφερον 5.

Δ' Οταν βαζω κρυπτες τις βαζω σε ενα δεδομενο σημειο και οχι καπου σχετικα.

Ε' Βαζω κρυπτες που να ΒΡΙΣΚΟΥΝ οι συμπαικτες μου αλλα να ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ οι muggles.

Ζ' Η εστω και μικρη πιθανοτητα να εκθεσω σε οποιονδηποτε κινδυνο συνανθρωπους μου την υπολογιζω,την αναφερω στην σελιδα ή βαζω αλλου την κρυπτη.

Και ο χρυσος κανονας:

" If the reason you placed the cache, is the cache, then choose one other place "

Πληροφοριακα τωρα. Μιαμιση ωρα μετα την εναρξη του ψαξιματος- ναι, εψαχνα μιαμιση ωρα ενα τζακι με μοναδικο σιδερο το dumper του - παρουσιαστηκε ενα ασπρο βαν με εναν τυπο που κυταζε προς τα παραθυρα του ξενοδοχειου. Ενα τεταρτο μετα σταματησαν μια γουρουνα με ενα αγενη με ξυρισμενο κεφαλι και ελληνικο σημαιακι στην κεραια της γουρουνας και το μανικι της μπλουζας του, καθως και ενα αυτοκινητο με δυο τυπους που φοραγαν μπλε πουκαμισα και αφου μας εκοψαν καλα καλα ενω τρωγαμε μια μπανανα στα σκαλια του κτιριου (ευτυχως τα ειχαμε ηδη παρατησει!) πηγαν λιγο ποιο κατω και εκαναν συμβουλιο. Πιθανα για το αν ειμαστε επικινδυνοι ή οχι!

Λυπαμαι Σπυρο, αλλα δεν θα προσπαθησω αλλη φορα. Το μερος δεν εχει να μου δωσει τιποτα αλλο πια εκτος απο απογοητευση, βρωμια, μια κρυπτη που δεν ικανοποιει τις ΔΙΚΕΣ μου προδιαγραφες και που τελικα θεωρω επικινδυνη, βρωμικη, κακοσχεδιασμενη και αδιαφορη. Μαλλον πρεπει να βρεις λιγες παραπανω κρυπτες πριν προχωρησεις σε επομενο σχεδιασμο.

Link to comment

Τελικα ακομα δεν το βρηκε καποιος ????? !!! Τι γινεται με αυτο το cache ? Εγω δεν εχω προσπαθησει ακομα (ψαχνω παρεα για να παω και ο feregios λειπει !!)

Ασε παληκαρι μου, καλυτερα! Για να εισαι ποδηλατης, δεν καπνιζεις και τι θα σου φερνουμε στο κελι που θα σε χωσει η Δασικη υπηρεσια;

Και μη μου λες αν υπαρχει παρεα ! Δεν διαβασες στο Φορουμ οτι θα πηγαινα με τον Myselff σημερα; Αφου σε ετρωγε ο ...... για απογοητευση ηταν ευκαιρια! Μεγαλη !

Link to comment

Ασε παληκαρι μου, καλυτερα! Για να εισαι ποδηλατης, δεν καπνιζεις και τι θα σου φερνουμε στο κελι που θα σε χωσει η Δασικη υπηρεσια;

Και μη μου λες αν υπαρχει παρεα ! Δεν διαβασες στο Φορουμ οτι θα πηγαινα με τον Myselff σημερα; Αφου σε ετρωγε ο ...... για απογοητευση ηταν ευκαιρια! Μεγαλη !

Ο Crazy ήταν εκεί πάνω αλλά κοπανιόταν στα μονοπάτια που κατεβαίνουν από το Φλαμπούρι στους Θρακομακεδόνες με το ποδήλατο.

'Εχει πιάσει το νόημα και τα "ωραία" , όπως στο ΜΤΒ έτσι και στο geocaching , τα κάνει πάντα με παρέα για να μοιράζεται τη χαρά του.

Αν είστε καλό δίδυμο με το myself σας προσκαλούμε σε έναν αγώνα .......πίνκ-πόνκ :lol:, σε υψόμετρο με τσίπουρο!!!

Στοίχημα τους μεζέδες.

 

Υ.Γ Εκείνος ο Ζαχαρένιος ο Ελευσίνιος τι να κάνει άραγεΣ :D.

Link to comment

Ασε παληκαρι μου, καλυτερα! Για να εισαι ποδηλατης, δεν καπνιζεις και τι θα σου φερνουμε στο κελι που θα σε χωσει η Δασικη υπηρεσια;

Και μη μου λες αν υπαρχει παρεα ! Δεν διαβασες στο Φορουμ οτι θα πηγαινα με τον Myselff σημερα; Αφου σε ετρωγε ο ...... για απογοητευση ηταν ευκαιρια! Μεγαλη !

Ο Crazy ήταν εκεί πάνω αλλά κοπανιόταν στα μονοπάτια που κατεβαίνουν από το Φλαμπούρι στους Θρακομακεδόνες με το ποδήλατο.

'Εχει πιάσει το νόημα και τα "ωραία" , όπως στο ΜΤΒ έτσι και στο geocaching , τα κάνει πάντα με παρέα για να μοιράζεται τη χαρά του.

Αν είστε καλό δίδυμο με το myself σας προσκαλούμε σε έναν αγώνα .......πίνκ-πόνκ :lol:, σε υψόμετρο με τσίπουρο!!!

Στοίχημα τους μεζέδες.

Βρε Παναη ωραια ιδεα, εσεις οι δυο θα παιζετε πινκ-πονκ,εγω θα ειμαι υπστηρικτης του ΜΤΒ , :unsure: ο Myselff δικος σου :unsure: , και οποια ομαδα κερδισει θα μοιρασει στα τεσσερα το λογαριασμο.

Λεπτομερεια : Ο myselff πινει μονο φυσικο χυμο πορτοκαλι χωρις παγακια, οποτε συμφερει τους υπολοιπους... :lol:

 

Υ.Γ Εκείνος ο Ζαχαρένιος ο Ελευσίνιος τι να κάνει άραγεΣ :D.

Link to comment

χαχαχαχαχα...Αμα με βαλουν μεσα σε κανα κελι να μου φερνετε Μπανοφι !! Αμα δε το ξερετε κερναμε με τον Παναγιωτη οποτε θελετε !! Αυτες τις μερες κινηθηκα (σαν νεος) παραλια με το ποδηλατο με εναν αλλο φιλο και ελεγα να παρω του Αλιμου και του Λαιμου αλλα εφαγα πορτα χε χε χε !! Πολυ κοσμο στο ενα και στο αλλο αραζανε κατι ζηταδες και ρεμβαζανε οποτε δε μπορεσα να προσεγγισω !!!

Εχουμε ολο τον χειμωνα μπροστα !! Στην Παρνηθα υπαρχουν και αλλα ΠΟΛΥ ομορφα σημεια να βαλεις caches !! πληροφοριες με τα τσιπουρα !!

Link to comment

Καλο διδυμο με τον mimhs.gr? Αμα μας δει κανεις θα νομιζει οτι μισουμε ο ενας τον αλλον,

μονιμως τσακονομαστε, Ημασταν μες το τζιπ και μου βγαλε την ψυχη... σα την γυναικα μου εκανε,

Στριψε απο δω (τελευταια στιγμη) μα που πας απο δω... μα δε κοιτας μπροστα σου μπλα μπλα μπλα

 

Αστε που με πηγε και σε αυτο το ερειπιο να ψαχνω φαντασματα... Αλλα τι να τον κανω, ενα τον

εχω και δεν τον αλλαζω!!!!

 

Α και κατι αλλο για οσους ενδιαφερονται, ΕΓΩ ουτε καμηλα μπροστα στα ματια μου δε μπορω να βρω (λεμε)

ο μιμης ομως ειναι πολυ εμπειρος ανιχνευτης (δε λεμε, κυριολεκτουμε) ο κερατουκλης.

 

Και σε μερικα πραγματα που λεει συμφωνω ΟΧΙ επειδη τον ξερω αλλα επειδη τον εμπιστευομαι.

 

Σημ. Δε πινω αλκοολ (η μαλλον ΣΠΑΝΙΑ το κανω) το φαγητο ομως το τιμαω ιδιαιτερως γι αυτο ειμαι

και θεοχοντρος.

Link to comment

Καλο διδυμο με τον mimhs.gr? Αμα μας δει κανεις θα νομιζει οτι μισουμε ο ενας τον αλλον, μονιμως τσακονομαστε, Ημασταν μες το τζιπ και μου βγαλε την ψυχη... σα την γυναικα μου εκανε,

Στριψε απο δω (τελευταια στιγμη) μα που πας απο δω... μα δε κοιτας μπροστα σου μπλα μπλα μπλα

Αστε που με πηγε και σε αυτο το ερειπιο να ψαχνω φαντασματα... Αλλα τι να τον κανω, ενα τον εχω και δεν τον αλλαζω!!!!

Α και κατι αλλο για οσους ενδιαφερονται, ΕΓΩ ουτε καμηλα μπροστα στα ματια μου δε μπορω να βρω (λεμε) ο μιμης ομως ειναι πολυ εμπειρος ανιχνευτης (δε λεμε, κυριολεκτουμε) ο κερατουκλης.

Σημ. Δε πινω αλκοολ (η μαλλον ΣΠΑΝΙΑ το κανω) το φαγητο ομως το τιμαω ιδιαιτερως γι αυτο ειμαι και θεοχοντρος.

Καμηλα ειναι αυτο με την καμπουρα που σε φτυνει. Αυτο που ειδαμε χτες ηταν κοκκινο ελαφι. :wacko:

Αυτο με την συναντηση δυστυχως θα πρεπει να γινει προς χειμωνα αφου την κανω οσο ποιο γρηγορα μπορω για Μυτιληνη. Να ζησω σαν ανθρωπος οσο γινεται περισσοτερο ! :P

Και για οσους ξερουν εκει βγαζουμε ουζο και το μεσαιο του καζανιου το κραταμε για παρτη μας! Για οσους δεν ξερουν τωρα, ειναι μεγαλη η εξηγηση και θελει μια κρυπτη μονο για μελη ! Μαλλον μονο εγω, ο Stratisav και ο Esteriet θα την βρουμε.

Και οταν λεω θα τη βρουμε καταλαβαινετε τι εννοω ;)

Τα κλειδια απο αυτοκινητα και μηχανακια στον καφετζη, με το που θα φτασουμε στο καφενειο. Θα μας τα δωσει την αλλη μερα το πρωι ! :lol:

Link to comment

Ψιτ παιδιά! 18 Αυγούστου: International Geocaching Day κι έχει και souvenir για δωράκι. Είστε να βάλουμε κάποιες κρύπτες στην Αθήνα ή όπου είστε για νά 'χουμε να παίζουμε;

Link to comment

Ψιτ παιδιά! 18 Αυγούστου: International Geocaching Day κι έχει και souvenir για δωράκι. Είστε να βάλουμε κάποιες κρύπτες στην Αθήνα ή όπου είστε για νά 'χουμε να παίζουμε;

ψιτ ξερεις κατι... εχεις δικηο.

Link to comment

Παραπονιέστε για την multi στο Ξενία , για πάρτε μια ιδέα από το τζερμανι

 

Μπορείτε να το παρακολουθήσετε απευθείας στο

και να πατήσετε το CC για υπότιτλους στα Αγγλικά

 

Link to comment

Αυτο μοιαζει με παλατι του χουσειν οταν μεσουρανουσε μπροστα στο

ξενια....

 

Λετε να ξαναπαω?.... φευγει και το ταιρι μου οπου να ναι !!!!

 

:-)

Να ξαναπας φυσικα ! Αλλωστε γι'αυτο φευγει το ταιρι σου...

Μια λεπτομερεια μονο: Οι ηθοποιοι της ταινιας που παρακολουθησαμε ειναι σε ηλικια που εχουν "πολλα χρονια μπροστα τους". Εγω ειμαι σε ηλικια με "πολλα χρονια πισω μου". Μονο που σκεφτομαι τις ακροβασιες τους, με πιανει ριγος, οχι να τις κανω κιολας ! Και θα προτιμουσα να εκφερουν αποψη οσοι τουλαχιστον εχουν προσπαθησει να το βρουν και οχι οσοι ειναι σε διακοπες και εκ του ασφαλους Ροδιακου περιβαλοντος, ονοματα δε λεμε... Εδω που τα λεμε θα πηγαινα ξανα αν ειχα το χρονο, γιατι τωρα εχω ενα στοιχειο παραπανω. Οτι ειναι 4-5 μετρα το πολυ μακρυα απο εκει που εψαχνα. Αλλα αυτο δεν το ηξερα απο την ταρατσα !

Αυτοι στο βιντεο εχουν συντεταγμενες και πιθανοτατα και αλλα στοιχεια, -ομολογω οτι δεν εψαξα και πολυ το ολο θεμα, λογω προετοιμασιων για τις διακοπες- και πηγαινουν με καποιο στοχο καθε φορα.

Η περιπτωση Ξενια ειναι λιγο ασαφης, -για μενα-, και λογω καλοκαιριου και πυρασφαλειας, ολιγον απο 'επικινδυνη'. Πιθανα βεβαια για το τελευταιο να μην φταιει η εποχη και ο χωρος, αλλα η δικη μου αντιπαθεια σε Αρχες, αυτοκλητους Ελεγκτές, και εθελοντες φυλακες που νομιζουν οτι ειναι ο αστυνομος Μπεκας με αρωμα απο Μπατμαν.

Εχω και γω τις πετριές μου, σαν κανονικος ανθρωπος !

Link to comment

Τελικά αυτό το cache είναι σαν την ΑΕΚ... Όσο σε πληγώνει τόσο σε πωρώνει!

Λοιπόν αυτή τη βδομάδα πραγματικά είχα πήξει και δεν πρόλαβα να πολυασχοληθώ με το φόρουμ!

 

Σχετικά με τα 4-5 μέτρα λοιπόν, έχω να σας πω ότι το clue δεν είναι παραπλανητικό. Λέει ότι κρύωσε και θέλει μια ζεστή γωνιά. Όταν κάποιος κρυώνει και θέλει μια ζεστή γωνιά ούτε στο φούρνο θα μπει ούτε μέσα στο τζάκι. Θα κάτσει σε μια λογική απόσταση απο το τζάκι για να ζεστάνει το κοκαλάκι του!

 

Και παρόλο που φίλε Μίμη προσέβαλες την κρύπτη μου και την είπες κακοσχεδιασμένη βρώμικη κι επικίνδυνη, εγώ εξακολουθώ να έχω όμορφα αισθήματα για εσένα και τους υπόλοιπους απογοητευμένους της "Ξενίας". Για το λόγο ότι είναι ένα cache με δυσκολία 5/5. Ήδη απο το 4/5 λέει: "A real challenge for the experienced cache hunter - May require multiple days / trips to complete." Το δε 5/5 λέει "A serious mental or physical challenge.". Επίσης ξέρατε απο την αρχή ότι πρόκειται για τα ερείπια ενός εγκαταλελειμμένου κτιρίου. Τέλος, σας γράφω στην περιγραφή ότι θέλει πολλές ώρες για να ολοκληρώσετε τον άθλο.

 

Αν λοιπόν σας αρέσει αυτή η πολύ δυνατή πρόκληση, και ναι, το ξέρω ότι είναι ψύλοι στ άχυρα, και αν γουστάρετε την ατμόσφαιρα ενός ερειπωμένου κτιρίου, τότε αυτό το cache κανει για εσάς. Είναι πολύ δύσκολο, σίγουρα. Θέλει να εξερευνήσεις το ξενοδοχείο πάνω κάτω αρκετές φορές...

 

Άσε που λέω μόλις ξεμπλοκάρω λίγο απ τη δουλειά να πάω να το επεκτείνω και να το δυσκολέψω λίγο. Σε αυτή την περίπτωση θα προσθέσω και ένα trackable (unactivated προφανώς) δώρο για τον FTF... Κι ένα πολυτελές FTF certificate.

 

Edited by Spyros P.
Link to comment

 

Σχετικά με τα 4-5 μέτρα λοιπόν, έχω να σας πω ότι το clue δεν είναι παραπλανητικό. Λέει ότι κρύωσε και θέλει μια ζεστή γωνιά. Όταν κάποιος κρυώνει και θέλει μια ζεστή γωνιά ούτε στο φούρνο θα μπει ούτε μέσα στο τζάκι. Θα κάτσει σε μια λογική απόσταση απο το τζάκι για να ζεστάνει το κοκαλάκι του!

 

Και παρόλο που φίλε Μίμη προσέβαλες την κρύπτη μου και την είπες κακοσχεδιασμένη βρώμικη κι επικίνδυνη, εγώ εξακολουθώ να έχω όμορφα αισθήματα για εσένα και τους υπόλοιπους απογοητευμένους της "Ξενίας". Για το λόγο ότι είναι ένα cache με δυσκολία 5/5. Ήδη απο το 4/5 λέει: "A real challenge for the experienced cache hunter - May require multiple days / trips to complete." Το δε 5/5 λέει "A serious mental or physical challenge.". Επίσης ξέρατε απο την αρχή ότι πρόκειται για τα ερείπια ενός εγκαταλελειμμένου κτιρίου. Τέλος, σας γράφω στην περιγραφή ότι θέλει πολλές ώρες για να ολοκληρώσετε τον άθλο.

 

Αν λοιπόν σας αρέσει αυτή η πολύ δυνατή πρόκληση, και ναι, το ξέρω ότι είναι ψύλοι στ άχυρα, και αν γουστάρετε την ατμόσφαιρα ενός ερειπωμένου κτιρίου, τότε αυτό το cache κανει για εσάς. Είναι πολύ δύσκολο, σίγουρα. Θέλει να εξερευνήσεις το ξενοδοχείο πάνω κάτω αρκετές φορές...

 

Ντιαρ φρεντ Σπυρο ! Αν με το προσβαλες την κρυπτη μου εννοεις οτι σε προσβαλλα, ζηταω συγνωμη. Γραφω ομως ξεκαθαρα :

Το μερος δεν εχει να μου δωσει τιποτα αλλο πια εκτος απο απογοητευση, βρωμια, μια κρυπτη που δεν ικανοποιει τις ΔΙΚΕΣ μου προδιαγραφες και που τελικα θεωρω επικινδυνη, βρωμικη, κακοσχεδιασμενη και αδιαφορη.

Αιτιολογω λοιπον: Η λεξη ΔΙΚΕΣ μου ηδη σημαινει οτι κρινω με βαση τις δικες μου ιδεοληψιες για τις multicache κρυπτες και αρα μπορει να κανω λαθος.

Εχω κανει δυο φορες την διαδρομη Χαλανδρι-Παρνηθα και εχω απογοητευτει, αφου προχωρησα ενα μονο βημα αλλα δεν εχω βρει ακομη τιποτα.

Την θεωρω επικινδυνη οχι για την σωματικη μου υγεια, μεγαλο παιδι ειμαι και ας προσεχα, αλλα για τις πολυ πιθανες παρενεργειες σε συναντηση με δασοφυλακες,αστυφυλακες, πυροσβεστες και εθελοντες με κουρεμενο κεφαλι, που σε κοιτανε σαν να κρατας αναμενο δαυλο σε μπαρουταποθηκη. Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω. Ειπαμε δυσκολο, οχι να μας πανε σε κανα κελι ή νοσοκομειο. Μπορει να θεωρησεις οτι ειναι φοβια ενος περιεργου. Και μπορει να εχεις δικιο. Εγω απλα αυτο ενοιωσα και αυτο εξεφρασα.

Ειναι βρωμικη .Δεν χρειαζεται πολυ για να το διαπιστωσει κανεις. Οταν δε το εγραψα, ειχα χωθει σε ενα τζακι και εφαγα την καπνα της αρκουδας, το χωμα και τον ασβεστη του οικοδομου και τα ποντικοκουραδα της μαιμους.Και το πανταλονι του Myyselff και το μπλουζακι του ηταν για πλυντηριο κλπ. Η μυιγα και η σφηκα δε συνεφο...

Κακοσχεδιασμενη : Περιμενα απο την περιγραφη της κρυπτης να εχω ξεκαθαρο οτι θα αντιμετωπισω γριφους με περιγραφη haikou και ανοχη σημειου αναφορας με σημειο ενδιαφεροντος 4-5 μετρα. Δεν γνωριζω ποσα βηματα ειναι τελικα, το μεγεθος της τελικης κρυπτης, το πρωτο χαρτακι εδειχνε προχειρα κομμενο και γραμμενο στο χερι και μου εδωσε την αισθηση (Λαθος; Ισως..) οτι το στησιμο της ολης εργασιας ηταν πολυ λιγο προσχεδιασμενο και τα βηματα μπηκαν με μια φορα. Κατι που δεν θα εκανα ΕΓΩ, για μια κρυπτη με τετοια δυσκολια.

Αδιαφορη : Σαν θέα προτιμω το Μπαφι. Σαν φυσικο περιγυρο τον Αγ.Πετρο. Σαν ησυχια τον BikerII.

Δεν υπαρχει ιστορικο, πολιτιστικο, αρχαιολογικο, μυθος, αξιολογη θεα, ταβερνα, μια πηγη, κατι τελος παντων για να την θεωρησω σαν ενδιαφερουσα. Το μονο ισως που μετραει ειναι οτι σε βαζει να σκεπτεσαι για καποιες ωρες

' Ρε τι να εννοει ο ποιητης λεγοντας I prefer warmer place' ?

Ειναι μια προκληση για ποιητικο ρεμβασμο και αναλυση, ισως μια καλη πνευματικη ασκηση, αλλα ειμαι πολυ πρακτικος στον τροπο που σκεπτομαι με αποτελεσμα να μην μπορω να βρω υπεροχη (5) την δουλεια σου.

Θα περιμενω ομως με πολυ ενδιαφερον την ευρεση απο τον Feregios & Crazy MTB. Βεβαιως ξεκινανε εχοντας στα υποψιν τρια Hint:

A' Ισχυει η θεωρια του χαους.

Β' Εφαρμοζονται ολοι οι κανονες της θεωριας της Απροσδιοριστιας.

Γ' Ειναι σε ισχυ ο Νομος του Μερφυ.

Αντε να δουμε...

Link to comment

Παντως Σπυρο εγω πιστευω οτι το μερος θα ηταν καλο αν εβαζες ενα αντε 2 το πολυ τρεις σημεια (και πολλα ειναι),

δεν εχει νοημα να βαλεις τον αλλον να ανακαλυψει τα καμενα βιβλια στο δευτερο υπογειο η να ξανα ανεβει στην ταρατσα

και μετα ξανα κατω περα δωθε.

 

Απο την αλλη καποιος μπορει να του αρεσει αυτη η ταλαιπωρια οποτε μονο για τον εαυτο μου μπορω να μιλησω.

 

Σημ. Μιμη ξεχασες και το πεντελη τριγονωμετρη που καταληγει σε ενα ρυακι με (αγριες) παπιες κρυμμενο μακρια αλλα και κοντα

στον πολιτισμο.

Link to comment

Παιδια δηλωνω οτι αν μου βριζετε ολημερης και οληνυκτης την Garden in the city cache

ΔΕΝ προκειτε να παρεξηγηθω..... Αντε να δω ποιος θα τολμησει να μιλησει πρωτος.... για αντε.

:D :D

Link to comment

Εγω πηγα, δεν εψαξα καλα διοτι βασικα εψαχνα να βρω αν υπαρχει αλλου

τζακι, ημουνα σιγουρος ομως οτι δεν θα ηταν η τελευταια φορα που θα

εβλεπα τα καμμενα βιβλια. B)

Link to comment

Well played mister! Well played...

 

Εγω πηγα, δεν εψαξα καλα διοτι βασικα εψαχνα να βρω αν υπαρχει αλλου

τζακι, ημουνα σιγουρος ομως οτι δεν θα ηταν η τελευταια φορα που θα

εβλεπα τα καμμενα βιβλια. B)

Link to comment

Αμ και γω εψαξα αφου ηταν κι'αυτο ζεστο μερος. Ομως απο την παρατηρηση της φυσης, θα ελεγε κανεις οτι ενα απο τα warm places, fully nature checked ειναι τα εσωτερικα δωματιακια, οπου μαυρες μυιγες εχουν αφησει τα αυγα τους για εκολαψη ! Μιλαμε για εκκατομυρια μυιγες. Αλλα εκει παρα την επιστημονικη τεκμηριωση δεν εμεινα πανω απο δυο, αντε τρια δευτερολεπτα. Αντιπαθω τα νοσοκομεια...

Πιστευω οτι τα σημεια που μπορεις να κρυψεις μικρα εστω κουτακια ειναι πολλα, παρα πολλα. Αυτο που θα εκανε την ιστορια ποιο φαγωσιμη, θα ηταν τα βηματα να ηταν σαφη σημεια αλλα με μοναδικη λυση και θεση. πχ: Κασα πορτας τουλετας στο δωματιο 317. Κομματι σιδερενιας σωληνας μηκους 17 εκατοστων που πριν τροφοδοτουσε σωμα καλοριφερ. Λεω γω τωρα...

Απο την αλλη βεβαια μπορω να σας αποκαλυψω οτι :

"...στο βουνο Αγκαθερη , στις κεραιες της κινητης τηλεφωνιας, εχω βαλει ενα μαγνητικο micro. Τερραιν 2 και Δυσκολια 5 . Μπορει να χρειαστει να πατε περισσοτερα ατομα , θα χρειαστειτε 3 με 7 ωρες ψαξιμο και καλο ειναι να εχετε μαζι σας την ταυτοτητα σας, νερο και ξηρα τροφη. Το sleeping bag θα ηταν χρησιμο σε περιπτωση που διανυκτερευσετε. Α! μην ξεχασω θα χρειαστει να ψαξετε σε τρεις διαφορετικες κορυφες (ΟΤΕ-WIND-VODAFON) και δυστυχως εχει και κεραιες τηλεοπτικων, τοπικων και στρατιωτικων σταθμων. Για αυτο και δυσκολια 5."

Συγνωμη αλλα ειναι κρυπτη αυτο που περιγραφω ; Κατι τετοια εκαναν στον Τανταλο οι 12 θεοι του Ολυμπου και εμειναν στην ιστορια.

Με αυτα που γραφω θελω να ξεκαθαρισω την θεση μου για την πληροτητα της κρυπτης, οσον αφορα την δικη μου εκτιμηση για τις επιλογες που θα εκανα αν ημουν στη θεση σου.(φτου-φτου στον κορφο μας!). Δεν ειναι υποδειξεις βελτιωσης και σιγουρα δεν θελω να θιξω ή να προσβαλλω την κρυπτη σου. Ειναι που ειναι δυσκολη στο να εμφανιζεται, αν ειναι και ευαισθητη μπορει να κρυφτει ακομα ποιο πολυ και να μην την βρισκεις ουτε εσυ !

Βαλε κατι ποιο ευκολο ρε Σπυρακο να βγουμε και μεις λιγο στη φυση να το φχαριστηθουμε ! Τοσο πολυ δεν μας αγαπας δηλαδη; :lol:

Link to comment

Βαλε κατι ποιο ευκολο ρε Σπυρακο να βγουμε και μεις λιγο στη φυση να το φχαριστηθουμε ! Τοσο πολυ δεν μας αγαπας δηλαδη; :lol:

 

Ίσα ίσα που είμαι και πολύ αγαπησιάρης! Η επόμενη κρύπτη που θα βάλω θα είναι εδώ, σε 10 μέρες: 42°56'7.33"Ν 42°55'7.33"Ε (όντως!)

 

Θα έχει δυσκολία 1/5 και terrain γύρω στο 3/5. Θα σου γράψω και μια αφιέρωση και θα την αφήσω μέσα...

Link to comment

Βαλε κατι ποιο ευκολο ρε Σπυρακο να βγουμε και μεις λιγο στη φυση να το φχαριστηθουμε ! Τοσο πολυ δεν μας αγαπας δηλαδη; :lol:

 

Ίσα ίσα που είμαι και πολύ αγαπησιάρης! Η επόμενη κρύπτη που θα βάλω θα είναι εδώ, σε 10 μέρες: 42°56'7.33"Ν 42°55'7.33"Ε (όντως!)

 

Θα έχει δυσκολία 1/5 και terrain γύρω στο 3/5. Θα σου γράψω και μια αφιέρωση και θα την αφήσω μέσα...

Εβαλα τις συντεταγμενες οπως τις δινεις στο google earth και βγαζει:

S. E. P. 7, Ruffo Figueroa, 39020 Chilpancingo de Los Bravo, Guerrero, Mexico

Θα πας που θα`πας, δεν μου φερνεις την αφιερωση και καμμια τεκιλα;

Εγω αυριο φευγω για τρεις τεσερεις μηνες για εξωτικο νησι (Μυτιληνη) και μην τον ειδατε μην τον απαντησατε τον Μητσο τον λεβεντη ! Οταν γυρισω ομως θα σου χωσω μια κρυπτη στις συντεταγμενες 32° 19.015'N 40° 12.648'E . Μεχρι και το ονομα σου θα εχει : To SpyrosP the uknown cacher...

Link to comment

Χαχαχ, όχι, έχω άλλο software...

 

N42°56'7.33 E42°55'7.33 έτσι θα στο βγάλει καλύτερα... Και μάλλον για βοντκα σε βλέπω!!!

 

καλά να περάσεις ρε φίλε στο εξωτικό νησί!

Τωρα μαλιστα ! Ειπα και γω, που πηγε και το εβαλε ο ανθρωπος... στη μεση του Ισημερινου... Δοξα τω θεω !

Α! μην ξεχασω ! Να βαλεις μεγαλο logbook, για να χωρεσει τις ευρεσεις. Μην βαλεις τιποτα μπλοκακια μια σταλια και αηδιες...

Link to comment

Ρε ειστε παλαβοι ολοι σας????

Καθομαι και γω ο βλαξ και ψαχνω να δω που ειναι οι συντεταγμενες...

Μη μας αποκαρδιωνεις ρε Νικολα ! Εγω εβγαλα και βιζα για Καζακστάν. Περιμενω πως και πως να κανω ενα FTF, και συ αντι σαν φιλος να με βοηθησεις, με προσβαλεις, λεγοντας οτι εχω βλακα φιλο !

Η απορια μου ειναι τι διευθυνση κατοικιας θα δωσει στον erik88l-r, αφου η κοντινοτερη κατοικημενη περιοχη ειναι η Μοσχα; Εσενα δε σε τρωει η αγωνια;

Εκτος κι αν βαλει ενα μαντρι με ταρανδους που εχει ενας Μογγολος βοσκος, περιπου 1247 χιλιομετρα ΝΑ... Ειμαι πολυ περιεργος...

Link to comment

Εσενα δε σε τρωει η αγωνια;

 

Ε ναι δε λεω μια φαγουρα την εχω....!

 

Σημ. Συγνωμη σπυρο που τα λεω αυτα αλλα βλεπεις με εχει κερασει και 5 χυμους πορτοκαλι ηδη ενω

εσυ εχεις υποσχεθει μια μακαροναδα και αυτη Οοοοοταν καποιος καταφερει το FTF Ξενια (και σιγουρα

δε θα ειμαι εγω)

 

:D :D

Link to comment

We have a WINRAR!!!! Ο crazy-MTB έκανε FTF στον παλιό νερόμυλο!!! Μπράβο του!!! Άντε τώρα, αφού έφτασες μέχρι εκεί κάνε τα κουμάντα σου να βρεις το German Watchtower και το Ismail Hakki!

http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=536082a7-f255-4801-a92d-08eef67155f6

 

Myselff έχεις κάνει κι εσύ ενα ftf σε δικο μου cache, τον ιερό λόχο! Όπως και να χει η μακαρονάδα είναι ένα τρόπαιο για τους λίγους κι εκλεκτούς!!!

Link to comment

Ναι το θυμαμαι.... δικαιουμε μακαροναδα? Αν ναι να μας μαζεψεις ολους για τραπεζωμα

στο.... Ξενια .

 

Φοβερο urban τραπεζωμα ε... ξερεις εκει στα σκαλια!!!!!

:D :D

Link to comment

We have a WINRAR!!!! Ο crazy-MTB έκανε FTF στον παλιό νερόμυλο!!! Μπράβο του!!! Άντε τώρα, αφού έφτασες μέχρι εκεί κάνε τα κουμάντα σου να βρεις το German Watchtower και το Ismail Hakki!

http://www.geocachin...2d-08eef67155f6

 

Myselff έχεις κάνει κι εσύ ενα ftf σε δικο μου cache, τον ιερό λόχο! Όπως και να χει η μακαρονάδα είναι ένα τρόπαιο για τους λίγους κι εκλεκτούς!!!

 

Απ΄ότι μου έγραψε ο Crazy ο νερόμυλος ήταν ένα πολύ ωραίο μέρος και το σημείο της κρύπτης πολύ καλό , αυτά που ΔΕΝ αρέσουν στον mimhs :rolleyes:.

 

Mimhs βάλε για ανταγωνισμό στο FTF σαρδέλα να έρθουμε όλοι στο νησί.:lol:

Link to comment

Ok. Ο διαγωνισμος αρχισε:

Απλα πραγματα, λυνετε τιμια την κρυπτη μου GC3MW9G . Μου στελνετε με e-mail τις συντεταγμενες, και θα σας γραψω εγω με τα χερακια μου το find it στο log της κρυπτης. Χωρις να χρειαστει να ταξιδεψετε στο νησι. Οσοι το βρισκουν ενα μπουκαλακι ουζο, αλλα απο την μεση της καζανιάς, οχι οτι κι'οτι που πινουν στην Αθηνα και στο εξωτερικο. Ουζο Πλωμαριου και απο τον μαστορα του ποτοποιειου Βαρβαγιαννη. Οσοι πιστοι προσελθετε.

* Απαραιτητο η απαντηση να ειναι με το certitude για να υπαρχει τεκμηριο του ποιος το ελυσε ! Τα αλλα ειναι λογια !

** Εχουμε μεχρι στιγμης 8 solved - 196 not solved, μην το παρετε αψηφιστα.

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Την καλησπερα μου παιδια ...Οπως τα ειπα στον Παναγιωτη ...η κρυπτη μου αρεσε πολυ για τον τροπο που χρειαστηκε να μπω μεσα !! Ηταν λιγο θεματακι μεχρι να το παρω αποφαση !! Παντως το μερος οντως αξιζε μια επισκεψη μιας και ο νερομυλος δεν φαινεται με τιποτα απο την δρομο !!! ....Αυριο παω Ταιναρο με σκοπο να βρω 3 (η μια multi) !! εκτος και αν με προδωσει η μπαταρια του Garmin !! Καινουργιο το μηχανημα και πρεπει να ξεφορτισει τελειως πριν την 2η φορτιση !!!

Link to comment

Ok. Ο διαγωνισμος αρχισε:

Απλα πραγματα, λυνετε τιμια την κρυπτη μου GC3MW9G . Μου στελνετε με e-mail τις συντεταγμενες, και θα σας γραψω εγω με τα χερακια μου το find it στο log της κρυπτης. Χωρις να χρειαστει να ταξιδεψετε στο νησι. Οσοι το βρισκουν ενα μπουκαλακι ουζο, αλλα απο την μεση της καζανιάς, οχι οτι κι'οτι που πινουν στην Αθηνα και στο εξωτερικο. Ουζο Πλωμαριου και απο τον μαστορα του ποτοποιειου Βαρβαγιαννη. Οσοι πιστοι προσελθετε.

* Απαραιτητο η απαντηση να ειναι με το certitude για να υπαρχει τεκμηριο του ποιος το ελυσε ! Τα αλλα ειναι λογια !

** Εχουμε μεχρι στιγμης 8 solved - 196 not solved, μην το παρετε αψηφιστα.

 

Μέσα!!! Ξεκινάω να το ψάχνω!

Link to comment

ποιος παει ρε παιδια μεξικο ή καζακσταν, ρωσιες κτλ;;; αν και εμενα Γεωργια μου βγαζει... μας και φερει και τιποτα φτηνα χαρτονομισματα για την συλλογη μου; :laughing:

 

Σπυρο.... ΑΕΚτζης;; :rolleyes:

Link to comment

Χεχεχ, όχι, βάζελος είμαι αλλά έχω το παππού και τη γιαγιά που είναι αεκτζήδες…

 

Εγώ πάω Γεωργία, 12 με 27 Αυγούστου για ορειβασία… Αν βρώ τίποτα απο χαρτονομίσματα θα σε έχω στον νου μου.

 

Η πλάκα είναι ότι έχω κάτι παλιά χαρτονομίσματα απο προηγούμενα ταξίδια… Μήπως να τα βάλω στο cache του Ξενία;!;!

 

ποιος παει ρε παιδια μεξικο ή καζακσταν, ρωσιες κτλ;;; αν και εμενα Γεωργια μου βγαζει... μας και φερει και τιποτα φτηνα χαρτονομισματα για την συλλογη μου; :laughing:

 

Σπυρο.... ΑΕΚτζης;; :rolleyes:

Link to comment

ουααααα!!! και πως θα παω στο Ξενια;;;;; ροδο ειμαι ο κακομοιρης! χαχαχαχαχα

τι χαρτονομισματα εχεις;;

 

φτηνα ετσι; να μπορω να τα πληρωσω.. αλλιως.. την εκανα! χαχαχα κι απο εκει.. το 1 και 2 λαρι... αλλιως... δεν θα μπορω... :( τι να κανω... λοξα με νομισματα, χαρτονομισματα κτλ... χαχαχαχα

 

Ορειβασια και στην Γεωργια!!!

 

Καλα βρε βαζελος απο αεκτζηδες παπουδες;; χαχαχαχαχα

 

εμεις ειμαστε οικογενειακως ΑΕΚ... αλλα ενταξει.. απο τους υγιεις σκεπτομενους... ;) πολλες φορες... παω με τους φιλους μου ειτε Ολυμπιακοι, ειτε Παναθηναικοι, ειτε Αεκτζιδες και βλεπουμε ολοι μαζι ματς.. απο τηλεοραση... μιας κι εδω... στην ροδο... δυσκολα για γηπεδο... και μιλαμε και για ντερμπι..

 

πολλες πικρες εχουμε τα τελευταια χρονια... ειδικα φετος.... τι να πεις... απο οτι μου φαινεται παντως... κι εμεις σαν ΑΕΚ... γρηγορα θα παρουμε τα βουνα! χαχαχαχαχαχα

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...