Jump to content

GEOCACHING CAFE


sakis

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Αν κανονίσουμε για ημέρα Κυριακή, πρωί ή μεσημέρι, για εμάς θα είναι πιο εύκολο να έρθουμε (με τα παιδιά μας). Δεν μπορούμε το Σαβ/ακο 4-5 Δεκεμβίου.

Για να δούμε? Θα τα καταφέρουμε να συντονιστούμε? :laughing:

:anibad:

 

Καλημερα..

Απ οτι ειδα στις απαντησεις ολοι μπορειτε Κυριακη 19/12/2010,μεσημερακι,(εκτος απροοπτου βεβαια).

Επομενως θα το κανονισω για τοτε...

Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο,πεςτε το...

 

Κωστας

Link to comment

Γειά σας!!!!!

Για που λέτε για τις 19/12?????

11-12 θα είμαστε Αθήνα... οποτε αν είναι κάπου εκτός Αθηνών... πολύ θα μας άρεσε να έρθουμε!!!

:laughing:

 

...για Κ.Βουρλα σκεφτομουνα,προσιτα σε ολους....

Link to comment

Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε να έρθουμε... με τα παιδια είναι λιγο δύσκολες οι μετακινήσεις... στην επομενη συνάντηση ελπιζω να τα καταφέρουμε! (Ο μπεμπης βρήκε και το πρώτο του cache... οπότε πρεπει να τον μυησουμε και αυτόν δυναμικά!!!!!)

 

Είμαστε σιγουροι ότι περάσατε υπέροχα!!! Καλά Χριστούγεννα και καλές βόλτες σε όλους!!!

Link to comment

:rolleyes:

 

Καλες γιορτες ναχετε ολοι σας..

 

Η αληθεια ειναι οτι καποιους απο εσας τους περιμενα αλλα δεν πειραζει ,ξερω οτι ειναι δυσκολο μερικες φορες λογω οικογενειακων και αλλων υποχρεωσεων.

Παρ ολα αυτα εστω και λιγοι περασαμε πολυ καλα ..

Ελπιζω σε καποια αλλη συναντηση στο μελον ναμαστε περισσοτεροι...

 

Καλα Χριστουγεννα

 

Κωστας

Link to comment

Καλή χρονία και από μένα

Είμαι πολύ ευτυχής διότι μετά τον getzoura(ο οποίος κάτάλαβε τον trolling που έριχνα) βρήκα έναν νέο να ''δουλεύω''

Αρε τζεοτσατσινγκ αθάνατο!!!!

Link to comment

Καλή χρονία και από μένα

Είμαι πολύ ευτυχής διότι μετά τον getzoura(ο οποίος κάτάλαβε τον trolling που έριχνα) βρήκα έναν νέο να ''δουλεύω''

Αρε τζεοτσατσινγκ αθάνατο!!!!

......................................... :mad:

..δεν χρειαζονται δουλεματα,αν εχεις κατι σοβαρο να πεις πεστο...

Link to comment

αλλα μην νομιζεις GregoryGR, το geocaching τελικα......μαλλον χασιμο χρονου ειναι και δεν εχει καποιο νοημα.....ειδα και ολους εδω στο φορουμ....ποσο ζεστα με υποδεχτηκανε....αμεσως να κοροιδεψουν ο,τι λεω......θα το χετε κανει και σ αλλους φαινεται για αυτο το geocaching δεν αυξανει τα μελη του και εχει μονο περιστασιακους χρηστες......ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ....

Link to comment

αλλα μην νομιζεις GregoryGR, το geocaching τελικα......μαλλον χασιμο χρονου ειναι και δεν εχει καποιο νοημα.....ειδα και ολους εδω στο φορουμ....ποσο ζεστα με υποδεχτηκανε....αμεσως να κοροιδεψουν ο,τι λεω......θα το χετε κανει και σ αλλους φαινεται για αυτο το geocaching δεν αυξανει τα μελη του και εχει μονο περιστασιακους χρηστες......ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ....

.............................................................

45 Γιάννηδες.. ενός κοκόρου γνώση !!!

tην ειπα τη "κακια" μου και ξαλαφρωσα,οσοι τους λενε Γιαννηδες(χρονια τους πολλα),μερικοι ειναι και φιλοι μου,μη παρεξηγηθουν.Απλως διαβαζοντας εδω μουρθε στο μυαλο...

Γιαννη δε κοροιδευουμε κανεναν,λεμε καμια βλακεια να γελασουμε λιγο..

Το αν η γεωαναζητηση αξιζει η οχι το ξερει ο καθενας που παιζει.Εγω τουλαχιστον χαρη σ αυτο ανεβηκα στο βουνο,εκανα υπεροχες διαδρομες,κια γνωρισα ενδιαφεροντα ατομα.

Το οτι δεν εχει πολλους οπαδους ο φειλεται σε αλλους λογους..

Λοιπον πολυχρονοι,και το κερασμα θα μας το χρωστατε..

φιλικα παντα

 

Κωστας

Link to comment

αυτες ολες οι παροιμοιες ειναι μαλακιες......γιατι ειναι αντιφατικες: προσεξε αυτο : "Σπιτι χωρις Γιαννη προκοπη δεν κανει...."

αυτο δεν ειναι καθαρα αντιφατικο με την προηγουμενη παροιμια? ειναι λοιπον αστειες εκφρασεις που εχει βγαλει ο λαος ετσι....και δεν εχουν νοημα νομιζω.....το μυαλο του καθενος και την προσωπικοτητα δεν την κρινεις με βαση το ονομα.......

Link to comment

αυτες ολες οι παροιμοιες ειναι μαλακιες......γιατι ειναι αντιφατικες: προσεξε αυτο : "Σπιτι χωρις Γιαννη προκοπη δεν κανει...."

αυτο δεν ειναι καθαρα αντιφατικο με την προηγουμενη παροιμια? ειναι λοιπον αστειες εκφρασεις που εχει βγαλει ο λαος ετσι....και δεν εχουν νοημα νομιζω.....το μυαλο του καθενος και την προσωπικοτητα δεν την κρινεις με βαση το ονομα.......

........το γοργο και χαρη εχει

οποιος βιαζεται σκονταφτει

κι αυτες και τοσες αλλες,αντιφατικες ειναι δεν αντιλεγω...

δεν εκρινα κανεναν,απλως το ανεφερα για πλακα,δε πιστευω να σε πειραξε,παρε τη ζωη με χιουμορ,ολα θα ειναι καλυτερα....

 

καπου εγραψες οτι σε υποδεχτηκαμε ψυχρα...

δεν νομιζω οτι εγινε κατι τετοιο,εγω τουλαχιστον σου απαντησα με φιλικο τροπο σε οτι ρωτουσες,το ιδιο και τα αλλα παιδια..

Ακομα και ο Σακης,(αυτος εχει το δικο του τροπο)...-:)

Link to comment

να ρωτησω και κατι αλλο.... στατιστικα βεβαια και οποιος θελει απαντα.... οι geocachers εδω στο φορουμ τι ηλικιες εχουν ? γενικα το σπορ αυτο εχει συγκεκριμμενη ηλικιακη ομαδα που ενδιαφερεται περισσοτερο? εγω ειμαι 27.......

Link to comment

να ρωτησω και κατι αλλο.... στατιστικα βεβαια και οποιος θελει απαντα.... οι geocachers εδω στο φορουμ τι ηλικιες εχουν ? γενικα το σπορ αυτο εχει συγκεκριμμενη ηλικιακη ομαδα που ενδιαφερεται περισσοτερο? εγω ειμαι 27.......

.........................

απο 0,9 εως 99 ετων..

εγω ειμαι 50 κι ελπιζω να τα κατοστησω...

Link to comment

27 ε; Κοίτα να δεις που δεν σου φαίνεται...

:P

Γιάννη, παράτα το παιχνίδι όσο είναι νωρίς! Γιατί αλλιώς θα το παρατήσουμε όλοι εμείς :)

Εσύ παλικάρι δεν χρειάζεται γκεοκάτσινγκ, χρειάζεσαι γυναίκα. Ξεμείνατε στο χωριό σας;

Link to comment

Γιάννη καταρχάς χρονια σου πολλά!

 

Ηλικίες οντως παίζουν απο 0-οσο αντέχει κανείς! Ναι είμαστε άνθρωποι διαφορετικών ηλικιών με διαφορετικές προσωπικοτητες που έχουμε ομως το ίδιο χομπυ και αυτο ειναι αρκετό! Εγω ειμαι 31 αλλα αυτο δεν λεει κάτι! Gecaching κάνω μαζι με τα παιδιά μου που είναι 2 ετών το ένα και 4 μηνων το αλλο. (οπότε εκφράσεις του τύπου "μαλακίες" καλό θα ηταν να αποφευγονται είτε για σεβασμο στους μεγαλύτερους... είτε για προστασία των μικροτερων)

 

Δεν θα συμφωνήσω οτι η υποδοχή σου ήταν αγενης... οκ... μπορεί κάποια στιγμή να το γυρίσαμε στην πλάκα αλλα βρε Γιάννη ειλικρινά τωρα και η δική σου είσοδος δεν ήταν η πιο συνηθισμένη!!! Ανοιξες ποσα? 3-4 topics με το ίδιο θεμα... ποτε θα βρεθει η κρύπτη σου... στην αρχη σου απαντήσαμε σοβαρά ... ε μετά μάλλον κατάντησες λιιιιγο γραφικός οπότε το γυρισαμε στην πλάκα!

Ε... μετά κολλησες και στο θέμα της προφορας (το οποίο αν ήμασταν εξίσου εύθικτοι με εσένα θα μπορουσε να μας έχει προσβαλει αφου με το καλως ηρθες μας την έλεγες κανονικοτατα για την προφορά μας ;))...

 

Δεν θα πω περισσοτερα... απλά για το αν τελικα "το geocaching ......μαλλον χασιμο χρονου ειναι και δεν εχει καποιο νοημα" οπως λες... θα σου προτεινα να βρεις καποια caches πρώτα (γιατι αυτό ειναι το geocaching) και μετα με βαση την δική σου εμπειρία μπορεις να κρίνεις.

 

Φιλικα πάντα,

 

Mariza and the family!

Edited by teokar
Link to comment

Να και ο Αντώνης που αρνείται να περπατήσει πανω απο 50? μετρα για να βρει κρύπτη!!! Τι να κάνουμε τον ανεχόμαστε ομως με τις ιδιοτροπίες του!! :D

 

Χρόνια πολλά και καλή χρόνιά!!!

Link to comment

Μαρίζα, να σας ζήσει! Δεν το’ξερα. Μπράβο παιδιά!

.......................

τι εγινε παιδια?ακουσατε για σουβλακια και τζ;ατζικια και πλακωσατε ολοι???

 

Μαριζα και Τεο ουτε εγω τοξερα .Να σας ζησει και καλο geocaching ολοι σας...

Link to comment

Ευχαριστούμε! Ευχαριστούμε!!

Βρήκαμε ήδη και το πρώτο μας οικογενειακό cache... οπότε μυηθηκε ο μπέμπης!

 

(πάντως όντως... πολλοί μαζευτήκαμε... βρε τι κάνουν τα σουβλάκια!!! ;))

Link to comment

Γιάννη, το ότι ζωντάνεψες το φόρουμ είναι γεγονός και σίγουρα δεν είναι κακό ούτε το είπα κακοπροαίρετα.

Οι παροιμίες έχουν τον δικό τους λόγο ύπαρξης και αναλόγως της περίπτωσης, χρησιμοποιούνται.

Εγώ είμαι 42 χρονών αλλά γνωρίζω ζευγάρι Φινλανδών που είναι 68 και 70, και έχω και την χαρά να είμαι αυτός που τους γνώρισα και τους έφερα στο παιχνίδι.

Αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση, θα ήθελα να σου πω να βλέπεις τα πράγματα με χιούμορ και να έχεις μεγαλύτερη υπομονή. ( 2 είναι οι παρατηρήσεις αλλά είπαμε, χιούμορ).

Κλείνοντας, σου εύχομαι και προσωπικά, χρόνια πολλά.

Link to comment

27 ε; Κοίτα να δεις που δεν σου φαίνεται...

:P

Γιάννη, παράτα το παιχνίδι όσο είναι νωρίς! Γιατί αλλιώς θα το παρατήσουμε όλοι εμείς :)

Εσύ παλικάρι δεν χρειάζεται γκεοκάτσινγκ, χρειάζεσαι γυναίκα. Ξεμείνατε στο χωριό σας;

 

:ph34r: είσαι τεράστιος, είσαι ογκόλιθος, είσαι γίγαντας, RESPECT!!!! έγραψες!!!!

εμ βρε Γιάννη και εσύ μας ζάλισες στις κουλές ερωτήσεις του στιλ,τι μπαταρίες να βάλω? λιθίου καδμίου ή ηλίθιου? οι πρώτες αντέχουν σε +5 C οι δεύτερες σε -5 C (λες και θα βρεθείς στο βουνό με -5!!!!) ,πόσο αντέχει ένα gps, γιατί προφέρεται τζεοτσατσινγκ και οχι γκεοκατσινγ,πόσα απίδια βάνει ο σάκος,γιατί έχω τον Batman για avatar. Βρε Γιάννη 27 χρονών μαντράχαλος είσαι, ηρέμησε λίγο πια

Και μη θυμώνεις,δεν σε αποπήρε κανένας. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΟΥ :D:D:D

Link to comment

Καλησπερα......Σας κερναω ολους σοκολατακια αποψε για τη γιορτη μου.....βοτκα.....και μετα ενα καλο φαγητο σε ταβερνα!!!!!

Ξερω οτι πολλες φορες ρωταγα σαχλαμαρες...... συγνωμη...απλα ειχα πολλες αποριες για το παιχνιδι κλπ.....

Link to comment

Μη διανοηθέις και σταματήσεις να ρωτάς αυτά τα κουλά,έλα και βρήκα ευκερία να πειράξω κόσμο,εδώ με έιχαν παρει χαμπάρι και είχαν σταματήσει να ασχολούνται!!!!

Link to comment

Μη διανοηθέις και σταματήσεις να ρωτάς αυτά τα κουλά,έλα και βρήκα ευκερία να πειράξω κόσμο,εδώ με έιχαν παρει χαμπάρι και είχαν σταματήσει να ασχολούνται!!!!

............θαυμα!!θαυμα!!!!

ΖΩΝΤΑΝΕΨΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ..

σε ευχαριστουμε Γιαννη για τα σοκολατακια αλλα κανω διαιτα.Μιαν αλλη φορα..

Πολυχρονος...

Link to comment

Καλό αυτό, σημαίνει ότι σε ενδιαφέρει και θα γίνεις δυνατός παίχτης.

 

Τη προσοχή σου στο ΚΟΣΤΟΣ του παιχνιδιού: αν κατάλαβα καλά με τη πρώτη κρύπτη πήγες και αγόρασες ammo box. Σιγά μην αγοράσουμε και κουτιά βρε. Εντάξει δεν λεω, κάποιος μπορεί να γουστάρει να πάρει και ένα τέτοιο, αλλά εσύ τώρα στην αρχή προσπάθησε να μη μπεις στα έξοδα και σου κοστίζει η κάθε κρύπτη ένα 50άρικο.

 

Δες τις κρύπτες που έχω φτιάξει εγώ (σου είχα στείλει links εδώ: http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=266552&view=findpost&p=4578458)

 

Ουσιαστικά κάνω «ανακύκλωση» από διάφορα πλαστικά δοχεία που έχουμε ένα σωρό γύρω μας. Τα βάφω με σπρεϊ σε χρώμα παραλαγής και γίνονται μια χαρά σουπερ-ντουπερ ammo boxes.

 

Ξεκίνα έτσι, ώστε να μην χαλαστείς αν χαθεί καμιά κρύπτη ή αν σκουριάσει κ.ο.κ.

 

Και όπως μου είχει πει κάποιος από τα παιδιά εδώ πριν από 1 χρόνο – ψάξε κρύπτες, βάζε κρύπτες, και έτσι θα αποκτάς γνώση και εμπειρία.

Link to comment

Μη διανοηθέις και σταματήσεις να ρωτάς αυτά τα κουλά,έλα και βρήκα ευκερία να πειράξω κόσμο,εδώ με έιχαν παρει χαμπάρι και είχαν σταματήσει να ασχολούνται!!!!

............θαυμα!!θαυμα!!!!

ΖΩΝΤΑΝΕΨΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ..

σε ευχαριστουμε Γιαννη για τα σοκολατακια αλλα κανω διαιτα.Μιαν αλλη φορα..

Πολυχρονος...

 

Φορουμ χωρίς Γιάννη, προκοπή δεν κάνει :laughing: (άλλη μία παροιμία)

Link to comment

Λοιπόν

έκανα ένα πρόχειρο υπολόγησμό κοστολόγησης της ενασχόλησης με το τζιοτσατσερ

 

Gps για papperless cache=..........................500€

Χάρτης για GPS.....................................300€

Ammo Box (με θυτεία στο Ιράκ).......................50€

Geocoin (rare)......................................25€

Τ.Β (όχι κλεμένο από αλλή κρύπτη)...................25€

Στυλό(μόνο Parker φυσικά) χαρτί λοιπά παρελκόμενα...30€

Βενζίνη (1,70€ λίτρο)..............................100€

 

Σύνολο............................................1030€

 

Ψυχική οδύνη από ερωτήσεις του giannh1983 στο φόρουμ PRICELESS

Link to comment

Λοιπόν

έκανα ένα πρόχειρο υπολόγησμό κοστολόγησης της ενασχόλησης με το τζιοτσατσερ

 

Gps για papperless cache=..........................500€

Χάρτης για GPS.....................................300€

Ammo Box (με θυτεία στο Ιράκ).......................50€

Geocoin (rare)......................................25€

Τ.Β (όχι κλεμένο από αλλή κρύπτη)...................25€

Στυλό(μόνο Parker φυσικά) χαρτί λοιπά παρελκόμενα...30€

Βενζίνη (1,70€ λίτρο)..............................100€

 

Σύνολο............................................1030€

 

Ψυχική οδύνη από ερωτήσεις του giannh1983 στο φόρουμ PRICELESS

....................................

εχεις εμπνευση Σακη σημερα,....

μονο τη βενζινα σκεπτομαι..τιποτα αλλο....

Link to comment

Α! Μην ξεχάσουμε να επισημάνουμε ότι υπάρχουν και ειδικά caches για μένα με τις εξής προδιαγραφές:

1. Maximum 50 μέτρα περπάτημα

2. Minimum 3 καφετέριες σε ακτίνα 1000 μέτρων

3. Τα containers να μην είναι σκεπασμένα με κοφτερές πέτρες γιατί τα χεράκια μου είναι ευαίσθητα.

4. Τουλάχιστον ένα σουβλατζίδικο στην περιοχή, γιατί με τόσο περπάτημα με πιάνει πείνα

και 5. Να είναι stand by ο ιδιοκτήτης του cache στο κινητό, γιατί αν δεν το βρω θέλω online πληροφορίες

:P :P :P

 

 

Link to comment

Α! Μην ξεχάσουμε να επισημάνουμε ότι υπάρχουν και ειδικά caches για μένα με τις εξής προδιαγραφές:

1. Maximum 50 μέτρα περπάτημα

2. Minimum 3 καφετέριες σε ακτίνα 1000 μέτρων

3. Τα containers να μην είναι σκεπασμένα με κοφτερές πέτρες γιατί τα χεράκια μου είναι ευαίσθητα.

4. Τουλάχιστον ένα σουβλατζίδικο στην περιοχή, γιατί με τόσο περπάτημα με πιάνει πείνα

και 5. Να είναι stand by ο ιδιοκτήτης του cache στο κινητό, γιατί αν δεν το βρω θέλω online πληροφορίες

:P :P :P

........................................ :D

 

δε παιζω..και εγω θελω τετοιες.........

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...