+HEIKKIKAS Posted August 28, 2006 Share Posted August 28, 2006 TÄSSÄ OLISIN ALOITTELEMESSA KÄTKÖILYÄ MUTTA OSTAMALLANI LAITTEELLA EI TAHDO LÖYTYÄ MUUTAKUIN PAIKKAKUNTA. OLEN ASETTANUT OHJEIDENMUKAISESTI KOORDINAATIT MUTTA ETSIEEÄ OLEN HUOMANNUT ETTÄ KÄTKÖPAIKASTA ON USEITA SATOJA METREJÄ GPS:N NÄYTTÄMÄSTÄ PAIKASTA. HEITÄNKÖ KO. LAITTEEN ROSKIKSEEN JA LOPETAN KOKO TOUHUN. ANTAKAA JOTAIN VIHJEITÄ JOLLA SAISIN MAGELLANI NÄYTTÄMÄÄN EDES 20M. TARKKUUDELLA. HELP! PLEASE:java script:emoticon('', 'smid_26') Quote Link to comment
+Geovius Posted August 28, 2006 Share Posted August 28, 2006 Eli siis sinulla on näin: 1. Menu ---> Ase:t ---> Koord.järj ---> Ensisijainen: Lev./pit. ---> AST/MIN.MMM 2. Menu ---> Ase:t ---> Karttajärj ---> Ensisijainen: WGS84 PS. Suotavaa olisi kirjoittaa pienellä nämä viestit. Quote Link to comment
+PekkaR Posted August 28, 2006 Share Posted August 28, 2006 (edited) Meridiania en tunne kun olen Garmin-miehiä. Aika yleinen hämäävä juttu on, että gepsin karttajärjestelmäksi on asetettu Suomen KKJ ja geokätköjen koordinaatit ilmoitetaan WGS84-järjestelmän mukaan. Karttajärjestelmien ero on täällä Hämeessä vajaat parisataa metriä. Magellanin asetuksista on juttua täällä. edit: Aha, sama asia on Geoviuksen viestissä. Edited August 28, 2006 by PekkaR Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.