Jump to content

Geocaching And Trouble With The Authorities


Recommended Posts

Arthro apo to CNN gia to ti epathe enas talaiporos pou to mono pou ithele na kanei itan na krypsei ena cache! Prepei na skeftomaste kala prin kryvoume cache! B)

 

http://www.cnn.com/2006/TECH/01/17/geocach...prosecution.ap/

 

Ηθικό δίδαγμα: όταν εγκαθιστούμε νέο cache και κάνουμε τις μετρήσεις, να μην ακούμε παράλληλα και μουσική από το φορητό μας mp3 player γιατί πραγματικά θα μας πιάσουνε επ'αυτοφόρω ! ! ! B)

Πάντα να έχουμε τα αυτιά μας ορθάνοιχτα για τυχόν περιπολικά ! ! ! ;)

 

Πάντως μου άρεσε ένα slogan που διάβασα εδώ στο forum:

I use multi-billion dollar millitary satellites to find plastic containers in the woods ! ! !

 

Γιάννης

Link to comment

B) Εγώ πάλι, από τη δική μου προχθεσινή εμπειρία στο Ζάππειο B):DB) διαπίστωσα ότι όντως η αστυνομία μας είναι πολύ ανοιχτόμυαλη και ...προοδευτική! Μάλιστα, όταν τους εξήγησα περί τίνος πρόκειται, το βρήκαν ιδιαίτερα ενδιαφέρον!

 

Συμπτωματικά, την περασμένη εβδομάδα ρώτησα έναν φίλο που υπηρετεί στο Σώμα, τι επιπτώσεις θα έχω αν μεταφερθεί στον τόπο του cache η αντιτρομοκρατική για να δει περί τίνος πρόκειται το ύποπτο κουτί και φυσικά διαπιστώσουν ότι το έχω τοποθετήσει εγώ. Η απάντηση ήταν απλή και σαφής: "Απολύτως τίποτε! Δεν είναι Αμερική εδώ!".

 

Για καλό και για κακό πάντως ας προσέχουμε... ;)

Link to comment

:) Αν πάτε στο cache Macedonian kings

θα διαβάσετε αυτό που έπαθα εγώ όταν ψάχνωντας το κουτί με άρπαξε ένας αστυνόμος (happy now???) :(

Ο λόγος ήταν γιατί το κουτί ήταν στο πλέον γνωστό πάρκο της ΧΑΝΘ Θεσσαλονίκης στο οποίο και η κουτσή Μαρία γνωρίζει ότι εκεί γίνετε χρήση και πώληση ναρκωτικών.

Ευτυχός ο ''ένστολος'' ήταν νεαρής ηλικίας και όταν των εξήγησα ο άνθρωπος δεν με πήγε στη Σήμανση

ΠΡΟΕΧΕΤΕ ΠΟΥ ΒΑΖΕΤΕ ΤΟ .........CACHE ΣΑΣ!!!!

ΣΑΚΗΣ

Edited by sakis
Link to comment

Πολύ προσοχή και τύχη χρειάζεται και ένα micro cache στον Εθνικό Κήπο στην Αθήνα.Είναι δίπλα ακριβώς από τη Βουλή και πολύ κοντά σε κουβούκλιο αστυνομικού που φρουρεί το χώρο !

Πήγα τρείς φορές αλλά είχε πάντα αστυνομικούς.Την τέταρτη που πέρασα, δεν είχε κανέναν ένστολο οπότε όρμησα "με τα μούτρα" μέσα στο φράκτη και φυσικά το βρήκα !

 

Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στα traditional caches που βάζουμε σε δασικούς χώρους.Το καλοκαίρι του 2005 βρήκα ένα cache στη Ρόδο, μέσα σε δασώδη περιοχή και μέσα σε οπτικό πεδίο περιπόλου πυροσβεστικού σώματος.Σίγουρα αναρωτήθηκαν οι άνθρωποι τι ψάχνω μέσα στα πεύκα, ντάλα μεσημέρι...

Όταν βρήκα το ταπεράκι και το άνοιξα, έμεινα κόκκαλο...κάποιος εξυπνάκιας τουρίστας είχε αφήσει μέσα ένα κουτί σπίρτα ! ! ! Φαντάζεστε τι θα γινόταν έτσι και ερχόταν η περίπολος του πυροσβεστικού και με ρώταγε τι κάνω εκεί; Θα προσπαθούσα να τους μιλήσω για το geocaching και θα μου λέγανε ότι τους κοροϊδεύω εφόσον έχω σπίρτα στο κουτί μέσα στο δάσος... :mad:

 

Γιάννης

Edited by YanniG
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...