Jump to content

PROSKLITIRIO


Antonis_GR

Recommended Posts

Γεια σας κι από μένα ειμαι ο Στεφανος απο Κιατο και ειμαι καλα :)

User name stef73

Η επαφή μου με τα GPS έγινε λόγω της δουλειάς μου και του χόμπυ μου , ποδηλασία βουνού.

Μολις εφτασε στα χερια μου το Oregon 450 που πηρα απο το ebay , κανοντας ρυθμισεις και ψαχνοντας είδα to εικονίδιο στα μενου - "Geocache"

μετα απο αναζήτηση στο διαδυκτιο βρεθηκα εδω και σαν "παιδι" και εγω λεω να ξεκινησω την αναζητηση .

Εντος των ερχομενων ημερων ξεκιναω την αναζητηση .....

Καλως σας βρηκα .

Link to comment

Γεια σας κι από μένα.

Παναγιώτης από Νίκαια - Πειραιά.

Η επαφή μου με τα GPS έγινε λόγω της δουλειάς μου και του χόμπυ μου , ποδηλασία βουνού.

Έτσι με την απόκτηση ενός Oregon 450 είδα ένα νέο εικονίδιο στα μενου - "Geocache"

Αναζήτηση στο Ιντερνετ κι ένας νέος "κόσμος" άνοιξε για μένα.

Είμαι επίσης κάτοχος ενός eTreX Legend και Νokia 6210 Navigator

 

Έχω βρει μερικές caches και μ΄αρέσουν αυτές που μπορώ να τις συνδιάσω με την ορεινή ποδηλασία πχ Patnitha biker I, II, 4 κλπ.

 

Αυτά τα ολίγα για αρχή, καλώς σας βρήκα !!!.

 

Γεια σας κι από μένα ειμαι ο Στεφανος απο Κιατο και ειμαι καλα :)

User name stef73

Η επαφή μου με τα GPS έγινε λόγω της δουλειάς μου και του χόμπυ μου , ποδηλασία βουνού.

Μολις εφτασε στα χερια μου το Oregon 450 που πηρα απο το ebay , κανοντας ρυθμισεις και ψαχνοντας είδα to εικονίδιο στα μενου - "Geocache"

μετα απο αναζήτηση στο διαδυκτιο βρεθηκα εδω και σαν "παιδι" και εγω λεω να ξεκινησω την αναζητηση .

Εντος των ερχομενων ημερων ξεκιναω την αναζητηση .....

Καλως σας βρηκα .

 

Γεια σου Στέφανε ....καρμπόν απ΄ότι βλέπω :)

Καλωσήρθες, να κανονίσουμε κάποια ποδηλατική εξόρμηση για Geo-MTB.

Link to comment

Γεια και απο μενα. Ειμαι ο Γιωργος απο Ξανθη και δραστηριοποιουμε εδω και κανα χρονο αλλα μολις σημερα εμαθα για το forum χαρη στον GregoryGR ο οποιος τελικα τα καταφερε και γεμισε τη Θρακη κρυπτες. Οποτε σας περιμενουμε και κατα δω πανω.

Απο εξοπλισμο οχι σπουδαια πραματα ενα galaxy note και ενα igo για τις δυσκολες ωρες.

Καλη συνεχεια, καλη δυναμη και καλα "κυνηγια".

 

baxygr.blogspot.com

Link to comment

Εδώ είμαι και εγώ.

 

Γιάννης από Ελευσίνα. Έχω το Garmin eTrex 10 και όλο αυτό το παιχνίδι μου άνοιξε την όρεξη.

 

Το μόνο ότι το μήνυμα μου είναι το πρώτο μετά από 6 μήνες που έγραψε ο τελευταίος φίλος. Μήπως θα έπρεπε να το προβάλουμε περισσότερο το σπορ σε ειδησεογραφικά σάιτ τύπου τρομακτικό και κάθε τόσο να γράφουμε και κάτι για νέες κρύπτες ώστε να ταράξουμε τα νερά;

Μήπως οι ελληνικές κρύπτες θα έπρεπε να μπαίνουν και στο ελληνικό σάιτ και να τραβήξουμε τον κόσμο σε αυτό;

Edited by john_cm
Link to comment

Το μόνο ότι το μήνυμα μου είναι το πρώτο μετά από 6 μήνες που έγραψε ο τελευταίος φίλος. Μήπως θα έπρεπε να το προβάλουμε περισσότερο το σπορ σε ειδησεογραφικά σάιτ τύπου τρομακτικό και κάθε τόσο να γράφουμε και κάτι για νέες κρύπτες ώστε να ταράξουμε τα νερά;

Υπαρχουν αναλογες προτάσεις, αλλα τα πραγματα δεν ειναι και τοσο απλα. Πρωτα - πρωτα δεν ειμαστε και τοσο πολοι οπως θα διαπιστωσεις.Ετσι μειωνεται η πιθανοτητα να βρουμε τους καταληλους ανθρωπους για να το κανουν. Καθε προταση δεκτη, βεβαιως-βεβαιως!

Μήπως οι ελληνικές κρύπτες θα έπρεπε να μπαίνουν και στο ελληνικό σάιτ και να τραβήξουμε τον κόσμο σε αυτό;

Απότι καταλαβαινω το ελληνικο σαιτ ειναι μια προσφορα του Giannisp και το συντηρει οπως και οποτε μπορει.Μου φαινεται λιγο δυσκολο να δημοσιευονται εκει δευτερη φορα. Αλλωστε για ποιο λογο ; Οποιος βρει το Geocaching-gr θα εχει ξεκινησει ηδη απο την Geocaching.com, τι παραπανω να βρει αν ειναι μια επαναληψη ;

Αυτο που ισως θα βοηθησει ειναι η ελληνοποιηση του σαιτ (Ηδη εχει γινει παρα πολλη δουλεια γι'αυτο).

Ακομη σοβαρη βελτιωση αποτελει και η προσθηκη ελληνικων περιγραφων μαζι με τις υποχρεωτικες αγγλικες περιγραφες. Σ'αυτο δεν εχουμε κανει σοβαρη προοδο, αλλα υπηρχαν προβληματα τεχνικης φυσης που το εκαναν πολυπλοκο. (Διαβασε τα υπολοιπα μηνυματα εδω και θα σχηματισεις αποψη).

Αν εχεις προτασεις, ανοιγεις ενα νεο θεμα εδω, και το συζηταμε ολοι μαζι.

Μια παρεα ειμαστε, κι ας μην ξερουμε συχνα ο ενας τον αλλον !

Link to comment

Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Με λένε Σπύρο Π. και πρόσφατα ανακάλυψα τις χαρές του geocaching :D.

Χρησιμοποιώ ένα Garmin e-trex 30 και έχω ανακαλύψει 36 κρύπτες ως σήμερα. Επίσης, έχω κρύψει 4.

Αγαπώ πολύ την φύση και τρελαίνομαι για εξερεύνηση, κακουχίες και δυνατές συγκινήσεις.

 

Σχετικά με το geocaching, προτιμώ τις δυνατές προκλήσεις εκτός πόλης, κι όχι τόσο τις καθαρά αστικές κρύπτες. Κι ακόμα περισσότερο μου αρέσει να κρύβω, οπότε ελπίζω στο μέλλον να φτιάξω μερικές πραγματικά μακρινές και δύσκολες κρύπτες στην Ελλάδα.

 

Μέχρι τώρα έχω τοποθετήσει 4 κρύπτες. Μια δοκιμαστική στην Αθήνα και τρεις στην Λακωνία. Απο αυτές η μια είναι μέσα σε ένα ναυάγιο, η άλλη σε έναν παλιό νερόμυλο και η τρίτη στα ερείπια ενός παρατηρητηρίου του Β' Παγκοσμίου κοντά στο ακρωτήριο Μαλέας.

 

Στο μέλλον σκοπεύω να κρύψω κάποιες ακόμα κρύπτες προσιτές μόνο με αναρριχητικό/σπηλαιολογικό εξοπλισμό για όσους κουβαλάνε παρόμοια μυαλά με εμένα!

 

Πιστός σύντροφος στις εξερευνήσεις είναι ο Jim A. (ο οποίος μου μίλησε πρώτη φορά για το geocaching)

 

Στο blog μου www.spyrosp.com μπορείτε να παρακολουθήσετε διάφορα ενδιαφέροντα ταξιδιωτικά θέματα.

 

Χαίρομαι λοιπόν που μπαίνω κι εγώ στην παρέα σας και σας εύχομαι καλές διαδρομές κι όμορφες εμπειρίες!

Link to comment

Αγαπώ πολύ την φύση και τρελαίνομαι για εξερεύνηση, κακουχίες και δυνατές συγκινήσεις.

 

Σχετικά με το geocaching, προτιμώ τις δυνατές προκλήσεις εκτός πόλης, κι όχι τόσο τις καθαρά αστικές κρύπτες. Κι ακόμα περισσότερο μου αρέσει να κρύβω, οπότε ελπίζω στο μέλλον να φτιάξω μερικές πραγματικά μακρινές και δύσκολες κρύπτες στην Ελλάδα.

 

Στο μέλλον σκοπεύω να κρύψω κάποιες ακόμα κρύπτες προσιτές μόνο με αναρριχητικό/σπηλαιολογικό εξοπλισμό για όσους κουβαλάνε παρόμοια μυαλά με εμένα!

 

Στο blog μου www.spyrosp.com μπορείτε να παρακολουθήσετε διάφορα ενδιαφέροντα ταξιδιωτικά θέματα.

 

Καλως ηρθες Σπυρο στην παρεα μας ! Αλλα βρε παληκαρι μου σπηλιες και ορειβατικο εξοπλισμο; Ξερεις αυτο που λενε για τον γερο ¨ή απο πεσιμο ή απο χ....ο"; Γιατι βρε παληκαρι μου αγριεψες τοσο πολυ, και θες να εξολοθρευσεις τους geocachers; Πιστευεις οτι ειμαστε πολλοι στην Ελλαδα και θες να μας αραιωσεις ;

Ενταξει δε λεω, καλες ειναι και οι δυσκολια 5 κρυπτες, ομως ποσοι θα εχουν το κουραγιο να περιμενουν τους διασωστες σε ενα ελληνικο βουνο, με αντιτιμο ενα χαμογελακι στο log της κρυπτης σου; Φυσικα μιλαω για τους εθελοντες διασωστες, γιατι αν περιμενεις τιποτα κρατικες υπηρεσιες, μαλλον θα πρεπει πρωτα να εχεις περασει απο ενα συμβολαιογραφο για να μην αφησεις εκρεμοτητες...

Δεν βαζεις -λεω γω- καλυτερα μερικες ποιο προσβασιμες, αντε με τα ποδια και οσο γινεται λιγοτερο, να βρουμε και μεις καμμια ; Αμα θες μεγαλα πραγματα, μια πολυ καλη ιδεα ειναι να βρεις μερος, για να κρυψεις ενα ΜΕΓΑΛΟ αδιαβροχο κουτι, καπου στα βουνα της Αττικης ! Αυτος ειναι στοχος αξιολογος ! Ενω το να χρειαζεται ελικοπτερο ή την συνοδεια μοναδας ειδικων καταδρομων... Ασε που θα κανεις μαυρα ματια να δεις εγγραφη στο ημερολογιο της. Θα εχει σβησει η προηγουμενη εγγραφη οταν θα γινεται μια καινουρια !

Τα ειπα και ξεθυμανα ! Παω να ξαναβρω την GC24W6D που εχει μια σχετικη δροσια ...

Link to comment

Αγαπώ πολύ την φύση και τρελαίνομαι για εξερεύνηση, κακουχίες και δυνατές συγκινήσεις.

 

Σχετικά με το geocaching, προτιμώ τις δυνατές προκλήσεις εκτός πόλης, κι όχι τόσο τις καθαρά αστικές κρύπτες. Κι ακόμα περισσότερο μου αρέσει να κρύβω, οπότε ελπίζω στο μέλλον να φτιάξω μερικές πραγματικά μακρινές και δύσκολες κρύπτες στην Ελλάδα.

 

Στο μέλλον σκοπεύω να κρύψω κάποιες ακόμα κρύπτες προσιτές μόνο με αναρριχητικό/σπηλαιολογικό εξοπλισμό για όσους κουβαλάνε παρόμοια μυαλά με εμένα!

 

Στο blog μου www.spyrosp.com μπορείτε να παρακολουθήσετε διάφορα ενδιαφέροντα ταξιδιωτικά θέματα.

 

Καλως ηρθες Σπυρο στην παρεα μας ! Αλλα βρε παληκαρι μου σπηλιες και ορειβατικο εξοπλισμο; Ξερεις αυτο που λενε για τον γερο ¨ή απο πεσιμο ή απο χ....ο"; Γιατι βρε παληκαρι μου αγριεψες τοσο πολυ, και θες να εξολοθρευσεις τους geocachers; Πιστευεις οτι ειμαστε πολλοι στην Ελλαδα και θες να μας αραιωσεις ;

Ενταξει δε λεω, καλες ειναι και οι δυσκολια 5 κρυπτες, ομως ποσοι θα εχουν το κουραγιο να περιμενουν τους διασωστες σε ενα ελληνικο βουνο, με αντιτιμο ενα χαμογελακι στο log της κρυπτης σου; Φυσικα μιλαω για τους εθελοντες διασωστες, γιατι αν περιμενεις τιποτα κρατικες υπηρεσιες, μαλλον θα πρεπει πρωτα να εχεις περασει απο ενα συμβολαιογραφο για να μην αφησεις εκρεμοτητες...

Δεν βαζεις -λεω γω- καλυτερα μερικες ποιο προσβασιμες, αντε με τα ποδια και οσο γινεται λιγοτερο, να βρουμε και μεις καμμια ; Αμα θες μεγαλα πραγματα, μια πολυ καλη ιδεα ειναι να βρεις μερος, για να κρυψεις ενα ΜΕΓΑΛΟ αδιαβροχο κουτι, καπου στα βουνα της Αττικης ! Αυτος ειναι στοχος αξιολογος ! Ενω το να χρειαζεται ελικοπτερο ή την συνοδεια μοναδας ειδικων καταδρομων... Ασε που θα κανεις μαυρα ματια να δεις εγγραφη στο ημερολογιο της. Θα εχει σβησει η προηγουμενη εγγραφη οταν θα γινεται μια καινουρια !

Τα ειπα και ξεθυμανα ! Παω να ξαναβρω την GC24W6D που εχει μια σχετικη δροσια ...

 

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πολλούς geocachers αλλά αγαπάω όλους τους ανθρώπους και δεν θέλω να εξολοθρεύσω κανέναν :)

Ξέρω όμως αρκετούς φίλους που κάθε ΣΚ γυρίζουν όλη την Ελλάδα, βουνά, σπηλιές, βράχια, θάλασσες, και πιστεύω ότι θα απολαύσουν πολύ ένα τέτοιο παιχνίδι! Κι απο όσο χάζευα κρύπτες του εξωτερικού, παίζουν αρκετές τέτοιες και με αρκετά logs, οπότε γιατί όχι κι εδώ;

Πάντως φίλε Μίμη, αν πας να τις βρεις και σου κάτσει η στραβή, σου υπόσχομαι ότι αν με πάρεις τηλέφωνο, θα έρθω να δώσω ένα χεράκι...

 

Ωραίο το ρέμα, λέω όμως αύριο το απόγευμα να προσπαθήσω αυτήν: GCX2Q5

Link to comment

Και δεν μου το ειπες ποιο νωρις ! Τωρα θα ειχα μια επιπλεον επιλογη :

Απο πνιξιμο ! Και θα ειχα και πιθανοτητα απο το 2006 που μπηκε, να κανω FTF !

Εδω που τα λεμε δεν ειναι πολλα 6 χρονια (τουλαχιστον) αναμεσα στις ευρεσεις.

Μωρε πολυ ανθεκτικο κουτι εχει βαλει ο owner ! Τοσα χρονια...

Φανταζεσαι πλακα να πηγαιναμε εκει και να το ειχε φαει το κυμα ή να εσπασε το βαζο απο πτωση βραχων ;

Για να μην πω οτι αν το λαστιχο στο καπακι δεν ειναι καλης ποιοτητας...

Ελα πλακα κανω, εκει θαναι οπως και το αλλο στο GC10G4K ή μηπως ηταν το GC12PHB; :rolleyes:

Link to comment

Χαχαχ, ελπίζω να είναι όντως εκεί γιατί οπωσδήποτε θα κάνουμε μεγάλη μανούρα για να το βρούμε!

Τα άλλα δυο που έγραψες τα έχω βάλει στο μάτι καιρό, έχω βρεί και βάρκα μάλιστα αλλά δεν τα έχω επιχειρήσει ακομα.

Αυτό GC3QDVN πόσο καιρό λες θα κάνει να βρεθεί; Είναι εδώ: http://www.e-bluemagazine.com/el/freediving/wreck-freediving/item/282-kaptan-ismail-hakki.html

Link to comment

Αγαπώ πολύ την φύση και τρελαίνομαι για εξερεύνηση, κακουχίες και δυνατές συγκινήσεις.

 

Σχετικά με το geocaching, προτιμώ τις δυνατές προκλήσεις εκτός πόλης, κι όχι τόσο τις καθαρά αστικές κρύπτες. Κι ακόμα περισσότερο μου αρέσει να κρύβω, οπότε ελπίζω στο μέλλον να φτιάξω μερικές πραγματικά μακρινές και δύσκολες κρύπτες στην Ελλάδα.

 

Στο μέλλον σκοπεύω να κρύψω κάποιες ακόμα κρύπτες προσιτές μόνο με αναρριχητικό/σπηλαιολογικό εξοπλισμό για όσους κουβαλάνε παρόμοια μυαλά με εμένα!

 

Στο blog μου www.spyrosp.com μπορείτε να παρακολουθήσετε διάφορα ενδιαφέροντα ταξιδιωτικά θέματα.

 

Καλως ηρθες Σπυρο στην παρεα μας ! Αλλα βρε παληκαρι μου σπηλιες και ορειβατικο εξοπλισμο; Ξερεις αυτο που λενε για τον γερο ¨ή απο πεσιμο ή απο χ....ο"; Γιατι βρε παληκαρι μου αγριεψες τοσο πολυ, και θες να εξολοθρευσεις τους geocachers; Πιστευεις οτι ειμαστε πολλοι στην Ελλαδα και θες να μας αραιωσεις ;

Ενταξει δε λεω, καλες ειναι και οι δυσκολια 5 κρυπτες, ομως ποσοι θα εχουν το κουραγιο να περιμενουν τους διασωστες σε ενα ελληνικο βουνο, με αντιτιμο ενα χαμογελακι στο log της κρυπτης σου; Φυσικα μιλαω για τους εθελοντες διασωστες, γιατι αν περιμενεις τιποτα κρατικες υπηρεσιες, μαλλον θα πρεπει πρωτα να εχεις περασει απο ενα συμβολαιογραφο για να μην αφησεις εκρεμοτητες...

Δεν βαζεις -λεω γω- καλυτερα μερικες ποιο προσβασιμες, αντε με τα ποδια και οσο γινεται λιγοτερο, να βρουμε και μεις καμμια ; Αμα θες μεγαλα πραγματα, μια πολυ καλη ιδεα ειναι να βρεις μερος, για να κρυψεις ενα ΜΕΓΑΛΟ αδιαβροχο κουτι, καπου στα βουνα της Αττικης ! Αυτος ειναι στοχος αξιολογος ! Ενω το να χρειαζεται ελικοπτερο ή την συνοδεια μοναδας ειδικων καταδρομων... Ασε που θα κανεις μαυρα ματια να δεις εγγραφη στο ημερολογιο της. Θα εχει σβησει η προηγουμενη εγγραφη οταν θα γινεται μια καινουρια !

Τα ειπα και ξεθυμανα ! Παω να ξαναβρω την GC24W6D που εχει μια σχετικη δροσια ...

 

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πολλούς geocachers αλλά αγαπάω όλους τους ανθρώπους και δεν θέλω να εξολοθρεύσω κανέναν :)

Ξέρω όμως αρκετούς φίλους που κάθε ΣΚ γυρίζουν όλη την Ελλάδα, βουνά, σπηλιές, βράχια, θάλασσες, και πιστεύω ότι θα απολαύσουν πολύ ένα τέτοιο παιχνίδι! Κι απο όσο χάζευα κρύπτες του εξωτερικού, παίζουν αρκετές τέτοιες και με αρκετά logs, οπότε γιατί όχι κι εδώ;

Πάντως φίλε Μίμη, αν πας να τις βρεις και σου κάτσει η στραβή, σου υπόσχομαι ότι αν με πάρεις τηλέφωνο, θα έρθω να δώσω ένα χεράκι...

 

Ωραίο το ρέμα, λέω όμως αύριο το απόγευμα να προσπαθήσω αυτήν: GCX2Q5

 

Ένα θερμό καλοσώρισμα και από μένα.

 

Μια και εγώ έχω τοποθετήσει την παραπάνω κρύπτη και χαίρομαι πολύ που θα την επισκευτείς, οφείλω να σε ενημερώσω ότι μάλλον έχει χαθεί :(

 

Και πάλι σε χαιρετώ

και ελπίζω να τα λέμε συχνά :)

Link to comment

Καλησπερα σας ... Φρεσκος φρεσκος με 5 ανακαλυψεις παρεα με το φιλο Fereggios που με εβαλε στο τρυπακι και τωρα οι ποδηλατοβολτες μας εκτος απο την ψυχικη μας ευχαριστηση αποκτησαν και την περιπετεια του ψαχνω κατι !!! :rolleyes:

Link to comment

Καλησπερα σας ... Φρεσκος φρεσκος με 5 ανακαλυψεις παρεα με το φιλο Fereggios που με εβαλε στο τρυπακι και τωρα οι ποδηλατοβολτες μας εκτος απο την ψυχικη μας ευχαριστηση αποκτησαν και την περιπετεια του ψαχνω κατι !!! :rolleyes:

 

Καλωσήλθες! Καλή διασκέδαση! :)

Link to comment

Καλώς τον!

Φίλιππε ότι θες κι ότι χρειαστείς, η κοινότητα της Αθήνας είναι μάχιμη και παρούσα για να βοηθήσει όλα τα νέα μέλη!

 

Φίλιππος από Αθήνα, καλώς σας βρήκα..

Link to comment

Καλως παιδια (ανεξαρτητως ηλικιας, αφου παιζετε παιδια εισαστε (το λεω για να παρηγοριεμαι!)

Οτι θελετε εδω ειμαστε. Απο τα ποιο απλα οπως πχ. την ακατονομαστη κρυπτη και τι θα παθετε αν πατε, μεχρι την Garden in the city, θα ειμαστε ευτυχεις να βοηθησουμε.

Ακουστε ομως και εναν ταλαιπωρο:

Βρειτε πρωτα καμμια πενηνταρια και μετα θα εχετε ολο τον χρονο, για να αρχισετε να βαζετε δικες σας. Μην βιαστειτε.

Ειναι η σημαντικοτερη συμβουλη που μπορω να σας δωσω, με οτι πειρα μπορει να εχω...

Link to comment

Πολύ σωστές και η συμβουλή του Μίμη και του Μπρεβετόσκυλου.

 

Γενικά στην Ελλάδα καμία κρύπτη δεν είναι ασφαλής, όσο καλά κρυμμένη κι αν είναι, όσο απομακρυσμένη και δυσπρόσιτη. Σήμερα δυστυχώς διαπίστωσα ότι έχει χαθεί μια κρύπτη που δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα χανόταν.

 

http://coord.info/GC3TD2G

 

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ξεκινήσεις με τις πιο εύκολες κρύπτες, κυρίως τις περιαστικές σε σημεία που δεν μαζεύουν πολύ κόσμο.

Αν σε βλέπουν ή αν το φοβάσαι, ακύρωσε το, μην ψάχνεις. Ακόμα κι αν δεν βρεις την κρύπτη, μπορεί να τη βρει ο περίεργος που σε είδε να ψάχνεις.

 

Και γενικά καλή διασκέδαση και καλές βόλτες.

Link to comment

Γεια χαρά από Θεσσαλονίκη! Καινούριος στον χώρο του Geocaching, χρησιμοποιώντας το Garmin Etrex 10. Λόγω αθλητικών δραστηριοτήτων, επισκέπτομαι αρκετά όμορφα μέρη και μέσω του Geocaching θα προσπαθήσω να αναδείξω κάποια...! Οι πρώτες 6 κρύπτες είναι έτοιμες και περιμένουν να "κρυφτούν"!

 

My caches

Link to comment

Καλώς ήρθες.

 

Η Θεσσαλονίκη έχει ανάγκη από νέους γεωκυνηγούς, διότι έχουμε "καταντήσει" να βάζουμε ο ένας κρύπτες για χάρη του άλλου. Ακόμη κι εγώ, αν κι Αθηναίος

Link to comment

Γεια χαρά από Θεσσαλονίκη! Καινούριος στον χώρο του Geocaching, χρησιμοποιώντας το Garmin Etrex 10. Λόγω αθλητικών δραστηριοτήτων, επισκέπτομαι αρκετά όμορφα μέρη και μέσω του Geocaching θα προσπαθήσω να αναδείξω κάποια...! Οι πρώτες 6 κρύπτες είναι έτοιμες και περιμένουν να "κρυφτούν"!

 

My caches

 

Καλώς ήρθες! Περιμένουμε με αγωνία γιατί όπως είπε και το brevetoskylo... δεν υπάρχουν άλλες κρύπτες για να βρούμε στη Θεσσαλονίκη! Έχε στο νου σου ότι κάπου τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου θα οργανώσουμε ένα meet & greet event. Ευχόμαστε να μπορέσεις να παρεβρεθείς για να γνωρίσεις τα μέλης της ομάδας!

Cheers,

asteraki

Link to comment

Γεια χαρά από Θεσσαλονίκη! Καινούριος στον χώρο του Geocaching, χρησιμοποιώντας το Garmin Etrex 10. Λόγω αθλητικών δραστηριοτήτων, επισκέπτομαι αρκετά όμορφα μέρη και μέσω του Geocaching θα προσπαθήσω να αναδείξω κάποια...! Οι πρώτες 6 κρύπτες είναι έτοιμες και περιμένουν να "κρυφτούν"!

 

My caches

 

Καλώς ήρθες! Περιμένουμε με αγωνία γιατί όπως είπε και το brevetoskylo... δεν υπάρχουν άλλες κρύπτες για να βρούμε στη Θεσσαλονίκη! Έχε στο νου σου ότι κάπου τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου θα οργανώσουμε ένα meet & greet event. Ευχόμαστε να μπορέσεις να παρεβρεθείς για να γνωρίσεις τα μέλης της ομάδας!

Cheers,

asteraki

 

Ευτυχώς για 'μένα, υπάρχουν πολλές κρύπτες για να βρω :lol: Όσο για την συνάντηση, θα είμαι εκεί! Η πρώτη μου κρύπτη περιμένει ήδη FTF log!

Link to comment

Καλως ήλθες στο παιχνίδι φίλε!

Είδα ωραία πράγματα στις φωτογραφίες σου, περιμένω κρύπτη 5/5 σε αναρριχητική διαδρομή, αλλά plz όχι πάνω απο 6b!

 

Το έχω σκεφτεί ήδη και ξέρω αρκετές αναρριχητικές διαδρομές στο 6a περίπου που μπορούν άνετα να φιλοξενήσουν κάποιο microcache χωρίς να γίνει αντιληπτό από όλους B)

Edited by sotiris
Link to comment

να επικοινωνήσεις οπωσδήποτε με τον mimhs.gr και τον myselff, αν και το 6a μάλλον θα τους πέσει πολύ εύκολο!

Αμ εσενα σε τρωει ο κ.... να τ'ακουσεις, μου φαινεται ! :mad: Τι ειναι αυτα τα a,b,c και παρασυρεις τον νεο να τα βαλει; :( Εγω γερασα βρε! Δεν ειμαι για να πηγαινω σε νοσοκομεια και να ειναι υπουργος υγειας ο μπουμπουκος!

Ειμαστε τωρα για 'φερτε τις γαζες σας μαζι σας, γιατι δεν εχουμε...';Κρυβε λογια γιατι καποια στιγμη θα ξαναβρεθουμε και θα σου ριξω ενα

?

ισαμε το μποϊ σου μπαγασα 'Ξενια'... :P χειροτερο απο το GC3MW9G ! :lol:

Link to comment

Χαιρετισμούς σε όλους από Κεφαλονιά!

 

Είμαι καινούργιος στο geocaching.

Έχω ένα garmin etrex20 που δε χρησιμοποίησα ακόμα.

Αν έχει κάποιος όρεξη για εξόρμηση σε κρύπτη στην Αθήνα (ιδανικά εκτός πόλης και με πολύ περπάτημα) είμαι διαθέσιμος!

 

Τα υπόλοιπα στην πορεία, αφού διαβάσω περισσότερα για το παιχνίδι!

 

Καλά να περνάτε όλοι!

Link to comment

Χαιρετισμούς σε όλους από Κεφαλονιά!

 

Είμαι καινούργιος στο geocaching.

Έχω ένα garmin etrex20 που δε χρησιμοποίησα ακόμα.

Αν έχει κάποιος όρεξη για εξόρμηση σε κρύπτη στην Αθήνα (ιδανικά εκτός πόλης και με πολύ περπάτημα) είμαι διαθέσιμος!

 

Τα υπόλοιπα στην πορεία, αφού διαβάσω περισσότερα για το παιχνίδι!

 

Καλά να περνάτε όλοι!

Καλως τον ! Ξεκινα με πρωτη ταχυτητα (1-1,5 Τerrain & 1-1,5 Difficulty). Μην ακους τον Ξενια ! Αυτος ειναι εμβολιμος απο το συστημα (?) Υγειας και θελει να λιγοστεψει τους συνταξιουχους...

Link to comment

Δεν το ειχα δει αυτο, καλησπέρα και απο μένα, Άκης απο Περιστέρι με ενα galaxy s2 με navigon και c-geo(όσοι έχετε android, κατεβάστε το.....)! Syros p. kai mimhs.gr είχε πλάκα να διαβάζω τα πρώτα μηνύματα σας τοσο φιλήσυχα...

Link to comment

Καλησπέρα Καλως σας βρηκα, καινουργια και εγω σας ανακαλυψα τυχαια απο ενα ποστ στο Facebook που απλα ανεφεραν την λεξη Geocaching γκουγκλαρα και να μαι!Αναστασια απο Χανια χωρις συσκευη gps με κινητο...ηδη εκανα την πρωτη μου γκαφα εχασα το καπακι ενος cache ελπιζω αυτες τις μερες να αντικαταστησω το κουτι με καποιο παρομοιο...

Link to comment

Καλησπέρα Καλως σας βρηκα, καινουργια και εγω σας ανακαλυψα τυχαια απο ενα ποστ στο Facebook που απλα ανεφεραν την λεξη Geocaching γκουγκλαρα και να μαι!Αναστασια απο Χανια χωρις συσκευη gps με κινητο...ηδη εκανα την πρωτη μου γκαφα εχασα το καπακι ενος cache ελπιζω αυτες τις μερες να αντικαταστησω το κουτι με καποιο παρομοιο...

Αν καταλαβα καλα δεν εχεις GPS, και πας με το κινητο. Εμ δεν εισαι και η πρωτη που το κανει. Ολοι λιγο πολυ ετσι ξεκινησαμε. Μην θαρεις οτι βρηκαμε τις πρωτες μας κρυπτες ολοι με GPS! Εγω για παραδειγμα βρηκα τις πρωτες 60-70 με ενα PDA που ειχε ενσωματωμενο GPS. Και η papalia ειναι τοσο αγχωμενη να προλαβει να τις βρει που πηγαινει χωρις gps και τις βρισκει. Το θεμα ειναι να κοβει το ματι σου και το μυαλο σου. Το GPS, οποιο και να εχεις, θα σε παει κοντα στο σημειο. Απο κει και περα ομως...

Οσο για το καπακι... πως γινεται αληθεια, να χασεις ενα καπακι; :blink:

Καλως ηρθες !

Link to comment

Γεια σας ειμαι ο Γιαννης απο Χανια νεος στο cashing αλλα απο οτι βλεπω θα παραμεινω μιας και ασχολουμε με την πεζοπορια και ποδηλασια βλεπω να τα συνδιασω ολα μαζι.Εχω το garmin etrex 30 με τους χαρτες topo hellas αλλα μαθαινω τωρα και την παραδωσιακη μεθοδο χρησης χαρτη και πυξιδας.

Link to comment

Καλησπερα και απο μενα!!!

 

Ειμαι ο Ιασονας και προφανως ειμαι ο νεος της παρεας!!!

 

Ακουσα τυχαια για το geocaching οταν βρεθηκα με την παρεα μου

σε ενα παιχνιδι/δωματιο γριφων και την επομενη μερα ειχα ηδη

κατεβασει την εφαργμογη!!!

 

Δυο κρυπτες ηταν αρκετες για να αναβαθμισω στη βασικη εκδοση

του παιχνιδιου και πλεον βγαινω παγανια για αναζητηση νεων

κρυπτων με το κινητο μου!

 

Ευχαριστω ολη την κοινοτητα για ολες τις γεωκρυπτες που εχει

ηδη καταχωνιασει στα πιο απιστευτα μερη της Ελλαδος και

ανυπομωνω να τις ανακαλυψω!!!

 

Εν καιρω και εμπειρια θα βαλω και εγω το λιθαρακι μου!!! :ph34r:

Και εχω μεγαλεπιβολα σχεδια!!! :D

Link to comment

Καλώς τα παιδιά!

 

Σας εύχομαι καλές αναζητήσεις και πολλές όμορφες εμπειρίες με το καινούριο σας παιχνίδι!

 

Σας περιμένουμε και στο γκρουπ της Αθηναϊκής κοινότητας geocaching στο Facebook:

 

https://www.facebook.com/groups/athenianGC/

 

Εκεί θα βρείτε όλες τις νέες κρύπτες, φωτογραφίες και ιστορίες απο τις αναζητήσεις μας καθώς και πληροφορίες για τα events.

Link to comment

Καλό μήνα σε όλους. Σήμερα έμαθα για το παιχνίδι από έναν φίλο μου και ήδη συνδέθηκα.

Ανυπομονώ να ξεκινήσω το... κυνήγι.

Να είστε όλοι καλά! B)

Link to comment

Ίσως λίγο καθυστερημένα αλλά δηλώνουμε παρών.

 

Το ψευδώνυμο ηχεί για ένα πρόσωπο αλλά στην πραγματικότητα είμαστε δύο, Πέτρος & Μαρία.

Ως άντρας εκτελώ το ηλεκτρονικό κομμάτι της αναζήτησης και την προετοιμασία της εξερεύνησης ενώ

η σύζυγος μου είναι τα μάτια της ομάδας και εκείνη που αποφασίζει τι θα μπει σε κάθε κουτί...!!!

 

Δυστυχώς ανακαλύψαμε το παιχνίδι σε κάπως μεγαλύτερη ηλικία. Αν το γνωρίζαμε πιο νωρίς θα μπορούσαμε να κάνουμε πολύ περισσότερα.

Η ορμή όμως, το σθένος και η όρεξη, ακόμη και τώρα, αντικατοπτρίζει έφηβους...!!!

 

Η τρέλα μας. Η αναζήτηση κρυπτών στην ύπαιθρο, είτε σε βουνό είτε κοντά σε θάλασσα.

 

Το πάθος μας. Τα κουτάκια να βρίσκονται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, καθαρά, με όλα τα απαραίτητα αντικείμενα ( Log book, οδηγίες, γραφική ύλη)

αλλά και με πολλά ανταλλάξιμα αντικείμενα με πολλά χρώματα και πάντοτε προστατευμένα όσο το δυνατόν καλύτερα από τις καιρικές συνθήκες και

προφυλαγμένα από τα αδιάκριτα μάτια.

 

Η ιδιαιτερότητά μας. Όπου βλέπουμε ότι χρειάζεται επισκευή ή αντικατάσταση,

προσπαθούμε να έχουμε μαζί μας όλα τα απαραίτητα αντικείμενα ώστε να γίνεται σωστή και άμεση αποκατάσταση.

 

Το αδύνατό μας σημείο. Τα ΤΒ. Δεν μπορούμε να διανοηθούμε ότι θα κατέχουμε κάποιο ΤΒ ή Geocoin και δεν θα ταξιδέψει μαζί μας

ή σε όποια ανακάλυψη μας δεν θα υπάρχει φωτογραφία για το κάθε ένα ξεχωριστά.

 

Κρυφός μας πόθος. Τοποθέτηση πολλών Κρυπτών σε διάφορα σημεία της Ελληνικής υπαίθρου.

 

Πιστεύουμε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε στην καλύτερη και ποιοτικότερη εκτέλεση του παιχνιδιού,

γιατί το “παιχνίδι” ανεξαρτήτως ηλικίας δίνει χαρά, γέλιο, φτιάχνει διάθεση και γενικά δίνει ζωή...!!!

 

Σας ευχαριστώ πολύ και όπως έλεγαν και οι Αρχαίοι Ημών Πρόγονοι...

 

Έρρωσθε και Ευδαιμονείτε.

 

Axaios

Edited by Axaios
Link to comment

Πέτρο, να σε καλωσορίσω εσένα και τη Μαρία και από το παρόν! Σας εύχομαι καλές εξερευνήσεις, πολλά κουτάκια και να διασκεδάσετε όσο μπορείτε. Δεν νομίζω να καθυστερήσατε και πολύ, αν λάβεις υπ' όψιν σου ότι πριν από 4 χρόνια τα κουτάκια ήταν λιγοστά, τα οποία φυσικά αυξήθηκαν χάρη στο μεράκι κάποιων παικτών.

Χαίρομαι ειλικρινά που σε μύησα σε αυτό το παιχνίδι γιατί περνάω καταπληκτικά με τους σχεδιασμούς των εξορμήσεων, απολαμβάνοντας ταυτόχρονα τη δράση στο πεδίο, και ας μου σπας τα νεύρα με το να βγάζεις 100 φωτογραφίες κάθε ΤΒ ξεχωριστά, κάνοντας μισή ώρα να λογγάρεις στην κάθε κρύπτη, δεν πειράζει. Μου καλλιεργείς την αρετή της υπομονής!

Καλορίζικος λοιπόν και καλή συνέχεια!

Happy Geocaching!

Link to comment

Να συστηθώ και εγώ αφού ξαναζωντάνεψε το thread...

 

Είμαι από Πάτρα, και πρώτη επαφή με το Geocaching ήταν πάνω από 10 χρόνια πριν, ως χομπίστας προγραμματιστής για Windows Mobile, που απλά έψαχνε περισσότερους τρόπους να αξιοποιήσει τις GPS συσκευές του.

 

Αν και το είχα ψάξει θεωρητικά πολύ νωρίτερα, εγγραφή και συμμετοχή στο παιχνίδι αποφάσισα να κάνω το 2007. Τότε εκτός του ότι υπήρχαν πολύ λιγότερες κρύπτες, δεν οδηγούσα, δεν ταξίδευα, και δούλευα 7 στα 7 βράδυ. Οπότε βρήκα 2-3 που υπήρχαν στην Πάτρα με ένα φίλο, και τέλος.

 

To 2013 έβγαλα το δίπλωμα οδήγησης (στα 26 ως αιώνιος τεμπέλης), και ενώ δεν περίμενα να ασχοληθώ με την οδήγηση, αρχές 2014 είχα κάνει 30000km σε ταξίδια. Στα Γιάννενα λοιπόν αρχές 14 αφού εξαντλήσαμε όλες τις άλλες δραστηριότητες, μπήκα μεταξύ σοβαρού και αστείου στο geocaching.com, βρήκα το κουτάκι στο κάστρο, και χωρίς να εξηγήσω στη γυναίκα τι ακριβώς πάμε να κάνουμε, της εξήγησα αφού το βρήκαμε. Αν και της άρεσε η ιδέα, δεν ενθουσιάστηκε και ιδιαίτερα στην πράξη μια και δε τα πάει καλά με τη φύση και το περπάτημα.

 

Τα ταξίδια συνεχίστηκαν, το geocaching όχι, ως το καλοκαίρι του 2015, όπου βρισκόμενοι στη Λευκάδα πάλι εξαντλήσαμε όλες τις δραστηριότητες, και πήγαμε να βρούμε και εκεί 2 κουτάκια. Εκεί φοβήθηκα ότι θα με χωρίσει αφού την πήγα σε γκρεμούς και χωράφια και δεν είδα να χαίρεται, αλλά αντέξαμε. :P

 

Μετά τη Λευκάδα πλέον το Geocaching ήταν πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, και όταν πήγαινα οπουδήποτε έριχνα μια ματιά αν υπάρχει κοντά κάτι.

 

Μετά έγιναν και οι πρώτες εκδρομές με σκοπό το Geocaching. Μια μονοήμερη στη Ναύπακτο, μία στην Κυλλήνη, ένα διήμερο στην Αρκαδία. Ε κάπου εκεί την έπεισα, και έγινε αναπόσπαστο κομμάτι κάθε ταξιδιού μας. Έχουμε κρύψει και μερικά κουτάκια.

 

Δυστυχώς όμως υπάρχουν ελάχιστα κουτάκια κοντά στην Πάτρα, και εξακολουθώ να δουλεύω βράδυ οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να ξυπνήσω 7 το πρωί για μονοήμερη κάπου αλλού. Ιδιαίτερα το χειμώνα σχεδόν δε προλαβαίνω να δω ήλιο. Άρα περιμένω ότι ταξίδι κάνω κατά κύριο λόγο. Όπως και να χει ανυπομονώ για την επόμενη εξόρμηση, και έχω πάντα κουτάκια στο αυτοκίνητο έτοιμα για κρύψιμο αν βρεθώ κάπου που αξίζει.

Link to comment

Τιιιιι? 

 

Τελευταιο σχολιο 9 Φεβρουαριου?

Ελα να το ζωντανεψουμε λιγακι.

Μολις βρηκα την κρυπτη στην Ανθομομικη της Θεσσαλονικης και "ζεσταθηκα".

Κριμα που εχει τοσες ανενεργες εδω γυρω.

Τηνκαλημερα μου.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...