+reijamasa Posted July 13, 2005 Share Posted July 13, 2005 Onko jollain neuvoa tarjolla? Eli meillä on tuo Genimapin karttaohjelma 2003, johon näin kesälomareissun lähetessä olisi hirmu mukava saada kätköjen koordinaatteja iso mälli kerralla. Vai olenko tuomittu näpyttelemään ne sinne kätkö kerrallaan? Ei millään viitteis kun kerran lomalla ollaan T: Reija Quote Link to comment
+PekkaR Posted July 13, 2005 Share Posted July 13, 2005 (edited) Mitähän tiedostomuotoja sinne Genimappiin saa tuotua? Geokätköilylinkkarilla GSAK saa kätköpisteet tallennettua aika moneen (17) tiedostomuotoon. Olen joitakin tiedostoja laittanut Suomen geokätköt –verkkosivulleni. sfnet.keskustelu.paikannus -nyyssiryhmässä joku juuri kysyi datan siirrosta MapSourcesta CD-merikartalle. Eino Uikkanen vastasi tehneensä muunnosohjelman GeoConv, joka tuntee useita muotoja esim. Genimap Reittikartta Suomi Plus. Edited July 13, 2005 by PekkaR Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 13, 2005 Author Share Posted July 13, 2005 Sen verran vähän on vielä tuosta ohjelmasta kokemusta että varmaksi en osaa sanoa, mutta Reitti-valikossa on tuo-komento, joka antaa vaihtoehtoja tasan kaksi; .txt ja .mif (Mapinfo). Kävin jo imuttamassa sivuiltasi tuon txt-muotoisen filen, mutta kun sitä yritin ehdotella tuotavaksi niin otti ja kaatui. Quote Link to comment
jupilli Posted July 13, 2005 Share Posted July 13, 2005 GSAK tekee tosiaan melkoisen monenlaista outputtia, muunmuassa Magellanin eXploristille muokatussa, .gs filetossa kätköjen Waypointit ovat itseasiassa ihan tekstimuodossa ja jopa NotePadillä avattavissa ja muokattavissakin haluttaessa. Esimerkiksi : $PMGNGEO,6214.669,N,2553.118,E,0000,F,GCK24D,Kanavuori Chicken Mountain,jupilli,,Multi-cache,2207104,1706105,3.0,3.0*6D Tekstiformaattiahan voi olla niin kovin monenlaista. Miltähän sen karttaohjelmasi käsin upotettu Waypointti tieto näyttää ?? Onkos jokainen Wpt oma tiedostonsa ?? Quote Link to comment
+PekkaR Posted July 13, 2005 Share Posted July 13, 2005 Tekstiformaattiahan voi olla niin kovin monenlaista.Miltähän sen karttaohjelmasi käsin upotettu Waypointti tieto näyttää ?? Onkos jokainen Wpt oma tiedostonsa ?? Tein kokeeksi kolme erilaista tekstitiedostoa. Fugawi TXT näyttää tältä: GC5F07,Ensign's Memories from Hameenlinna Market by PekkaR (1/2),Ensign's Memories from Hämeenlinna Market by PekkaR (1/2),60.9765000,24.4583830,-99999999.0 Street Atlas: 60.9765,24.458383,GC5F07,3,1,1 Microsoft Streets and Trips (tekee CSV-päätteisen tekstitiedoston) Tiedot riippuvat siitä, mitkä sarakkeet ovat GSAK:ssa näkyvillä: GC5F07 60.976500 24.458383 Ensign's Memories from Hameenlinna Market by PekkaR (1/2) http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...be-d4f10d7ce728 Multi-cache Regular 1.0 2.0 Malli Genimapin yhden reittipisteen tiedoista voisi tosiaan ehkä auttaa. Quote Link to comment
jupilli Posted July 13, 2005 Share Posted July 13, 2005 PekkaR, unohdit kertoa muodostaako yhden Waypointin tieto noissa ohjelmissa aina oman tiedostonsa vai voiko tiedostossa olla useita WayPointteja kuten eXplorerin tapauksessa on. eXplorerin tiedosto ladataan vehkeen mukana tulleella GeoCaching Managerilla ja suoraan GSAKin exportin jäljiltä se ei ole käsiteltävissä (.gs file). Tiedoston voi kuitenkin 'avata' vaikka Notepadillä Explorerin muistista, editoida ja tallettaa. Tai sitten sen voi copioida PC:n levylle ja käsitellä siellä ja viedä takaisin vempulaan jos tahtoo. Muitakin päivittämismahdollisuuksia lienee mutta en ole jaksanut tutkia, homma toimii näinkin. Quote Link to comment
+PekkaR Posted July 13, 2005 Share Posted July 13, 2005 Noissa on monta pistettä samassa tiedostossa, niin monta kuin GSAK:ssa on filtteröity näkyville. Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 14, 2005 Author Share Posted July 14, 2005 Paikka-valikossa ei ole mitään tuo-vie -mahdollisuuksia mutta reittejä pystyy tuomaan. Tässä on viety txt-muotoinen reitti: Vääksyn kanava;3421138;6786497;00:00;0 Sorsasalo;3535814;6985935;00:00;0 Quote Link to comment
+PekkaR Posted July 14, 2005 Share Posted July 14, 2005 (edited) Koordinaatit näyttävät olevan suorakulmaiset, varmaankin KKJ-karttajärjestelmän mukaiset. Kyllä tuollaisen tiedoston kohtuuvaivalla saa tehtyä. Otin kätköluettelosta muutaman jemman lopusta, poistin turhat sarakkeet ja lisäsin nollasarakkeet, tallensin sarkainerotettuna tekstitiedostona ja korvasin sarkaimet puolipisteillä. Tallenna seuraava luettelo tekstitiedostoksi ja kokeile aukeavatko kätköt Genimappiin. Tsekkaa vielä, ovatko ne oikeilla paikoilla. GCPF4V;3381168;6687548;00:00;0 GCPF7T;3305618;6823412;00:00;0 GCPF80;3317494;6824487;00:00;0 GCPFG2;3328339;6825421;00:00;0 GCPFM3;3397269;7514809;00:00;0 GCPFMQ;3437990;7380907;00:00;0 GCPG1W;3384524;6680390;00:00;0 GCPG3X;3392982;6691791;00:00;0 GCPGGP;3515098;6842278;00:00;0 GCPGW5;3378487;6675971;00:00;0 GCPHKW;3242607;6718335;00:00;0 GCPJ3C;3325260;6829863;00:00;0 GCPJF5;3386474;6680544;00:00;0 GCPJJ6;3434784;6945095;00:00;0 GCPJZV;3515158;6841543;00:00;0 GCPK4J;3514870;6842363;00:00;0 GCPKFH;3433182;6945092;00:00;0 GCPKFX;3537883;6711228;00:00;0 GCPKRY;3349006;6734921;00:00;0 GCPKW1;3351105;6734071;00:00;0 edit: Reitistä voi tulla aika kummallinen siksakki ympäri Suomea. Edited July 14, 2005 by PekkaR Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 14, 2005 Author Share Posted July 14, 2005 Hätäisesti testattuna näyttäisi pelittävän. Katsoin GCPKFH:n sijainnin ja kyllä se näyttäisi paikallaan olevan. Quote Link to comment
+Liimes Posted July 14, 2005 Share Posted July 14, 2005 Tässä shelliskripti, joka muuttaa mm. PekkaR:n tarjoaman suomen_geocachet.wpt -OZI-listauksen Genimapin muotoon. En tiedä toimiiko, en testannut genimapilla. Homma vaatii siis jonkinmoisen Unixin/Linuxin ja tuon mainitun tiedoston samassa hakemistossa. #!/bin/sh outfile="./genimap.txt" wptfile="./suomen_geocachet.wpt" num=`wc -l $wptfile | sed 's/ //g' | sed 's/\..*//'` i=5 if [ -f $outfile ] then rm $outfile fi while [ $i -le $num ] do waypoint=`gawk 'BEGIN {FS=", "} FNR == '$i' {print $(2); }' $wptfile` lat=`gawk 'BEGIN {FS=", "} FNR == '$i' {print $(3); }' $wptfile` lon=`gawk 'BEGIN {FS=", "} FNR == '$i' {print $(4); }' $wptfile` name=`gawk 'BEGIN {FS=", "} FNR == '$i' {print $(11); }' $wptfile` lat_s=`echo "scale=4;$lat*100"|bc` lon_s=`echo "scale=4;$lon*100"|bc` echo "Creating waypoing $i/$num ($waypoint)..." echo "$name ($waypoint);$lat_s;$lon_s;C:\\foo.txt;" >> $outfile i=`expr $i + 1` done Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 14, 2005 Author Share Posted July 14, 2005 Auh, nyt meni liian vaikeeksi. Ei ole meitsillä linuxia vaikka jonain päivänä sekin vielä tapahtuu... Quote Link to comment
hidehairy Posted July 14, 2005 Share Posted July 14, 2005 Vai olenko tuomittu näpyttelemään ne sinne kätkö kerrallaan? Ei millään viitteis kun kerran lomalla ollaan Itse en koe tuomioksi koordinaattien räpläämistä yksi kerrallaan, mutta ymmärrän toki että jos on pelit ja pensselit, niin mielellään niitä myös käyttää hyväkseen. Minä merkitsen kätkön lähelle päästyäni uuden reittipisteen ja muokkaan sen koordinaatit oikeiksi. Ja jos seuraava on lähellä niin muokkaan äsken luotuun reittipisteeseen taas uudet koordinaatit. GPSr:n muistissa ei siksi ole oikeastaan yhtäkään kätköä reittipisteenä. Usean kätkön naputtaminen etukäteen on tietysti tosi kuivaa puuhaa, taisin kokeilla sitä hetken aikaa vuosi sitten aloitellessani ja siirryin tosi pian tähän systeemiin. Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 14, 2005 Author Share Posted July 14, 2005 Niin, ajatus oli se ettei tarvitsis käyttää lomareissun aikana nettiyhteyttä kännykän kautta ollenkaan, vaan kaikkien (tai ainakin osan) kätköjen koordinaatit olis jo valmiina siinä kartassa. Silloin voisi ajaa sinne minne nenä ei näytä vaan sinne missä kartta näyttää mielenkiintoisimpia kätköjä... Tuo tuntuu aika kankeahkolta ohjelmalta tuo Genimapin viritys...toisaalta ei ole kokemusta muistakaan ohjelmista. Mutta kiitos kaikille asiaan paneutuneille, eiköhän ne sinne vielä saada. T: Reija Quote Link to comment
+PekkaR Posted July 14, 2005 Share Posted July 14, 2005 Ehkä kannattaa kokeilla Genimappia, että onko siitä hyötyä. Saako siinä poimittua uudeksi reitiksi ne kätköt, jotka sattuvat matkan varrelle ja tuntuvat kiinnostavilta? Kokeiluja varten väänsin tuoreimpia lukuunottamatta kaikki Suomen kätköt Genimapin (ilmeisesti) ymmärtämään muotoon: genimap_20050709.txt Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 14, 2005 Author Share Posted July 14, 2005 Vau, kiitti! Hupaisa näky tosiaan, kun reittiä riittää ympäri Suomen -Jouduin laittamaan ne sinne kahdessa osassa kun ei kelvannut yhtenä mällinä... Ja nauratti myös kun se nyt sitten ehdottelee sitä reitin suorittamista ja laskee siinä samalla polttoainekustannuksia ensimmäiselle 700:lle pisteelle vaatimattomat 4506 euroa... Jatkan ohjelman räpläämistä jahka näiltä Piikkiön Kirkon kätkön nokkosenpuremiltani toivun. Quote Link to comment
+epeli Posted July 14, 2005 Share Posted July 14, 2005 Olen itse tapellut tuon ongelman kassa pari kertaa ja saanut homman joskus toimiin, väliin en. Alkuviikosta huomasin mm että viimeisen datarivin perässä saa olla kyllä yksi tyhjä "ENTER" mutta jos on useampia, Tuo -toiminto kaataa Genimapin (ver 2002). Olen ajanut netistä ladatut pisteet tekstitiedostoksi ja WordPad'in etsi - korvaa -toiminnolla muokannut tiedoston haluttuuun (lue: genimap'in) muotoon - mallin hain Genimapin Vie -toiminnolla. Ei kamalan automaattista, mutta voittaa kuitenkin yksittäisnäpyttelyn. Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 15, 2005 Author Share Posted July 15, 2005 Oletkos keksinyt saako reittipisteitä mitenkään tallennettua omiksi paikoiksi? Quote Link to comment
+PekkaR Posted July 19, 2005 Share Posted July 19, 2005 Oletkos keksinyt saako reittipisteitä mitenkään tallennettua omiksi paikoiksi? Eino Uikkanen oli huomannut tämän keskustelun ja lähetti viestin, että hänen GeoConv-ohjelmallaan saa kätköpisteet muunnettua omiksi paikoiksi Genimapin Reittikarttaan. Hän auttaa mielellään jos GeoConv tuntuu pelottavalta tai vaikealta. Eikan sähköpostiosoite löytyy hänen verkkosivultaan. Eikka on muuntanut malliksi Suomen_geokätköt.WPT:n Genimapin omat paikat –tiedostoksi. Tiedosto ladataan "Tuo..." -toiminnolla haluttuun 'Omat paikat' -ryhmään. Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 23, 2005 Author Share Posted July 23, 2005 Hieno homma. Täytyypä paneutua asiaan. GeoCKonv:in jo asensinkin, mutta käyttöohje näytti myös vaativan paneutumista... Läppäri-Etrex -yhdistelmä toimi reissussa loistavasti. Niitä reittinä tuotuja pisteitä en käyttänyt koska ne olivat aika kankeita käyttää joten jouduin sitttenkin ajamaan koordinaatit käsin sisään. No ei niitä ollut kuin 70 mutta silti pari meni väärin ja kaksi kätköä jäi siksi hakematta kun katsottiin kartalta sijaintia ja todettiin että no tuonne päin ei kannata lähteä Hyvä reissu, 36 kätköä lisää mittarissa ja kaikki tosi hienoja paikkoja. Quote Link to comment
+PekkaR Posted July 24, 2005 Share Posted July 24, 2005 Lisäsin Genimap Reittikartan "omat paikat" -tiedostomuodon Suomen geokätköt -sivulle. Tarkoitus on päivittää sitä samalla kuin muitakin tiedostoja. Olisi mukava kuulla, käyttääkö niitä tiedostoja kukaan? Mitkä muodot ovat hyödyllisiä ja mitkä täysin turhia? Kirjoita vaikka Pekan geokätköilyvieraskirjaan tai tähän säikeeseen. Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 24, 2005 Author Share Posted July 24, 2005 No meillä oli ainakin iloa ja riemua .loc-tiedostosta reissun päällä, koska kaikki pisteet eivät millään mahdu kerralla muistiin, niin sieltä niitä oli näpsä noukkia. Ja aion sitä vastakin käyttää että kiitos vaivannäöstä. Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 25, 2005 Author Share Posted July 25, 2005 Tuosta omien paikkojen tuonnista; liekö PLUS-version ominaisuus koska tästä 2003 versiosta sitä ei löydy. Paikat-niminen mdb-filu aukeaa Accessiin, mutta se ei antanut vanhemmalla versiolla tehtyä tiedostoa muutella saatikka tuoda sihen lisää tietueita. Nou cän do siis toistaiseksi... No en kuitenkaan ole Access-guru joten tämä siis ei todista mitään Laitoin mdb:n kotisivulleni osoitteeseen koti.mbnet.fi/reijamar jos joku haluaa sitä lähemmin tarkastella. Quote Link to comment
Eeronpoika Posted July 25, 2005 Share Posted July 25, 2005 Tuosta omien paikkojen tuonnista; liekö PLUS-version ominaisuus koska tästä 2003 versiosta sitä ei löydy. Paikat-niminen mdb-filu aukeaa Accessiin, mutta se ei antanut vanhemmalla versiolla tehtyä tiedostoa muutella saatikka tuoda sihen lisää tietueita. Nou cän do siis toistaiseksi... No en kuitenkaan ole Access-guru joten tämä siis ei todista mitään Laitoin mdb:n kotisivulleni osoitteeseen koti.mbnet.fi/reijamar jos joku haluaa sitä lähemmin tarkastella. Minulla on jo vuosia ollut reittikarttaohjelma ja jo edellisessä versiossa oli omien paikkojen tuonti ja vienti tekstimuodossa. Kannattaa siis ehkä vielä varmistaa, että Tuo.../Vie... ominaisuutta ei todella löydy sinun versiostasi. Tässä ohjeet, kuinka pitäisi löytyä: - Mene valintaikkunaan - Valitse kohdan 'Omat paikat' alta klikkaamalla joku luokka. Siellä on yleensä oletuksena vähintään 'Genimap Oy', jos et ole vielä luonut omia luokkia - Edellisen perusteella 'Tiedot ikkunaan' tulee valitun luokan ominaisuudet. Tässä ikkunassa on myös Tuo.../Vie... valinnat Jos sinulla ei ole vielä omaa luokkaa, johon haluaisit tuoda omat paikat, voit luoda uuden luokan seuraavasti: - Mene valintaikkunaan - Korosta (valitse) otsikko 'Omat paikat' ja paina hiiren oikeaa näppäintä. - Valitse 'Uusi' ja sitten "Kansio" - Ohjelma luo uuden kansion nimellä 'Uusi kansio n', jossa n on järjestysnumero. Tämän voi nimetä uudelleen. Eikka Eeronpoika Uikkanen Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 26, 2005 Author Share Posted July 26, 2005 Tätä tietoa juri kaipasin. Uutta luotua kansiota täytyy vielä tuplaklikata, ennenkuin tuo-nappi on aktiivinen. Mutta voih, eipä suostu kuitenkaan tuomaan. Nimetön virheilmoitus tulee näyttöön kun tuota pekan fileä yritän tuoda. Mikähän siinä nyt mättää... Quote Link to comment
+epeli Posted July 26, 2005 Share Posted July 26, 2005 Mikähän siinä nyt mättää... Pahaa pelkään, että ongelman nimi on Genimap. Se tuntuu olevan hyvin hermoheikko esitysmuodoille - esim jos tiedoston lopussa on enemmän kuin yksi tyhjä rivi niin ainakin vuoden 2002 versio heittää kantapäät kattoon. Toinen ongelma, jonka olen siinä huomannut, on paikantaminen: kun koitan karttaa klikkaamalla ottaa sijainnin talteen, ohjelma tekee pienen pilkkuvirheen, jonka seurauksena koko Suomi on lähellä päiväntasaajaa jokseenkin suoraan Englannista etelään - esim N61 onkin N06,1 ja E023 on E02,3 Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 26, 2005 Author Share Posted July 26, 2005 Samaten jos gps-seuranta on päällä, ja menet tekemään jonkun muutoksen asetuksiin niin siihen tilttaa, ainakin silloin tällöin. Se vaan katoaa maisemista, ei edes herjaa mitään. Loistavasti se kuitenkin pelitti koko tuon yli 2000 km:n reissun ajan mitä nyt muutaman kerran kaatui. Lusikallinen hunajaa kyllä pääsisi jos nuo kaikki paikkatiedot sinne saisi vielä jonain päivänä... Quote Link to comment
Eeronpoika Posted July 26, 2005 Share Posted July 26, 2005 Tätä tietoa juri kaipasin. Uutta luotua kansiota täytyy vielä tuplaklikata, ennenkuin tuo-nappi on aktiivinen. Mutta voih, eipä suostu kuitenkaan tuomaan. Nimetön virheilmoitus tulee näyttöön kun tuota pekan fileä yritän tuoda. Mikähän siinä nyt mättää... Minulla ei ollut mitään ongelmia ladata Pekan sivulla olevaa Genimapin Reittikartan tiedostoa. Oletusarvoilla meinasi levylle kyllä tallentua HTML-muoto eikä tekstitiedosto; eihän sinulle vaan niin käynyt? Kun huomasin vaihtaa tallennusmuodon tekstiksi, ei enää ongelmia ollutkaan. Jos ei meinaa millään selvitä, voisin lähettää sinulle tiedoston, jonka tiedän varmasti toimivan. Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 27, 2005 Author Share Posted July 27, 2005 Ei käynyt noin. Ei pääse niin pitkälle että pääsisi valitsemaan tallennettavaa tiedostomuotoa. Nimettömllä virheilmoituksella tarkoitan Windowsin punaista rasti-ilmoitusta jossa yleensä lukee jokin virhemääritelmä tms. Joskus tuntee itsensä vieläkin ihan bimboksi vaikka olen näitten rakkineitten kanssa puuhinut jo hamalta dos-kaudelta saakka, ylläpitänyt lehtitalon tietojärjestelmää, toiminut tukihenkilönä yms... Quote Link to comment
Eeronpoika Posted July 27, 2005 Share Posted July 27, 2005 Ei käynyt noin. Ei pääse niin pitkälle että pääsisi valitsemaan tallennettavaa tiedostomuotoa. Nimettömllä virheilmoituksella tarkoitan Windowsin punaista rasti-ilmoitusta jossa yleensä lukee jokin virhemääritelmä tms. Joskus tuntee itsensä vieläkin ihan bimboksi vaikka olen näitten rakkineitten kanssa puuhinut jo hamalta dos-kaudelta saakka, ylläpitänyt lehtitalon tietojärjestelmää, toiminut tukihenkilönä yms... Vielä tarkennusta, koska olin edellisessä viestissä ehkä liian vähäsanainen. Se formaattiongelma tuli siinä vaiheessa, kun olin vasta tallentamassa Pekan sivun tiedostoa omalle levylleni: 1. Klikkaan auki Pekan sivulta Suomengc.txt (se viimeinen kohta). Tekstitiedosto aukeaa selaimessa (mulla Internet Explorer) ihan nätisti. 2. Annan selaimessa käskyn tallentaa tekstitiedosto omalle levylleni. Tulee ruutu, joka kysyy tiedoston nimeä ja tallennusmuotoa. Oletusarvoinen tallennusmuoto on HTML. 3. Muutan itse tallennusmuodon tekstiksi ja hyväksyn tallennuskäskyn. Kun näin tein, ei Genimapin ohjelman puolella ollut mitään ongelmaa. Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 27, 2005 Author Share Posted July 27, 2005 Firefoxissakin se aukeaa kiltisti tekstinä selaimeen. Aikaisemmin tallensin sen oikean korvan klikkauksella "save file as" jne. Ei tässäkään vaiheessa edes ehdottanut html-muotoa, vaan meni automaattisesti tekstitiedostoksi. No, kokeilin kuitenkin avaa-selaimeen-ja-tallenna -menetelmää: Yllättäen tuonti onnistui! Tämäkin on joku henkimaailman ja ja juttu, ei kykene ymmärtämään. No nyt se toimii, kiitos sinnikkyydestä, T: Reija Quote Link to comment
+PekkaR Posted July 27, 2005 Share Posted July 27, 2005 Hyvä, hyvä! Lupaan päivittää silloin tällöin myös Genimap-tiedoston. Viime aikoina olen uusinut kätköluettelot aina lauantaisin, mutta saa nähdä kuinka intoa riittää. Edelleen palaute, että edes joku niitä tiedostoja käyttää, parantaa motivaatiota. Quote Link to comment
+reijamasa Posted July 28, 2005 Author Share Posted July 28, 2005 Tänään kaikki paikat testikäytössä Kemiön kierroksella. Hyvin pelittää, yhdistelmä on nyt täydellinen. Kätkökuvaukset imuttelen läppäriin Adoben Acrobatilla yhdeksi tiedostoksi, johon sitten lisään samalla menetelmällä Karttapaikan kartan tai kaksi. Karttaohjelmassa on nyt kaikki paikat, jotka voi napsauttaa osaksi reittiä. Ja jos käy niin, että gepsin muistissa ei satu olemaan paikan koordinaatteja, on sitä varten EasyGPS josta näpsästi *.loc -tiedostosta sipaisen tarvitut koordinaatit sisään. Aah tätä kätköilyn sietämätöntä keveyttä. Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.