Jump to content

Kashubian Reviewer

+Reviewers
 • Posts

  9
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Kashubian Reviewer

 1. Ponieważ nie ma nowego recenzenta, podzieliliśmy się tak, że Carpatia ma Wielkopolskę, Galician ma Mazowsze, ja wziąłem kujawsko-pomorskie. Niestety nie wiemy, czy będzie nowy recenzent. Zapytaliśmy o to w HQ i jeszcze nie dostaliśmy odpowiedzi. O wszelkich zmianach będziemy informować.
 2. Bardzo proszę dadoskawinę o zaprzestanie manipulowania moimi rzekomymi wypowiedziami. Nigdy nie twierdziłem, że skrytka typu, o którym mowa musi być wyłącznie tradycyjna. Różnice między regionami (nie tylko w Polsce) w błahych sprawach (a tak trzeba tę sklasyfikować - dotyczy marginalnej części skrytek i nie zagraża niczyjemu bezpieczeństwu czy własności) były, są i będą. To jest ludzki aspekt reviewerowania. Czy robienie z tego burzy, nie jest strzelaniem do wróbla z armaty? Jako recenzent sądzę, że mamy wystarczająco dużo regulacji i proszenie się o nowe to trochę strzelanie sobie w stopę i zawężanie możliwości. Odnośnie tej sprawy - zaczekajmy na odpowiedź na Twój list do HQ. Będziemy ściśle przestrzegać instrukcji zawartej w ich wyjaśnieniach.
 3. Bardzo proszę dadoskawinę o zaprzestanie manipulowania moimi rzekomymi wypowiedziami. Nigdy nie twierdziłem, że skrytka typu, o którym mowa musi być wyłącznie tradycyjna. A odpowiedź, jaką dostał była następująca: Także w tym temacie działam w zgodzie z wytycznymi HQ, a jeśli ktoś uważa, że robię źle, chętnie przyjmę krytykę, ale zdecydowanie bardziej efektywne będzie napisanie do Seattle, bo to może przynieść zmianę, jeśli taka jest wola.
 4. Ponieważ mój wpis na Facebooku wywołał to poruszenie, czuje się zobowiązany odpowiedzieć na kilka pytań. Jeśli po tym będziecie mieli pytania, proszę o kontakt e-mailowy. Dlaczego? Decyzja o baczniejszym zwracaniu uwagi na poruszony temat została podjęta po długiej dyskusji pomiędzy dużą grupą reviewerów z krajów o największej popularności geocachingu i wniosek był taki, że "odnalezienie" spotkania z reguły nie jest trudne i nie powinno być oceniane na więcej niż jedna gwiazdka. Wyjątki są możliwe, ale niezwykle rzadkie. Reguła ta jest przestrzegana przez wielu recenzentów, włączając to amerykańskich. Jako polscy recenzenci zostaliśmy zobowiązani do ściślejszego pilnowania tego elementu opisu. Nie zmienia się żaden fragment regulaminu, a jedynie wprowadzone zostaje ujednolicone podejście to kwestii oceny poziomu trudności. Kiedy i czy wszyscy recenzenci na świecie się do tego dostosują nie zależy ode mnie ani żadnego z Polaków. Kwestia ukrywania się pod nickiem użytkownika Poziom trudności skojarzenia mojego konta recenzenckiego z kontem użytkownika oceniam na jedną gwiazdkę - wystarczy zajrzeć na profilową stronę. Proszę nie sugerować że mógłbym być tak dalece nierozgarnięty, by traktować to jako "ukrywanie się". Jednocześnie chciałbym zauważyć, że bycie recenzentem nie odbiera mi praw wypowiadania się jako geocacher, którym ciągle jestem. Jak to mówią, recenzentem się bywa, geocacherem się jest zawsze. Relacje recenzent-geocacherzy Zgadzając się na rolę recenzenta zaakceptowałem jej charakter i prywatnie rozumiem go jako służbę dla geocacherów. Wiele osób, nawet w tym wątku odbiera to jako dany im mandat do stawiania recenzentów na baczność i żądania wyjaśnień. Robi się to niesmaczne gdy robią to młodzieńcy, którzy mogliby być moimi dziećmi. Jako recenzent pracuję wolontaryjnie dla Groundspeaka ku pożytku lokalnej społeczności geocacherskiej. Mówiąc inaczej - wypełniam zadania i zobowiązania wobec Groundspeaka i jeśli macie uwagi co do zakresu moich obowiązków lub sposobu egzekwowania regulaminu, to Seattle jest naprawdę najlepszym adresem. Pisanie tu na forum jest stratą czasu, chyba że celem jest robienie zamieszania, a nie faktyczne zmiany. Nie traktujcie tego jako spychologii, bo jest to rada, która pozwoli zaoszczędzić Wasz czas i wysiłki. Zdaję sobie sprawę, że wiele moich maili podczas przeglądania skrytek może być urzędowo suchych, ale przy takiej liczbie publikacji nie oczekujcie, proszę, spersonalizowanych listów. Mimo to staram się uzasadniać swoje decyzje dotyczące konkretnych skrytek. Nie robię tego jednak publicznie, wywoływany do tablicy - po prostu tak nie dyskutuję. Nie jestem naiwny i rozumiem, że na takiej pozycji łatwiej dostać między oczy, niż usłyszeć dziękuję, ale proszę, szanujmy się i traktujmy jak ludzie. Życzę wszystkim frajdy z geocachingu.
 5. W przypadku braku regulacji szczegółowych stosujemy te ogólne z uwzględnieniem specyfiki skrytki. Nie wymyślamy jednak niczego nowego. Jeśli mówimy o zakazach obowiązujących trzech wymienionych PN, to zakaz dotyczy umieszczania pojemników, które po prostu są uważane za śmieci. Nie ma natomiast żadnego uszczerbku dla Natury w umieszczeniu wirtualnego etapu w obrębie terenu dopuszczonego do normalnego ruchu turystycznego. Jeśli natomiast mówimy o trzymaniu się szlaków w parkach czy rezerwatach, to jest to zasada uniwersalna, dotycząca także wirtualnych etapów. Mam nadzieję, że o to chodziło w Twoim pytaniu. Zasady dotyczą wszystkich skrytek. To, że skrytka została umieszczona np. na terenie zamkniętego rezerwatu 6 lat temu, nie sprawia, że jest akceptowalna. Recenzenci nie będą robić przeglądu istniejących skrytek, ale właściciele już istniejących są proszeni o przystosowanie ich do obowiązujących zasad.
 6. Wzorem innych krajów i na prośby polskich geocacherów recenzenci we współpracy z Groundspeakiem przygotowali dokument, który ma pomóc użytkownikom geocaching.com w wyborze dobrego miejsca na skrytkę. Stworzyliśmy listę miejsc, w których skrytki nie mogą lub nie powinny się znajdować i staraliśmy się wytłumaczyć motywy za tym stojące. Prosimy potraktować to jako uszczegółowienie ogólnych, ciągle obowiązujących, zasad. Chcielibyśmy jednocześnie zastrzec, że treść może się zmieniać zależnie od okoliczności (np. zmiany podejścia do geocachingu lokalnych administratorów danego terenu). O wszystkich tych zmianach będziecie informowani, a każda zmiana będzie musiała uzyskać wcześniejszą akceptację Groundspeaka. Dodatkowo na stronie o której mowa możecie znaleźć informacje, które mogą być przydatne szczególnie dla początkujących geocacherów (podstawowe linki czy dane kontaktowe recenzentów). Zachęcamy do zapoznania się z treścią: https://wiki.Groundspeak.com/display/GEO/Poland
 7. Szczegółowe wytyczne dotyczące skrytek indoorowych i komercyjnych Jakiś czas temu jeden z geocacherów podzielił się z Groundspeakiem swoimi obawami dotyczącymi niezgodności z regulaminem skrytki „Szafa Gdanska - TB Hotel” (GC2EC67). Przyznano mu rację w związku z tym skrytka zmieniła status na „tymczasowo niedostępna”, a jej właściciel został zobowiązany do zmiany miejsca ukrycia lub archiwizacji. Sytuacja taka miała miejsce ponieważ my, jako recenzenci i Groundspeak, jako twórca regulaminu, różnie go interpretowaliśmy. Mowa tu o fragmencie „It suggests or requires that the finder go inside a business, interact with employees and/or purchase a product or service.” (http://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx#commercialcaches). Którakolwiek z wymienionych przesłanek (konieczność wchodzenia na teren prowadzenia działalności gospodarczej, kontaktowania się z obsługą, kupowania towaru lub usługi) dyskwalifikuje geocache w serwisie geocaching.com. Zgodnie ze instrukcjami jakie otrzymaliśmy, jesteśmy zobowiązani do usunięcia z serwisu wszystkich podobnych skrytek w Polsce. Nie wszystkie skrytki znamy i nie wszystkie pamiętamy, dlatego właścicieli takich bardzo prosimy o zmianę miejsca ukrycia, a pozostałych geocacherów prosimy o wskazanie właścicielom niniejszego ogłoszenia. Gdy to nie poskutkuje, prosimy o zgłaszenie skrytki poprzez log „Needs Archived” lub w e-mailu do któregoś z nas. Jednocześnie chcialibyśmy poinformować, że skrytki znajdujące się w miejscach takich, jak sklepy, kawiarnie i inne punkty usługowe, księgarnie, gospodarstwa agroturystyczne itp. prowadzące działalność gospodarczą, nie będą publikowane. Przepraszamy za zamieszanie jakie mogliśmy wywołać i prosimy o zrozumienie. Życzymy wielu znalezień i dobrej zabawy. Kashubian Reviewer i Silesian Reviewer PS. Niniejszy wątek ma pełnić funkcję tablicy ogłoszeń, więc prosimy o powstrzymanie się z uwagami i komentarzami w tym wątku.
 8. Dziękuję za przedstawienie, powitanie i życzenia. Silesian Reviewer postawił poprzeczkę wysoko, ale postaram się sprostać wyzwaniu. Proszę jedynie o trochę cierpliwości i wyrozumialości na moim starcie.
×
×
 • Create New...